Iet gure winterweer kostte onze stad pik! JEEDS MEER DAN 12 MILJOEN WLA suggesties omtrent Ring rond Aalst BURGEMEESTER SCHAAKMAT GEZET WLA nieuwtjes Wantoestanden bij Aalsterse postboden blijven aanhouden WIPE-OUT De Voorpost - 9-2-1979 - 3 nf eerste schenen die antwoordde op de 15 konkrete vragen van t vMslid Van Hoorick was Jan De Neve, Schepen van Openbare Werken. Ij onderstreepte dat in de gegeven omstandigheden de perfektie niet ,se|ogelijk was. In Aalst was het volgens hem niet slechter geweest dan Hers. De schepen hield er trouwens aan al diegenen te danken, die :h ingezet hadden in de bestrijding van de gevolgen van het winter- ler. or1"" c wPds n ibei Idien antwoordde hij konkreet op vragen, die zijn departement uitjnbelangen. Wanneer het stads- jstuur een mededeling krijgt van I Rijkswacht dat er ijzel op de égen ligt of verwacht wordt, >riebrdt de stadskondukteur verwit- cjd, die onmiddellijk kontakt op- jnaemt met de privé-aannemer, spaarmee Aalst een kontrakt afsloot jn 1 onderhoud van de wegen. De orjrstbestrijding is immers voor- jjzfi in het betrokken lastenboek. ,ledze aannemer moet dan vol- )oriende materiaal en mensen inzet- 'i om te trachten de 450 km idswegen vrij te maken. Dit alles beurt onder toezicht van de ver- Itwoordelijke van het departe- ent Openbare Werken, die aan- 5tefzig is op de werf Uit de opgelo- h 'n ervaringen bleek alleszins. Hgens schepen De Neve dat het idsbestuur onvoldoende investe- Igen deed om dergelijk winter- ier aan te pakken. Men beschikt Jus over slechts één kleine auto- lz|Jbtische strooier, die vroeger aan ova gemeente Erembodegem toe- Rhoorde. Lit antwoord op de derde vraag pon raadslid. Van Hoorick, over de ranrusiing, was volgens de schepen ïanl positief te beantwoorden, i, iet de sneeuwruimers en grond- rhehaven betreft werd in Aalst 230 wtfn gebruik gemaakt van een ig endschaver. Men deed hierbij n, juwens beroep op twee andere 5r ivéaannemers. ta^als overal elders werden in onze zejó twee verschillende produkten grjibruikt| enerzijds natriumchlo- je Ie, die efficient is tot min. 2 gra- S en anderzijds calciumchloride it 1.000 F per ton duurder is) dat 3d werkt tot min zeven graden, jest het erger dan moeten andere Jdelen ingezet worden, it de vraag naar de schade be- Ift schat de schepen van Open- !n""re Werken deze op zowat 7 mil- r In 500.000 De meeste onge bakken aan het wegdek werden ss»uwens ontdekt in de oude ge- JStfeiten van het stadscentrum waar e slijtlaag op de wegen dikwijls JkRoereikend is. Op nieuwe wegen encht men deze ongemakken te amijden door te voorzien in een tofielijke koffering Na elk nieuw kfrk wordt door proefboringen anflegaan of de aannemer werkte de/gens het lastenkohier. Deze bo- jgen kosten de stad trouwens Hljpl wat geld. Als men echter vast- jpiflt dat er onregelmatigheden ge- 'irden, wordt niet nagelaten boe- op te leggen. De Neve dacht ook dat de wer- op de Grote Markt geen gevol- n zullen hebben voor Karnaval, lien het weer goed zou gebleven zouden deze trouwens reeds .tooid geweest zijn. ïellBszms zullen de Foorkramers ia3t verhinderd worden hun kra- rijn op te stellen, vermits de be- Haag reeds voltooid is. Deze >ollnt enkel nog geeffend te wor- n &i Op het mozaiekwerk achter- sn in het Belfort zullen echter geen n.imen kunnen verrijzen aelflls het er nu voorstaat voorziet onrtn de beëindiging van de werken n den eind mei 1979 je^t de algemene besluiten betreft, ,aafS de Schepen van oordeel dat )0rin technisch nog beter dient te zfken, en dat er anderzijds bij het |n reden op menselijk vlak nog }tel wat verbeteringen kunnen j gebracht worden. Hij besloot ^je tussenkomst met erop te wij dat het winterweer onze stad op ,2/ ogenblik reeds 12.309.800 F 1 tte, daar waar men slechts 3,5 Joen voorzien had op de begro- I Deze prijs houdt dan nog geen ening met de wedden van de nat 80 werklieden, die ingezet den. iepen van Onderwijs Herman Jls antwoordde op zijn beurt dat leen problemen geweest waren e stadsscholen, wel in de beide demies. In deze van Muziek en d let was er een technisch defekt de verwarmingsinstallatie, F,< ar deze was vlug verholpen. Aan akademie voor Schone Kunsten 'an ide de school op een bepaald iment gesloten te worden bij 5ch rek aan leerlingen. iepen van Sociale Zaken Reeg is j s kon mededelen dat er geen )sc Dnderlijke sociale gevallen ge- laleerd waren, wel enkele kleine emakken. lit verband vermeldde hij nog op de Adviesraad voor Derde ftijd een voorstel besproken d om een kaart af te leveren, te in geval van nood voor het n zou kunnen aangebracht den. Verder achtte hij het drin- d noodzakelijk een alarmsys- n uit te werken voor alleen- nden en gehandikapten. Mevrouw De Maght antwoordde op haar beurt positief op de laatste vragen van Van Hoorick. In het stadspark kregen alle dieren dage lijks voedsel en werd gezorgd voor het vrijmaken van de vijvers. Heel wat mensen hadden zich volgens haar ingezet voor de dieren in nood. Wat de drie zwanen betreft, die ge vonden werden op de Dender, deze bleken niet afkomstig te zijn van het stadspark. Dan kwam burgemeester D'haese- leer aan het woord, die vooreerst herinnerde aan de artikelen 168, 169 en 170 van het Algemeen Poli- tiereglement, die op deze materie betrekking hebben. Volgens hem was er weinig gevolg gegeven aan deze politieverordeningen Zowel in de Aankondiger als langs de wijk agenten om werk getracht deze artikelen zo goed mogelijk te laten opvolgen. Wat de ongevallen op de voetpaden betreft zullen er volgens de Burge meester wel heel wat geweest zijn, maar slechts één werd aangegeven bij de politie. Volgens de gegevens bekomen van de dienst 900 zouden er in groot-Aalst 20 breuken ge weest zijn tengevolge van een val. Hiervan waren er 18 voetgangers en 2 fietsers. Daar waar de dienst 900 in januari 1978 2054 -diende uit te rukken, was er dit jaar een verhoging van 515 oproepen, zodat men kwam tot een totaal van 2569. Wat de bran den betreft telde men verleden jaar 15 gevallen, dit jaar 68 branden. In 197-8 waren er 53 oproepen tot hulpverlening en dit jaar 163. Ook van de Waterdienst kreeg de burgemeester cijfers. In januari 1979 telde men daar 176 meldin gen van bevroren watermeters. In 59 gevallen diende het water afge sloten, om een herstelling mogelijk te maken. Verder waren er 2 on dergrondse lekken. Ook noteerde men tientallen oproepen uit de deelgemeenten maar deze werden verwezen naar de Interkommunale Watermaatschappij. De burgemeester besloot zijn tus senkomst met het voorlezen van een brief van een inwoner uit Den derbelle, die het stadsbestuur feli- citeerde met de bijzondere inspan ningen die het leverde ter bestrij ding van het winterweer. Daarna werd het woord gegeven aan de oppositie bij monde van raadslid Uyttersprot. Volgens hem gaf schepen De Neve de juiste weergave van de toestand met te zeggen dat het in Aalst niet slechter was dan elders. Hierbij verduidelijkte het oppositie lid dat men in Aalst drie circuits van gemeentewegen kent Het eerste circuit was volgens hem te vergelij ken met andere steden en gemeen ten Hier gebeurden wel enkele fundamentele fouten door met de bestrooïïng slechts te starten in de nacht van 30 op 31 januari 1978 om 11 uur 's avonds. Vervolgens wees hij erop dat de ijzelbestrijding in feite het werk was van privé personen en niet van de stadsdiensten. Het stadspersoneel zou pas vrijdagnamiddag na nieuw jaar de opdracht gekregen hebben om met het sneeuwruimen te be ginnen. Wat de sekundaire wegen betreft boden deze volgens hem geen vol doende toegang tot de primaire wegen. Over het tweede circuit zei raadslid Uyttersprot dat deze pas bestrooid werden na drie weken. Het derde circuit heeft trouwens nog altijd geen strooizout gezien. De oplossing kon volgens hem ge zien worden in het ruimen van de sneeuw met schavers. Deze dienen dan wel aanjekocht door de stad Aalst. Vervolgens had hij kritiek op de toestand van de voetpaden en rij wielpaden, waar pas laat zou aan begonnen geweest zijn. Hij ver wees hierbij naar de brug te Gij zegem Men moet in de toekomst komen tot het opstellen van een inventaris van eerst te bestrooien wegen. Zijn CVP-kollega Lambert Van de Sijpe nam dan het roer over. Hij vroeg allereerst dat snel werk zou gemaakt worden van het vullen van de bestaande putten vb. aan de Af- fligemdreef, dit om verder onheil te voorkomen Vervolgens wees hij erop dat de straat door de winter in feite terug een speelstraat werd. Volgens hem was het opvallend hoe de mens weer meester werd van de straat. Hij deed dan ook het voorstel een aantal straten als speelstraten in te richten en ze aan de kinderen terug te geven Tenslotte vroeg ook hii aandacht te besteden aan de voetpaden, die dik wijls verwaarloosd worden ten 'koste van de rijbaan. Het was raadslid Bogaert (CVP) die het laatstewoordin de tussenkomst van de minderheid had met er Schepen Hooghuys aan te herinne ren dat de Rotary Aalst reeds een tweetal jaren ervaring heeft met het uitwerken van een alarmsysteem voor bejaarden en gehandikapten. Onlangs werd trouwens nog een nieuw verbeterd apparaat uitge vonden, met een grotere zend- kracht dan vroeger. Nadien Raymond Uyttersprot nog even vlug tussenkwam om te vra gen dat men een betere service zou geven aan personen die hun afwe zigheid op hun werk dienen te ver rechtvaardigen, kwam de Burge meester weer aan bod met erop te wijzen dat dergelijke attesten afge leverd werden door zijn kabinet. Schepen De Neve, die het ant woord op de interpellatie van raads lid Van Hoorick (BSP) ingezet had, kreeg ook de laatste repliek met de verduidelijking dat het tweede cir cuit steeds bijgenomen wordt in de rijzone van de bestrooiers. Wat de putten betreft kon hij al antwoorden dat dagelijks twee ploegn op de baan zijn om deze in de mate van het mogelijke op te vullen. VEHE In hun infokrant van oktober 1978 sneed Werkgroep Leefmi lieu Aalst als eerste het probleem van de ring rond de Osbroek aan. Daarna publiceerde volksvertegenwoordiger Willems zijn standpunt, waarin hij WLA in grote mate bijtrad. Ook in VIES OILSTJT verschenen een aantal puike alternatieven. WLA heeft echter nog enkele kleine suggesties om een aantal problemen aan de bestaande ring trachten te verhelpen. Komende van de richting Erembodegem ziet men aan het kruispunt van de Brusselse Steenweg en de Aelbrechtlaan steeds lange files auto's staan. Een lange rij wachtende auto's geeft de indruk dat men hier voor een zwaar verkeerspro bleem staat. Een groot deel van deze auto's slaat rechtsaf rich ting Mijlbeek. Hierbij stelt WLA voor dat men daar zoals aan heel wat kruispunten in Vlaan deren, een «uitwijkstrook» zou kunnen voorzien naar recht, met permanente groene pijl (gezien de Aelbrechtlaan uit 2 x 2 rijstroken bestaat is dit reali- zeerbaar en kan het verkeer komende van de Zeebergbrug de laan op het tweede vak op rijden). Het volstaat hiervoor één oud huis te onteigenen, af te breken en een bijkomende strook aan te leggen desnoods op de Leo de Bethunelaan en Capucijneniaan te verminde ren volstaat het aan de Haring een aangepaste bewegwijze ring aan te brengen die al het verkeer voor Lede - Oude naarde - Dendermonde en Gent via de autosnelwegoprit de Siesegemlaan opstuurt. Het is geen omweg, het gaat snel ler, er is minder kans om voet gangers of fietsers omver te rij den. de beide lanen zullen rus tiger worden Blijft dan nog het probleem van het verkeer ko mende uit de hierboven ver melde steden en dat naar de Haring of de Brusselse steen weg wil, WLA hoopt hiervoor ook weldra een degelijke en vooral niet te dure oplossing te vinden. Dit laatste voorstel (aange paste bewegwijzering op de Haring) werd ook reeds door de werkgroep stadsherwaarde- ring gedaan (Vies Oilsjt van de cember). WLA wil hiermee al leen beklemtonen dat dit voor stel onmiddellijk uitvoerbaar is. Wim Verbeiren Aalst is weer een groepje rijker. Deze jongens starten met een nieuwe groep: wipe-out. Ze willen andere dingen brengendan hetgeen de jonge Aalstenaars gewoon zijn. We wensen hen sukses. EDV) Raadslid Uyttersprot had het, in verband met aankoop van meubilair, boeken en ander materieel, over de wijze van «gunnen.» zoals die hier in Aalst wordt toegepast, namelijk onderhands. Hij nam ook het feit op de korrel dat een Antwerpse firma stookolie in Aalsterse scholen rpocht leveren, hoewel die firma nauwelijks 3 centimes per liter goedkoper was. Het raads lid vond dit onvoldoende, en hield vol dat het Aalsters bedrijf een betere leveringszekerheid kon waarborgen, en dat bo vendien de werkgelegenheid in het Aalsterse met de plaatse lijke firma beter gediend was: daar wogen die drie centimes niet tegen op. De burgemees ter: «het is de plicht van de Schepen van financiën zuinig te zijn.» Dit vonden we bijna de beste van de avond. Als je ziet hoe hier soms met geld wordt gegooid, en dan valt men dood op 5000 fr. De burgemeester ging verder: «Het was juist de Aalsterse firma waarmee we leveringsmoeilijkheden gekend hebben». Waarop Uyttersprot de stekels rechtzette: «Inte gendeel, meneer de voorzitter. Het was de Antwerpse firma, die in gebreke bleef». Hier stuikte de burgemeester van zijn paard, en kon slechts nog zwakjes kreunen: «Ik zal dit na gaan». W.L. Op zaterdag 17 februari bekijkt en bespreekt WLA samen met het Davidsfonds afdeling Mijlbeek de milieuproblemen en het algemeen. Verder worden er dia's uit het WLA-archief vertoond, omtrent wat er zoal aan interessants te zién is in de streek van Mijlbeek. Deze avond gaat door in de teestzaai van het St. Maarteninstituut opde Moorselbaan. WLA'ers die wensen mee te werken aan één van de voor lichtingsavonden worden ver zocht kontakt op te nemen met André Schollaert. Uit welingelichte bron ver nomen zou de eigenaar van het terrein met de storende beton nen afsluiting (omgeving voet balveld) op de Affligemdreef van plan zijn een weekend huisje in te planten. WLA vraagt nogmaals aan de stad: gelieve te voorkomen dat er enig brouwsel op dat terrein komt, gelieve ook de storende afslui ting te laten vervangen. Het is nog maar de vijfde keer dat WLA wijst op de problemen om trent dit terrein. De zaak met de motorrij ders te Gijzegem schijnt mo menteel opgelost te zijn. In de cember 1978 waren er weer vier motorrijders aan het oefe nen op een terrein achter de kostschool te Gijzegem. Het lawaai was zo vervelend dat verschillende mensen telëfo- neeerden naar leden van WLA, die op hun beurt de politie op de hoogte brachten, deze slaagde erin de vier motorrijders te ver- balizeren en we hopen nu maar dat de gemeente van dit sto rend lawaai verlost is. WLA hoopt ook dat er in de toekomst terreinen voor deze sportbeoe fenaars zullen komen want verbieden en nooit iets in de plaats stellen lost ook niet alles op! Wim Verbeiren ZJUST ES ZJUST! As ek hier verleide weik 'n betjen op mènne zaogstok gezei- ten hem oever da geval van dad afholen van da papier, tèn 'k moen het bekennen was da teige reiden! Want zjust es zjust en 'k moen tèn oeik teiven erkennen as ek mis geweist ben. Ze zén der tèn toch achter gekomen, mor 't was noding, meh nen afzonderlèkken camiong. 't Was dus ni omda 't al in de gazet gestoon hooi hein, want de die 'n was nog ni ooitgekommen. Mor ja, ne mensj peist dat 'n hem mag betraan op aal dat er op die brifkes van 't stadhoois stoot hein, mor tèn zé der vantoyd grad neivest. Allei zé, 't was nog 'n sjans da 'k in mennen tiaprast was en da 'k da pak lote liggen hooi, want anders was denne camiong ver boy gereen en zat ek er naa nog mei. Dorom hein, lotj ajjer papier liggen, ze zeilen der wel om kommen, 'n es 't sebiet ni, kommen doeg'het! En swansjtegt zemmen oeik van denne snie en dad oys vanaf gerokt. En zonder aal te veil babaa. Azoei stilleke- soon en op ne slag en ne kier ziede tèn toch da 't weg es. Mor 't es 't beste zee, want anders hooimen nogal meh klodden gezeiten zeikes. 't Er zén naa al genoeg mensjen die meh de mizeire zitten van booizen die gesprongen zen en kornissen die drippen en nog azoei van die plezante dinges. Moyn kornis dript oeik zee, mor door zal ek meh ne kier opschieten as 't beiter weir geworren es. 't Ambetantst es da 'k nondedzjie woter in menne keljer hem. Lanst 't keljergat kom het er in gedrensjt. Mor tèn drenzejen hein da 't op nen nacht 'n dikke voyst hoeig stoot. En as ge elke kier as g' in anne keljer moetj zén, doveir iest eh koppel katsjoe botten moetj oonspeilen zee, 'k kaan a vertellen dat dad oeik ni alles 'n es! 't Es doveir da 'k er mén vraa loot ingoon. En gelèk as 't er nog veil tooifeleers zén, hem ek ik oeik 'n boeirmasjintjen. En op da boeirmasjintjen hem ek meh eh klein pompken gekocht. En da goot zee! Vanoyges ni gelèk as 'n jximp van de pompiers, mor 't holtj toch op En dad es pleziereg as ge tèn azoei ziet dat da wouter stillekesoon on 't wegtrekken es. En ge zitj dor tèn vanboeven on den trap meh da boeirmasjing in a annen en a vraa beneen in de keljer ver den endj van dennen deirem goed in 't woter t'haven. En ge zitj a keel ooit te roepen ver te vraogen: zak 'het hé? Want da boeirmasjing en da pompken maoken alletwie om te mier lawoyt... en tèn schitj dennen ienen plastikken deirem van a pompken. En tèn ziede mor iest hoeveil woter dat dad opholtj op azoei ne kérten toyd. Want op ne pink, wa zeg ek, nog op ginnen halve pink, zjustekes den toyd ver a boeirmasjing af te leggen en 't es aal nat. Vlak in meh gezicht, pekanst tot oon den plafong, den helft van de keiken onder... en a vraa beneen in de keljer die geer oeik van de brokkelingen in heren nek kroygt... En die verom mag boeve kommen ver de keiken beginnen op te dwoylen! Mor ja, zé, ne mensj doet hè ver goed te doeng hein en 'k 'n hem ekik da na oeik ni èsprès gedoon hein? Want keljerwoter es verdomd kaad zee. Mor meh aal da 'n es ons Groeite Mert ni kleer gekommen teige Vastelaoved hein. En wat dat da go geiven, meh aal da volk in 't stad en denne groeiten travao dor t' halven in? En aal die hoeipen kassoystienen dor azoei mor lote liggen es oeik danzejereis. As ge wetj dat er op die daogen nogal veil flaa plezante rondloeipen die peizen da ze moeten de biest ooithangen ver heer t' ammezeiren. Elk joor gebeiren der biestegheden en ge 'n moetj na toch oeik pesies de kat ba de melk ni zetten hein Ten wore da ze laboeven op eiken beirg stienen ne sjampetter zetjen, mor dad 'n es oeik gi zicht hein... 'k Hem hoeire zeggen da ze dorteigen op de Mert eh klein loagsken betong zolle gieten, kwestje van de barakken toch 'n betjen proeper kennen te stoon, Da zal oeik nog 'n aat kosten peis ek. Mor ja, ze moeten der toch iet meh doeng hein. Want Vastelaoved komt dichter zee. op zèn zokken. En dorteigen moet alles kleer zèn. De groepen moeten zing dat ze mmeh heer waoges of waogskes ken nen op stroot kommen, dad heer kostums geried zen en heer kelen gesmeerd ver te beginnen on heer fiest woor da ze eh ghiel joor nortoe leven. De Draockenieren moeten zing da z' op toyd Weerkommen meh heel geel boeksken... as 't er gien stokken in de wielen nimmer 'n werre gestoe ken. De jonges van de Veirpost moeten verom 't ien en 't ander ooit heren dooim zooigen vér teigen dat denne spes- jolen nimmeroe oever Karnaval moet ooitkommen, 't smojndaos aal en tèn meigde a klessen! Wie dat er hem oeik nog zal meige klessen, dad es DOLF. In de loop van de maand oktober van vorig jaar publiceerden wij een artikel over dé zeer onrechtvaar dige omstandigheden waarin de Aalsterse postboden moeten werken. Welnu aan deze situatie werd tot op heden nog niets veranderd, alhoewel dit dringend nodig is. De nieuwe dienstregeling die reeds een tweetal jaren geleden werd opgesteld teneinde de overdreven lan ge middagpauze in te korten en de ronden evenwich tiger uit te bouwen, is nog steeds niet in voege getreden. Men vraagt zich af hoe iets dergelijks mogelijk is hier te Aalst, aangezien de dienstregeling in de overige steden reeds lang in werking gesteld werd. De houding van bepaalde personen, namelijk deze van de syndikale afgevaardigden, is nog steeds niet gewijzigd. Aangezien deze nieuwe dienstregeling in strijd is met hun persoonlijke belangen werken zij deze zaak op alle mogelijke wijze tegen, zodat alles nog altijd geblokkeerd is en de oude dienstregeling tot op heden van kracht is. Nieuwe akties zullen echter ondernomen worden zodat toch nog enige hoop mag blijven bestaan voor de meerderheid van de Aalsterse postboden. Resul taten van deze akties zullen in een van de volgende edities besproken worden. GDB

De Voorpost | 1979 | | pagina 3