'Nieuw bejaardentehuis v.z.w. Ten Rozen zal 116 bedden tellen ixtoverT prikpiMïilk Getuigen van Jehova vragen om gerechtigheid bij Argentijnse regering wvMm/\ EEN JAAR IS OM n _c De Voorpost - 2-2-1979 - 7 I Eind oktober werd in de Aalsterse gemeenteraad de overeen- komst goedgekeurd tussen de V.Z.W. Ten Rozen en het l stadsbestuur, waarbij deze laatste een terrein ter beschikking ste|t voor de bouw van een bejaardentehuis. Dit terrein is l gelegen tussen de Aelbrechtlaan en de Bergemeesenstraat in een gebied dat volgens het gewestplan en het Bijzonder Plan van Aanleg Bergemeesen bestemd is voor openbare nuts- I voorzieningen. De grond wordt door de stad Aalst afgestaan met een op stalrecht, wat betekent dat het stadsbestuur toelaat dat een privé-persoon, in casu de v.z.w. Ten Rozen het recht ris krijgt om op stadsgrond ge ien bouwen en beplantingen aan te er brengen, en dit voor een pe- •<je- riode van 50 jaar. Na 50 jaar iet wordt de grond en de erop ie- staande gebouwen opnieuw >ze eigendom van het stadsbê- als stuur. inq'De goedkeuring van de ge- tel meenteraad leek ons een ie-ideale gelegenheid om wat 22 meer informatie in te winnen ten over dit nieuw bejaardentehuis ,ej_ dat in de direkte omgeving van de het nieuw zwembad zal inge- 20 pland worden. er" VOORGESCHIEDENIS De v.z.w. Bejaardentehuis Ten Rozen werd op 23 4.1975 ge- te_ sticht door de heren Marcel De Bisschop, toenmalig burge- meester. Professor Coppieters uit Brussel en de heer Henri n Van der Veken, toenmalig .Schepen van Sociale Voor- mizorg, Gezin, Huisvesting en ^.Vrijetijdsbesteding. Het was trouwens deze laatste die het j "initiatief genomen had tot de I "oprichting van een vereniging zonder winstoogmerk. Reeds dt jaren werd immers de nood- ■t_zaak aangevoeld tot het bou- .^wen van een nieuw rusthuis "voor ouderlingen. De stad hii Aalst, in casu het OCMW (toen- malige COO) beschikte im- ïde mers s,echts over twee tehul_ zen, waarvan het eerste een q Voorlopige erkenning had. Het betreft hier met name het rust oord Sint-Lieven, een ver- neegtehuis gelegen naast het lospitaal dat plaats biedt aan I9 bejaarden, die hetzij onge- ar ziek zijn, hetzij aan ren chronische ziekte lijden, 'it rusthuis was en is nog teeds een oud gebouw, dat vernieuwd was en opgé- maar dat niet meer aange- Ipast was aan de moderne ver- tisten Vandaar trouwens de 'oorlopige erkenning door het linisterie van Volksgezond- teid. .nderzijds was er het rusthuis lint-Job, gebouwd in 1966 met een kapaciteit van 168 bedden, dat zeer modern was en waar alide ouden van dagen zich konden huisvesten. Na de fusie van gemeenten, waarbij de bevolking van de stad Aalst zou stijgen van 46.239 inwoners op 31 decem ber 1974 tot zowat 83.300 in woners, zou de inventaris van •de rusthuizen vergroten met twee eenheden Enerzijds was er het rusthuis Hopperank te Erembodegem met een kapaci teit van 52 bedden, dat in ge bruik genomen werd in sep tember 1975. Dit rusthuis werd beheerd door de Erembode- gemse COO (nu OCMW). Anderzijds was er in Herder- sem een priyé-rustoord met een kapaciteit van 160 bedden, onder de leiding van de zusters Jozefienen. Het rusthuis was ontstaan in 1960 en werd uit gebreid met een nieuwe vleu gel in 1970. Heel wat sociale gevallen en minder-valide ouden van dagen werdén hier opgenomen De overheid ontdekte even eens dat de bevolking steeds meer verouderde. Er waren j eind 1974 immers meer overlijd A dens dan geboorten (respek- tievelijk 850 en 594) wat een Hj vermindering gaf van het be- f j volkingscijfer. De snelle veroudering van de bevolking bleek ook uit het aan tal kinderen beneden de vijf IH jaar. Waar de toestand in 1960 zowel voor de stad als voor het arrondissement nog gunstiger are waren dan het rijksgemiddelde, HE waCen deze cijfers in 1970 voor beide zeer ongunstig. Ter ver gelijking volgende cijfers: Nationaal Arrond. Aalst Stad Aalst 1961 8.43 8 97 8.74 1970 (beneden 7.36 5 iaar) 7.24 7.08 i^et aantal gepensioneerden jvan haar kant in het arrondis sement bedroeg in dezelfde Penode 49.483 en in de stad 7785 eenheden, wat voor Aalst hogere cijfers gaf dan het rijks gemiddelde: Nationaal Arrond. Aalst Stad Aalst 1961 1970 (gepensioneerden) 15.29 16.43 vrouwen boven 14.05 en 60 jaar 14.23 15 26 mannen boven 16.68 65 jaar Al deze cijfers bewezen maar al te duidelijk dat er in Aalst te weinig bejaardentehuizen en verpleeginstellingen waren. In de stad alleen reeds zou men moeten beschikken over 350 a 400 bedden, terwijl er slechts 257 beschikbaar waren. Indien men het bevolkingscijfer van de fusie nam, dan zou men moe ten beschikken over minstens 600 bedden, daar waar er maar 469 aanwezig waren (en nog zijn). Dit aantal is gesitueerd in twee grote en twee kleine rust en verpleegtehuizen Het tekort aan bedden bracht bij vele mensen van de derde leeftijd echte bekommernissen mee, door het feit dat zij wisten dat alle rusthuizen bezet en volzet waren en dat er ellenlange wachtlijsten bestonden. Er waren dus zonder twijfel te weinig bedden zowel voor zieke als gezonde bejaarden. Dit kwam grotendeels bij ge brek aan de nodige financiële middelen, op gemeentelijk en privaat vlak. De stad noch het OCMW kon immers, bij gebrek aan geld, de bouw van een nieuw rusthuis financieren. Men zocht dan maar een an dere oplossing. De oplossing werd gevonden in Brugge, waar Schepen Henri Van der Veken een nieuw be jaardentehuis bezocht had. Dit tehuis was door een privé- organisme op zeer korte ter mijn opgericht. De gronden wa ren ter beschikking gesteld door het stadsbestuur. Zoals gezegd richtte men ook in Aalst een dergelijke v.z.w. op in april 1975, waarvan de statu ten verschenen in de Bijlagen van het Belgische Staatsblad van 25.9.1975. Tot de stichters behoorde professor Coppie ters, een Bruggeling die in Brussel woont en die reeds be trokken was bij de bouw van de bejaardenhome in Brugge. Hij kende dus de knepen van het vak. In de vereniging zelf trad hij op als sekretaris De v.z.w. Ten Rozen had tot doel: «de studie, de bevorde ring, de bouw van rustoorden voor bejaarden Tot het doel van de vereniging behoort eveneens het dienstbetoon aan en de verpleging van be jaarden. (art. 3 van de statu ten).» De vereniging werd opgericht voor onbepaalde duur en de ze tel ervan was gevestigd te Aalst, Nieuwstraat 49. De statuten waren nog niet in het Staatsblad verschenen of op 17.9.1975 schreef de v.z.w. reeds een brief aan de toenma lige Minister van Volksgezond heid en het Gezin Jos De Sae- ger om een onderhoud aan te vragen Op 3.10.1975 kwam reeds een antwoord van de Mi nister dat het onderhoud toe gestaan werd. Alles is dan zeer vlug verlopen. \Aant op 22.12.1975 ant woordde de Heer De Saeger reeds «dat uit de elementen van het dossier bleek dat de geformuleerde voorstellen tot het bouwen van een rustoord voor bejaarden te Aalst van aard waren tegemoet te komen in de streekbehoeften. Om deze reden had hij dan ook het genoegen zijn principieel ak koord te verlenen.» Het stond de v.z.w. vrij over te gaan tot het opmaken van een schets van het voorontwerp en deze over te maken aan de diensten Op het financierings- vlak impliceerde dit akkoord echter geen enkele verbintenis vanwege het departement, aangezien het toekennen van subsidies afhankelijk werd ge steld, enerzijds van de goed keuring van het ontwerp en an derzijds van de beschikbare kredieten. Het ontwerp is voor de v.z.w. geen probleem geweest ver mits men zowel de plannen als de architekt-overnam van het bejaardentehuis dat in Brugge gebouwd was. Begin 1977 kwamen dan de fu sies van de gemeenten. Ten gevolge van deze fusies werd in de stad Aalst een andere be- stuurskoalitie gevormd. Deze wisselende bestuursmeerder- heid wijzigde ook de samen stelling van de v.z.w. vermits nu de huidige schepenen Jan De Neve en Eddy Monsieur in de beheerraad kwamen. Op basis van de ingediende plannen werd het projekt dan definitief goedgekeurd, wat inhoudt dat er een betoelaging toegekend wordt door de Belgische Staat van 60% van de bouwkosten. De overige 40% zullen dienen geleend te worden door de v.z.w. Ten Rozen zelf. Nadien werd het stil rond het ganse pro jekt tot op 25.10.1978 beslist werd de nodige terreinen ter beschikking te stellen van de v.z.w. Nu dient men enkel nog te wachten op de nodige kre dieten, die moeten ingeschre ven worden op de desbetref fende begroting. Veel kan hier bij afhangen van de politieke partij waartoe de nieuwe Minis ter van Volksgezondheid zal behoren. Ligging Van bij de aanvang was het de bedoeling het nieuw bejaarden tehuis in te planten in de wijk Mijlbeek. Daar woonden im mers de meeste bejaarden uit de stad, en de huisvesting was er dikwijls onaangepast. In eer ste instantie werd dan door Schepen Henri Van der Veken het Beukenhof vooropgesteld als mogelijke inplantingsplaats. Deze plaats werd echter ver worpen omdat het rekreatie- domein, dat ter beschikking gesteld werd van de bevolking, te klein zou worden. Burge meester De Bisschop is dan nog met het Capucijnenkloos- ter op de proppen gekomen, maar ook dit werd verworpen Het was tenslotte Sghepen var Openbare Werken Jan De Neve die de knoop doorhakte met het voorstel tot inplanting naast het nieuwe zwembad aan de Aelbrechtlaan. PLANNEN Het nieuw bejaardentehuis zal een kapaciteit hebben van 116 bedden. Hiervan worden er 58 voorzien voor bejaarden die moeten geholpen worden bij het verrichten van de essen tiële handelingen van het leven en/of op wie bijzonder toezicht dient gehouden. De 58 overige bedden worden voorzien voor valide bejaarden. Het geheel zal 4 verdiepingen en een technisch verdiep om vatten. Op het gelijkvloers ko men de klassieke lokalen zoals administratie, dokterskabinet, keuken, technische diensten, haarkapper, enz. Het eerste verdiep zal 32 bed den omvatten, het tweede en derde tellen elk 62 bedden, terwijl het hoogste verdiep be perkt zal blijven tot 22 bedden. Hier komt trouwens ook het ap partement voor de direktie. Het ganse gebouw zal zowat een oppervlakte hebben van 10.000 m2. Een éénpersoons kamer wordt voorzien op een oppervlakte van 15,25 m2, ter wijl een gezinskamer (voor 2 personen zowat 31,93 m2 zal tellen). BESLUIT Wat de initiatiefnemers van de v.z.w. Bejaardentehuis Ten Rozen in 1975 bij de motivatie voor de oprichting van een nieuwe home reeds schreven, blijft nog even aktueel. Achter- Nog een autoloze straat in het centrum erbij: dat zal de automobilisten wel in het verkeers-keelgat schieten. Bedenking van schepen De Bisschop vóór het stand beeld van Priester Daens: «Ik heb wel nog geen stand beeld, maar we hebben toch één zaak gemeen: met u weten ze ook niet waar naartoe.» Momenteel zitten we met een zoutloos bestuur. De burgemeester wil opnieuw jeugdige verkeersbriga- diertjes het v keer op de schoolspitsen laten regelen het spiegelei /an Colombus. aan het verslag vermeldde men aldus: «Willen wij aan deze noden tegemoet komen en wensen wij onze ouderlin gen geïntegreerd te zien in onze huidige leefgemeen schap, dan dringt zich de nood zaak op van een vlugge realisa tie od qebied van nieuwbouw van rust- en verpleeginstellin gen voor bejaarden van 50 a 80 bedden, verspreid over het hele grondgebied». Wij hopen inderdaad dat het nieuw bejaardentehuis in de wijk Mijlbeek zo vlug mogelijk werkelijkheid moge worden. VEHE &.P.A. BtPCtMLLBStV IVPLAwtm MA2S0 De aktie van Jehova's getuigen tegen de wantoestanden in Argentinië, waar de Getuigen verboden worden hun geloof te beleiden, is reeds volop aan de gang. Zaterdag li. werden deze Argentijnse praktijken nogmaals naar voor gebracht, in een viering die doorging in de Koninkrijkszaal, Windmo lenstraat te Aalst. In deze viering predikte een Ouderling over gelijkaardige toestanden die zich afspeelden ten tijde van en met Jezus, deze situatie is dus niet nieuw. Vanaf september 1976 wer den de Getuigen van Jeho vah het verbod opgelegd sa menkomsten te houden, te bidden, vieringen te geven enz. De Getuigen gingen hiertegen in beroep totdat het opperste gerechtshof een besluit uitvaardigde waarin stond dat de minis ter bij zijn standpunt bleef en de Getuigen hun geloof niet verder mochten belij den in Argentinië. Sinds dien worden er allerlei on menswaardige praktijken toegepast ten opzichte van de Getuigen, diegenen met een overheidsfunktie wor den ontslagen, kinderen worden geboycot en wegge stuurd van school, hun ko ninkrijkszalen worden ge sloten, sommigen zijn gear resteerd en mishandeld. Via een brievenaktie probe ren de getuigen de Argen tijnse autoriteiten te over halen de situatie eens gron dig onder de loep te nemen, en onder andere de vele val se beschuldigingen te her zien waaraan de Getuigen zijn blootgesteld. Er wordt gewag gemaakt van kanni balisme, rituele moord en polygamie, niets is minder waar natuurlijk, trouwens alle samenkomsten van de Getuigen zijn openbaar, ze hebben niets te verbergen. De doelstellingen van de Getuigen liggen helemaal op een diep-christelijk vlak, ze wijden zich aan bijbel studie, de liefde voor God en de naaste wordt sterk benadrukt, de bijbelse mo rele waarden worden gepre dikt. Volgens de leer van de bijbel moeten de Getuigen het standpunt van onder worpenheid en gehoor zaamheid aan autoriteiten innemen, de wetten van hun land eerbiedigen. De Argen tijnse regering hoeft dan ook niet bevreesd te zijn van een plotse overrompe ling door de Getuigen, daar dit geheel in strijd is met hun leer. Officieel zijn vanuit Aalst reeds 18 wettige protest brieven verstuurd naar Ar gentijnse autoriteiten, ho pelijk volgen er nog veel meer. Als jij vind dat dit ernstige onrecht in de grond moet worden ge boord, kan je o.a. schrijven naar: «President J.R. Vide- la, Casa de Gobierno, Bal- carce 50,1064 Buenos Aires Argentinië». In het tijd schrift van Jehova's Getui gen kan je andere adressen vinden, van o.a. de mi nisters van buitenlandse za ken, religie, defensie enz., opperste gerechtshoven, le geroversten, enz. Dit tijd schrift «Ontwaakt!» is op aanvraag te verkrijgen als je belt naar 66.96.93 of 66.85. 30. WV Jehovah's getuigen had oordracht plaats over de ven In de vergaderzaal V Argentinië. (EDV) •an hun leden in Vind je't ook zo belangrijk, dat je man aan je verjaardag denkt? Niet een week ervoor, niet een dag erna, ook niet de avond van de dag zelf, maar 's morgens, bij het wakker worden? Ben je ook een beetje (meer of min) ongelukkig als hij je zelfs geen bloemetje heeft meegebracht? Oh nee. het gaat hem niet om het geld, om het materiële van het gebaar, dus een bloemetje is je méér dan genoeg; de rest koop je je immers zelf wanneer je er zin in hebt. hoewel... Maar daar is dan de grote dag waarop je (alweer) een jaartje ouder wordt en daar hecht je echt wel belang aan; het is niet zomaar een dag als een andere, want er is veel gebeurd in het jaar dat nu achter je ligt, mijlpalen in je leven, de jaren die alsmaar vlugger voorbijgaan. Het is dus weer zover en je man, die is heel lief en bekent vertederend-kleintjes dat hij niets voor je heeft, want... de winkels waren al dicht of hij had het zo druk en was zo moe en dagen van tevoren had hij er nochtans wél aan gedacht en nu...Maar je wéét immers dat hij het wel had gedaan, hij hoeft je ook niet meer te herhalen dat hij je graag ziet en morgen, nee, vanavond brengt hij je vast en zeker bloemen mee. Of had je liever iets anders? Wat voor een kado had je je gewenst? Lieve Man, jawel, we weten dat je van ons houdt en dat je hoofd de laatste tijd bijna barst, zodanig slorpt je werk je op, en het uiterlijke heeft inderdaad niet veel belang, we komen niets te kort, het is waar en het weze je dus vergeven. Maar je hebt zo al zo weinig tijd voor ons en onze kleine dromen en nu is ook deze dag weer een dag als elke andere en je bloemen vanavond of morgen zullen niet meer zo fel geuren naar je liefdevolle aandacht, ook voor de kleine van ons bestaan. We zijn weer zoveel rijker aan ervaring geworden - we zouden ze willen vasthouden de ogenblikken van stille ont roering en groot verdriet. Je moeder werd erg ziek en een tijdlang leek het erop alsof elk afscheid aan haar bed het laatste zou zijn, maar ze werd weer de oude, je mag weer met haar kibbelen en haar kleine meisje zijn, want je moeizaam verwachte kind wordt geboren en je vergeet dit nooit meer en je geluk kon niet op Je kreeg oneindig veel vriendschap en het liep ook al eens scheef, maar het kwam toch weer goed en de zomer duurde tot het plots winter werd en wat voel je je rijk vandaag... Je kijkt in de spiegel en bedenkt datje alweer een beetje aan jeugd hebt ingeboet, uiterlijk en innerlijk, maar je staat er niet bij stil. Niet meer zo jonge vrouwen zijn in de mode en je brengt een extra vleugje schmink aan. Je maakt de balans op van de jaren die nooit weerkeren en je bent dankbaar, want je hebt zo vaak mogen lachen, wenen en gelukkig zijn, je hebt geleefd! Geen groot leven, niets buitengewoons, naar buiten zoals iedereen maar van binnen en bewust en intens. Daarom, lieve man, is deze dag zo betekenisvol en wilden we datje er niet aan voorbij zou gaan, want elke dag brengt ons weer een stap dichter naar de dag waarop de tijd stil zal staan, voor jou en voor mij.. Britt

De Voorpost | 1979 | | pagina 7