Noig eiget weir noig Met de plekploosters in het zadel v OILJST-197; «Zwetmiljaren» met «Grease en Travolta» De Bierleppen gaan de skateboard op De Gentlemens en hun karroesel van toen Mi Diskofans maratondans v£. 16 - 2-2-1979 - De Voorpost T'es eirg as ge 't oeirten ziet die diskomeziek en sertoe dinnen dans dad' iêntoeineg ritme (twiê kieren niet) en ten die beweigingskes van aai die fans: pesies poesjanellen die dansen nor de zwiep van de disko^odsuttie die Ameireka schiep mor NOIG komiek ver te zing es e koppel of ting die in travolta-èchtege klieren mé graalèk veil schwong in nen dans-maratong eere karnavalstoet vieren N.B. ver aal die nor de.stoet komt pii de dansers ni laaven, voieren ov voesjdaat want ze meigen van dansen ni opaaven just ver eer kommisje te doeng. Dit gedichtje (van de kunstvaardige hand van piet louis) geldt als het motto waaronder NOIG dit jaar kar naval doorbrengt.Ze willen die hele disko-rage die er op dit ogenblik heerst, een beetje (veel) in het be lachelijke trekken, net zoals ze reeds eerder met de heldenfiguren gedaan hebben, zoals Eddy Merckx en zo. Het hele gebeuren is vervat in een soort danswedstrijd la «they shoot horses, don't they» om er een specifieke vormgeving aan te passen. Noig heeft verleden jaar de restau ratie van het Belfort onder de loep genomen, onder de vorm van een «tettentoeren», een affaire waar nogal wat kritiek op kwam vanwege de jury. Omdat ze liepen met «een figuur en een paneel dat best niet in het openbaar vertoond wordt». Noig vond dit wel een rare opmer king daar karnaval een gebeurtenis is waar men toch vrijer is dan nor maal, en zo'n taboe mag toch ook wel eens gebroken worden zeker! Op dit punt is de jury nog erg preuts volgens noig. Op het driekoningenfeest heeft men ook Noig niet gezien, niet zo zeer omdat de prijs wat tegenviel, wel omdat ze vinden dat de zaal erg ongezellig en ongeschikt is, voor alles trouwens, omdat het er koud is, zelfs met verwarming, «'t is precies e fabriek!» Het idee van de hutsepot vonden ze niet slecht, alsook het afschaffen van die saaie optredens niet. Noig heeft zich als eersten in het verbond verzet tegen die sponso ring, ze zijn er radikaal tegen, om dat karnaval veel te kommercieel wordt, en het verergert nog. Er is al de reklamestoet die reeds zeer lang«ePen is, als daar nu nog die reklamebor-"!31 den tussenkomen, dan is de sfeeruin9|' wel helemaal gebroken. 8**®" Het initatief is wel goed voor begin-»9®ntl nende groepen, omdat die het geld®sen 1 toch ergens moeten vandaan ha-e, altl len. Dus, 't wordt weer lachen met# voi Noig!, 't zal weer «noig» zijn.. j||e, s( Wim Verbeire«;penn 1 ze s Over de «Plekploosters» is het eigenlijk allemaal rap gezegd, zei ons voorzitter Jef Van Gijseghem. We gaan in de stoet om ons te amuse ren». de Plekploosters stappen dit jaar voor de eerste keer mee in de stoet Of beter: rijden Want voor de ge legenheid hebben ze een wielren- nerspleog samengesteld die voor het merk «Sifar» rijdt. Die naam laat vermoeden dat het om een biermerk gaat. En dat is inderdaad ook het geval. In dit verband hoorden we ook dat er moeilijkhe den geweest zouden zijn omwille van de gelijkenis met de brouwerij Safir en het feit dat men de zelfde kleuren gebruikte. Jef Van Gijseghem: «Er zijn he lemaal geen moeilijkheden meer. Er is niet de minste reklame mee gemoeid: Er is maar één brouwerij in Aalst. We willen gewoon hu mor op zijn Aalsters brengen. De Reeds voor de zevende keer komen de «Zwètmiljaren» in de Aalsterse karnavalstoet aan bod. Met o.a. «De Smurfen», «Bacchus», «Een dorp in Afrika» en «Clowns» oogstten ze steeds veel sukses. «Zwètmiljaar», een term uit Hekelgem afkomstig, staat voor overdrij ving. «Zwètmiljaar» wil in die kontekst zoveel zeggen als gewoon «veel». In Hekelgem schijnen op een dak wel eens een zwètmiljaar mussen te zitten. Misschien kan hun naam ook in verband worden gebracht met hun eerste thema «Een dorp in Afrika» met een «zwètmil jaar» negers... Met voorzitter Hubert Callebaut uit de Erembodegemse Groenstraat, sekretaris Alfons Van Geert en penningmeester Walter Huysmans hebben de 26 leden van de groep weer een heleboel hooi op de vork genomen. Dit jaar wordt het «Grease» naar de film met John Travolta. Gebouwd wordt aan twee grote Amerikaanse sleeën, «automatic and hydrauma- tic»Errond de leden van de groep, van beiderlei kunne, in typische Travoltadansen. Aan beide wagens wordt momenteel gewerkt door technici van de groep zowel in de Groenstraat als te Hekelgem in Boplaco. Dat de groepen niet meer buiten Aalst mogen optreden is voor deze klub niet erg. Ze bleven immers altijd enkel in de Aalsterse stoet aktief. Dat het voor andere groepen een financiële aderlating kan bete kenen denkt Hubert Callebaut alles^ zins. Zelf hebben ze geen onoverkoom bare financiële problemen. Elk lid betaalt ongeveer 1500 fr lidgeld per jaar en verder wordt wel eens een tombola ingericht. Stickers verko pen ze niet. Ze willen geen super- grote groep zijn en trachten zich zelf zoveel mogelijk te bedruipen zonder jan en alleman lastig te val len. Een dansfeest tot spijzen van de kas is voor hen moeilijk te reali seren gezien hun leden zowat her en der wonen en eencentraal punt moeilijk is te bepalen. De groep, waaronder lassers, au- tomechaniekers, schilders en al wat nodig is voor het bouwen van Zoals zovele andere (carnavalgroepen ontstond ook de nieuwe Hof- staadse groep De Bierleppen aan de toog van een café. Ditmaal was het café «'t Strooi ken», aan de Molenkouterstraat te Hofstade dat enkele jonge mensen, onder leiding van Patrick De Sutter (Voorzitter) en Frans De Moor (sekretaris) de koppen bij elkaar staken. groep zonder teveel eindstreep zal behalen Daar het de eerste maal is dat zij aan de Aalsterse karnavalstoet meedoen was het de bedoeling om zich bij de kleine groepen in te schrijven. De afmetingen van hun praalwagen was echter zo groot dat zij onmiddellijk bij de praalwagens geklasseerd werden. Het onderwerp, dat zij uitbeelden vonden de Bierleppen in de surf plankrage die het afgelopen jaar ons land teisterde. Op de praalwa gen komt dan ook een grote figuur, die op een skateboard rijdt. Ver mits de gevaren, aan deze sport verbonden, algemeen gekend zijn, wordt de wagen verder voorzien van het klassieke pharmaciekastje, waar al het nodige materiaal voor de verzorging van de gekwetsten, kan in opgeborgen worden. Achter aan wordt dan nog een bed vast gehaakt, waar diegenen die het no dig vinden van de geleverde in spanningen zullen kunnen uitrus ten. De ongeveer 20-leden tellende groep zal een aangepaste skate- borduitrustina dragen, met be- schermlappen, helm, enz. Ondervraagd over het verbod inge steld door het feestkomitee om nog tfan andere stoeten buiten Aalst deel te nemen, vinden de Bierlep pen dit ronduit een slechte beslis sing. Zo had de groep reeds een uitnodiging ontvangen om in de karnavalstoet van Denderleeuw mee op te stappen, maar dit wordt hun door het huidig reglement ver hinderd. Aan het feit dat er reklamepanelen tussen de wagens door zullen ge dragen worden, wordt niet zo zwaar getild. Men redeneert im mers dat deze reklame de groep onrechtstreeks ten goed kan ko men. Wij hopen nu maar dat de weers omstandigheden aan de Bierlep pen zullen toelaten alle kijkers van de Karnavalstoet een demonstratie weer te geven in de kunst van het skateboard rijden, zodat de nieuwe blutsen de brouwerij zefl wist trouwens ner gens van. Het mateiraal hebben we zelf aangekocht. De truien worden zelfs overnaaid. Nee, we spotten gewoon met bestaande za ken als echte Aalstenaars. Dat is alles. Kamiel zegt: «doeme voesj», en wij zeggen «weir doeng mei»Meer moet je daar niet ach ter zoeken. We zitten hier dicht bij de brouwerij, en de wielerploeg van de brouwerij die voorlopig nog niet die grote prestaties haalde, werd in ons kafee meteen een onderwerp voor de stoet. Een aanbreng eigenlijk van Dirk Van Canegem die nu in Duitsland on der de wapens zucht, helaas. Vol gend jaar doen we wat anders. «Wifi Borstjes» misschien, om zó maar iets te zeggen. Als we ons maar amuseren. (Jef Van Gijseg hem is blijkbaar een meester in het omdraaien van woorden)» De naam van de groep werd dicht bij de tapkast uitgevonden «Eigen lijk zijn we alelemaal plekploos ters», was een verzuchting van Luk Van Malderen. En de groep had meteen een naam. Over het al of niet buiten Aalst optreden van de Karnavalgroepen was de voorzitter heel kort, maar duidelijk: «Lotj ze los!» Tot slot nog dit: de Plekploosters richten een grote fuif in (ofl T-dansant) in hun lokaal «D papakesvrienden» in de Ge^ raardsbergsestraat (rechtover politiebureel) op zaterdag 27-l| (morgen dus). Toegang gratis Twee lepels meebrengen. W.L,| degelijke wagens ziet het niet zo zitten in politieke hekeling van lo kale figuren. Ze willen persoonlijk liever de probleemloze, komische toer op en vinden dat de Aalsterse groep te veel is uitgedeind tot een al dan niet genietbaar hekelen van onze politiekers. Voor mensen uit de deelgemeenten die uiteraard minder vertrouwd zijn met de petite histoire van de Aalsterse stadhuis vedetten is dergelijke houding wel verstaanbaar. Ook voor de kijkers tenandere geldt deze bedenking want bij vele wagens kan men ae pointe alleen maar savoureren wanneer men het politieke steek spel van nabij opvolgt. Liever dan maar gewoon komisch, meent Hubert Callebaut. LH. De Gentlemens zijn altijd wel een buitenbeentje geweest in de Aals terse stoet Denken wij maar aan de fantastische geluidsinstallatie van Jacques De Waen, waarmee de groep op karnavalzondagnacht voor de nodige ambiance zorgt op de Grote Markt En wie herinnert zich niet hun prachtig nagemaakte stoomtrein van enkele jaren tenig. In feite werd de groep gesticht in 1958 onder de naam van de Nacht ridders. In 1968 kwam dan een vernieuwde start met de Gentle mens. Sindsdien zijn zij ieder jaar van de partij. Met hun uitbeelding van de Aalsterse Gilles behaalden zij het afgelopen jaar nog een 13" prijs. Ditmaal proberen zij het met de uit beelding van een ronddraaiende karroesel uit vroeger jaren nog be ter te doen. De kostumering van de zowat 20 ieden is gewoon karnava- lesk zoals in de goede oude tijd. De Gentlemens hebben nooit de bedoeling met hun wagen de eerste prijs te behalen. Zij doen aan de stoet mee omdat ze karnavalisten zijn, en omdat zij de mensen willen vermaken. Op het driekoningenfeest was de groep niet aanwezig, omdat de deelneming een te grote aderlating voor de klubkas zou geweest zijn. In de plaats is men aaan zingen in de voornaamste kafé s van de stad. Dit deed men in de eerste plaats voor het plezier, maar ook om al dus de karnavalkas wat te spijzen. De Gentlemens hebben trouwens de indruk dat het Driekoningen feest zoals de eigenlijke karnaval stoet minder suksesrijk zal zijn dan vorige jaren. Alleen het feit dat er 10 groepen minder zijn wordt als een vaag teken aanzien. Bij het verbod om aan andere stoe ten deel te nemen legt men zich principieel neer, maar er bestaat volgens de woordvoerders een kans dat men zich aan dit verbod niet zal houden, en dat men toch buiten Aalst zal gaan. Dit doen de Gentlemens niet voor het geld, maar voor het plezier. Zij zijn trou wens de mening toegedaan dat het verbod geen enkele juridische waarde heeft, vermits een karna- valgroep een feitelijke vereniging tjaar is, die niet als dusdanig kan optre-irs te den. Reklame hoort volgens dein mi Gentlemens thuis in de reklame-et m stoet. Men ziet niet goed in hoe Jar n firma's, die vroeper niet in de re-üen! klamestoet meegingen, nu wel tus- eer sen de groepen zullen publiciteit éds maken. Men denkt dat de publici- iar a teit tussen de wagens ten nadele zal "enge vallen van de reklamestoet zelf aarbi De Gentlemens vinden het dan nog tse beter dat firma's rechtstreeks op de iocht wagens zouden mogen reklame [iel, l maken. In dit verband wist men |P9 c ons te vertellen dat de groep dit jaar,as e een voorstel weigerde van een Prekf privé-firma om voor de prijs van ïn Q}> 25.000 F een reklamepaneel op de L wagen te mogen plaatsen. Vermelden wij tenslotte nog dat deB Gentlemens geen lid zijn van het AKV-Aalsters Karnavalverbond om zo ruim mogelijk hun eigen vrijheid |.tf te bewaren. Hg Veel tijd om over alle problemen na 1 te denken, heeft de karnavalgroep F"" onder leiding van Hubert Kiekens Op 2 en Johnny Cassier, echter niet, &en< vermits er nog heel wat werk voor uitgi de boeg staat vooraleer men een Kölr levensgrote karroesel zal realise- §uw ren. ons. VEHE karr Ir, d Een prachtige karnavalkap in wording in de stedelijke Akadeinie. JM

De Voorpost | 1979 | | pagina 16