QQl/t@ir§@ fffii(t#@in)« EEN HOOP VERLANGENS VAN MIDDENSTAND BGJG HIELD JAARVERGADERING De Voorpost - 9-2-1979 - 5 ng li sene, e ster eks k Tijdens de laatste vergadering van het Verbond van Deke nijen te Aalst kon de heer De Paepe, voorzitter, verklaren dat het Verbond ten zeerste verheugd is over het feit dat het stadsbestuur is ingegaan op het voorstel van de Dekenijen van mei 1974 en het advies van de Middenstandsraad van 1977, om het selektief ophalen van herbruikbaar papier te organiseren, zodat bijgedragen wordt tot de bewustmaking iae), «voor een beter leefmilieu. Er werd echter uitdrukkelijk ter log rr p— ancj, den ;n. Ct kennis gebracht van het kollege van burgemeester en schepenen dat een hele reeks middenstandsvragen nog hangend zijn. eeaePendelparklng n ro^Deze centraal gelegen par- zen iking zou zeer 9ernakke|Ük kunnen uitgebreid worden. ihetbVolgens de arch'tekt van jhet struktuurplan zou men H070 knnnon imnnion unAr n no-deze kunnen voorzien voor en ,ongeveer 1000 voertuigen. lsen(Momenteel heeft de parking voorieen kapaciteit van 386 per- D.J. (sonenwagens. Gemiddeld ;lijter\ wordt er echter slechts ge- de dabruik van gemaakt door 193 i.zuipauto's. Indien men deze parking meer bereikbaar erbeizou maken vanuit het cen trum zou het gebruik zeker toenemen. Dit kan bewezen worden dooreen telling uit- evoerd op het ogenblik dat voornaamste parkeer- uimten te Aalst werden in- Igenomen door foorwagens, wat vergelijkbaar is met de [toestand op zaterdag door le wekelijkse markt. Op dat igenblik (23/01/78) was de [pendelparking ingenomen loor269 auto's. Dit laatste cijfer zou zeker rnog toenemen indien men de pendelparking bereik baar zou maken vanaf de erf via de tunnel. Van deze unnel bestaat reeds een voorlopig plan dat echter lSt vnog slechts in Aalst bespro- aat ken werd en dus nog op hoger niveau moet goedge- ianc;keurd worden. Het terrein is ^echter eigendom van de ten NMBS zodat een toenade- an ring tot de Minister van Ver- 50(keerwezen de heer Chabert noodzakelijk is. Een eerste de <P°9'n9 hiertoe is volkomen ver.tegengevallen zodat men nu w,een tweede poging gaat on- jer dernemen dit langs partij politieke weg. Principieel VOO)zou het plan een tunnel aan en te leggen op geen bezwaren e gemogen stuiten aangezien irw2Minister Chabert bij een be- et jZoek aan het arrondisse- ,en ment Aalst verklaarde dat 3eb(bij de overige stations in het arrondissement overal V£twee tunnels voorzien zijn voor het toegankelijk maken van gelijkaardige pendel parkings. Terloops kan nog opgemerkt worden dat deze tunnel tevens een goede zaak zou zijn voor het Kuitu reel Centrum. De opmerkza me lezer zal reeds vastge- >,RPsteld hebben dat de ligging van het Centrum zodanig is wodat nergens in de onmiddel- r vailijke omgeving van dit ge- andbouw er ruime parkeergele- de vgenheid voorzien of aanwe- regezig is. Dit laatste zou enigs- ■mefcins verholpen worden door woneen toegang tot de pendel- chaifcarking vanaf de werf. uizef gebouwen Katte- Herstellen van voetpaden in het centrum Elkeen is zeker overtuigd van de zeer slechte toe stand waarin de voetpaden in het stadscentrum zich bevinden. Als gevolg van een telling langs één kant in de Kattestraat waar onge veer 1000 tegels los lagen en de publikatie hiervan in de pers, werd deze ene kant hersteld. Verder is er echter nog steeds niets onderno men alhoewel het dringend nodig is. Blauwe zone Burchtstraat Dit wordt reeds gevraagd sedert 1976, maar werd tot nu toe steeds afgewezen door de verkeerskommis- sie. De Burchtstraat is van af acht uur in de morgen vol geparkeerd door lang-par- keerders die beter gebruik zouden maken van de pen delparking. Het invoeren van een dergelijke blauwe zone zou tevens meer par keergelegenheid bieden aan personen die in het stads centrum komen winkelen. Keizershallen De plannen tot modernise ring en verbouwing zijn reeds opgesteld maar men vraagt zich af wanneer men eigenlijk aan de uitvoering ervan gaat beginnen. Er be staat enkel een maquette die reeds dateert van 1972. Tevens zou men moeten zorgen voor een toegang vanaf het Keizerlijk Plein naar de voorziene onder grondse parking achter de hallen. Technisch is dit ze ker realiseerbaar en het is tevens nodig voor het gehe le stadscentrum. In alle ste den bestaan deze proble men, maar daar doet men er iets aan terwijl er te Aalst niets gebeurt. Er zijn veel planne maar men begint niet met de uitvoering er van. Parkeergebouw Pontstraat Hier bestaat hetzelfde pro bleem als voor de Keizers hallen, de plannen bestaan maar men moet met de pro cedure beginnen. De bouw kan nog altijd niet worden aangevat omdat het terrein nog altijd eigendom is van de staat Parking stadspersoneel Deze parking met uitweg op de Graanmarkt staat gedu rende de weekeinden leeg, zodat in volle centrum een belangrijk aantal parkeer plaatsen verloren gaat. Het stadsbestuur is hiermee volledig akkoord en zal de mogelijkheid onderzoeken dit terrein voor het publiek open te stellen gedurende de weekeinden. Een moge lijke oplossing zou zijn het aanstellen van een bewaker van dit terrein zodat het pu bliek tegen betaling gebriiik zou kunnen maken van deze parking. Parking Pupillenschool Hier doet zich hetzelfde voor als bij de parking voor het stadspersoneel en het stadsbestuur zal deze zaak zeker steunen. Het pro bleem is echter dat deze parking afhangt van drie verschillende ministeries, een akkoord is dan ook moeilijk te bereiken. Het stadsbestuur zal de aanvraag tot het open stel len van deze parking voor het publiek zeker steunen, ten einde hiervoor vlugger tot een oplossing te komen. Kuitureel Centrum Men wenst reeds een ge deeltelijke ingebruikneming van het Kuitureel Centrum zonder te wachten tot de volledige afwerking van het gebouw. Men gelooft name lijk niet in een spoedige vol ledige afwerking, daarom vraagt - men de toneelzaal reeds af te werken en deze dus open te stellen voor het publiek. De overige zaken die nog moeten afgewerkt worden ten einde de andere aktiviteiten-en het zijn er zeerveel-die in het Centrum moeten worden onderge bracht zullen dan misschien vlugger volgen. Het stads bestuur en de architekt wensen echter niet de open stelling en willen dus wach ten tot de volledige afwer king van het gebouw. Men probeert reeds jaren het stadsbestuur aan te zet ten tot meer spoed en hen bestendig op de vingers te kijken om het stadsbestuur aldus te verplichten steeds verder te doen. Het Verbond der Dekenijen is verplicht deze rol te blijven spelen omdat de toneelverenigin gen blijkbaar geen akties ondernemen. Filature du Canal Dit gebouw staat groten deels leeg, enkel de poste rijen en de firma Nominette nemen het gedeeltelijk in. De stad zou dit centraal ge legen kompleks moeten aangekocht hebben, het is nu in privé handen. Toch zou men nog altijd naar een nuttiger gebruik ervan moe ten streven teneinde er ook min of meer een kuitureel centrum van te maken voor de aktiviteiten die niet in het nieuwe gebouw kunnen ondergebracht worden. Verkeerswijzigingen Het stadsbestuur had be loofd inspraak te verlenen en tevens na eventuele ver keerswijzigingen een proef periode in te voeren om via een opiniepeiling bij de be roepshalve betrokkenen tot verdere aanpassingen te kunnen overgaan. Men ver leent echter geen echte in spraak, men mag wel zijn i- deeén kenbaar maken, maar er wordt geen gevolg aan gegeven. Evenmin wordt de belofte van het invoeren van een proefperiode nageko men, dit laatste is toch ab soluut noodzakelijk. De Heer Burgemeester heeft hiertoe schriftelijk zijn ak koord verleend maar de schepen van Openbare Wer ken is er tegen gekant en zegt dat de genomen beslis singen onherroepelijk zijn. Struktuurplan centrum Het Verbond der Dekenijen wenst dat schikkingen ge troffen worden in verband met de in het struktuurplan voorziene parkings aan de Dendermondse Steenweg onder de brug van de Ring- laan, aan de Heilig Hart- kerk langsheen de Een- drachtstraat en aan de Gentsesteenweg op de vele braakliggende terreinen tussen de Koolstraat en de Kapucijnenlaan. Konsumentenbelangen Men moet de beloofde in formatie verstrekken in ver band met de konsumenten belangen. Elkeen was er mee akkoord op de gemeen teraad maar tot nu toe is men nog niet over gegaan tot de uitvoering van deze belofte. Dit zou moeten gebeuren via een zogenaamde om budsman en zou handelen op het vlak van de Wet op de Handelspraktijken. GDB Verleden zaterdag had in een zaal van het St.- Maartensinstituut aan de Moorselbaan de algemene leden vergadering plaats van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen-afdeling Aalst. Zoals het de Bond past, werd, terwijl de volwassenen luisterden naar verschillende toespraken, aan de kinderen een aparte filmvoorstelling aangeboden. De eerste spreker van de na middag was de plaatselijke af delingsvoorzitter Mr. Stemgee. Hij herinnerde eraan dat 1979 niet alleen het jaar van het kind is maar tevens een jubeljaar wordt voor de plaatselijke afde ling. vermits de plaatselijke af deling dit jaar haar 50-jarig be staan viert. Er zullen dan ook heel wat speciale aktiviteiten plaatsgrijpen, zoals een con cert op 19.2.1979 in de St.- Martinuskerk met medewer king van de Philharmonie van Antwerpen en 4 solisten, waar onder twee uit Londen. In de maand mei voorziet men dan een boottocht op Schelde en Leie In oktober wordt een showprogramma aangeboden 3rodr*uaa' aan de leden' waarna op het ppnt :e Middansfandsg''oeperin- einde van het jaar een akade- fkri?00 van ^alst wensen enige ;rstévooruit9ang te zien in de [emjhuidige toestand omtrent lijksjde bestemming van de mo- ev^menteel leegstaande 3nt^0CMW gebouwen in de jn njKattestraat. J®. ^Een eerste knelpunt was de 'raag of de kapel al dan niet jjr nht% ondertussen opgelost en ir werd beslist dat ze zeker houden blijft. Normaal :ou men nu kunnen aanvan- len met afbraakwerken en iet oprichten van een volle- ig nieuw kompleks met hetpndergrondse parking waar- In de kapel zou opgenomen Is gorden. Er rezen echter iroblemen na de verkoop ~n het terrein aan een privé praPersoon die alles op zich .ou nemen in verband met iet nieuwe kompleks. Het moterrein werd verkocht met diepe verzekering dat de koper d, |een beperkingen zouden ian ipgelegd worden in ver- i Q| «nd met de nieuw op te ist ichten gebouwen. Na de n9 ferkoop werden echter be- van ingen gesteld aan de nonl0ogte van de n'euwe ge- iouwen. De grootste pro- rhei>,emen schijnen echter uit lkJe weg geruimd te zijn, naar omwille van enkele nek 'og te vervullen formalitei ten is op dit ogenblik alles |og geblokkeerd. NI mische zitting zal plaatsgrijpen op het stadhuis. In het kader van de verbrui- kersklub van de Bond, waar mee ook dit jaar gestart wordt, heeft op 14.2.1979 een spreekbeurt plaats over «Kind en Voeding». De voorzitter ging verder met erop te wijzen dat het nog moei lijk is als kind om te leven. Het kind wordt door allerlei om standigheden, o.a. door het verkeer in de straat, geremd in zijn spel. Terwijl dit laatste toch een belangrijk facet is van de totale groei naar de totale mens. De Heer Stemgée was dan ook van mening dat er op dit vlak dient gehandeld te worden. Hij wees niet alleen op de fysi sche gevaren, maar ook op de psychische gevaren, zoals ge weld en seks, die het kind be dreigen. Verwijzend naar het Jaar van het Dorp dat zeer kort na de fusies georganiseerd werd, ge loofde hij er niet in dat, zoals het dorp, ook het kind zal afge schaft worden. «Want een volk zonder kinde ren is een arm volk, dat ten dode opgeschreven is» zo be sloot hij zijn toespraak. Daarna werd het woord ver leend aan de heer Scheerlinck, Voorzitter van de Werkgroep Jaar van het Kind en zelf vader van een groot gezin In een aandachtig beluisterde toe spraak, vroeg deze dat de aanwezigen zich zouden be zinnen over het gezin en de evolutie in de gezinsstruktuur. Volgens hem was het gezin weinig veranderd sedert het begin van de eeuw. Enkel ge woontes en tradities verande ren Zoals de noordnederlandse schrijfster Henriette Roland Holst reeds lang geleden dicht te, was ook hij van mening dat wij in een kentering der tijden leefden. De heer Scheerlinck verduidelijkte hierbij dat wij op alle vlakken, zowel politiek, kui tureel enz., in moeilijke om standigheden leven. Hij weidde hierbij uit over het probleem van de echtscheidingen. Volgens hem is een huwelijk goed als het kinderrijk is, maar iedereen heeft niet meer de kans om veel kinderen te kopen en op te voeden. Dit was dan de aanleiding om de verschillende manieren van hulpverlening van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen in het daglicht te stellen. Aldus gaf hij de aanwezigen informa tie over de huwelijkslening, die men bij de Bond kan bekomen. Ook op de sociaal-juridische dienst kan men steeds beroep doen. Verder is er nog het Wo ningfonds, dat ter beschikking staat van de leden. Met de nodige gloed, onder streepte de heer Scheerlinck de syndikale kracht van de Bond, zowel voor de jonge ge zinnen als voor de groep. Deze laatste zijn dikwijls het voorwerp van spot en afbraak geworden. Hierbij wees hij eveneens op de gevaren voor afbraak van een aantal sociale verworvenheden, zoals kin derbijslag, studiebeurzen, enz. Over de sociaal pedagogische toelage aan de thuisblijvende ,Z... De jaarvergadering van de Bond Grote en Jonge Gezinnen lokte heel wat belangstellenden. (EDV) moeder was hij van mening dat de dienaangaande wet eng en belachelijk was. De kracht van de Bond was, volgens hem het feit dat zich overal, ook in wijkverband mensen zich belangeloos in zetten voor de medemens. Op dit ogenblik telt de Bond in Vlaanderen alleen reeds 300.000 leden. Tenslotte had hij het nog over de grootouders, waar hij ver meldde dat ook daar nog heel wat problemen zijn. Men schat het aantal bejaarden, die te weinig inkomsten hebben om een menswaardig bestaan te leiden op zowat 750.000. Toch moet iedereen, volgens hem leren inzien welke de echte waarden van het leven zijn. Volgens hem moet men ondanks alle moeilijkheden toch niet wanhopen. Vooraleer het woord te verle nen aan de laatste spreker van de namiddag gaf de voorzitter van de plaatselijke afdeling dan nog wat informatie over de bro chure die elk jaar door de Aals- terse Bond wordt uitgegeven. De laatste voordracht, die ge houden werd door de heer Mer- tens uit Willebroek en die geïl lustreerd was met dia's, be handelde specifiek de proble men van onze konsumptie- maatschappij. De aandacht van het publiek werd vooral ge vestigd op de misleidende re- klame, en de impakt hiervan op de verbruiker. Deze toespraak vormde zowat de officieuse start van de Aalsterse afdeling van de Verbruikersklub, die ge sticht werd in de schoot van de BGJG. Het doel van deze ver bruikersklub is de mensen meer inzicht te geven over de waarde van bepaalde dingen. Nationaal werd de werking van de verbruikersklub ingedeeld in drie grote te'ma's. met name Kind en Voeding, Misbruik van geneesheren en Etikering van voedingsmiddelen. Rond het eerste tema had ondertussen reeds een vergadering plaats in de Feestzaal van het stadhuis. De algemene vergadering van de afdeling Aalst van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen werd dan besloten met een op treden van de volkszanger Jan Houben, terwijl jong en oud zich te goed deed aan koffie en koeken. VEHE Het wordt een moeilijke zaak. Na het optreden van burgemees ter D'haeseleer in de Korte Zoutstraat werd door de rechtbank beslist dat de flikkerende lichtreklame in de oorspronkelijke toestand moest worden hersteld De bewoners van de Zout straat reageren terug tegen het dag en nacht flikkerend licht Er wordt met een petitielijst rondgegaan waarin wordt gevraagd om het leefmilieu van de bewoners wat aangenamer te maken door het flikkeren te verbieden. De meerderheidsgroep der raadsleden verhuisden. Zat de VU vroeger dicht bij het kollege van burgemeester en schepenen, nu zitten ze dicht bij de perstafel. De PW nam de plaats van de VU-raadsleden in. Bert Van Hoorick schoof een rij voorbij. Of hij de kus van de juffrouw kreeg werd'niet meegedeeld. Vorig week-end werd de plaat van Louis Van der Paal aan een selekt publiek voorgesteld. Wie zich deze muziekschijf wil aanschaffen kan o.a. terecht bij De Paepe, Hoogstraat 55 te Aalst Neen geen sluikreklame, maar in een vorige bijdrage noteerden we een verkeerd huisnummer. We zullen het maar op de zetduivel steken. Door de Aalsterse Kultuurraad wordt in maart een algemene verga dering met vertegenwoordigers van alle aangesloten verenigingen gepland. De stand van zaken zal er worden uiteengezet. Meer bepaald over de toestand en de toekomst van het Aalsters Kuitureel Centrum. In het kader van de topdag voor de middenstand op zaterdag 5 mei, had Oxfam Wereldwinkel aan het stadsbestuur een lokaal gevraagd. Zo zouden ze de produkten van de derde wereld aan de man kunnen brengen. De Middenstandsraad moest advies uitbrengen. Na een stemming werd volgende uitslag bekend gemaakt: 2 voor, 3 tegen en 15 onthoudingea Nu maar afwach ten of deze vereniging een gepaste akkomodatie door het stadsbestuur zal worden toegewezen. Zou het Kommissariaat-Generaal voor Toerisme van België Aalst beter gezind worden? Het programma van de Aalsterse karnaval werd integraal gepubliceerd, weliswaar met fouten, maar we zijn loyaal en vergeven het hen. In de toeristische kalender werden deze aktiviteiten met een sterretje gemerkt, wat wil zeggen dat «deze gebeurtenissen belangstelling in zeer ruime kring genieten». Wat een stempelaar lijden kan. Vrijdagmiddag stonden een tiental vrouwen braafjes in het Erembodegemse stempellokaal hun kontrolestempeltje af te wachten. Maar vooraleer het zo ver was kregen ze eerst het plafond op hen neer. Pleister, hout en stof, allemaal voor niets. Een werkloze werd hierbij licht gewond. Wie de rekening van de nieuwkuis zal betalen blijft een open vraag. Roddeltantes beweren nu natuurlijk dat het Aalsters Stadsbe stuur op het ineenstuiken staat Voor een paar weken kwam de zoldering van de dienst feestelijkheden naar beneden. Uit de lucht vallen kent men al lang op het stadhuis, plafonds die naar beneden donderen is iets nieuws. Het Burgemeestersplein zal wellicht een driekleurige lichtsignalisa- tie krijgen. Ondertussen werden reeds lichten geplaatst aan het kruispunt Alfred Nichelsstraat - Burchtstraat. In het tijdschrift «Distributie Vandaag» somt het Belgisch Komi- tee voor Distributie een paar nadelen van wandel- of verkeers vrije straten op. Uit een Duitse studie blijkt als eerste nadeel de handelskoncentratie. Andere aktiviteiten zouden uit de betrok ken straten worden gebannen. Na het sluitingsuur zouden deze wandelstraten dode straten worden, geïsoleerd van de rest van de stad. Ook zouden de huurprijzen in verkeersvrije straten van handelshuizen hoger liggen en zou de handel in de andere stadswijken achteruit gaan. Ondertussen beginnen de handelaars van de Lange en Korte Zout straat te reageren op het verkeersvrij maken van hun straat. Reeds van de eerste dag af van de wegeniswerken aan de Grote Markt, stelden de handelaars een belangrijke daling vast van het verkoop cijfer. Deze trend handhaaft zich nog steeds, wat er op wijst, dat de signalisatie van de verkeersomleiding niet efficiënt is, vooral dan voor mensen van buiten Aalst, aldus de Lange- en Korte Zout- straathandelaars. Dit bewijst anderzijds dat het inzicht de Grote Markt verkeersvrij te maken, faliekant uitvalt voor de handelsstra ten die er op uitkomen, mede door het inkrimpen van de beschik bare parkeerruimte. Men verzoekt dan ook het stadsbestuur ge bruik te maken van het stilleggen der werken op de Grote Markt om het projekt zodanig te wijzigen dat het verkeer in deze straten en vanaf de Grote Markt mogelijk blijft. Men meent zich te moeten verzetten tegen elk projekt van het verkeersvrij maken van hun handelsstraat, zo dit niet voorafgeqaan wordt door de aanleg van de nodige parkeerruimte in de onmiddel lijke nabijheid. De Honebeek trad buiten zijn oevers. De Lindestraat liep onder. Een trieste balans van de doei. De nacht van donderdag op vrijdag werd de toestand kritiek. Men noteerde een halve meter water in de straat Vrijdagnamiddag hadden de diensten van Openbare Werken echter de toestand opgelost De Dr. De Moorstraat en de Watertorenstraat werden gedeelte lijk voor het verkeer gesloten. Ook hier had de dooi parten gespeeld. Alle putten in het wegdek worden voorlopig gevuld. Er wordt nog vorst verwacht zodat al het werk en materiaal voor niets zou zijn geweest Na de winter worden de herstellingen grondig gedaan. Woensdag 14 februari is er terug een raadszitting. Deze maal staan slechts 4 punten op de dagorde, allen in verband met de B.P A 's BRA nr. 4. «Valerius de Saedeleerstraat»; BPA nr. 6 «Schaer- beek»; BPA nr. 3 «Centrum» (1. Centrum, 2. St. Jobstraat, en 5 «Station») en BPA nr 7 «Paddenhoek» worden er besproken. Om 19 uur komen de verenigde kommissies bijeen. Slechts om 20 uur wordt de raadszitting geopend. Op 21 februari is er dan terug normale gemeenteraad. Een weekje vroeger, maar daar moet men de oorzaak bij karnaval gaan zoeken. Burgemeester D'haeseleer is van 7 februari tot en met zondag 11 februari met verlof. Bloemenfee Margot neemt het niet langer. Haar afwezigheid wordt hier en daar aan de kaak gesteld. Margot zelf verklaart dat ze OVERAL waar ze werd uitgenodigd, aanwezig was. Het is dus niet noodzakelijk een vroegere bloemenfee in haar plaats mee te tro nen. Ze vreest dat bepaalde instanties haar adres verloren hebben Ter informatie dus: Margot Wojtulenski, Dries 34 te Sinaai. Maandag 26 februari is Dr. Mare Galle te gast in de Gotische Zaal van het Brussels stadhuis. De vereniging voor beschaafde omgangstaal Brussel en de Vlaamse Klub voor Kunsten, Wetenschappen en Letteren viert haar zilveren jubileum. Bij die gelegenheid belicht Dr. Mare Galle de figuur van Heirman Teir- linck, wiens honderdste geboortedag samenvalt met het mil lennium van de stad Brussel. Zaterdag 3 februari overleed ten gevolge van een frontale botsing te Erpe-MereEmiel Verhofstadt uit de Geraardsbergsestraat.Verhof- stadt was sekretaris-schatbewaarder van de Bond der Brood- en pasteibakkers van Aalst en omliggende Een Aalstenaar bedreigde zondag een verpleegster in de kin derafdeling van het Aalsters hospitaal met een luchtdrukpis tool. In kafé Remember (Gentsestraat) werd hij door de rijks wacht aangehouden. Reden waarom hij de verpleegster be dreigde werd niet achterhaald. Roel Van de Plas

De Voorpost | 1979 | | pagina 5