pik PERSONEELS KADER VAN GROOT-AALST GOEDGEKEURD KWB ZET INFORMATIEKAMPAGNE OVER OCMW VERDER DE BIOLEY-HISTORIE NAAR HAPPY END TELEX Publiciteit rond dienst warme maaltijden OPENBARE WERKEN HANDELSDEKENIJEN WAKEN OVER TOEPASSING WET HANDELSPRAKTIJKEN De Voorpost - 2-2-1979 - 3 WIE MOEJE NA GELOEIVEN? Es 't Madam de scheipenen van dinges, wacht iensj, hoe stoot dad hier verom op da papier? Ah ja: Hooisvestink, leefmiljeu en grondbeloyd, tegoor meh de stadssekretores. Zen 't dedie die ge meigt geloeiven of zen 't de jonges van de méskeire? Oygentlèk zol ek moete zeggen: de jonges van de roynegingsdinsjt, da klinkt schoenjer! Op 'n brifken dammen allemool in ons bis gekreigen hemmen, stoot er ne ghielen ierroeister van de daogen worop dat de més... allei, de camiong van de roynegingsdinsjt, 't vooil komt opholen. Zeg, bestoot er gin ander, proeperder woerd hè, ver vooil? En doorop maoke ze onderschied tissen gewoein huisvooil (dad es vooil vooil), grof hooisvooil (da zen aa matrassen en versleite wasmaschiemen en azoei ander groeite dinges die ge toch moeielèk in ne-papiere zak kentj foefelen), klein bedroyfsvooil (dad es iet da 'k ik nie 'n hem) en hooishaad- papier. Dad hooishaadpapier da zen, gelèk as ze schroy- ven: gazetten en boekskes en zuvoesj. En allemaan wetj wa ver nen hoeip reklam dat er alle weiken in aal de brievebis- sen gestoeke werd. Da mokt op 'n weik 'n dik pak hein, sertoe as 't kiezink es. Of as ze beginnen meh heer soldes, mor den dag van vandaog es 't eh ghiel joor soldes. Awei, vér tèn verom te komen op dad hooishaadpapier, da zojje meigen schoein in eh paksken gebonnen of in 'n kartonge doeis, neiven anne papiere zak (den dienen meh 't schildj van 't Stad op vanoyges, want nen anderen lote ze vierkant stoon) zetten en da zolle ze ten meipakken. Want, stoot er nog boy, wajjer moete zing dammen teigen binnen ienegte joren toch nog hier of door nen boeim hemmen. Want 't es van boeimen da ze papier maoken en.ja, g' hee 't weg, hoe mier papier da ze beizegen hoe minder boeimen. Balven van da spesjool soert papier... hoe minder dagge door van beizegt, hoe mier zjiep dagge vandoeng hetj, mor dad es 'n ander kwesjte! En tèn stoot er nog boy: aal da papier da z' op die manier binnen strekken, door kenne ze verom ander papier va maoken en dad es verom als nen boeim ge spoord. Bon, zeg ek in mén oygen, dad es nog ne kier eh gedacht zé en ik spoor aal men gazetten en boekskes op en ik maok dor eh schoein paksken van. Meh eh koeireken rond. En 'k zet da neive menne vooilzak, gelek as 't er in da brifken stond. En de jonges van de... ja, die kommen. En scheiren menne zak (van ting ballen) mei, roef de camiong op. En da schoei paksken papier bleift stoon! Heila, roep ek, en teis hè! Pakte gajjer teis ni mei? Ba-niemen zeggen die jonges van... da meige me wajjer ni meipakken! En da paksken stoo naa nog attoyd in menne staal, schoein gamballeird. En 'k zal moete wachten tot as de snie weg es, veir da 'k da kaan in mennen hof verbrannen. Want wa moet ek er anders meh doeng hè? Of zolle ze allicht liever hem men da 'k dormei oeik ne papiere zak van ting frang vil, kwestje van nog ne zak mier kennen te leiveren? En verom eh stiksken boeim op 't offeren? Zé, naa vraog ek meh af ofdat da na moyn faat es as 't er domei weir iveranst nen boeim mier zal moeten ooitgekapt werren? En dorom es 't da 'k meh oeik afvraog wie dagge na moetj geloeiven: de scheipenen en de sekretores of die jonges van de. die al droy daogen veiren nievejoor eh gelikkeg joor kwampe wensjen En tèn gralek gedinsjteg alles oon- en meipakten. Mor da was ander papier hein.. Mor ja, kejje na alle daogen in de weer zèn, hein? Wie dat er de lesten toyd noyg moet in de weer zen, da zen die jonges van oepenbore weirken, de die die alle kieren as 't slibber es of gesnied heit. de boon opmeigen meh zaat of stekken of ander dinges die moete maoken dat de mensjen 't sanderdaos nor heer weirk kennen. Want dad 'n es oeik gin karrot zee. Ge moetj toch reikenen da z' er zeer den iesten deir moeten en 't es hè ver heer toch oeik slibber hein. En as 't er links of rechts zen die attoyd moete reklameiren en zeggen: jaan zeg, ze meigen al lank ne kier komme stroein zee, woor bleive ze naa neweir meh heer stroeiwao- ges, tèn 'n kaan ek dad azoei ni aal te goed af. Ze 'n kennen toch oeveraal ni tegeloyk zen! En 'k peis dat die reklameir- ders al lank al zollen de poyp on Mèrten gegeiven hemmen. Ze 'n hemmen vantoyd nog mor rès gestroeid en pardaf, 't er valt verom al 'n nief pak snie op en ze meigen herbeginnen. Doveir moeje die mensjen iest ne kier 's nachts on 't weirk gezing hemmen! Zegt da z', al goe weirk gedoon hemmen ver de stieweigen vroy 't haven De binnenstroten kennen de mensjen missching zelf ontdoein: stekt allemol ajjer hooishaadpapier op 't stroot in brand en de snie en 't oys zal wel smeltjen! DOLF. h. la /oorts voer mans sulenl rs. Hi. g an de st fstich- .B.S) Dorde mden a heer r, be- tienne ste is igrari- srvan jwka- lomité v.z.w Oost tin de e De- neden land- wate- jrond- Hierbij is de minister wel wat vooruit gelopen op de normale |r(j administratieve procedure, die nhoudt dat de personeelsfor matie eerst dient goedgekeurd te worden door de gemeente raad. Dit gebeurde normaal op de raadszitting van woensdag 31 januari jongstleden Daarna dient deze personeelsformatie nog onderworpen te worden aan de goedkeuring van pro vinciale en nationale overheid. Dit nieuwe kader voorziet het aantal personeelsleden voor het administratief, werklieden als het technisch personeel. Ook de verzorgings- en bij standsdiensten zoals politie en brandweer werden niet verge ten. Naar wij vernamen worden zo wat 120 nieuwe betrekkingen gekreëerd op de stadsdien sten, onderverdeeld in een 60- tal werklieden en een 60-tal ii het kader van zijn jaarprogramma zet de Kristelijke Werknemers Bond (KWB) zijn informatiekampagne over de OCMW's verder. In dit kader worden iedere week tientallen vergaderingen georgani seerd, verspreid over het ganse Vlaamse land. Een eerste reeks samenkomsten was gewijd aan de voorstelling van het hoe en het waarom van de OCMW's. Hierbij werd beroep gedaan op politiekers, die deel uitmaken van de Raden voor Maatschappelijk Welzijn. Op dit ogenblik wordt in onze streek volop gewerkt aan de problemen, die op dit ogenblik over deze Centra nog bestaan. Het derde deel wordt dan ingenomen door het formuleren van voorstellen en opmerkingen, vanuit de KWB zelf. Vrijdag jongstleden maakten wij aldus één van deze wijk verga deringen mee. Deze had plaats in een zaal van 't Apostelken te Mijlbeek. Het grondprincipe van de KWB is dat de behoeftigen moeten ingelicht worden over het be staan en de werking van de OCMW's. Anderzijds dient het OCMW zelf tot de mensen te komen. Dit kan in feite slechts gebeuren voor zover dit open baar organisme kennis krijgt van noodsituaties. Men vindt het dus noodzakelijk dat iedere burger aan deze opdrachten meewerkt. De aanwezigen van de vergade ring waren het er over eens dat vooral de postboden en de boden van de mutualiteit op dit vlak baanbrekend werk kunnen ver richten. Maar alle gevallen worden echter niet doorverwe zen. Aldus beperken de boden van de mutualiteit zich meestal tot het signaleren van noodsitua ties aan de sociale diensten van hun mutualiteiten. Het OCMW komt slechts tussen voorzover er finantiële hulp dient verleend te worden. Verder werd de vraag gesteld of iedereen op dit ogenblik wel de hulp krijgt die hij nodig heeft. Zo worden soms mensen door het OCMW geholpen, die het finantieel zeer breed hebben, terwijl behoeftigen soms in de kou blijven staan. Men dacht hier vb. aan het toekennen van een familiale of bejaardenhelp ster. Men was van oordeel dat iedereen moet geholpen worden «op voorwaarde dat er geen overlast is in de aanvragen». Zoniet moet het OCMW zelf bepaalde prioriteiten vastleg gen. Ook over de tegenstelling tussen privé- en openbare diensten werd langdurig gedebateerd. Een aanwezige was de mening toegedaan dat de openbare diensten blijkbaar enkel goed zijn om geld te geven. De KWB is van oordeel dat het privé-ini- tiatief alleszins verder moet kunnen ontwikkeld worden. Mén opteert hierbij voor een subsidering van deze privé- diensten voor zover ze bereid zijn tot samenwerking met de overheid. De informatie van de bevolking bleek voor iedereen zowat een primordiale eis. Het uitgeven In 't Apostelken had een info-vergadering plaats van het OCMW. (EDV) van begrijpelijke brochures zo als dit over de vernieuwde dienst voor warme maaltijden ten huize is op dit vlak een stap in de goede richting. Anderzijds kwamen de aanwezigen tot "de vaststelling dat er op dit ogenblik nog heel wat misloopt met het huidige OCMW van Aalst. De politieke invloed op de werking van het Centrum is blijkbaar niet te ontkennen. Men gaf hierbij verschillende voorbeelden. Zo blikt dat er in de bejaardente huizen dikwijls mensen priori tair worden opgenomen vóór anderen, die reeds veel vroeger een aanvraag indienden. Ook bij het personeel zelf is niet alles koek en ei. De 22 sociaal assistenten die in het OCMW werken schijnen elkaar niet te kennen. Dit komt ondermeer omdat er nog nooit enige kontaktvergadering werd ge organiseerd. Hetzelfde zou waar zijn bij de zowat 60 familiale helpsters, die soms hun eigen opdrachtgevers nooit gezien hebben. Er werden nog andere staaltjes van wantoestanden naar voor gebracht, maar het zou tever leiden deze hier allemaal op te noemen. Het minste wat men van de KWB infoavonden over het OCMW kan zeggen is dat zij zeer verhelderend zijn om zich een beeld te vormen over het doel en de werking van deze openbare diensten. Wij raden dan ook aan iedereen, die de mogelijkheden heeft, om deze vergaderingen bij te wonen. Wij van onze kant wachten met spanning op de algemene resul taten die de KWB Gewest-Aalst op het einde van haar jaarwer king zal publiceren. VEHE In onze vorige edities publiceerden we reeds de hele lijdensweg van De Bioley en De Cluyse. Twee departementen worden nu betrokken bjj de verwezeniyking van deze sociale woningen. Bij de koalitievorming werd overeen gekomen dat schepen Anny De Maght de sociale woningbouw onder haar be voegdheid zou krijgen. Twee maanden terug werd op het schepenkollege beslist om de realisatie van de bouw van de sociale woonwijken over te hevelen naar het departement van Openbare Werken. Na de verwezenlijking zal de leefmi lieuschepen terug het roer in handen nemen. Ons inziens een beetje vreemde beslissing van het kollege. Eerst neemt men een schepen een sektor af,om hem nadien terug te geven.Maar dat gebeurt al meer. Zo ook bij schepen Hooghuys. Hij kreeg begin 1977 een deel werklieden onder zijn beheer. Nu er nieuwe grafkelders moeten gegraven worden, is het terug op Openba re Werken dat men beroep doet. Waarom niet definitief dergelij ke realisaties toevertrouwen aan de dienst Openbare Werken? Wat De Bioley betreft, binnen de 6 maanden zal «De Gemeente dienst van België» klaar zijn met het ontwerp. Men deed beroep op deze dienst omdat het Gemeentekrediet van België dan zeer gunstige leningsvoorwaar den toekende aan de stad. Op De Cluyse verloopt het anders. Vorige koalitie duidde twee ontwerpers aan, nl. de architekten Verhulst en Hutse- baut. Nu er geld beschikbaar is zullen wellicht de twee ontwer pers terug worden aangesteld. De gemeenteraadszitting van januari 1979 moet in principe de ontwerpersaanstelling goedkeu ren. Het kollege van burgemeester en schepenen moet achteraf de ontwerpers aanstellen. Mis schien een beetje voorbarig, maar doordat de ontwerpen in een vergevorderd stadium zijn, zullen wellicht Verhulst en Hutsebaut terug worden aange duid. Elk van hen zullen 50 huizen mogen bouwen. Ook hier is het Gemeentekrediet van België financierder. Het Studiebureau voor Wegenwer- ken en Bouwkunde uit Dender- monde is eveneens klaar met het infrastruktuurontwerp. Door de wet Brunfaut zal een deel van deze realisatie gefinancieerd worden door de Staat. Zo te zien zal men dus relatief vlug met bouwen kunnen star ten. Gelukkig maar, want de stad heeft een groot gebrek aan sociale woningen. R.V.d.P. •»iii i i Het kan binnenkort weer benoemingen regenen op het stad huis. Naar wij vernamen heeft de huidige Minister van Binnen landse Zaken Boel afgelopen week zijn goedkeuring gegeven aan het personeelskader, dat uitgewerkt werd voor Groot- Aalst. Het OCMW van Aalst heeft zopas een klein vouwblaadje uitgegeven, waarin publiciteit gemaakt wordt voor de vernieuwde dienst voor warme maaltijden ten huize, die sinds 4 december 1978funktioneert. In het brochuurtje wordt de bevolking, aan de hand van een drietal vragen ingelicht over het bestaan van deze service. Zo kunnen wij lezen dat iedereen, die de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft, in aanmerking kan komen om zijn aanvraag in te dienen. De prijs van de warme maaltijd worden vastgesteld in funktie van het inkomen. De aanvragen tenslotte dienen gericht te worden aan het OCMW-Dienst voor warme maaltijden. Gasthuisstraat, 40, 9300 Aalst, ledereen, die meer inlichtingen wenst, kan zich trouwens toi deze dienst wenden. Alleszinsheeft het OCMW van Aalst, met het uitgeven van dit vouwblad, een belangrijk initiatief genomen, dat ten goede komt aan de ganse bevolking van onze stad. VEHE bedienden. Waar zowel meerderheid als oppositie het eens schijnen te zijn is dat Schepen van Perso neel Antoon Blommaert hier een belangrijke prestatie gele verd heeft. Groot-Aalst is im mers één van de eerste grote fusiegemeenten, die het reeds klaarspeelde om haar perso neelsformatie goedgekeurd te krijgen. Waar de oppositie minder ge lukkig schijnt te zijn is het feit dat dit kader nooit vooraf be sproken werd in de betrokken gemeenteraadskommissie. Al les werd dus blijkbaar achter gesloten deuren geregeld. De gemeenteraadsleden wisten niets tot op het ogenblik dat zij de agenda van de jongste ge meenteraad in handen kregen. Alleszins een zonderlinge ma nier van werken! VEHE Sedert de wet van 14 juli 1971 tot stand kwam, waarbij het verbond der Aalsterse Dekenijen de rol van promotor speel de, werden reeds talrijke onwettelijke handelspraktijken stopgezet. Via voetstappen of klachten blijft het Verbond waken op de toepassing van deze wet die de eerlijke handelaar en vooral de konsument moet beschermen. Omdat het geen rechtsper soonlijkheid bezit staat het ech ter machteloos in vele gevallen, vermits de Ekonomische In- spektie niet altijd doeltreffend kan optreden. i werd echter een nieuw resultaat geboekt, vermits een firma aan de Hopmarkt te Aalst verbod kreeg van de Recht bank van Koophandel, om nog verder publiciteit te voeren alsof enorme hoeveelheden koopwaar in uitverkoop waren, koopwaar die in werkelijkheid niet aanwezig was en alsof alles afkomstig is uit faillisse menten e.a. Het vonnis moet in twee plaatselijke bladen ver schijnen, doch de' betrokken firma kan nog in beroep gaan. Deze gerechtszaak was moge lijk omdat een schoenhande laar uit de Zoutstraat zich als belanghebbende aandiende, en alle kosten voor zijn reke ning nam. Ondermeer over dit nieuwe feit zullen de Aalsterse handelaars eerlang op een vergadering ge ïnformeerd worden en de schoenhandelaar als voorbe eld gesteld De werken aan de afrit van de ring rond Aalst, op het grondgebied Hofstade, richting Dendermonde, starten binnen een viertal maanden. De Molenbeek zal worden omgelegd en een kokerbrug aan de Kerrebroekstraat gebouwd. Naar schatting zullen deze werken 10 miljoen kosten. Eind 1978 liepen vele kelders aan de Alfred Nichelsstraat onder. De rioleringen waren in een slechte staat of.verstopt. De herstellingswerken kosten aan de stad 1,1 miljoen. Daarin is begrepen de verbeteringswerken die zullen in de zomermaanden worden uitgevoerd. Aalst koopt een tweede rioolkolkenzuiger aan. Regelmatig worden de Aalsterse rioolkolken leeggezogen. In de deelgemeente gebeurde dit slechts bij verstopping. De dienst Openbare Werken is van plan ook in de deelgemeenten regelmatig de rioleringen leeg te zuigen. Zo kunnen er geen verstoppingen meer gebeuren. Een lening van 2,3 miljoen moet daarvoor worden aangegaan. Openbare Werken werd belast met het uitvoeren van graafwerken voor het bouwen van huurkelders op diverse kerkhoven. Het metselwerk zal gebeuren door Spitaelsers, tewerkgestelde werklozen en stadspersoneel. De graafwerken zullen 301.600 fr. kosten. Maar hoeveel bedraagt de totale kostprijs? De dienst leefmilieu wordt uitgebreid. De zolders van het stadhuis worden ervoor ingericht. Kostprijs 846.210 fr. Het sanitair voor het Kultureel Centrum in de Molenstraat werd door de bevoegde instanties goedgekeurd. Om juist te zijn, 12.051.408 fr. zal deze installatie kosten. Binnen een 6-tal maanden zullen de werken aan het Kultureel Centrum terug aanvangen. Wellicht zal men de loten van 3 tot 7 achtereenvolgens afwerken, zodat men de werken niet meer hoeft te staken. Sommige loten werden reeds goedgekeurd, anderen zijn in aanbesteding. Zal men toch voor '82 het lint kunnen doorknippen? Het winterweer berokkende al heel wat schade. Niet alleen zijn de stadswegen voorzien van diepe putten, ook een deel van de Ridderstraat moest worden afgesloten voor het verkeer. De kasseien kwamen naar omhoog, werden uitgebroken en zullen na de dool worden herlegd. Alleen deze werken kosten aan de gemeenschap 363.422 fr. Het Aalsterse wagenpark wordt met 7 lichte bestelwagens aangevuld. De Renault 4 kosten samen 1.233.750 ff. Eentje wordt gebruikt voor de dienst van schepen tJooghuys, twee wagens krijgt de dienst leefmilieu en 4 zullen afgekeurde wagens vervangen. Het vriesweer heeft de stad nog veel meer gekost dan het herstellen van de Ridderstraat. Aan de trottoirs moet men voor 1.380.000 fr. herstellen. De putten In het wegdek opvullen zal ons 1.430.000 fr. kosten. De Ballon- en Spiegelvijver worden na augustus gekuist. De oevers zullen worden versterkt. Het slijk zal worden opgezogen en uitgespoten worden op het stort van De Osbroek. De Provinciediensten hebben het Stadsbestuur verplicht dit stort af te dekken. En wat is er milieuvriendelijker dan slijk? Het oude bruggetje van Herdersem werd voor een paar jaar als monument geplaatst aan een vijverg'e. Nu zullen de oevers ervan worden versterkt. Een waterput zal worden geboord zodat het niveau van het vijverwater steeds op peil biyft. Wandelpaden zullen worden aangelegd. De bedoeling is er een parkje met visvyver te kreeëren. Het ontwerp voor het verkeersarm maken van de Nieuwstraat werd te Gent goedgekeurd. Binnen de maand kan men in aanbesteding gaan. Men voorziet de uitvoering in de loop van de maanden mei-juni. We schreven het reeds, de sneeuw- en vorstbestrijding kost de stad een bom duiten. Net als het Ministerie van Openbare Werken begon men rond 4 uur 's morgens te strooien. Schepen van Financiën Gaston Van den Eede is natuurlijk niet gelukkig met deze gang van zaken. Hij denkt aan de stadsportemonnee. Deze week werd het voorontwerp B.P.A.'s vergezeld door opmerkingen die weerhouden zijn goedgekeurd tijdens de raadszitting.

De Voorpost | 1979 | | pagina 3