ALST, N 0DERN VERWARMDE STAD! De Voorpost - 9-2-1979 - 17 Inleiding De afstandsverwarming is haast even oud als de elektriciteitsverdeling Reeds in 1882. werd in New-York gestart met een stoomdistributie voor de verwarming van bepaalde stadswijken Deze twee technieken van energieverdeling hebben een sterk uiteenlopende evolutie gekend Elektriciteit wordt heden, in de economisch ontwikkelde gewesten, haast overal geleverd aan ieder bedrijf, aan iedere woning, tot in de verste uithoek. Dit is niet het geval met de warmtedistributie, en het zal het wellicht nooit zijn. Indien verscheidene honderden steden over de wereld verspreid reeds genieten van de voordelen van de stadsverwarming, zijn ontelbare andere er nog van verstoten. De oorzaken van deze uiteenlopende evolutie liggen op verschillende vlakken onvoldoende concentratie aan warmtebehoeften, ongelijkmatige verdeling van deze behoeften over de seizoenen, verspreid ontstaan ervan in dr tijd Alle oorzaken leiden naar hetzelfde gevolg moeilijke rentabilisering van de erg kapitaalintensieve infrastruktuur te meer daar de concurrentie tussen de afstandsverwarminc en de individuele verwarmingsprocédés zeer scherp is De laatste decennia stellen wij nochtans, in al de ons omringende landen, en ondanks de vele handicaps, een versnelde expansie van de afstandsverwarming vast. Dit komt voornamelijk omdat men meer belang is gaan hechterl aan de socio-ecologische voordelen die deze formule biedt te weten zuiniger brandstofgebruik, minder luchtvervuiling, meer welzijn 500 V" lengte in k m. 400 300 200 100. Jaarafname lengte van het net 40 30 20 1960 1965 1970 1975 lis niet enkel de ajuin-, de karnaval- en de bloemenstad, niet alleen de stad reeds lang bekend om haar vertegenwoordigt, ieke perikelen en esbattementen, met zijn «Interstoom», de vroegere «Intervapeur», wordt Aalst ook de De aangeslotenen op het Inter- iste stad, altans op gebied van verwarming de meest moderne van het hele Vlaamse land. Waarover de stoomnet kunnen er zich bijgevolg iniond elders wel spreekt van «geef maar gas» geeft men nu te Aalst liever stoom. rekenschap van geven dat hun It Frederica, een stad in Denemarken met 35.000 inwoners over drie jaar de eerste stad van Denemarken warmtebevoorrading. zelfs in de isschien van de hele wereld waar alle huizen worden verwarmd met afvalwarmte vjn een industrieel slechtste weersomstandigheden, jjf (daartoe werd toch voor een paar weken een overeenkomst gesloten met het chemisch bedrijf nooit in gevaar kan komen, rfoss), Aalst kan in elk geval bogen op 35km stoomleidingen gedurende de laatste kwarteeuw lelegd. quasi uniek in ons land inZwevegem een klein broertje enkel levert aan de industrie, eert, en in Wallonië, Verviers lonceau is Aalst de énige stad iua verwarming voor een be- njk deel is afgestemd op m. Voor de bloeiende tekstiel- voedingsnijverheid werd in de elektriciteitscentrale («de opgericht als klassieke lie. Met een vermogensont- iling van 7000 kW in 1923, )0 kW in 1924, 27500 kW in en 40000 kW in 1929, een idruk van 21 ata met 350 gra- ilsius was Aalst op dat ogen- in van de grootste centrales !t land. Gezien het gering de in de gekanaliseerde Dender ;e moeilijk als kondensatiecen- worden uitgebreid en in de 1930, na de oprichting van iktrisch koppelnet dat de ver lende centrales met elkaar klanmfi werd dan ook om aan de ds stijgende elektriciteitsbe ten te voldoen het energiedefi- meer en meer via dit koppelnet stanlevoerd- De centrales werden ~|!ier en moderner, werkten in l0 ekonomische voorwaarden v°?lrongen Aalst terug tot de rol d" «piekcentrale», centrale dus N°l ooral met voeding van het net irr,ei belast worden op piekmomen- t dabvb. rond de middag, nitefe jaren 1950 stond men echter at ef de keuze: sluiting of rekonver- nveren met het oog op het behoud riderpe werkgelegenheid besloot In- lefolbm de elektrische centrale ndajt te rekonverteren in een jrukiniverdelingscentrale. Onder- peld. Toch is stoom blijkbaar be langrijkst want de elektriciteit wordt maar geproduceerd in funk- tie van de behoeften aan stoom. Door gebruik van de tegendrukme- tode in plaats van de kondensatie- metode wordt dan ook minder elek triciteit (13% i.p.v. 40%) opge wekt maar is de produktie van stoom gestegen van 50 naar 70% Gebruikte grondstof voor deze produktie is, meest en vooral aard gas. Voor het ogenblik draait men mixt (aardgas en stookolie) en 's winters wordt meer stookolie ge bruikt. Ook voor het water voor sanitair gebruik, bvb. badwater, biedt de stoom een goede oplossing. Verspreiding in de stad: Door stoomleidingen die zich in al lerlei bochten onder de straatbe dekking wringen worden dag en nacht duizenden ton stoom ge duwd om allerlei gebouwen, zo of ficiële als private te verwarmen. Zelfs de strengste vorst die we de laatste weken gekend hebben stelt aan Interstoom geen problemen. Voor het ogenblik zijn er ongeveer 46 industriële afnemers met Amy- lum als belangrijkste klant en 520 stadsafnemers waaronder 24 staatsgebouwen, 22 gemeentege bouwen en de rest partikulieren. Zo zijn bvb. alle stadsgebouwen, het 0..V. Ziekenhuis en het OCMW- hospitaal, homes voor ouden van dagen, kolleges en instituten, brouwerij De Geest, slachthuis, po- lykliniek, Inno, GB Nieuwerkerken en centrum, buildings als Park- houses, Piccadilly, Ascot, Espla- iet d de2fen waren de zelfstandige n on imketels van de lokale tekstiel- oedingsbedrijven verouderd en r de bouw van een stoomverde- n •jsnet konden de geïnteres- rde bedrijven de nodige stoom ;elv« 'deliger vanuit de centrale be- heken tige 955 werd dan een moderne O toB drukketel met tegendruktur- in bedrijf genomen zodat elek- irmifhe energie kon worden opge- sen I zonder beroep te moeten met n op Denderkoelwater. te historiek: tes» g •stol risti me te *'jnftii kan i Pen^j,. rna m| van schi inde rds- dag ine- ruik de teloorgang van de tekstiel- trie in het Aalsterse verloor stoomverdelingsnet tussen en 1965 verschillende be- jrijke afnemers zodat steeds iwe uitbreiding nodig was om te overkapaciteit in de centrale voorkomen. Om deze reden d dan ook overgegaan tot aan- ing van openbare en partiku- gebouwen, eerst op het be- inde stoomnet en nadien ook netsuitbreidingen. zu8fti bleven de bedrijfsomstandig- in moeilijk en was de expansie lferkt. 1973 stelde echter de petro- ikrisis deze energieoptiek in volle daglicht en betere toe- ie nstperspektieven openden zich ar het ogenblik is Aalst uitgerust een uiterst waardevolle infra- iktuur die haar op gebied van warming tot de modernste stad Vlaanderen maakt. h |ie hinkt achterna de ons omringende landen kent LH techniek van deze stadsverwar- ig veel bijval, zowel in Duits- d. Oostenrijk en Zwitserland als frankrijk en Nederland. I België achterna hinkt door het dat urbanisatieplannen bij ons r op gang kwamen en zonder imatige urbanisatie komt :omdistributie moeilijk op gang Aalst gaan produktie van elektri- lit en stoom aan elkaar gekop- Hoe verwarmt men een gebouw met Interstoomaansluiting? Vaak hoort men de vraag: «Komt die Weverijstraat, Windmolenstraat, stoom rechtstreeks in de radia- Wijngaardveld, Zeebergkaai, Zes- tors?». Dit is zeker net het geval, hoek, Zonnestraat. Het zou wegens te hoge tempera- Een typische warmtewisselaar. (EDV) Van waar komt al die stoom? ledereen kent zeker de elektrische centrale tussen de Dender en het Stadspark - welnu uit deze centrale vertrekken de Interstoomleidingen naar de stadskern toe. In reusachtige ketels langs de wan den bekleed met duizenden meter waterpijpen, spuwen verschillende vuurmonden een enorme hitte. Door verdamping van het water in de ketels ontstaat stoom op een bepaalde druk en temperatuur. Door de kracht van deze stoom worden turbines in beweging ge bracht, die een alternator aandrij ven, waardoor elektriciteit opge wekt wordt. In plaats van aan de uitlaat van de turbine de stoom af te koelen in een condensor en het wa ter ervan terug te doen keren naar de ketel, wordt deze stoom in het Aalsters stoomverdelingsnet ge stuurd, bij 235°C en 14,5 bar druk. De centrale te Aalst vervult aldus een dubbele funktie Stoomproduktie voor het «INTER STOOM» net en elektriciteitspro- duktie voor de gedeeltelijke voor ziening van het elektrisch verbruik van de streek. Stoomlevering steeds verzekerd? Zelfs indien bij strengste vorstweer de grootste ketel zou uitvallen, kan de centrale nog steeds aan elke stoomafname voldoen, gezien haar totaal vermogen meer dan het dub bele bedraagt van het maximum nade, Terbeke enz op het stoom net aangesloten alsmede tal van partikuliere woningen en quasi alle industriële bedrijven. De grote lus die aldus in en rond Klein-Aalst werd gelegd loopt voor het ogenblik langs volgende stra ten, alfabetisch gerangschikt. Albert Liénartstraat, Albrechtlaan, Appelstraat, Arbeidstraat, Alfred Nichelstraat, Bauwensplaats, Beekveldstraat, Bergemeersen- straat, Bertha De Dekenstraat, Bo- terstraat, Bredestraat, Brusselsè- stwg.. Burgemeesterplein, Ca- pucienenlaan, De Coninckstraat, De Gheest, Denderstraat, Dender- mondsesteenweg, De Ridder straat, Désiré De Wolfstraat, Dirk Martenstraat, Drie Sleutelstraat, Eikstraat, Eilandstraat, Erembode- gemstraat, Esplanade, Esplanade straat, Eugeen Bosteelsstraat, Fa briekstraat. Gasthuisstraat, Gee- raardsbergsestraat. Gentsestraat, Graanmarkt, Grote Markt, Gulden Boomplein, Gustaaf Papestraat, Heilig Hartlaan, Hertshage, Hoge Vesten, Hoogstraat, Hopmarkt, Houtkaai, Houtmarkt, Bertha de Dekenstraat, Hovenierstraat, Hugo Lefèvrestraat, Kalfstraat, Kanunnik Colinetplein, Kapellestraat, K.v.d. Woestijnestraat, Katoenstraat, Kat- testraat, Kerkstraat, Koolstraat, Keizerlijke Plaats, Korte Nieuw- straat, Korte Zoutstraat, Lange Zoutstraat, Léo De Bethunelaan, Leopoldlaan, Marktweg, Meule- schettestraat, Molendries, Molen straat. Moorselbaan, Moutstraat, Nestor De Tierestraat, Nieuwbeek- straat, Nieuwstraat, Onderwijs- straat, Oude Vismarkt, Parklaan, Pastoor Lauwerijsstraat, Priester Daensplein, Pontstraat, School straat, Sint-Joris, Sint-Jozefstraat, Statieplein, Stationstraat, Stoof- straat, Vakschoolstraat, Vaart straat, Van Langenhovestraat, Van Wambekekaai, Varkensmarkt, Veldstraat, Verbrandhofstraat, Ververijstraat, Vilanderstraat, Vlaanderenstraat, Vredeplein, Vrij heidstraat, Wellekensstraat, Werf, stoom. Wordt het stoomverbruik geme ten? Nadat de stoom zijn warmte heeft afgegeven in de warmtewisselaar, gaat hij vanzelfsprekend als water kondenseren. Dit kondensaatwater wordt nauw keurig gemeten in een konden- saatmeter, vermits 1 kg stoom ge lijk is aan 1 liter water, kan van deze meter gemakkelijk afgelezen wor den hoeveel kg stoom er gedu rende een bepaalde periode ver bruikt werd. tuur en druk risiko's inhouden. Bij aansluiting op het Interstoom- net wordt aan stoomleiding die in de straat ligt, een aftakking ge maakt naar het gebouw. In de plaats van de traditionele ma- zoutketel wordt door Interstoom een warmtewisselaar geplaatst waarvan hiernaast een afbeelding. In deze warmtewisselaar, geeft de uit de leiding afgetakte stoom, zijn warmte af aan het water van de centrale verwarming, dat een zo lang mogelijk weg moet afleggen door de buisjes, die in de warmte wisselaar in kontakt zijn met de hete stoom, teneinde een zo groot mogelijke warmte op te slorpen. Aldus wordt het water dat vertrekt naar de radiators van de centrale verwarming opgewarmd tot de temperatuur die de gebruiker ver kiest. Na afkoeling in de radiators die zich in de woonvertrekken bevinden, keert het water terug naar de warm tewisselaar om terug opgewarmd te worden en aldus de kringloop te herbeginnen. Bijgevolg dient bij vervanging van de verbrandingsketel door de Interstoom-warmtewisselaar, in feite niets gewijzigd te worden aan de bestaande centrale verwarming installatie. Ook de regeling van de warmtetoe voer, die de gebruiker wenst, bv. met een kamerthermostaat in de living, kan behouden blijven. Wat echter opvalt is de eenvoud De industrie vorm (EDV) verbruik. Anderzijds wordt de brandstofbe voorrading veilig gesteld door het feit dat de basisketel zowel met aardgas als met fuel kan gestookt worden Wat fuel betreft werd de brandstof- opslagkapaciteit opgedreven tot ong. 16.000 ton, hetgeen onge veer 3 maanden stookolieverbruik van de Interstoom-installatie met zijn kompakte kleinere omvang in vergelijking met de gewone stook- ketels. Volledigheidshalve, dienter ook op gewezen dat ook het warm water, nodig voor keuken, badka mer, enz ..gemakkelijk kan beko men worden door naast de warm tewisselaar een warmwaterboiler te voorzien, eveneens gevoed met Is een aansluiting bij Interstoom duur? Hierop kan geen algemeen ant woord gegeven worden, gezien de aansluitingskosten volledig afhan kelijk zijn van de plaatselijke toe stand. Er kan echter formeel bevestigd worden dat bij iedere aansluitings- aanvraag een studie gemaakt wordt om de aansluitingskosten voor de klant zo laag mogelijk te houden. Voor ieder gebouw of woning wordt een warmtewisselaar be paald met een vermogen aangepast aan de grootte van de te verwarmen lokalen en wordt de gepaste regel- apparatuur opgesteld. Iedere kandidaat klient krijgt vooraf een gedetailleerde prijsopgave waarvan na akkoord het bedrag kontraktueel wordt vastgelegd zo dat voor de verbruiker de Interstoom-aansluiting geen bij komende kosten meer kan veroor zaken. De prijzen van de Interstoom- warmtewisselaars zijn zeer konku- rentieel met de installatiekosten van de traditionele verbrandingske tels. Anderzijds dient rekening gehou den te worden met het zeer belang rijk voordeel: eens de aansluiting- betaald, later géén kosten van vervanging of onderhoud meer! Gans het onderhoud wordt gratis door Interstoom uitgevoerd, waar van het personeel steeds ter be schikking staat van de kliënteel. Anderzijds verkrijgen de gebouwen voorzien van een Interstoom- installatie een meerwaarde tegen over deze uitgerust met klassieke verbrandingsketels, aangezien de warmtebevoorrading van deze ge bouwen volledig verzekerd is, zon der onderhoudskosten. Hoeveel kost stoomverbruik aan partikulieren? Naar onze zegsman ons mede deelde alleszins minder dan wan neer gestookt wordt met mazout. Wanneer men van een bepaald ge bouw het jaarlijks mazoutverbruik kent, hetzij het kalorisch vermogen dat nodig is voor de verwarming ervan-, kan vrij nauwkeurig bere kend worden hoeveel ton stoom per jaar zullen nodig zijn. Zelfs wanneer enkel de vergelijking ge maakt wordt tussen hetgeen jaar lijks dient uitgegeven te worden aan brandstof of een gelijkwaardige hoeveelheid stoom - is deze laatste goedkoper. De balans slaat echter totaal door in het voordeel van stoom, indien men bij mazoutstoken ook reke ning houdt met de jaarlijkse kosten an ketelonderhoud, schouw kui sen, elektriciteitsverbruik van de brander en afschrijving van de ketel- aankoop Vanzelfsprekend schommelt de' stoomprijs zoals elke energieprijs in funktie van de officiële brandstof- en loonparameters. Dat de stoomprijs echter niet on derhevig is aan grote schommelin gen, bewijst het feit dat de prijs van één ton stoom heden slechts 2,-fr. duurder is dan in december 1976. Wie kan aansluiten bij Inter stoom? Omdat de bebouwing in de stads kern het dichtste is en de potentiële stoomafname grootst zijn de stoomleidingen gekoncentreerd in de stadskern En vermits Inter stoom geen staats- of parastatale instelling is zoals velen denken huldigt ze het gezond principe dat iedere netuitbreiding op aansluitng in verhouding moet zijn tot moge lijke stoomafname. Wanneer men zich daarbij rekenschap geeft van de vele moeilijkheden die aanleg van stoomleidingen in de onder grond meebrengen begrijpt men dat daar hoge investeringskosten bij te pas komen. Dit was dan ook de reden waarom aan sommige aanvragen tot aansluiting geen gunstig gevolg kon worden ver leend. Het gerucht dat wel eens de ronde doet dat Interstoom geen partikuliere woningen meer zou aansluiten is volledig uit de lucht gegrepen. De maatschappij vraagt immers niet liever dan zo veel mo gelijk woningen aan te sluiten langs de bestaande leidingen. Systema tische prospekties teneinde aange paste netuitbreidingen te realiseren zullen dan ook worden gevoerd. Is verwarming met stoom dan in teressanter? Voor de bewoner van een aange sloten gebouw zijn alleszins plus punten het feit dat er geen enkele brandstofbevoorrading meer is, geen problemen qua levensduur, onderhoud of herstelling. Bij de- fekt wordt de eigenaar evenmin lastig gevallen daar de Interstoom-service alles ter plekke regelt. Verder is er uiteraard geen brandrisiko uit hoofde van ketel en brandstofopslag. Voor nieuwbouw dient men geen schouw meer te voorzien wat be sparing qua metselwerk en bekle ding betekent en evenmin ruimte voor een tank. Voor de hele bevolking is deze verwarming minder vervuilend en komt door het feit van de onder grondse leidingen minder ver keersdrukte in het centrum door allerlei bevoorradingswagens. Baanbrekend! In het licht van een toekomstge richte energiepolitiek heeft Inter stoom met haar verwarmingsnet baanbrekend werk verricht. Haar verwarmingsmethode is in derdaad gerieflijk (volkomen au tomatisch), voordelig (billijke prijs en betaling achteraf), tijdloos (energie kan worden geproduceerd met elke energiedrager), energie besparend door beter rendement en milieuvriendelijk (liever één hoge schouw buiten de stad dan 1000 kleine in het stadshart). Bovendien is ze door de kompaktheid van haar installaties en het niet nodig heb ben van een brandstofkelder plaatswinnend, een alvast niet te onderschatten voordeel. LH geen nazicht van een ketel noch onderhoudskosten. De maat schappij heeft immers een besten dige dienst (dag en nacht) die voor onderhoud zorgt en waarop men steeds gratis bij defekt beroep kan doenFinancieel gezien is er het feit dat de werkelijk verbruikte warmte slechts achteraf wordt betaald en geen voorschotten worden ge vraagd. Voor de eigenaar die een aange sloten huis verhuurt stellen zich

De Voorpost | 1979 | | pagina 17