Eet u gezond met natuurbrood WIJKSPORTRAAD AALST RECHTEROEVER NOORD MARC DE BRUYN EKSPOSEERT IN NIEUWE GALERIJ «SMIKS» 14 - 9-2-1979 - De Voorpost gunstij Marc C D'HondlPlTO kankerverwekkend. Verder staat wel vast dat het bak ken in hout geen speciale smaak aan de boterham geeft en enkel enige invloed kan uitoefenen op de onder kant van het brood. Wat met de zo bespoken scheikundige verbeteraars? Scheikundige verbeteraars hebben inderdaad grote in vloed op de produktie. Hoog opgegane broden die op de paal worden gelegd (eerste schok), in de oven worden geschoven waarna de paal met een korte ruk (tweede schok) vanonder het brood wordt getrokken zouden nooit hun (kunstma tige) vorm kunnen behou den zonder bewuste «verbe teraars». In hoeverre deze toegevoegde elementen de naam «verbeteraar» waardig zijn is echter een andere kwestie. Ze brengen inder daad rond de gluter een dunne film aan waardoor het gevormd koolzuur niet meer kan ontsnappen. Het brood kan dus niet invallen. De meeste «verbeteraars» zijn echter scheidkundig gemaakt. Waarom met zuurdesem in plaats van de klassieke gist? Zuurdesem is in feite een wilde gisting waarbij wel wordt gezorgd enkel de goede bakteriën in de de sem te krijgen. Zeer zuiver te werk gaan is hierbij dan wel een noodzaak. Groot voordeel van het gebruik van zuurdesem is wel dat het meer kleefstof geeft wat zeer bevorderbaar is voor verwerking van granen, vooral dan van rogge. Zuur desem maakt het brood ook veel lichter verteerbaar dan bij werken met de traditio nele gist. Zuurdesem moet worden aangezet met roggemeel, water en wat verzuurde melk. Na 24 u voegt men er dezelfde hoeveelheid aan toe en deze cyclus wordt herhaald tot men over een voldoende hoeveelheid be schikt. De kunst bestaat er dan wel in brood hiermede te bakken dat niet zuur smaakt. Dat is dan de stiel kennis die primeert. Granen: In bakkerij Integraal worden verwerkt tarwe waarbij maalwaarde, bakvermogen en vochtgehalte belangrijk zijn. In gerst zijn meerdere mineralen en aminozure aanwezig en gerst heeft de eigenschap aan het deeg meer rekbaarheid te geven. Van haver ligt de voedings waarde veel hoger dan van andere granen. Havervlok ken zijn ten andere ten zeer ste aangewezen bij aller hande irritaties van maag en darmen als slijmvormend middel. In brood vormen de haverbestanddelen een uit gelezen middel om de kalk en fosfoorzouten te ontslui ten, de opname door het lichaam dus in de hand te werken, door phytase als ontsluitend ferment. Haver vlokken zijn daarenboven een aangewezen middel te gen zenuwachtigheid en slapeloosheid. Rogge werd als broodgraan benut tot in de 19e eeuw maar werd dan door tarwe verdrongen. Voor bereiding van «zwart» Luc en Herman De Ridder (JM) «Geef ons heden ons dagelijks natuurbrood» suggereren Luc en Herman De Ridder van bakkerij Intergraal uit de Baardegemse Kerkhofstraat. Brood is immers in onze kontreien een van de voor naamste voedingsmiddelen en dat zal wel zo blijven. Als u daarenboven «natuur brood» eet kan u zulks al leen maar ten goede ko men. Zegt men niet «Men is wat men eet» en aanslui tend hierbij «Eet u gezond». Wel komt het erop aan wat men door «brood» verstaat. Luc De Ridder heeft daar wel zijn eigen visie over en die is dan wel de vrucht én van studiën en van ervaring. Aan de Brusselse CERIA of te COOVI, Centrum voor Ontleding en Opzoekingen van Voedingsmiddelen in de Industrie, studeerde Luc De Ridder 5 jaar waarna hij ervaring opdeed in de voor naamste grote huizen van het Brusselse op gebied van enerzijds banket en ander zijds makrobiotisch gebak als bvb. taarten met groen ten. Studie van voedingsschei- kunde en maandenlange praktische tests en proeven leidden hem naar het procé dé dat hij sinds december 78 in de praktijk stelt en waarmee zijn produkten op de markt brengt. Bedoeling hierbij is niet het te brengen tot superproduktie via Bar- numreklame maar wel de gewone mens de mogelijk heid geven natuurbrood in eigen omgeving te kunnen kopen zonder beroep te moeten doen op diëetwin- kels en niet té diep in de gelbeugel hierbij te moeten tasten. Grootse publiciteit dus niet. Wél verstrekken van degelijke informatie via gratis brochuurtjes waarvan het eerste van de pers kwam en het tweede binnen af zienbare tijd volgt. Wat is brood? Voor de gebroeders De Rid der moet brood aan volgen de normen voldoen om vol waardig te zijn: -het moet vervaardigd wor den met biologisch geteel de granen -het gebruikte water moet zuiver putwater zijn en in geen geval leidingwater -de gisting mag niet che misch gebeuren maar wel via zuurdesem -al dan niet bereide vetten mogen er niet worden aan toegevoegd -de granen moeten geplet worden volgens het sisteem uit de tijd van toen, met stenen. Geen oververhitting van de meelsoorten dus. -het gebruikte zout moet ongeraffineerd zeezout zijn teneinde alle essentiële mi neralen aan ons lichaam te verstrekken. En wat is dan integraal brood? Verder moeten alle granen intergraal verwerkt zijn. De granen mogen dus enkel ontdaan worden van het buitenste cellulosepelletje dat toch onverteerbaar is en via de regen drager zou kun nen zijn van allerlei kiemen of vervuiling. Eens ontdaan hiervan moeten de korrels op hun geheel worden ge malen en op hun geheel e- veneens tot brood verwerkt. Verder is onomstootbaar bewezen dat het raffineren van voedingsstoffen en het eten ervan tal van moderne ziekten in de hand werken. Over het algemeen geno men is het dan ook wel zo dat natuurprodukten een genele regeneratie van het lichaam teweeg brengen en dit dan in het bizonder door het eten van granen van vol le granen. Dagelijks smakelijke en vooral waardevolle natuur- boterhammen eten wordt voor wie oog heeft voor het kostbaarste goed, de eigen gezondheid, dan ook een must. Wat biedt bakkerij Integraal u dan wel? Een hele gamma met als gemeenschappelijk faktor het «natuurlijke». Zo zijn er integraal tarwevlokken- brood, intergraal mout- brood, integraal tarwebrood integraal vijfgranenbrood, integraal maltbrood, inte graal rozijnenbrood, inte graal melkbrood en verder integrale sandwiches, pis tolets en cakes. Deze reeks «puur natuur» zou wel on volledig zijn moest er ook niet in voorkomen het inte graal sojabrood. Blijft dergelijk brood dan wel betaalbaar voor Jan met de pet? Uiteraard wordt de prijs wel iets hoger maar hierover zijn wel verkeerde opvattin gen verspreid. Zo kost een rozijnenbrood intergraal per stuk 5 fr meer en het meel 2,40 fr per kg meer. Uit schieters hierbij zijn dan wel het soja- en het vijfgra nenbrood. Voor de meerprijs zijn er verschillende redenen. Deze meerprijs wordt echter vol gens onze zegsman ruim gekompenseerd door effek- tieve meerwaarde. Oorzaken van hogere prijs zijn o.m. -biologisch geteelde graan- teelt heeft, althans in het begin, een kleinere op brengst zodat de produkten duurder worden -dergelijke teelten zijn meer vatbaar voor plantenziekten als bvb het «schot», vooral bij veranderlijk weder als bij ons, wat dan weer de pro duktie drukt -de molenaar die buiten on ze produkten ook gewoon maalt is verplicht steeds de apparatuur stil te zetten en te reinigen wat onkosten meebrengt -er wordt niet gewerkt met diepvriesinstallatie wat de kwaliteit van het afgewerkt produkt zou verminderen door de energie erin aan te tasten -er is geen toevoeging van insektenverdelgers, vitami ne C, ascorbinezuur of der gelijke -niet leverbaar in vrac, in silo's, wegens gebrek aan verluchting. Leveren in zak ken kost uiteraard duurder -de gisttijden zijn langer, van 3 tot 6u, wat de produk tie vanzelfsprekend beperkt In welke ovens bakt men het Integraalbrood? Niet in een houtoven al schijnt deze wel in. Wel in een elektrische. Doelbe wust werd niet voor de houtoven geopteerd ener zijds omdat moest iedereen met houtovens beginnen er dra schaarste zou intreden maar vooral omdat hout ver brandt tot koolstof, stof die algemeen bekend staat als Zoals voor alle andere wijksportraden zit hier ook de bedoeling voor de samenwerking te bevorderen tus sen de lokale leefgemeenschap, de plaatselijke sportverenigingen, het uitvoerend komitee van het stedelijk sportkomitee en de gemeentelijke overheid. Voor de verschillende verenigingen van eenzelfde wijk biedt zulks ook de gelegenheid mekaar beter te leren kennen en koördinatie van aktiviteiten op het gebied van kompetitie- en rekreatiesport op gang te brengen. Sportverenigingen van Aalst rechteroever van de Dender, gesitueerd ten noorden van de lijn Molen dries, Hoveniersstraat en Moorselbaan die wensen aan te sluiten bij de wijksportraad worden dan ook hierbij uitgenodigd hun vraag te richten naar sekre- taris Michel De Waegeneer, Popperodedries 1 te 9300 Aalst. Om nog tijdig tot de volgende vergadering uitgeno digd te kunnen worden, worden de aanvragen liefst voor 17 februari ingewacht, eventueel vergezeld van de aanvraag tot erkenning door het stedelijk sportko mitee. Alle soorten natuurbrood (JM) brood is rogge zeer belang rijk. Rijst wordt voor het bereiden van het vijfgranen brood geplet tot rijstvlok. Rijst is armer aan eiwit en vet maar rijker aan zetmeel. Soja, het belangrijkste voedsel voor armen in het Oosten, bevat vitaminen, enzymen en proteïnen. Mout is noodzakelijk om de enzymen te aktiveren en komt zowel van gerst als van tarwe. Dit alles samen vindt men in het 5-granen- brood. Heeft natuurbrood sukses? In de lijn van de trend «terug naar de natuur waaruit toch zijn ontstaan» kan tuurbrood niet anders di sukses hebben, eens dat bevolking er voldoende ovt geïnformeerd is. Natuurbrood richt zich nii tot de zieke maar tot de gi zonde mens, dit vaak in t< genstelling met sommigtgp0 dieetwinkels die het vake v moeten hebben van persoj aa nen die aan een of andefy(jen kwaal of tekort lijden. Iitraat Aalst is het Integraalbroofierde in zijn verschillende vormeikelde te verkrijgen o.m. in Huil Ik li De Vos, Pontstraat 73. de l\ LHwaari Irige I mei fat leelc berr rtus: een i enstr eren, 15 e iblik fam n n Ajui rijt! lie in looit jl niel moge Aalst is een nieuwe galerij rijker. Dat is dan toch wel verheugend nieuws. Totnogtoe was onze stad maar karig bedeeld. Met de nieuwe galerij «Smiks» in de Kattestraat is dat nu meteen niet opgelost maar het is gewoon fijn dat er wat initiatief komt in de binnenstad. Vroeger was er in de Molenstraat, waar nu kafe Dirk Martens is, de galerij Mathijs. Het galerijtje kombineerde met een uurwerk- en juwelenzaak. «Smiks» kan daar mede worden vergeleken. Tot op heden werd er echter weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Dat komt omdat de initiatiefnemers nog maar pas met een voet in het kunstbedrijf staan. Het interieur van de nieuwe galerij werd bijzonder fraai ingericht en een niet overdadige kollektie ju welen en kant sieren het geheel wat op. In de sfeervolle tentoonstellingsruimte kon men werken van Mare De Bruyn goed bestuderen. (EDV) Zittende vrouw, beeldje van Mare De Bruyn. (EDV) Mare De Bruyn eksposeert daar nu met tekeningen, akwarellen, grote beelden en kleine skulpturen. Hij is ondermeer leraar aan de akadc- mie voor schone kunsten. De skulpturen zijn van klein tot middelmatige grootte en hangen temidden van gestillecrde akwa rellen. Men merkt al direkt dat deze kunstenaar een vakman is die kan werken zonder overdaad. De licht gekleurde landschappen heb ben een passief gevoelEen zachte wereld Mare De bruyne is echter meer een kunstambachtman. Zijn ambacht is geïnspireerd op oeroude disci plines en vormstruktuur. vormgeving is een soort moetkoming aan de denis waarmede hij zeker breuk wil veroorzaken. De skulpturen zijn ritmisch en fijnd. De ckspositie verrast in zin mede door het feit dat Bruyn zeer zeldzaam nog persoo lijke eksposities houdt. Daarom het ook wel interessant om waar nemen wat die man nog steeds zijn mars heeft. De ekspositie koorde ons strelend oog. Roger

De Voorpost | 1979 | | pagina 14