f I OOK VERKEERSVRIJE ZOUTSTRAAT? Het kasteel van Mesen nog niet vergeten KWB EN KAV KIJKEN EN PRATEN OVER HET HUWELIJK 12-2-1979 - De Voorpost Ii We vernamen verder dat schepen De Neve in hoge mate voorstander is van de formule «de vervuiler betaalt». In dit verband werd ook een stren gere politiekontrole gevraagd. Een belangrijke vraag betrof anderzijds het tijdschema van de hele operatie. Men wou zo vlug mogelijk de datum kennen van de aanvang en de vermoe delijke duur van de werken. Voor handelaars is dit een noodzakelijk gegeven. Want tijdens de werken loopt de aan voer van handelswaar door de leveranciers vaak in het hon derd. Een andere vraag betrof het aanleggen van een dubbel cir cuit (langs beide straatzijden) van water-, elektriciteits- en gasleidingen. Dat dit te duur zou uitvallen, was wel rap dui delijk. En om technische rede nen ook onuitvoerbaar. Op de inspraakvergadering had men het duidelijk over de Lange Zoutstraat. Dit komt waarschijnlijk omdat het ver keersvrij maken van de Korte Zoutstraat verkeertechnisch een bijzonder moeilijke zaak wordt. De voorzitter van de De kenij, de heer Van der Meersch die zelf in de Korte Zoutstraat woont, maakte de vergadering attent op het verschil in behan deling van de beide Zoutstra- ten. Het is één dekenij, en het gevaar dat ze gespleten wordt, is niet zo denkbeeldig. Als gevolg van deze opwerping komt er binnenkort nog een in spraakvergadering waarop ook de Korte Zoutstraat haar zeg zal kunnen doen. Men weet nu uiteraard nog niet wat er daar uit de bus zal komen. Men den kt dat het verkeer eventueel in de Hoogstraat langs de Klapstraat (of liever: Klap- straatje)zou kunnen afgeleid worden. Maar behoort dit tot de mogelijkheden? Ter verduidelijking nog dit: Er is een petitie geweest van de bewoners van de Lange Zout straat, waar vooral één be paalde persoon achter zou hebben gestaan. De petitie is duidelijk niet van de dekenij uit gegaan. De petitie is wel een gevolg van de voorontwerpen tot stadskernvernieuwing waarop de bevolking inspraak was beloofd. Een cirkel dus( we zeggen niet; een vicieuze). Maar wie heeft het dan uiteindelijk voor het zeggen? Indien één persoon het in zijn hoofd kan halen, om welke reden dan ook, op petitie-jacht te gaan, vrezen we toch dat men op Openbare Werken enigszins om de tuin wordt geleid. Tenslotte staan de tekentafels op Openbare Werken. En er wordt vanwege de bevolking verwacht dat daar de werelddoordachte lijnen worden getrokken. Men mag gehoor geven aan inspraak, maar waar eindigt dit? «Openbare Werken» moet over het ganse stadsbelang waken. En dat omvat 82.000 inwoners. W.L. tot parkzone in het defini tieve gewestplan. Dit bete kent dus dat het domein niet in handen kan vallen van spekulanten die een verkaveling op het oog heb ben. Er is dus blijkbaar nu wel een positieve wending in de zaak, te meer ook dat de beheerskommissie nu wel een meer inschikkelijke houding zou innemen. Dit werd bevestigd door burge meester Gravez, die volgens bepaalde personen ons me dedeelden, gezegd zou heb ben dat, indien de beheers kommissie in het verleden een dergelijke houding had aangenomen er waarschijn lijk wel een overeenkomst uit de bus zou gekomen zijn. Wij zien dus niet on middellijk in wat er nu nog in de weg zou staan voor deze overeenkomst te berei ken. Tenzij het financieel aspekt. Er is niet alleen de aankoopkost van zo'n kas teel, maar vooral de perma nente onderhoudskost en de inrichtingskost. En dat zal wel een ander paar mou wen worden, vooral voor de inwoners van Lede die voor deze transaktie ongetwij feld zeer gevoelig in hun belastingsbeurs zullen moeten diepen. Vooral dan nog het feit indachtig dat het schepenkollege binnen afzienbare tijd wel eens voor een zeer grote finan ciële verrassing zou kunnen komen te staan. Immers voor een paar dagen kregen wij inzicht van bepaalde ge heime dokumenten die han delen over Lede en een be paald aspekt van de ge meente. Wij kunnen daar e- venwel niet op ingaan daar wij gebonden zijn door een uitdrukkelijk opgelegde zwijgplicht. Maar we willen wel het schepenkollege de raad geven een appeltje voor de dorst te houden, want een verrassing van meerdere tientallen miljoe nen zou wel eens zwaar op de maag kunnen liggen. Ko ken moet inderdaad kosten, maar hopelijk ligt de berei de kost niet te zwaar op de financiële maag van de Le denaars, die steeds maar meer zullen moeten gaan opdraaien voor het ontbre ken van industrie in onze gemeente. Mon DG Dei De1 Nad bert and lelijl corr niet Verl won «Sta Jan! Met de akieurs debateren over het huwelijk. (SJ) Vorige zaterdag ging in het Parochiehuis te Erembodegem een toneelvoorstelling door van de groep «Jeugd en teater» een voorstelling die onmiddellijk gevolgd werd door een debat over het huwelijk en het huwelijksleven. De organisatie van deze kijk- en debatavond lag in de handen van de plaatselijke KAV en KWB-afdelingen. Het opgevoerde stuk «Trouwen is houwen» door de Neder landse schrijfster Alice Toen geschreven In opdracht van de KAV en KWB, kan door de diverse afdelingen van boven genoemde organisaties aangevraagd worden aangezien dit vormingstoneel In aanmerking komt voor betoelaging door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. Trouwen is houwen. Het verhaal draait rond vier personages, Dirk, Annemie, Mia en Marcel. Dirk en An nemie zijn een zestal jaren getrouwd. Zij hebben twee kinderen: Tinneke en Jan, drie en vijf jaar. Annemie blijft thuis voor de opvoe ding van de kinderen. Dirk is magazijnier van beroep. Het huwelijk van Dirk en Annemie loopt spaak. Zij groeien van mekaar weg door de sleur, het gebrek aan kontakt met elkaar. Dirk krijgt een relatie met Mia, band werkster in het bedrijf waar hij werkt. Mia heeft een heel andere manier van leven. Zij denkt ook anders over het huwelijken het ge zin. Dirk, die toch nood heeft aan een aantal vaste waarden en gewoonten, kan het niet uithouden bij Mia. Hij breekt dan ook met haar. Annemie heeft onder tussen meer zelfstandig heid geleerd. Marcel treedt in het stuk op als de rode draad. Als ploegbaas komt hij zowel op het werk als na de uren met de personages in kontakt. Het stuk eindigt met de vraag of alles nog zal goedkomen tussen An nemie, die geleerd heeft zelfstandig te leven, en Dirk, die ondertussen een eigen zaak heeft opge bouwd. Dit was dan ook meteen een goede binding om na een korte pauze over te gaan tot een debat over het geziene toneel en over het huwelijk en het huwelijksleven in het algemeen. De auteurs die het stuk ver tolkten waren Ben Heme- rijckx als Dirk, Sonja Vinck als Annemie, Lieve Gebuers als Mia en Bert De Spiege- laere als Marcel. De regie van het stuk lag in de han den van Dries Winne. Debat Na een korte pauze gingen de geïnteresseerden kris kras door elkaar aan tafel tjes zitten om onder de lei ding van de gastmoderator Bert De Spiegelaere een de bat te houden over het hu welijk, het huwelijksleven en het geziene stuk. Begonnen werd met een rondvraag naar eventuele tema's die in aanmerking kwamen om besproken te worden. Er kwamen er een zestal uit de bus. Vooreerst wou men de psychologi sche achtergrond wat nader bekijken op het ogenblik dat de man zijn thuiswer kende vrouw verlaat. Naar de mening van de vraagstel ler gebeurde dit in het stuk nogal vrij plots. In de reali teit was dit volgens hem een probleem dat langer zou aanslepen. Ook Anne mie, die tenslotte geen bron van inkomsten had, rea geerde vrij onverschillig. Ten tweede was er het jeugdprobleem. Iemand die tijdens zijn jeugd opge groeid is binnen een geves tigd stramien treedt daar in zijn later leven moeilijk uit. Ten derde is er het pro bleem van het leven in com mune. De spreker betwijfeld sterk of alles daar wel zo rooskleurig is als men laat uitschijnen. Wij leven in België met Drie gewesten, en die raken het nog niet eens, wat wanneer er dan nog meer belangenperso- nen of groepen in het spel komen. Punt vier sloeg terug om een gesprek van Annemie met haar moeder. Deze laat ste probeert duidelijk te ma ken dat iedereen wel eens een krisis doormaakt. Is het wel juist een kordate beslis sing te nemen en te zeg gen: «Ga maar weg». Als vijfde punt zou men graag uitgewerkt zien bij welk soort vrouwen (of mannen) dergelijke proble matiek het gemakkelijkst tot uiting komt: thuiswer kende of werkende. Als zesde en laatste ge sprekspunt was er ook nog het feit dat Annemie als ge huwde vrouw voorgesteld wordt als de slaaf van haar man. Eenmaal haar man mie in het stuk nogal vlug besluit om haar man aan de deur te zetten. Volgens de toneeltijd is dat wel twee maand, maar dat blijkt nog al kort te zijn. Aangezien Dirk tijdens zijn huwelijks leven vasthield aan een aan tal principes betreffende de opvoeding van de kinderen kan misschien wel gezegd worden dat Annemie zich slaafs voelde, maar dat zal wel niet de reden zijn waar om zij zo plots een beslis sing nam. Een vraag rijst dan ook of Annemie geen bevoegde or ganisatie geraadpleegd heeft die haar raad heeft kunnen geven om haar pro bleem op te lossen. Een da me uit het publiek vindt echter dat vele vrouwen schuchter staan tegenover dergelijke organisaties. Zij gaan niet graag met hun priveproblemen bij vreem den aankloppen. Iemand anders merkt hierbij op dat men het op andere vlakken wel doet. Een ziekte is ook een priveprobleem en daar mee gaat men wel bij spe cialisten. De drempelvrees kan dus niet zo erg zijn. Zijn er nog andere faktoren die een rol spelen in het nemen van dergelijke be slissingen? Volgens statistieken uit de grootsteden blijkt dat men daar naast mekaar leeft. Daar is werkelijk een socia le begeleiding nodig. Er zijn daar nu reeds 70% meer echtscheidingen dan el- Marcel bemiddelt en helpt Annemie. weg is komt zij tot een grote zelfstandigheid. In het daaropvolgend ge sprek werden de punten niet punt per punt afgehan deld. Vele van bovenge noemde gesprekspunten lo pen trouwens in mekaar o- ver. Een verslag geven van alles wat tijdens deze inte ressante avond gezegd werd over het huwelijk zou ons te ver leiden. Toch is het misschien interessant enkele meningen naar voor te brengen. Scheiden. De mening was dat Anne- ders. Uit het stuk komt naar voor dat Annemie wel degelijk schijnt voorgelicht te zijn over haar juridische rech ten. Wat er op sociaal vlak kan of kon gebeuren wist zij blijkbaar niet zo goed. Is er op dat vlak een gebrek aan voorlichting? Annemie kon met Dirk niet praten. Op dat vlak liep er iets mis. Lag dat aan de opvoeding van de man vrouw of ergens anders? Een van de aanwezigen meent dat er een oplossing kan gevonden worden door na te gaan om welke reden een man/vrouw op haar partner verliefd is gewor den. Eenmaal dit achter haald moet daarop inge speeld worden om alles te rug recht te trekken. Een andere vraag die rijst is of men niet te vroeg, te on volwassen trouwt. Een lol broek replikeerde hierop dat indien men verstandig ge noeg zou zijn als men trouwt, men nooit zou trou wen. Volgens anderen ligt het niet daar. Wanneer er een goed kontakt is tussen de twee partners volgt daaruit automatisch huwelijks trouw. Wel Is het zo dat men dikwijls van huis uit onder druk gezet wordt. Vanaf het eerste ogenblik dat men met een meisje of jongen thuiskomt is het al: «Voor wanneer is het?» Kommune. Het leven in kommune wordt door de Roomskato- lieken veelal al6 zijnde ne gatief aanzien. Een spreker meent echter dat een derge lijke leefgemeenschap ook zijn positieve punten heeft. Zij doen iets, zij zoeken naar iets beter en dat ver dient wel waardering. En hierbij aansluitend kon ook de vraag gesteld wor den over welk huwelijk men aan het praten was. Ging het over het huwelijk van Jozef en Maria die vredig met elkaar samenwoonden, ging het over het Romeinse huwelijk, ging het over het Middeleeuwse huwelijk waarbij men trouwde uit za kenrelaties of ging het over een huwelijk van na de Franse revolutie. Vast staat dat de huwelijksnormen reeds meermaals gewijzigd zijn. Volgens een van de spre kers is echter ondanks alle vormen van huwelijken door heen de eeuwen aan de kern van het huwelijk, de relatie tussen die mensen niets ge wijzigd geworden. Anderen menen van wel, voorname lijk door de voortschrijden de industrialisatie. Iemand rond echter af met te zeg gen dat men in het huwelijk geborgenheid zoekt. Leven met een andere. Dirk vond het geluk niet bij Mia. Hij denkt teveel aan de kindeken. En hiermee viel men dan terug op de trouw. Een begrip dat men defi nieerde als zijnde liefde zonder eigenliefde. Weder zijds toegeven. Hierbij stapte men dan over op de man-vrouw relatie. Is die wel principieel in een verhouding. In de Griekse Kuituur immers was de man man relatie sterker dan de man-vrouw relatie. Volgens iemand wordt de relatie man-vrouw sterk be ïnvloed door de media. Men heeft geen aandacht meer voor elkaar. De techniek staat er tussen. De relatie man-vrouw is maatschap pelijk gebonden aan het ver wekken van kinderen. Moest dit niet het geval zijn dan zou ons ras binnen de drie generaties uitgestorven zijn. Individueel kan met het verwekken van kinderen wel los zien van deze man vrouw relatie, maatschap pelijk echter niet. De man-vrouw relatie is ons trouwens geleerd door de dierenwereld. En het is tot op heden het best geslaag de eksperiment dat men be proefd heeft. In een huwe lijksleven mag de seksuali teit niet primair gezien wor den. Zij maakt er wel deel van uit. Echtscheiding. Als het nu toch blijkt dat het misgaat in een huwe lijksleven, moet men dan werkelijk voortdoen? Vooreerst zijn er de wetten. Onze wetgeving moet belet ten dat overhaaste beslis singen getroffen worden. De Roomskatholieke kerk oefent nog altijd druk uit door niet in te stemmen met de echtscheiding terwijl an dere kristelijke organismen dat wel doen. Hierbij rijst dan ook de vraag waar de eventuele kinderen het ge lukkigst zijn. In een gezin waar de ouders naast me kaar leven, of in een gezin waar de ouders gescheiden leven en de kinderen toever trouwd zijn aan een van bei den. Hierbij komt wel wat verant woordelijkheidsbesef kij ken. Wat gebeurt er wan neer men dat niet kan te genover zijn eigen bloed? verschijnsel optreedt. Er rij zen meer problemen ge woon omdat men niet meer leeft naar vastgelegde re gels. Men heeft nu een zeer hoog kultureel peil, maar nog nooK is men op mense lijk vlak zo armtierig be deeld geweest. Besluit. De KWB-KAV avond met het toneelstuk «Trouwen is houwen» van Alice Toen en het daaropvolgende debat mag een sukses genoemd worden. De avond lokte niet alleen een bomvolle zaal, er- volgde ook nog een vrucht baar debat. Misschien kun nen wij dit verslag besluiten met een paar vrolijke.noten. Nadat vooropgesteld werd dat de vrouw nu zowat gelij ke rechten verworven heeft als de man, replikeerde ie mand daarop met te zeggen dat dat aantal dat gelijke rechten verworven heeft slechts 1% is, de overige 99% heeft nog altijd proble men omdat hun frank nog aan het vallen is. Iemand anders die gesappig uiteenzette hoe men vroe ger in onze kontreien leefde (namelijk in kommunes op grote hoeven. Enkel de he ren trouwden uit zakelijke relaties, daarnaast hadden zij nog wel andere relaties. Het gewone volk, de knech ten en boerenmeiden, hok ten samen in de schuren en sliepen ook aldaar. De daar uit voortspruitende kinde- Wa; Aal (VV met sche de deri aspe het en Lou Dat een toon van dien scha hist< «Boi Het erve vern 18e. eron der Ook 9 Dirk knoopt een verhouding aan met Mia. (SJ) Buitenhuiswerkende vrouw. Tot slot van de debatavond had men het dan ook nog over de situatie van de bui tenhuiswerkende vrouw. Iets dat gewoonlijk aange duid wordt onder de term: rollenpatroon. Een algemene konklusie was dat de man meer tus senkomt in de rol van de vrouw. Samen uit, samen thuis, samen werken. Wij bevinden ons nog in de kri- sisperiode die binnen enke le jamn haar vruchten moet afwerpen. Een feit dat men echter vaststelt is dat nu de vrouw gelijkgeschakeld wordt met de man er toch een neven- ren werden in gemeenschap opgevoed.) konkludeerde alleen dat de aangehaalde percentages nogal negatief uitvielen en merkte daarbij op dat deze percentages nogal relatief zijn in verge lijking met vroeger. Vijfen zeventig jaar geleden lag c gemiddelde levensduur op 45 jaar, daarbij trouwden zij later. Veel tijd om te schel den hadden zij dus vroeger nietl Tot slot van de avond haal- j de nog iemand aan dat die zogezegde vrije mensen die men ziet in werkelijkheid erg onvrij zijn. Het is enkel wanneer wij ons vrij maken voor de anderen, voor onze partner, dat wij vrij kunnen zijn. SJ

De Voorpost | 1979 | | pagina 4