aal/t@[fg<t H HET GELE BOEKJE ANDERMAAL IN GEVAAR? Priester Daensmuseum in Molenstraat heet hangijzer «In de gele limonade^ alternatief praatkafee in de Ridderstraat «AALSTERSE GILLES» PROGRAMMA KOMEN MET DRUKBEZET 00K BUITEN AALST IN DE KIJKER ele ide. OPENBAAR CENTRUM VOOR MAATSCHAPPELIJK WELZIJN AALST Telefonist-receptionist Geschoold Metser Gezins- en bejaardenhelpster De Voorpost - 2-2-1979 - 5 Als we onze tipgever mogen geloven, en waarom zouden we niet, hangt er opnieuw een ernstige dreiging boven het fameuze Drankeniersboekje dat voor de zoveelste maal de Aalste^aars in karnavalstemming moet brengen. Nu is het geen interne kwestie, ten andere die is ai lang opgelost, maar de dreiging zou nu van buitenuit komen. Iemand (naam en adres zijn ons de arm hebben genome„, fl. bekend) zou een advokaat onder g^ijk da„ „atnurlijk. om de nodige voetstappen te doen om het bewuste boekje nog voor het verschijnen te laten in beslag nemen. Met het.gevolg dat er in 1979 geen Gele Boekje een glim-, gewone- of schaterlach zal kunnen tevoorschijn toveren bij de Aalstenaars die zulks in deze barre wintertijden best zouden kunnen gebruiken. En wat zou er nu feitelijk van de kwestie zijn? Volgens onze inlichtingen zou bewuste per soon door 'n soort «industriële spionnage», als het zo mag genoemd worden, voortijdig in zage hebben gekregen van sommige tekstgedeelten van dit boekje. En in deze tekstgedeel ten zou die persoon ergens iets De vestiging van het Priester Daensmuseum, gepland in het oud huis De Vis in de Molenstraat, wordt stilaan een heet hangijzer. Nadat affiches erop waren verschenen met enerzijds «18e eeuws berenhuis met afbraak bedreigd door onbekende eigenaar» en anderzijds «Van dergelijke herenhuizen verlos ons Heer, Iaat het lelijke oude verdwijnen en het nieuwe verrijzen, deze mooie comichen dienen dringend geklasseerd, zouden waardelozen krotten niet beter verdwijnen?» was de polemiek uiteraard open. Verleden week gaven we hier de visie van Pol De Paepe, handelaar wonend in die straat. Vandaag laten we de werkgroep «Stadsherwaardering», aansluitend bij «Vies Oiljst» bij monde van Jan Louies aan het woord. Waar de «Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon» (VVAK) zich vooral bezighoudt met gebouwen om hun histori sche en estetische waarde heeft de Werkgroep Stadsherwaar dering ook oog voor het sociaal aspekt, voor de leefbaarheid in het milieu, voor woonstruktuur en woonerven, zegt ons Jan Louies. Dat het hier wel degelijk gaat om een achttiende-eeuws gebouw toont Louies ons in de uitgave van het ministerie van Kuituur, dienst monumenten en land schappen, van de hand van historicus Adriaan Linters «Bouwen door de eeuwen heen». Het huis «De Vis», nr. 28, wordt er vermeld met «gevelordonnatie vermoedelijk te situeren einde 18e, begin 19e eeuw» met eronder waarschijnlijk een ou der gedeelte, een oudere kern. Ook volgens de dokumenten van de stad behoort dit gebouw bij de te klasseren monumenten zoals, samen met een twintigtal andere, op het BPA in rood aangeduid. Officieel werd daar echter nog weinig aan gedaan «Stadsherwaardering» deed een paar maand geleden een aan vraag tot klassering en verzocht zelf om de spoedprocedure vermits het pand, in privaat bezit, veilig gesteld diende te worden. Reeds op de inspraakverga dering Aalst-Centrum in «Den Koornbloem» werd beloofd dit pand aan te kopen met de bedoeling er het Priester Daens museum in onder te brengen. Het verzet tegen dit plan is. steeds volgens Jan Louies, inge geven door partikuliere belan gen waarvoor men dan echter nog niet openlijk uitkomt. Geresumeerd stelt hij het als «we zijn absoluut voof groen maar dan niet met een boom vóór ons 39 l Vlak op karnaval opent Jan Louies, samen met nog een twintigtal toffe kadees, een ai even tof praatkafee in de Ridderstraat. Geen donker kot met rode en gele lampjes, geen muziekbak waar het geluid per groepjes van 100 decibel op je afkomt, geen orgie-oord. Het wordt gewoon een hel der verlicht, sober en fris kafeetje, waar je komt om eens iemand te ontmoeten, een babbeltje te slaan, met een zacht achtergrondmu ziekje. Een alternatieve ge legenheid voor al diegenen die hier in Aalst verloren lopen tussen al die disko- uitspuwende dans- en drankgelegenheden. «In de Gele Limonade», een plezante, neutrale titel, men wil dan ook starten op een zo neutraal mogelijke basis. Het wordt geen lokaal van één of andere vereniging, een vriendenkring of zo, neen iedereen kan er zonder schroom binnenstappen. De Gele Limonade is enkel In het weekend open, en dit om er geen sleur vante ma ken. Het moet plezant blij ven, aldus Jan Louies. De idee om zo'n kafeetje te beginnen was reeds indivi dueel bij enkelen van dat plezante kliekje opgeko men, die mensen gingen dan ook eens rondneuzen of er niets te vinden was dat geschikt leek, totdat Jan dat gewezen kafee in de Ridderstraat op de kop tik te, waaruit vast iets moois zou te maken zijn. Het straatje is zeer sfeervol, de huisjes met oude geveltjes doen antiek aan, en als de winter niet tot deze zomer blijft duren, komen er mooie klimplantjes aan de gevels van de Gele Limona de. Dit praatkafee is eigenlijk een beginpoging om een al ternatief net van rekreatie- mogelijkheden uit te bou wen, te zorgen voor een beetje decentralisatie, voor al om mensen van hun drempelvrees te bevrijden. Iemand zal bv. eerder een klein kafeetje of een kleine filmzaal binnenstappen dan ineens zo'n groot centrum binnen te vallen, waar alle aktiviteiten naast mekaar plaats vinden en waar men toch wat verloren loopt. Dus gasten, denk eraan, spring met karnaval eens binnen in de gele limonade, 't zal dan wel geen zacht praatkafee zijn, maar je weet dan toch de weg Wim Verbeiren huis of bladeren in onze kornis»... Het museum, doodge- verfd reeds avant la lettre als een «dode plaats» in een kommercië- le straat, moet volgens Louies niet noodzakelijk als dode plek ervaren worden. Het er tegen overstaand huis Van Ooteghem is op dit gebied een bewijs van het tegenovergestelde met de erin aangebrachte winkeltjes. Ook die zouden in het Huis De Vis kunnen worden geplaatst en verder kon er bvb een jeugdate lier komen terwijl de grote tuin erachter vele mogelijkheden biedt waarin zelfs deze van een verbindingsstraat met de Kapel- lestraat wat voor de handel een zegen kon zijn. Wel dient te worden gepreciseerd dat het huis Van Ooteghem in privaat bezit kwam van een weldenkend persoon. Voor een stadseigen- dom gaat het vaak wel met meer moeilijkheden gpaard. Belang rijk is dat, eens door de stad aangekocht, men er zich wil voor inspannen om beide aspekten te verzoenen en wederzijdse belan gen veilig te stellen. Wel zegt Louies dat een straat niet alleen als een kommercie-ader moet worden gezien maar dat ook het «leefaspekt» moet aan bod komen, dat er bvb ook veel studenten dagelijks passeren die ermee gekonfronteerd worden. Een straat alleen zien in funktie van «kommercie» is dan wel éénzijdig. Ook de stad zou wel wat laat bij de notaris zijn gegaan, waar schijnlijk nadat de Werkgroep Stadsherwaardering in een schrijven dd 29.12.79 de vraag had opgeworpen en verwezen naar de gedane beloften van aankoop en klasseringsbestem ming. Deze bestemming zou in de verkoopakte moeten worden gestipuleerd. Wegens een of andere kommunikatiestoornis bleef Monumenten- en Land schapszorgvan het departement in gebreke op dit stuk en werd de bestemming op de verkoopszit ting dan door de notaris, na vraag, niet gestipuleerd. Wat betreft de slechte staat van de kornissen ziet Louies daarin geen reden tot afbraak maar wel een tot dringende restauratie. «Waardeloze krotten» steunt volgens onze zegsman op niets. Een huis dat leegstaat en onderhoud ontbeert ontaardt inderdaad snel. Is dat een voldoende reden tot afbraak? In het hele kompleks met hoofdgebouw, oude stallingen, mooie tuin met esdoorns en oude beuken ziet Louies dan ook eerder het embryo van een bescheiden «kultureel centrum» met tal van mogelijkheden dat daarbij dan nog in afzienbare tijd realiseerbaar is wat van de mastodont in de buurt niet zo licht kan beweerd worden. Ondertussen heeft het Kollege van Burgemeester en Schepenen waarschijnlijk reeds beraad - slaagd of voor het pand .door de stad ingesteld voor 6.400.000 fr. en door meubelhandelaar De Wolf uit de Hoveniersstraat op 7 miljoen gebracht, gebruik zal worden gemaakt door de stad van het recht van opbod. Dat wegens BPA en klasscrings- aanvraag er alleszins de eerste twee jaar niets kan worden aan veranderd, staat voor Jan Louies en zijn werkgroep onomstoot- baarvast. LH gevonden hebben dat naar zijn mening «eerrovend» voor hem zou zijn... De Draeckenieren kennend, zouden de meeste mensen hier echter toch sterk aan twijfelen. Kwetsende of eerrovende uitla tingen liggen nu eenmaal niet in hun lijn, zo menen we toch. Maar ja, wie een hond wil slaan vindt allicht ergens een stok... het mag nog een vlaggestok zijn. Tenzij men zo vooringenomen is dat men zijn wensen voor werkelijkheid aanziet en zelfs een schijn van een schaduw zou te baat nemen om de Draecke nieren dwars te zitten. Nader ingewonnen inlichtingen leren ons dat het bewuste tekstgedeelte inderdaad reeds gedrukt is en dus onmogelijk nog kan gewijzigd worden. Wie enigszins op de hoogte is van de gang van zaken in wat drukwerk aangaat zal weten dat zulks om praktische redenen echt niet meer te doen is. Met het resultaat dat nu de Draeckenie ren 'n beetje verveeld zitten met het geval. Moeten zij nu. om in te gaan op de onverbiddelijke eis van hun aanklager, die reeds meermalen op diverse manieren hun Caemere een hak heeft willen zetten, een hele bladzijde uit al hun boekjes scheuren, of moeten ze het risiko lopen dat de vrucht van maandën werk zo maar botweg in beslag wordt genomen? Met alle, ook finan ciële, risiko's van dien. Niettegenstaande ons herhaald aandringen, hebben we geen inzage mogen nemen van het gewraakte artikel, we kunnen er dus niet zelf over oordelen of er hier werkelijk sprake kan zijn van «eerroof». Daarom zien we dan ook reikhalzend uit naar het verloop van deze onverkwikke lijke kwestie. Volgens de laatste berichten zouden de Draeckenieren beslo ten hebben de harde lijn te volgen en geen jota te wijzigen aan hun teksten. «Liever in den bak gaan zitten, zei er ons een, dan toe te geven aan de grillen van iemand die... en hi^r zweeg hij. Waarschijnlijk om niemand de kans te geven aanklacht in te dienen wegens «eerroof»... Niemand kan voorzien welk staartje deze zaak gaat krijgen... misschien is het dat staartje waar het spreekwoordelijke venijn in zit! A.B. De vooroptocht van de «Aalsterse Gilles» met de dinamlsche Ronny De Bruyn maar zonder de verkouden sinaasappellaureate raadslid Gracienne Van Nieuwenbbrgh, startte niet onder een gunstig gesternte. Woensdag 31 januari was het gemeenteraad. 125 punten stonden op de agenda voor de openbare zitting. Nadien moesten de raads leden zich nog eens over 23 punten in geheime zitting buigen. Het wordt een traditie dat er heel wat leningen met het Gemeente krediet van België worden goedgekeurd. In totaal werd er voor 47.258.000 F geleend. Op het Aalsters grondgebied is er geen ruimte voor bivak of kamperen. Het gewestplan vastgesteld bij KB. van 30 mei 1978 voorziet hiertoe een inplantingsmogelijkheid in de zone «Zand berg». De raadsleden moesten het principe goedkeuren. De kerkhoven van Hofstade, Erembodegem, Herdersem worden verfraaid. Streekeigen gewassen zullen er geplant worden De eeuwige rustplaatsen van Aalst en Hofstade worden uitgebreid. De stedelijke adviesraad voor leefmilieu wordt uitgebreid. De leefmilieuwerkgroep «Hofstade - Groen» werd tot de adviesraad toegelaten. Het éénrichtingsverkeer in de Pastorijstraat te Nieuwerkerken wordt opgeheven, de toegang voor voertuigen met meer dan 2 wielen wordt echter verboden. De Kerkebosweg te Gijzegem, De Boomstraat te Erembodegem en de Abrahamweg te Moorsel worden éénrichtingsverkeer. Op advies van de verkeerskommissie van 25 september en 4 december wordt in volgende straten het beurtelings parkeren toegepast: Felix De Hertstraat, Dr. André Goffaertstraat, Bolle- weg, Jan Bijlstraat Weggevoerdenstraat, Driesstraat, Hyacin tenstraat, Denneboomstraat, SL Janstraat Korte SL Janstraat Scherreveldstraat de Dreefstraat te Erembodegem, de Molen- kouter, Blektestraat en Kasteelstraat te Hofstade, de Hoog straat te Baardegem en de De Boomstraat te Erembodegem. Zowat elke vereniging krijgt van het Ministerie voor Nederlandse Kuituur subsidies. De officiële cijfers voor het jaar 1977 werden zopas vrijgegeven. Het Jeugdcentrum Aalst kreeg 441.011 F, Kreja ontving 298.909 F, 't Kelderken 419.561 F, Terlinden 77.350 F, Tanu 68.275 F, Eureka uit Erembodegem 65.250 F, Dido uit Erpe 420.491 F en de Leeuwerik uit Lede 373.815 F. Wat de jeugdateliers betreft kreeg Joepi 43.514 F Klakson 43.724 F, Team 43.304 F en Tiepie 30.829 F, Ook de speelterreinen werden gesubsidieerd: Stadspark kreeg 358.289 F in kassa, Kerrebroek 5.926 F. Onder de titel «Jeugdgroepen voor amateuristische kunstbeoefe ning» vinden we «Schola Cantorum Cantate Domino» met 92.463 F subsidie, Kunstgroep Alkuone 79.247 F. Hak ontving alsjongerenadvies- en informatiecentrum: 1.836.009 De losweg tussen de Kapucijnenlaan en het rustoord SL Job is weer opengesteld voor het «verkeer». De inwoners van de Karei Van de Woestijnestraat hadden het pad afgesloten omdat te veel voetgangers, fietsers, brommers en zelfs auto's gebruik van maakten. De bejaarden van het rusthuis en vrijende kop peltjes kenden ook deze losweg. Een juridische uitspraak zorgde er voor dat de weg toegankelijk werd. Het Verbond van Dekenijen is verheugd omdat het Stadsbestuur is ingegaan op het voorstel van de dekenijen van mei 1974 en het advies van de Middenstandsraad van 1977, om het selektief opha len van herbruikbaar papier te organiseren. De Middenstandsraad is op 26 januari opnieuw bijeengekomen, en heeft uit eigen beweging een einde gemaakt aan de staking, waartoe zii voriq jaar eenparig besloten, op één onthouding na De Middenstandsraad hoopt zo spoedig mogelijk een dialoog met het kollege van burgemeester en schepenen te kunnen hervat ten omtrent de vele middenstandsvragen die nog hangende zijn, aa omtrent de C.0.0. gebouwen in de Kattestraat, de Pendel parking, het Kultureel Centrum enz. Donderdag 1 februari overhandigde burgemeester D'haeseleer een paspoort aan voorzitter van het Aalsters Karnavalverbond, Keizer Kamiel. Deze eenvoudige plechtigheid had plaats in de Fiberfleet. Roel Van de Plas Werd deze vooroptocht inder daad reeds op Driekoningen enkele weken uitgesteld voor het al te barre winterweer dan was het nu in zaal Capri aan de Grote Baan wachten, niet op een of andere Gille of muzikant want die waren bijna voltallig maar wel op de reeds lang geleden aangevraagde begelei der van de politie. De tijd werd dan maar voorlopig opgevuld met enkele vrolijke aria's en mededelingen. De Aalsterse Gilles hebben inderdaad een druk bezet pro gramma. Nog dezelfde avond zouden ze blij en plekken bij De Plekplosters» en op zaterdag 10 februari wordt het voor hun vereniging een zeer drukke en belangrijke dag. «Weer of geen weer», de ploeg van de RTBF-Televisie waarvan een deel reeds Moorsel kwamen verkennen verleden vrijdag, komt op zaterdag 10 februari naar Moorsel om opnamen van de Gilles'te maken ter gelegen heid van hun geplande voorop tocht met start aan kafé Breughel, Aalstersesteenweg, te 15.15u. stipt. Wegwijzer: Baron de Meerstraat, Kaalbergstraat. Steenweg. Dorp. Nieuwstraat, Kerkstraat, Molenstraat tot sta tion, terug Molenstraat, Kerk straat, Kloosterstraat en Dorp. Einde voorzien voor 17.15u. In het kader van een programma over de Gilles wil de RTBF opnamen maken niet alleen van die van Binche maar ook van andere Gillesverenigingen in den lande. Getoond zal vooral worden wat de Aalsterse groep onderscheidt van die van Binche met vb. de vrouwelijke Gilles, de uitgedoste muzikanten, de be- zemdans en het optreden van deze aktieve vereniging op allerhande Aalsterse gelegenhe den. Ook te Oostende zijn er Gilles .maar dan zonder de klassieke pluimhoed wel met vissen en ook Gent heeft een enigszins te vergelijken vereni ging- Dezelfde dag, 10 februari, treden de Gilles ook op bij de Prinsenverkiezing waarvan de RTBF eveneens opnamen wil maken. Gezorgd wordt daar voor een 20 minuten Gillesshow met uitbeeldingen van de voor gangers «De Ajuingilles» en «De WareGilles» en liedjes van Odilon Mortier en Harry Pinky. Ook de bezemshow die te Moorsel eveneens wordt gepre senteerd komt aan bod alsmede De Gilled gingen op stap naar Herdersem. Zij brachten een serenade samen o.a. m de wijk Harding. JM dedans met de ajuin. Met Karnaval zelf wil de RTBF aandacht schenken aan de Gilles in de stoet en vooral aan de rondedans 's avonds. Volgend jaar komen dan o.a. Meldert en Baardegem aan hun trekken wat betreft de voorop tochten en voor de volgende jaren hoopt men steeds vier deelgemeenten aan te doen zodat in een tijdspanne van twee jaar elke deelgemeente buiten Klein-Aalst aan bod komt. LH De Raad van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn van de Stad Aalst, heeft bij het administratief personeel een betrekking opengesteld van en bij bet werkliedenpersoneel een betrekking van en betrekkingen van De kandidaturen moeten bij ter post aangetekende brief worden gestuurd aan de Voorzitter van hetO.C.M.W. dhr. M. Van derSpeeten, Gasthuisstraat 40, 9300 Aalst, en dienen met de bewijsstukken uiterlijk op vrijdag 16.021797 ter bestemming te zijn. Overeenkomstig de bepalingen van titel V van de wet tot economische heroriëntering van 04-08-1978, genaamd anticrisiswet, zijn de opengestelde betrekkingen toeganke lijk voor mannen en vrouwen tenzij uitdrukkelijk anders voorzien. Bijkomende inlichtingen zijn op dat adres te verkrijgen op de personeelsdienst. (Tel. 053-21.23.93 - binnenpost 104)

De Voorpost | 1979 | | pagina 5