kruLf uuu yj@©ftg+ Sttglp) 5)SlT ZE ZEGGEN: 2 - 9-2-1979 - De Voorpost Oe redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. EEN HONDEBEET... In de eerste plaats zou ik willen hertialen, dat sommige Vlaamse groepjes hoe goed hun bedoelingen misschien kunnen zijn de Vlaamse be weging slechte diensten bewij zen door allerlei agitaties. Nols heeft in Schaarbeek aan hun optreden duizenden stemmen te danken en in de Voerstreek wordt hun optreden ook niet al tijd door de plaatselijke Vlaamse bevolking goedge keurd. Dat er aan franstalige kant on middellijk tegenmanifestanten worden gevonden, die meestal niet zo vreedzaam zijn, is ook al gewoonte geworden en dat er dan wel eens een incident ont staat, verwondert niemand. Een hondebeet is vlug gegeven en een hond maakt als hij wil bijten geen onderscheid tussen Vlamingen en anderen. Onze rustige en sympathieke Minister van Binnenlandse Za ken, Rik Boel, heeft dit voorval niet willen opschroeven zoals de Franstalige partijen het zo graag deden. Heeft hij in de RTB-televisie in het Frans iets gezegd wat hij in het Neder lands misschien niet zou heb ben gedaan of werden zijn woorden door de commentato ren verdraaid of uit hun samen hang gerukt? Hoe dan ook, jaren geleden al heb ik onze Ministers de raad gegeven, hun eigen taal te blij ven spreken, net zoals André Cools, Antoinette Spaak en dergelijke het doen. De mees ten kunnen zich toch nog beter uitdrukken in hun moedertaal. Bovendien mogen de Fransta lige luisteraars ook wel eens een woordje Nederlands mee krijgen. En tenslotte hebben onze vertalers dan nog wat meer werk. Wat wel iedereen heeft verbaasd, is het politieke gevolg dat aan dit voorvalletje (dat iedereen betreurt) is gege ven: Minister Boel heeft het ontslag gekregen van al zijn be langrijke Franstalige kabinets leden, op bevel van hun partij leiding. We merken hoe solidair die kabinetsleden met hun Mi nister zijn geweest (dit is iro nisch bedoeld). Hoelang zal een taalkundig gemengd Minis terkabinet nog mogelijk blij ven? Terwijl we deze vraag stellen, rukken de Franstalige partijen zich hoe langer hoe meer los van hun Vlaamse fa milieleden. Willen sommigen onder hen als het touw los schiet in Frankrijk terecht komen? Le Nord de la France zal hen zeker in al zijn miserie gul ontvangen... Mare Galle Volksvertegenwoordiger En nog eens miljarden voor wapens... De breuk tussen de woor den en de daden van de meeste politieke vooraan staanden, heeft geleid tot de algemeen bekende for mule van de man in de straat, de «vuile politiek». Wat, dit moet er aan toege voegd, de grote meerder heid van de mensen niet belet het tientallen jaren lang, zoniet een ganse le ven, met dezelfden steeds weer te herbeginnen... Welnu, degenen die ons land op dit ogenblik zonder parlementaire kontrole be- sturen-de overgangsrege ring-zal men tenminste dan toch op één vlak niet kun- ken verwijten dat ze niet standvastig aan één ge dragslijn vasthouden: de miljardendans inzake be wapening. Wordt het vanwege ons een herkauwen van de kost van vorige week, de aankoop van de Hawk-Helipraketten? Geenszins! De inkt van de weinige protesten tegen de ze aankoop was nog niet gans droog, of de pers pak te reeds uit met een nieuw koopje in dezelfde aard. Woensdag van vorige week werd nl. bekend gemaakt, dat onze ontslagnemende overgangsregering tot de aankoop had besloten van 330 anti-tankwapens van het type Milan. Naar het schijnt waren ook deze ab soluut onmisbaar om aan de Oder-Neisselinie onze onafhankelijkheid tegeno ver het Sovjetgevaar te ver dedigen... Het is nog niet helemaal klaar, veronderstellen we, wat dit nieuwe koopje ons zal kosten. «De Standaard» spreekt nl. van twee en half miljard, en de «Libre Belgi- que»-dat katolieke blad met liberale eigenaars-heeft het over vier en half miljard. Jammer is ook wel, dat Van den Boeynants en Van Miert ons nog niet hebben kun nen uitleggen hoeveel te werkstellingsplaatsen dit nu weer voor ons land zal opbrengen, en hoe zij de generaals nog sterker tot besparingen en tot uitleg o- ver hun budgetten hebben kunnen dwingen! Verder veronderstellen we, dat de lezer zelf wel zal kun nen berekenen en uitmaken wat met deze miljarden zo al zou kunne aangevangen worden zonder dat er wa pens bij te pas komen. Wij dachten er bijvoorbeeld aan dat de aankoop in één jaar tijd van gevechtsvliegtui gen, tankwagens, raketten en anti-tankwapens, samen een totaal bedrag beteke nen hoger dan het tekort van de nationale begroting. Tekort dat men in de vol gende regering zal trachten bijeen te scharrelen met aanvallen op de sociale ze kerheid, nieuwe belastin gen en noem maar op. Maar terugdenkend aan wat Mare Galle 'n paar weken geleden deed opmerken o- ver het ongehoorde van een afgetreden overgangsrege ring die een ganse reeks «lopende zaken» regelt zon der de minste parlementaire kontrole, schoot ons nog wat anders te binnen. De sluiswachters zijn, vooral in Wallonië, al weken in sta king omtrent hun werk- en loonvoorwaarden. Minister Mathot heeft hen gezegd dat hij in de huidige voor waarden niet gemachtigd is met hen besprekingen te beginnen. De petroleumar- beiders van RBP in Antwer pen bezetten nog steeds hun bedrijf. De regering vindt geen tijd en is niet be voegd met hen te onderhan delen of zich met hun zor gen en eisen in te laten... Ondernemingen sluiten hun deuren, een dode in de kerncentrale te Tihange, de werkloosheid loopt op, de tandheelkundigen verhogen eigenmachtig hun tarieven, minister Boel krijgt boel in de Voerstreek, en van de regering hoort men niets, maar wapenbestellingen voor miljarden gaan ge woon door, onder de verant woordelijkheid van de kris- tendemokratische en socia listische familie, gerug steund door de vijandelijke broeders van VU en FDF, maar zonder dat de nieuwe verkozenen om hun mening wordt gevraagd. Allo! kiezer hoe gevoelt ge u? De man in de straat heeft ongelijk iedereen over'de zelfde kam te scheren, wan neer hij het heeft over de vuile politiek, maar in dit geval, met de betrokken partijtoppen die intussen al zes weken rond hun belan- genhutsepot zitten, kan hij gerust besluiten: er moet iets rot zijn daarboven... Ray De Smet HUISVUIL ONDUIDELIJK HEID Bij de bespreking van het huis- vuilprobleem en meer bepaald bij het vaststellen van de voor waarden van de overeenkomst voor het ophalen van bedrijfs- vuil en van vuilniscontainers van 1000 I inhoud is heel wat deining ontstaan. In de stad Aalst is heel wat kri tiek gerezen en de pers heeft heel wat artikels gewijd aan het gesteld probleem Op initiatief van de Midden- standsraad werd dit probleem in een vergadering uiteenge zet. waarbij de Schepen voor Huisvuil en Milieu uitleg ver strekte over een overeenkomst waarover het College zich nog moest uitspreken, en de moda liteiten goedkeuren. Het gaat om een ernstig pro bleem en er mag zeker niet ge ïmproviseerd worden. Toch moeten we nu reeds vaststel len, dat een beleid bepaald wordt zonder een grondige voorstudie. Vooreerst is de kritiek van de pers en de inwoners zo groot, dat dit een inspiratiebron van informatie zou moeten zijn. De C.V.P. heeft zich onthouden omdat het onvolledig dossier niet toeliet een inzicht te heb ben in het geheel en dat tevens het voorstel van voorwaarden niet eens werd voorgelegd en de eigenlijke vorm en inhoud ontbrak. Bij dit gebrek aan duidelijkheid stelden we de twijfels vast in de bespreking. Inderdaad het de bat is nog niet gesloten. De handelaars worden getakseerd in m3 huisvuil en zullen hier voor 100 fr per m3 dienen te betalen. Wat op het einde van het jaar 5.000 f. onkosten meebrengen. De vaststelling per m3 kan wil lekeurig zijn en gebaseerd zijn op wisselvalligheid. Een zak kost 6,40 F aan de stad, die de verkoopprijs op 10 fr. bepaalt heeft of een bruto winstmarge van 56%. Er is een duidelijk gebrek aan financieel inzicht over het be leid of interesseert dit aspect niet? Men dient te zoeken naar de meest efficiënte oplossing in het algemeen belang. Op dit ogenblik werden reeds containers gratis geplaatst in appartementsgebouwen. Het is hoog tijd dat Mevrouw de Schepen zich eens bewust wordt wat de kostprijs betekent van het ganse huisvuilpro- bleem, dat een service moet zijn. Dit belangrijk ontbrekend ge geven moet het dossier verder aanvullen. Ook het aspect van de private ophaaldiensten door zelfstan dige ondernemers, werd niet eens onderzocht of wordt dit dan ook een deloyale concur rentie zonder meer? Goede wil volstaat niet... een efficiënte aanpak dringt zich op. E. Bogaert Raadslid HUISVESTING... NU De door de gewestplannen ingevoerde woonuitbreidings- gebieden zijn van fundamenteel belang voorde komende genera ties. Daarom is het aangewezen bij de realisatie van die uitbrei dingsgebieden naar leefbare woonmilieus te streven i.p.v. «marginale woonwijkzones» tot stand te brengen. Het huisvestingsbeleid dat de jongste jaren werd gevoerd, heeft in de meeste gevallen geleid tot monotone woonwij ken. In feite zijn alleen slaapwij ken ontstaan die een verarming van het leefmilieu betekenen. Dergelijke ingrepen zijn stede bouwkundig net zo foutief als agressieve hoogbouw. Nu de Volksunie het huisve- stingsprojekt De Bioley voor goed uit de koelkast haalt, willen wij in tegenstelling met de traditionele woonwijken binnen dit 12 hectaren tellend gebied een multifunctioneel en bruik baar woongeheel uitbouwen. De eigenlijke woonfunctie moet verweven worden met verzor gingskernen zoals buurtwinkels. opvang van kinderen, rekreatie- mogelijkheden. Het nettoresul taatdat men via dergelijke optie kan bekomen is de betrokken heid van alle wijkbewoners. Het ligt voor de hand dat de wijk zelf ook een funktie moet vervullen binnen het betrokken stadsdeel. Ook niet-bewoners horen bij het wijkgebeuren thuis. Zo zijn niet-hinderlijke kleinschalige bedrijven best ge schikt om dit doel te bereiken. Een beter woonmiiieu vergt tevens verscheidenheid in de vormgeving van de woningen, terwijl de nieuwe wijk over een herkenbaar centrum moet be schikken waar meerdere aktivi- teiten elkaar raken. Uiteraard mag de kwaliteit van de woon omgeving niet gehinderd wor den door de auto. Dit betekent niet dat de auto zal uitgescha keld worden. Alleen moet men de auto een ondergeschikte rol toekennen en daartoe leent de woonerfsituatie zich uitstekend. Dit zijn enkele ideeën die de VU wenst toe te passen bij de realisatie van het De Bioley-pro- jekt. Destedebouwkundige poli tiek moet het mogelijk maken dat de kinderen die er zullen leven, ter plaatse een stukje van de wereld ontdekken. Ik acht het belangrijk nader in te gaan op de doelstellingen die de VU zich stelt bij de realisatie van dit projekt. Jan DeNeve, Schepen Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening Formateur Wilfried Martens heeft zondag II. voor de televi siezenders van B.R.T. en R.T.B.F. nadere uitleg verstrekt over wat hijzelf «het verken nend overleg» noemde om op nieuw met de zes uittredende regeringspartijen een regering te vormen. Martens verdedigde zich krachtig met de moed der wanhoop. De kijker kan alleen maar de indruk overgehouden hebben dat de formateur het land maar weinig meer te bie den heeft om uit de huidige cri sissfeer te geraken. Ook al mocht de formateur zoals hij ons vaak de schijn gaf —ergens aan de verre poli tieke horizon het verrassende lichtpuntje kunnen ontwaren, dan zal dit allicht bij een minus cuul kansje blijven. De onderlinge tegenstellingen zijn immers tot hiertoe nog lang niet afgezwakt. Men kan zich in de huidige omstandigheden in derdaad de vraag stellen of de mogelijkheid nog bestaat dat owel de Vlaamse als de Frans talie kandidaat regeringspar tijen nog bereid gevonden wor den om een deel van de com munautaire moeilijkheden door het parlement te laten beslech ten. Door deze twijfelachtige si tuatie zou het plan van forma teur Martens, om de regering onmiddellijk slagvaardig te ma ken met een gewestvorming met uitgebreide bevoegdhe den, wel eens ernstig in het ge drang gebracht kunnen wor den. Alhoewel wij bij het ter perse gaan van dit artikel de ant woorden van de onderschei den partijen die aan het rege- ringsberaad deelnemen nog niet kennen, kunnen we toch nu reeds met zekerheid zeggen dat de franstalige socialisten (PS) en de christen democraten (PSC) wel niet be reid zullen gevonden worden om hun afgesloten verkie- zingsverbond met het F.D.F vaarwel te zeggen. Ze huldigen hiérbij de leuze van de be ruchte Musketiers: «een voor allen, allen voor een»; m.a.w. ofwel nemen zij het allemaal ofwel geen van allen aan de toekomstige regering deel. Martens mag dus wel van zijn oorspronkelijke bedoeling, om een regering te vormen met Christen-Democraten en So cialisten (voorlopig althans) af gaan stappen. Zelfs al stemmen de zes par tijen die samen met de for mateur een ganse week rond de tafel zaten in een verken nend gesprek in om Martens vrij spel te geven op de door hem ingeslagen weg om de staatshervorming in twee fasen uit te voeren, dan betekent dit nog geen definitief akkoord dat tot een regeringsformatie kan leiden. Integendeel, Martens heeft zondag immers onomwonden toegegeven dat zijn plan, dat een oplossing moet brengen voor onze gewestvorming, en kel maar een min of meer «al gemeen schema» omvat, waarvan de details nog moeten worden vastgelegd. Vandaar dat de getroffen partijbeslissin gen van nul en generlei waarde zijn zolang aan dit schema geen eensgezinde inhoud kan worden gegeven. En deze eensgezindheid is zeer twijfel achtig. De kansen van de formateur om te slagen met de drie par tijen van het Franstalig «re- geercontract» worden met de dag kleiner. De oplossing van de regerings crisis op korte termijn worden met het uur uitzichtlozen Willy Van Renterghem GEEN TOEGEVINGEN MEER De besprekingen tussen C V.P.-P.S.C., P.S.-B.S.P-, V.U. en F.D.F. geven aanlei-; ding tot een zekere ongerust heid. Wij Vlamingen moeten met toe gespitste aandacht deze debat ten volgen en de resultaten er van kritisch analyseren. Ons komt het voor dat een gewest vorming met 3 nog steeds aan de orde is. Men fluistert zelfs van grenswijzigingen van Brussel. Daarbij klampt men zich.op nieuw vast aan een dotatiesys teem dat steeds ten nadele is van de Vlaamse gemeen schap. Zolang wij niet terugkrij gen wat wij inbrengen t.t.z. 62% kan men moeilijk van eer lijke en rechtvaardige oplos sing gewagen. Wij kunnen en mogen zo maar niet miljarden weggeven. Men verzekert ons dat deze opties overgangs maatregelen zijn. Het verleden heeft ons nochtans geleerd voorzichtig te zijn met zgn. overgangsmaatregelen. Een maal de franstaligen iets ver worven hebben beschouwen wij het als definitief en irrever sibel (zie art. 107quater). De verkiezingsuitslag van 17 de cember 1978 heeft duidelijk aangetoond dat het Egmont- pakt niet aanvaard werd door de Vlaamse kiezer. Nu nog minder mogen de Vlaamse on derhandelaars geven en toe geven. Een duidelijke overeen komst, eenvoudig van vorm, aldus begrijpelijk voor iedereen moet vastgelegd worden Deze overeenkomst mag niet in het voordeel of nadeel zijn van één van de twee gemeenschappen. Wij vragen niet meer dan ons deel, waarop we recht hebben, met Brussel als tweetalige hoofdstad en niets meer of minder dan dat. Willy Van Mossevelde Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Mijnheer de Hoofdredacteur, Naar aanleiding van het artikel verschenen in de Voorpost van 2 februari 1979 onder titel «KWB et informatiekampagne over 0.C.M.W. verder» (Pagina 3) staat het O.C.M.W. Comité voor de Rustoorden, vergaderd in voltallige zitting, er op volgende verklaring af te leggen. 1. Het Comité heeft zich bij de opname van bejaarden nog nooit laten beinvloeden door politieke druk. 2. De onderzoeken tot opname van bejaarden gebeuren door terzake bevoegd personeel. Aan de hand van de door dit personeel voorgebrachte versla gen besluit het Comité over de noodwendigheid van een even tuele opname. 3. De beslissingen van het Comité zijn steeds bij algemeen heid van stemmen genomen. De leden van het Comité betreuren dan ook de stellingen naar voor gebracht op voormel de vergadering van de K.W.B., die van aard zouden kunnen zijn het door het O.C.M.W. gevoerde beleid in een verkeerd daglicht te stellen. Namens het O.C.M.W. Het Comité voor de Rustoorden Nederland zitten prieprdt i in het parlement, qd. d Franco was minstensjemt bisschop lid van de spaarmi kroonraad. Er moeten one geval redenen zijn oiptbe een verantwoorde wijz$n 'n politieke rol te spelerfze indien priesters door,ende politiek aktivisme de {f on kerkgemeenschap v£dsw binden, dan moeten lbeur zeer ernstige redenenP0° zijn. ent C Maar de kerk als inster'91 als spreekbuis van het." Gods en de brengstee? een boodschap van r[gen ier a« lus o vaardigheid en vrijheii zich niet onttrekken a politiek, aan het welzij!^ het volk. Rerum Novq gen PAUS JAN—PAUL EN MEXICO Het is waarschijnlijk dat de paus zelf het meest verr geweest door zijn triomfantelijk onthaal op zijn reis Puebla, het heeft de meeste katholieken deugd g# door de massamedia, en dan vooral door de t.n gebeuren te kunnen meeleven. Aan de andere kant is het zeker dat sommige mensel ontgoocheld geweest zijn over hetgeen de paus gezel niet gezegd heeft. Ik moest eigenlijk lachen als onz^ reporter voorspelde dat de paus tijdens de plechtige c ristieviering in Guadeloupe een homilie zou houden waarde van een encycliek zou hebben, dus een zeer b«j vra rijkdokument zou zijn. Wie dat dacht is bedrogen uitinbeL men: Jan-Paul sprak over Onze Lieve Vrouw plus eeristuu algemeenheden over rechtvaardigheid. Bijl egen En dat kon niet anders. De -• paus werd als eregast uitge nodigd de bisschoppencon ferentie te Puebla te openen maar Puebla ligt in Mexico, één van de enige landen dat geen diplomatieke banden heeft met Rome, eigenlijk was gans het optreden van de paus in strijd met de mexikaanse grondwet. De politieke toestand in Mexi co is daarenboven zo dat de politieke partijen van be lang niet zeer vooruitstre vend zijn. Dat betekent dat de paus niet anders kon doen dan enige algemene evangelische waarheden voorhouden zonder in elk geval in striemende be woordingen de toestanden in Mexico of in andere Zuid- Mexikaanse staten aan te vallen. Als Paulus VI des tijds werd uitgenodigd om te New-York voor de Vere nigde Naties te spreken, dan kon die in alle scherpte de standpunten naar voren brengen die volgens hem uit het kristendom voort vloeien. Men mag niet ver geten dat Jan-Paul als ere gast optrad en ontvangen werd: een eregast spreekt met fluwelen handschoe nen aan Men mag ook niet vergeten dat wij voorzichtig moeten zijn met wat radio, t.v. en de persagentschappen ons brengen, die berichten zijn dikwijls onvolledig en van daar onjuist. Als de paus zou gezegd hebben dat de priesters zich met geen po litiek moeten bemoeien, dat zij integendeel veel moeten bidden, dan denk ik dat Jan Paul dat niet kan gezegd hebben. Hij is toch ook priester en hij doet aan poli tiek als hij een kardinaal aanstelt om te bemiddelen tussen Argentinië en Chili in hun ruzie over een eiland je in de Stille Zuidzee, om maar één voorbeeld te noe men. Monseigneur Dan- neels schreef terecht in «De Boer» van 2 februari 1979 dat ons gebed geen vlucht heuvel mag zijn, geen stormvrij gebied. Indien ons krinstendom van dien aard zou zijn dat wij de armen en de verdrukten troosten door voor hen te bidden en ze verder aan hun lot over te laten, dan zouden wij het verwijt verdienen van Marx dat godsdienst opium is voor het volk. Het is een open vraag of het wenselijk is dat priesters in de voor ste rangen strijden van poli tieke formaties. Ik denk dat men hier geen algemeen antwoord kan geven, ik denk wel te mogen zeggen dat het best is dat geen priester zitting heeft in de belgische senaat als lid van de CVP, zoals het tot Mon seigneur Philips de ge woonte was. In Frankrijk, in aa""- ■evad tw )r,ibruik Je. di Quadragesimo Anno, Ijhoor lorum Progressio, Lit ani Gentium staan vol poh raa in de brede zin vartrusti woord. De kerk zou aarel po: plicht te kort komen, iet de zij wel haar stem verhetiavei er wetten gestemd w<en g om de echtscheiding ondsi abortus toe te laten, fuwei bewust zwijgt als er fvéaa onrecht blijft bestaalalso verdrukking: het ze\Pd tw gebod is even belangri het vijfde en zesde, moeten besluiten: ori' ziens is het optreden vr paus verlopen zoals h verwachten was. Het bisschoppen van Zuid-ij de rika zelf die te Puebla sc moeten stelling. nemtre w dat met of zonder ritn 5( nen van Rome, het zi|ki<er tholieke leken en missjuwei hier en daar een priestfeiten de harde dagelijkse Islijtl tegen de onmenselijkéoere standen op sociaal encht i nomisch gebied zfmijd moeten voeren, om tofiel'ik te verhoudingen te klrk v hebben wij geen manfle9ai nodig. Jezus was indelQens geen onruststoker, politiek fanaticus, Hij Petrus zijn zwaard opi wegsteken. Maar Jezi toch ook: ga in het eei vuur, want ik had honi gij hebt mij niet te et* geven...als men u uw vraagt, geef dan ook ui derkleed...het is gem«00jC lijker voor een kameeCszin het oog van een na< kruipen dan vooreen rijn op de hemel te komen, iiaag Kristus heeft geen pollnt ei partij gesticht, in zijn 6i 0| Boodschap vindt menin he praktische richtlijnen, imen de leer en het voorbeelBls hi de Heer volstaan orrtnde leerlingen te bezielen den ei alle levensgebieden de; trachten een menswa# de toestand te schepperf" te( kerkelijke hiërarchie z ke algemene richtlijnen nen en wellicht moeteL ven, de uitwerking taak van de leken, nic|ri" de hiërarchie. C. De Vos (21J il wa It da irder op De op1 zul lien f JAAR VAN HET KIND- Wie veel geld heeft en geen kinderen is niet rijk, wie v< t kinderen heeft en geen geld is niet arm. (Chinees spreekwoord Als kinderen niets doen, doen ze kattekwaad. (Henry F ding) Een huis vol kinderen is een korf vol eieren. (Nederlan spreekwoord). God kan niet overal zijn, daarom heeft Hij moeders gesch tel" •pen. (Joods spreekwoord) Kinderen beginnen met van hun ouders te houden, als 1 ouder worden beoordelen ze hen, soms vergeven ze hen. (Osc u Wilde).

De Voorpost | 1979 | | pagina 2