De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft 9 eestkomitee regelt prinsenverkiezing WETSWINKEL AALST BEZET JUSTITIEPALEIS VOOR GRATIS RECHTSBIJSTAND De Voorpost - 9-2-1979 - 2/ Door Louis De Lentdecker Geen dag ging voorbij of iemand beweerde het gerecht te helpen met belangrijke mededelin gen over moorden, overvallen en allerlei ge plande misdaden. Dikwijls berustten de verkla- ingen op praatjes, geruchten, veronderstellin gen. wraak en laster. Een groot aantal mensen maakten van de na-oorlog gebruik om buren, vrienden, familieleden, vroegere kennissen of geliefden van allerlei vreselijke dingen te be- :huldigen of te verdenken. Vaak maakten de •erhalen de opzoekingen naar mogelijke schuldigen van ernstige misdaden alleen maar Ge* moeilijker maar de jongste tijd was het Spil- liaert opgevallen dat in veel verhalen gewezen werd op deserteurs van het Belgisch leger, op smokkelaars die nu eens aan de grond zaten en dan weer grote sier maakten tussen Sleidinge, Wondelgem en Gent. Geregeld dook ook de naam op van Trifon Klets en zijn verdacht café nabij de centrale gevangenis net als het geheimzinnige huis aan het Saeghermansstraatje waar zware jongens llere vergaderden en plezier zochten bij jonge dames die enkele maanden tevoren hun charmes ver kochten aan Duitse officieren en nu heilige ieur< liefde zwoeren aan al wie geallieerde unifor- v< men droeg en voldoende geld had. Af en toe hoorde hij ook de namen van Raymond Van Hoe en van de gebroeders Verstuyft. Van Van Hoe wist Spilliaert dat hij al vóór de oorlog er «herhaalde malen gepakt was als landloper dat anne_ oet< hij tijdens de bezetting heel wat uitgespookt had als smokkelaar en dat sommigen hem nu verdachten van de bloedigste misdrijven. Ze ker was dat hij met verschillende vrouwen om gang had, dat hij peperdure en sensationale geschenken uitdeelt. Van René Verstuyft werd gezegd dat hij smoorverliefd was op een zekere Maria bij wie hij meestal inwoonde en aan wie hij h~' tste deel van het door hem gestolen geld en goed cadeau gaf. Vaste bewijzen had men tegen die mannen niet. Het was zelfs on mogelijk geweest tot nu toe het getuigenis te vinden van iemand die «met eigen ogen» had gezien dat én Van Hoe én Verstuyft samen kwamen. Men noemde ze in verband met mis daden maar meer dan geruchten en vermoedens waren er niet. Alles was verward: het gerechte lijk apparaat was dermate ontredderd dat de onderzoeksrechters van Dendermonde en Ou denaarde niet wisten welke misdaden in hun gebied of in dat van Gent waren gepleegd. Sommige officiële stukken waren zo vaag dat men sprak van mogelijke moorden of andere misdrijven zonder nadere omschrijving. Het zou een hele tijd duren eer men orde kreeg in de chaos. De man die nu voor Spilliaert op eigen verzoek verscheen was een fabriekswerker uit de IJs- kelderstraat in Gent, zekere Aloyse Namee, 50 jaar. Meneerzei hijik kom u een gewichtige verklaring afleggen maar ik wens onbekend te blijven. over wie of over wat hebt gij iets te vertellen? Het is aangaande een moordpoging of een moord in Wondelgem. Let wel, meneer de /commissaris, als ik zeg Wondelgem kan het net zo goed Evergem zijn of iets anders, kan het een moord, een dubbele moord of een diefstal zijn. De mensen zeggen van daag zoveel dat ge nooit zeker zijt. Maar wat weet gij precies? Wat ik weet wil ik zeggen maar ano niem. Ik ben veel te bang dat de gasten over wie ik iets ga vertellen tegen mij een en ander zullen doen. Waarom? Omdat ze voor niets achteruitgaan..Ik moet U spreken van Trifon.. Trifon Klets, de cafébaas? Neen, Trifon Lechien. Hij is de vader van Ivo Lechien. En Trifon Lechien heeft' aan mij persoonlijk die ik hier voor u sta gezegd dat zijn zoon Ivo hem zelf heeft be kend dat hij medeplichtig was in de zaak Bonnot want dat hij elfhonderd mark belo ning had gekregen voor zijn deel in de zaak. En wat is de zaak Bonnot? De zaak Bonnot? Dat weet ik ook niet. De mensen zeggen dat het zowel kan doelen op de moord in Lovendegem, als in Ever gem, als elders. In alle geval heeft Ivo Le chien aan zijn moeder tweeduizend mark gegeven Hoe kan hij 2.000 mark aan zijn moeder geven als hij er maar 1100 kreeg voor zijn deel in de aktie. omdat er wellief méér dan één overval was. Men heeft mij gezegd dat de affaire plaats moest hebben enkele dagen nadat de geallieerden Gent zijn binnengevallen. In het huis waar de feiten zouden gebeurd zijn zou er zelfs een schot gelost zijn en daarom zou de zoon van Trifon Lechien gevlucht zijn. Wie heeft u dat gezegd? Trifon Lechien zelf. Waarom? Trifon zei dat ik u alles moest verklap pen want dat zijn zoon moest gepakt worden wat dat hij een slechte kerel is. Waarom komt die vader Lechien dat niet persoonlijk vertellen? Omdat hij in Holland zit. Wanneer Ivo- Lechien bij de overval in Evergem of waar ook op de loop ging hebben de anderen, onder wie Bonnot, gezegd dat ze hem niet konden gebruiken, dat ze niets konden aan vangen met bangerikken. Hij was geen vaste man zegden ze. En ze gaven hem 100 Mark. En van die 1100 Mark gaf hij er 2000 aan zijn moeder. Hoe legt ge dat uit? Ik weet het niet.Ik heb ook gehoord in een gesprek van personen aan de Wondel- gembrug... Welke personen?... Die ken ik niet bij naam ...'tis ongeveer zes weken geleden. Ze spraken over een overval waaraan Bonnot en Lechien en an deren deelnamen. Ik ken die gasten niet. Ik weet niet over welke zaak zij het hadden. Maar het schijnt me dat ze samen een slag sloegen. Dat kon ik uit de gesprekken op maken. Ik heb trouwens persoonlijk gezien dat in het café Den Duitsch, bij Sint- Jacobs, Ivo Lechien een browning boven haalde om hem aan een vrouw te tonen. Die vrouw was 't lief van Bonnot. En 't lief'van Bonnot heet Sidonie? Dat weet ik niet, meneer. Spilliaert liet de man gaan. Over welke moge lijke overvallen hij het had was van onderge schikt belang. Hoofdzaak was dat Bonnot, door velen aangewezen als een gevaarlijk ban diet, de minnaar was van Sidonie Verstuyft, de zuster van René die voortdurend met Van Hoe als leider van een bandietenbende werd ge noemd. Sommige getuigenissen en persoon sbeschrijvingen lieten toe ts veronderstellen 'dat Bonnot deelnam aan de dubbele moord te Evergem-Doornzele. De beschrijving van een figuur als Bonnot vond men terug in de processen-verbaal van overvallen in Kluizen en in Zwijn aarde. In Kluizen was Constant De Pauw (74) jaar overvallen door zes mannen die meest allen een Belgisch soldatenuniform droegenZij bewerk ten de man met een ijzeren staaf en roofden - driehonderd fr... Sommige gegevens wezen naar Bonnot. Ook de verklaringen van Louise De Wilde (42), een landbouwster uit de Hoorn-; straat in Zwijnaarde die o.m. verklaarde: Rond 22 u. werden wij gewekt door geweer schoten op onze hofstede. Het gebeurt wel meer dat soldaten op de hoeve slapen maar ik ging toch kijken. Toen ik in de keuken kwam werd almeteens een versterruit met groot geweld uit geslagen. De houten vensterblinden die langs binnen het venster sloten vlogen stuk. Ik liep uit de keuken terug naar mijn slaapkamer maar op dat ogen blik ging er een geweerschot afgericht op mij. De kogel kwam terecht in de muur langs binnen en drong vervolgens in de slaapkamer, doch daar sliep juist niemand. Ik en mijn zuster Cordile hebben ons dan gesteund langs binnen aan onze slaapkamerdeur en begonnen te roe pen zoveel wij konden: moord! moord!. Binst deze tijd waren de daders door de keukenven ster gekropen en bevonden zij zich dus binnen huis. Intussentijd zijn de ge buren komen toege lopen en de dieven zijn op de vlucht gegaan langs de voordeur die zij geopend hebben. Vol gens wij gehoord hebben waren zij met tenmin ste vijf personen..Het is de derde maal sedert een maand dat wij het bezoek ontvangen van dieven. Een veertien dagen geleden werden ons dertien konijnen ontstolen en in de nacht van zes op zeven dezer werden onstwee paarden ontsto len. Toen de bandieten weggevlucht waren hebben wij met de geburen overal gaan rond- zoeken. Onze hond lag doodgeschoten in zijn hok. Met drie kogels. Spilliaert twijfelde niet dat Van Hoe, Verstuyft en Bonnot samen ageerden in éénzelfde bende. Misschien moest hij Sidonie Verstuyft en die Marie geregeld in 't oog houden: voor hém zouden de bandieten mogelijk ooit een fout maken die hen fataal werd.Bonnotwas een bijnaam gekozen ter erevan de beruchte anarchistenleider in Frankrijk die werd dood geschoten. Spilliaert geloofde niet in Belgische anarchisten. Hij was overtuigd dat de bandie ten hier alleen op geld uitwaren. Niet op macht of op vernieling van de Staat. kozt ialli inwijer voorzitterschap van Julien De Cremer, werd donderdag 1 februari een besloten verga- he?n9 belegd in het Kultureel Centrum te Lede. De bedoeling van deze bijeenkomst was de eledig: vooreerst werden de kandidaat prinsen voorgesteld dan de leden van het gemeen- ma|k feestkomitee en vervolgens kwam dan de informatie voor de kandidaten. De voorzitter Jdetinde de zitting met een welkomstwoord en met de belofte «het niet te lang te trekken», iek e eerste plaats werden de ilc~ didaten prins karnaval 3CI£ rgesteld. Johan Meuleman wtek een typische Oorde- !n" mmenaar en was de eerste ,l 'een deelgemeente die zich in '^didaat stelt. Willy Melcken- we^ck was voldoende gekend: '•J wjoet nu voor de tweede maal Jat Tenslotte werd Luc Jans- iog< s de jongste kandidaat. De rzitter bedankte de drie Jlt'% hun moed om «zich aan te n en» en verkondigde de ,ba iwige waarheid: «Niet ie- ®ej een kan winnen. Het is onze u rachting dat alleen de beste ne t. Wij zullen beoordelen in eerlijkheid en alle objektivi- '9 e wij wensen echter dat er k d; n politieke kleur op het kar- nar algebeuren geworpen oier dt ater dit korte moment, mét Den dgeklap, werden de onder gangen voor de kandidaten s karnaval voorgelezen en Je,ij ommentariëerd: h®* inhoud der spreekbeurt of i de liederen mag niet kwet- RD d noch onterend zijn voor ionen vermeld in die toe- jer tak of liederen. Voorzitter ez( Cremer voegde eraan toe sommige personen zeer gekwetst zijn. Hij maande kandidaten aan zich te ont- zl iden van mensonterende *e" ktijken In een andere ge- |'e1 tnte (of was het een stad) In9 ïft zich eens een kandidaat ^oujjr de prinsentitel aangege- hetn met als enig doel een be- uit- lid persoon in het openbaar >er- lunnen kwetsen. In dit geval fd er zelfs een proces aal opgemaakt is wel toegelaten «er ie- nd door te trekken», maar kandidaten moeten zich St' aar be efs ,rm ien de perken van het eer- oel houden! it twee van het reglement neldt dat het de kandidaten geraden wordt, de suppor- 5 aan te manen tot stilte tij- is de optredens van de me- kandidaten. En jury behoudt i zelfs het recht toe sankties lemen door het verminderen de punten bij een onwaar optreden der supporters, ibij gaf de voorzitter vol de bedenking: dit artikel is ieders belang toegevoegd het geheel Het is eenvou- uzelf in de plaats! In- let n de supporters té vergaan, 1 bellen, klaksons, ratels, Nels of noem maar op. is ie het nadeel van de optre- "de kandidaat. Dat moet in geval vermeden worden! de optelling der punten die- de kandidaten op het po- in aanwezig te zijn, samen !t een getuige door hen bij ufoaat aangewezen. Dit hangt samen met de openbare stemming, die te Lede voor de eerste maal toegepast wordt, de getuigen hebben het recht de behaalde punten na te zien en de inrichters op eventuele telfouten te wijzen. Daarom geschiedt de samen telling der punten in aanwezig heid van de kandidaten en de getuigen. De stembulletijns worden onmiddellijk ter inzage aangeboden. Dit impliceert na tuurlijk dat de juryleden op hun beslissing niet meer (kunnen) terugkomen. De uitslag van de verkiezing is onherroepelijk en wordt door de medekandidaten sportief opgenomen. De verlie zende kandidaten zullen in de kamavalstoet met de verkozen prins als gevolg mogen meerij den Dit blijkt echter geen ver plichting. Tenslotte staat het de kandidaten vrij op te treden met een orkest naar hun keuze De geluidsversterking zal door het inrichtend komitee worden ter beschikking gesteld. Daar en kele leden van de vergadering er iets op tegen hadden dat het podium een «sirk van geluids installaties» werd, waar geen plaats meer zou zijn voor men sen, werd voorgesteld dat de drie kandidaten dezelfde ge luidsinstallatie zouden gebrui ken. Daar ze echter allemaal een ander orkestje wensen te ge bruiken, werd gevraagd zo weinig mogelijk materiaal bij voorbaat op het podium op te stellen en het eventueel dade lijk na het optreden te verwijde ren. De betreffende installatie zal door de kandidaten bij voorbaat kunnen getest wor den, zodat ze voor 's avonds gerust zijn in de zaak Na deze uiteenzetting, wenste de voorzitter het algemeen kiesreglement bekend te ma ken. Voorde eerste maal stemt de jury openbaar. Dit wil zeg gen dat de onderscheiden jury leden per kandidaat een plaatje opsteken, met erop een cijfer Dit cijfer is niet het aantal toe gekende punten, maar een plaatsaanduiding. De beste kandidaat krijgt dus één punt, de minst goede drie. De optel ling van de uitgebrachte punten bepaalt de uitslag- de kandi daat met het kleinste aantal punten is de winnaar. In geval van gelijke punten voor wat de eerste plaats betreft, houdt men rekening met het beko men aantal eerste plaatsen, toegekend door de onder scheiden juryleden. Hoe dit in zijn werk zal gaan is ons abso luut niet duidelijk, maar de voorzitter vervolgt: eventueel kunnen hier het aantal tweede plaatsen in aanmerking komen. In uiterste nood kunnen aan de kandidaten nog een aantal bij komende vragen gesteld wor den, die dan beslissend kun nen zijn. Het is vanzelfsprekend dat de jury-leden geen twee eerste plaatsen mogen toekennen op hun bulletin. Ons is dit echter ook niet helemaal duidelijk! De basis voor de toekenning der punten is tweeërlei: de per soonlijke presentatie en de in houd van voordracht en/of lied. Met de eerste basis bedoelt men de zo karnavalesk moge lijke voorstelling. Het is zeker niet nodig er een echte show van te maken (majoretten mo gen niet optreden!), evenmin vraagt men van de kandidaat om de klown uit te hangen, wel zal men rekening houden met de voorstelling die door zijn karnaval-karakter het publiek interesseert. Nochtans is het niet de bedoeling het grootste, langdurende of oorverdovende applaus mee te laten tellen: het publiek heeft immers geen stemrecht. Met de gebruikte taal wordt bij het toekennen van de punten evenmin rekening gehouden. De kandidaten mogen zowel Leeds als Oordegems of zelfs A.B.N. spreken. Na deze verhelderende woor den werd in het kort het pro gramma van de betreffende avond voorgesteld: om 20 uur gaan de deuren van de zaal voor het publiek open. Een half uurtje later kunnen de aanwe zigen genieten van een eerste optreden van de Koninklijke Fanfare Sint-Cecilia uit Oorde- gem. Rond 21 uur zullen de prominenten van de gemeente en deze van het Karnavalge- beuren op het podium geroe pen worden om een ruiker bloemen in ontvangst te ne men. Verwacht wordt dat er wel een woordje zal gezegd wor den. Even na 22 uur wordt de jury verzocht zich op hun plaats te bevinden, want een kwartier later worden de kandidaten aan het publiek voorgesteld en trekken ze een volgorde van optreden De burgemeester, schepenen en andere hoog waardigheidsbekleders zullen om 23 uur vereerd worden met verschillende plaketten. Het reglement zal openbaar ge maakt worden en de juryleden worden officieel voorgesteld. Omstreeks het middernachte lijk uur zullen de drie kandida ten dan hun optreden verzor gen, in de hoop als eerste te eindigen. Nadien zal de jury de punten berekenen, terwijl de wach tende supporters een tweede optreden van de harmonie aangeboden krijgen. De defini tieve uitslag zal openbaar be kend gemaakt worden rond half- één. Miss Bette 1979 zal de verliezers met een ruiker bloe men bedenken, terwijl de win naar op een passende wijze zal gehuldigd worden. Hij krijgt de prinsenmantel, de karnaval- hoed en de skepter plechtig aangeboden. Nadien kunnen de supporters hun kandidaten in de bloemetjes zetten... en nog een gezellige kwantiteit ge rstenat naar binnen gieten. Nogmaals bedankte de heer Dé Cremer de aangetreden kandidaten en wenste dat de beste moge winnen. Op dit ogenblik, de vergadering was ongeveer afgelopen, kwam de heer Minnebo binnen. De kandidaten mochten nog steeds vragen stellen. Willy vroeg of er voor de mantel een borgsom moest gestort wor den. De antwoorden hierop va rieerden. De ene meende dat het Hof der Prinsen moest fun geren als een soort lijfwacht, moest meegaan op elke ver plaatsing en goed moest toe zien dat er toch niets gebeurde. Een ander komiteelid opperde: «als ge iets mooi krijgt, moet ge het schoon houden!» Deze zienswijze werd ongeveer bij getreden, want de voorzitter merkte op dat een ongeval een ongeval bleef. Moest de schade een gevolg zijn van on voorzichtigheid of losbandig heid, dan zou de prins in kwes tie de rekening voorgeschoteld krijgen. Kandidaat Janssens vroeg wat er van een prins eigenlijk ver wacht werd. Het antwoord was duidelijk: de prins is de gezant van de gemeente op karnaval- gebied. Tot nu toe is dit echter weinig gebeurd: er zijn geen aanvragen geweest om in het buitenland op te treden, maar die zullen misschien wel ko men. Feit is dat de prins steeds alleen stond. Dit zal wel veran deren, want na de verkiezing krijgt de verkozene de volledige steun van het feestkomitee. Nu zijn er twee uitnodigingen ge weest (Blankenberge en Gent) maar niemand heeft er gunstig op gereageerd. Alleen de Orde van den Boer en Miss Bette zijn naar Blankenberge geweest... Het blijft de kandidaten volledig vrij te gaan waar ze willen. Zij krijgen dienaangaande geen opdracht van de gemeente. Het is dus geen verplichting ergens naartoe te gaan, wel een uit drukkelijke wens! De verko zene moet wel op alle karnaval- feestelijkheden in Lede zelf aanwezig zijn. Het is inderdaad een spijtige zaak dat er aan de pers verklaard is, aldus de voorzitter, dat er weinig inte resse voor de prinsen is na het karnavalgebeuren. Maar de prinsen zelf sturen vaak alleen hun kat! Achteraf bekladderen ze het feestkomitee, wat zeker spijtig (en onrechtvaardig) is. Tot slot werd de jury voorge steld: de heer Julien De Cremer zal voorzitter met stemrecht zijn. Aimé Van den Haute heeft geen stemrecht. Hij is de sekre- taris en zorgt voor het ophalen en bekendmaken van de stemmen. Verder hebben Guy Van Looken, Gerard Goeman, Louis Verschelden, Raymond Roeland, J.P. Ponnet, Rudolf Hanssens, Roger Van Daele, Petrus Neirinckx (keizer). Etienne De Backer, Freddy Matthijs en Albert Van Hove hun verantwoordelijkheid ais stemmend lid opgenomen. Ten slotte kunnen we nog ver melden dat de winnaar op de prlhs karnavalverkiezing een ronde som van 17.500 frank in de hand gestopt krijgt. De rest van het budget, waarvan de som nog niet bekend is, zal re delijk en rechtvaardig onder de twee andere kandidaten ver deeld worden. RDv. Zo wat 25 medewerkers en vrienden van Wetswinkei Aalst hebben vorige week het pro deo bureau in Dendermonde tijdelijk bezet «Pro Deo» staat voor de goedkopere rechtsbijstand, die de Orde van advoka- ten bij wet moet organiseren. Wetswinkei Aalst vindt nu dat de balie van Dendermonde er een lachertje van maakt Of helemaal niet: in dodelijke ernst maakt men van zo'n aanvraag een vernederende smeekbede. Terwijl feitelijk de verdediging van je rechten gratis moet zijn, aldus wetswinkei. De groep van Aalst wilde de kwestie dan ook met dezelfde ernst aanpakken: op 1 februari jl. trokken ze naar het justitiepaleis waar men het bureau bezette, vlugschriften uitdeelde, spandoeken ophing en slogans riep als «Pro Deo: geen vernedering» en «gratis rechtshulp voor iedereen». In een oogwenk was een schare rijkswachters ter plaatse. De 'beto gers' werden voorgeleid. Na dit oponthoud in de rijkswachtkazerne, werd een minimumeisenprogramma bekend gemaakt PRO DEO De wet zelf bepaalt dat de orde van advokaten een pleiter moet ter be schikking stellen aan personen «wier inkomsten ontoereikend zijn». De orde stelt het ereloon vast Bovendien moet iemand, die een beroep op een (goedkopere) advokaat wil doen, zijn zaak voor een bureau uiteenzetten, die de ge grondheid ervan vaststelt Momenteel mogen de inkomsten van de aanvrager de 14.000 frank per maand niet overschrijden. De aanvrager is ook verplicht bij de belastingen en bij de gemeentelijke politie langs te lopen Deze dien sten moeten de aanvrager een be wijs bezorgen dat de inkomsten in derdaad niet hoger liggen en dat de aanvrager geen eigendom bezit. Wetswinkei Aalst ervaarde in zijn half jaar werking dat men hier te maken heeft met een lange weg van vernederende ontmoetingen. Bovendien stelt Wetswinkei vast dat het pro deo bureau, die de kwestie dan in behandeling neemt, alle fatsoen tegenover minvermo gende met de voeten treedt. Min stens vijf advokaten luisteren naar de uiteenzetting van mijn pro bleem. Zij zullen er dan over oorde len of het wel de moeite waard is. BEREIKBAARHEID? De wetswinkei vindt dat men deze zgn. gratis rechtsbijstand omzeg gens niet kan bereiken: alleen op het «paleis» van justitie kan je er voor terecht, en dit voor heel het rechtsgebied (nl. Lokeren, Ninove, Aalst, Sint-Niklaas, Beveren... al les samen 11 kantons). Het bureau is open op twee voormiddagen per maand, dus tijdens de werkuren. En tenslotte, als het allemaal lukt, krijg je een stagiair toegewezen. MINIMALE EISEN Wetswinkei meent dat de rechts bijstand feitelijk voor iedereen gra tis moet zijn: «Om te weten welke je rechten zijn en om ze uit te oefe nen, is betaling al te gek. Iemand met meer geld, heeft dan meer rechten». «Maar», gaat Wetswin kei verder, «zo'n wijziging kunnen we nu niet onmiddellijk bereiken. Wel kan men door enkele kleine veranderingen een betere organisa tie verzorgen. 1Een pro-deo-bureau per vrede gerecht: Om een minimum bereikbaarheid te kunnen garanderen, moet het bureau per gerechtelijk kanton ze telen. 2. Een toegankelijke plaats, geen paleis of gerechtsgebouw: Het bureau moet uit zijn ivoren to ren komen, naar de rechtzoekende toe. «Een pro-deo bureau tussen de burelen van parket, onderzoeks rechter e.d. is geenszins van aard om iemand die een advokaat nodig heeft, in alle gemoedsrust binnen te doen stappen, integendeel, het schrikt hem af» 3. Aangepaste openingsuren, dus ook 's avonds eryof "s zaterdags: Mensen dwingen een dag werkver- let te nemen, is duidelijk onverant woord. Op die manier verliezen ze al geld, vooraleer ze aan een gratis of goedkopere advokaat toe zijn». 4. Vaststaande toekenningsvoor- waarden en tarieven, geen wille keur: Er moeten vaste kriteria zijn: wie heeft recht op een pro deo? voor welke gevallen heeft men recht op een pro deo? hoeveel moet desgevallend be taald worden? 5. de nodige diskretie, met hoog stens drie advokaten. 't Gaat niet op dat een hele troep advokaten staat te luisteren naar mijn probleem. Een minimum aan takt is hier niet misplaatst. 6. Gratis juridisch advies, naast procesbijstand: 7. Vereenvoudiging van de proce dure en formaliteiten: Het moet mogelijk zijn, dat men zich rechtstreeks bij een advokaat wendt, die de zaak in orde brengt. 8. Vrije keuze van een raadsman en niet enkel stagiairs: 9. Ruime bekendmaking van het bestaan en de werking van het bu reau: Wil het pro-deo-bureau zijn taak naar behoren vervullen, dan moet het publiek op de hoogte zijn van het bestaan en defunktie ervan. Tot zover de minimum-eisen van Wetswinkei. KORTSTONDIGE BEZETTING Omstreeks 10u30 wapperde een spandoek vanuit het balkon van het gerechtshof. Een groep jongelui trok ondertussen naar het pro- deo-bureau (dat te 10u moest open gaan, maar de rij wachtenden schoof nog niet op). Er werden daar vlugschriften verspreid waarop de eisen vermeld staan. Maar al vlug meende men dat de orde gestoord werd en een groep ordehandhavers drumde de jonge lui naar buiten Ondertussen was er zo'n geharrewar ontstaan bij advo katen, rechters en personeel van het gerecht dat iedereen buiten kwam zien wat er aan de hand was Buiten werd een spandoek met de tekst «Pro Deo: geen vernedering» in beslag genomen.

De Voorpost | 1979 | | pagina 21