lede koit d<i9 in-cJoguit WAT WORDT HET JAAR VAN HET KIND TE LEDE? VOLGEND JAAR VIERT DAVIDSFONDS OORDEGEM GOUDEN JUBILEUM Geen uren meer wachten op karamellenworp te Lede Kulturele kalender voor februari 1979 De Voorpost - 2-2-1979 - 13 1979 is dus het Jaar van het Kind. Aldus heeft de hogere overheid beslist. Het Jaar van het Dorp is voorbij en de Dorpen mogen dus in de vergeethoek gegooid worden en dit jaar gaat men nu eens het Kind centraal stellen en gebruiken, maar hopelijk niet misbruiken, als óbjekt waar rond allerlei akties zullen gevoerd worden. Vorige week tijdens de algemene vergadering van de gemeentelijke Socio-Kulturele Raad werd gepeild naar de opties van de verenigingen in verband met de programmatie voor dit Kinderjaar. Uit de geformuleerde opmerkingen viel onmid dellijk op dat er in een andere, blijkbaar meer permanent gerichte, zienswijze aktie zal gevoerd worden. De Centrale Overheid, het bevoegde Ministerie van Kuituur, heeft drie tema's voorgesteld waarrond zou dienen gewerkt te worden, namelijk de integratie van gehandikapte kinderen in onze maatschappij ener zijds, de opvang van kinde ren van ongehuwde moe ders en gescheiden gezin nen anderzijds, en ten slot te het kreéren van meer ruimte voor de kinderen. Voorzitter Quintijn zegde o- ver dit jaar van het Kind dat het Uitvoerend Komitee van de SCR zich minder aange sproken voelt door dit on derwerp. Wel is men beslist bereid er iets aan te doen en indien er initiatieven losko men zou het Uitvoerend Ko mitee er zich zeker volop achterstellen. Maar zij is wel van oordeel dat het min der de tak of de taak van een Socio-Kulturele Raad is en dat er ergens naar de jeugd verenigingen en de jeugd raad uitgekeken wordt. Al hoewel deze jeugdvereni gingen in feite jaar na jaar, een gans jaar door, de aktie voor de kinderen en jeugd voeren en er voor hen geen jaar van het Kind nodig is. Als persoonlijke noot voeg de voorzitter Quintijn er nog aan toe dat hij die ganse rimram rond het jaar van het Kind, het jaar van het Dorp, het jaar van het bouwkundig erfgoed, het jaar van enz... een zielig gedoe vindt en dat ieder jaar een jaar zou moeten zijn voor het kind, het dorp, de kastelen en dergelijke meer. Alhoewel dit een persoonlijke opvat ting gold, werd het tijdens de gesprekken en opmer kingen achteraf duidelijk dat de heer Quintijn met zijn opvatting zeker niet al leen stond. Als voornaamste onthou den zaken kwamen in de vergadering naar voor dat zeker en vast de jeugdvere nigingen een gezamelijke speciale aktiviteit plannen rond dit Kinderjaar. De VAB afdeling van Ledé zou een kontrole laten uitvoeren van de fietsen in de Leedse scholen. Dit als konkrete plannen op dit ogenblik. De vertegenwoordiger van de Leedse Rode Kruis-afdeling kon nog niets definitiefs heggen, daar de algemene jaarvergadering nog moest plaatsvinden, maar in de onderwerpen die tot jaarte- ma kunnen gekozen worden is er één dat gaat over de opvoeding van heel jonge kinderen. Mogelijks wordt dit gekozen in het jaar van het Kind, maar dat was nog wat wachten om hier iets definitiefs te weten. Door de aanwezigen werden als ideeén naar voor gebracht voor de veiligheid van het kind te zorgen en aan te dringen bij de gemeente op de inrichting van woonerven ook aan te dringen op het openen van ravotterreinen, het vragen tot plaatsen van verkeerslichten op het dorpsplein waar het voor de voetgangers en zeker de kinderen steeds maar meer levengevaarlijk wordt, dat de kinderen van de verschil lende scholen van Lede met mekaar eens zouden gaan kennis maken in hun schoolomgeving. Volgens de heer Reg De Lannoy die zich op het o- genblik onder andere bezig houdt met het projekt der inventarisatie van gemeen te- en OCMW-gronden in Lede, zou de inrichting van ravotterreinen beslist meer dan mogelijk zijn, gezien de enorme rijkdom aan open bare gronden in Lede. Voorzitter Roger Quintijn besloot dit onderwerp met de vaststelling dat iedereen dus blijkbaar goedgezind staat tegenover het jaar van het Kind maar dat er geen vloedgolf aan aktiviteiten te verwachten zal zijn en vond het ook goed dat er niet in overdreven wordt en dat het kind niet kommercieel uit gebuit wordt in het jaar dat dat van hem zou moeten zijn. Mon DG Vorige zaterdag organiseerde het Davidsfonds, afdeling Oordegem haar jaarlijkse algemene vergadering in de bekende Fiësta. Wie meent dat deze vergadering «een braaf luisteren naar een vervelende spreker» is, heeft het volledig verkeerd. initiatief neemt, vervielen de geplande aktiviteiten. Ook de veelbelovende avond met Louis De Lentdecker kon wegens Vaandag vrijdag 2 februari en verder nog morgen en overmorgen speelt de toneelploeg van het St. Maartenkollege het toneelstuk De Consul van Cocorico. Nu reeds kan met zekerheid gemeld dat het een enorme voltreffer wordt. Immers voor de drie voorstellingen is de zaal praktisch volledig uitverkocht. Dus wie er nog wil bij zijn zaal vroeg bij de pinken moeten zijn. Het verbod te Aalst aan de karnaval groepen om buiten Aalst aan te treden blijkt niet zo nieuw te zijn. Ter gelegenheid van de verzameling van materiaal voor de tentoonstelling Karnaval Lede 27 jaar, die loopt van 9 tot en met 11 februari in het Kultureel Centrum, ontdekte voorzitter Mare Corthals van de organiserende Orde van de Leedse Hovaardige Boer een programmabrochure van het karnavalgebeuren te Lede in 1958. In deze brochure staat vermeld dat er naar aanleiding van moeilijkheden geen A als terse groepen in de stoet zullen opstappen. De karnaval groepen van Aalst hadden toen immers van het Aak terse Feestkomitee verbod gekregen om buiten Aalst aan te treden. Prins karnavalverkiezing te Lede. Ook dit jaar zal dit gebeuren in de Volkskring georganiseerd en opgeluisterd worden door één der Leedse harmoniën. Het is nu de beurt aan de Koninklijke Fanfare St. Cecilia uit Oordegem. Misschien een gunstig voorteken voor de Oordegemse kandidaat Johan Meuleman, die aldus in ieder gavel op veel mogelijke Oordegemse steun zal kunnen rekenen. Het piepjonge Hof der Prinsen organiseerde medio vorige maand haar eerste dansfeest. Als geboortegeschenk kreeg dit prinsenhof daar een reuze taart voor 80 personen aangeboden. Toch wie dacht dat het meesterwerk daar onmiddellijk zou opgepeuzeld worden, had het verkeerd voor. Iemand van het Hof kreeg het verheugend idee om deze taart 's anderendaags te gaan aanbieden aan de bewoners van Villa Letha. Daar was het groot feest geblazen. Ongetwijfeld een vriendelijk karnavaigebaar dat ten volle op prijs gesteld werd door de bejaarden. Integendeel: dat er een tachtig tal personen van de 103 leden tellende vereniging op post waren, bewijst het tegendeel. Donderdag 1 februari 20.00 u: «Heemschut-Lede»vergadering in het lokaal met als gastspreker de heer J. De Vuyst over «Markt- en kinderliederen». Zondag 4 februari 20.00 u: Jeugdhuis Leeuwerik: vertoning van de film: De brug over de rivier Kwai. Dinsdag 6 februari 19.00 uKVLV naalkursus in de bovenzaal van de Volkskring. 20.00 u: KWB Lede: in het lokaal vormingsavond voorde bestuursleden. Vrijdag 9 februari 19.30 u: KVLV: In de bar van de Volkskring is er feestvergadering met als tema «Een leven waar pit in zit». 20.00 u: postzegelkring Leda: maandelijkse ledenvergadering in de oude rijks wachtgebouwen. Zondag 11 februari 20.00 umuziekkwis in Jeugdhuis Leeuwerik te Lede. Maandag 12 februari 20.00 u: Uitvoerend Komitee van de Socio-Kulturele Raad: vergadering in de oude rijkswachtgebouwen Dinsdag 13 februari 19.00 u: KVLV Lede: naaikursus in de bovenzaal van de Volkskring. Zaterdag 17 februari 20.00 u: Jeugdhuis Leeuwerik: kleinkunstoptreden van Raf De Pauw. Dinsdag 20 februari 19.00 u: KVLV Lede: naaikursus in de bovenzaal van de Volkskring. Woensdag 21 februari 20.00 u: CMBV Lede: avond in de bovenzaal van de Volkskring met als tema «konstipatie en gezonde voeding». Vrijdag 23 februari 20.00 u: Jeugdhuis Leeuwerik: inventaris van leefmilieuproblemen in onze ge meente met medewerking van Raldes. Zaterdag 24 februari 20.00 u: jeugdhuis Leeuwerik: the-dansant van de volleybal. Vaste wekelijkse aktiviteiten Dinsdag 17.00 u: balletschool St-Cecilia Lede. 19.00 u: herhaling voor grote majoretten St-Cecilia Lede. 19.30 u: VTB-VAB Lede turnen in zaal Stella Matutina. 20.30 uKAV Jonge Vrouwen volleybal in zaal Stella Matutina. Woensdag 18.00 u: St-Cecilia herhaling voor kleine majoretten. Vrijdag 19.30 u: St-Cecilia: herhaling trommelkorps. 20.00 u: VTB-VAB Lede: bowlingavond te Erondegem. 20.30 u: St-Cecilia Lede: herhaling voor harmonie. Zaterdag 09.00 uSt-Cecilia Lede les notenleer. 10.00 u: St-Cecilia Lede samenspel voor debutanten. 11.30 u: St-Cecilia Lede samenspel voor trommelaars. Zondag 10.00 uherhaling zangkoor St-Cecilia Lede. Mededelingen 1) De meldingen van aktiviteiten voor de volgende kulturele kalender moeten ten laatste op zaterdag 24 februari bezorgd worden aan Toon Mertens, sekretaris van SCR, Broeder De Saedeleerstraat 65, Lede. 2) Met het oog op de inplanting van een Kultureel Centrum is het gemeentebestuur begonnen met het opstellen van een sociaal-kulturele studie over de infrastruktuur te Lede. In het kader van deze studie is er thans een onderzoek aan gang rond de gebruikte infrastruktuur van de verenigingen en van de gemeente. De SCR vraagt dan ook de medewerking van alle verenigingen van Groot-Lede, ook diegenen die .niet aangesloten zijn bij één van de gemeentelijke raden. De formulieren hiertoe kunnen tijdens de werkuren afgehaald worden en ingevuld terugbezorgd worden bij Reg De Lannoy, Brilstraat 2, Lede (oude rijkswachtge bouwen). Socio-Kulturele verenigingen sturen hun formulieren naar bovenstaand adres of naar sekretaris Toon Mertens en dit zeker voor 9 februari. Er wordt de nadruk op gelegd dat de informatie essentieel belangrijk is om de nodige toelagen te krijgen, een noodzakelijke voorwaarde om een Kultureel Centrum te kunnen oprichten. 3) Het aktiviteitenverslag 1978 van de aangesloten verenigingen bij de SCR dient toegestuurd voor 1 maart naar sekretaris Toon Mertens. 4) Projekt Wandelpaden. Voorstellen, ideeén kunnen gestuurd worden naar: Projekt Wandelpaden, Ge- I meentehuis, Dorp 9310 Lede of afgegeven in de oude rijkswachtgebouwen, I Brilstraat 2 Lede (tijdens de werkuren). Belangstellenden kunnen, indien zij het I nodig achten, in de oude rijkswachtgebouwen een kaart van Lede bekomen om hun ^voorstellen uit te tekenen. Inderdaad werd er traditiege trouw gestart met een fijn soepeetje. waarvan iedereen ge noot. De traiteur verscheen wel wat laat op het appèl, maar dit bedierf de feeststemming, die er vanaf het begin heerste, zeker niet. Integendeel: er werd menig kontakt gelegd en een gezellig praatje kon er nu eens van af. Men had immers de tijd. Na het etentje, kregen de aanwezigen een diavoorstelling in over vloeiing over het prettige Tirol. De film over de Canarische eiland, met de klemtoon op Tenerife, deed menig toeschou wer hunkeren naar de jaarlijkse vakantie. Het hele vertoon werd voorgesteld door Davorama, in opdracht van Davo-reisdienst die veel reizen per jaar mogen boeken voor de leden. Tussen de soep en de petatten deed de voorzitter zijn best om de aanwezigen een jaarverslag te geven. Hij herinnerde elkeen aan de gezellige avond die verzorgd werd door een muzika- le-klown-familie. Eind januari konden vejen mee naar de NTG om er een voorstelling bij te wonen van het Dorp der Mirakelen van Gaston Martens. Eind februari werd de aandacht gevraagd voor de psychologie van de vrouw. Professor Se- bruyns van de RUG kon zijn toehoorders echt boeien. Ge woonlijk verzorgen de leden van het Davidsfonds jaarlijks enkele zomer-tentoonstellingen, maar dit jaar kwam geen enkele kunstenaar zich aanbieden. Daar het Davidsfonds zelf geen Tijdens de jaarvergadering van het DAVOREIZEN.' Verantwoordelijke ziekte van de spreker niet doorgaan. Tenslotte werd de boekenbeurs die georganiseerd werd van 9 tot 10 december, een waar sukses. Maar de avond was nog niet voorbij! Hij eindigde met een prachtig kwisprogram- ma. Aan alle mensen die in de zaal zaten werden vragen gesteld of opgaven gegeven. Meer dan 20.000 frank prijzen, geschon ken door de ASLK, de Krediet bank en het Gemeentekrediet, beloonden de moedigsten. De heer Haustraete won een drie daagse reis naar Parijs en Davidsfonds Oordegem had een voorstelling plaats van DAVORAMA en Francis De Jonge was entoesiast over de talrijke opkomst. (EDV) mevrouw Van Der Eecken mag een gratis vliegtuigreis naar Tenerife maken. Om stipt middernacht was het feest voorbij en iedereen keerde tevreden terug naar huis. De vooruitzichten voor het volgende jaar kunnen nog niet bekend gemaakt worden. Voor zitter Richard De Gendt meende dat er eerst een bestuursverga dering moest gehouden worden. Toch verklapte hij dat het ongeveer «dezelfde» aktiviteiten zullen zijn als vorig jaar: enkele voordrachten, een bezoek aan de K.V.S. en enkele tentoonstellin gen. Maar. besloot onze gastheer, van 15 januari bestaat het Oordegemse Davidsfonds 49 jaar. Doe er nog een jaartje bij en ge zult begrijpen dat we in '80 wat te vieren hebben. Dit zal echter zeer intiem gebeuren. We zullen misschien wat meer aktiviteiten voorzien, maar het voornaamste ïs dat we in Oordegem een sterke vereniging zijn. Nu ja, we zullen voort doen... RDv. Tijdens de intussen veel besproken perskonferentie van het Feestkomitee te Lede, zegde de voorzitter dat het de ge woonte is om na iedere aktiviteit een evaluatie te maken van de goede en slechte punten om in de toekomst steeds betere organisaties te kunnen brengen. Uit de fouten die gemaakt werden is echter wel het meest te leren en dit heeft het Feest komitee dan ook gedaan na de karamellenworp van vorig jaar. Daarom zal de zaterdag vóór Lede-Karnaval dit jaar volgens een gewijzigd scenario verlopen. Het was de gewoonte van het Feestkomitee vroeger om de zaterdag rond 19 uur in het Kul tureel Centrum een ontvangst te organiseren van een hele reeks karnavalprominenten in aanwezigheid van de gemeen telijke overheid. Dan werd ook de Karnavalprins aangesteld tot hoofd van de gemeente voor twee dagen. Pas na deze offi ciële plechtplegingen werd dan de karamellenworp gehouden. Steeds aangekondigd rond acht uur. Voormelde ontvangst is de laatste jaren steeds ge groeid en vorig jaar was het Kultureel Centrum op het nip pertje na niet te klein. Als ge volg van deze grote aanwezig heid moesten ook tal van per sonen in en uit de bloempjes gezet worden en moesten tal van toespraken gehouden worden. Dit alles liep vorig jaar vrij lang uit en het was bijna half tien toen de personaliteiten zich met de lading karamellen naar de tribunes en een ver kleumde, uitgedunde, onge duldig wachtende menigte konden begeven. Dit ontlokte heel wat kritiek en ook wij spaarden onze bittere opmer kingen niet in deze bladzijden. Blijkbaar heeft dit wel resulta ten gehad. Het Feestkomitee heeft ingezien dat een andere formule diende gezocht te wor den. Na een koude beleefdheidspo- litiek#vanwege het Feestkomi tee, volgens sommigen eerder vanwege de voorzitter ervan, tegenover de op karnavalvlak zeer aktieve Orde van de Leedse Hovaardige Boer, heeft dit Feestkomitee nu toch ook enige toenadering gezocht tot dit overkoepelend orgaan van de karnavalgroepen. De men sen van de Orde vragen al ja ren niets liever dan een vrucht bare samenwerking met het Feestkomitee en hebben hier toe steeds op verschillende manieren hun medewerking aangeboden, doch steeds werd vriendelijk bedankt. Doch nu er enige toenadering is geweest, zijn de resultaten zeker niet uitgebleven. Inte gendeel. De wanorganisatie van de karamellenworp vorig jaar indachtig, evenals het enorm sukses drie jaren na mekaar van het kinderkarna- val, georganiseerd door de Orde eveneens op die bewuste zaterdag, was een brug tussen beide organisaties vlug gelegd. Die brug zal dus bestaan uit een kinderkarnavalstoet, voor de eerste maal te Lede. Reeds vorig jaar was er sprake van na de aktiviteiten in de Maricollen en gezien het grote sukses een kinderoptocht te houden. De mensen van de Orde waren er zeker warm voor, maar zij schrokken wat terug voor een doelloze optocht die in mineur ergens zou eindigen, mis schien wel op het Dorp waar de kermismolens staan, maar wat toch echt geen apoteose is voor zo'n geslaagd feest. Maar daar het Feestkomitee nu sinds vorig jaar in de knoei scheen te zitten met zijn karamellenworp bleek de nodige apoteose alras gevonden. Het programma ziet er dus voor die zaterdag van karnaval (3 maart) als volgt uit: Om 14.30 uur start in de Mari collen het Kinderkarnavalfeest georganiseerd door de Orde van de Leedse Hovaardige Boer en andermaal met de kin- dergeliefde gaste Tante Terry. Nadat het programma daar af gewerkt zal zijn, zal rond 17 uur van daaruit, en onder begelei ding van de Koninklijke Har monie St-Cecilia uit Lede, de kinderkarnavalstoet vertrekken naar het Dorpsplein Bij de aankomst aldaar rond 18 uur zou dan vanaf de tribunes de karamellenworp plaatsvinden met onmiddellijk daarna de prijsuitreiking. Er zijn opnieuw duizenden franken prijzen ver bonden aan de karamellen worp. Als eerste prijs uiteraard de Houten Boer, geschonken door de Orde. Zo zullen ook de foorkramers aan die zaterdag voor karnaval te Lede een vette kluif hebben, er worden immers zo'n achthonderd kinderen verwacht. Om 19.30 uur zal aan op nei Kultureel Centrum de traditio nele karnavalontvangst door gaan. Daarop zullen aanwezig zijn de aftredende Pnns Gilbert I, de aftredende Miss Bette Els, Keizer Padova, de nieuwe Miss Bette Martine, de nieuwe nu nog onbekende prins en tal van andere genodigden, waaron der ene zekere Mare d'Hondt uit de Keiberg 26 te Lede. Deze jongeman nam vorig jaar deel aan de teken- en schilderwed strijd van de Orde en uit de zeer vele inzendingen werd zijn werkje dit jaar gekozen om te fungeren als vlag voor het kar navalgebeuren van dit jaar. Hij zal hiervoor gelauwerd worden. Na die officiële ontvangst zal er dan een traditionele rondgang plaatsvinden met een harmo nie bij enkele herbergiers rond het Dorp van Lede Hiertoe worden alle karnavalisten. groot en klein door het Feest komitee uitgenodigd. MON D.G.

De Voorpost | 1979 | | pagina 13