lint-Antonius ook patroon tegen moderne pest UNSTSCHATTEN IN HERDERSEMSE PAROCHIEKERK -H0BBYTENT00NSTELLING TE HERDERSEM Schema van St.-Antoniusspel belooft voor 1980 STREEKNIEUWS Herdersem De Voorpost - 26-1-1979 - 9 Ier gelegenheid van de St-Antoniuskermis kreeg de Herdersemse tchiekerk veel kijkers, in de voormiddag na de hoogmis uiter- ird veel van Herdersem zelf maar 's namiddags van uit de hele igeving. Voor kijkers gekomen uit Wallonië werd zelfs een rond- biding in de Franse taal noodzakelijk. Wensen die iets van kunstschatten fcnnen spraken ten andere vol lof Iver wat hier werd tentoongesteld, ■et hoeft gezegd dat een hele boel Jensen druk in de weer waren Jweest en dat men vooral met jzef Vermoesen en Fons Die- Ickx de gepaste mannen had om Jergelijke taak aan te kunnen. Ze ■aren ten andere niet aan hun Iroefstuk want ook verleden jaar ling iets gelijkaardig door maar nu Jerd de expo meer uitgebreid en lespreid over een langere tijds- luur zodat meer gegadigden ervan londen genieten, e stukken waren opgesteld in de fcchterzijbeuk van de kerk en, noesten de organisatoren zich be- lelpen met wat ze konden vinden |ant gepaste akkomodatie ont- irak uiteraard, de inhoud van het tentoongestelde kompenseerde ruimschoots deze schoonheids foutjes. Er werd gezorgd voor rondleidin gen en wie het allemaal eens «op zijn gemak» wou nakijken vond een keurige katalogus, een doku- ment dat al wie historisch-minded is zeker wil bewaren. Voor de eerste maal kwamen er nu ook stukken uit Herdersems be roemde kapel «Ten Beeldeken.., nl. drie oude schilderijen, op planken geschilderd. Naam van schilder en jaartal zijn niet ge kend. Het eerste schilderij stelt pelgrims voor, geknield voor een linde met beeld van Maria en op de achtergrond een kasteel. Het tweede toont een geknielde man bij de linde, met krukken naast zich, boeien aan het been en op de achtergrond een beeld van de oude Dender. Het derde toont drie rid ders te paard die een oorkonde overhandigen met op de achter grond een boomhakker, de kerk en de oude Dender. Deze schilderijen werden op het einde van de voorgaande eeuw door een onbedreven hersteller bewerkt zodat ze hun oorspronke lijke waarde hebben verloren. Deze kapel heette destijds ook «Ter Linden» zodat het niet vreemd is dat de linde er vaak op voorkomt. Ook uit het Klooster kwamen waardevolle stukken als een goti sche koorzetel, een kadastraal plan, een zicht op Herdersem uit Flandria Illustrata van Sanderus en verder monstransen, kelken, reli kwieën o.a. van St-Antonius-Abt, misboeken, een kruisbeeld, beel den, vaasjes in «Vieux Bruxelles» en een eigentijdse kerstgroep. Uit het Oud-Hospitaal, het Stede lijk Museum, kwam een merk waardig stuk: een boomkoffer. Een uitgeholde eik met beslag van ijzeren ringen. De koffer is af komstig uit Herdersem en diende om er archieven en geld van de kerk en «den arme» in te bewaren. Hij is 151 cm lang, 41 cm breed en 35 cm hoog en heeft drie sloten. Van een slot berustte de sleutel bij de pastoor, van een ander bij de kerkfabriek en het derde bij de meier of een schepen. Niettegen staande al deze voorzorgen bleek hij nog niet safe want in 1675 werd hij door de Fransen opengebro ken. Ook uit de Abdij Affligem waar mede Herdersem nauw verbonden was kwam een waardevolle in breng met als blikvanger de grote maquette van de abdijkerk (1625) en verder tekeningen, zichten, do- kumenten met o.a. een schepen brief over een rente van Herder- sem naars. Met deze tentoonstelling in de «Pretorium de Erderschem» zorgde de plaatselijke Davids- fondsafdeling eens te meer voor een prestatie op niveau. LH iel in ?u de\ EDVi )ok Essene toonde zich het voorbije week-end Antonius- ninded. De St.-Antoniusgilde van het Brabantse Essene dat gdoons met zijn quasi nog volledig besneeuwde straten aan mireugheliaanse landschappen herinnerde, wil zich inderdaad I, psftspannen om de folkloristische gebruiken in ere te houden, r Laileer speciaal spant de Gilde zich in om fondsen te verzame- jndigïn die hen zullen toelaten bij de kerk van Essene op het reeds loofdangebracht voetstuk een Antoniusbeeid in natuurlijke le- eeensgrootte aan te brengen. rhevferleden zondag was dan ook e peen hoogdag voor deze gilde lenblie devotie tot deze populaire )nhuieilige grijpt immers terug tot feite462 en zijn relikwieën worden buitar vereerd tegen duivelse wer- jat eten aan mens en dier en meer sloten 't bijzonder tegen «<'t coud l-jier» in cilikvanger en topper van de adelijele viering is uiteraard de ver- I wocoop na de hoogmis. In de kerk :elf zijn de offergaven tijdens CarWe hoogmis tentoongesteld en jedraok kippen, eenden en zelfs ?en biggetje waren present. De loogmis werd opgeluisterd door het Essense zangkoor o.l.v. Frans Verbeken met aan het orgel Eddy De Ridder. Pas toor Janssen, wiens fraai ge- skulpteerde preekstoel behan gen was met een worstenpa ternoster, stelde dat waar de mensen vroeger St.-Antonius vereerden tegen allerlei plagen en inzonderheid tegen de pest deze heilige nu wel best aange roepen wordt tegen de «mo derne peSt» waarmee hij doelde op egoïsme, zelfvol daanheid en wederkerig wan trouwen. Na de mis kwamen de mannen van de «Gilde» op de proppen met Rik De Bolle die de offergi- ten presenteerde en Sus De Backer die, na met zijn ratel de koop- en kijklustigen te hebben samengeroepen een bonte rij spijzen aan de man trachtte te brengen voor zoveel mogelijk geld. 't Was immers voor een goed doel en de Essenaren, op de hoogte van de «situatie», lie ten zich zelden pramen. Be reide eetwaren, zo verorber- baar als alle soorten broden, kleine en grote, met rozijnen en bruine, teilen Brabantse vlaaien en rijstpap gingen van de hand voor astronomische bedragen terwijl de eerste var kenskop nauwelijks 400 fr. haalde en de volgende amper de helft. Het reglement loog er dan ook niet om en Rik De Bolle las het, in de stijl van toen, voor de verkoping nogmaals voor Een oorkonde uit 1787 van de Affligemse abt verleende hen immers de toelating op de hoogdag van St.-Antonius var kenskoppen te verkopen bij de kerkdeur aan de meest bie denden. De abt verordende er echter bij dat het verboden was varkenskoppen in «taveernen» verder te verkopen. Na de verkoop die tot rond twaalf uur duurde trokken de «bedevaarders» naar huis met hun «koop» of deden zich te goed in de Parochiezaal aan een Breugheliaans maal. Verleden maandag kwam dan de derde leeftijd aan bod in een «Bonte Namiddag» waar het zangkoor uitpakte met de zo bekende «liekes van Neëkes» uit de tijd van toen. Het Engels haantje dat toen zijn koper even onoplettend was wist te ontsnappen zat nog steeds op de nok. Spuiters zongen dan ook «Kom van dat dak af!» eeldj |k on let Stedelijk Komitee voor vrijetijdsbesteding Aalst richtte eyenllt weekend in het Parochiaal centrum te Herdersem een 1 waWoonstelling in over hobby en vrijetijdsbesteding. Ver- cheidene hobbyisten uit Groot Aalst stelden ons hun tassie voor, het geheel was kleurrijk en vol variatie. )eze tentoonstelling was liet alleen bedoeld om de ezultaten van enige indivi- luele hobbyisten te tonen, iet diende eigenlijk meer ter kennismaking onder verschillende mensen die niet aangesloten zijn bij één of andere klub maar die toch een hobby beoefenen, en ook om anderen warm te maken voor een zinvolle vrijetijdsbesteding. Er wer den technieken uitgewis seld, nieuwe ideeën door gegeven, je kon je algeme ne kennis verrijken, zelfs waren er demonstraties. Het ligt in de bedoeling van het Aalsters Komitee voor vrijetijdsbesteding om met De produkten van verwoede knutselaars werden tijdens het voorbije Herdersem opgesteld. JM weekeind in het parochiecentrum te dergelijke tentoonstellin gen verscheidene deelge meenten van Aalst te be zoeken, zodat men in een zo groot mogelijk gebied men sen kan bereiken en hen aanzetten een zinvolle vrije tijdsbesteding te kiezen. De werking van dit komitee ver loopt zeer vlot op het ogen blik, iets wat daar niet altijd door de Stad gevolgd wordt. Deze keer waren het de affiches en de uitnodi gingen, door de stad ver strekt, die niet tijdig klaar kwamen, zodat een efficiën te publiciteit dan ook niet mogelijk was, maar ja, stadszaken... Een individuele bespreking van alle hobbyisten zou ons misschien te ver leiden, er waren ook zo veel deelne mers aan deze tentoonstel ling, maar volledigheidshal ve volgt toch de lijst met alle vrijetijdsbesteders die ekspozeerden, alsmede het rezultaat van hun nuttig tijdverdrijf. Amant Roger, Vlassen- broeck Marcel (klank en beeldregistratie met te levisie), Bayens Frans (schilderen), Corten Leo (schilderen-tekenen), De Backer Kathleen (schilde- BIJ DE CHIRO De Chiro zal in alle Herdersemse woonhuizen muurtegeltjes met als opschrift «Heer zegen dit huis» aanbieden. Eveneens een grote pannekoekenslag zal worden ge houden met diamontage op zon dag 4 februari in het Parochiecen trum, Grote Baan. Doel van dit alles is de voorbereiding van de viering van het 25-jarig bestaan en het kamp in Tirol. WILLEM VERMANDERE Het Davidsfonds Herdersem toont zich eens te meer aktief en nodigde nu Willem Vermandere naar de gemeente van de Meiviskoppen uit. Deze bekende Vlaamse klein kunstenaar komt in het Parochie centrum nu zaterJag 27 januari Toegangsprijs 80 F, niet-leden 100 F, voorverkoop 90 F. Kaarten te verkrijgen bij de bestuursleden of op het sekretariaat Gudstraat, 5-1. Tel. 053-21.61.72. JUBELVIERING K.S.A. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan plant de KSA een grote jubelviering nu zondag 28 januari in het Parochiecentrum. KVLV Voordracht «Maak van je huis een thuis» in het Parochiecentrum op dinsdag 30 januari te 20 u. AALSTERSE GILLES Ingevolge de slechte weersom standigheden werd de tocht van de Aalsterse Gilles door Herdersem, een vóóroptocht in het teken van Karnaval, die zou doorgaan op 6 januari, verschoven naar zaterdag 27 januari Vertrek 's namiddags aan kafé Capri en optocht door het centrum. De volgende dag worden Gillespoppetjes aan huis aangebo den. UKVERRICHTINGEN U kan ervoor terecht in de stede lijke werkhuizen. Hoge Vesten, op donderdag 1 februari van 9 tot 12.15 u. en van 13 tot 15 u. BOSKANTVINK Tijdens de algemene vergadering hield men bij «De Boskantvink» aan de Herdersemse Pontweg ook bestuursverkiezing. Het ziet eruit als volgt: voorzitter Paul Arts, ondervoorzitter Roger Herzeel. sekretaris Herman Van Sinay, penningmeester Paul Van Sinay, bestuursleden Frans Ver- cauteren, Frans Van Geit, Erwin D'haese, Gentiel Van Haut en Willy De Waegeneer. VTB-V AB-FEEST Op vrijdag 26 januari te 20 u. in het Sportpaleis, Aalstersestraat, gezellig samenzijn met etentje. Menu van 350 F: aperitief, asper geroomsoep, kip met aardappel tjes, een glas rode wijn, koffie en gebak. WANDELEN De plaatselijke VTB bewandelt op zondag 4 februari te Erpe het Pa- lokespad. Vertrek op het Dorps plein bij de kerk te 14 u. Sint-Antonius verjaagt de duivel van de akker. (JM) Waar zaterdagnamiddag nog ge hoopt werd de dikke ijslaag die er nog altijd lag weg te krijgen moest men na vruchteloze inspanningen met pijn in het hart de vertoning uitstellen om niet te zeggen af schaffen. Ook de wagen waarop zou worden gespeeld was met ijs bedekt en dansen op de ijslaag bleek totaal onmogelijk. Men maakte er dan maar van wat men kon en bracht op zondagna middag, tussen het werpen van de zilveren en de gouden pens in, vóór het oud-gemeentehuis, het stuk in verkorte versie en zonder de nodige akkomodatie zodat wat werd vertoond alleen het skelet leek waarbij al wat Schwung en attraktie bij het spel zou betekend hebben noodgedwongen achter wege bleef. Na de menigte achteruitgedreven ren-tekenen-graveren), De Cock Frangois (minia- tuurbouw), De Cock Jozef (oude en vreemde kranten), De Thaye Remy (wieler- toerisme), De Wolf Gaston (puzzels), D'Hondt Gustaaf HARZ Voor de VTB gaat te Lebbeke in zaal Pedro, Dendermondsestwg. 6, een voordracht met dia's door over De Harz» door Guy de Mey Mooie stadjes en prachtige na tuurgebieden in het Duits noorde lijk middengebergte. Toegang 30 F. Niet-leden 50 F. WACHTDIENST Dokter De Coster, Kloosterstraat 1, Moorsel, tel. 053-21.75.71. CVP-BAL Op zaterdag 17 februari in het pa rochiaal Centrum Bal van de CVP met het orkest «The musical Friends». Toegang 60 F. Voor verkoop 50 F. SCHAAKKLUB «DE TOREN» feest waarbij talrijke boerinnen en boeren, in oude klederdracht, zich te goed deden aan rijke «Faluin- tjestafelen» terwijl bij de oogst en het varken de wacht werd opge trokken. Het was de winterpe riode, de jseriode waarin de boer aan het dorsen en vlegelen ging en de periode dat het boerenvolk zich met de winterzonnewende wel kon vrijhouden voor enige festiviteit. Dra werd er dan ook op de vrolijke wijsjes van akkordeonnist Mat- thijs een klompendans gehouden, in zwierig tempo. Keurig geschminkte, zwart uitge doste duivels met fladderende mantel en met de drietand gewa pend komen, vorst Lucifer op kop, echter een kijkje nemen en voeren op hun beurt een dans uit in hels ritme. Weldra mengen de afgezan ten van Satan zich onder het boe- (fineerwerk), Giets Gustaaf (takfiguren), Lievens Gilbert (schilderen), Van der Cruy- sen Christine (beschilderen van stoffen), Van Gossum Jozef (schilderen), Van Puymbroeck Julien (schil- Ter gelegenheid van de St. Anto- niuskermis had in kafé St. Anto- nius, lokaal o.a. van «De Toren», een simultaantornooi plaats. René Baeten uit Zottegem doch aange sloten bij de Aalsterse klub «De Pion» nam het gelijktijdig op tegen niet minder dan 16 tegen strevers van De Toren. Er waren vele zeer aandachtige en zeer stille toeschouwers die geboeid het ver loop van die partijen, voor zover het in hun mogelijkheden lag, volgden. René Baeten won dertien van de zestien partijen, moest re mise toestaan aan Patrick De Mol en verloor van Piet Coppens uit Herdersem en Richard Philips uit Meldert. BIJ «DE TOREN» Uitslag van de schaakavond ge houden op 12 januari in kafé St veis geweld zijn intrede, verdedigt zich tegen het satansgebroed en kan na lang gevecht de duivels verdrijven, en het vuur doven! Een spel dat alleszins belooft en waarin, naar de mening van ve len, mogelijkheden om er, ge bracht in gunstige omstandig heden, een echt volksspel van te maken, geënt op de plaatselijke folklore. Misschien zou enige verduidelijking en situering van het stuk in zijn relatie tot het Herdersems volksleven volgend jaar enigszins kunnen worden beklemtoond voor een beter in zicht en begrip. Wat zich nu afspeelde werd eer der als een «repetitie» aange zien. Volgend jaar hopen we dan op een voltreffer! LH deren), Vidts Alfons (scheepsmodellen - Alge mene modelbouw), Vlas senbroek Hilda (keramiek), Van De Velde Jean (geluids registratie). Verbeiren Wlm Antonius. I Piet Coppens 9 2. Leo Germeys 9 3. F. Hunselaer 8 4 Louis Bruylmandt 5 5. Luc Willems 5 6. Paul Michiels 4 7. Wim De Brucker 3 8. Stefaan De Hauwere 1 KALENDER Bij «De Toren» kan U schaken in kafé St. Antonius, telkens te 20 u. op vrijdagen 9.2, 9.3, 6.4, 11.5. 7.9, 12.10, 9.11, 30.11 en op 7 december is het souper. BELOTTERS ST. ANTO- NIUSVRIENDEN Opening van het belotseizocn 1979 op zaterdag 17 februari. Ie dereen is er van harte welkom. renvolk en wat gebeuren moest gebeurde: de oogst raakt in brand en het varken eveneens. Inde realiteit zou dit allemaal écht op de hoeve Buyle met fakkels en alles erbij gebeurd zijn doch nu werd het ge woon maar gesuggereerd. De boe ren vluchten weg en de duivels vieren feest. Tot hiertoe wat de eerste dag zou te zien zijn geweest. Op zondagavond zou dan het ver volg komen wat hier nu ook in kompakte vorm werd getoond. St.-Antonius doet midden het dui- Het St. -Antoniusspel naar een scenario van Robert Van der Stockt zou de blikvanger worden van de vernieuwde, in een nieuw kleedje gestoken St.-Antoniusviering te Herdersem. De weermaker heeft er echter an ders over beslist en van al het in drukwekkend mooie dat we zou den te zien krijgen op de voorhof van de hoeve Buyle aan de Grote Baan op zaterdag- en zondagvond restte alleen het essentiële, en dan nog zonder passend dekor, in de klaarte en dus zonder de nodige lichteffekten, in gekompileerde vorm. te hebben, wat nog zo makkelijk niej bleek te zijn, werd gespeeld op een geïmproviseerde ruimte. De heer Oscar Van Malderen van de kunstgroep Alkuone had ge zorgd voor de koreografie terwijl Herman Ravijts, nu ook Herder- semnaar, en Ronald Schollaert voor de regie instonden. Spelers waren leden van Chiro en KSA. Begonnen werd met een boeren-

De Voorpost | 1979 | | pagina 9