Hoe onderwijzer moordenaar werd Zevende Europamars komt langs Aalst DRAMA BAEYENS »i Leven we echt in een mini-ijstijd? 8 - 26-1-1979 - De Voorpost Het drama in de Boter mei kstraat te Aalst waarbij de 51-jarige onderwijzer uit Ottergem, Hubert Baeyens, zijn dochter Carla (mei 1958) doodde en postbode Jean Van de Velde, Botermelk- straat 187 het scheenbeen verbrijzelde waardoor hij drie maand werkonbekwaam werd heeft in brede kringen de mensen beroerd. Na de wedersamenstelling van het drama die in een ijzige koude vier uur in beslag nam zijn we in staat U een nauwkeuriger versie van het gebeurde voor te leggen. Tijdens deze rekon- struktie was een talrijke politiemacht op de been om opgewonden nieuwsgierigen op veilige afstand te houden. Het was er zo koud dat een rijkswachter ons zegde «ze moesten moorden als 't zo koud is verbieden!» Drie uur waren er nodig om hel drama volledig te rekonstrueren(EDV) Ondanks bedreigingen en ver wijten door de onderzoeksrech ter in de kiem gesmoord bleef Baeyens ongeëmotioneerd en volledig meester van zichzelf de vele vragen beantwoorden, zorgvuldig alle vragen betref fende inzicht te doden en voor bedachtheid vermijdend. Uiteindelijk bleek dan toch dat de man gekomen was om via gijzeling van zijn dochter in het huis van de echtgenote te ge- Hij bleef geregeld uitzitten, gaf zijn vrouw zo weinig mogelijk geld zodat ze zelf werk ging zoeken en deed haar zelfs na de zoveelste huiselijke twist met verwondingen in een zie kenhuis belanden. In de kom- puter was zijn naam bekend voor een zedenzaak, zaak die dan wel werd ingetrokken. HET GEZIN Gehuwd op 14 augustus 1957 sproten uit het huwelijk drie IN DE BOTERMELKSTRAAT Wilienne trok dan, moegetergd, naar de Botermelkstraat, zon der haar kinderen doch reeds de eerste avond kwamen ze bij hun moeder, definitief.- De kin deren waren anders wel aan vader toegewezen. Het feit dat de advokaat van de vrouw bij het geding afwezig was we gens vakantie en de «status» van Baeyens als onderwijzer Iedereen op de rekonstruktie vol spanning uitgenomen de dader die er schijnbaar volledig onverschillig bij liep. (EDV) de Herbergstraat (Tinnenhoek) een oudervereniging zou door gaan om de ongewenste leer kracht tot betere inzichten te brengen. Toen hij in de koffer rommelde om de foto's op te diepen uit een kartonnen doos had hij echter ook een pistool 7,65 mm, zwaar kaliber dus, in een bar te Aalst naar zijn zeg gen gekocht, op zak gestoken, waarschijnlijk in de binnenzak. Na de foto's te hebben getoond en nog wat te hebben gebab beld zei hij «Stap maar uit, al- letwee» en toonde hen het pis tool. Onder bedreiging van zijn eigen kinderen met bewust pis tool zei hij: «En nu wens ik een gesprek met ons vieren aan ta fel». De bedoeling om via de meis jes bij hun moeder te geraken zat dus duidelijk voor. De jon gen was ondertussen reeds naar 't leger. Te voet deed men dan de hon derden meter lange weg die Levensvreugde van het woon huis scheidde, Vera even voorop en Carla naast vader. Op de vraag van Vera in de bocht vóór men aan hun huis. kwam waarom vader dat pis tool moest hebben en ze de beden king maakte dat ze nog geen goesting had om te sterven zou Baeyens hebben geantwoord: «Alle twee mond dicht of ik schiet!». Even verder, op een paar tientallen meter van het woonhuis, kwam Roger Box- tael, die de kroongetuige zou worden, uit de andere richting Hij woont Hoogveld 12 en kwam in nummer 189 de was ophalen. HET DRAMA! Na een groet van Roger Box- tael (die niets vermoedde) aan het gezelschap zag Carla in deze man haar redder en riep om hulp Boxtael ging bij Baeyens die beweerde dat er niet aan de hand was maar het meisje ver wittigde hem dat Baeyens ge wapend was. Toen op het la waai postman Van de Velde even in zijn deur (nr 187) kwam kijken zei Boxtael die met Carla verscholen achter de rug naar geparkeerde auto's deinsde «Spring, 't is de moment». Carla wipte inderdaad weg in van buiten en vuurde nog drie maal. Met dodelijk gevolg. Het meisje was dood. Ondertussen was zuster Vera ook ontsnapt in het volgend huis. nr. 185 bij Dewulf. Moeder die in haar huis daar «scheef rechtover» woont be leefde dan naar haar vrees haar laatste levensmomenten zoals hoger beschreven. Baeyens kwam dan naar het huis van zijn vrouw, schoot twee maal in het slot doch zon- lemand wist dat hij fami lie had in de Hyacintenlaan in de wijk Immerzeel en toen men daarheen reed zag men zijn wagen waarvan men ondertus sen reeds de nummerplaat kende. Baeyens zat er nog in en ver dween als een pijl uit een boog. Zonder lichten, door rode lich ten en verboden straten vloog deze man, dieniets meer te ver liezen had, over de spekgladde wegen waarbij hij ook nog door Dirk tracht zijn zuster Vera te troosten. Het moet hard zijn alles zo nog eens mee te maken. (EDV) der sukses. Te voet deed hij dan de lange terugweg naar zijn geparkeerde wagen en ver liet het oord waar iedereen als verstomd en verlamd niet meer juist wist wat aan te vangen. de Botermelkstraat stoof tot grote ontsteltenis van de hele buurt. Aan de Vijfhuizen raakte men echter zijn spoor kwijt maar na te hebben getwijfeld aan de twee bruggen te Bam- eldj brugge over de snelweg liep gen Op haar doodsbeeld) hij als vanzelf in de val en werd stond vermeld: «schielijk or dadelijk overmeesterd. Zijn het leven gebracht» let S wapen had hij reeds wegge- Alle kommentaar die Baeyenjt W( gooid kwijt wilde over dit drama wa< «'t is een spijtige zaak!» jcnei tassi Herhaaldelijk moest de rijkswaL kroongetuige Roger Boxstael in b bedwang houden of hou zou de. dader te lijf zijn gegaan. (EDVi Cl >ok E REKONSTRUKTIE ninde Bij de wedersamenstelling doons n onderzoeksrechter Tas mireuc subsituut Mevr. De Wael, psyispai chiater De Wilde, dokter LaJeer i waert en wapendeskundige di< Pletinckx kreeg de verloofdange die na het drama aan eeensc hysterie-aanval onderhevjerlec was terug een moeilijke peen b riode toen hij, op het ogenbtte de dat Baeyens vóór het woonhuieilige van zijn verloofde de feite4621 moest overdoen en hij buitarver wilde zulks niet kon omdat den a; deur van buitenuit gesloten 't t werd, veiligheidshalve Hier» sloeg dan maar het glas in cBlikva voordeur uit en moest dadelijele v door de dokter verzorgd wotoop i den. :elf z Verleden dinsdag werd Carlde ho dan te Erpe, ten grave gedrsok Y jen b de gang van het huis Van de Velde doch Baeyens schoot en verbrijzelde Van de Velde het scheenbeen. Hij sprong de dochter achterna, volgens ge tuigen over de drempel reeds in de gang doch volgens de dader KLOPJACHT Dra verscheen de politie maar men kende geen spoor Onder tussen is gebleken dat de da der naar het Antwerpse is ge reden waar zijn broeder woont maar dadelijk terugkwam Van vrijdag 30 maart tot en met zaterdag 21 april gaat voor de zevende maal de Europamars door. Twee punten staan erin centraal: Straatsburg en Brussel, Straatsburg ter gelegen heid van de 30" verjaardag van de Europaraad met gezame- lijke aankomst te Straatsburg op zaterdag 7 april en Brussel wegens het millenium van de stad met gezamelijke aankomst van alle wandelaars op zaterdag 20 april Naar Straatsburg Gestart wordt op 30 maart te Milano om via Brussel. Mul house en Colmar in Straats burg te komen. Van Zürich gaat de tocht over Olten, Basel, Ne- uenburg, Brisach, Schwanen en Kehl en uit Stuttgart wordt gestapt via Liebenzell, Enz- klösterle, Freudenstadt, Oppe- nau en Kehl. Naar Brussel: Ui t Straatsburg komt men er via Saverne, Mütersheim, Mor- hange, Metz, Thionville, Luxembourg, Arlon, St- Hubert, Marche, Ciney, Namur en Ottignies. Uit Bonn gaat de tocht via Euskirchen. Düren, Aachen, Maastricht, Genk, Diest en Leuven. Uit Canterbury wandelt men langs Dover en na overtocht via Oostende. Brugge. Tielt, Gent en Aalst. Men kan op 15 april ook begin nen in Den Haag en komen via Antwerpen. Deelname in de onkosten: 3.000 tot 6.500 fr. volgens de gekozen reis - roete te storten op rekeningen 210- 0336607-69 van VZW Euro pamars, Brussel In 1973 ter gelegenheid van een Europese Week begonnen in een school in de Brusselse agglomeratie waar een twintigtal studenten van Brussel via Luxemburg naar Straatsburg trokken is men nu reeds aan de zevende uitgave toe. «Men spreekt van Europa wej maar men doet er niets aan!» De Europamars is geen doel op zichzelf maar wel een middel om te doen nadenken en te dia- logeren Het mag zeker geen sportieve prestatie worden ten koste van de gezondheid. In het begin waren het meestal studentenen leraars die mars jeerden maar nu zijn het men sen van alle slag leden van wandelklubs. vrienden van de natuur, leden van Europese verenigingen, gepensioneer den. werklui, bedienden, mili taire vrije beroepen tot zelfs rechters van het verbrekings hof. In 1978 waren er 350 wande laars, van 11 tot 79 jaar waar van een derde vrouwen. Gevraagd wordt wel een me disch getuigschrift een pas sende houding, eerbied voor het reglement en minzame houding tegenover de gasthe ren Groot belang wordt ge hecht aan de broederlijkheid in de groep onder de deelnemers Overnacht wordt in internaten van de staat, in jeugdherber gen, in kostscholen, abdijen, bij burgers en uitzonderlijk in ho tels. De Mars wordt warm aanbevo len door tal van personaliteiten als de Paus, de Kardinaal, bis schoppen, ministers, hoofden van andere godsdiensten. Schaduwzijde: alleszins, de teksten die ons bereiken zijn quasi volledig en uitsluitend in de taal van Molière LH raken en wat dan zou gebeurd zijn kunnen we uiteraard slechts vermoeden. Vast staat ook dat de echtgenote die la waai had gehoord en, het erg ste vrezend boven was gelo pen om te zien wat er gebeurde om hulp riep en schreeuwde de politie op te bellen. Zij zelf heeft zich bij de kleerkast op de slaapkamer verstopt, in pani sche angst, vooral toen de da der trachtte de voordeur open te krijgen via schoten door het slot. kinderen Carla, geboren in mei 1958, die humaniora volgde en na studiën aan een instituut in de Savaanstraat te Gent nog maar pas was tewerkgesteld in een chemische firma aan de Moorselbaan, Backton Dickin son. Dirk, geboren in 1960, die we gens de problemen thuis had getekend voor twee jaar mili taire dienst en pas enkele we ken onder de wapens was zo dat hij nu eerstdaags mutatie zou doen naar de Bondsrepu- kunnen daarbij wel hebben meegespeeld. Wel zocht Baeyens af en aan reeds 5 maal kontakt op met zijn kinderen en daar hij het huis aan de Botermelkstraat niet kon betreden schoof hij dan een briefje onder de deur. De meisjes trokken er dan, met toelating van moeder, die de kinderen zelf liet beslissen, heen. Gewoonlijk was het ont moetingspunt de parkeergele genheid aan «Levensvreugde» en van daaruit werd dan een of Grote opschudding toen de verloofde van het slachtoffer, verteerd door zenuwen trachtte door de glazen deur naar buiten te breken. (EDV) «MEESTER» HUBERT BAEYENS: Als een hond in een kegelspel was deze «meester» op 1 okto ber II. in de school van de Tin nenhoek te Moorsel verzeild gevolgd van de reaffektatiewet. Op het grondgebied van Aalst was hij reeds van de ene school naar de andere verhuisd en reeds «werkzaam» geweest in de Nieuwbeekstraat, in de Vrij heidstraat, op «den Arend» en in de Binnenstraat vóór hij naar de Moorselse wijkschool Ste ven verhuisde. Schorsingen in dienst waren hem niet onbekend en vóór en kele maanden figureerde zijn naam zelfs op de dagorde van de Aalsterse gemeenteraad voor passend gevolg. Deze zaak werd echter van de agenda afgevoerd Deze man die normaal zich minzaam kon gedragen was, naar kollega's van hem ons verklaarden, vaak een hel voor zijn omgeving en had woede-aanvallen van for maat Ook in zijn huisgezin bo terde het van na de witte broodsweken reeds niet meer. bliek. Bij de rekonstruktie droeg hij een plaat op de borst met een tekst die erop neerkwam «Waarom hebt ge gewacht om weerlozen te doden tot ik weg was, Lafaard?» Vera, geboren op 28 november 1960 en studerend aan het Atheneum te Aalst DE AANLEIDING Aanleiding tot de dramatische gebeurtenissen waren de ver kiezingen op 11 oktober 1976 waarbij Baeyens fungeerde in een stembureel en pas te 5 u 's morgens de volgende dag thuis raakte en hij in een woede aanval zijn echtgenote, Wi lienne Winnepenninckx, doch ter uit een marktkramersgezin, tegen de muur gooide, waarna de vrouw het echtelijk dak ver liet en haar intrek nam gedu rende een week bij een buur vrouw en dan bij haar ouders in afwachting van het vinden van een passende woongelegen heid Die vond ze dan op 23.11.76 in de Botermelkstraat, 122, de verlenging van de Bin nenstraat. ander kafé in Wieze of Herder- sem bezocht of een wandeli- getje gedaan terwijl men het had over koetjes en kalfjes. LAATSTE RENDEZ-VOUS Op dinsdag 16 januari vond men te 6.30 een briefje onder de deur, waarschijnlijk er 's nachts gedeponeerd. Moeder liet het lezen aan Carla en rond 18.50 uur trokken beide zusters op naar de parking, waar na een paar minuten wachten de beige Opel Ascona van vader arriveerde. De meisjes stapten in, Vera vooraan en Carla ach teraan en er werd wat gepraat o.a. over het toekomstig huwe lijk van Carla in mei e.k met een bediende van de NMBS waarmede ze reeds enkele ja ren verkering had. FOTO'S VAN DE NIEUWE SCHOOL! Baeyens vertelde o.a ook dat hij weer werkzaam was in een andere school en dat hij even de foto's ervan uit de koffer wilde halen om ze te tonen. Hij vertelde er niet bij dat uitgere kend die avond in de school in Luc Casaer uit de Putstraat te Meldert maakte in zijn tuin een iglo. Wanneer er builen temperaturen van IS'C werden geno teerd zat Luc in zijn ijshut met een temeratuur van b'C De pul zelf is anderhalve meter diep. (JM)

De Voorpost | 1979 | | pagina 8