ST.-ANTONIUSVIERING ONDANKS BARRE WINTER ;i, MOOIE DEUNTJES OP HET JUISTE UUR Kompleet sukses voor de atletieksport met Renno Roelandt en A.C.E. Aalst DIEREN DENK 00K EENS AAN DE 1 -ƒ] _.fch 4 - 26-1-1979 - De Voorpost rouw rt ér g( I.V.C n me .comp woon Ier e )e N rieel Cl AC net h ieve meer Benei mve voerti kerer Been iteld, iaktivi de kc Tientallen kinderen duwden en stampten om de zilveren pens te bemachtigen. JM ex- burgemeester Antoine Muy- laert, voorzitter Frans Wauters met feestkomiteeleden Daniël Jacobus en Simon D'Hondt, voorzitter van de Harmonie Achiel Cayet en gildemeesters Emiel Lambrecht, Jef Van Hoorde en Arthur Michuels, kandidaat prins-karnaval En rico op. Burgemeester D'hae- seleer zou met zijn echtgenote de groep even later vervoegen en de bloemenfee was waar schijnlijk de mist ingegaan. Ook de Honderdman ontbrak in de stoet bij gebrek aan gepaste kledij. Volgend jaar hoopt hij weer in de mogelijkheid te zijn gesteld aan de festiviteiten als Centurion te kunnen deelne men. Robert Van der Stockt verwel komde de personaliteiten en schetste in 't kort de historiek van de eeuwenoude St.- Antoniusviering die wel in ver val raakte. De Voetbalklub zocht destijds een probaat middel om de kas te spijzen en gedacht werd aan een ver nieuwing van de St.- Antoniusfêstiviteiten waarna een St.-Antoniuskomitee werd opgericht dat voor de organisa tie zcu instaan en op bredere basis zou laten stoelen. De eerste Antoniuskermis ging dan door in 1963. Men slachtte een varken en verkocht het in stukken waarbij men de pen sen door het venster wierp. Dat werd dan ook het ontstaan van de sinds burgerrecht verkregen hebbende «pensenworp». Ook toen lag er sneeuw en kon St.-Antonius niet ongeschoeid uitgaan en nu met de vernieu wing is het weer hetzelfde ge val. Oud-Burgemeester A. Muy- laert, verkouden, die zich door Robert Van der Stockt voor de toespraak had laten vervan gen, gooide het op de humoris tische toer en moest konstate ren dat zijn eigen patroon de viering af en toe eens een loer draaide. Burgemeester D'haeseleer be klemtoonde het uniek karakter van Herdersem met onge dwongen sfeer, openheid en op rechtheid en herinnert aan de door schepen De Bisschop op de hoorzitting gedane beloften die Herdersem tot de uitverko rene deelgemeente zouden promoveren. Alhoewel het dit jaar allemaal niet zo vlot liep bewijzen de gebrachte realisa ties toch de enorme inzet van de Meiviskoppen. Voor de burgemeester is slechts één zaak van belang: elkaar ontmoeten, de proble men bespreken en trachten Herdersem zijn volkseigen ka rakter, zoals trouwens ook de andere deelgemeenten, te la ten bewaren. Kwam dan de pensenworp die deze keer zou doorgaan in drie schuifjes want naast de tradi tionele zilveren en gouden pens was er ook de trofee «Kind van het Jaar». St.-Antonius sprak dan eerst enkele woorden vanuit het venster op de verdieping en al ludeerde op «mannen die even verder aan vette potten zitten maar tegen de St.- Antoniusviering te Herdersem een halfslachtige houding aan nemen». Wim Kampen, 11 jaar, Centrum 26 te Herdersem werd het die zeker in automatisch spel veel beter tot hun recht komen, en voor iedereen verstaanbaar blijven. De bewerkingen wer den uitgevoerd door Kristiaan Van Ingelgem, wat zeker een kwaliteitsreferentie is. Om het uur hoort men «Het wa ren twee coninckskinderen». Kwart over het uur speelt men «Melodie in oude trant». Wan neer de wijzers het half uur aanduiden herkent men de me lodie «Schoon jonckvrouw, ick moet u clagen» en een kwart voor het uur is er een melodie in volkse trant. De tweede reeks liedjes zijn ook al klaar. In de zelfde volgorde noemen we ze op: Menuet uit symfonie in re groot van J. Haydn, Tema van Purcell, Air for a musical clock van G.F. Handel en tenslotte een tema uit de eerste symfo nie van W A. Mozart. Wie aandachtig luisterde heeft reeds de acht bewerkingen ge hoord. Van 6 tot 12 januari werd de eerste reeks van volkslieden ren gespeeld op de automati sche beiaard of rammel. Van 13 tot 19 januari hoorde men populaire klassieke muziek stukjes. Van nu af aan hoort men gedurende een paar maanden de eerste serie volkse liederen. WAT SPEELT MEN NU EIGENLIJK? Het waren twee coninckskinde ren verscheen voor het eerst in de bundel «Oude Vlaamsche liederen» door Willems verza meld «uit den mond des volks». In feite is het een bewerking van de oude klassieke fabel van Hero en Leander, die o.a. bij Ovidius te vinden is. De me lodie is niet zo oud en dateert van rond 1800. Melodie in oude trant: meni geen zal zich afvragen welk oud Vlaams lied telkens om kwart over het uur weerklinkt. Het ritme en de melodie komen bekend voor en toch gaat het niet om een bekend lied. Dit wijsje is een kompositie van Kristiaan Van Ingelgem. Al de kenmjken van onze oude Vlaamse liederen wist hij er in te venverken. Het beginritme herinnert, en dat is zo voor zeer veel oude Vlaamse liederen, aan Cecilia, en met enige goede wil kan men er de woor den van de twee koningskinde ren onderplaatsen. Schoon jonckvrouw, ick moet u clagen- een prachtig oud lied, te vinden wat de tekst betreft, in «Liedboek met emblemata» uit 1635. De melodie behoorde oorspronkelijk aan een gods dienstige tekst «Laet de Heere zijn geprezen» in «Der Reden- ryckers stichtige tsamencom- ste» uit het jaar 1603. Melodie in volkse trant: terug een kompositie van Van Inge- jgem. Menuet van Haydn: zou even goed een volksdansje kunnen zijnWij vermoeden dat er geen enkele luisteraar zal kunnen zeggen dat hij deze melodie nog nooit gehoord heeft. Tema van Purcell werd ook al in radio en televisie als kenwijsje gebruikt, is zeer imponerend bij de aanvang en wordt lief en speels daarna om weer indru kwekkend te eindigen. Air van Handel is wellicht min der bekend. Het werd oor spronkelijk voor automatisch speelwerk geschreven, zij het dan geen rammel. Het werd geschreven voor een «muzi kaal uurwerk», dus een uur werk dat ook wijsjes ten gehore bracht. Zulke dingen werden ook voor één van onze vroe gere beiaardiers, Boudewijn Schepers, rond 1750 te Aalst, vervaardigd Het is een vrolijk en luchtig wijsje, met twee zangstemmen en daaronder een dragende basnoot op de zware tijden. Tenslotte werd een tema van Mozart, origineel voor violen, door Van Ingelgem op de ram mel gezet. Schepen Herman Roels tracht nu de juiste plaats te vinden waar de beiaard optimaal kan beluisterd worden Daar zullen dan zitbanken worden ge plaatst, zodat men op een meer konfortabele manier de be- iaardkonserten zal kunnen be luisteren. (RvdP) De zevenjarige Gustaaf Luyck ontvangt de trofee als laureaat van de rekreatiesport, (EL) «Kind van het Jaar» en kan tot de volgende Antoniusviering overal gratis terecht. Met na tuur beleven als hobby hoopt hij enkele natuurreservaten te kunnen bezoeken. Of die vrije toegangen ook buiten Herder sem bedoeld zijn weten we echter niet. De z'lveren pens, ter waarde van 500 fr., ging naar Peter De Kocker, Kouterbaan 62, even eens 11 jaar en dit voor de eer ste keer dat hij meedeed in de algemene grabbeling. Ten slotte kreeg Hugo Peerlinck, Broekstraat 11 te Herdersem de Gouden pens (1.000 fr.) die reeds vroeger een van de vele hoofdprijzen won maar nu de hoofdvogel afschoot. Het sukses van de «Moorselse Mis», enkele jaren terug quasi totaal verdwenen, gaat nu in stijgende lijn. De winnaars van de zilveren pens omrings door organisatoren. (JM) Sportkomitee met de proklamatie van deze laureaten toch een goede beurt maakte. De uitslag van de verkiezing van de sportlaureaten 1978 was als volgt: per klub of ploeg kompetitiesport: 1. Atle- tiekklub Eendracht Aalst 2. B.B.C. Okapi Aalst 3. V.C. Eendracht Nieuwerkerken 4. gelijk volleybalklub Kangoeroes en Kon. Balboogmaatschappij St Servatius. Individueel kompeti tiesport: 1. Renno Roelandt (atletiek) 2. Guy Van Gijseghem (motorsport) 3. Freddy Bellon (judo) 4. gelijk Marie-Jeanne Hutsebaut (hand bal) Willy Vinck (balboog) en André Esselens (motorsport). Re kreatiesport: 1Gustaaf De Luyck (wandelen) 2. Remi De Thaye (wielertoerisme) 3. Gelijk: Frans Dierickx (wielertoerisme) en Gus taaf Van Londersele (wandelen). Insgelijks werd overgegaan tot de huldiging van verdienstelijke le den van sportklubs of sportvereni gingen. Voor de atletieksport: Willy Van de Kerckhoven (E. Aalst) die bijna 30 jaar aktief lid is van de klub; voor de balboog Jan Baeyens sedert 1961 lid van de maatschappij «De Ware vrien den»; Jozef De Naeyer (St Serva tius) schutter vanaf 1938. Voorde vrouwenbasketbal, Mevr. Veldeman-Schollaert gedurende ruim 20 jaar speelster bij B.B.C. Aalst. Mevrouw Meganck-Bavay werd gehuldigd om haar verdien sten bij de Gymklub Nieuwerker ken, en Mevrouw Van der Sp«"gwl-Linthout lid van de «Turnkring der Stad Aalst» werd om haar prestaties zo op nationaal als op internationaal vlak op het podium geroepen. Roger Cleem- put Handbalklub Sparta kwam aan de beurt voor zijn 13 jaar ononder broken funktie als bestuurslid; Francois De Gendt (handbalklub Rosis) werd geciteerd als mede stichter van deze klub. William Rimbaut (Eendracht Vrij) bewees aan zijn klub diensten als speler vanaf 1964 en was gedurende zes seizoenen kapitein. Voorde hand boog werd Alfons Putteman lid van «De Vonckisten Baardegem» gehuldigd. Hij vierde immers op 20 juli 1978 zijn gouden schutters- jubileum. Desire De Schutter heeft enorme verdiensten in de kaatssport en inzonder bij de kaatsklub S.K. Welleweg. Voor de petanque werd Jozef Spanoghe van de klub Alosta onderscheiden. Tafeltennis bracht Armand Ver doodt bij Blijf Jong Erembodegem in de schijnwerper. Voor de voet balsport waren er uiteraard meer dere verdienstelijke leden zo Gas ton Caudron van «Schroevers» Moorsel, Victor Cornel is van Wilskracht Hofstade. Jean Paul De Buysscher van F.C. Edix- velde. Jozef De Vos van Hoké Erembodegem en Willy Verleysen (E. Nieuwerkerken). Mare Smet werd gehuldigd om zijn inspan ningen die hij gedurende jaren op brengt voor V.K. Kangoeroes Aalst en voor de wielersport kwa men Omer Schollaert (K.S.C. Denderstreek), Constant Van den Broeck (Gouden Wiel Meldert), Pierre Van de Winckel rijwieltoe- risme afdeling van de R.T.T. en Robert Van Driessche wielerklub «St Anna Sportief» Hofstade aan de beurt. Traditiegetrouw was er ook de uitreiking van de trofeeën aan de laureaten van de interscho- len wedstrijden, waarvan het St. Jozefkollege Aalst er met het leeuwendeel ging lopen terwijl de trofee van de Sportweek 1978 werd toegekend aan V.K. Kan- De drie sportlaureaten 1978 van de stad Aalst: Renno Roelandt, Gustaaf Luvckx, de ere-voorzitter Kieckens en sekretaris Eric Coppens samen met leden van het Uitvoerend Bestuur van het Sportkomitee. Tijdens dit winterweer vinden de dieren weinig voedsel op de weide. Geef hen wat keukenafval zoals aardappelschillen. Ook de vogeltjes hebben het bijzonder lastig. Oud frituurvet gemengd met zonnebloempitten kan hun leven redden. Het is een kleine moeite, maar het wordt beloond met veel plezier. (JM) Ere-voorzitter Paul Kieckens (E.C.E. Aalst) ontvangt het diploma voor zijn klub, die als laureaat v sportgroepen werd aangeduid. (EL) voor dt bed goeroes terwijl de sportgroep Dy- «sprak» het welkomwoord uit zijn slottoespraak, namica Gijzegem als goed ge- terwijl schepen Hooghuis, die de slaagde organizatie tweede werd schepen van Sport Monsieur ver- geklasseerd. Voorzitter Tavernier ving, de laureaten gelukwenste in

De Voorpost | 1979 | | pagina 4