OUD-HOSPITAAL VAN VERNIELING GESPAARD I00K VERKEERSVRIJE [QUTSTRAAT? HET KASTEEL VAN MESEN NOG NIET VERGETEN Editie Aalst w m STADHUISBESPARING Nu meer dan ooit.. EEN WAARDEVOLLE BELEGGING VAN DE VIJVER Het huis met de betere service GROOT AALST MINDER DAN 80.000 INWONERS alle ko een het O )est ersa( varenj et pli iltje w oeliglf r leidi der suksi tonsei lardeo jnhofk imer i werk1 Geii tekron i uitmi aal za et als er inn n Ri il is de met Jan V or de De Voorpost EEN UITGAVE VAN VRIJDAG 2 FEBfL 1979 32' JAARGANG NR. 5 - 20 F I DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A; DE CUYPER- ROBBERECHT P V.B A Verantwoordelijke uitgever A DECUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052-21.40 60 PCR 000.0115692 68 3 maand: 260 r 6 maand: 475 F 1 Mar: 900 F Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70 41.19 NAAIMACHINES KERKSTRAAT, 24 - AALST TEL. 053/21.35.79 /eer nam de Stedelijke Akadenue werd zwaar beschadigddoor vuur en rook. (ÉDV) de oudste gedeelten Het geklasseerde Oud-Hospitaal is zaterdag, even na de middag op het nippertje aan de vlammen ontsnapt. Dit gedeelte van Aalst hield al de adem in maar gelukkig was de brandweer spoedig ter plaatse en kon de vuurhaard beperken. Even na de middag, ontstond brand in de tekenklas. één van de grootste lokalen van de Akademie. De oorzaak moet gezocht worden in een kolen- kachel, die dagen aan een stuk brandde en door de houten plankenvloer zakte, die snel vuur vatte Een grote rookontwikkeling en brandweer mannen met mas kers op., paniek bij de om- staanders en ruiten die werden stukgeslagen. Maar de vuur haard kon beperkt gehouden worden en de enige schaae is de vloer die nagenoeg volledig uitbrandde. De brandweer bleef nog lange tijd ter plaatse om te beletten dat smeulende resten verder onheil zouden veroorzaken. Burgemeester D'haeseleer, volksvertegenwoordiger Galle, raadslid Van Hoorick en later leden van de gemeenteraad kwamen ter plaatse. Het Kasteel van Mesen staat de laatste weken opnieuw volop in het brandpunt der belangstelling. Het Schepenkol lege van Lede heeft blijkbaar de bedoeling om te Lede voor een Kultureel Centrum te zorgen. Hiertoe werd met behulp van personeel in het kader van het Plan Spittaels besloten een studie te laten maken naar de socio-kulturele behoef ten van de gemeente. I In de vergaderzaal van Openbare Werken, vlak voor het kabi- I net van schepen De Neve, had vorige week een inspraak- I avond plaats waar het verkeersvrij of verkeersarm maken van de Lange Zoutstraat aan de orde was. De neringdoeners van 1 de Lange Zoutstraat hebben zelf de pijlen op de boog gezet, I en willen nu wat anders in hun straat, nadat ook de Nieuw- I straat en de markt een gewijzigd verkeersdebiet gaan krijgen. I Deze aktie vloeit dan voort uit een oorspronkelijk opzet op Openbare Werken om het stadscentrum wat aantrekkelijker te maken. En terwijl ik deze regels neertyp, trekt het bloed uit mijn anderen plots weg. Want ik had schepen De Neve nog zo achter de veren gezeten om een plannetje klaar te leggen en de cijfers van de enquête in de Zoutstraat omtrent deze kwes- J tie klaar te houden. Maar dit alles heb ik vergeten op te halen. Waarvoor mijn diepgaand ekskuus: wij vragen informatie, en j mogen die dan ook niet onaangeroerd laten liggen. metjes buiten zetten zich niet van deze akkomodatie zouden kunnen bedienen. Er zouden zelfs een paar bomen worden geplant. Wat dan weer de vraag deed neerdwarrelen wie daarvan de bladeren zou op- kuisen. De Neve: «Daarover kan men toch wel tot een onder linge oplossing komen, ze ker Lees verder p 4 Deze studie die nu aan gang is, is wel essentieel wil men bij het Ministerie van Ne derlandse Kuituur de te ver krijgen subsidies voor de oprichting van een Kultu reel Centrum los peuteren. Als optie voor de inplanting van dit Kultureel Centrum heeft het schepenkollege voorlopig de aankoop van het Kasteel van Mesen op het oog. Vorige week maandag werd een werkbezoek gebracht aan dit kasteel door het Schepenkollege samen met een afvaardiging van het Mi nisterie van Nederlandse Kuituur. Volgens een be trouwbare bron, maar niet uit het Leedse schepenkol lege dat de laatste tijd een geheimzinnige zwijgzaam heid tegenover ons orgaan |d do zitte recen Ifg mi )e BF ïr wee m do. igen) mom r onó koest Het e mi Kunne jk gee ders) de fó d Mei laatst kwa" lees" >emN 2ppa" were* grof Dus geen plan en geen cijfers (daarvoor is het nu te laat) Tenzij dit ene, waar we eigenlijk genoeg aan hebben: 47 hande laars, de overgrote meerder heid, sprak zich uit voor een verkeersvrije Zoutstraat. Er zouden slechts enkele par keerplaatsen worden aange legd voor noodzakelijke en dringende aangelegenheden zoals laden en lossen Dit had- je,i we niet zo direKt verwacht. We hadden eerder op «ver keersarm» gewed. Maar het werd dus een straat zonder au to's Dit brengt natuurlijk enige pro blemen mee. En daarover kon men op deze inspraakvergade- ring op O.W. terecht. De verga dering werd voorgezeten door schepen De Neve, met naast zich stadsingenieur Rik Galle, ing. Van Ginderdeuren en Mar cel Seminck. Schepen De Neve had het over het hoe en waarom van deze verkeersingreep in het hete stadscentrum (struktuur- plan, we weten dat nu al), en de inspraak die men de «aange landen» in deze kwestie wil la ten. Dat niet iedereen het zo maar meteen klaar zag uitgete kend, bewezen de vragen die op deze vergadering loskwa men. De handelaars willen de verloren gegane parkeerplaat sen in de korte nabijheid ge compenseerd zién. Parkings langs de rand van de stad, van waarop men de kooplustige centrumbezoekers naar het hart van de stad zou brengen (in milieuvriendelijke mini- karretjes op batterijen) is ooit wel al eens door het brein van de schepen van O W geflitst, maar zo direkt zal daar toch wel geen resultaat van te zien zijn. Een positief geluid was even wel dat de parking op de Hout markt zal uitgewerkt worden tot een volwaardige parkeer plaats. Totnogtoe zet men zich rondom braafjes naast elkaar. Maar middenin zet niemand zich. omdat men daar toch hof felijk wordt ingesloten. Er zou ook groen worden aangebracht in de Zoutstraat In bakken die slechts met een zware hijskraan te verplaatsen zijn, zodat de vaste klanten die tijdens de weekends de bloe- De laatste nieuwigheid van de dienstverlening. Gratis slaapgele genheid voor het A alsters stadhuislakens en matras inbegrepen De parkeermeter hoeft zelfs 's nachts niet gevuld te worden. JM Het grote probleem was, waar de leeringen huisvesten, het lokaal was immers druk be zocht. Van die gelegenheid maakten wij gebruik om nog andere loka len in het Oud-Hospitaal te be zichtigen. De akomodatie laat er soms te wensen over. In de klas bouwkunde, een sfeervol lokaal met open bovenverdie ping heeft men een noodoplos sing moeten zoeken om een mogelijke overstroming in te dijken. Het water loopt er door de gescheurde zolderingdoor en een plastiek trechter vangt het water op. Werken aan het plafond zijn hier de oorzaak van. Het stadsbestuur met name openbare werken moet de aannemer dringend onder de arm nemen om één van de mooiste gebouwen van Aalst op een drastische wijze binnen in te moderniseren, aan te passen aan de hedendaagse normen van komfort en veilig heid. RVDP aan de dag legt, zou het eerste resultaat de oprich ting van een stuurgroep zijn waarin verantwoordelijken zouden zetelen van de rechtstreeks bij de zaak be trokken Ministeries en ook van de Provincie. Het zou wel de bedoeling zijn van de stuurgroep om zo vlug mo gelijk een oplossing te zoe ken voor het Kasteel van Mesen. Voor de eventuele herberging van een Kultu reel Centrum zou evenwel alleen het oude Markizaat enig belang hebben. Doch voor de omliggende gebou wen, daterend van begin de ze eeuw, zou er nog steeds een reële kans bestaan dat daar een afdeling van het Provinciaal of Rijksarchief in ondergebracht wordt. Uit dit oogpunt was wel de af wezigheid van verantwoor delijken van de Provincie opvallend tijdens het be zoek vorige maandag. Enige tijd terug heeft de Raad van State een uitspraak gedaan in het procés dat door de beheerskommissie werd aangespannen tegen de be schermingsprocedure. Tij dens deze procedure werd immers een fout gemaakt. De normale weg is eerst een advies van de Kommissie voor Monumenten en pas daarna een Koninklijk Be sluit over de bescherming. Voor het Kasteel van Mesen heeft de kommissie voor Monumenten pas veertien dagen na de uitvaardiging van het KB een positief ad vies gegeven. Op basis van deze verkeerde gang van za ken werd het klasseringsbe- sluit dus door de Raad van State vernietigd. Een nieu we aanvraag tot het instel len van een beschermings procedure is tot nogtoe niet gebeurd. Er is ondertussen evenwel een ander element in de zaak gekomen, name lijk de bestemming van de terreinen rond het Kasteel Lees verder p 4 Oefenbeiaardin Oud-Hospitaal Geen uren meer wachten op karamellenworp te Lede Iduna, nieuwe vereniging in Aalsters kultuurleven Prinsencaemere ambassadeurs van Aalsters karnaval Wat wordt het Jaar van het Kind te Lede? Jan De Block, vijftig jaar lid, gehuldigd Groot Aalst minder dan 80.000 inwoners Priester Daensmuseum in Molenstraat heet hangijzer Makrobiotiek: een rare manier van...of... Het Gele boekje andermaal in gevaar? Er wordt wat gedaan aan Erpe-Meerse infrastruktuur Zeg dat Van het Groenewoud het gezegd heeft «In de gele limonade» alternatief praatkafee in Ridder straat De lijsten van de burgerlijke stand werden op 31 december '78 afgesloten met volgende resultaten: 22 geboorten minder dan in 1977, nl. 1606 12 overlïjdens minder dan in 1977, nl 1460 6 huwelijken meer dan in 1977, nl. 656 13 krematies meer dan in 1977, nl. 17 103 jubilea waarvan 95 gouden, 7 diamanten en 1 briljan ten. Het aantal inwoners van Groot-Aalst loopt niet alleen terug maar is gedaald onder de 80.000 tot 79.972 of een verlies van 584 ten opzichte van 31 december 1977. Deze achteruitgang is te wijten aan het feit dat het aantal uitwijkingen (2.349) ver het aantal inwijkingen (1836) over treft, nl. met 513 eenheden Ook in 1977 was er daling en wel van 866 inwoners zodat de vermindering nu kleiner is, 7% tegen 10% De dalingstendens blijft echter sinds de fusie konstant. Er is nu al een vermidnering van 1.450 inwoners. Qua geslacht zijn er40.732 vrouwen tegen 39:320 mannen Qua geboorten waren er 464 jongens en 453 meisjes en qua overlijdens noteerde men 492 mannen en 413 vrou wen. V. -3 Jean-Baptist Nexrinckx, in de volksmond Tistje genoemd, werd net geen 103 Op 27 januari zou hij 103 jaar zijn geboren Hij overleed dinsdag 23 januari in het Aalsters ziekenhuis. Tistje werd op 27 januari 1876 geboren. Drie jaartjes terug vierde Erpe deze eeuwling uitbundig. Een grootse stoet bracht een overzicht van Tistjes'leven Op zijn verjaardag werd Jean-Baptist Ney- rinck\ ten grave gedragen. Archieffoto

De Voorpost | 1979 | | pagina 1