firn bij mu man Ayatollah Urbanus in zijn volgelingen MAATSCHAPPELIJKE REALITEIT CENTRAAL IN KUNST VAN JAN DE NIJS 32 - 9-2-1979 - De Voorpost Jan De Nijs bij een mobiel. EDV zelfde mobiel in beweging. (F.DV) Een tot barstens toe gevolde zaal... Een publiek dat applaudisseert en lacht bij het minste dat zich op het klaarstaande podium durft te bewegen. Hier moet wel iets erg groots aan de gang zijn of op zijn minst worden verwacht. Een optreden van Jan-Paul II wellicht, die na een rondreis doorheen Centraal-Amerika nog even komt binnenwippen? Of zijn het de volgelingen van de ayatollah die de zaal van het Jeugdcentrum Zonnestraat bezetten? Een of andere organizator van de «vergadering» tracht het publiek tot bedaren te brengen. Ergens horen we de naam Urbanus. En weer een oorverdovend applaus. Jan De Wilde, sfeervolle liedjes met af en toe een gepaste kwinkslag. (EDV) Maar het blijft wel even wachten op Urbanus van Anus; het eerste gedeelte van het optreden wordt namelijk verzorgd door een andere meester, nl. Jan De Wilde. Het wordt een even bekende als boeiende Jan De Wilde, zoals gewoonlijk door zijn vrouwtje. Lieve Van Steen- berghe op de bas. en André Van De Velde op gitaar, op een sobere wijze begeleid. Met oudere en nieuwere liedjes («Joke». «Eet meer kittekat», «Plus minus zestig», «O dokter», «Evaluatie» en het erg mooie en sterke «Zoiets houdt je overend»), aaneengepraat door pittig-humoreske bindteksten, weet hij het publiek op zijn gewone, d.w.z. licht ironische maar toch erg sympathieke wijze van praten en zingen, in zijn ban te houden. Hoewel men zich niet altijd van de indruk kan ontdoen dat er parels voor de zwijnen worden gegooid. Veel sukses oogst hij alleszins en het weze hem gegund, want een optreden van Jan De Wilde blijft toch nog steeds een belevenis (of her belevenis) van het hoogste allooi. En dan wordt het even pauzeren geblazen: tijd voor een pintje, een «jus de fruit» zelfs, om de met veel moeite ingehouden lach nog even naar lagere regionen te kunnen verhuizen; straks zal men nog genoeg lachkansen kunnen benutten. En dan weer naar boven. Na nog even op de proef te zijn gesteld door deze en gene informatie, verschijnt de baardige mythe op het podium... Een gelach en gebrul van jewelste. Zijn para bels en fabels onderhouden de zaal, brengen het publiek in de hoogste sferen. Het gelach welt op uit de lage regionen en deinen onophoudelijk de zaal in. De hot-dog, de groepies. het Jezuie- tenkollege, de Hells Angels, het Plezante liedje voor Lut», «Theo-aan wie vaarwel wordt gezegd», de «Lieve Jongen, die Ik was het stencilletje vergeten dat mij door kunstenaar Jan De Nijs werd toegestuurd en waarop te lezen stond dat hij op «mijn» medewerking beroep zou doen om een projekt uit te voeren. Een beetje verdacht dat ondeugend ding. Het komt immers maar zeer zelden voor dat kunstenaars open lijk de medewerking van het publiek nodig hebben om een 'kunstwerk' te maken. Toch in die zin dat het uiteindelijke werk bestaat uit onderdelen van door het publiek aange brachte elementen. Jan De Nijs vroeg in het stencilletje dat men zou meebrengen, naar eigen smaak één van de mooiste afbeeldingen, een van de af schuwelijkste of één van de prachtigste herinneringen. In mijn oude boekenkast vond ik er geen want alles wat ik heb is van middelma tig allooi. En vermits ik het werk van Jan niet om zeep wou helpen... Jan De Nijs (29) behoort tot het kransje kunstenaars in het Aalsterse die proberen er wat aan te doen. Aan wat? Wel, hij probeert een nieuwsoortig mechanisme op gang te brengen waarbij de burgers zich niet meer zo afzijdig gevoelen. Zo is ook zijn eigen werk hanteerbaar. De allemaal kleine onderde len zijn verstelbaar. Je kan ze afhaken en elders aan plakken. Dat is mogelijk door het gebruik van mag neten. Dat alles wil nog niet zeg gen dat het hier om een demokratisering van de kunst te doen is. Want dat stukje afbeelding dat ik meebreng en dat net zou passen in het werk van kun stenaar Jan De Nijs brengt me geen bal op. Let wel, het kan eventueel door de kun stenaar verkocht worden! Maar het hoeft ook niet aan- geschroeft te worden deze redenering omdat het in zijn ware betekenis niet zo be doeld wordt. altijd misdienaar is geweest», «De kartonnen tulp van Montreux», ze worden allemaal ver-leevend-igt. En tijdens de twee toegiften klinken het ge lach en gebrul nog een laatste maal op. De spitsvondigheden van Urbanus van Anus, afgewis seld met minder geslaagde grappen en grollen, behoren weer 's tot het gesprek van morgen. Morgen... Morgen kunnen we dan naar onze lieftallige Micha kijken die wellicht niet eens de «Wassen chrysant van Jeruzalem» zal kunnen in de wacht slepen. Of toch? Wie weet... Dan is Urbanus me ondanks alles toch heelwat liever. DDT De Nijs probeert de onbe kende artistieke kwaliteiten van de massamens op te sporen en te verbruiken in zijn persoonlijke aktiviteit. Die onbekende kwaliteit van de massamens maakt het ons duidelijk dat ze zonder het te beseffen kunst voort brengen. In feite tracht de kunstenaar hier op een sim- plistiese manier een onder zoek te openen. Wanneer al die onbekende elementen in de handen te recht komen van Jan De Nijs dan worden deze in een meer kunstzinnige funktie omgebogen. Zo ook de aan gebrachte stukjes die in een plastiek huls gezamelijk ten toon hangen. Verzameling De expositie welke Jan De Nijs van zijn werk in de ka pel van het Oud-Hospitaal heeft ingericht geeft ons een ontluikend beeld van hoe de kunstenaar zichzelf ziet als aanbrenger van i- deeén. Hij verzamelt al sinds lange tijd (VP 26/8/ 77) laarzen, beha's, slipjes enzoverder. Kortom kon- sumptiegoederen. Wat hij daarover heeft op foto of uit tijdschriften tekent hij over, maakt er kopij van of doet het door middel van frotta- ge een techniek uit onze jeugd. Dat alles wordt ge- kombineerd in een werk. Dat werk wordt dan nog maals door Jan bewerkt. In de meeste gevallen worden de werken met overhoekse strepen als het ware vernie tigd. Het zou ook wel kun nen zijn dat die behandeling enkel maar tot doel heeft de realiteit te muilbanden of ons een blinddoek op te hangen. In een kijk-kast vol licht, met centraal de lieve 'smile' van een meisje, zitten ver schuifbare heldere en ge kleurde glazen. Je kan ze verschuiven in de kombina- tie die jezelf verkiest, en zo kom je tot rare vaststellin gen die gaan van de venster etallage van een vrouwen bordeel tot de nette gla mour touch van het meis- ie od de foto. Dit werk leidt ons echter onherroepelijk terug tot de pop-art kunst. Deze kunst richting reageerde ook al te gen de maatschappij en in Deze week is het terug erg rustig in onze bioskopen. vallen weinig wijzigingen te noteren, in cinema Feestpaleis blijven de twee films van vorig week doorlopen. In de grote zaal 1 is dat «Death on tfi Nile», een Agatha Christieverfilming. In zaal 2 gaat «Grea se» zijn negende week in. Wat cinema Palace betreft, ook daar een verlenging, nl. c film «Convoy» in de benedenzaal. In de Studio gaat vanaf vandaag een film die wij stei aanbevelen: «ifigeneia». Deze Griekse film naar het gelijk namige werk van de oude Griek Euripides ging in premièn op het Festival te Brussel. Hij kwam er, werd gezien ei overwon er. Met deze film ook sloot Michael Cacoyanni zijn Euripides-cyklus af. Zoals u misschien reeds bekem verfilmde hij voorheen reeds «Elektra» en «De Trojaans vrouwen». d m- De geschiedenis speelt zich af tijdens de oorlog tegen Tro jeOm Menelaos, wiens vrouw Helena er met Paris vandoc fót e< ging, te wreken verzamelen de Griekse koningen hun troeft van pen in de baai van Aulis. Zij kunnen echter niet uitvare )tigd< omdat de wind is gaan liggen. Wanneer er gebrek aa gbar voedsel komt laat Agamemnoon de heilige dieren van hoiruike gepnester Calchas slachten. Ook het hert van Artemi* rel wordt daarbij gedood. Als zoenoffer vragen de goden. ze< wig j Calchas Agamemnoons oudste dochter Ifigeneia akti< Om zijn dochter naar Aulis te lokken verzint Agamemnoo eg ze een list. Hij laat haar zeggen dat ze zal uitgehuwd wordefele aan Achilleus. Vol vreugde gaat Ifigeneia samen met haaisioei moeder Klytemnestra naar Aulis. Daar wordt haar de ompr vai vang van het drama duidelijk. Agamemnoon kan niet meeflrijf v terug want duizenden eisen de dood van zijn dochter Ifigej) ges neia zal tenslotte toestemmen in het offer. over Het verhaal van Euripides werd door regisseur Cacoyanni izelf in een modern kleedje gestoken. Zo ziet hij de dood vai dure Ifigeneia als zijnde een politieke moord. Daarnaast zijn e die ook nog een aantal andere tema's die de film bijzonde iters' boeiend maken en die hem daarnaast uitstekend geschik ingoi maken voor opgenomen te worden in het schoolprogram i ree ma. Een aantal scholen bespraken trouwens reeds voor4jeder stellingen in cinema Palace Naast het sterk aangrijpende drama in een prachtige filmi sche vorm is er ook nog de sfeerrijke muziek van Miki Theodorakis. Een film die wij dus van harte aanbevelen. S.Ji de werken van sommige kunstenaars wordt het alle daagse verheerlijkt opge- somt. Tot een echte bewus te stellingname is het ech ter nooit gekomen. Juist in dat domein wil De Nijs zich wel uiten. Eerlijkheidshalve moet ik er aan toevoegen dat ik mij niet geschokt heb gevoeld door het werk van De Nijs. Zijn werk komt mij over als de weerspiegeling van een maatschappelijke ervaring. Hij wil deze ervaring ook bij de burgers overbrengen en om daar maximaal in te sla gen betrekt hij hen bij zijn luikt. werk. Deze bemoedigerp taak komt hem ter ere. slot nog dit. Dezer dagf was ik in het Van Abbe i seum te Eindhoven gjaars kijken naar de tentoonsém. 9 ling van Hans Haacke, 1 van de weinige kunstenal die een duidelijke politieH inhoud geven aan hun we mer In de ruime zaal van het nigger seum hing een vergrote #ur - vertentie op welke door lips was geplaatst in eer^' raanse krant en waarin lel,a bedrijf zijn steun toezeg ka aan het regime van de Sji"ULJI Haacke gebruikte ze aat werk in zijn tentoonstellii *7R Roger D'Hoi Een pluimpje ook voor de begeleidingsgroep v De Wilde. (EDV) Urbanus, druk aan hel uitleggen hoe zijn vinger onder de tram geraakte. (EDV) ANTRAKT—11 FEBRUARI 79—20u30— STADSSCHOUWBURG Op zondag 11 februari om 20u30 vertoont de filmklub Antrakt vzw in de Stadsschouwburg aan het Vrede plein te Aalst de film «Freaks» van T. Browning. Een Amerikaanse produktie uit 1932. Het verhaal speelt zich af in een cirkus. De artiesten zijn in twee kampen verdeeld en misprijzen elkaar. Enerzijds is er het kamp van de 'normaalgevormde mensen' met de traditionele trapezisten, ruiters, goo chelaars, enz., en anderzijds zijn er de 'lilliputters' de attrakties van het cirkus. In dit wereldje probeert een van de dwergjes het hof te maken aan een mooie koorddanseres, die natuur lijk prompt weigert, tot op de dag dat zij verneemt dat 'haar dwergje' een grote erfenis heeft verkregen. Ondanks deze bijna onuithoudbare show van gruwel en lelijkheid is 'Freaks' toch de filmgeschiedenis ingegaan als een meesterwerk van poëtische en tedere fresko's. In dit Jeroen Bosch-achtig aandoend gegeven zullen wij tenslotte het ware monster ontdekken. De amazo ne Cleopatra die perfekt gevormd is, maar moreel zo afgrijselijk is dat ze een dwerg verleidt om zijn fortuin te kunnen pakken. De wraak van de minderbedeelde wezens zal echter evenredig zijn met hun onmenselij ke miseries. De toegang voor deze voorstelling bedraagt 55 fr. CJP-ers, TTT-ers en 65-plussers betalen slechts 45 fr. KFL—15 FEBRUARI 79-20U— KOLLEGEZAAL PONTSTRAAT Op donderdag 15 februari om 20 u loopt in de kollegezaal aan de Pontstraat de volgende KFL-film «La Chaise vide» van Pierre Jallaud, een Franse film uit 1974. Pierre Jallaud is in ons land onbekend en in zijn eigen land, Frankrijk, marginaal. Na zijn filmstudies aan het IDHECte Parijs ging hij zich aan de montage wijden. Daarna draait hij een tijdlang korte films. Ook schreef hij scenario's, meestal over marginalen, die al dan niet verfilmd werden. In 1971 schreef hij dan het scenario met als centraal tema de eenzaamheid van een ongehuwde moeder. Hij zou tot in 73-74 moeten wachten alvorens hij met beperkte middelen deze film zou kunnen realiseren Scenario. De tweeéntwintigjarige Anne, bediende in een foto teek, woont met haar driejarig zoontje Samuel op een kamer in de Parijse «banlieue». Het is de dagdagelijk se tocht van «métro-boulot-dodo» en de voortduren de zorg voor haar kind. Anne's geliefde is vier jaar geleden als fotoreporter met onbekende bestemming naar een Afrikaans land getrokken en nog altijd niet teruggekeerd. De man wist ook niet dat hij een zoontje heeft. Het blijft voor de jonge vrouw wachten op de geliefde, wachten op de vader. Intussen maakt zij kennis met een ocarina spelende musikus. Ze groeien naar elkaar toe. Maar een reaktie van Samuel doet haar aarzelen. Voorlopig althans, wil zij Maxime niet meer ontmoeten. De tijd is nog niet rijp om haar kind een nieuwe vader te geven, noch om een andere man lief te hebben. MARCEUNOKLUB—11 FEBRUARI'79- 14U— KAPUCIJNENLAAN Ook de ieugdfllmklub heeft terug wat in petto voor de jongere kijkertjes. Op zondag 11 februari om 14u vertoont zij in de filmzaal aan de Kapucijnenlaan te Aalst de Walt Disneyproduktle «Nanou, het jungle- kind» of de belevenissen van een jongetje in de .ungle, temidden van de wilde dieren. De voorstelling eindigt rond 16u30.

De Voorpost | 1979 | | pagina 32