4 Hechts geringe toename tan de werkloosheid in december aal/t Veel plannen - weinig realisaties oeilijk auto-jaar 1979? OCH OPENING VAN NIEUW AUTOBEDRIJF TE AALST De Voorpost - 26-1-1979 - 5 ens de maand decamber 1978 deed zich in het arrondissement tt een toename voor van de werkloosheid bij de volledig uitkerings- echtigde namelijk van 109 eenheden of 1,06% ten opzichte van ember 1978. De mannelijke werklozen stijgen met 1,43% en de iwelijke met 0,81%. Ten opzichte van eind 1977 echter is de edige werkloosheid gestegen met 319 eanheden cf 3,15%. Deze ind is de jeugdwerkloosheid lichtjes gedaald namelijk met 0,70%. het arrondissement Aalst be- eg het aantal uitkeringsge- htigde werklozen op het einde december 10,438 eenheden, irvan 4.107 mannen en 6.331 uwen. De toename bedraagt 109 eenheden en is het resul- van een stijging met 58 eenhe- ibij de mannen en een stijging de vrouwen met 51 eenheden aandeel van de mannen in de ep der volledig uitkeringsge- htigden bedraagt nu 39,35% :n 39,20% in november. Het weel van de vrouwen is van ;80% in november gedaald tot |65% in december. aandeel van de normaal ar- dsgeschikte mannen tegenover uitkeringsgerechtigde mannen Iraagt 68,69%. De vrouwelijke maal geschikten maken ,85% uit van de werkloze (luwen. De overeenkomstige fers voor het Rijk zijn 79,24% br de mannen en 87,63% voor vrouwen. jeugdwerkloosheid bedraagt 13.274 eenheden of 31,37% van totale werkloosheid. Dit bete- ;nt een vermindering met 23 Mgnheden of 0,70% ten opzichte Hi vorige maand. Het aandeel de mannen in de jeugdwerk- tsheid bedraagt nu 37,72%, dit de vrouwen dus 62,28%. igezien de jeugdwerkloosheid :t 23 eenheden afnam en de to- je werkloosheid met 109 eenhe- toenam, betekent dit dat de kloosheid voor de werknemers ider dan 25 jaar met 132 eenhe- is gestegen. volledige werkloosheid ligt !9 eenheden of 315% hoger dan december 1977. Voor de man- in is dit 2 eenheden of 0,05% iger, voor de vrouwen is dit 317 inheden of 5,27% hoger. De gdwerkloosheid nam toe met 8 eenheden of 4,40%, De man- in kenden hier een toename met eenheden of 6,10%. Bij de •uwen stelt men een toename it met 67 eenheden of 3,40%. :ze laatste cijfers werden telkens geleken met de gegevens van ember 1977. allend is dat gedurende 1978 in daling van de werkloosheid bij >r <k bedienden viel waar te nemen, amelijk met 43 eenheden. Deze aling is evenwel volledig op re- ning van de mannelijke bedien- De beroepsgroep van de be nden maakt met zijn 2.389 inheden nu 22,89% uit van de illedig uitkeringsgerechtigde irklozen. .angezien in het Bijzonder Tijde lijk Kader de belangrijkste be- Sepsgroepen deze zijn van de •ouwelijke bedienden en de nelijke metselaars, mag men :ellen dat het B.T.K. er in 1978 liet in geslaagd is de toevloed van 'erkloze metselaars in te dijken, aar wel in staat was het aantal 'erkloze vrouwelijke bedienden tijwei stabiel te houden en zelfs een lichte vermindering van |e werkloze mannelijke bedien- len kon zorgen. (Dit alles in ver slijking met december 1977). De gedeeltelijke werkloosheid bedroeg in december 1978, 12.356 eenheden waarvan 5.109 mannen en 7.247 vrouwen. Dit houdt een stijging in met 1.156 eenheden of 10,32% ten opzichte van november 1978. In december kenden de gedeeltelijke werkloze mannen een toename met 820 eenheden of 19,12%. Bij de vrouwen is er een toename met 336 eenheden of 4,86%. In december zijn er 17.334 ar beidsdagen meer verloren gegaan dan in november 25,25%). De mannen verloren 27.838 arbeids dagen, de vrouwen 58.146 dagen. Het gemiddelde aantal werkloos- heidsdagen per gedeeltelijke werkloze bedroeg voor de mannen 5,45 dagen per maand, voor de vrouwen 8,02 dagen en in totaal 6,96 dagen. Op het einde-van de maand de cember waren er in het arrondis sement Aalst 534 stages aan gang, waarvan 268 voor mannen en 266 voor vrouwen. Tijdens dezelfde maand werden 40 stages begonnen (10 mannen, 30 vrouwen). Er wa ren 93 firma's met minder dan 50 werknemers die 117 stagiairs te werk stelden. Van de onderne mingen met 50 tot 99 werknemers waren er bij deze 60 stagiairs in- dienst. Bij de 67 firma's van meer dan 100 werknemers zijn 32 sta geplaatsen niet ingenomen. De graad van volledige werk loosheid bedroeg gedurende de maand december voor de mannen 9,50%, voorde vrouwen 24,59%. De totale werkloosheidsgraad be droeg 15,14% tegen 14,98% vo rige maand. Voor het Rijk be draagt de werkloosheidsgraad in verhouding tot het totaal aantal tegen werkloosheidsverzekerde personen 11,10% (6,80% voor de mannen en 19,30% voor de vrou wen). In december was het telken jare kalm op de arbeidsmarkt. De meeste bedrijven gingen niet over tot aanwervingen met de betaalde feestdagen in het vooruitzicht. Bovendien bezorgden veel bedrij ven hun personeel een soort einde- jaarsverlof door middel van de ge deeltelijke werkloosheid, terwijl de bouwnijverheid grotendeels stil lag door het slechte weder. In de konfektienijverheid sloot de firma August Vinck haar deuren, waardoor 4 arbeiders werkloos werden. Talloze thuisstiksters lie ten zich na 4 weken gedeeltelijke werkloosheid inschrijven als werkzoekende. Afdankingen de den zich vooral voor in de brei- goedsektor (vooral overlocksters) en in mindere mate in de konfek- tie. Naar bedrijfstak gezien is de werk loosheid het grootst in de kleding- nijverheid: 1.869 eenheden of 17,91% van de uitkeringsgerech tigde volledig werklozen in het ar rondissement. Daarna volgen de bouw (13,69%), de tekstiel 11,27%), de diensten 10,04%), de handel (5,62%) en de voeding (4,86%). G.D.B. TABEL 1 - VOLLEDIG WERKLOOSHEID Arbeidsgeschiktheid M V T Normaal 2.821 4.929 7.750 Gedeeltelijk 676 767 1.443 Zeer beperkt 610 635 1.245 TOTAAL 4.107 6.331 10.438 Andere verplicht ingeschrevenen 188 247 435 ALGEMEEN TOTAAL 4.295 6.578 10.873 25 jaar 1.235 2.039 3.274 TABEL II- GEK0NTR0LEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN GEMEENTE M V T Lede 144 266 410 Impe 22 29 51 Oordegem 37 76 113 48 Smetlede 19 29 Wanzele 7 34 41 LE0E 229 4324 663 Aalst 696 1.100 1.796 Baardegem 25 33 58 Erembodegem 168 271 439 Gijzegem 23 46 69 Herdersem 41 54 95 Hofstade 68 107 175 Meldert 39 43 82 Moorsel 79 91 170 Nieuwerkerken 142 178 320 AALST 1.281 1.923 3.204 Erpe 87 111 198 Mere 91 103 1194 Aaigem 30 28 58 Bambrugge 19 34 53 Burst 39 67 196 Erondegem 26 59 85 ERPE-MERE 292 402 694 Zopas verscheen het vierde nummer van het driemaandelijks tijdschrift «Het bestuur dichterbij» uitgegeven door de heer D'Haeseleer. Dit tijdschrift wil zoals men erin kan lezen, veel informatie brengen, maar het wil vooral een brug slaan tussen de burgers en het stadsbestuur en tussen alle bedrijfsleiders, handelaars en landbouwers onderling. Het wil tevens een relaas geven van wat het Kollege van Burgemeester en Sche penen van het voorgenomen beleid terecht brengt. Dit nummer opent met een bondige samenvatting van de makro-ekonomische konjunk- tuurperspektieven op korte termijn. Voor het eerst sinds twee jaar zijn deze perspektie- ven gunstiger geworden. Deze kentering kan onder meer wor den afgeleid uit volgende fei ten: de kapaciteitsbezetting in •Hler gelegenheid van de opening van het nieuw bedrijf van de M.V. C.I.A.C. te Aalst aan de Eendrachtstraat, werd van 19 tot ïn met 22 januari een openingspresentatie gehouden van de complete gamma van het merk «Peugeot». We werden er te voord gestaan door de heer Descheemaeker, prokuratiehou- ler en plaatselijk vertegenwoordiger van de N.V. C.I.A.C. te N.V. «Commercieel Indus- geworden en was de oprichting heel Automobiel Centrum» CIAC) is een Belgische firma iet hoofdzetel en administra te zetel te Gent en werd neer dan 55 jaar geleden op- lericht met als doel de invoer in verdeling van auto's, motor- 'oertuigen en fietsen te verze keren Oorspronkelijk werd 3een bepaald merk vooropges teld, maar na enkele jaren van aktiviteit kreeg de onderneming öe kans de invoer en verkoop |Van de Peugeot-auto's op zich 'e nemen Heden ten dage wordt dit nog steeds gedaan en zorgt de N.V. C.I.A.C met 200 tewerkgestelden voor de beide Vlaanderen voor de eigen ver koop en tevens verkoop via een net van agenten voor de afzet van de Franse Peugeot. Door de uitbreiding van de akti viteit was de oorspronkelijke vestiging te Gent ontoereikend van bijhuizen noodzakelijk ge worden. Aldus werden, in een tijdspanne van ongeveer zes jaar, bijhuizen opgericht te Roeselare. Sint-Amandsberg en tenslotte te Aalst. Aanvankelijk werd te Aalst ge start in een gehuurde zaak die gevestigd was aan de Gentse Steenweg Maar reeds van bij het begin op 2 januari 1975 had men de bedoeling grond te ko pen en een modern bedrijf op te richten in Aalst. De voorbije ja ren, vanaf 1975, vormden dus slechts een overgangsfase De oprichting te Aalst van een bij- huis was echter noodzakelijk geworden om aldus op een be tere en meer efficiënte wijze de kennis en ervaring van de on derneming ten dienste te stel len van het Peugeot-kliënteel, en het Aalsters publiek in het algemeen Hier te Aalst wordt vooreerst gezorgd voor de verkoop en verhuring, zowel op korte als op lange termijn, van auto's. Hier toe werd in het nieuwe gebouw gezorgd voor een ruime toon zaal waarin het volledig gamma van het merk te bezichtigen is. Er wordt echter ook gezorgd voor de service na verkoop Te dien einde is een volledig uitge ruste werkplaats voorzien waar alle mechanische herstellingen zonder enig probleem kunnen uitgevoerd worden door ge schoold personeel Tenslotte is er een zeer uitge breid magazijn waar alle on derdelen van het merk voorra dig zijn. Momenteel zijn er 20 personen tewerkgesteld in de vestiging te Aalst. Er bestaan echter uit breidingsplannen o.a. door de bijvoeging, op een later tijdsstip in de toekomst, van een koets werkafdeling, wat onvermijde lijk gunstig invloed zal hebben op de tewerkstelling in het be drijf. De inplanting aan de Eend rachtstraat werd gekozen om- onze industrie steeg tussen mei en september van 1978 van 73% naar 75%. de industriële produktie neemt sterk toe het uitvoercijfer geeft een minder grote daling te zien De publikatie van een dergelijk konjunktuuroverzicht is zeer nuttig aangezien weinig kleine bedrijfsleiders over de nodige tijd beschikken om verspreide informatie te gaan opzoeken, informatie die soms nog op zeer moeilijk begrijpbare en leesbare wijze wordt gegeven Dit overzicht geldt enigszins als inleiding, want in de rest van de brochure vindt men een weer gave van de aktiviteiten van het wille van de permanente vi suele publiciteit, aangezien het bedrijf gelegen is aan de ring. Tevens zal het bedrijf volledig in de kijker liggen na de aanleg van de geplande verbindings weg P. Corneliskaai en het Wijngaardveld De gronden al daar hadden een ambachtelijk en half-industriële bestemming en leenden zich daarom zeer goed tot de oprichting van een kommercieel en service cen trum van een automobielmerk. Het marktaandeel van de hui dige C.I.A.C.-Peugeot vesti ging te Aalst is sinds 1975 ge groeid tot 7.50 van de auto markt van Groot-Aalst en om geving De betrachting is nog een stijging te venwezenlijken tot ongeveer 9% dit in de min of meer nabije toekomst. Dit laat ste kan dan ook terug een gun stige invloed hebben op het aantal tewerkgestelden in het bedrijf hier te Aalst. Het Aalsters publiek is nog steeds koopkrachtig, toch was er tijdens het najaa'r van 1978 een lichte stagnatie waar te nemen van de auto-verkoop, dit voor alle merken Dit vindt zijn oorsprong in de huidige ekonomische situatie, men zal stadsbestuur tijdens de laatste maanden. Wat hierbij opvalt is dat de uitgever veel aandacht besteedt aan het imago van openheid en de mogelijkheid tot inspraak in het beleid, ledereen wordt aanhoord en is steeds welkom met voorstel len. Er wordt uitgebreid verslag gegeven over de inspraakver gaderingen met weergave van de belangrijkste opmerkingen vanwege het publiek en tevens verslag over de vele vergader ingen en zittingen waar de bur gemeester aanwezig was. Hiervan werd reeds verslag gegeven in ons eigen blad, zo dat het voor de lezer niet nodig is dit nogmaals weer te geven. Opmerkelijk bij de lektuur van deze brochure is dat men moet vaststellen dat er in het Aals ters stadsbestuur zeer veel plannen worden opgesteld, waaronder veel goede, alle klachten en vragen van de in woners worden genoteerd, maar bij het einde van de tekst vindt men nergens een weer gave van verwezenlijking en uitvoering van de plannen. Aangezien dezë brochure een relaas wil geven van wat het stadsbestuur van het voorge nomen beleid terecht brengt en men dit niet vindt, zou men moeten besluiten dat de aktivi teiten in het stadhuis, uitge zonderd de vele vergaderingen en recepties, op een zeer laag pitje staan, ofwel zeer traag ver lopen. Wel moet men erkennen dat het stadsbestuur veel proble men en vragen ontvangt waar op lokaal vlak weinig of niets kan gewijzigd worden, waarbij eerder op nationaal vlak moet opgetreden worden. Laten we hopen dat het vol gend nummer uitpuilt van ver wezenlijkingen en oplossingen van grote en kleine problemen. G.D.B. nu eerder twijfelen tot een der gelijke grote aankoop te beslis sen. Deze twijfel wordt echter niet altijd ingegeven door fi nanciële overwegingen De weersomstandigheden, vooral in de laatste weken, hebben tevens remmend ge werkt op de verkoop. De ekonomisten verwachten een moeilijk auto-jaar 1979. Het merk Peugeot daarente gen hoopt toch op een gunstig jaar. ten gevolge van het ver schijnen op de Belgische markt Wie dacht dat het definitief ging dooien kwam bedrogen uit. Maandagavond waren de wegen bedekt met een centimeter dikke ijslaag. Gelukkig deden zich relatief weinig ongevallen voor. Rond 4 uur 's nachts begonnen de stadsdiensten met de strooiwerken zodat de hoofd wegen tegen 's morgens toch berijdbaar waren. Vorige week kwam op de dienst Openbare Werken het attest aan waarin toelating wordt gegeven om het voorge bouw van de Keizérshallen in aanbesteding te geven. Bin nen de drie weken zal men in openbare aanbesteding gaan. Donderdag 25 januari had om 19 uur een inspraakver gadering plaats op het departement Openbare Werken. De inwoners van de Lange Zoutstraat kregen in de loop van vorige weken twee voorontwerpen waaruit ze een keuze moeten maken. Ofwel wordt de Lange Zoutstraat een verkeersvrije straat, ofwel wordt ze verkeersarm. Raldes. de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde werd in een ministerieel schrijven op de hoogte gebracht dat ze erkend werd als werkgroep voor regionale volksontwikkeling. Hierdoor krijgt deze vereniging een be toelaging voor één jaar, men mag eveneens beroep doen op de bestendige diensten van een gewetensbezwaarde en men mag een projekt indienen om vijf Spitaelsers aan het werk te zetten In dit winters weer hebben ook de dieren het lastig om te overleven. Ze vinden moeilijk voedsel maar worden langs alle kanten bedreigd, in de Drie Sleutelstraat stortte een muur in en kwam op een vogelkooi terecht. Een aantal vogels werden gedood. «Schilderijen en Tekeningen», een kunstboek van Etienne Le Compte is pas verschenen Deze uiterst verzorgde uit gave in formaat 30 bij 28 omvat 75 illustraties waarvan 12 in vierkleurendruk en verschillende tekeningen op ware groot te. K.P.B.-voorzitter Louis Van Geyt spreekt op zaterdag 10 februari om 20 uur in de Mikis-klub. Hij zal het hebben over «Er bestaat een wisseloplossing tegenover de huidige politiek». De begroting en de koncessie voor het slachthuis werd door de provinciale diensten te Gent goedgekeurd. De goever- 'neur feliciteerde het Aalsters Stadsbestuur om het vroegtij dig indienen van de begroting. Twee Amerikanen en twee Aalstenaars zijn op een niet-kommerciële pop-toernee in Oost-Vlaanderen. Wigbert Van Lierde en Mare Chenet (organiserende manager) treden 24 maal op met Gerry Andrews en Richard Rogers. Bij Koninklijk Besluit van 16 november 1978 werd de raads- beslissing van de stad Aalst op het vervoer van dronken personervgoedgekeurd. Deze belasting mag geheven wor den tot 1982. Ook bij K.B. (9-10-78) werd de gemeenteraadsbeslis sing van 25-1-78 goedgekeurd tot de kosteloze verwer ving van zowat 7.000 m2 wegbedding met de erop uit gevoerde uitrustingswerken van het Groot Broekveld gelegen te Nieuwerkerken. Beide K.B. verschenen in het Staatsblad van 13 januari 1979. De Korte Nieuwstraat is te koop. De «Afspanning Keizers hof», de «Chalet», «Penelope», «Miles Club», «Tiki» worden op vrijdag 16 februari om 14 uur openbaar verkocht. Naar jaarlijkse traditie worden in brouwerij De Gheest de sportgroep «beroepsrenners» voorgesteld. Vele personaliteiten werden tweetalig uitgenodigd. Volks vertegenwoordigers Jan Caudron antwoordde de di- rektie het volgende: «Tot mijn spijt moet ik U meedelen dat ik niet zal aanwezig zijn op de officiële voorstelling van uw sportgroep «beroepsrenners», waartoe U mij uitnodigde door middel van een tweetalige invitatie. Het feit dat drie Vlaamse firma's het nodig achten hun kliënteel in Vlaanderen ook in het Frans te moeten aan schrijven heeft mij de illusie ontnomen dat dergelijke anachronismen tot de voltooid verleden tijd behoor den. Kunt U zich eventjes voorstellen dat drie Waalse firma's uit Gosselies hun genodigden ook in het Nederlands aanschrijven? Uw handelswijze versterkt mijn vermoe den dat de voertaal in uw beheerraad het Frans is en dat het bij gevolg een illuzie is te denken dat wij door het drinken van het «énige» Aalsters bier tevens Vlaams bier nuttigen. U zult mij niet kwalijk nemen dat ik U, als bestuurders van een brouwerij die zoutarm bier maakt, eens onge zouten mijn mening schrijf. Met de belofte daarom geen Safirke minder te drinken.» Ter gelegenheid van de Staatsprijs die Louis Paul Boon won, wordt de beroemde auteur op het Kasteel Ter Linden op zaterdag 10 maart gehuldigd Niet alleen werken diverse plastische kunstenaars aan deze hulde mee, door het Stadsbestuur wordt een waardevolle katalogus uitgegeven. Er zullen manuskripten en schilderijen van Louis Paul Boon worden tentoongesteld Op 18 februari wordt Boontje reeds in het Internationaal Perscentrum te Brussel gehuldigd Nog een realisatie van schepen Roels. De Aalsterse schoolgaande jeugd krijgt kortelings een brochure waarin de belangrijkste gebouwen en standbeelden worden beschreven. Roel Van de Plas UIT DE lO€G AUZHAAL HKft. KCMT ®e SVGEOu/ftiUIM&l! van een nieuw diesel-gamma in de Peugeot 604 en 305 reek sen, alsmede door de produktie van een volledig nieuw model, dit tegen de verlofperiode. De N.V. C.I.A.C.'-Aalst zelf ver wacht wegens de bedrijfsher- nieuwing een suksesvol jaar. G.D.B.

De Voorpost | 1979 | | pagina 5