ERPE-MERENAAR BETAALT MEER BELASTING DE BEGROTING VAN ERPE-MERE STREEKNIEUWS Erpe-Mere BENEFIETMATCH Erwin Schouppe TEKENPRIJSKAMP 18 - 9-2-1979 - De Voorpost FC OR AN JA ERPE organiseerde een mossel- en kipsoupee. Een ganse karwei om de honderden hongerige magen te voldoen. WANDELEN Terwijl we toch over Dido bezig -ijn: de wandelklub komt te 13.30 samen om een wandeling te maken door het historisch interes sante Herzele. Alle wandelaars op post. BAL De fanfare Sint Cecilia Burst geeft morgenavond, zaterdag te 21 uur zijn jaarlijks groot bal in zaal Perfa. Alle vrienden zijn hartelijk uitgenodigd. BILJART Voor wie van golfbiljart houdt is dit interessant nieuws: morgena vond organiseert biljartklub «De Gouden Bille» uit Burst een grote kampioenenwedstrijd Erpe-Mere. Allen daarheen. C.M.B.V. Het C.M.B.V. van Erpe-Mere zit weerom niet stil. Maandag 12 fe bruari gaat er een Lunchcauserie door in Ter Mael te Aalst met als onderwerp «Gezin, kans voor kin deren, kans voor ouders». Alle le den zijn hartelijk uitgenodigd. Woensdag is er het jaarlijks feest- inaal (koud buffet) met allerlei vermakelijkheden achteraf en een tentoonstelling van zelfstandigen in de lokalen van Dido te Erpe. Natuurlijk zijn ook hier alle leden verwacht. ONGEVALLEN !".i de voorbije week zijn er te Erpe-Mere enkele zware ongeval len gebeurd, waarvan één twee doden eisttc. De dagbladpers heeft reeds genoeg gerucht gemaakt over deze dramatische kwestie. Misschien moeten wij enkel maar in vraag stellen of de verkeersbe- veiliging (snelheidsbeperkingen, bewegwijzering, voorrangsaandui- <?ï_ng en noem maar op) slechts zal in vraag gesteld worden in Erpe- Mere wanneer de dodenbalans on gehoorde grenzen zal bereikt heb ben. Voor zij die er bij betrokken waren hoeft het niet meer maar voor ons wel! EUROPA Het Davidsfonds, afdeling Mere, organiseert op vrijdag 9 februari te 20 uur (vanavond dus) een uiterst interessante gesprek sa vond. Guido Naets, welgekend van tele visie, zal een spreekbeurt houden over «Vlaanderen in Europa». Met de Europese verkiezingen in het vooruitzicht meer dan de moeite waard om de aktualiteit de baas te blijven. B.G.J.G.-ERPE Morgen zaterdag te 19 uur houdt deze vereniging zijn algemene le denvergadering in de zaal Pax. Cyriel Van Landuyt zal er «De Bond» bespreken. Tevens zal er afscheid genomen worden van de in Erpe alomgekende voorzitter van de B.G.J.G. Jules De Baere. Alle leden van de B.G.J.G. moes ten reeds lang ingeschreven zijn. MIS Ter gelegenheid van de pas ver melde jaarvergadering van de B.G.J.G. te Erpe, werd de avondmis te Erpe voor zaterdag 10 februari verplaatst naar 18 uur. Ze zal opgedragen worden voor de afgestorven leden van de Bond. WINTERFEEST De K.W.B. van Mere houdt mor genavond in het Patronaat zijn jaarlijks winterfeest. Orkest Re formation speelt ten dans. FILM Wie hartelijk wil lachen moet za terdagavond naar Dido te Erpe. Op het programma staat de film -Way out West» met Stan Laurel en Oliver Hardy. Een film waar beide topkoraieken niet alleen een staaltje akteertalent ten beste ge ven, maar tevens blijk geven van muzikaal talent. Met regie in handen van Stan Laurel is een dolle avond gegaran deerd. Benefietmatch tussen V.C. Wanhoop en de voetbalploeg van HUMO. Tussen de weinige toeschou wers te Lede Herkennen we Urbanus Van Anus, Jan De Wilde en de mannen van Stampen en Dagen. Wie krijgt een duit uit het zakje dat het gemeentebestuur van Erpe-Mere in 1979 zal vullen? De gemeentebegroting voor het komende dienstjaar werd op de vorige gemeenteraad uit de doeken gedaan. Tot algemene spijt van de persmensen waren er voor hen geen kopijen van het overzicht voorzien. Onmogelijk om zonder cijfers in handen twee tot drie uur lang een voorlezing te krtygen van alle posten die er in voorkomen. De persmedewerkers werden dus stiefmoederlijk behandeld en verlieten eensgezind de Raadszaal. Gelukkig kregen we van de dienst financiën achteraf een kopty toegestuurd, zodat we u nu een overzicht kunnen brengen. We krijgen eerst de verdiensten van gemeentebestuur en personeel voorgeschoteld. In een gemeente als Erpe-Mere krijgt de burgemeester een wedde van meer dan 350 duizend frank. De 5 schepenen verdelen dan nog eens één miljoen 132 duizend frank. Véél? Niet overdreven als je het in uurloon zou uitrekenen. Het aantal uurtjes dat deze mensen namelijk besteden aan het uitoefenen van hun taak is niet te tellen. Ook die kant moeten we bekijken wanneer we hier gaan over diskussiëren. De raadsleden verdelen 205.000 fr. presentiegeld. Daarbij gaat er nog meer dan 900.000 frank naar pensioenen van burge meesters en schepen of hun weduwe. De stijging van de personeelsbezoldiging beloopt zowat 400.000 fr. zodat voor 1979 een bedrag van 6.711.618 fr. voorzien werd voor de bezoldiging van het administra tief personeel. Een stijging van drie naar drie en een half miljoen is voorzien voor de tewerkstelling van werkloze bedienden. Een post die in het afgelopen jaar zijn diensten meer dan bewezen heeft! Een fikse daling valt te noteren in de post aankoop van gronden en gebouwen; van 25 miljoen in 1978 naar 8 miljoen voor dit jaar. Opgemerkt dient te worden dat aan erelonen voor het oprichten van gebouwen en verbouwingen 2 miljoen zal betaald worden, dat er voor 450.000 fr. meubilair zal aange kocht worden en voor anderhalf miljoen aan bureaumachines. Voor kosten aan het politie personeel is een daling van 200.000 fr. tot 6.820.000 fr. te verwachten. Hun werkings kosten gaan echter met ongeveer hetzelfde bedrag de hoogte in (590.000 fr.). Aan de brandweerdienst van Aalst moet 200.000 fr. meer betaald worden dan vorig jaar: 2.200.000 ff. Een niet onaardige last. Voor de post verkeer, wegen en waterlopen is een meeruitgave voorzien in vergelijking met vorige jaar van om en bij de 4 miljoen. De voornaamste oorza ken zijn te zoeken in de stijging van de kosten voor wedden en lonen (van 3.550.000 fr. tot 4.140.000 fr.), voor tewerkstel ling van werklozen (van 2,5 miljoen naar 3,8 miljoen), voor het onderhoud aan buurtwegen (van 3 naar 3.5 miljoen), voor sneeuwopruiming en ijzelbe- strijding (van 180.000 naar 880.000 fr.!), onderhoud van en verbruik van openbare verlich ting (van 4 naar 4,5 miljoen) en aanduiding van straatnamen en huisnummering (van 300.000 fr. naar een half miljoen). De leningen en te betalen interesten voor deze post ver tonen daarentegen een vrij kleine stijging van minder dan een half miljoen. Dezelfde post gaat echter in de buitengewone uitgaven (investeringen) met rasse schreden naar omhoog: van 100,9 miljoen naar 137,2 miljoen. De kosten aan perso neelslasten voor het onderwijs (in Erpe-Mere is dat enkel kleuter- en lager onderwijs) worden geraamd op 17,2 miljoen tegenover 10,5 miljoen vorig jaar. Wijst deze forse stijging op een heraanpak van het gemeen telijk onderwijs of wijst dit enkel op de normen van leerlingen aantal-onderwijzers die wat toe geeflijker geworden zijn? Ook voor ons nog een open vraag. De post volksontwikkeling en kunst geeft het volgende beeld. Er wordt een uitgave voorzien van een half miljoen voor een openbare bibliotheek. Het is inderdaad hoognodig dat hier iets aan gedaan wordt; de doodbloedende dorpsbibliothe ken kunnen het lezerspubliek niet voldoen. Onmogelijke openingsuren en kleine keuze is de reden. Op te merken valt dat deze uitgave verplicht is; alle gemeenten in ons land worden namelijk verondersteld vanaf 1980 over een openbare bibliotheek te beschikken. Verder valt hier een stijging op te merken van 217.400 fr. naar 332.600 fr. voor de toelagen aan kulturele verenigingen. Nog niet zo bijzonder veel, maar toch een eerste stap naar het goede voorbeeld. Dank zij de Kulturele Raad??? Deze laatste krijgt een werkingstoelage toebedeeld van Renner Erwin Schouppe was meer dan gelukkig met zijn nieuwe fiets 20.000 fr. Nauwelijks voldoende om de werkingskosten te dek ken. De sportraad moet het doen met 15.000 fr. Waar vroeger voor de bijzondere uitgaven van deze post 4,9 miljoen voorzien was, lopen deze nu op tot 46,2 miljoen. Een eerste teken van de uitbouw van het multi- funktioneel centrum. Voor aan leg van speelterreinen werd één miljoen uitgeschreven, voor aankoop gronden kultureel centrum 8 miljoen, voor inrich ten openbare bibliotheek nog één miljoen, aankoop kiosk één miljoen. aankoop gronden sportinrichtingen 12,5 miljoen, aanleg sportinrichtingen 8.000. 000, aankoop gronden voor aanleg parken: 10 miljoen, aanleg parken en plantsoenen 2.5 miljoen. Op te merken valt dat dit alles zal gefinancierd worden door het opnemen van leningen. En dat is nog maar een begin! In de post eredienst is het vooral de kerkfabriek van Erondegem die met een groot deel van de poen gaat lopen: 264.332 fr. En zo komen we bij de post sociale voorzorg en onderstand terecht. O.C.M.W. dus. De rekening van 1977 voor wer kingstoelagen voor het O.C.M. W. bedroeg 3.606.000, de begro ting 1978 beliep reeds 5.086.000 fr. en voor 1979 wordt nog hoger gemikt: 9.078.000 fr. En zo bouwt Erpe-Mere stilaan aan een volwaardig O.C.M.W. die uiteindelijk de rol zal kunnen spelen die van haar verwacht wordt. Voor hygiëne, voeding en water zijn er geen opmerkelijke ver schillen te noteren. Voor het afvalwater, riolering, is er een tijzondere uitgave voorzien van 6 miljoen die zal gefinancierd 8 worden door een gemeentelijk f aandeel van 2,1 miljoen en een I1 staatsaandeel van 3,9 miljoen. Misschien is het ook wel j* interessant om te noteren dat er f voor werkenvan aanleg of uitbreiding van begraaf- plaats, lijkenhuisjes en collum- T barium (Deen bedrag voorzien is van 3.750.000 ff. Wat zou kunnen betekenen dat Erpe- 1 Mere dit jaar plannen maakt om P een collumbarium te bouwen. Met de provinciale plannen voor 8 een krematorium op te richten in het achterhoofd zou dit wel eens heel nuttig kunnen blijken, i Wie spreekt over een collumba- rium heeft wel ergens de dood in P gedachte, het einde van het P leven. Eigenaardig genoeg is p deze post dan ook vrijwel de 6 laatste die in de gemeentebegro- 6 ting vermeld wordt. Is deze cijferverzameling mis- schien wat te lang uitgevallen, ze 1' zal voor de geïnteresseerde f wellicht een bron van inlichtin- fi gen geweest zijn. De voornaam- k ste posten zijn zeker de geplande 8 kosten van aankoop van gron den en inrichten van de eerste infrastruktuur voor het gemeen- i telijk ontmoetingscentrum. Veel geldEn het is nog niet het einde van de historie. Ach ja; ergens tussenin staat i 500.000 fr. vermeld voor de i restauratie van de windmolen van Mere. Een bedrag dat misschien juist zal volstaan om een minimale bescherming aan i te brengen tegen verder verval... i Spijtig, maar een begroting is nooit volmaakt. VIM Voor de tweede maal wordt overgegaan tot het houden van de tekenprijskamp Joris Minne. Met deze prijskamp wil het Joris Minnefonds een jonge Vlaamse kunstenaar, die uitmunt in teken en/of graveer kunst bekronen De deelname is kosteloos en staat open voor iedereen die in België geboren is of er woont, diegene die tenminste 25 jaar oud is en de leeftijd van 35 jaar niet overschreden heeft op 11 mei 1979. Gevraagd wordt: drie tekeningen of als grafisch uitge werkte stukken rond het thema «de kunstenaar enzijn mo del». Tevens dienen drie tekeningen of als grafisch uitgewerkte stukken met een onderwerp naar keuze ingezonden te worden. Het formaat en de technieken zijn vrij en de stukken blijven eigendom van de kunstenaar. De werken dienen uiterlijk op 30 april 1979 op het Secretari aat van het Joris Minnefonds. Eikenstraat 9 te 2000 Ant werpen toe te komen. Daar kan ook alle informatie beko men worden (tel 031-31.49.60.-toestel 20) De prijs die 50.000 fr. bedraagt zal uitgereikt worden op 11 mei 1979 (verjaardag van Joris Minne). De prijs zal toegekend worden aan die kunstenaar die er in slaagt «een lijn die gevoelig is te scheppen». Dit komt overeen met het streven van Jons Minne om de tekenkunst te herwaarderen, niet alleen met de bedoeling van de formaliteitstekening doch ook om kunstenaars te jmuleren, te tekenen alvorens zij beeld, schilderij, boek of ander kunstwerk realiseren. Tijdens de laatste gemeenteraadszitting te Erpe-Mere kregen de raadsleden een zware brok te verwerken: de gemeentebegroting. Het is interessant om weten waar het gemeentebestuur de centjes vandaan haalt en waarvoor die in 1979 zullen gebruikt worden. We gaan proberen om de voornaamste posten in de ellenlange begro tingslijst wat nader te belichten of te vermelden. Een ganse gerust stelling voor de schepen van financiën De Langhe moet het in elk geval geweest zijn om een begroting te kunnen voorleggen met een batig saldo van meer dan zeven miljoen. Doch met een volledig gerust ge weten kon hij dat niet doen. Zijn belastingsbegroting voorziet na melijk een post die in vergelijking met vroeger de hoogte inging. Deze is de gemeentelijke opcen tiemen op de onroerende voorhef fing. Deze stijgen van 1200 naar 1500. In geld betekent dit een meerop brengst van 3.431.400 F. Waarom dan een verhoging, wanneer er, zonder deze belastingsverhoging, toch nog een batig saldo van meer dan 4 miljoen zou overblijven? Een vraag die iedereen zich zal stellen. Dat deed ook de oppositie tijdens de gemeenteraad. Raadslid Van Laethem noemde het een nut teloze verhoging. Doch schepen De Langhe had zich gewapend tegen de te verwachten reakties. Een eerste argument was: vroeger moesten in de gemeentebegroting de aflossing van kapitalen van de tijdens het dienstjaar op te nemen leningen in de begroting worden opgenomen. Ingevolge een mini- striële omzendbrief moet dit niet meer gebeuren. Zou deze post nu wel opgenomen worden het bedrag daarvan werd op bij de zes miljoen vastgesteld), dan zou de begroting van Erpe- Mere, zonder belastingverhoging, een mali vertonen van meer dan één miljoen achthonderdduizend frank. En dat kan natuurlijk'niet. Een ander argument vond de sche pen in de ons omliggende gemeen ten. Stuk voor stuk schommelen daar de opcentiemen tussen 1400 en 2000. Toen de oppositie aanvoerde dat een belastingsverhoging tegen strijdig is met het doel van de fusie van gemeenten die een kosten vermindering op alle fronten na streeft, repliceerde de schepen door te verwijzen naar nieuwe en zwaardere opdrachten die een fu siegemeente te verwerken krijgt. De recente sneeuw- en ijzelbe- strijding was er een goed voor beeld van; zonder zwaar materiaal zou het grondgebied van Erpe- Mere te groot geweest zijn om ef- fektief te bewerken. Nog een argument haalde de sche pen in de 3 miljoen aan interesten die zullen betaald worden in 1979 voor de verwezenlijking van de eerste fase van het gemeentelijk ontmoetingscentrum, waar, vol gens de schepen, iedereen zijn steentje moet bijdragen. Ook de andere extra inspanningen die de gemeente dit jaar gaat doen mogen niet uit het oog worden verloren, aldus de schepen. En dan nog even een kijkje in de begrotingsraming van de gemeen tebelasting voor 1979. Alle andere posten bleven ongewijzigd, be halve één. De belasting op de tweede verblijven en weekend huisjes is nieuw. Wanneer je één of meerdere van dergelijke verblij ven op het grondgebied van Eipe-Mere zou bezitten, dan be taal je 2.500 frank belasting. De totale opbrengst voor de gemeente aan deze bijdrage is op 100.000 F geschat. Daarnaast zal het afleveren van administratieve stukken (identi teitskaarten, uittreksels,...) nog eens 100.000 F ontvangsten bete kenen. Weghalen van huisvuil (500 F per gezin): 2.800.000 F. Weghalen van buitengewoon af val: 10.000 F. Evenveel zal het begraven van vreemde personen aan de gemeente opbrengen. De 400 opcentiemen op de provinciale belasting op het nijverheidsper- soneel en de drijf kracht zullen respektie- velijk 350.000 F en 1.100.000 F in de gemeentekas doen belan den. Openbare danspartijen (goed voor 18.000 F), kermisbedrijven op privee (10.000) en publiek (90.000) terren, plaatsrecht op openbaar domein (1.000 F en standgeld op frituren (30.000 F) worden stuk voor stuk volgens hetzelfde princiepe belast: per vierkante meter die in gebruik is. Daarnaast is er nog de retributie voor administratieve prestaties zoals het nemen van fotokopies en afdrukken van plans voor de be volking (50.000 F), en de opcen- tiemes op de privinciale belastin gen op rijwielen (met en zonder hulpmotor), motorrijwielen tot 250 cc, tabakslijterijen en honden (totaal 718.000 F). De voornaamste posten zijn dan ook de «echte» belastingen. Zo zal de 6% op staatsbelasting 30.942.436 F in de gemeentekas doen belanden, terwijl de nu ver hoogde 1500 opcentiemes op de onroerende voorheffing 17.157.000 F zullen opbrengen. Wat er met al die lieve centjes zal aangevat worden, belichten we nog even apart. VIM

De Voorpost | 1979 | | pagina 18