5 uuu ONGELOOFLIJK.. 2 - 26-1-1979 - De Voorpost De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. iet BESTAANSZEKERHEID Terwijl in Brussel verder ping pong wordt gespeeld over een nieuwe regering, en we op dit ogenblik nog niet weten of wij ons zullen moeten uitspreken over een eventuele deelname, blijven de verkozenen van het volk nood gedwongen «thuis» omdat nu eenmaal het Parlement niet mag vergaderen voor een nieuwe rege ring is samengesteld. Maar onder tussen IS er een regering die de zogenaamde lopende zaken af handelt. De uitvoerende macht werkt dus voort, ongecontroleerd door de verkozenen. Dit doet eens te meer de vraag rijzen over de democratische continuïteit. Het lijkt ons wenselijk te zijn, ons hierover spoedig te bezinnen. Hierbij kunnen we verwijzen naar andere democratische landen waar in dezelfde omstandigheden een vaste parlementaire commissie, enkele tientallen kamerleden, aan het werk blijft om dringende wets ontwerpen te bespreken en even tueel voorlopig goed te keuren, én om de behandeling van de lopende zaken van dichtbij te volgen. Wij echter dienen «Thuis» te blij ven. Van deze gelegenheid kun nen de parlementsleden natuurlijk gebruik maken om een aantal za ken te bestuderen, uit te diepen, en zich terdege voor te bereiden. Ze kunnen ook meteen de tijd nemen om nog meer dan anders contact te houden met de bevolking en met hun eigen partijbasis. Uit die contacten blijkt voortdu rend, dat de gesprekken in Brussel niet direct inwerken op de belang stelling van de overgrote meerder heid van de bevolking. Elk indi vidu, elk gezin, elke familie uit in een eigen beleningswereld met misschien naar buiten uit geen brandende problemen maar met zorgen die stuk voor stuk voor die mensen wél zeer belangrijk zijn. Het grootste probleem is dat van de bestaanszekerheid. De werklo zen voelen zich buitenspel gezet. Er is voor de meesten onder hen wel een geldelijke opvang ge lukkig maar niet voor iedereen. Maar een andere opvang is er niet. Degenen die nog niet werkloos zijn, maken zich zorgen over de toekomst. Duizenden afgestu deerden zijn onzeker, de nog stu derenden zijn het niet minder. Ook de kleine zelfstandigen bele ven moeilijke tijden. De plotse linge sc hooi vergroting bedreigt hen voortdurend of is voor velen onder hen al dodelijk geweest. Er zullen offers worden gevraagd. Dat kan niet anders. Maar zullen die eerlijk worden verdeeld? Zul len ook de zwakken mee moeten opdraaien? Dat kunnen wij niet Van de politici wordt terecht een grotere creativiteit verwacht, er moeten dringend nieuwe oplos singen worden gezocht. Een aan tal oplossingen worden al in ons programma vermeld. Als we met iemand gaan regeren, moeten we er zeker van zijn dat die program mapunten worden overgenomen en bij prioriteit worden uitge voerd. Mare Galle V ol ksvertege n woord iger NAAR EEN DURE TOEKOMST? Tot onze voldoening hebben verschillende rubriekschrijvers van deze «vrije tribune» vorige week wél aandacht gewijd aan de onderhandelingen rond de regeringsvorming De vraag is echter, of de lezer er nu omtrent hun houding veel wijzer is op geworden? Wij menen dat we het inder daad terecht aldus kunnen stel len. Willy Van Renterghem stelt vanwege de PW de vraag of het nieuwe heen en weer springen en de neiging om met dezelfden hetzelfde te herbe ginnen. wel in de lijn ligt van de verwachtingen van het kie zerskorps. maarhij vergeet er aan toe te voegen wat de PW dan wel zeer konkreet wil. buiten haar demagogische eis van de vermindering der belas tingen. Piet Heymans voor de Volksu nie. verklaart dat het door de partijraad ingenomen stand punt de algemene goedkeuring wegdraagt vernoemt heel even de huidige ekonomische toestand als dringend, legt een liefdesverklaring af aan het a- dres van het Waalse volk. maar noch doorheen zijn be toog. noch doorheen de verkla ringen van de partijraad of van Schiltz himself, kan men duide lijk uitmaken wat de Volksunie eigenlijk wil. De ganse pers dringt trouwens aan op klaarte Willems van de C.V.P. zwijgt, en heeft het liever over het schepenkollege. Wat ons van hem niet verwondert. Martin Hutsebaut heeft er wel tijd en plaats voor genomen, maar... is zijn hernieuwde verklaring voor een legislatuurregering klaar, en trouwens verontrustend knap aansluitend bij deze van Wilfried Martens, over de KMO's praat hij, over de belas tingen heeft hij het, doch er komt niets konkreets omtrent wat werkelijk de knelpunten zijn waarover het bij de rege- ringsonderhandelirjgen gaat. Dit is nauwelijks geen nieuw verschijnsel, en vooral de acht tien maanden regering Tinde- mans II werden er door geken merkt, zoals we vandaag weer kunnen vaststellen, dat niets in de pers, radio of TV de mensen voorlicht omtrent het waarom het nu eigenlijk gaat of sukkelt. In feite voelt de C.V.P. zich meester van de toestand, en haar doel blijft hetzelfde als vóór 17 december: zij wil een regering waarmee het unitair en anti-sociaal beleid ook mede door de BSP en zo moge lijk ook anderen wordt gevoerd, iets wat vooral zonder de BSP veel moeilijker zou vallen. Daarom betreurt de KPB dat links méér eensgezind en kor daat voorwaarden stelt. Daarom legt de KPB haar eisen (hier kort samengevat) voor: de gewest- en gemeen schapsraden moeten zo snel mogelijk door rechtstreekse en algemene verkiezingen geïn stalleerd worden, met méér be voegdheden en middelen; Er moet een urgentiepro gramma komen tegen de werk loosheid, met politieke steun aan de aktie voor de 36- u ren week met aanvullende te werkstelling (voor 1 jan. '79), met kontrole op de gelden die aan de privésektor worden ge geven, met aanwerving in de openbare diensten, verlaging van de schoolnormen enz. er moet dringend een doel treffender en rechtvaardiger fiskaal stelsel komen, met be lasting van de grote vermo gens. indeksering der belas tingsschalen. afschaffen van samenvoeging der inkomens van echtgenoten en maatrege len tegen de fiskale fraude de militaire uitgaven (denk aan de nieuwe raketten die de overgangsregering nu wil ko pen na de 27 miljard voor de tanks en de 40 voor gevechts vliegtuigen) moeten verlaagd worden, de neutronenbom moet worden afgewezen en de nieuwe regering moet een poli tiek voeren gericht op ontspan ning en ontwapening. Dit is klaar en konkreet. Een andere richting ingaan is het spel spelen van de CVP, en vooral van degenen bij haar die er nu reeds jaren hun door het grootkapitaal geöriënteerde po litiek willen doordrukken. Zij denken daarbij niet aan de be langen van land en volk, doch wel aan de algemene krisis van het systeem Systeem dat zij willen besten digen, een crisis waarvan zij de kosten door de werkende be volking willen doen betalen, in begrepen degenen die in hen geloven. Ray De Smet DE AFWEZIGE STAATSBURGER Het jaar 1979 is niet goed begon nen. De sneeuw van oudejaarsa vond, die tijdens de nieuwjaarsda gen een onverwachte winter- attentie leek, is al lang een overlast geworden. De sneeuwmannen zijn inmiddels al weer scheefgezakt. Wat overblijft is een scherpe win ter, met veel verkeersnarigheid en met een hoop bijkomende zorgen voor de mensen die het vanzelf al lastig hebben: de bejaarden en de velen die in ons ekonomisch bestel slecht aan hun trekken komen. Daarenboven stapelen de slechte vooruitzichten zich op. Aan de ekonomische krizis schijnt maar geen einde te komen. De werk loosheid stijgt. De sanering van de zieke lakken van ons bedrijfsleven wordt ons v«>orgerekend in termen van nieuwe afdankingen. De begro tingstekorten worden duizeling wekkend: voor dit jaar wordt een put van meer dan tweehonderd miljard voorzien. Ons hele stelsel van de sociale voorzieningen is aan het kapseizen en dreigt ge woon failliet te gaan. Door wie en hoe onze pensioenen zullen be taald worden over een aantal jaren is echt geen demagogische vraag. Tegen deze sombere achtergrond doet het huidig formatieberaad onwezenlijk en spookachtig aan. Wij hebben de verkiezingen straks anderhalve maand achter ons lig gen, en er is nog steeds geen rege ring. In werkelijkheid is de stuur loze periode zonder regering nog langer: het was op elf oktober dat Tindemans de krizis verwekte. Het land wordt reeds meer dan drie maanden niet meer geregeerd zoals het behoort. Want hoewel Van den Boeynants een krachtiger en aktiever eerste minister is dan Tindemans dat was, is het huidig kabinet een overgangsregering die niet ten gronde kan werken. Men kan het de gewone burger niet ten kwade duiden dat hij het allemaal niet meer begrijpt. Hij snapt geen snars van de ijdele spel letjes die in de Wetstraat opge voerd worden en waarbij partijpo litieke berekeningen belangrijker zijn dan de toekomst van het land en dan de dingen die de mensen werkelijk bekommeren. De kloof tussen de politieke we reld en de gewone burger wordt alsmaar groter. Bij de jongste ver kiezingen waren er 506.000 on geldige en blanko-stemmen, een stijging van praktisch 100.000 tegenover de verkiezingen van 1974. Als men daarbij de zuivere protest- en afkeurstemmen voegt van wie gekozen hebben voor randpartijtjes (Ral, Amada, Vlaams Blok, Rad enz...) dan zijn er bijna 700.000 burgers die het spel niet meer mee hebben ge speeld: ongeveer 15% van het kie zerskorps of zowat één kiezer op zeven. Moest er in ons land geen kie splicht bestaan, dan zou deze kloof op 17 december een afgrond geweest zijn. Een dergelijke toestand is uiterst gevaarlijk voor de demokratie. Het is in zo'n klimaat dat de roep naar een «sterke man» kan gaan weerklinken en dat wij dreigen te verzeilen in een avontuur, dat ons de vrijheid en de demokratische verworvenheden kost. De kloof tussen de politieke we reld en de niet meer aanwezige staatsburger moet dringend ge dempt worden. Er bestaan daar geen toverremedies voor. De énige echte remedie is: een door zichtiger beleid dat dichter bij de bevolking staat. De parlementsleden hebben daar bij een eigen en onvervangbare taak te vervullen. Ikzelf beschouw dat trouwens voor mij, in het begin van dit jaar 1979; als de belang rijkste opdracht en als een grote uitdaging: in mijn partij de stem te zijn voor wat leeft bij de bevolking en anderzijds aan de bevolking door voorlichting, maar ook door konkrete inzet en onafgebro ken werk duidelijk te maken, welk het beleid is van mijn partij. JAN CAUDRON Kamerlid. KAN HET NOG ANDERS WORDEN IN BELGIE? Formateur Martens stevent af op een CVP-BSP-regering. De CVP steunt bij deze gedachte onvoorwaardelijk de formateur. De PSC maakt voorbehoud inzake het communautaire luik en ziet ook het FDF liefst aan de onder- hangelingstafel zitten. De Waalse socialistische leider Cools wilde tijdens het afgelopen weekend niet al te veel kommen- taar kwijt, maar duidelijk is dat de parti socialist het FDF niet wil la ten vallen. Hoe in een dergelijke koalitie de grondwetsherziening zal verwe zenlijkt worden is blijkbaar een zorg voor later. Wat zulke regering op ekono misch en financieel vlak kan bete kenen, wordt duidelijk wanneer men de verklaringen van de heer Martens kan geloven die zegt dat de kriziswet zal worden opge poetst. Belangrijk in dit geval is echter dat de politiek van de vorige Regering niet is bijgetreden door de kiezers, want dan hadden de regeringspar tijen fors moeten winnen. Maar met deze uitspraak van de bevolking wordt geen rekening gehouden! De heer Martens stoort zich ook niet aan de tegenkanting van een groot deel van de CVP tegen de kriziswet, nl. van de zelfstandi gen, middenstanders, vrije beroe pen, boeren, werkgevers enz. Misschien hebben zij geen stem meer in deze grote standenpartij Met een voortzetting van de kri ziswet zal er ook zo goed als niets in huis komen van een belasting vermindering, die de CVP en de BSP nochtans in grootse bewoor dingen in hun kiesmanifesten be loofd hadden. De begrotingstoestand laat nu geen verlaging meer van de belas tingen toe, zo luiden nu de verkla ringen van CVP en BSP Indien men de kiezers niet had willen misleiden, dan hadden deze par tijen er beter aan gedaan dit vóór 17 december te zeggen! Nu wordt betoogd dat de Staat er moet voor zorgen dat er over vol doende geld beschikt wordt en de kristendemokratische?: aanhang wordt reeds voorbereid op een flink pak hogere belastingen, die zo worden ingekleed alsof ze slechts de «hogere» inkomsten zouden treffen. Duidelijk is echter dat een derge lijke fiskale aanslag onvermijde lijk al degenen treft, die ook maar enig bezit of welstand hebben, en het is een verloochening van het CVP-standpunt dat de globale fis kale druk niet mag verhoogd wor den. Het is een grove leugen wanneer men beweert, dat een verlaging van de belastingen ten nadele van werklozen, zieken en kinderrijke gezinnen zou uitvallen. Het so ciaal stelsel is op weg naar het failliet en het kan niet gered wor den door steeds maar de bijdragen te verhogen. Nochtans moet het juist ter be scherming van de zwakken in de samenleving gered worden en dat zal met andere middelen moeten gebeuren, waarbij zal moeten ge raakt worden aan de voorrechten van personen en instellingen, die leven van en hun politieke macht putten uit de sociale verzekerin gen. Men doet de waarheid evenzeer geweld aan wanneer men beweert dat de inkomsten van de staat in gevolge de krizis «gedaald» zijn, wanneer zij in werkelijkheid ge stegen zijn: in het jaar 1978 nog met 13%! Het moet maar eens definitief uit zijn met de mensen te misleiden, zoals Minister Geens dat doet, door eens de inkomsten te over schatten om het begrotingstekort te camoufleren en nadien te bewe ren dat de belastingen minder op brengen. Met dergelijke metodes raakt men nooit uit het slop. Het is een primair ekonomisch be grip dat een beleid van een over dreven stijgende staatsuitgave leidt tot inflatie, krizis en werk loosheid. Deze politiek heeft ge faald en er moet bijgevolg een an der beleid gevoerd worden, zoals ook door de kiezers duidelijk wordt gewenst. Politiekers die daartoe niet in staat zijn, moeten er dan niet aan begin nen en zeker niet als verlichte par tijdespoten hun wil op sociaal en ekonomisch vlak aan het volk op dringen zoals ze voorheen met het Egmontpakt hebben gedaan. Men kan zich inderdaad terecht afvragen hoe de voorzitter van de CVP zo maar kan voorbijgaan aan de wensen van een deel van de kiezers van zijn partij enerzijds en van het kiezerskorps in het alge meen anderzijds. Kan het in die omstandigheden in België nog anders worden? WILLY VAN RENTERGHEM NIET OVERDRIJVEN Er doet zich voor het stadsbe stuur oen goede gelegenheid- voci om kontrole te krijgen op de tarieven van de kermismo- lens en kramen van de Aals- terse karnavalfoor. Menig foorbezoeker heeft in het verleden al eens de wenk brauwen gefronst bij de vast stelling dat voor een rit op de autoskooter of draaimolen ver schillende tarieven worden aangerekend naargelang de drukte op de foor. Dit behoort zowat bij de commercie en is aannemelijk tot zolang niet overdreven wordt. Het mag in geen geval op een uitbating gaan gelijken van het kind of de volwassene die ongeduldig en verlokt door de aantrekkelijk heden van de foor, nog weinig redeneert. Het stadsbestuur biedt aan de foorreizigers een concessie- kontrakt aan dat hen in de toe komst voor tenminste vijf jaar zekerheid biedt van een stand plaats op de Aalsterse foor. Een zekerheid die aan de foor reizigers niet kan misgund wor den, integendeel. Ik ben er ze ker van dat de gemeenteraad dit initiatief zal goedkeuren. Mijn voorstel bestaat er in om naar aanleiding van het con- cessiekontrakt. aan de foorrei zigers ook te vragen hun maximumtarieven kenbaar te maken. Deze prijzen kunnen in het concessiekontrakt opge nomen worden nadat eerst tus sen schepenkollege en elke foorreiziger afzonderlijk over die prijzen een bespreking heeft plaats gehad. Want de ene molen is mooier en attrak- tiever dan de andere Prettige karnaval tegen verze kerde prijzen! Raymond UYTTERSPROT Gemeenteraadslid MANNELIJKE KERK Kent u Khomeini? De geestelijke leider die heel wereldlijk de sjah deed verhuizen. Misschien reist hij kortelings naar Iran. Laten we nu eens veronderstellen dat hij daar bij zijn aankomst iedereen die hem staat op te wachten voorbij loopt en regelrecht naar een vrouw toegaat, haar begroet en aan spreekt, haar troost voor zijn af wezigheid, haar een taak geeft en zendt naar zijn volgelingen... Of laten we Helder Camara nemen; veronderstel dat hij thuiskomt van één van zijn heel lange reizen en zich op het vliegveld tot een vrouw keert, haar troost en toespreekt, haar een opdracht geeft, haar op roept naar de mensen in de stad te gaan en hen een heel speciale boodschap te brengen... Denkt u dat zo'n twee voorvallen onge merkt zouden voorbij gaan? Zou men niet zeggen: die vrouw wordt toch wel op een zeer speciale ma nier uitgekozen. Zij wordt belast met een heel belangrijke taak, zij wordt opgeroepen door die grote geestelijke leider en zij wordt door hem gezonden om naar anderen toe te gaan en hen iets mede te delen, hen een verheugend en blij nieuws te brengen. En wat lezen we in dat boek waar aan we ons weer toetsen en waardoor we ons telkens weer be zinnen; wat lezen we in de Bijbel? Jezus Kristus komt terug uit het rijk van de doden, het is wel de verste reis die een mens maken kan. Hij keert terug bij al diegenen die hem gekend hebben en die hem liefhadden. Hij komt niet zomaar terug van een reis, of terug uit een ballingschap. Neen, hij keert terug uit de dood, een heel uitzonder lijke en haast ongelooflijke ge beurtenis. Dit moet ook voor hem zelf een heel belangrijk uur ge weest zijn: de overwinning op de dood en de terugkeer om dit nieuws, die bevrijding aan de mensen mee te delen. En wat doet Jezus Kristus? Aan wie gaat hij, als eerste, zoiets geweldigs mel den? En, hoe ongelooflijk het ook moge klinken, hij wendt zich tot een vrouw! Hij troost haar «Vrouw, waarom weent gij? Wiè zoekt gij?» En hij noemt haar naam «Maria Magdalena» opdat zij goed zou weten dat hij zich wel degelijk tot haar, en tot haar alleen richt. «Ik groet u» zegt Jezus, en dan: «Ga naar mijn broeders en zeg hen dat ik nu opga naar de Vader, naar mijn en uw God. Wees niet bang! Ga en boodschap mijn broeders dat zij naar Galilëi moeten gaan, daar zullen zij mij zien.» Zo staat het in de Bijbel. Verteld door vier verschillende mensen en telkens op een enigs zins andere wijze, maar toch té gelijk om er geen geloof aan te hechten. En Markus voegt er nog duidelijk bij:.'s morgens vroeg, op de eerste dag van de week, ver scheen Hij het eerst aan Maria Magdalena, uit wien hij zeven duivels had uitgedreven. Het was dus zeker die Maria van Magdala, die, door haar liefde voor hem, anders gaan leven was; die een toestand van zelf-haat en mensen-haat tot een leven van vrede, zekerheid en vriendschap was gekomen. Zij neemt haar taak meteen op en gaat naar de anderen en zegt hen wat baar is overkomen en wat de boodschap van Jezus is. En wat denkt u dat er gebeurt? Hqt staat in de Bijbel en het is echt niet uitgevonden door één of an dere feministe om haar standpunt eens extra kracht bij te zetten! Er staat: «Maar toen ze haar hoor den... geloofden ze haar niet, ze hielden haar woorden voor beu zelpraat (voor leugens) en ze ge loofden haar niet.» Nadien zullen ze dan wel hebben ingezien dat ze de waarheid gezegd had, maar di staat er niet in geschreven en niet dat ze zich bij haar verom schuldigden voor hun wantroi wen. Meent u nu dat er dikke b< ken zijn volgeschreven over dij speciale uitverkiezing, over di heel bijzondere roeping en di heel duidelijke gezonden-zijn de vrouw? Meent u dat daaruit nodige consequenties zijn ge haald? Denkt u dat deze vrouw, een heel gewone vrouw die h« kwade écht wel gekend had en hei goede had gekozen en over haai bijzondere opdracht bibliothekeï zijn volgeschreven? Zoals Marii van Nazareth stond aan het begit van het aardse leven van Jezus, z* staat deze vrouw toch aan het be gin van zijn eeuwig leven? Zoalj men gevolgen trekt üit de taak vai Maria van Nazareth voor alk vrouwen.zo zou men toch ooi uit de taak van Maria van Magdalj de gevolgen moeten trekken..i voor alle vrouwen? Neen, d< mannen die het in de Kerk voor "j zeggen hebben, en het zijn alle maal mannen, houden vol: di vrouw is niet geroepen, niet ge zonden, niet «uitverkoren», zi kreeg niet de opdracht te prediken of de boodschap te verkonden.. Moet men zich niet écht afvragen hoe lezen die mensen de Bijbel' Honderden jaren is bijbeluitleg door mannen alleen beoefend. La ten de vrouwen nu eindelijk een zeggen wèt er in die Bijbel noj allemaal staat dat nog nooit vei klaard en uitgelegd is. God schiej de mens, man en vrouw schiep hi hem! Tot hier toe is er in de Keti nog maar 'n halve mens aan bo gekomen. Het overgrote deel val de gelovigen de vrouwen - worden in de katholieke kerk nie aanzien als volwaardige mensen Aleidis Dierid Den sche Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Geachte Heren, In uw nummer van 5.1.79 stond een jaaroverzicht van de gemeente Erpe-Mere vermeld. Dit artikel, geschreven door VIM, heb ik met veel belangstelling gelezen. Daar ik onderwijzer ben te Erpe-Mere ging mijn belangstelling bijzonder naar het hoofdstuk «onderwijs». En ik vind het heel spijtig wat die verslaggever daar allemaal vertelt. Zijn zaken stroken niet het minst met de waarheid. Ik vind dat die man zich eerst op beide fronten (zowel gemeentelijk als katholiek bij deze laatste schijnt hij heel goed thuis te horen) moet op de hoogte laten stellen. Ik citeer uit zijn artikel: «1978 is voor Erpe- Mere geen luxejaar geweest op onderwijsgebied. Het gaat behoor lijk bergaf met het leerlingenaan tal De sluiting van de school op de Bossestraat te Erpe is een bedroe vende gebeurtenis. De één zijn dood isde andere zijn brood. Dank zij een grootscheepse wervingsac tie, die het Katholiek onderwijs van Erpe - Mere voerde, wisten zij, onder andere, een gedeelte van de leerlingen die op de Bossestraat op straat kwamen te staan, binnen te rijven. Niet voor niets hebben de mensen uit het Katholiek (hoofdletter K, gemeentelijk schrijft hij met een kleine g) On derwijs zich ingespannen. Hun ac tie heeft resultaat opgebracht. Steeds meer en meer jongeren hebben het (aanvechtbaar) genoe gen van het schoolbusje leren ken nen. Het Katholiek (grote hoofd letter K) onderwijs heeft ook op dit gebied een achterstand goedge maakt. De ingebruikname van hun schoolbusje was voor hen een overwinning en een feestje waard» Tot zover enkele citaten uit het artikel van Vim. Laat ons nu even de zuivere feiten belich ten. 1. Het aantal leerlingen in het gemeentelijk onderwijs te Erpe- Mere steeg van 1977 naar 1978 met 76 leerlingen. Waar die VIM die daling vandaan haalt is me een raadsel. Als hij wil, de cijfers lig gen te Erpe-Mere, Nieuwstraat. 2. Het Katholiek onderwijs viel via 7 klassen naar 4 klassen, die alle vier gevestigd zijn in de kloos terschool te Erpe, daar in Eronde- gem 95% der ouders gekozen heb ben voor het gemeenteljk onder wijs. Even citeren wij toch dat laatstgenoemde gemeenteschool in een jaar tijd van 60 naar 99 leerlingen klom. 3. De Bossestraat te Erpe was een privé -school. Dus geen val van het gemeentelijk onderwijs. De leerlingen gingen wel voor 1/ 3 naar de kloosterschool en voor 2/ 3 naar het gemeentelijk onderwijs. 4. De «grootste» wervingsactie werd gevoerd door twee personen. VLAAMS BLOK Het jaar van het k ind Met de regelmaat van een klok vergasten de politici ons op 't een of ander jaar dat natuurlijk in gezet moet worden met een be ker champagne. Daarna volgt de klassieke plas van Breughel den oude die het. toen al, karakter van de vlaamse volksaard in kleuren vastlegde. Maar in Aalst is dat natuurlijk anders want daar zitten wij in het schepencollege met echte so ciale en federale en die zijn na tuurlijk voor het kind. In het centrum van Aalst werd er aan parkeerplaatsen gedacht, en on ze schepen vindt dit zelfs een he le prestatie. Kinderpleinen zijn er niet. Het huisvuil wordt nu af gehaald in zakken en dit is be doeld om in de zakken van de brave burger te tasten. Maar de grote gezinnen zullen nu moeten bedelen om enkele zakjes meer want daar hebben de sociale en federalen natuurlijk niet aan gedacht. Gezinnen die duizen den franken moeten leggen om gewoon van water te worden voorzien mogen al eens op 't eind van het jaar I50frankskes terug halen op het bureel van de (met winst werkende) watei maat schappij. Maar dat is niet ge makkelijk hoor, bewijzen moe ten meegebracht worden en trouboekje. Nochtans is er op het Raadshuis personeel genoeg om aan sociale dienst te doen en de huismoeders die soms het huis niet kunnen verlaten zijn gekend. 150 fr. op bedragen van 7000 tot 8000 per gezin is een almoes. Een aalmoes in het jaar van het kind. waaronder een gemeenteraadslk in oppositie, welke volledig buitel het onderwijs stonden. Maar ja oppositie is oppositie, en vermit men niets anders vindt, zoekt dit partij het bij de scholen, die et dit mag gezegd altijd hun goed) gemeentescholen geweest zijn ei die nu op een slag niet meer goec zijn om degelijk onderwijs te ver schaffen. Van politiek gesproken! Het Katholiek onderwijs, md grote K, heeft zich zelfs niet be schaamd tot het aanwenden vat vele lage trukjes zoals bandmon] tages, geldschooierijen en langdu rige sermoenen, om de mensel toch maar het Katholiek onderwijl te laten kiezen. Anders verliezer zij immers een bedrag van subsi; dies en dit zou kunnen schaden aai de schatkist der kloosterheren vai Geraardsbergen. 5. Het «aanvechtbaar» genoegen van het schoolbusje vormt een an der punt. Toch hebben de menses van het Katholiek onderwijs nie getwijfeld om er zich een aan te schaffen. Welke genoegens verj schaft dat busje voor hen? Ik hoop, geachte redactie, dat e met belangstelling, deze brief wilj lezen, en dan ook hem in uw vok gende uitgave laat verschijnen] Met belangstelling kijken wij uitïi Hoogachtend RB Onderwijzer, Erpe-Mere Er moet dringend iets gedaan worden aan het werkelijk sociale klimaat van dit land. Daarvoor hebben wij bewijzen nodig. Schrijf aan het sekretariaat van de V.V.P. Rozenlaan 15 B-2110 Wijnegem-Antwerpen. Brian ...en toch waar. Deze drie prachtige zwanen waagden zich op onze stinkende Dender. Zou het vriesweer alle chemicaliën gedot/d hebben? Men trachtte de zwanen re vangen om ze op onze purkvijver te zetten. Na ettelijke pogingen slaagde men er toch in. IEDV

De Voorpost | 1979 | | pagina 2