T Stijgende belangstelling van Leedse karnavalgroepen wordt financieel beloond Is het feestkomitee te Lede een one-man-show? PILJARDKAMPIOEN Leedse karnavalgroepen werken in ondankbare omstandigheden LEDE BETROKKEN BIJ DE STICHTING VAN TWEE INTERKOMMUNALES Geen vlaggefeesten te Oordegem J oJ De Voorpost - 28-1-1979 - It Vorige week donderdag op de perskonferentie van het Leedse Feestkomitee over het karnavalgebeuren was er heel «at positiefs te vernemen voor de Leedse karnavalgroepen. Het is een feit dat er een steeds stijgende belangstelling is /oor het karnavalgebeuren, vooral dan uit de hoek der karna valgroepen van eigen bodem. Vorige zaterdag sloten de in schrijvingen voor de Leedse groepen en er kwamen 18 kandi daturen binnen. Deze stijgende belangstelling zal dit jaar ze ker op financieel vlak beloond worden. Een verkouden voorzitter De Cremer venwees naar de /ruchtbare vergadering met de Karnavalgroepen op 12 oktober van vorig jaar en die bedoeld «as als kennismaking met de groepen. Toen had de voorzit ter het voornemen van het Feestkomitee te kennen gege ven bm een eksklusieve Leedse karnavalstoet te kun nen samenstellen. Hiervoor «aren minimum 22 groepen nodig. Men is niet zo heel ver meer verwijderd van dit streef cijfer, dat wellicht in de nabije toekomst zal bereikt worden. Voorzitter De Cremer noemde het verheugend te kunnen vaststellen dat Lede karnaval telken jare erop vooruitgaat met tamelijk rasse schreden en dat tal van mensen en groepen zich aanmelden om dit te reali seren. Het is dan ook de bedoe- ing van het Feestkomitee deze mensen zoveel mogelijk ten dienste te zijn. De subsidie voor iet karnavalgebeuren werd dit aar opgetrokken van 350.000 laar 400.000 fr. en deze ekstra >0 000 fr., waarvoor de voorzit- Br het gemeentebestuur dank- b. zal integraal aan de Leedse carnavalgroepen gespendeerd Worden. Die 50.000 fr. zal bij gevoegd worden bij het pak dat je groepen ter beschikking zal jesteld worden en dit wordt roorlopig op 230.000 fr. ge- •aamd. Voorzitter De Cremer wees er evenwel op dat heel reel afhankelijk zal zijn van de )mhaling van steungelden Joor de feestkomiteeleden bij ie nering van Lede en van de jelangstelling voor de Rekla- mestoet. Als wederdienst voor de finan ciële tegemoetkoming, vroeg voorzitter De Cremer dat alle groepen een goede inspanning zouden leveren om een goede indruk te maken tegenover het publiek en de pers. Hij vroeg geen kwatch of platboertighe- den te brengen, maar iets dat net afgewerkt en humoristisch is. Spreker zegde wel te begrij pen dat niet alle groepen even prachtig kunnen zijn en dat het begin altijd wel wat moeilijk is, terwijl hij evenzeer inziet dat de kosten van de goeie groepen niet kunnen vergoed worden. Deze groepen dankte hij dan ook bij voorbaat. Daar 18 groe pen wat te weinig is om een eksklusieve stoet te vormen, moet ook dit jaar op groepen van buiten Lede een beroep gedaan worden. Hieraan is er hoegenaamd geen gebrek. Wel is men te Lede zedelijk verplicht de goede vrienden uit Wichelen aan te werven en dit wordt ook met veel plezier ge daan. De voorzitter vond het voor sommige Aalsterse groe pen ook spijtig dat zij niet meer buiten Aalst mogen. Ondanks dit feit heeft er reeds 1 Aals terse groep zijn diensten aan geboden. Verder wist voorzitter De Cre mer nog mede te delen dat tij dens de karnavalstoet een jury zal oordelen over de prestaties der groepen en dat de samen stelling van de jury niet zal be kend worden om moeilijkheden te vermijden vooraf, evenals beïnvloeding of zelfs intimidatie van bepaalde jury-leden. Net als vorig jaar zal er opnieuw een geheime jury langs de stoetweg haar oordeel uitbren gen. Aldus zal gewaakt worden op de aktiviteit van de groepen tijdens de rondgang en dit om te vermijden dat de kijklustigen een bende koeien zien passe ren, aldus nog de voorzitter. Daarom ook werd afgezien van het verzoek om de omloop uit te breiden. Het Feestkomitee gaat uit van het principe dat mensen naar de stoet moeten gaan kijken en niet dat de stoet naar de mensen moet toegaan. Om die reden ook wordt de ak tiviteit van de groepen tijdens de rondgang zo erg gewaar deerd. De prijsuitreiking voor de deel nemende groepen zal plaats vinden tussen 19 en 19.30 uur. Op voorhand zullen twee per sonen per groep een volmacht van het Feestkomitee ontvan gen om de prijs in ontvangst te nemen. Alle andere personen zullen geweigerd worden dit jaar. Al de Leedse karnavalgroepen die gesticht waren per 12 okto ber van vorig jaar, datum van een eerste kontaktvergadering over karnaval, hebben intussen een startvergoeding voor kar naval 79 ontvangen. Dit bedrag werd bepaald op 1.000 fr. In een volgende vergadering van het Feestkomitee zal uitge maakt worden of de drie groe pen die sinds die bovenge noemde vergadering ontstaan zijn, ook die startvergoeding zullen krijgen. Over het door de karnaval groepen en de Orde van de Hovaardige Leedse Boer voor gestelde puntensysteem aan het Feestkomitee, werd door dit orgaan nog niet gesproken. Er werd dus nog geen standpunt bekendgemaakt over dit voor gestelde beoordelingssys teem. Een andere belangrijke mede deling voor de karnavalgroe pen, maar vooral voor de Orde van de Leedse Hovaardige Boer, was dat het Feestkomi- Volksveriegenwoordiger Willy Van Renterghem roemde de overwinning van de P.V.V. tijdens de voorbije verkiezingen op het avondfeest van de L.S.W. van Groot-Lede(VIM) Tijdens de vergadering en perskonferentie van vorige week donderdag viel er een ernstig incident te noteren binnen de keuken van het Leedse Feestkomitee, maar evenwel open baar gemaakt in aanwezigheid van alle vertegenwoordigers van karnavalgroepen en wij, pers. Feestkomiteelid Petrus Neirinckx, ofte karnavalkeizer Padova, beschuldigde voorzit ter De Cremer ervan opnieuw een one-man-show opgevoerd te hebben in zijn mededelingen voor de openbare vergade ring. Volgens de heer Neirinckx had de voorzitter in naam van het Feestkomitee tal van medede len gedaan aan de aanwe zigen die avond, mededelingen waarvan de Feestkomitee leden niets afwisten en alleen beslist zouden geworden zijn door de voorzitter. Aldus zou den de leden van het Feestko mitee voor voldongen feiten 9eplaatst geworden zijn. De beer Neirinckx vroeg zich dan afwaartoe deze leden werkelijk dienen en of ze enkel lid zijn van het Feestkomitee om te knikken als de voorzitter iets zegt. Een fel in zijn wiek ge schoten voorzitter De Cremer ontkende de geuitte beschuldi gen en zegde dat alles wel besproken was geworden in bet Feestkomitee. Hierop baalde Petrus Neirinckx enkele konkrete voorbeelden aan. De voorzitter poogde zich uit de s'ag te trekken door aan te voe ren dat de karnavalsubsidie pas twee dagen tevoren door de Leedse gemeenteraad goedgekeurd was geworden en dat het dus onmogelijk was om de voorgestelde financiële tegemoetkomingen voor de groepen een week vroeger in het Feestkomitee te bespre ken. Ten andere de afwezige penningmeester Aimé Van den Hautte zou zich met de gefor muleerde voorstellen enkele uren tevoren akkoord verklaard hebben Op zijn beurt beschul digde voorzitter De Cremer de heer Neirinckx ervan een ze kere polemiek te voeren gericht tegen zijn persoon en dit enkel om in een goed daglicht te staan ten overstaan van de karnavalgroepen. Hierop antwoordde de heer Neirinckx dat hij niet alleen staat in het Feestkomitee met deze klachten en hij richtte zich hierbij tot de twee ondervoorzit ters met het verzoek dat ook zij hun gal zouden spuien tegen de voorzitter. Ondervoorzitter Gerard Goeman antwoordde hierop dat het nu niet het ge schikte moment was om hier over te praten. De diskussie tussen de voorzitter en de heer Neirinckx liep nog verder uit en op de vraag van deze laatste aan de voorzitter wat de leden van het Feestkomitee nu wer kelijk zitten te doen in dit komi- tee, antwoordde ondervoorzit ter Goeman heel droogjes «een sigaret roken». Hierop nam de aanwezige schepen van Feestelijkheden, Maurice Minnebo, het woord en stelde dat het nu zeker niet het ogenblik was om polemieken uit te lokken tijdens een open bare vergadering. Hij stelde voor dat die zaken zouden be sproken worden bij de eerst volgende vergadering van het Feestkomitee. Interne zaken worden ook het best intern uit gepraat. Ondertussen is nu wel het kwaad geschied en zal er zeker nog een serieuze paleis revolutie gevoerd worden in het Feestkomitee. Hopelijk lijdt het komende karnaval te Lede er niet onder, nu het zo'n hoge vlucht aan het nemen is, MON D.G. tee bereidt zou zijn aan de or ganisatie van de Boerenmaan- dag enige financiële steun te geven. Een nauwkeurig bedrag kon nog niet vooropgesteld worden. Ten slotte zullen na het karna valgebeuren alle Leedse kar navalgroepen samengeroepen worden door het Feestkomitee op een vergadering waarop een evaluatie zal gebeuren van hun optreden en uitbeelding. De goede punten zullen opge somd worden evenals de min der goede en de slechte pun ten, dit om een gestadige op waartse lijn te kunnen verder zetten met het karnaval te Le de. MON D.G. Terwijl pa en ma een pintje verteren kan Krisje ongestoord oefenen. Want hij wil later zp een grote PIUARDkampioen worden! (EDV) De meeste Leedse karnavalgroepen zijn nu volop aan het bouwen aan hun wagens. Lede beschikt evenwel over geen akkomodatie waar de groepen een dak boven hun hoofd krij gen voor hun werkzaamheden te verrichten. Enkele groepen genieten evenwel het voorrecht een privaat persoorrals sim- patisant te hebben die toch hier of daar over een hangar beschikt, terwijl de anderen, de zogenaamde pechvogels, in zeer ondankbare omstandigheden moeten pogen toch nog iets treffelijks te realiseren. Deze ondankbare omstandighe den worden nog ondankbaarder in de gegeven barre weers- 9tandigheden. Het is niet het eerste jaar dat hierover door bepaalde groe pen gesakkerd wordt. Tijdens de vergadering van het Feest komitee met de groepen in ok tober van vorig jaar, beloofde het Feestkomitee een annonce te plaatsen in het plaatselijk re- klameblad om personen te zoeken die bereid zijn een schuur of hangar te verhuren voor bepaalde tijd om groepen die geen onderdak hebben dit toch te verschaffen Op de vergadering van vorige donderdag werd door tal van groepen geklaagd dat het Feestkomitee deze gedane be lofte niet gevolgd heeft. Ook de heer Neirinckx vroeg aan voor zitter De Cremer of er werkelijk niets kon gedaan worden om de groepen die slecht of hele maal niet behuisd zijn te hel pen. Voorzitter De Cremer ant woordde dat verschillende le den van het Feestkomitee van oordeel waren dat het beter was die niet te doen om alle moeilijkheden te vermijden in de zin van de verdeling der be schikbare plaatsen indien de vraag der groepen groter zou zijn dan het aanbod van de be rgruimte. Nochtans hadden bepaalde leden van het Feest komitee reeds stappen onder nomen bij landbouwers en ei genaars van grote bergplaat sen. Maar dezen bleken er niet zozeer op gebrand te zitten een kamavalgroep te herbergen omwille van het ermee samen gaande geloop, eventuele ek stra verzekeringen en derge lijke meer Schepen Minnebo zegde dat het in Lede nu een maal zo is dat er geen leeg staande industriële gebouwen zijn. Het veel gesiteerde Bui zenkot bleek verhuurd en on derverhuurd en daar was dus geen overeenkomst te berei ken. Ten slotte beschikt de ge meente niet over de financiële mogelijkheid om een speciaal daartoe bestemde hangar op te richten. Ondertussen werken tal van groepen verder in ondankbare omstandigheden. Zo hadden bijvoorbeeld De Leedse Kalve ren zelf een afdakje boven hun wagen getimmerd. Op een goeie morgen konstateerde voorzitter Denis De Backer dat onder de sneeuwlast het afdak het begeven had en een grote man die men aan het bouwen was, was omgevormd tot een akkordeon. Je zou je zelfs af vragen hoe van zo een perso nage een akkordeon gemaakt kan worden, maar voor de sneeuwoverlast bleek dit een koud kunstje. Het was een droeve vaststelling voor de mensen van de Leedse Kalve ren, die van vooraf aan opnieuw konden beginnen. Andere klachten van schade beperkten zich tot nogtoe tot bevroren en zelfs afgevroren vingers van leden van karnavalgroepen. Hopelijk doorstaan ze deze Si berische koude om in een len- tezonnetje door de Leedse straten te trekken op 4 maart e.k. MON D.G. Na het begrotingsdebat stonden nog twee ponten op de dagorde van de openbare zitting van de gemeenteraad vorige week dinsdag. Beiden hadden betrekking op de oprichting van Interkommnnales. Enerzijds was er de oprichting van de «Interkommunale Vereniging voor investeringen in de elektriciteits- en gasdistributie in Oost-Vlaanderen», anderzijds de oprichting van de «Interkommuna le Vereniging voor krematoriumbeheer in de Provincie Oost-Vlaan deren». De Koninklijke Harmonie St. Martinus zou morgen zaterdag en overmorgen zondag 27 en 28 januari grootse Vlaggefeesten houden ter gelegenheid van de inhuldiging van een nieuwe vlag voor de harmo nie. Een droevig voorval heeft hier een stokje voor gestoken. Spelend lid van de Harmonie, de heer Albert Van Langenhove is plotseling overleden en werd gisteren donderdag 25 januari ten grave gedra gen. Passend begeleid door de Harmonie naar zijn laatste rustplaats. De heer Van Langenhove en de familie Van Langehove was zeer aktief in de harmo nie, waarvan ook zijn zoon Peter als trommelaar en zijn dochter Christine als majoret, deel uitmaken. Gezien de rouw waarin de Harmonie door dit droeve voorval verkeert werden de aangekondigde vlagge feesten afgeschaft en uitgesteld tot 17 maart e.k. Hiermee maken wij onze gevoelens van diep medele ven over aan de familie en de Harmonie. In verschillende gemengde in- terkommunales is het zo dat zowel de privé-partner als de openbare partner elk tot 50% van de investeringen kunnen financieren. Uitgezonderd enke le toevalligheden heeft de open bare sektor tot nu toe nooit aan die investeringen kunnen mee doen wegens gebrek aan finan ciële middelen. Het is nu wel zo dat de organismen die aan de financiering van investeringen deelnemen bij de winstuitkering recht hebben op het eerste dividend en dat de andere partners slechts recht hebben op het tweede dividend. Dit eerste dividend brengt evenwel heel veel meer op dan het tweede, waarbij in feite nog slechts enkele kruimeltjes van de boter ham vallen. Om ook de openbare organis men. zoals de gemeenten, toe te laten van dit zeer winstgevend eerste dividend te kunnen genie ten. heeft de provincie het initiatief genomen tot oprichting van bovengenoemde interkom munale Vereniging voor investe ringen in de elektriciteits- en gasdistributie in Oost-Vlaande- ren. De Provincie zou hierin 150 miljoen aan middelen inbrengen en de rest zou door de gemeenten ingebracht worden. Er zal nu bij de aanvang voor Lede een bedrag van 315.050 fr. aandelen onderschreven wor den. terwijl de volstorting van resterend gedeelte zal geschie den door inhouding van de uitgekeerde dividenden. Zo zal na zeven acht jaar het aandeel van Lede volstort zijn, en zal Lede na die periode genieten van de grote opbrengsten van het eerste dividend. Dit voorstel werd aanvaard met 24 stemmen, alleen raadslid De Brouwer stemde tegen. Naast voornoemd initiatief van de Provincie, heeft zij ook het initiatief genomen tot de oprich ting van een Interkommunale Vereniging voor Krematorium beheer in de Provincie Oost- Vlaanderen». Het is de bedoe ling van de Provincie om een krematorium op te richten en aldus tegemoet te komen aan de behoeften die ontstaan zijn door de overbelasting van de krema- toria in Ukkel en Antwerpen. Oppostielid Ernest Galle vroeg of de deelname van Lede bij de oprichting van deze Interkom munale verplichtend is. Schepen Noël antwoordde hierop dat er een zedelijke verplichting be staat tot toetreding tegenover die bepaalde groep mensen die deze levensbeschouwing aankle ven. Toen oppositieleider Ruys- sinck vernam dat vorig jaar slechts twee mensen te Lede zich hadden laten kremeren. trok hij aisvolgt van leer tegen de toetreding van Lede tot de op te richten Interkommunale: «Ik denk dat het voorbarig is daar geld in te steken.het zal immers pas de volgende generatie zijn die dat zal gebruiken.Dus er is nog tijd genoeg om toe te treden en ondertussen kan iedereen die wil gekremeerd worden toch in Ukkel terecht en wordt dus niemand gediskrimineerd. Mijn overweging steunt enkel op financiële gronden, want met 1,8 miljoen kan heel wat anders aangevangen worden. Hier in Lede hebben wij een kolumba- rium dus we hebben onze plicht gedaan. We kunnen nog 20 jaar wachten en die na ons kunnen eventueel overgaan tot de toe treding. Ten andere heel wat gemeenten hebben intussen be slist niet toe te treden. Het is dus nu r.og niet het moment om ons geld daar in te brengen. Dat men dat in Gent doet tot daar toe.» Op de opmerking van schepen Minnebo die zegde dat de Provinciale Deputatie een kre matorium wil oprichten omdat de kapaciteit van de bestaande krematoria niet voldoende is. antwoordde meester Ruyssinck nog dat de gemeente haar goede wil ten overstaan van de Provinciale overheid getoond heeft door aan te sluiten bij de Interkommunale voor investe ringen in elektriciteits- en gas distributie. Raadslid De Cuyper voegde er nog aan toe dat het toetreden tot de interkommuna le omwille van twee reden kan geschieden, namelijk enerzijds voor de dienst aan de bevolking of anderzijds omwille van een investering die een interessante winst laat verhopen in de toekomst. Doch in dit geval zal dit zeker wel een slechte investering zijn daar er zeker geen winsten te verwachten zijn, aldus raadslid De Cuyper. Uiteindelijk werd het voorstel van het schepenkoilege om toe te treden tot de op te richten interkommunale voor kremato riumbeheer aangenomen meer derheid tegen oppositie. MON D.G. wiemo mowümojt wordt geplaatst OP PE <2*Ö-PE. NWZJCT-TE AALST

De Voorpost | 1979 | | pagina 11