1 De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft 8 II.LA. licht Gijzegem door m STREEK NIEUWS Nieu werkerken STREEKNIEUWS Hofstade Telefoon H rv\ De Voorpost - 2-2-1979 - 19 Door Louis De Lentdecker De familie Leybaert jSpilliaert las het proces-verbaal verder 'ant molenaar Lybaert bleek niet bang :ijn mogelijke aanranders te beschuldi- ;en. Het pv zei immers namens Lybaert: Ik heb gemeend in de gemaskerde bur- •er, de velomaker van Ter Donk, de ge tarnde Kamiel Waterwee te herkennen loch daar hij een masker droeg kan ik iets verzekeren. Ik zegde hem toen hij innenkwamgij zijnt de velomaker. Een toldaat antwoordde: Het is eender wie iet is doch de burger heeft zich dan ach ter-, 'it getrokken. Ik weet niet juist waar hij nu 'erblijft doch ik denk dat hij te Gent moet 'onen. De twee knechten waren aanwezig \oen de misdaad voltrokken werd. De oordenaars spraken meest onze gewest- taal doch een hunner sprak Fransch» n df>pilliaert herlas de naamloze brief: die gnsprak ook van Terdonk. Het was dus niet isch litgesloten dat molenaar Lybaert in een w ran zijn aanranders, de burger Kamiel itbvt^aterwee herkende die inderdaad velo- maker was in Terdonk. Het naamloze k schrijven kwam niet van vader Lybaert, eniei^us konden wel meer mensen ingelicht er. lijn over de mogelijke medeplichtigheid van «de velomaker». De naamloze brief aJn *had het ook over «de velopin»weer een e.t- litdrukking die wees op fietsen, fietsen- makers en wielrenners. Er kwamen gewe- uitvjZen wielrenners in het café van Trifon meu] Klets en Waterwee had vaak kontakt met mensen uit dat milieu.De politieman las het eerse iv verder dor: "Wij rijkswachtersonderhoren Alp- honse De Wulf, oud 17 jaren, knecht bij Lybaert voornoemd, die verklaart in de vlaamsche taal: Dezen avond rond 20 uren ben ik thuis gekomen van mijn wo ning en mij naar bed begevende hoorde ik kloppen aan de deur. Ik hoorde vragen aan de dochter Marie of de zoon thuis was. Twee soldaten zijn naar boven gekomen en hebben mij en de andere knecht Debruyc- kere bevolen naar beneden te komen. Wij moesten allen, de baas en vrouw, de doch ters Marie en Rosalie, Debruycker en ik in de keuken blijven: twee soldaten met een geweer in de hand stonden aan de deur gereed om te schieten, Marie zegde het zijn dieven, zij komen om ons te beste len. Zij liep in de richting van de kamer; de soldaten bevolen haar te blijven staan of anders dat zij zouden schietenMarie en Rosalie zijn dan beiden willen wegvluch ten om hulp te roepen. Dan hebben de soldaten geschoten. Marie is gevallen voor de kamerdeur. Rosalie had de deur toegedaan en vluchtte langs de vouteka mer doch een soldaat heeft de deur open- gestampt en heeft Rosalie getroffen met een geweerschot. Ik heb die geweerscho ten gehoord. De vader Lybaert was eenige minuten voordien langs het venster weg gevlucht. Ik heb drie soldaten gezien waarvan twee ZALIG AANDENKEN ion Mriujfer ROSALIA LYBAERT Bidprentje van de zusters Melanie-Maria en Rosalie drager waren van eenen helm en een van eene politiemuts, alsook een burger die gemaskerd was. Ik heb de dochter Marie, een der slachtoffers, hoor en zeggen, toen zij reeds getroffen was: het is geloof ik de velomaker. Ik denk dat zij met zes of zeven mannen waren. Ik ken geen van de moor denaars. Ze non Debruycker, oud 45 jaren, maal- dersgast bij Lybaert doet in de vlaamsche taal een gelijkluidende verklaring als De Wulf voornoemd en voegt erbij: Toen de soldaten boven waren vroeg ik wat zij hier kwamen doen. Zij antwoordden: het is de zoon die wij moeten hebben, hij heeft ons misdaan. Een der soldaten was klein van gestalte en bleek van aangezicht, de andere was langwerpig en rood van aan gezicht. De burger droeg eenen zwarte overjas. Ik ken geen van die moordenaars. Wij onderhooren Stephanie De Batselaer, oud 65 jaren, vrouwen van Lybaert Livi- nus, die verklaart in de vlaamsche taal: ik was te bed toen ik hoorde kloppen en naar mijnen zoon vragen. Ik stond op en een der soldaten gaf mij eenen stamp op mijnen bil en ik moest al mijn geld afgeven. Ik gaf hem eene som van 200franken ongeveer. die wij daags tevoren ontvangen had den. Hij vroeg mij naar de sleutel van de koffrefort. Ik beweerde die niet te hebben. Toen heeft hij gezien dat de sleutel er op zat en heeft voor ongeveer 25.000franken in bankbriefjes en zilvergeld gestolen. Toen mijn dochters getroffen waren ben ik weggevluchtMeer weet ik niet. Ik heb niemand herkend. Wij onderhooren Henry Lybaert, oud 23 jaren, zoon van Lybaert Livinus die ons verklaart in de vlaamsche taal: ik was niet tehuis toen de misdaad plaats greep maar ik heb vermoedend op Kamiel Waterwee of Irma S., vrouw van Gustaaf H. Over om trent drie weken heb ik ruzie gehad met Irma S. en ik en mijn zuster Marie hebben haar zelfs geslagen omdat zij ons aan de duitschers verraden had. Zij heeft ons ge zegd dat zij ons wel zou vinden, zijn woont tegenwoordig in Assenede. Wat aangaat Heden is de mtoich en morgen verschijnt hij BID VOOR DE ZIEL Melania-Maria LYBAERT Lid der Congregatie van het Genootschap van het H. Hert en Vereemgmg van Gebeden, geboren te Evergem-Doornxele, den 19 Dec. 1890 en gestorven op eene onvoorziene en droevige unjze, den 3 December 19/8, na ontvangen te hebben de Sacramenten der stervenden. Zij was goed an zachtmoedig, zedig en regelma tig in haar handelwijze, vriendelijk in haar spre ken, en van jongs af in de deugd geoefend. 11 Mach. xv, 12. Zij had eene teedera godsvrucht tot Maria, lij stelde haar betrouwen op hare bescherming, over tuigd dat een kind van Maria niet zal verloren (aan. H. Bern. De rechtveerdigen, al worden zij door den dood verrast, zullen in ruste wezen zij zullen schitte ren en als vuurvonken in den rietakkar gaan en Beminde Ouders, Broeders en Zuster, ik Iaat U in dit oord van ellenden. Nu zijt gij in droefheid over mijn droevig en vroegtijdig afsterven. God heeft het zoo geschikt doch weent niet gelijk deze die geena hoop hebben. In den Hemel zal ik voor U hidden Bidt ook God opdat Hij mij genadig zij. Evergem, druk. Van der Aa. Lybaert. beiden op -eene onvoorziene en droevige wijze Kamiel Waterwee, de velomaker die thans te Gent woont, wij zijn ook door hem ver raden geweest aan de Duitschers. Het is misschien om zich te wreken over ons dat de misdaad gepleegd werd. Wij opstellers onderzoeken den omtrek ten einde eenig spoor van de misdadigers te ontdekken. Wij hebben een voetenindruk gemerkt van den vorm van eene engelsche soldatenschoen met nagels in doch de in prenting was niet diep genoeg om er eene afdruk van te nemen. Wij hebben bestatigd dat de kogel waardoor het slachtoffer Ma rie Lybaert getroffen werd door de schoorsteenmantel gedrongen is en dan het slachtoffer getroffen heeft en zich gaan vestigen is in de deur. Deze waardoor het slachtoffer Rosalie Lybaert getroffen werd is door het dak van de voutekamer gevlogen. Op den trap van de voutekamer bevond zich eenen groten plas gestold bloed voortkomende van de wonden van het slachtoffer. Al onze op zoekingen gedaan ten einde de dader van deze misdaad te ontdekken zijn vruchte loos gebleven; zij worden ieverig voortge zet. De genaamde Kamiel Waterwee, wo nende te Gent is door ons niet kunnen ondervraagd worden. Wel werd de velomaker ondervraagd door de politiekommissaris van de tweede wijk tijdens een huiszoeking in de Jan Breydel- straat, vierdagen na de overval. Waterwee werd in het bezit gevonden van 450 Duitse marken. Die had hij van de verkoop van een motorrijwiel, zei hij. Hij verklaarde dat hij de avond van de misdaad tegen 19u thuis kwam en dat hij nadien een fietswiel ging steken bij een bakker in de Holstraat. Onderweg bezocht hij het café Tivoli en hij was om 21 u thuis. Hij bekende dat hij ruzie had met Mulder Lybaert, dat hij hem zelfs bedreigde maar loochende aan de overval te hebben deel genomen. Bepaalde mensen bevestigden trouwens zijn alibi. Spilliaert vreesde dat hij wel nooit een oplossing zou vinden toen hij een tweede ZALIG AANDENKEN Hort Mfjujft lania-Maria LYBAERT overleden naamloze brief kreeg, ditmaal uit Won- delgem. Die brief zei: Daar er tegenwoordig veel bandieterijen gebeuren en de daders er niet van uitkomen denk ik ook nog wat te weten hetgeen misschien ook zou kunnen bijdragen tot een of ander aangaande die streken. Op Evergem-Doornzele is eene bandieterij gepleegd bij den mulder en dezen dacht den velomaker te herkennen, Kamiel Waterswee. Deze heeft een alibi opgegeven dat echt verklaard is door een van zijn beste kame raden die ook voor niet te vertrouwen zijn en toen bij die bandieterij te Rieme was er een auto bij; ewel die Waterwee met zijne kameraden hebben eenen auto waarmede zij uitrijden van 'teen naar 'tander en rijk leven lijdend en daar ook veel gasten zijn die met werken hun brood moeten verdie nen denk ik dat het voorkomt van stelen of bedriegen. Die velomaker heeft in 1914 den garde van Ertvelde die zijn ronde deed op wildstropers verraden aan de Duit schers dat hij drager was van verboden wapens en dien man heeft er den dood mee bekomen waarvoor hij ook wel een straf verdient voor zijn lafheid van broeders onder mekaar te verklikken. Nu geachte heer houdt dien kerel zijne wandelingen in het oog en gij zult kunnen bestatigen dat hij altijd met vreemde en gevaarlijke ke rels loopt die voor niets deugen en anders niet doen dan rijden met motocicletten, en drinken en zwieren en veel geld verteer en. Gegroet...» Weer werd de fietsenmaker vernoemd. Maar die scheen al een hele tijd onder gedoken. Geen enkel politiedienst wist iets van hem te melden. Spilliaert sloot het dossier. Hij dacht aan de naamloze brie ven: plots viel het hem te binnen dat er sprake in was van een vrouw en dat die gehuwd was met een jongen die ten tijde van de overval zijn legerdienst klopte en die tevens de broer was van een desserteur zekere René Verstuyft. Toen kwam een man die zei dat hij een belangrijke mede deling had. rilja artij du V.DJ Werkgroep Leefmilieu Aalst blijft zeer aktief. Nog maar pas *eft zij haar jaarverslag voorgesteld, of daar belichtte zij gelopen maandag de deelgemeente Gijzegem op leefmi- kuvlak. zijn inleiding gaf W.L.A. rzitter De Saedeleer zoals de basisprincipes, die r grondslag Jagen aan het lan bewestplan. Vervolgens han- ctricelde hij specifiek over Gijze- :h »em. Op het definitief gewest- lergdan heeft de leefmilieuvereni- ig kunnen bekomen dat de lbouw- en groengebieden isimaal werden be- iermd. Zo werd het gebied t de Munt aangeduid als indschappelijk waardevol idbouwgebied en werd het 'nderland ingetekend als na- irgebied. Op het vlak van de - ituurgebieden werden de be daren van W.L.A. trouwens "oor 90% aanvaard. Zo werd je Kasteeldreef in het groen etekend, en werd aan een bio- igisch zeer belangrijk deel van iet Kasteelpark te Gijzegem jiet statuut van natuurreservaat joegekend In een mooie dia- montage werd nadien het posi- oeve en het negatieve van de Deelgemeente van Groot-Aalst i s8et00nd kre9en we een Pa~ luitS°rama ,e 2ien van het dorp- nanfi 9en0rT|en was vanop de *erk'0ren Ook de meest waar uit e8V0"e historische gebouwen, V l£ s de kerk' Past°rij, kasteel- -aroct°eVe enz' werden geprojek- kreï Hierb') wees men op een -klerrf?3' P°si,ieve restauraties. _i ip aan het landschap, dat op IS86, plaatsen van G'Jzegem. '„hW?.0a'sde Munt - Denderland en -«irflii h nes' no9 ongeschonden hïïn6waard is gebleven, werd !£uTaandachl geschonken t toeede deel van de dia- gete ogis reeks was gewijd aan de min der fraaie aspekten van Gijze gem. Hier werd gestart met het tonen van zeer storende re- klameborden op het dorps plein. Ook enkele vervallen gebouwen werden niet verge ten. De kasteeldreef werd ruim schoots belicht. Hier trok W.L.A. de aandacht van de aanwezigen op de storende af sluiting, die midden de oude dreef aangebracht werd door een partikulier. In de direkte omgeving ontdekte men dan vervallen serres die het land schap ontsieren. Een groot deel van Gijzegem wordt op dit ogenblik gedomi neerd door het fabriekskom- plex, dat uit alle omringende straten zichtbaar is. Hierbij wees W.L.A. op haar aktie, die zij reeds jaren voert ten gunste van een aanplanting van de bufferzone aan de Stations straat. Dit buffergebied is ei gendom van de stad Aalst. Ook aan een aantal bouwover tredingen werd ruim aandacht besteed. Wij denken hierbij aan appartementsgebouwen langs de Dendermondse steenweg, woningen in de Dendervallei en aan de Muntstraat. Een plaag die de Werkgroep Leefmilieu blijkbaar overal ont dekt is deze van de weekeind- huisjes Ook Gijzegem is van deze milieuonvriendelijke brouwsels niet gespaard. Men vond er in alle mogelijke vor men. De toehoorders konden zich ook de visu vergewissen dat schuilhutten voor dieren, die bestaan uit oude vrachtwa gens eveneens landschaps- schendend zijn. Een fenomeen, waar Gijzegem blijkbaar ook enorm mee ge plaagd wordt is dat van de ver laten autowrakken. Op dit vlak hadden de woordvoerders van W.L.A. de indruk dat Gijzegem de meest milieuonvriendelijke gemeente van Groot-Aalst was. Vervolgens kwamen in de dia reeks de sluikstorten aan bod. Men eindigde dan met het to nen van een aantal positieve groenaanplantingen, die echter niet altijd door de bevolking schijnen gewaardeerd te wor den. Uit de nabespreking onthouden wij dat VY-L.A. op één van de jongste vergaderingen van de Stedelijke adviesraad voor Leefmilieu het voorstel gedaan heeft om in Gijzegem, naar analogie van Amylum in Aalst, tussen de bewoners en de di- rektie van de fabrieken gelegen op het industrieterrein. Naar één van de medewerkers van Schepen voor Leefmilieu De Maght aan W.L.A. onlangs mededeelde zou nog deze zo mer gestart worden met de no dige nivelleringswerken aan de bufferzone van ditzelfde indus trieterrein. In het najaar zou dan gestart worden met de ge vraagde aanplantingen. Op vraag van één van de aan wezigen antwoordde de Voor zitter De Saedeleer dat W.L.A. steeds bereid is om mee te werken aan informatiekam- pagnes bij de jeugdverenigin gen Men wacht enkel de vraag van de verenigingen zelf af. VEHE VERKOOP VAN RIJWIEL EN BROMFIETSPLATEN Voor de alleenwonenden van Nieuwerkerken gaat op donder dag 8 februari en vrijdag 9 fe bruari de verkoop van rijwiel- en bromfietsplaten door. Deze twee zitdagen zullen gehouden worden in de Volkskring, Dorpsplein 15 en dit telkens van 9 tot 12 en van 14 tot 15.30 uur. De kostprijs blijft onveranderd vastgesteld op 85 fr. voor een rij wielplaat en 135 ff. voor een bromfietsplaat. De kinderen die op 1 januari 1979 de volle ouderdom van 12 jaar niet hebben bereikt, zijn niet onder worpen aan de belasting op de rij wielen. ADOPTIE TE NIEUWERKERKEN In het Dierenasiel Sint-Hubertus, Restertstraat 1 te Nieuwerkerken wachten tientallen honden, waar onder ook rashonden, op een te huis voor de koude winter. Ope ningsuren: maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 18 BILJARTEN TE NIEUWERKERKEN In de zaal de Volkskring gaat op vrijdag 2 februari de biljartavond door voor de reeks A. Reeks B is aan de beurt op zondag 4 februari. Aanvang telkens om 7.30 uur. Al onze Sloeberleden worden vriendelijk verwacht. DIENST VOOR WARME MAALTIJDEN Wist U dat op 4 december 1978 het O.C.M.W. met een hernieuwde dienst voor warme maaltijden aan huis startte? Alle gepensioneerde bejaarden en minder-validen van Nieuwerker ken komen hiervoor ook in aan merking. De prijs per maaltijd is afhankelijk van het inkomen. Voor meer inlichtingen kan U zich BELOTTERSKLUB «DE LANDHUISVRIENDEN» De januari-kaarting bracht veel punten op voor: Roels André (345 punten) Roggeman Marie-Louise (343) De Pauw Francois (342) Van Lippevelde Jean (317) Van Hauwermeiren Theo (307) Sonck Jozef (301) Van Limbergen Jeanine (300) D'Hacsc Raphael (298) Van Hauwermeiren Viviane (292) De Geyter Henri (284) Na vier kaartingen ziet de stand er uit als volgt, voor wat betreft de eerste tien: Roels André (1210) De Pauw Francois (1179) Spaens Simone (1169) De Geyter Henri (1127) Roggeman Marie-Louise (1114) wenden tot de Sociale Dienst van het OCMWGasthuisstraat 40, 9300 Aalst. Tel.: 053-21.23.92/ 93. De Pauw Julien (10%) Van Hauwermeiren Viviane (1090) Crysolle Mare (1085) D'Haese Raphael (1078) Maesschalck Maurits (1076) De volgende kaarting gaat door op zaterdag 17 februari om 20 uur in café «Het landhuis» Kortenhoek- straat te Hofstade. A.D.B. HET KANNETJE Bij ons aan het beekje is er een bruggetje even verder bij het kreekje staat een oud mannetje en had hij niet zo n hoog ruggetje raakte hij er wel over met zijn kannetje. Hallo hallo dag frans dag teejo ik ben het beu ik ben het zat de pil de koord 't is de telefoon die me vermoordt. PRIKKLOK prikje hier prikje daar het kaartje in gevaar prikje onder prikje boven tot ons kaarsje uit zal doven. - tri Win'» w~» i LLC

De Voorpost | 1979 | | pagina 19