Berichten aan vaderlandslievende verenigingen Werelddag voor de melaatsen WERKGROEP LEEFMILIEU AALST LICHTTE HAAR JAARVERSLAG TOE Aalsterse Gillis komen op de beeldbuis ANTON VAN WILDERODE OVER HUMOR IN DE NEDERLANDSE LETTERKUNDE WERELDDAG VOOR DE MELAATSEN De Voorpost - 26-1-1979 - 13 vercni -s, par :llen i' it uil teterde In de gebouwen van de Generale Bankmaatschappij aan de Kwale straat te Nieuwerkerken, ging op 18 januari een voordracht door 1 waarin Anton Van Wilderode het had over «Humor ia de Neder landse Literatuur». Hij kwam spreken op uitnodiging van de Nieu- werkerkse kulturele vereniging «Liniaal», die met dit initiatief vlak j in de roos mikte: de zaal zat vol om naar deze Vlaamse priester dichter te luisteren. ANTON VAN WILDERODE is het pseudoniem van een dichter en essayist die eigenlijk Cyriel Coupé noemt. Hij werd in 1918 te Moerbeke-Waas geboren. In 1944 n wacht wer(j hij priester gewijd, en later ebegrot aangesteld als leraar in St.- c Niklaas, na in Leuven klassieke filologie te hebben gestudeerd. De KUL vereerde hem in 1975 met de titel van doctor honoris causa. Verder is hij lid van de Ko ninklijke Academie voor Neder landse taal - en Letterkunde, en sedert 1947 is hij redakteur van het vooraanstaande literaire tijdschrift «Dietsche Warande en Belfort». 205 F 528.128 saldo begrol >edgeke ositie opposit le '"J51 In het lokaal van het overkoepelend verbond van vaderland '8of er 4 se verenigingen «'t Paviljoen» ging op donderdag 18 januari en woreeen vergadering door waartoe alle afgevaardigen van vader- iaren w, landslievende verenigingen werden uitgenodigd. )ehande de per deelgemeente zou aanduiden vóór 31 maart e.k. met het oog op de jaar lijkse herverkiezing van een deel van het bestuur die doorgaat in mei. Deze aan geduide afgevaardigen der deelgemeenten zouden dan automatisch deel uitmaken van het bestuur. Wat betreft de festiviteiten ziet het ver bond zich geplaatst tegen grote onkosten wegens al lerhande te stencileren en te versturen berichten naar Zelf bedrijft hij dus de literatuur in de vorm van gedichten en essays achter de schuilnaam Anton Van Wilderode, een meester in de beeldspraak met een romantische onderstroming in zijn verzen. Te oordelen naar het aantal aan wezigen blijken nog heel wat mensen heimwee naar gezonde humor te hebben. Opmerkelijk was ook dat er zeer veel jonge mensen onder de aanwezigen wa ren, studenten (en studentinnen) die hier hun boekenwijsheid aan de werkelijkheid kwamen toetsen. Volgens de reakties met goed ge volg. Anton Van Wilderode is in derdaad het aanhoren waard. Zijn causerie was bijzonder vlot en humoristisch. Naast Schepen Hooghuys waren de direktieleden van de Generale Bank aanwezig. Voorzitter Van Liniaal Freddy De Schrijver sprak er zijn vreugde over uit dat hij «eindelijk van Wilderode, één der meest ver dienstelijke Vlamingen» naar Aalst had gekregen. Hij dankte de Generale voor haar medewerking, en vond dit een ideale geregenheid om de leerlingen van de Aalsterse middelbare scholen het inzicht bij te brengen dat literatuur wel eens prettig kan zijn. Prettig was de voordracht alles zins, vlot en vol humor. Anton Van Wilderode gaf eerst een uit eenzetting over wat hij onder hu mor verstond: «Er zit een stuk ge voel bij, en een stuk verstand. Die twee moeten harmonieus verdeeld zijn». De glimlach noemde Van Wilderode «de perfektie van de lach»Echte humor, zo zei hij ook is altijd een weldaad. De humor mag er niet nadrukkelijk opliggen. De grootste humor ligt in het dage lijks leven. Humor is onverwacht, en mag niet eenzijdig zijn. Niet ten koste van anderen. Humor heeft tenslotte iets te maken met ernst: Hij is het «vocht van de tranen», het grondwater van het leven. Of met de woorden van Ernest Claes: «verdriet dat op zijn kop staat». Van elk van deze komponenten gaf de spreker een tweetal voor beelden uit de Nederlandse litera tuur. Die zijn hier uiteraard moei lijk na te vertellen, want humor die uit zijn dekor wordt gehaald, ver bleekt, en verliest zijn sappigheid. Van Wilderode ging terug van de vroegnederlandse tot de moderne literatuur. Maar in de nieuwste literatuur ziet van Wilderode niet zo direkt nog hu mor zitten: het is veeleer ironie. Hij houdt het dan ook bij voorkeur', bij de oudere literatuur Na de voordracht bood de Gene rale zelf nog een glaasje aan, wat het voordeel had dat van Wilder- ode's warme woorden niet dade lijk in de bitsige kou buiten vast vroren. Een prachtige avond! W.L. nerkte j Bij afwezigheid van voorzit ter Gerard De Meester, ver hinderd wegens ziekte, werd de vergadering ge leid door vice-voorzitter Se- bastien Verhulst. Besloten was reeds vroe- ger dat elke deelgemeente ePen uit Groot-Aalst een verte- ^perfl 9enwoorc,i9er 'n het be_ Je opra stuur zou dienen te hebben, nek dat Nogmaals werd er daar op :enafzi aangedrongen dat de is voor vereniging(en) en elke deel- e schei gemeente één afgevaardig- »enheic al de afdelingen. Gevraagd wordt dan ook dat de leden «De Aankondiger» zouden raadplegen waarin de be richten van het verbond zul len voorkomen. Deze be richten dienen dan als uit nodiging te worden opge vat. Wat betreft de toelagen kwam van de schepen van financiën de toezegging dat de toelagen voor 1978 vóór 31 maart 79 zouden worden uitbetaald en dat het bedrag ongeveer hetzelfde als vorig jaar zqu zijn. Ze kunnen dus het bericht van de stadsont vanger heel in 't kort ver wachten. De «Werelddag voor de melaatsen» van de stichting Raoul Follereau wordt georganiseerd door de VZW «Damiaanaktie», die momenteel op volle toeren draait zoals men langs de nieuwsmedia al kon verne men. De Damiaanaktie Aalst haalde vorig jaar niet minder dan 660.000 frank bijeen! Dit jaar wil de Damiaanaktie het bijzonder projekt steunen van Broeder Mark in Zaïre. Voorzitter te Aalst is Dr. Walgraeve; aalmoezenier E.H. Mussche, en sekretaris H. Blende man. Broeder Mark, zo lezen we in een omzendbrief, is thans in verlof als voorbereiding, op zijn priester wijding in juni 1979. Hij is afkom stig uit Sint-Niklaas, en heeft reeds vijf jaar achter de rug in de streek van Kanafa waar hij naartoe was getrokken om er vooral de me laatsen te helpen. Dank zij een semi-medische opleiding in Guinea cn dc ambulantiewagen die hem door de Damiaanaktie ter beschikking werd gesteld, heeft hij op die vijf jaar echt pioniers werk verricht. Overal heeft hij kleine dispensaria opgericht. Speciaal voor melaat sen. Onmiddellijk na zijn pries terwijding vertrekt hij opnieuw naar die streek om er terug duivel-doet-al te spelen. Al wat de parochies, de scholen, allerlei verenigingen en indivi duele milde gevers zullen schen ken zullen we hem als een kost baar geschenk meegeven. Op die manier reiken we de hand aan dui zenden melaatsen die weer een stukje meer hoop en geluk zullen kennen en aan den lijve zullen on dervinden dat «alle mensen broe- of door overschrijving of storting bij de agentschappen van de ASLK, Gemeentekrediet of Kre dietbank op rekening van de Da miaanaktie Aalst, gevestigd Vale rius de Saedeleerstraat 24 te 9300 Aalst. Rekeningnummer: 068- 0422840-44 (Tel. 21.37.15) ders zijn» voor die kleine stad Aalst in het kleine België voor wie dit geen holle slogan is». De damiaanaktie Aalst roept ie dereen dus op om zijn centje bij te dragen op verschillenden manie ren. Men kan dit doen langs' de paro chies, waar in alle kerken moge lijkheid zal zijn om steun te geven. Ter gelegenheid van de Wereld dag voor de Melaatsen heeft de Stichting, naast een speciale editie van haar driemaandelijks tijd schrift, een bijzonder boeiende en overzichtelijke dokumentatiemap uitgegeven: «Lepradossier». Dit dossier behandelt enige vooraan staande figuren wat bestrijding van melaatsheid betreft, zoals Dr. Frans Hemmerijckx, Jozef De Veuster (Pater Damiaan, vandaar de naam Damiaan-aktie), Het dos sier behandelt ook de medische en klinische aspekten van de lepra, «een geneesbare ziekte», de so ciale aspekten. Het geeft een over zicht van wat de Damiaanaktie is, een wereldkaart van de lepra, en behandelt projekten in Rwanda, Burundi en India. Tenslotte geeft het suggesties voor een geslaagde werelddag voor de melaatsen. Het opzet van de wereldkampanje is tweeledig: het wil informatie doorgeven aan de bevolking. In formatie over ontwikkeling, de huidige toestand van de Derde Wereld, in het bijzonder dan van uit de hoek van de gezondheids zorg: de lepra-prblematiek is een zeer konkrete manier om aan de ontwikkeling van de Derde We reld te werken. Het tweede deel is het organise ren van een geldelijke solidari- teitsaktie, als gevolg van een de gelijke informatiekampagne. Over dit «lepradossier» zullen we het in de volgende uitgave uitvoe riger hebben. W.L. ON Dl Dinsdag 16 januari jongstleden had in 't Apostelken de jaar vergadering plaats van de Werkgroep Leefmilieu Aalst. WLA had het ditmaal over een minder klassieke boeg gegooid. Men zorgde immers voor een originele diamontage waarbij de aanwezigen, die het ongure winterweer trotseerden, een overzicht gegeven werd van de belangrijke aktiepunten van het afgelopen jaar. In zijn inleiding had voorzitter Frans De Saedeleer reeds ge wezen op het feit dat 1978 op ekonomisch vlak een vrij som ber jaar was. Dit had ontegen sprekelijk zijn weerslag op de overheidsinitatieven inzake mi lieubehoud of milieusanering Belangrijk vond de voorzitter het verschijnen van het Ge westplan Aalst, waar heel wat bezwaren van de leefmilieu verenigingen aanvaard wer den. In Aalst zelf kende men de in stallatie van de adviesraad voor leefmilieu, die volgens zijn eigen ervaringen, op de goede weg schijnt te zijn Hij felici teerde in dit verband de hou ding van schepen voor Leefmi lieu De Maght, die door haar aanwezigheid op de vergader ingen de wil van haar departe ment «om er iets van te maken» veruitwendigt. Hij hoopte dat in de toekomst ook met de advie zen van deze adviesraad zal rekening gehouden worden. In dit verband vernamen de aan wezigen later op de avond van een afgevaardigde van het de partement dat deze adviesraad in september zou dienen over te gaan tot een evaluatie van de voor- en nadelen van het nieuw systeem van huisvuilophaling. De voorzitter van WLA felici teerde trouwens de schepen van Leefmilieu met de beslis sing tot het selektief ophalen van huisvuil en papier. De start gebeurde nochtans volgens hem in moeilijke technische omstandigheden Hij meende dat er in 1978 een klimaatsver betering tussen WLA en het schepenambt ontstaan was Dat belet niet dat de Werkgroep Leefmilieu verder blijvende wan toestanden zal aanklagen zoals zij in vroegere jaren reeds deed. Bij de diavoorstelling werden een groot aantal van deze wantoestanden getoond. Ook het gesprek tussen Amy- lum en de omwonenden werd als positief punt aangehaald. Later op de avond werd trou wens gevraagd dat men de overleggroep ook zou samen roepen als er belangrijke be slissingen inzake bouw- en ex ploitatievergunningen moeten genomen worden. Sinds juni 1978 komt deze groep trou wens niet meer samen. Als negatieve aspekten van 1978 haalde de voorzitter een milieuaandachtverslapping van de mens aan. Deze wordt immers teveel opgeslorpt door andere bekommernissen. De leefmilieumensen zullen dan in 1979 hun aandacht moeten richten tot het voortdurend mi- lieubewustmaken van de mas sa Hiervoor vroeg hij de me dewerking van de persmedia. Voor 1979 zag de spreker een belangrijk agendapunt in het feit dat de plaatselijke overheid tlubei gestart nofha eze ge' :recni! nodig rgade- Kultu- er Ju- Lede. De Werkgroep Leefmilieu Aalst maakte de balans op van 1978. (SJ) zou moeten inspelen op de mi lieuvorming van het publiek. Het belangrijkste knelpunt was volgens hem echter de aanpak van het probleem van de wa terzuivering, dat dringend aan een op'ossing toe is. Bi; tc diareeks, die op de toe spraak volgde konden de aan wezigen de milieudag nog eens herbeleven, die in de maand mei georganiseerd was door de plaatselijke scoutsverenigin gen in samenwerking met leefmilieuorganisaties. Een belangrijk deel werd dan ingenomen door de boomkap- pingen, waar de groene jon gens ieder jaar mee gekonfron- teerd worden. Een lichtpunt hierbij is het initatief van Vies Oilsjt dat op het einde van het jaar startte met een reeks boomplantingen in het centrum van Aalst. Wat het park Terlinden betreft werd gewezen op de jx>sitieve resultaten van het afgelopen jaar. Ook bij het bedrijf Lam- brecht uit Herdersem werd lange tijd stilgestaan, niet in het minste omdat er steeds nieuwe milieuschendingen plaatsgrij pen Ook de klassieke sluikstorten kwamen op het projektie- scherm. Hierbij werd door WLA de vraag gesteld naar de resul taten van de sluikstortoprui- mingsaktie, die de stad Aalst in 1978 verrichtte Ook heel wat bouwovertredin gen werden in beeld gebracht WLA drukte hier nogmaals de wens uit dat op dit vlak kordaat en met alle wettelijke middelen zou ingegrepen worden. Dit geldt, volgens de Werkgroep, trouwens ook voor de aanpak van de weekendhuisjes, waar van er steeds nieuwe het land schap ontsieren. Het is algemeen gekend dat WLA zowat alle openbare on derzoeken commodo et in- commodo. die in onze stad plaatsgrijpen, opvolgt en pu bliek maakt Op de diaavond werd dan ook op een aantal be- langnjke milieuschendingen ingegaan. Hetzelfde gebeurde trouwens met de reklamebor- den. waartegen de Werkgroep Leefmilieu in 1978 een duidelijk standpunt ingenomen heeft. Bij de diskussie, die op de dia- projektie volgde, bleek nog maals hoe kompleks en veel omvattend de leefmilieupro- blematiek is. In het bijzonder werd hier door de leden inge pikt op de voor- en nadelen van het nieuw systeem van huisvuil ophaling. Ook over mogelijke alternatieven werd gesproken. Het standpunt dat WLA enkele maanden geleden formuleerde in verband met de Ring door de Osbroek kwam nadien aan bod. De grondvraag, waar alle mogelijke oplossingen van af hangen, bleek te zijn of de ring- laan van Aalst al dan niet een cirkel dient te vormen. Hier lie pen de meningen van een aan tal aanwezigen wel wat uiteen. In verband met het natuurge bied Osbroek zelf werd voor gesteld dat in de toekomst dit gebied enkel toegankelijk zou zijn voor wandelaars onder deskundige begeleiding. Een vrij openstellen voor het publiek bleek op dit ogenblik nog niet realistisch, en zou ontegen sprekelijk schade aanbrengen aan fauna en flora. Vehe De RTBF, meer bepaald de gewestelijke Omroep Charleroi, wil een vergelijkende studie maken over de «Gilles». Be doeling hierbij is uiteraard het in de verf zetten van de Gilles in 't algemeen en van die van Binche in 't bizonder. De televisie wil dan ook opnamen maken van verschillende Gillesverenigingen in het hele land en uiteraard komen die van Aalst hierbij aan bod. De verkoop van Gillespop petjes de volgende dag slaagde buiten verwach ting. Dat belooft voor de volgende vooroptochten LH Bedoeling was dat opna men zouden worden ge maakt verleden zaterdag 20 januari te Gijzegem waar vanaan «de Uil» zou worden gestart. Praktische moei lijkheden met supplemen tair de weersomstandighe den zorgden ervoor dat deze opnamen niet te Gijzegem maar waarschijnlijk te Moorsel zullen plaatsheb ben en wel op zaterdag 10 februari. Deze datum is dan voor de RTBF ook zeer ge schikt omdat dan tevens opnamen kunnen worden gemaakt van de Prinsenver kiezing. Niettegenstaande het slechte weder waren weinig leden bij de vooroptocht te Gijzegem afwezig en waren er ruim vijftig wel aanwezig. De wegwijzer werd wel enigszins veranderd in funktie van enkele straten die minder begaanbaar wa ren. Van aan «De Uil» ging het dan naar de Aalsterse- steenweg waar werd ge draaid en via Kerk- en Schoolstraat naar de Den- dermondsesteenweg waar na terug bij Wilfried Wese- mael! werd beland. Ondanks de gladde wegen trokken de Gillis op hun klompen door het centrum van Gijzegem. EDV

De Voorpost | 1979 | | pagina 13