MEER AANDACHT VOOR KLEUTERS IN JAAR VAN HET KIND Op welke manier bukt Aalst zich naar het kind toe? 15 VRAGEN VAN VAN H00RICK OVER BESTRIJDING VAN HET NOODWEER LOSSE FLODDERS Van Hoorick interpelleert over papieren vuilniszakken Leningen op de gemeenteraad 8 - 9-2-1979 - De Voorpost «Als interimaris-kleuterleidster kom ik zowat overal. Laatst ook in een klas met 49 kleuters. Het peil waarop deze klas zich bevond was bedroevend. De achterstand in vergelij king met andere klassen waar ik werkzaam was, was enorm. Oorzaak hiervan was niet ver te zoeken: met dergelijk aantal kleuters heeft de kleuterleidster alleen tijd om klederen uit en aan te heipen trekk i, te begeleiden naar de toiletten, neusjes schoon te rm «en en dergelijke onvermijdelijke opgaven meer.» Zo vertelde ons onlangs een van de vele kleuterleidsters die er stilaan genoeg van krijgen. De toestand is voor •hen inderdaad niet houd baar en nog minder verant woord. Een van de elementaire rechten voor het kind is in derdaad het recht op dege lijk onderwijs ongeacht zijn sociale afkomst, individue le begaafdheid of geslacht. De inderpsychologie toont anderzijds aan dat het kind meest beïnvloedbaar is in zijn prilste levensjaren en dat een verwaarlozing in die periode zeer remmend werkt voor verdere ontlui king en ontwikkeling. Elk kind heeft immers eigen geaardheid en eigen tempo en daarop moet de kleuter leidster kunnen inspelen. Meer! Hoe jonger het kind, hoe groter zijn de individue le verschillen van kind tot kind zodat van de kleuter leidster mag worden veron dersteld dat ze haar opvoe ding ten zeerste individuali seert. Met de huidige normen is zulks echter totaal onmoge lijk. Vele politiekers en ver antwoordelijke instanties ontvingen dan ook van ver bolgen kleuterleidsters nieuwjaarsbrieven die er niet om logen. Met daarbij soms een wens als «Kom eens één enkele dag in mijn plaats staan, maar alleen. De oplossing ligt dan wel in 't verschiet!» Het hele onge noegen berust op een ina- dekwaat normensisteem waarbij niet het aantal inge schreven leerlingen als re ferentie wordt genomen maar waarbij het gemiddel de van de aanwezigheden gedurende de eerste dertig kalenderdagen in aanmer king komt. Vooral bij deze jonge kategorie kan het ge middelde het resultaat zijn van zeer grillige aantallen waarbij pieken van 50 en meer leerlingen in de klas kunnen worden bereikt. Om allerhande redenen stijgt dat gemiddelde wel o.a. door het aantal bui tenshuis werkende vrouwen door gewijzigde sociale om standigheden en waar vroe ger het kind makkelijk 's na middags thuis werd gelaten voor een dutje of een lichte ongesteldheid gaat het nu naar de klas. Gesteld wordt dat de norm maximaal twintig zou mo gen bedragen om tot een aanvaardbaar resultaat te kunnen komen. Reeds van in '74 is men daar druk mee bezig en nog onlangs werd hieromtrent ook bij de hui dige formateur op aange drongen. Zeker in «het Jaar van het Kind» zou men kunnen evo lueren naar een meer kind gerichte maatschappij. Het probleem van de normen in de kleuterschool is er een niet onbelangrijk facet van. LH Raadslid Gracienne Van Nieuwenborgh wou op de jongste gemeenteraadszitting weten welke initiatieven Aalst had ge nomen ter gelegenheid van het «Jaar van het Kind». «Het kind wordt dit jaar extra in het zonnetje gezet, zo zei het raadslid Spijtig genoeg voor zag het Ministerie van Binnen landse Zaken geen extra bud get. Hierdoor wordt het de ge meenten wel moeilijk gemaakt, veel nieuwe initiatieven te ne men». Het raadslid drong aan op prioriteit voor kindergerichte projekten: «Er waren reeds veel goede initiatieven, zo ver volgde raadslid Van Nieuwen borgh: bijvoorbeeld de aan dacht die besteed werd aan de verkeersveiligheid en de ver- keersopvoeding, de verdere uitbouw van de jeugdbibliothe ken, de nieuwe start van het Stadspoppentheater, enz... Deze initiatieven zouden moe ten resulteren in een daadwer kelijk beleid dat dit «Jaar van het Kind» kan overleven». Vooral initiatieven met blij vende waarde zouden volgens het raadslid moeten uitgewerkt worden. Zij pleitte ook voor een vlugge afriandeling van de dossiers Hierbij dacht ze bij voorbeeld aan de werken aan de Gemeenteschool Tinnen- hoek te Moorsel, de uitbouw van een recreatiezone in de Brouwerijstraat te Nieuwerker- ken Ze wees erop dat er nog verschillende gebouwen (vroegere klaslokalen, de hoeve te Baardegem...) geen bestemming hadden gekregen. Verder had het raadslid het ook over de opvang van de kinde ren van vreemdelingen. «Zij worden immers nog dikwijls uitgesloten, ledereen die met kinderen in kontakt komt, kan daadwerkelijk meewerken aan een mentaliteitswijziging bij onze kinderen. Tot slot wees het raadslid op de speelpleinen en recreatiecentra: «In de meeste gemeenten bestonden er wel projekten, maar meestal werden ze niet of onvolledig uitgewerkt. Hier zijn we dus ook dringend aan verbetering toe». Aan schepen Monsieur van Jeugd, Sport en Vrije Tijd, richtte raadslid Van Nieuwen borgh twee vragen, betreffende de mogelijkheid om al deze za ken te centraliseren om tot vluggere uitwerking te komen, en betreffende de initiatieven die de stad zelf zou nemen. Schepen Monsieur: «Het Jaar van het Kind is niet een zaak van het Stadsbestuur alleen, wel van allen die met opvoe ding te maken hebben». De schepen sprak zich uit voor blij vende initiatieven. Een sekre- tariaat van het J.v.h.K. zou het werk moeten bundelen (scho len, ouders...) om zonder over lapping te werken. Er zouden x>k komitees opgericht moeten worden. Maar de initiatieven moesten van de basis komen. In de mate van de financiële mogelijkheden zouden even wel de initiatieven gesteund worden. Er was niets voorzien in de begroting. Misschien kon het op andere posten in de be groting gevonden worden. De stad nam de volgende i- nitiatieven: Het aantrekkelijk onveilig maken van speelruimten. De nood is hier enorm. En de plan ning is tenminste toch al bijna af. Verruiming van kinderop vang (van 5 uur 's morgens tot 11 uur 's avonds). Dit projekt wordt opnieuw ingediend, na dat het Ministerie had laten we ten dat dit een aangelegenheid is voor het O.C M.W. Grote jeugd-infobeurs (in november 1979). Dit zou het sluitstuk van dit J.v.h.K. zijn. De verdere uitbouw van de vakantieateliers, met nu vooral de nadruk op de kwaliteit: bij scholing van monitors (reeds bezig), betere infrastruktuurten behoeve van de jeugd... Schepen Roels, die op dit uur afzag van zijn voorgenomen voorlezing uit het dichtwerk van de Libanese dichter Kahlil Gi- bran (Ik durf bijna wedden dat het verzen uit «De Profeet» zouden geweest zijn), zei dat de scholen reeds ingeschakeld waren. Vorig jaar was er een schrijven rondgestuurd waarin werd gevraagd de speelplaats in te richten als «schoolspeel- plaats». Een woord dat naar goede bedoelingen ruikt, maar wat is een «schoolspeel- plaats»? In elk geval zal de schoolinfrastruktuur aangepast worden waar nodig. De speel plaatsen moeten «leefbaarder» gemaakt worden voorde kinde ren. Besprekingen voor een bliotheek, waar vorig jaar 42.837 uitleningen plaats von den en dit dan enkel nog maar in het Centrum in de Katte- straat. Zo te zien, komt Aalst dan toch in beweging voor het jaar van het kind. Eén troost: bij kinderen duurt het ook een kinder-schilderijententoonstelling tijdje vooraleer ze rechtop lo- zijn aan de gang. De schepen pen. had het ook over de jeugdbi- W.L. Alhoewel zijn interpellatie reeds ingediend was op 8 januari 1979 schoot BSP fraktieleider Van Hoorick toch de hoofdvogel af op jongste gemeenteraadszitting van Aalst met zijn interpellatie over de bestrijding van de gevolgen van sneeuwval en vorst. Zijn tussenkomst begon met erop te wijzen dat het voorbije weer het voornaamste onder werp van de gesprekken van onze stads- en landgenoten was geweest. Vervolgens bracht hij hulde aan de inspanningen van schepen kollege en stadspersoneel in de strijd tegen sneeuw en ijzer, eraan toevoegend dat de men sen meestal de neiging hebben alle verantwoordelijkheid af te schuiven op de openbare dien sten en aldus al te vlug begrip pen zoals solidariteit en ge meenschapszin vergeten. Spre ker feliciteerde eveneens de burgers, die met de middelen waarover zij beschikten de voetpaden vrij maakten. Niettemin was het zijn mening dat de overheid onvoldoende voorbereid was op het slecht weer, alhoewel zij bij voorbaat verwittigd was van de komende winter. Volgens Van Hoorick kon men de stad niet verwijten niet preventief te zijn opgetre den, als zelfs de staatsdiensten dit niet deden. Toch had Aalst, volgens hem, reeds heel wat gepresteerd tij dens de eerste week na nieuw jaar. Ook het OCMW had blijk baar heel wat gepresteerd. De vragen die Van Hoorick daarop stelde hadden niet enkel betrekking op de wijze waarop de winterlast werd opgevan gen, maar ook op de lessen, die hieruit voor de toekomst r oe- ten worden getrokken. Om zo objektief mogelijk te zijn, geven wij hieronder de vragen, zoals zij letterlijk door het raadslid werden geformu leerd. Over de antwoorden van het Schepenkollege en de dis- kussie, die daarop volgde"heb ben wij het in een aparte bijdra- ge- VEHE 1. Hoe treedt de beslissing in om over te gaan tot bestrijding van sneeuwval of ijzel? Wie neemt ze? Over wie beschikt men? 2. Over welk materiaal be schikt de stad om de gevolgen van vorst en sneeuwval te be strijden? 3. Is deze uitrusting al dan niet voldoende gebleken? 4. Moest er op privé-firma's worden beroep gedaan? 5. In welke mate kon van sneeuwruimers of grondscha- ven worden gebruik gemaakt? 6. Is het strooizout dat de stad gebruikt van een voldoening gevende kwaliteit? 7. In welke mate werd de poli tieverordening op het ruimen van sneeuw en ijzel op de voet paden en in de greppels door de inwoners opgevolgd? Werden er bijzonder maatregelen ge nomen om deze verordening te doen opvolgen? Deden er zich ongevallen voor tengevolge van het niet reinigen van de voetpaden? Werden er proces- senverbaal opgesteld bij onge vallen? 8. Welke waren de uitzonder lijke prestaties van het hulpcen trum 900 ten gevolge van het toeslaan van de winter? Idem van de waterdienst? Eventueel van de brandweer? 9. Waren er bijzondere maat regelen nodig voor het gemeen telijk onderwijs? Werden de zelfde schikkingen als in het rijks-en het vrij onderwijs ge troffen? 10. Hebben er zich uitzonder lijke sociale gevallen tenge volge van koude en sneeuwval voorgedaan? 11. In St.Niklaas werd ver klaard dat het noodweer aan de stad 220.000 fr. per dag heeft gekost. Hoeveel bij ons? 12. Heeft men reeds een idee van de schade aan de stadswe gen door vorst en dooi aange bracht? Er zijn op zeer vele plaatsen gevaarlijke putten in het wegdek, niet alleen op die plaatsen waar reeds eerder her stellingen of asfaltvullingen moesten gebeuren na het open breken van het wegdek voor aansluitingen op water, gas, enz., maar ook elders. Is de slijt laag van de asfaltwegenis en is de hoedanigheid van ons stede lijk wegdek in het algemeen voldoende bij de concipiering en de aanbesteding? Is de con trole op de uitvoering van de bestratingswerken efficiënt? Of is onze normale wegenisaanleg onvoldoende bestand tegen lange vorstperiodes? 13. Zal de vertraging van de werken op de Grote Markt, de Hopmarkt en in de Nieuwstraat gevolgen hebben voor Karna val? 14. Rekening houdend met sommige voorspellingen dat wij naar een -hopelijk tijdelijke- klimatologische periode evo lueren, welke zijn de besluiten die het College van B. en S. reeds uit de recente koudegolf kan trekken en welke maatre gelen dienen dit jaar nog te worden genomen met het oog op een volgende winter. 15. Werden maatregelen ge nomen in het stadspark voor de bescherming van de eenden, waterwild en vogels. Op de Dender kon men, tussen het Sas en de St.Annabrug drie ver vuilde zwanen zien, ik ver moed afkomstig uit het stad spark. Hebben milieu- en na- - Schepen Monsieur antwoordde raadslid Uyttersprotdat men inderdaad nog bezig is met de studie betreffende rekreatieruimte in de randgemeenten (speelpleinen...) - Raadslid Stockman heeft iets tegen merknamen in de j dossiers, terwijl het produkt zelf niet wordt omschreven. - Schepen De Neve zegt in antwoord op raadslid Lambert Van De Sijpe, die vroeg het hokje van de bushalte dat naar het Rijksschooldomein in de Statiestraat te Moorsel verhuist «te plaatsen naar een beter oord waar het minder stoort». We deden opmetingen, volgens de nieuwe lijnen van de NMBS-bussen. We zullen streekgebonden materialen gebruiken. - Dezelfde schepen tot raadslid Lievens-Borms, die vragen had over de brandbeveiliging in de nieuwe zolders van «Leefmilieu»: «Maatregelen zijn getroffen in samenwerking met de brandweer. Er komt een bijkomende trap langs «Leefmilieu». - Het Kultureel Centrum kwam ook weer ter sprake. Het leveren en plaatsen van de sanitaire installatie van Lot V moest worden goedgekeurd. Raadslid Van Hoorick had daar graag wat meer uitleg over. De Neve: «Een groot probleem is de afwerking. De komende dossiers moeten elkaar opvolgen. Dat is nu grotendeels in orde, bijvoorbeeld met de uitrusting van de scène. Maar toch is dit minder dringend dan de afsluiting van het gebouw (ramen...). Hij wees er ook op, dat de 75 miljoen betoelaging van de staat, reeds uitgeput zijn. Er werden stappen gedaan om de betoelaging alsnog te verhogen, maar een duidelijk antwoord kwam nog niet. O.a. raadslid Etienne Bogaert dat srtelheid vaak goedkoper kon uitvallen. Raadslid De Turck was dezelfde mening toegedaan. De Jjadei prijzen gaan snel omhoog, maar toch moest men ook volgens jgn dit raadslid blijven aankloppen bij de hogere overheid. - We vernamen ook dat de goedkeuring voor het slopen van de jan{e gebouwen rond de kapel binnengekomen is. |aten - Het aanschaffen van 7 lichte bestelwagens kon de nwa goedkeuringvandeoppositienietkrijgen: VandeSijpe: «Men e{ w spreekt over besparing, maar men doet het niet als we zelf de ya 2 verantwoordelijkheid hebben.» 06 Sl - Trekwenite - modulatie en televisiedistributie: over de ^tgP financiering van het bedrag boven de vastgestelde ||een rendabiliteitsdrempel bij EDAS wou raadslid Bogaert een Ln jn woordje uitleg. De Neve: «in Klein Aalst was er een Fq overeenkomst met de Kabeltelevisie, die niet gold voor de deelgemeenten, waar die nu ook wordt aangelegd. Dit brengt Lj telkens een kostenstudie mee die ten laste van de stad of van de C afnemers valt. Per aansluiting bedragen de totale kosten 5.240 L fr. Het is evenwel duidelijk dat de kosten in appartementsge- In bouwen veel lager liggen dan dit bedrag». De schepen zei dus dat die 2.600.000 waarover het ging, door de stad moest l t gedragen worden, daar ze gerecupereerd zouden worden, en in feite niet betaald moesten worden gezien er al een overschot f. was. Schepen Hooghuys voegde er nog aan toe dat er vanaf 1979 wel degelijk divident zou uitgekeerd worden. - Het lastenkohier betreffende de winterfoor wordt r0®1" vastgesteld, evenals de concessieovereenkomsten. Raadslid P®1 Uyttersprot wees erop dat de stad voor 5 jaar gebonden is aan zijn prijzen. Maar de foorkramers kunnen hun prijzen per kaartje voor een rondrit wel opdrijven. Hij wou dat men erover waakte dat men de kinderen niet zou laten uitbuiten. Indien de maximum-prijs te hoog lag, zou men het kontrakt moeten weigeren. Lm( Raadslid Van Hoorick vroeg of er kontakt was met de gn g Foorreizigers om de prijzen te regelen. Schepen Hooghuys wees er evenwel op dat er geen basisprijs bestaat voor u foorreizigers, en bepaalde inlassingen daaromtrent in het lr kontrakt juridisch niet haalbaar zijn. In de mate van het j mogelijke, zou men een tekst alsnog inlassen die de anhe «woekerprijzen» van foorkramers aan banden moest leggen, r en dit op herhaaldelijk aandringen van raadslid Uyttersprot. j De oppositie zei vertrouwen te hebben in de goede opzet van de deelkommissie terzake. Raadslid Caudron vroeg dat de mondelinge en schriftelijke mededelingen in het Nederlands F, P zouden gebeuren, «op straffe van vernietiging van het P kontrakt». W.L. llan tuurverenigingen zich aange meld om, eventueel met de stad, ook iets te doen voor deï en andere gevallen? jheti /stee: In zijn interpellatie over het nieuw systeem van ophalen van het huisvuil was BSP-fraktieleider Van Hoorick erop dat de stad Aalst niet de eerste was in het land om over te stappen van gewone vuilnisemmers naar papieren zakken. Nochtans wordt men in de politiek niet beoordeeld op zijn bedoelingen, die in Aalst op milieuoverwegingen gebaseerd waren, maar ook op het resultaat. Hij verduidelijkte dat de kritiek losgebroken was bij vele stadsgenoten en vooral bjj de pers. Vooreerst loofde hjj echter schepen voor leefmilieu De Maght voor haar konkrete inspanningen om de beslissing van de gemeenteraad zo goed mogelijk uit te voeren. Nadien somde hij de voornaam ste argumenten op tegen de papierzakken zoals: te weinig weerstand tegen vocht, kwalijke reukontwikkeling, aantal zak ken is ontoereikend voor grote gezinnen en de problemen met glas en flessen. De verhuring van de kontainers meteen inhoud van 1000 liter zal volgens hem reeds een deel van de kritiek opvangen. Anderzijds gaat de voorkeur van velen uit naar het vroegere systeem van metalen bakken. Omdat het probleem zo inge wikkeld is wenstte hij dat Mevrouw de Schepen haar eerste ervaringen zou mededelen alsook haar visie op de uitge brachte kritiek. Alleszins zou men volgens Van Hoorick ten spoedigste moeten kunnen terugkeren naar twee ophalin gen per week, terwijl de bevol king moet gemotiveerd worden voor een veertiendaagse of maandelijkse ophaling van pa pier. Hierop stelde hij de vraag of het park van reinigingswa gens volstaat en voldoening geeft. Volgens de interpellant is de reinigingsdienst een openba re dienst, die uiterst belangrijk is en die tot de prioritaire beleids opties moet behoren. In haar antwoord verduidelijkte. De Maght. die de reinigings dienst onder haar bevoegdheid heeft, dat haar departement moeilijke tijden doorgemaakt had. Zij wees erop dat zij naast de negatieve kritiek, ook vele positieve brieven en opmerkin gen gekregen had. waarvoor ze dankbaar was. Het probleem van de papieren zakken had volgens haar alles zins verschillende facetten. Zo deelde de reinigingsdienst haar mede dat er tot op heden nog geen enkele zak gescheurd was, wat bewijst dat de weerstand tegen vocht uitstekend is. De foto's, die in de pers verschenen, waren volgens haar genomen bij plastiekzakken. De reukontwikkeling is er vol gens de schepen altijd geweest, ook bij de vroegere vuilnisbak ken. Dat er in Aalst te weinig zakken zouden gegeven worden, weer legde zij door erop te wijzen dat de belasting slechts 500 fr. bedraagt, daar waar deze elders, zoals in Dendermonde het dubbel bedraagt. In andere steden dienen alle zakken dan nog supplementair betaald te worden. De prijs van 10 fr. voor elke supplementaire zak werd volgens mevr. De Maght bere kend op de werkelijke kostprijs en op de lasten. Men mag volgens haar niet vergeten dat de zakken in Aalst aan huis bezorgd werden. Hiermee re kening gehouden is de kostprijs nog laag. De keuze van papieren zakken werd gebaseerd op aanbevelin gen van de hogere overheid, die stelde dat plastiekzakken min der afbreekzaam zijn. De bedoeling van het nieuw systeem van ophalen was volgens de Schepen alleszins te komen tot een mentaliteitsverandering. Dit moet wel beginnen bij de jeugd. Alle mensen moeten leren minder te vervuilen en dus minder afval te produceren. Dit probleem hangt trouwens samen met het nijpend probleem van energietekort. Wat de reinigingswagens betreft verduidelijkte schepen De Maght dat men in Aalst nog een tiental wagens heeft die reeds 16 jaar oud zijn, en die dus dringend vernieuwd moeten worden. In andere steden be schikt men soms over 6 reserve wagens, terwijl in Aalst alle vrachtwagens gebruikt worden voor de huisvuilophaling. Sinds het stadsbestuur aan de macht is heeft men reeds 4 nieuwe wagens aangekocht, maar deze inspan ning zal nog verder moeten doorgezet worden. Bij dit alles komt nog dat de reinigingsdienst het ganse grondgebied van de stad bedient zonder één supplementair per soneelslid. Wat het selektief ophalen van papier betreft was de Schepen van Leefmilieu van mening dat het een gewoonte moet wordi van de bevolking om papier ins I karton apart te verpakken. oerd Dit antwoord bevredigde blijluiver baar niet helemaal interpellaï Van Hoorick, vermits deze hlel^A! twijfelen of het huidig systee£> got het beste is. (1 dat Het debat over het probleem wterk» volgens hem nog niet geslote It he vermits het nog te vroeg is o ler een definitiefoordeel te vellen, lil Hij bleef erbij dat niet alleen it pers negatief staat tegenover ipon papieren zakken maar ook oördii bevolking. ensti Op zijn vraag hoeveel papier i in ra op dit ogenblik verzame wordt, werd geantwoord d erke men tot een zestal kontaine ilbar komt voor gans groot-Aalst. Hierop namen nog verschillen! rst andere raadsleden over d rvoir probleem het woord, mai hierover handelen wij elders. VEH lil w de Er werden weer een berg leningen (bij het Gemeentekrediet) goedgekeurd op de jongste Gemeenteraad. Samen om niet minder dan 47.253.000 fr, indien mijn tel£aam goed funktio- neert. Openbare Werken loopt daar andermaal mee weg. Een paar spadesteken uit die grote hoop (telkens in duizen den franken): 11.613 voor ver- beteringswerken aan verschil lende wegen te Moorsel; 1.282 voor buitengewone herstel lingswerken aan de voetpaden in de Kattestraat; 1.337 voor buitengewone herstellingswer ken aan de rijwielpaden langs de St. Annalaan, 1.005 voor herstellingen op de hoek Alfred Nichelstraat en Burchtstraat 1160 voor herstelling aan we gen en waterlopen (zelfs in het Denderoppervlak zitten put ten); 1.448 voor het aanleggen van de pendelparking te Erem- bodegem; 1403 rioleringswer ken en voetpaden in de De Ridderstraat; 1565 voor herpro filering van diezelfde straat; 1335 voor verbeteringswerken van de Bredeweg te Nieuwer- kerken; 1487 voor aanleg van nieuwe voetpaden rond de wo ningen voor ouden van dagen in de Schietbaan en Rerum Novarumstraat; 2497 voor aanpassings- en verfraaiings- werken aan de Sterrestraat te Aalst; 2969 voor aanleg van woonerf St. Kamielstraat; 1013 voor openbare verlichting om geving St. Annabrug en St. Martinuskerk; 872 voor de bouw van nieuwe tribunes op het Pierre Cornelisstadion (saldo na eindafrekening) 1642 voor aanleg van twe] voetbalvelden aan de Park dreef: 1627 voor het vernieuwe van buizen en filterinstallatie het oude stdelijk Zwembad d< eerlang een olympisch broertj zal krijgen. Zo zie je maar da men op O.W. niet om een joentje verlegen zit. Deze kee was het zelfs nog niet overdre ven veel, want als het Kulturei Centrum er tussen verzeild raakt, zit je meteen al aan h< bedrag van een paar nieuw jaarstrekkingen van de Lotto. W.l

De Voorpost | 1979 | | pagina 8