JIYPNOZE: EKSPERIMENT a/IET HET MENSELIJK BREIN DON BAR PEDILUX Gira Kunsthandel -EEN WARM GEVOEL BU EEN nujBARRE WINTERAVOND Vereertbrugghen Alfons GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN KERKSTRAAT 18, AALST De Voorpost - 26-1-1979 - 21 te b( oot vle cht in jrce| Roggeman, filozoof, esoteroloog en astroloog, geïnte- ,e b,J sseerde in de kronkels van de menselijke denkwereld, gaf en toterdag een zeer interessante lezing met als titel: «Hypnoze, orie en werkelijkheid». Dit alles ging door in het Hoger i nieuJksinstituut voor Technisch onderwijs te Aalst, de organisa- i ervan berustte bij het Humanistisch Vrijzinnig vormings- »rk Aalst en de Vriendenkring H.R.I.T.O. Aalst. ziet ■ecei Di Liz liet van heer Roggeman is niet be- pshalve verbonden aan het jrip hypnoze. maar het ligt inmin in zijn bedoeling door voordrachten en de daar- gekoppelde demonstraties experimenten, show te (open aan de mensen. Hij .ladert dit fenomeen zuiver itenschappelijk, en geeft een •r duidelijke uiteenzetting ir dit verschijnsel en zijn ei- ischappen. i algemene vraag die ieder- zich wel eens stelt is: wat is eigenlijk hypnoze? Het was ud die voor de eerste keer jliek bekend maakte dat het /ustzijn van de mens sa- Ingesteld is uit een bewust- en een onbewustzijn >t-bewustzijn). Door erva- r is later gebleken dat tussen 'twee bewustzijnssoorten er een interfaze zit, namelijk onderbewuste Men kan re drie fazen ook omschrij- als het objektief bewust- het subjektief bewustzijn het onderbewuste. De tech- »k van de hypnoze bestaat door zeer eenvoudige Idelen het menselijk be- itzijn min of meer uit te lakeien, in zeer ekstreme rallen zelfs geheel uit te takelen, zodanig dat de inotizeur of suggestor de jelijkheid krijgt zich toegang verschaffen tot het onderbe- iste. De techniek is geba- ird op het monotoon herha- van suaaesties. vizualiza- ties, koncentratie enz. In prin cipe kan iedereen hypnotize- ren. Men moet daarvoor geen speciale ogen of andere spe ciale eigenschappen bezitten, het enige dat men wel nodig heeft is veel leg, want een eks- periment kan mislukken. Het hangt niet af van een suggestor of een avond slaagt of niet, Wel van het publiek. Bepaalde proefpersonen willen zich niet laten hypnotizeren of welwil lend meewerken, mton bewust. Hypnoze houdt geen voorkonditionering in, enkel een passieve toestand in al wat er gevraagd wordt. In tegenstelling met die moge lijkheid dat wel iedereen kan hypnotizeren, kan niet ieder een gehypnotizeerd worden. Het waarom hiervan is nog al tijd één van de dieptepsycholo- gische vraagstukken, maar sta tistieken van proefnemingen hieromtrent wijzen uit dat slechts 90% van de bevolking ontvankelijk is voor hypnoze. Naar analogie met de gewone slaap, die bij sommigen licht en bij anderen zwaar is, kan men bij de hypnotische slaap een zekere gradatie aantreffen, die gaat van een zeer lichte hypno tische slaap tot een zeer diepe hypnotische slaap. 90% van alle mensen behalen de eerste toestand, nl. de hypnoïdale toestand, die zich kenmerkt door komplete relaksatie, en waarbij zeer eenvoudige proefnemingen en suggesties ined wayp bevel at Je proefpersoon een vrucht op die hij helemaal niet lustte zei tpDV) melodie aksentueerden nog de ingetogen sfeer. De interna tionale bidweek voor de eenheid bood in dit kader ruimte voor een ortodoxe Slavische vesper dienst. Voorganger was pop Ignace Peckstadt, vader van de reeds opgevolgd worden. Een tweede toestand, de hypothak- sistoestand, wordt bereikt door ongeveer 75% van de eerste groep, een nog diepere hypno tische slaap, de sondalentie. wordt bereikt door een 40 tot 50% van die groep, en de son- dambule toestand, een zeer diepe hypnotische slaap, wordt slechts door 20% van de groep behaald onder hypnoze. Deze cijfers gelden echter slechts voor de eerste kontaktname, bij volgende hypnozes wordt het gemakkelijker iemand in slaap te brengen Dit heeft verschil lende redenen, de hoofdreden is wel de drempelvrees bij de mensen, volgens een natuur- mag iets hoger dan normaal zijn. Onder hypnoze kan men vrijwel alles doen wat wordt opgelegd, behalve datgene wat indruist tegen de moraal. Zulke sugges ties worden nooit opgevolgd, niemand kan er iemand onder hypnoze toe aanzetten om bij voorbeeld iemand anders aan te vallen. Wel is het mogelijk van deze handelingen wel te doen uitvoeren door de motie ven te verleggen, men kan bij voorbeeld suggereren dat ie mand uit het publiek een oe- fenvoorwerp voor het boksen is, zodat de gehypnotizeerde wel pijnlijke slagen aan die per soon kan toebrengen Na een paar minuten heeft de hypnotiseur volledig 'macht' over zijn proefpersoon. (EDV) Zelfs onder hel publiek werden mensen gehypnotiseerd. (EDV) wet heeft de mens angst voor wat hij niet kent, zo ook dus voor hypnoze. Andere ongun stige faktoren die hierin mee spelen zijn een teveel aan volk, dus enig omgevingslawaai, terwijl de geluidsfaktor een zeer grote rol speelt bij hypnoti sche eksperimenten. De eerste faze die een proefpersoon moet kunnen behalen in een minimum van tijd is een zekere koncentratie, zoniet mislukt de proef. Elk mens is uniek, en zo is er ook een grote verscheidenheid aan mogelijkheden waarop een proefpersoon kan reageren, doch geen enkele suggestor kan dit voorspellen. Licht en temperatuur spelen ook een rol bij de proefnemingen, het licht blijft best beperkt tot een mini mum waarop alles nog duidelijk zichtbaar is, de temperatuur Ook tegen de algemene zede lijkheid kan men niet op onder hypnoze, er zouden trouwens anders veel meer hypnotizeurs rondlopen denk ik. Elk gehypnotizeerd proefper soon hypnotizeert eigenlijk zichzelf, de suggestor is alleen een kataHzator, een hulpmiddel om die toestand te bereiken. In de eerste faze. de hypnoï dale toestand, valt er met de proefpersoon eigenlijk weinig te bereiken. Als men een klein stapje verder gaat, in de hypo- thakse toestand, is het reeds mogelijk om bepaalde kleine katalepsieën (spierverstijvin- gen) te veroorzaken. Bij de sondalentietoestand kan men een amnesie (geheugenver lies) suggereren. In tegenstel ling tot wat velen denken, kan een gehypnotizeerd persoon zich later alles herinneren, ten zij de suggestor uitdrukkelijk vraagt het gesuggereerde te DORTODOXE SLAVISCHE ^VESPERDIENST maaIn M*rR«reukerk v*o Baardtgem moet God zich thuis voelen, De ruimte is op zichzelf al een waarborg voor sfeer en «temming. Haar kale muren, haar sober interieur brengen je, zo niet i ek tot gebed, dan toch tot stilte en bereidheid tot luisteren. rstell rvan^.^a8avond 19 januari was ik. eeif'i '1et binnentreden van de verrast door de aanwezig heid van een aantal ikonen. De TianSstrengheid van de erop voorko- inge-mende Kristusfiguur en de celijlfB^eropt klinkende Slavische n d« blijft is. S.J. Opmerkelijk is de manier waarop deze godsdienstigen een kruisteken- maken. (EDV) ortodoxe parochiegemeenschap van de H. Andreas uit Gent. Om de oekumenische gedachte te <h' Sim Margarethakcrk te llaardegem ging een viering door op Slavische ortodoxe wijze. (EDV) onderstrepen werd hij bijge staan door pastoor De Rouck en dominee Blokland. De vesperdienst zelf bestond uit vier grote delen: 1. Dankzegging voor de groot heid van Gods schepping, beslo ten met een ontroerende litanie aanroepingen, indrukwekkend door het monotone dooreenzin- gen van priester en koor. 2. Tegenover de pracht van Gods schepping de nietigheid van de mens. tema waarin de bassen van het koor het best de zo typische Slavische zwaarmoe digheid tot uitdrukking brach ten. 3. Kristus' komst betekent bevrijding. Hier weer dit eks- pressieve ineenvloeien van vraag en antwoord. 4. Kantiek van Simeon (zijn gebed verwoordt onze dank), besloten met een smeekbede die telkens weer werd doorbroken door het drievoudige Kyrie eleison. gezongen met grote aandrang, echter niet meer zwaarmoedig, maar eerder bule toestand te behalen, iets wat slechts 25% van de bevol king kan, en ook vraagt zo n dergelijke operatie een voorbe reiding van 14 tot 15 uur, wat in praktijk niet doenbaar is. Hyp noze is echter wel interessant voor kleine ingreepjes zoals bijv. bij de tandarts, en waar voor de söndambule toestand niet moet bereikt worden. Op Psychologisch en psychia trisch terrein wordt echter wel veel gebruik gemaakt van de hypnozetechnieken. Het is bij voorbeeld mogelijk een patiënt (wanneer hij-- diep genoeg slaapt) suggestief terug te brengen in de tijd. Zo kan men zelfs teruggaan tot voor de ge boorte. zodat men op die wijze bepaalde trauma's kan lokali- zeren en zodoende ook verhel pen. Deze inleiding van Marcel Roggeman werd gevolgd door een aantal praktische vragen uit het publiek, waarna de heer Roggeman enkele eksperi menten met proefpersonen uit de zaal demonstreerde. Deze proeven kwamen zeer ge slaagd over en gaven een dui delijk beeld van hetgene hij reeds gezegd had en tevens wierpen ze een nieuw (verbe terd) licht op de visie van vele aanwezigen. Wim Verbeiren vergeten. In een dieper sta dium van de sondalentie is het mogelijk hallucinaties te sugge reren. Er zijn pozitieve en nega tieve hallucinaties, men kan iets zien dat er niet is, en iets niet zien dat er wel is. In de söndambule toestand kan dé suggestor vrijwel alles doen met een proefpersoon (binnen de grenzen die de persoon zich oplegt). In die toestand kan men met personen werken ter wijl hun ogen reeds geopend zijn. Op bepaalde gebieden wordt in de geneeskunde ook gebruik gemaakt van psychotherapie. Het is mogelijk onder hypnoze, in de söndambule toestand be paalde operaties uit te voeren, doch ondanks al zijn voordelen wordt deze techniek weinig of niet toegepast, en dit om ver schillende redenen. Vooreerst moet de oroefpersoon de mo gelijkheid bezitten de sondam- hoopvol. Positief was hoe het gevoel van mysterie, de sfeer van wijding op ons overkwam. En daar speel den de overtuiging en de eerbied van de voorganger en zijn gemeenschap sterk in mee,maar intenser nog de grote zeggings kracht van de Slavische melo dieën. Dat de teksten in het Nederlands waren vertaald vond ik persoon lijk een schaduwzijde. Deze muziek is als het ware één met de tekst, en een vertaling betekent hoe dan ook een verlies aan autenticiteit. Ik voelde me sterk bij het gebeuren betrokken (wie zou niet 'gepakt' worden door het warme timbre van deze Slavische muziek?) en toch overkwam me meteen een gevoel van weemoed wanneer ik dacht aan het aangrijpende «Blagoslo- vi» zoals ik het - zelfs in zijn populaire vorm - hoor klinken in de «Ouverture 1812» van Peter Tsjaikowski. Wouter De Bruyne Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING stelt zijn werken tentoon januari tot 9 februari. De tentoonstelling is open alle werkdagen van 9 tot 19 uur. - Zondagen van 10 tot 13 u. en van 14 tot 20 u. TOEGANG VRIJ. 43734 Sint-Jorisstraat 12-16 9300 AALST Tel. 053-70.08.74 Speciaalzaak voor: open haarden open haard - benodigdheden haardstellen - schouwplaten vuurkorven enz., enz.. voorzetopenhaarden barbecue tuinverlichting koper- en smeedwerk Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 /6/32/25/001 1/6/40J25S02 Telefoon 053-21.59.23

De Voorpost | 1979 | | pagina 21