De Zwarte Bende ten «Tijger» ÏTStllvft 7 Feuilleton STREEKNIEUWS Erembodegem Nieuw bestuur De Voorpost - 26-1-1979 - - 19 emeente testrijden r Louis De Lentdecker J III fepilliaert van de gerechtelijke poli- fcnt nam nog eens de naamloze brief je het parket hem had bezorgd. Het >|t zoveelste stuntelig schrijven van j uit het gewone volk, iemand die lof geen onderwijs genoot maar die ijk iets wist van de vele misdaden jjongste maanden schier dag op dag I^M|Hreek werden gepleegd, en die om ^■andere reden niet durfde spreken, ^Het kenbaar wilde maken... of wel- ^Hraak wilde nemen op een vroegere ^■of bekende. ^Krt was het gewoon naamloze brie- ^■bestuderen, maar deze scheen hem ^H^^-ijk. Er waren in de voorbije weken bandieterijen, brandstichtingen, ringen en moorden dat men niet elke verdachtmakingen en zoge- getuigenissen te geloven en welke serst ophelderen in de hoop een deel chaos weg te vegen en het geheel situatie onder kontrole te krijgen, duidelijk dat één welbepaalde ben- landelijke buurt van Oost- en Vlaanderen onveilig maakte. Wel waren zowat overal deserteurs en schelmen op stap om mensen te :n en te mishandelen maar als men ge reeks overvallen inkeek kwam jt de vaststelling dat bepaalde mis- bijna steeds op dezelfde wijze wer- jpleegd. altijd gepaard gingen met ;n nutteloze brutaliteit, zelfs met prtijen en moorden. met Moors, Gordijn en anderen billiaert recent de opdracht als ele- /an de nieuwe gerechtelijke politie al op te treden tegen de boosdoe- nden die het land onveilig maakten gelijke haarden van opstand en revo- waren. De landelijke politie, de acht konden de toestand niet mees- waren onvoldoende talrijk, onvol- e bewapend, onvoldoende getraind :t op te nemen tegen rovers die zich ierplaatsten en op de bevolking een terreur drukten. De situatie was zo rd dat men in de streek tussen Den- nde en Gent niet eens meer bij be ng wist hoeveel moorden, brand- ngen en overvallen er de jongste zes len waren gepleegd. Men sprak over spektakulaire misdaden die om een lere biezonderheid de fantazie van bik diep troffen en elke dag nog 3e te t4en in verhalen en liedjes. Zo ge- introu^n velen dat de duivel met de zaak tandigi ïitatief :id was toen bij een overval in Lo- ;em de bandieten een petroleum- 3 „omver stootten, het huis in brand harter en ^et ^u'sbeeld stuk sloegen, het St£e'd was van de kast gevallen toen een er aanranders zijn revolver trok om Ten slid van de bewoners neer te schieten, .ter vw- Sommigen wisten zelfs te vertellen dat de bandiet het kruis op de kop had gekregen, dat hij was geen vloeken en dat toen het hele huis in brand vloog.Men sprak van de moord op Octavie Lanckman en haar knecht die begin december 1918 aan de wijk Kostenhoek in Hofstade gewurgd werden, van broer en zuster De Geiter die enkele dagen later in de streek van Neder- brakel werden doodgeschoten, altijd door mannen die de uniform van het Belgisch leger droegen. In Bornem hadden onbe kenden de 40-jarige Philomene Andries de keel overgesneden en in Eke-Nazareth had men rond dezelfde tijd pastoor De Baere vermoord. Op sommige plaatsen bond men de mensen aan handen en voeten vast en plaatste men ze dicht tegen het haard vuur opdat zij zouden bekennen waar hun geld verborgen was. De dieven waren niet alleen uit op geld, eetwaren en voertuigen maar alles wat er hen onder handen viel namen ze mee: dui ven, paarden, koeien, schoenen, benzine, petroleum, kleren, juwelen, tapijten, keu kengerei. Ongetwijfeld was niet alles het werk van eenzelfde groep maar bepaalde misdaden moesten gepleegd zijn door één bende die in het Gentse samenkwam. Daarop doelde ook deze nieuwe naamloze brief die letter lijk als volgt was gesteld: «Mijnheer de Vrederechter, tenpaleize van Zestiesie (justitie) te Gent - Ik kom u eene regelen te schrijven over de af grijselijke moort die plaats ge hat heeft bij Levin Lijbaert, mulder te Evergem-DoornzeleNu beste vriend wil ik daar niet tussenkomen van schrik maar er zijn personen die daar toch wel veel van weten die de daders wel ken nen van diene moort geweestaan ziet hier eens gij moet den landbouwer Ed ward G. van Doornzele eens goed uit hoor en waant hij weer er veel van. Nu beste vriend gij moogt toch niet dijnken dat L. daar plicht of dader aan is. O neen, volstrekt niet maar hij weet veel van diene moort. Gij moet L. eens goed onder hor en en dikwijls er halen. Gij moet hem vragen als Irma S. afkomstig van Assenede en den velopin die nu waarschijnlijk nu wel in Gent woont juist de plaats kan ik niet zeggen. Ver der schrijf ik u hij heeft vroeger op Terdonk gewont. Zij zeggen den velo pin. Hoe juist zijne naam is dat weet ik niet. Verder schrijf ik u, ik weet het niet wel of L. leeft in vijandschap eenige jaren met mulder Leybaert en waarom wil L niet klappen, nochtans weet hij er veel van. Ontvang mijne beste groete- nis. Mijn naam durf ik niet kenbaar maken, ik mag niet van mijne mina- res». Spilliaert glimlachte: de tekst was met pot lood geschreven, blijkbaar door een man die gewezen rivalen wilde schaden op raad, bevel of onder dictee van een vrouw. De politieman wist dat hij het onderzoek in Gent moest beginnen, dat de daders ver trokken waren vanuit een café nabij de Coupure vermits Sylvie H. hem verteld had dat zij twee of drie dagen voor Kerst mis in het café van Trifon Klets onbekende mannen hoorde spreken van samen een slag te slaan in Evergem. Een man had, wat luider dan de anderen gezegd dat hij ook mee wilde maar de anderen hadden hem weggejaagd: gij moogt nooit meer mee want gij zijt telkens zo angstig dat gij i lopen gaat zegden zij». De mannen spra ken ook van Dove Mon, van Zotte Fred, van een Zulma. Een zei dat iedereen de- gestelde avond per automobiel zou wor den opgepikt en naar de plaats van de overval gevoerd. Spilliaert kende het kleine dossier over de dubbele moord op de gezusters Lybaert in Evergem-Doornzele. Maar teveel elemen ten ontbraken om iemand aan te houden. Vooral als men van deze zaak uit naar de oplossing van andere misdaden wilde zoe ken. Vaak werd verteld dat de overvallers, gedreven werden door een vaderlandslie vende verontwaardiging, dat zij vrouwen en boeren straften die al te intieme omgang hadden met de bezetter. Dat kon men niet beweren van de gezusters Lybaert. Op hun, doodsantje prijkte hun foto.(Melanie- Maria was 26 en Rosalia 33) en dezelfde; tekst: «Zij was goed en zachtmoedig, zedig en regelmatig in haar handelswijze, vriendelijk in haar spreken en van jongs af in de deugd geoefend.Be minde Ouders, Broeders en Zuster, ik laat U dit oord van ellende. Nu zijt gij in droefheid over mijn droevig en vroegtijdig afsterven. God heeft het zoo geschikt. Doch weent niet gelijk dezen die geen hoop hebben. In den Hemel zal ik voor U bidden. Bidt ook God opdat hij mij genadig zijWel haast hoop ik mij met Ued. bij God te verheugen en dan zullen wij nooit meer gescheiden worden..." Spilliaert nam weer het eerste proces ver baal door opgesteld door opperwacht meester Roose en wachtmeester Cottenie van Evergem. Het gaf een omstandig re laas van de moord op de twee vrouwen, een nutteloze moord. Op hen viel niets aan te merken. - Wij verzekeren verwittigd geweest te zijn, aldus het proces-verbaal van de rijkswachters, door den heer politie- kommissaris der gemeente Evergem, dat eene misdaad kwam begaan te worden in de woning van den land bouwer Lybaert Livinus, molenaar te Evergem-DoornzeleWij begaven ons ter plaatse en bestatigen dat de twee dochters van Lybaert Livinus, beiden door geweerschoten gedood werden; de lijken .bevonden zich reeds in een bed. Wij onderhoren Lybaert Livinus, oud 64 jaren, molenaar te Evergem- Doornzele, die ons verklaart in 't vlaamsch: Dezen avond rond 20.30 uren was ik met mijn vrouw te bed. Mijn dochters Rose lie, oud 33 jaren en Marie 26 jaren, zaten in de keuken te naaien. Er werd op de deur geklopt. Marie ging open doen. Ik hoorde vragen: Is de zoon thuis?» Marie antwoordde: neen aardig vindende dat er langs achter ook mannen waren ben ik opge staan en heb gezien dat vier soldaten en één burger die een zwart masker dreog Zelfs Verstuvft herkent de plaats niet meer waar in 1918 de overval te Evergem - Doornzele werd gepleegd. Hel is nu alles anders geworden in het huis van de misdaad. Maar nabestaanden hebben getuigenissen over het gruwelijks van toen niet vergeten die omtrent de helft van het aangezicht bedekte zich in de gang van mijne wo ning bevonden. Drie van de soldaten hadden een geweer in hun handen. Ik nam de koterhaak en de deur nader ende vroeg ik hen: Wat komt gij hier doen? Een der soldaten antwoordde: Gij zult het gaan zien. Mijne dochter Rosalie gerucht horende in de aanpa lende kamer zeide tot hen: Gij komt hier om te stelen. Toen ben ik het venster genaderd, heb het stillekens geopend en heb mij laten buitenvallen en daar ben ik aangevallen geweest door twee soldaten die insgelijks een geweer in handen hadden. Zij hebben mij vastgepakt en op den grond geworpen. Ik heb eenen slag op den neus gehad waardoor ik nogal veel bloed verloren heb. Ik ben dan wegge vlucht en ben om hulp gelopen bij Yvo D'Hooghe, onze ge buur... Eenige mi nuten later ben ik terug binnen geko men en heb mijn dochters Rosalie en Marie stervende gevonden. Ik had twee geweerschoten horen lossen. Marie lag aan de deur van mijn slaapkamer en Rosalie op de trap van de vouteka mer. Ieder van hen was doodelijk ge troffen geweest door een kogel. Onder- tusschen hadden de moordenaars in de aanpalende plaatsen alles doorsnuf feld en hebben een som geld van onge veer 30.000franken gestolen. Zij heb ben geen braak gepleegd om te stelen. Tusschen deze som waren er drie bankbriefjes van 1000 marken en Fransch geld en Belgische zilverstuk ken...» Spilliaert bewonderde én het mooie hand schrift van de opsteller en de nauwkeurig heid waarmee hij alle details zo getrouw mogelijk noteerde. Van bij de eerste on dervraging bleek duidelijk dat een georga- nizeerde bende aan 't werk was, dat zij Belgische uniformen droeg en geweren bezat. Spilliaert wist vandaag genoeg om daaruit af te leiden dat minstens één of twee deserteurs of gewezen soldaten van het leger aan de overval deelnamen. Hij vergeleek het proces verbaal met de naam loze brief maar zag niet onmiddellijk enig verband... <baar zal er binnen afzienbare tijd toch nog schot komen t poppje zaa|< van het Kasteel van Mesen. Elders kunt u lezen jaan het schepenkollege de optie genomen heeft om dit m omjteei eventueel aan te kopen en om te vormen tot Kultu- f gelul) Centrum. Vorige maandag 22 januari heeft een delega- v®n tan onze gemeente, onder aanvoering van burgemees- frjGravez. samen met een Ministeriële de[egatie of toch :el Wej jn dig zjn een werkbezoek gebracht aan dit kasteel. evenl£raarcj za| er 0p <je vergadering achterat wei enig Nadiajjrcjje gewisseld zijn over eventuele aankoop en dergelijk Joe of slechte voornemens meer In ieder geval blijkt er fer leven te komen rond dat zo besproken Kasteel van Misschien zal er toch nog een steen rechtstaan het ogenblik dat er een definitieve beslissing valt. blijkt wel op menig gebied in de nieuwe fusie een uitzondering, buitenbeentje of moeilijkheid te Zo is gebleken tijdens de vorige gemeente dat plots de oppervlakte van Lede met 45 was. Dit bleek dan zo te zijn dat de van Papegem nooit gekend is geweest en ook nooit bij de totale oppervlakte van Groot-Lede Degd werd. Nu moet er wel zoiets als een opmeting, of schatting gebeurd zijn. Raadslid Van vond 45 ha nogal langs de lage kant en dit zal ook opnieuw gekontroleerd worden. Wij rekenden ook eens en via een zeer rudimentair sisteem kwa- wij aan 81 ha. Dit zal misschien wel niet volledig zijn, maar een fout van 100% hebben we nu ook niet gemaakt, n het gure winterweer blijft voortduren De gemeente Lede reeds onophoudelijk strijd geleverd tegen de grillige van de weermakers. Het sukses wordt algemeen als goed beoordeeld afgezien van derderangswegen mening was raadslid De Brouwer op de gemeente- niet toegedaan Hij was van oordeel dat 1e nog niets gedaan had om de gladde wegen te en dat noemde hij een schande voor een ge meente als Lede. ledereen zal wel groot en wijs genoeg zijn om zijn eigen oordeel te vellen. In de loop van december van vorig jaar heeft Schepen Grepdon heel wat werk verzet voor de oprichting van een jeugdraad. Hij was met de verschillende jeugdver enigingen samen zelfs zo ver opgeschoten dat de ont werpstatuten volledig klaar waren en dat alle jeugdver enigingen daarover een konsensus hadden gevonden. Tijdens de laatste kontaktvergadering deelde schepen Grepdon dan ook mede dat deze statuten op de eerste vergadering van het nieuwe jaar voorgebracht zouden worden. Vorige week dinsdag was het gemeenteraad, maar op het agenda was niets van de statuten van een jeugdraad terug te vinden. Ondertussen wachten de jeugdverenigingen vol ongeduld op hun eigen raad. Niet vergeten hé, schepen! Snelheidsduivels en lawaaimakers zijn verwittigd hiermee. Vorig jaar besliste de gemeenteraad over te gaan tot de aankoop van een geluids- en snelheidsmeter voor de ge meentelijke politie Deze beide toestellen werden in de loop van vorige week geleverd. Dus opgelet, onze Leedse politi eagenten zijn nu in de eksperimentele faze met deze nieuwe toestelletjes. Daarna wordt dit wellicht veilig opge borgen in een stofferig hoekje. Naar het schijnt zouden de spooroverwegen te Lede geen parkeerplaatsen zijn. Deze wetenschap ontdekte ene Rufin R. uit Lede. De man had zijn wagen vrijdaga vond omstreeks 22 uur geparkeerd op een overweg, nadat hij het wijselijk besluit nam zijn weg verder te voet af te leggen gezien zijn benevelde toestand. Hier door liep het treinreizigersverkeer op de lijn Brussel- Gent heel wat vertraging op. Gelukkig werd de wagen nog op tijd opgemerkt door de machinist van het eerst naderende treinstel. Een takelwagen moest de slot- vaste wagen wegslepen omdat de eigenaar niet te vin den bleek. De rekening voor het parkeren van zijn voer tuig zal Rufin R. meer dan vermoedelijk ontnuchteren. KSC DENDERSTREEK De KSC-Denderstreek, afdeling Erembodegem, gaat op zondag 28 januari op wandel, en wel te Haal- tert. Men vertrekt er om 9 u. aan het kafe Vriendenkring, Edestraat te Haaltert. TONEEL Op zaterdag 27 januari te 19 u. vertoont Jeugd en Teater in het parochiehuis te Erembodegem het KOOKKURSUS Op maandag 29 januari te 19.30u. start een dertien weken durende kookkursus ingericht door de KWB. Geïnteresseerden worden er door twee bekwame koks bege leid. De plaats waar het gebeure plaats heeft zijn de lokalen aan de Gaston De Schepperstraat. KWB-Leden betalen 300 F, niet- leden 350 F. Het gewone huisvuil te Erembo degem wordt al naargelang de straat opgehaald op maandag, dinsdag, woensdag of donderdag. Bij dit gewone huisvuil kan ook huishoudpapier meegegeven wor den. Dit huishoudpapier kan af zonderlijk ingepakt in een karton nen doos, of samengebonden, meegegeven worden met de vuil niszak (met siadsembleem!). On der huishoudpapier verstaat men hi Erembodegem Terjotlen werd Denderstreek. (EDV) vormingstoneel -Trouwen is Houwen», een toneelstuk van Alice Toen. De inkom, een gratis drink inbegrepen, bedraagt 50 F Kaarten zijn te bekomen bij de kernleden van K. A. V. en K. W.B. of aan de ingang van de zaal. bestuur gekozen voor een afdeling van wielertoeristenklub DENDRIA Op zondag 28 januari van 10 tot 12 u gaat in het parochiehuis op het Dorp te Erembodegem de verga dering door van de postzegelkring Dendria. HUISVUIL oude kranten, weekbladen, tijd schriften, boeken, enz. Eveneens wordt tweemaal in de maand, na melijk op de eerste en derde vrij dag van de maand, een ophaling gedaan van het grof huisvuil. Dit laatste gebeurt gratis op aanvraag.

De Voorpost | 1979 | | pagina 19