firn öj mu nun Priester Daensmuseum al dan niet in Molenstraat VLAAMS MOBIEL KAMERENSEMBLE: EEN REVELATIE klub/iltav Nieuw telefoonnummer voordeV.A.B.- Wacht op de Weg 20 - 26-1-1979 - De Voorpost De organisatoren van «Pro Arte» leefden maandagavond tussen hoop en vrees: hoop dat namen als Schoenberg, Hindemlth, Stravinsky en Janacek geen al te grote drempelvrees zouden veroorzaken, vrees anderzijds voor het barre «veer en de vooringenomenheid van de ge middelde mens. Toch is het konsert een sukses geworden. En daar hebben de muziek zelf en de vertolkers voor gezorgd, maar ook de sfeer in de stadsfeest zaal die er een was van ontvankelijkheid en waardering. Uiteraard moet men tegenover deze hedendaagse muziek anders ingesteld zijn dan tegenover klas sieke en romantische werken. De melodie maakt er plaats voor kracht, schoonheid wijkt er voor ekspressie. Stravinsky's suite uit «L'histoire du soldat» vergt slechts een kleine be zetting. Elke instrumentale groep is vertegenwoordigd door een repre sentatief type. De komponist had daarbij een drieledig doel voor ogen: het eigen timbre van elk in strument aan bod laten komen, duidelijke kontrasten krijgen, en het aandeel van het slagwerk ak- sentueren. Ironie en ingetogenheid zijn hier karaktertrekken. Ingeto gen, bijna religieus klinkt het in het «Groot koraal». Droog parodiërend is het spel van de fagot in de «Ko ningsmars», voorbeeldig het sa menspel van het ensemble in het «Klein konsert», meeslepend het virtuoos vioolspel van Dirk Ver meulen in de zwoele tango, de lichtvoetige wals, de glissandi van de ragtime, maar meer nog in de trillers van de «Dans van de duivel» en het slotdeel, afgerond met de gebroken droom van de soldaat: triomf van het slagwerk. Een verrassing was voor mij de in 1942 gekomponeerde «Ode aan Napoleon» van Arnold Schoen berg. Geen schoonheid maar rauwe, streng afgemeten klanken, waarvan de gevoelswaarde slechts overkomt door het synchroon sa menspel van instrumenten en reci- tant. Hier hield dirigent Eugeen Lievens de cadans stevig in de hand. Claude Coppens (een bril jante vertolking van een aartsmoei- lijke pianopartij), het snarenkwar- tet en de doorleefde interpretatie van Loet Hanekroot als recitant maakten van deze soms tragische, soms agressieve muziek een boeiend geheel. Na de pauze volgden twee werken voor blazers. En ook hier onder streepten de leden van het ensem ble hun zin voor samenspel en dia loog. «Mladi» (Jeugd) van de Mo ravische componist Leos Janacek berust op twee thema's: de schelmsheid van de jeugd, uitge drukt in het pittig spel van de hout blazers (hoorde ik niet een vrolijk deuntje als van spelende kinde ren?) enerzijds, dromerigheid in de zwevende boventoon van de fluit (compliment voor Mare Grauwels) en het weemoedige timbre van de basklarinet anderzijds. Het concert werd besloten met «Kleine Kammermusik für fünf Bla- ser» van Paul Hindemith, ontspan nen en doorzichtige «gebruiksmu- ziek», niet in de pejoratieve beteke nisvan het woord, maar ambachte lijk werk zonder concessies Het klinkt luchtig ironisch in de ietwat vertekende wals (uit deel 2)zange rig in het derde deel (ook hier weer bijzonder homogeen samenspel), levendig in het sluitstuk waarin elke houtblazer virtuoos zijn eigen deuntje speelt. Door zijn hoog technisch niveau en zijn geestdrift heeft het Vlaams Mobiel Kamerensemble hopelijk de misvatting doorbroken als zou he dendaagse muziek per defintitie dor en monotoon moeten zijn, bijna even vervelend als een huis- taak meetkunde. Wouter De Bruyne Een proppensvolle feestzaal, tijdens het konsert. EDV Dirigent Eugee Lievens (EDV) Voorlopig ingericht op de bovenverdieping van het Huis De Bolle in de Kapeilestraat samen met het -Archief van de Vlaamse Sociale Strijd» had het Schepenkollege op 10 januari besloten de oude, vervallen woning van notaris Albert De Vis aan te kopen. Het achterste deel van het huis De Bolle sluit inderdaad onmiddellijk aan bij de verwilderde tuin van het huis De Vis in de Molenstraat. De bedoeling zat voor beide gebouwen tot één kompleks uit te bouwen waarin dan het «archief van de Vlaamse Sociale Strijd» in zijn geheel en het Priester Daensmuseum als onderdeel ervan onder één dak zouden kunnen worden gebracht. Gedacht werd reeds aan een openstelling van archief en museum begin april e.k. nadat de dienst Openbare Werken de nodige verbouwingen zou hebben gedaan. Ondertussen valt echter af te reke nen met een nieuw feit dat tot kink in de kabel zou kunnen evolueren Waar de Stad gepoogd had het ge bouw uit ter hand aan te kopen, wat niet lukte, werd het Huis De Vis publiek te koop gesteld op donderdag 18 januari in het Vre degerecht. De werkende notaris begon met de mededeling dat hij een bod had van 6.400.000 F doch dit werd verhoogd tot zeven mil joen door een meubel handel aar uit Aalst. Hierop is nu recht van op bod zodat alles nog mogelijk schijnt. Men kan nu inderdaad nog alle kanten uit. Naar Pol De Paepe uit de Molen straat ons mededeelde zou de nota ris zinnens geweest zijn vóór de verkoop mede te delen dat de ge vel de bestemming had om be schermd te worden maar dat het koninklijk besluit nog niet ver schenen was en de procedure nog niet ingezet. Uit het feit dat de notaris deze tekst dan toch NIET voorlas zou kunnen worden gere duceerd dat er geen schijn van verplichting van restauratie van de gevel bij de verkoop zou worden meegegeven. Deze verkoop intrigeert uiteraard ook de handelaars uit de Molen straat die gehoopt hadden dat op de plaats van het huis De Vis een nieuwe kommerciële vestiging zou oprijzen. Op de dag zelf van Dit zou dan het toekomstig Priester Daens museum worden. Tenminste indien de stad er in slaagt het huis aan te kopen. (EDV) het overlijden van de laatste eige naar vestigde Pol De Paepe ten andere bij het stadsbestuur schrif telijk de aandacht op dit stand punt. Volgens hem heeft het huis De Vis Wie zijn gading niet vindt in de Aalsterse bioskopen kan misschien nog altijd terecht in een van die vele klubs die tijdens de weekends films vertonen voor jong en oud In de Marcelinoklub kunnen de jongere kijkers op zondag 28 januari terecht voor een spannende avonturenfilm met de -Robinsons van de Zuidzee». Het verhaal van Robinson Crusoe en zijn gezel. Vrijdag zul je zeker wel kennen. Dergelijk avontuur kan met alleen een enkeling over komen, ook een ganse familie maakte dit mee. De Zwitserse familie Robinson strandt na een zware storm opeen verlaten eiland te midden van een prachtige natuur, en temidden van heel wat avonturen. Afspraak op zondag 28 januari om 14 u. Op zaterdag 27 januari kan men eveneens terecht in jeugdhuis Tanu voor de komische avonturenfilm -De cracks». Bourvil, de betreurde Franse komiek, beleeft de meest fantastische avonturen in de wielerwedstrijd Parijs-San Remo. Een met lach gekruide film die om 20 u. van start gaat. Leden betalen 30 fr.. met-leden 40 fr. Eveneens op zaterdag 27 januari om 20 u. loopt in de Erembodegcmse jeugdklub Eureka een western «Voor een handvol dollar». Wie liever revolverhelden aan het werk ziet en van brut geweld houdt kan daar terecht In jeugdhuis Terlinden draait men op zondag 28 januari om 20 u. de merkwaardige film -Network- van Sidney Lumet. Een pamflet tegen onze konsumptiemaatschappij en zijn vedettisme. Een bekend nieuwsle zer doet het niet meer bij het Amerikaans publiek en wordt door de grote bazen, geldschieters, aan de deur gezet. Voor hem betekent dit moreel het einde. Tijdens zijn laatste nieuwsuitzending kondigt hij aan dat hij voor de kamera's zelfmoord gaat plegen Dat verwekt heel wat deining. Wij kunnen u meedelen dat deze film zal voorafgegaan worden door een korte inleiding. Eveneens op zondag 28 januari om 14 u organizeertTeater Lanseloet in de zaal 't Kapelleken aan de Meuleschettestraat een filmvertoning van de uisncytilm -De Verstrooide professor». Er kan heel wat gebeuren als een professor, vooral een geniaal iemand die uitvindingen doet. ver strooid is. Wie wil meemaken wat dat zoal allemaal is wordt op post verwacht. KFL-AALST KFL-Aalst vertoont op donderdag 1 februari om 20 u. in de zaal van het Sint-Jozefkollege aan de Pontstraat te Aalst de film -The Shootist» van Don Siegel met in de hoofdrollen John Wayne, Lauren Bacall, Ron Howard en James Stewart Donald Siegel werd op 26 oktober 1921 te Chicago geboren Hij liep school op het Jesus College en te Cambridge. Daarna bezocht hij de Royal Academy of Dramatic Arts in Londen en vervolgens The Contemporary Group te Hollywood. In 1933 kreeg hij een job in de filmbiblioteek van Warner. Hij wordt achtereenvolgens assistent, assistent-monteur en hoofd van het Montage Departement. Zijn loopbaan als regisseur dateert van 1945. Enkele van zijn werken zijn -Madigan- (1968), -Two mules for sister Sara- (1969). -The beguiled- (1970), -Dirty Harry- (1971) Zijn film die op 1 februari getoond wordt-The Shootist-dateert uit 1976 SCENARIO -The Shootist» is het verhaal van de laatste dagen van een oude gunfigh- ter, John Bernard Books. Diens oude vriend Dr. Hostetler bevestigt een reeds eerder gestelde diagnoze: Books lijdt aan kanker en heeft ten hoogste nog enkele weken te leven Hij neemt zijn intrek bij weduwe Rogers en haar zoon Gillom, hopend dat hij zijn laatste dagen in vrede en waardigheid kan doorbrengen. Maar zijn verleden prezenteert hem on verbiddelijk de rekening: de burgemeester komt hem cynisch vertellen wat een eer dit is voor zijn stadje en wenst hem -that he may rot in pain-, jonge revolverhelden proberen hem te doden in zijn bed, weduwe Rogers wil hem het huis uit als zij verneemt wie hij is, een journalist wil het laatste definitieve interview, een vroegere liefde wil met hem trouwen zodat ze achteraf met zijn naam geld kan verdienen, de begrafenisonder nemer wil een akkoord om met zijn lijk een klein fortuin te verdienen, de jonge Gillom achtervolgt hem met zijn beate bewondering. Books besluit uiteindelijk te sterven zoals hij geleefd heeft en ensceneert zijn eigen dood: een laatste shoot-out met de drie slechterikken van het stadje in het prestigieuze nieuwe saloon. Hij knalt zijn drie tegenstanders neer, maar wordt in de rug geschoten door de barkeeper SJ van de Molenstraat veruit niet de waarde van dit uit de Pontstraat of het Stationsplein waar het veel be ter tot zijn recht komt in een meer passend kader. Pol De Paepe, zelf lid van het Priesterdaensfonds en van Raldes is uiteraard de mening toegedaan dat mooie gevels bescherming verdienen en niet alleen het mate riële, het materialistische stand punt mag gelden. Terecht is men immers fier op de realisatie van het huis van Ooteghem. In dit geval opteert hij echter voor een huis met handelsdoeleinden en niet voor een dode plek in de Molen straat, een «plek» die zeer weinig volk zou lokken. Voorzitter van het Priester Daensfonds Luc Dela- fortrie zou ten andere ook liever het Daensmuseum in het Oud- Hospitaal gevestigd zien. Toen dan na de verkoopszitting in het vredegerecht op de lyiken van huis De Vis 4 naamloze affiches verschenen met de tekst «18' Eeuws herenhuis met afbraak bedreigd door onbekende eige naar», een duidelijke inmenging zonder naamvermelding, kwamen er volgende affiches onder, ge- naamtekend door De Paepe en Arijs: «Van dergelijke «Herenhuizen- die ons stadscentrum sieren, verlos ons heer! Laat het LELIJKE oude ver dwijnen en het nieuwe verrij zen. Deze mooie cornichen dienen dringend geklasseerd! Zouden waardeloze krotten niet beter verdwijnen?». LH De laatste weken valt er niet zoveel nieuws te bel ken in onze Aalsterse bioskopen. Wie van bloot vle en mooie meisjes houdt kan nog altijd terecht in |rCel F Studio van cinema Palace waar «Emanuelle bij £Seerc kanibalen» nog altijd haar schoonheid ten tolerdac spreidt. Drie ei In de benedenzaal van dezelfde cinema een nieuJksins i ervar »rk Aa film «The Greek Tycoon» - De Griek - IRE DU GR FC 'alle take moti lelij 'ers< iste. ird c var Theo Tomasis, een van de rijkste mannen ter weref liefhebber van kostbare gadgets en mooie vrouw^J^ heeft zijn^envoudige afkomst nooit vergeten. DaJ1 he aan denkt hij terwijl hij na een spannende walvisjaq het c op de Zuidpool weer terugkeert naar zijn weelderik va villa in Athene. In d< Hij wordt er opgewacht door zijn uitermate bekoorj^delc ke vrouw Simi die 25 jaar jonger is dan hij, ml®1*'1 toont zich enigszins geïrriteerd wanneer hij ziet 6 Nico, de zoon die hij verafgoodt, niet thuis is Die avond houdt Theo een verschitterende recei aan boord van zijn jacht «La Belle Simone». komt hij oog in oog te staan met de mooie Liz haar bewondering voor deze boeiende man niet verbergen. Liz is de betoverende echtgenote van Amerikaanse senator James Cassidy. Liz, door de magnaat uitgenodigd voor een teeh boord var) zijn jacht, beleeft een heerlijke tijd hem. Wanneer zij echter merkt dat zij aan hem gi hechten keert zij hals over kop naar Washingtl terug. Enige tijd later wordt haar leven ontreddi door de plotse dood van haar man die tijdens officiële reis door een scherpschutter wordt neerj schoten. ER verstrijken jaren voordat Theo de jonge vrol opbelt om haar voor een nieuwe boottocht uit nodigen. Deze is het beu om de rol te moeten spell van de eerste weduwe in de wereld en neemt dus z| uitnodiging aan. Zij voelt zich weinig bezwaard ai gezien de reder gescheiden is, en zij nu de enij vrouw in zijn leven is. Beste lezers U hebt waarschijnlijk reeds geraden: Anthony Quinn Jacqueline Bisset die de hoofdrollen vertolken tolken in feite de rollen van reder Onassis en Jacqi line Kennedy, weduwe van wijlen John Kenm president van de USA, gedood in Dallas. Een uitstekende film van J. Lee Thompson met e< uitstekende vertolking. In cinema Feestpaleis g. de diskofilm «Grease» zijn zevende week in. Wi schijnlijk de laatste. Dit in zaal 1 In zaal 2 eveneens een nieuwe film«Les Rlngardsi De leperds -, met Mireille Darc. Een komische Fran: film waarin wij drie gekke figuren aantreffen, Jet not, Aldo en Chariot. Een trio dat wij ons moeili] kunnen inbeelden in onze moderne tijd van vergevt derde techniek. Wij zouden ze beter geplaatst zien de tijd toen grootmoeder nog met haar koffiemol: tussen de knieën de graantjes aan het fijnmalen wafy, Hoedan ook, zij leven in onze tijd. Zij hebben zelfedy het plan opgevat om de slag van hun leven te staar— Zij zullen de opbrengsten van een autorace roven, moet gebeuren tijdens het transport in een geyg pantserde wagen. Hierbij zullen zij de hulp krijgei van de mooie blonde Annie, de echtgenote vaij]] kommissaris Garmiche. Zij is allergisch geworde^ aan het beroep van haar man en reageert zich nu aISj! door het lot te delen van onze drie leperds. Zij zal me|n hen niet alleen hu spagetti en camembert delen maavoel ook de belevenissen in de hold up. sten Wie eens iets speciaal wil kan op 2 februari ektotg terecht in cinema Feestpaleis waar een galavoorsteh ling plaats heeft. Op die dag wordt «Grease» -Vrij vervan-.1 gen door de verfilming van «Dood op de NIJI», eeff^, moordverhaal naar het gelijknamige boek van een vanj,ei( de grootmeesteressen van de misdaadromansstre Agatha Christie. Deze galavoorstelling wordt inge-met richt door de serviceklub Kiwanis en is toegankelijk*^ voor het grote publiek. Alleen moet men aan de kassa 250 fr. neertellen. Daaropvolgende dagen blijft de film doorlopen in zaal 1 van cinema Feestpaleis. S.J. Tijdens de nacht van 31 januari op I februari verhuist V A B.-Wacht op de Weg van bondsgebouw, St.-Jakobsmarkl 45. Antwerpen, naar de Pastoor Coplaan I00 te Zwijndrccht. Vanaf l februari Ou. dient men het nummer 031/52.62.70 ter vormen om de centrale van de V.A.B.-Wacht op de weg tfj bereiken. De oude nummers031/31.31.31,031/31.31.21 en031/31.56.00.1 zullen voorzien worden van antwoordapparaten welke verwijzen! naar het nieuwe nummer 031/52.62.70

De Voorpost | 1979 | | pagina 20