soep Enrico Le Clair uit het goede karnavalshout gesneden prins wil Polle Keipernagel els met koppen slaan 1 De Voorpost - 9-2-1979 - 15 derlijk naast iteraard riva KEIPERNOAGEL za PRINSJ zén, za Groeit-Oilsjt veil te klein zén», vensters van café «'t Brughuis» aan de Werf, de woonplaats van Kepernoagel, hangt deze affiche die van zijn énige tegenstander, Enrico Le Clair. wat de laatste dagen dan wel even op de spits kan worden gedreven, wordt het onder beide toch een karnavaleske ontmoeting waarbij uiteraard één het onderspit zal moeten delven. waar heb je eigenlijk die wel bizarre naam «Keiper- I» opgedaan? naar Paul De Wever maar ent men me niet. Vraagt ech- lar «Keipernoagel» en heel de wijst U de weg. lam kreeg ik jaren geleden n Gentenaar die bij ons aan jpkast hing. De naam houdt trband met de lichaamsbouw lijn echtgenote en van mij, il dan qua volume Waar mijn jenote eerder struis gebouwd ik meer van het type «panlat» zei die komptoirhanger als ik lijn werk thuis kwam: «Ge zijt ecies ne kepernagel» en die werd door de omstaanders irecieerd en bleef rnoagel, stelt U zich even buiten het Karnavalgebeu- .tejn wel zeggen dat ik een échte, [Qjren en getogen Oilsjteneer lke Ik werd immers geboren in so) aan de Moorselbaan en erhde met mijn ouders in de Bin- Iftraat. Vader was behanger- )olerder maar met de krizis nebkelde hij over naar beroepsmi- uil Ik liep school in St.-Antonius de Moorselbaan tot mijn 14 LlWaarna ik begon te werken tot jrige leeftijd bij Van Bellingen men zetels en kinderspeel- fabriceerde. Ik werd, het leeld van vader volgend, vier beroepsmilitair en trouwde rtussen met Jeanine De Beer, een rasechte Oilsjtenés uit de enstraat. We «kochten» twee eren, twee meisjes, momen- 15 en 10 jaarjong. Voor 't té blik ben ik RTT-bediende en lam slechts vóór een drietal n mijn overplaatsing naar KI Ajuinenstad. rijt ge «Karnavalist» gewor- fesechte Oilsjteneer zat Karna tte in het bloed als een virus die looit verlaat. Moest ik aan Kar- il niet meer kunnen meedoen, mogen ze me gerust in de put ;en Is mijn geboorte had te maken ".arnaval want het was op 23 lari 1939, uitgerekend in de avalweek zelf, dat ik geboren Mijn ouders waren aktieve le- van de Gilles, destijds de JJre Gilles» die de «Ajuingilles» le «slecht gekelden» hadden rolgd doch naderhand bij ge- aan jonge leden doodbloed- Reeds van op 7 jaar mocht ik leze Gilles opstappen, irnaval hoort uiteraard muziek lat leerde ik bij Evaristejen ';man zodat ik op 15 jaar muzi- van de Gilles werd en ook it speelde voor andere kar- igroepen als de Gilles niet van it waren. Destijds trokken de echter vaak erop uit, tot zelfs buitenland Verder blies ik er op los bij «Hand in Hand», bij 'ompiers» en in 't orkest met ebroeders Van Vaerenbergh. !J( met «Den Blok Ondereen» was hl Jak op pad. zijt ge aangesloten bij een k iifidere karnavalgroep? vei ger heb ik «de Gatlekkers» m stichten doch na de bijna Mig rmijdelijke strubbelingen viel groep uiteen en begon men de naam «Klodderonnen». Matotten» waren op hun re en men bood me het voorzit- j~s jihap aan en hun lokaal werd «'t be hois»- In'71, toen ze nog hun hadden in de Koszenklub, nen ze eens de eerste prijs met itbeelding van een échte «ma- een aardbei. Daarna zakten ze de 43" plaats maar deden een inte via de 12e naar de 7" s en hopelijk gaat het verder iendo we denken dat de Aalsterse ival teveel op show werd af- imdgaan we dit jaar eerder de sche toer op onder het tema iet kontrast «matigheid tegen- gulzigheid», ofte de evolutie varkens naar schoonheidsz innen Het wordt een gevaarte 18 lang. U al deelgenomen aan vroe- verkiezingen? niet aan de Prins- valverkiezing Dit wordt nu ste konfrontatie op dat stuk. Seed ik reeds mee aan de ver kiezing van Miss Voil Jeanet van de Koolstraat waar ik het karnavalge- beuren van nabij volgde. Twee maal, in '77 en '78, met sukses trouwens. U ziet de trofeeën hier ten andere tussen de vele andere, tussen de poppen die voorstellen wat «we reeds presteerden in de stoet en tussen de vele karnaval- wimpels van her en der. Verleden jaar werd ik ook ei zo na Bierprins maar moest de titel laten aan mijn goede vriend uit de Kool straat, de zingende brouwersgast Frangojs Van Oost. Was U misschien in de Koolstraat ook aktief als karnavalist? Ik ben inderdaad lid van «de Cheva liers» en meer bepaald van het zangkoor dat nu helaas gaat ver dwijnen. Gebrek aan tijd van som mige te druk bezette mensen zodat de repetities niet volwaardig kun nen gebeuren ligt hierbij aan de ba- zis. Op het Bal van 17 februari gaat het laatste regelmatig optreden door van dit humoristisch ensem ble. De teksten waren steeds van de hand van ex-prins Antoine op bekende melodieën en gerepeteerd werd met de FS-band van Mare De Cock. Voor de «Oiljsterse Oavend» zal echter telkenjare terug een in spanning door de Chevaliers wor den gedaan. er zijn de gadgets; er is het aan schaffen van passende kostume ring in de verkiezingsperiode en er worden geen faciliteiten gegeven aan kandidaten Zo kon Keipernoa gel overal, zelfs waar hij uitgeno digd was om op te treden, zelf nog de inkom betalen ook Hoe ziet U de taak van het AKV? Het AKV, waarvan ik trouwens be stuurslid ben, heeft een vaak zeer ondankbare taak. Voor veertig groepen goed doen nauwelijks een vijftal groepen maken er (nog) geen deel van uit is bijna niet realizeerbaar. Vaak wordt het AKV ook verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen van beslissingen ge nomen boven hun hoofden heen. Hoe rijpte bij U de idee uw kandi datuur als Prins-Karnavai in te dienen? Gewoon omdat de jeugd verstek liet gaan en geen jong bloed in dit facet van het karnavalgebeuren aantrad. Verder omdat er toch minstens twee kandidaten moeten zijn. Hoe kan men anders kiezen? Vooral omdat er tenminste toch één kan didaat moet zijn die een échte Aals- tenaar is wat van een geboren Ni- novieter uiteraard niet kan worden Misschien zou de stad er wel iets kunnen aan verhelpen door ook de kandidaten financieel te steunen. Een verkiezing voorbereiden vraagt inderdaad niet alleen veel tijd maar ook veel geld. Er zijn de zovele ver plaatsingen, er zijn de kosten voor publiciteit en drukwerk allerhande; Hoe bereidt U de verkiezing voor? Dat gaat zo maar niet in een paar maanden. Al een vijftal jaren is Polle bij karnavaleske esbattemen ten niet weg te slaan en dit zowel in Aalst zelf als erbuiten Voor 't ogenblik werkt men in de Fiber Fleet aan de realizatie van de Matot ten, hangen er zowat overal in Aalst affiches van Keipernoagel en maakt zijn karnavallied, waarvan hij be treurt het niet op een plaatje te heb ben gezet, furore: «Ge meigt chan- geiren», is inderdaad een lied aan sluitend bij de Oiljsterse aktualiteit en wordt gezongen op de populaire melodie «Wij zijn twee vrienden». Het is een satirische tekst over «changeirende lichtreklames en changèirende aspekten van de Mèrt». Hoe ziet U de taak van Prins- Karnavai? Prins-Karnaval moet een waardig vertegenwoordiger zijn zowel van het karnavalaspekt van de stad als van de stad zelf tot ver in de omge ving. Prins-Karnaval mag verder zijn lokale aktiviteiten niet beperken tot de karnavaldagen zelf. Prins is men voor een heel jaar. Kandidaat Prins Karnaval '79 Polle Keipernaogel, ook een beroemde Aalsterse figuur. (EDV) Tijdens de karnavaldagen zelf mag de prins vooral de karnavalgroepen niet vergeten maar ze, na de offi ciële festiviteiten, in hun lokalen gaan bezoeken. Op zeven jaar café mocht ik zelf persoonlijk slechts tweemaal gedurende karnaval een prins in mijn huis begroeten Hoe ziet U de verkiezing zelf? Met het huidig systeem ben ik, wat betreft het publiek, volledig ak koord. Men kan inderdaad zoveel inkomkaarten kopen als men wil maar krijgt toch slechts één stem per persoon. Stemmers moeten dus fyzisch aanwezig zijn en dit is reeds heelwat. Samen met de uit slag van het publiek wordt dan die van de jury met bepaalde koëffi- ciënten berekend maar hoe dit juist gaat is voor mij Latijn. Het optre den zelf, met twee personen, is ge splitst in een verplicht optreden waarvan men de opgaven trekt in een gesloten omslag en waarop men zich een kwartier kan voorbe reiden en een vrij, vooraf ingestu deerd nummer van 15 minuten. Ik wil er alleen van zeggen dat velen over mijn optreden VERRAST zul len zijn! Welke kansen geeft U Uzelf in deze verkiezing? We zijn slechts met twee kandida ten. Dus uiteraard 50%1 Supporters in de zaal zal ik bij hon derdtallen hebben. Daarvoor ben ik in Aalst te goed gekend in deze middens. Qua leeftijd zijn we wel allebei eerder naar de oudere kant maar, met het fenomeen Bob Van den Berghe voor ogen, een Prins die het zeker deed en nog steeds karitatieve akties leidt, voor de ogen, heeft zulks nu geen belang. Traditioneel wordt Miss Voil Jeanet de volgende karnavalprins. Dus Hoe ervaart U het niet meer bui ten de stad mogen optreden? «Gralijk spijtig»! Niet alleen is het een beknotten van de persoonlijke vrijheid maar vooral voor de groe pen die vele kosten maken en zulks elders moeten rekupereren wordt het een zware aderlating. Zo verlie zen de Matotten de vergoeding van hun traditioneel optreden in Ninove enSt.-Gillis-Dendermonde. Ook de nauwe vriendschapsbanden met de organizaties van buiten de stad dreigen teloor te gaan. Met de reklameborden in de stoet zelf kan men er misschien wel iets aan doen doch als met 25 x 10.000 fr. moet delen door 45 dan blijft alleen een druppel op een hete plaat over. 't Is een experiment waarvan de rezultaten achteraf dienen geë volueerd te worden. Wat zegt uw echtgenote van al dat gedoe? Ons Jeanine is op dat gebied su bliem. Niets voor wat Karnaval be treft is haar te veel. Ze is ten an dere veel fanatieker dan ik zelt en moest ik tot prins worden verko zen, dan komt zij als eerste op het podium voor de fantastische steun die ze me verleende. Polle Keipernoagel leeft naar de verkiezing toe en heeft er veel hoop op. De dag zelf rijdt hij door de stad met een karavaan suppor ters die hem willen zien triomfe ren. «Als ik prins word, is 't hier veer tien dagen karnaval», verzekert hij, samen met Jeanine. «En word ik het niet, dan kan ik altijd vol gend jaar weer van de partij zijn!» LH Een wereldkampioenschap kan men op verschillende wijzen laten betwisten. Bij de wielrenners doet men dat in een prestatie van nauwelijks één dag, in de autorensport wordt het een totaal van de prestaties van een heel jaar. Prins Karnaval verkiest men oordelend over een korte tijdspanne show en Enrico vraagt zich in alle bescheidenheid af of de prestaties van een heel jaar geen betere norm zouden zijn om een waardige en verdienstelijke Prins te hebben. Etienne Le Clair, uw naam Enrico, vanwaar komt die eigenlijk? Enrico is uiteraard een Italiaanse naam. Sinds 1964 zing ik veel, vooral dan Italiaanse en Spaanse nummers en zo raakte ik aan de naam «Enrico» waaronder nu prak tisch heel Aalst me kent. De voor naam is reeds voldoende. «Le Clair» als familienaam duidt op mijn afkomst. Mijn overgrootou ders zijn inderdaad afkomstig uit Normandië doch mijn grootouders woonden reeds te Erembodegem. Enrico, stelt U zich even voor, maar dan buiten Karnaval om. Ik ben geboren te Erembodegem nu 39 jaar geleden en liep school eerst te Aalst aan het Ateneum en later aan de akademie te Hasselt waar ik me bekwaamde in beeld houwen en houtsnijden. Daarna trok ik naar Oostenrijk, meer bepaald naar Elbigenalp in het wondermooie Lechtal waar ik 4 jaar aan de Holzschnittschule aktief was. Ik ben trouwens nog één van de weinigen die polychroom nog kunnen plaatsen zoals dit vroeger gebeurde. Ik werkte ook in hetPro- vinciaal Domein van Bokrijk waar ik voor Dr Weyns zaliger allerlei za ken restaureerde en opknapte in de oude er tentoongestelde gebouw tjes. Beeldhouwen en houtsnijden is nu mijn beroep Ik ben er trouwens mee bezig voor rekening van de stad waarvoor ik meubelen uit het Kasteel Terlinden restaureer. Vóór enkele weken keerde ik terug van mijn vierde reis naar Thailand, Hong-Kong en Singapore waar ik o a in Bangkok en in het wereldbe roemd centrum Sjang-me kunst-- handwerkscholen en ateliers waar men beelden en meubels maakt die antiek zo getrouw mogelijk benade ren bezocht. Ik had ten andere de eer ter gele genheid van het bezoek van koning Boudewijn verleden jaar met kar naval aan Zijne Majesteit de skepter te overhandigen. Een gelijkaardige skepter overhandigde ik te Aalst aan een andere koning, koning karnaval van Brussel, Louis van 't Liëg plafond die ik de volgende dag te Brussel bezocht en waar ik een enorm vriendelijk onthaal mocht genieten Enrico, ge zijt dus ook zanger. Vertel ons daarvan eens wat Vroeger was ik een tenor genre Luis Mariano doch in '72 moest ik een zware keeloperatie ondergaan zodat gevreesd werd dat ik met de énige stemband die me nog restte niet meer zou kunnen zingen. Acht maand na de operatie won ik echter terug een zangwedstrijd en dat gaf me weer zelfvertrouwen, 't Was voor mij een der gelukkigste dagen die ik mocht beleven. Sedert is mijn stem echter geëvolueerd en nu zing ik de baritonpartij. Vanavond (za terdag op zondag) zong ik nog op niet minder dan acht verschillende plaatsen en reeds vaak trad ik op o.a. voor personen van de derde leeftijd, een enorm dankbaar pu bliek. Van zingen had ik mijn hoofdberoep kunnen maken maar het is bij hobby gebleven. Tot '78 had ik echter wel aan niet minder dan 56 zangwedstrijden deelge nomen waarvan ik er 41 won. Heb je ook een karnavalliedje? Zeker Verleden jaar, bij mijn eerste kandidatuur, had ik «Ajoin, Ajoin» en op de B-kant «met Enrico naar Mexico» wat me zelfs een gouden plaatje opleverde. Nu kom ik aan bod met «Karnavali, Karnavalo» en «Hangt de zot maar uit»tekst en muziek van zijn goede vriend, tekstdichter en komponist Clark van Mere die reeds een 400- tal plaatjes op de markt bracht. Met muzikanten o.a. van Will Tura in het begeleidend orkest wordt het een plaat met haast professioneel karakter. Vorig jaar had Enrico bij de prin senverkiezing ook drie fanfares bij zich, die van Erembodegem, Mel- dert en Moorsel. Enrico, hoe kwam je tot Karna val? Karnaval heeft me steeds geboeid. Reeds vele jaren geleden had ik eraan gedacht me kandidaat te stel len als prins doch vóór de fuzie zat dat er voor iemand van buiten Aalst niet in. Ik paste daar vóór een paar jaar wel een mouw aan en kwam gewoon naar Aalst (in de Linde straat) wonen zodat ik wel aan de verkiezing kon meedoen. Ben ik dus wel geen geboren Aalstenaar, ik voel me toch Aalstenaar en ben door jarenlange aktiviteiten en aanwezigheid her en der geëvo lueerd tot een échte inboorling. Toen Edy prins werd had ik me ook kandidaat willen stellen, doch ik moest dan voor enkele maanden naar Elbigenalp waar ik aktief was als gids voor toeristen zowel in de Holzschnittschule als voor de toe ristische bezienswaardigheden van het gehele Lechtal. Na de fuzie weerhield me dus niets meer in Klein-Aalst en sedert juli '78 woon ik nu terug in Erembode gem, Churchilllaan 4, vlakbij de au tostrade. Je was reeds aktief in het karna valgebeuren? Enerzijds ben ik lid van de karna valgroep van Prins Michel die me verleden jaar klopte en anderzijds ben ik werkzaam op alle karnaval- fronten. Geen enkele gebeurtenis waartoe ik uitgenodigd word of ik ga er heen en treed er op. Ik ben trouwens wel de énige van de vier verliezers van verleden jaar die heeft volgehouden Ik had aan de mensen beloofd in '79 weer te ko men en dit zijn voor mij geen ijdele woorden gebleven. Aalst weet dus reeds nu wat het aan mij heeft. Hoe bereidde U uw verkiezing voor? Een paar weken op de voorgrond treden en aktief zijn om daarna in het anonimaat te verdwijnen is ze ker onvoldoende. Ik ben trouwens na de voor mij niet geslaagde prin senverkiezing van '78 niet gestopt maar ben verder op mjjn lancé doorgegaan. Elk weekend was ik prezent, in de stad in een deelge meente of elders Financieel is het zeker een harde dobber maar dat heb ik er graag voor over. Mijn voornaamste betrachting is dan ook deze keer de prinsentitel in de wacht te kunnen slepen en me dan te gedragen als een aktief en waardig ambassadeur én van kar naval én van de stad en de deelge meenten. Als zanger is het me dan ook gemakkelijk de harten van vele mensen te winnen door amuze- ment te brengen en amuzement te maken. Welke zijn uw prinsenplannen? Als men mij kiest, en waarom zou men dat niet doen, wil ik mi|n aan dacht vooral vestigen op de gehan dicapten. de ouden van dagen en de zieken. Ik wil ze bezoeken, er wat vreugde brengen door een op treden en wil er niet met lege han den arriveren, al is de gift dan eer der symbolisch. Verder wil ik overal aanwezig zijn waar men me vraagt. Mijn beroep laat me zulks inderdaad toe: ik kan mijn werk regelen zoals ik zelf ver kies. De karavaan verleden zatérdag met niet minder dan 45 auto's bracht reeds een klein staaltje van de po pulariteit die ik door gestaag wer ken heb weten te verwerven. Ik heb inderdaad alles gedaan om de gunst van het publiek te winnen want ik kan dat publiek gewoon niet missen. Hoe schat ge uw eigen kansen? Natuurlijk 50% Verleden jaar hebben een heleboel mensen die voor mij wilden stem men, hun stem ongeldig zien ver klaren. Er was inderdaad een mis verstand. Waar ik als eerste op kwam meenden vele aanhangers dat ik ook nr. 1 had en stemden ze op nummer 1Toen dan echter bleek dat ik bij de lottrekking achter af nummer 2 had, moesten velen aan hun stembriefje «werken» en dit werd dan ongeldig verklaard. Een zware slag voor mij! Steun van publicitaire aard heb ik niet, wil ik zelfs niet. Ik wil wat ik bereik halen zonder dergelijke sponsoring. Wel heb ik uiteraard supporters en fans bij de vleet door mijn voortdurende aanwezigheid. Ik kom nu immers van een karnaval- aktiviteit in Olsene, deed onder tussen een gouden bruiloft, laat me Kandidaat-prins karnaval79 Enrico, voorstellen hoeft echt niet meer. (EDV) door U interviewen en rijd van hier naar een andere festiviteit in Ni nove. «Als de mensen een ogenblik na denken en mijn aktiviteiten in de weegschaal leggen ben ik in de uitslag van de prins- karnavalverkiezing gerust, zegt Enrico. Dan word ik prinsen dat zal dan voor een heel jaar zijn!» LH Zo te zien werken, buiten deze enkeling, de Destereers niet op zaterdag. (EDV)

De Voorpost | 1979 | | pagina 15