ialsters stadspark rordt ernstig aangepakt Verschillende wegen naar «socialisme» STADSPARK OOK VOOR ONZE KLEINKINDEREN AALSTERSE BIBLIOTEEK PLUKT ZOETE VRUCHTEN De Voorpost - 9-2-1979 - 9 i de laatste vergadering van de gemeenteraad kwam o.a. voor «herstellingswerken aan de illon- en de spiegelvijver van het stadspark». i»t Stedelijk Komitee voor Vrijetijdsbesteding is dan ook begaan met het lot van deze kreatieplaats bij uitstek, en zulks niet alleen voor hengelaars. ïuidige toestand gehouden in het Osbroek at het met de «ballonvijvers» waarna de toevoer naar het stig gesteld is heeft wel elke irkbezoeker reeds gemerkt, fer in het bijzonder zijn de ngelaars ontmoedigd na de rhaalde helaas niet ingeloste iloften er wat aan te doen. parkvijvers zijn kunstmatig 's pvormd en hebben dus ver- n- brging nodig. Die zorg kwam '6 ir de laatste jaren niet. De oe- le ferversterking is geheel ver te Itvenen. De oevers zijn afge- :r plfd over een breedte van 3 a4 v en in het water gegleden. Er ld i veel aanslibbing door stof en n- iiassa's rottende en verzuurde )e jaderen. Er is vaak pollutie ls an het water van buitenuit en het water is geen enkele 'e Jantengroei. Er is een geringe laterverplaatsing die bij droog 'e h warm weder niet volstaat om |n et water tijdig te vernieuwen pa zuurstofinbreng en nade- ge stoffen af te voeren. Voor .tervoorziening zijn de vijvers Heen op neerslag aangewe- sn in een uiterst klein bekken, Osbroek, nauwelijks 100 ha. it daarbij eventueel stil- nd water en grondwater it traag doorsijpelt, ook langs bermen van dat Broek. Dat c' feinige was reeds vervuild mdat de woningen op de bogten in de Osbroek loos- en. Was dit aanvankelijk on- f jelangrijk dan werd het in de iatste jaren aanzienlijk (appar- fcmenten, gebouwen, rust- ld iord. Kasteelstraat), m 'lan 1971 er jit plan voorzag de aanleg van en riool van de Kasteelstraat ;n In het Osbroek heen. Deze :n du het afvalwater van voor- oemde bebouwingen opvan- en en langs een bestaande ude riool onder het oud stort p het sportcentrum «Os broek» bar het stadsrioolnet sturen la de noorder «vuile» kamer an het nieuw pompstation. Het tater uit de niet meer vervuilde jsbroekbeken werd langs de ireede «zuivere» kamer aan at pompstation naar de spie- blvijver gepompt. Door de bal- (nvijvers gaat het in de afvoer- Dol die via een «siphon» on- ir de Dender uitmondt in de line Oude Dender t aanvang van deze werken j het najaar van 1977 werd het 4rsteem sedert april 1978 ope- >rd«ioneel zodat van dan af, - er èns het resterende vuil afge- Derd -, in principe alleen nog blijpiver water in de vijvers komt. :lla t bie^AAT! teep goed werkten wel de pomp- fi dat de Werkgroep «Bomen i wfirk» begin juni 1978 merkte otefit het Osbroekwater tot onge- s ober 85 cm onder het normaal en. pil werd uitgepompt M.a.w. en <fet de Osbroek letterlijk leeg- er èpompt werd Bij gebrek aan k «pördinatie tussen technische ïnsten en ekologisten stond m ramp voor de deur. Eens me lalarmeerd zorgde Openbare d erken dadelijk voor een re- 'Ibare dam voor de pompen titer het sportcentrum zodat rst een bestendig waterre- d rvoir op gewenst peil werd park planmatig kon verlopen. Pollutiestoringen in 1978 Waar vroeger op vervuiling en storingen weinig of niet werd gereageerd werden die verle den jaar nauwkeurig gadege slagen in samenwerking met de Werkgroep Bomen-Park, de diensten Leefmilieu en Open bare Werken. 31 maart 1978: mazout: in de spiegelvijver vermoedelijk we gens storting op het einde van de sportbaan. Onvoldoende gestaafd en zonder gevolg. 3 mei 1978: de ballonvijver treedt na drie dagen zware neerslag buiten zijn oevers en zet de wandelbanen onder water. Het water van de spie gelvijver staat tot 5 cm van de rand. Het water vóór het sas staat abnormaal hoog. De pomp in werking stuwt naar de spiegelvijver. In feite pompt men ook Denderwater via de riool Bosteels De pompen worden stilgelegd en na enkele uren is de grote overloop weg- 16 juni 1978: zwarte brij in de spiegelvijver vóór de dam uit gang Osbroek en de beek langsheen het park. Dit bleek een terugslag te zijn van de riool Bosteels welke via de gracht achter de spiegelvijver bij uitgepompte lage stand via de «zuivere» kamer van het pompstation in de vijvers komt. 26 oogst 1978: zelfde stroom richting. Openbare Werken heeft de overtollig geworden gracht afgedamd. 11 september 1978: massale vissterfte (500 kg, vooral bra sem) Wegens de regenarme zomer is er gedurende vier maand helemaal geen water toevoer met gebrek aan zuur stof als gevolg. Ten behoeve van de henge laars zorgde de Dienst Vrijet ijdsbesteding dat de brandweer water uitpompt en met lucht- zuurstof terugspuit waardoor de resterende vis overleeft. 5 oktober 1978: dikke vuile olielaag op de bal Ion vijvers: terugslag van de afvoerriool van de grote ballonvijver die via de siphon achter het sluisje af loopt en de kleine oude Dender langs het goederenstation. De dam aan de grote ballonvij ver wordt gedicht als noodop lossing. Vissterfte en vuile olie Op 8 oktober belegt schepen Eddy Monsieur een vergade ring in het stadspark waarbij Luc Kieckens namens Bomen-Park nadere informatie geeft over de waterhuishou ding. De schepen zegt dat het stadsbestuur de sanering van de vijvers overweegt en in af wachting hulp wil bieden om het visbestand te redden zo de hengelaars zelf voor evakuatie zorgen waarmede deze on middellijk akkoord gaan Op 12 oktober heeft een werk vergadering plaats om midde len en werkwijze te bespreken. Zijn hierbij aanwezig schepe- ledereen is het eens: het park is wel goed onderhou den, doch versleten! Daarmee wordt bedoeld: het park is een kunstmatig-gevormde plantengemeen schap, estetisch gepland. Waar de jongste (vele) jaren de instandhouding ervan verwaarloosd werd- botanisch gezien-gaan de sterk groeiende heesters en bomen (bv. sneeuwbes en esdoorn) de minder sterke verdringen. Het park wordt eentonig! Wil men voor later opnieuw een rijk gevarieerd en kleurrijk, mooi park, dan is het de hoogste tijd om aan verjonging en hernieuwing te denken. Voor planten dan dat voor vandaag op morgen, voor heesters duurt het een paar jaar. Voor bomen ligt het anders: wil men binnen 50 jaar flinke en krachtige bomen, dan is het nu het ogenblik om deze in te planten en moet tijdig kunnen worden besloten waar men deze precies wenst in te planten. Wij dienen er ons van bewust te zijn dat binnen 50 jaar-115 jaar na de inrichting van het park-het gros van de oorspronkelijke bomen zal verdwenen zijn. (Werkgroep Bomen Park heeft vastgesteld dat op drie jaartijd meer dan honderd bomen verdwenen zijn). Voor de 65-plussers hoeft het niet meer. Doch ze willen graag dat hun achterkleinkinderen een even mooi park vinden als dat waarvan zij genoten heb ben. LH nen De Maght en Monsieur, Luc Kieckens voor Bomen- Park, Wilfried Van Bellingen van de Groendienst en afge vaardigden van de hengel- maatschappijen «De Piasvis sers», «De Parkvissers», «De Toogvissers», «De Lambiek- vissers», «De Snuifvissers», «De Ajuinvissers» en Georges Meert, sekretaris van het Vrije- tijdskomitee. De stedelijke in stanties springen volledig bij, Openbare Werken werpt een dam op onder de hoge brug en de brandweer pompt de vijvers grotendeels leeg. De Dienst Vrijetijd staat in voor het nodige materjaal om de visoverheve- ling uit te voeren. De vis wordt dan op 28 oktober en 4 novem ber naar de spiegelvijver over gebracht. Voorgenomen sanering Inmiddels heeft het schepen kollege het principe van sane ring van de ballonvijvers aan vaard en Openbare Werken de opdracht onderzocht: zuive ren en uitdiepen van de vijvers en herstellen van de oevers. De zo nodige herstelling van het waterafvoersysteem is niet voorzien en Bomen-Park en de hengelaars vinden de strakke, saaie oever langs de kale omtrek van de vijvers niet zo best. Werkgroep Bomen-Park stelt dan een gedetailleerd plan op van de schade aan de oevers samen met een voorstel om de nieuwe, vertikale oever her haaldelijk te onderbreken door verschillende andere oeverty pes en oeverbeplantingen. De verantwoordelijke van de dienst Leefmilieu werkt dit plan dan technisch-tuinbouwkundig uit ermee rekening houdend dat die nieuwe elementen pas sen in het geheel van het opzet. Het komitee van vrijetijdsbe steding met de hengelvereni- gingen behandelde het voor stel waarna de stadsingenieur meedeelt dat de nieuwe oever zal bestaan uit een aaneenge sloten rij ingeheide houden palen landwaarts uitgekleed met fijn plastieknet. Mogelijk kan het herstel van de ontwatering van het park in het projekt worden opgenomen. Om meer Os broekwater in het park te krij gen kunnen grachten in eigen regie worden gezuiverd. Aan voer van de totaliteit van het Osbroekdebiet is vooralsnog uitgesloten. De vergadering die dit voorstel aanvaardde vulde het nog ver der aan als volgt: de herstelde vaste oever wordt onderbroken door drie massale beplantingen op een bepaald oevertype. aflopende oever met riet kraag rond de eendenkooi steekhellende oever kleur rijke heesters en rietkraag van de lage brug (dierenpark) tot even voorbij het melkhuisje. in de kleine ballonvijver een nauwelijks hellende, brede en diep in de grasmat dringende moerasoever die «beschermde oevers» zijn geschikt om de viskweek te bevorderen. De hele kleine bal lonvijver wordt voorbehouden als kweekvijver. f'-y KwEEK- t St* V ZKoeo- vyvtR* rnKKAfii-ir VooR 5 TEL fifintE<j ÓE Verdoken —rsh ke/yJre oever It kers Cellen Hu re oever dfirttueufif y.ts.fiJZ aanleg van een landtong aan de hals van de grote bal lonvijver tegenover de een denbroedplaats. alle instanties nemen aan dat er te veel wilde eenden zijn. Het eendenbestand dient te worden ingekrimpt in samen spraak met ornitologen en die renbescherming. het waterpeil is minder be langrijk voor het vissen dan voor de grondwaterstand die de jongste jaren te hoog stond. Het waterpeil moet worden be paald door leefmilieu en open bare werken. de diepte van de vijvers schommelt tussen 1,20 m en1,50 m. Dit alles werd dan door Bomen-Park en Leefmilieu vastgelegd in een vooront werp dat voor realisatie aan Openbare Werken wordt over gemaakt. Dit voorstel is dus ontstaan uit lofwaardige sa menwerking tussen alle bo venvermelde diensten en groepen. Resultaten ervan worden ge zonde visvijvers met her nieuwde hengelmogelijkheid en aanmerkelijke verbetering en verfraaiing van het park. Dit dossier werd dan aan de gemeenteraad ter goedkeuring voorgelegd. Wenselijk, zelfs geboden ware het herstellen van de ontwatering in het park. Eind 1979, begin 1980, zou men met deze werken kunnen klaarkomen. Om de zaak rond te maken zou verder moeten gebeuren. uitkuisen van de spiegelvij ver grotere watertoevoer uit de Osbroek door kuisen van de gracht langs heen en naast de spiegelvijver kuisen van de gracht achter het sportcentrum samen met enkele tientallen meter in de richting van de Ninovesteen- weg, wel privé-eigendom verder afdammen van een gracht en herstellen van een drietal duikers, eveneens privé-eigendom. Bij deze realisaties zou het te gering debiet in het park ver viervoudigd kunnen worden, dan toch in «natte» periodes van het jaar, wat voor een re gelmatige waterverversing zou zorgen, bevordelijk voor flora en fauna. L.H. Op vrijdag 2 februari werden niet alleen pannekoeken en wafels gebakken in menig huisgezin, de Aalsterse stichting Leon Lesoil (R.A.L. richtte ook haar eerste openbare vor mingsavond in. Francois Vercammen (lid van het politieke bureau van de R.A.L.) was uitgenodigd de inleiding te geven in kafé 't Landhuis. Voor een twintigtal toehoorders belichtte hij verschillen en gelijkenissen van R.A.L. en K.P.B. in hun respektievelijk streven naar socialisme. Ook de Aalsterse K.P.-afdeling was uitgenodigd. Vooral Ray De Smet zou later op de avond het standpunt van de K.P. belichten. «Debat» In onze editie van vorige week hadden wij deze avond aange kondigd als «debat» tussen R.A.L. en K.P. Dit woord heeft blijkbaar meer dan één beteke nis. Voor ons was het een ge schikte titel voor een avond waarbij van mening zou gewis seld worden tussen personen van twee partijen. Dit woord is dan toch in een verkeerd keel gat geschoten bij zommige van nabij betrokkenen. Op de avond zelf verklaarde Ray De Smedt (K.P.) in zijn eerste tus senkomst dat een officieel de bat van de états-majors van R.A.L. en K.P. niet overeen stemde met de bedoelingen van de K.P. om naar de bijeen komst te komen. «Ik wordt niet graag meegesleurd in iets waar ik niet vooraf volledig mee in stem». Ook al zei hij het in vriendschappelijke bewoordin gen, hij verdacht er dan toch de R.A.L van hem gelokt te heb ben naar een vergadering met een veel ruimer belang dan van tevoren afgesproken was (wat overigens zéér waarschijnlijk leek!). Om alle misverstanden uit de wereld te helpen: in haar mededeling heeft de stichting Léon Lesoil het woord «debat» niet uitgeschreven, en wijzelf blijven een diskussie zoals op die avond vooral door Frangois Vercammen en Ray De Smet gevoerd, een debat noemen, zij het dan dat met kehnis van za ken, maar in persoonlijke naam gesproken wordt. En wie zal ontkennen dat een ontmoeting van dit genre aksenten kan leggen zowel op gelijkenissen als op verschillen en dat de vraag «hard tegen hard of het begin van een progressieve frontvorming» (zij het dan in formeel) wel kan gesteld wor den? We onthouden uit deze opwerping de eerlijkheid van R.A.L. en de uitdrukkelijke wens van K.P. om zich niet en kel aan R.A.L. te binden bij een mini- of maksiprogressistische vorming. Niet over dezelfde politieke kam scheren Frangois Vercammen had het niet zozeer over de K.P. in zijn inleiding, maar schetste kort gelijkenissen en verschillen bij die partijen «links van de B.S.P.-top». Voornaamste ge lijkenis is, en dit maakt het on derscheid uit met de zgn. Bur gerlijke partijen, het behoren tot de arbeidersbeweging en een gekant zijn tegen het Kapita lisme. Verschilpunten situeren zich op drie vlakken: het beoogde so cialisme, strategie die gevolgd wordt en verschillende takti- sche opvattingen. Hierbij wor den vragen gesteld als: plura listische of éénpartijmaat- schappij, wat met individuele vrijheden, algemeen stemrecht ja of neen, voor of tegen een politieke vertegenwoordigings systeem, al dan niet (voorlopi ge) samenwerking met burger lijke partijen, het belang van stakingen en bezettingen. Vragen die zeer belangrijk zijn. niet enkel vanuit historische politiek-sociale kontekst, (Marxisme, Trotszkisme, Stali nisme, MaoTsme...), maar die ook bij de vorming van een pro gressieve frontvorming aan de orde zijn De stelling van Fran- gois Vercammen is hierbij dat een eenheidspartij van de pro gressieve krachten momenteel althans niet mogelijk is, maar dat een debat zich moet ope nen over de verschillende strekkingen en dat de verschil len toch geen gezamenlijke ak- tie mogen uitsluiten. Wat dit laatste betreft, pleit hij niet voor een minifront op bijkomstige vraagstukken, maar voor een maksifront, ja zelfs bij kernpro blemen (ekonomische sektor dus). Dit uiteraard in een voort durende geest van wederzijds respekt en aanvaarding van mekaars eigenheid. De K.P. ziet hij als belangrijkste broer hierbij. Later op de avond zal hij het betreuren dat in offi ciële dokumenten van de Kommunistische Partij tot op heden nog geen standpunt t.o.v. de R.A.L. ingenomen werd, zodat men niet goed weet waar men aan toe is, In de replieken van Ray De Smet komt ons inziens een sterkere aksentuering van de verschilpunten, zonder dat hierbij nochtans bruggen van gesprek en gezamelijke aktie opgeblazen worden. Hij is ook minder optimistisch wat de kansen betreft van het revolu tionaire middel bij uitstek, de «algemene staking». Het door Vercammen aangehaalde voorbeeld, de algemene sta king in België van '61, vond hij van binnenuit bekeken minder revolutionair dan van buitenuit zou kunnen verwacht worden. Hij hecht meer geloof aan ons parlementair sistegm, ook al kan dat en moet dat verbeterd worden in demokratische zin; dit in duidelijke tegenstelling met Vercammen die er abso luut niet in gelooft dat «de eko nomische macht», het patro naat, zal toelaten dat via ver kiezingen een socialisme tot stand komt. In de boeiende nabespreking wordt nog ruim van gedachten gewisseld (je ziet, het woordje debat komt niet meer over onze lippen) over de al dan niet zeer grote passiviteit bij de bevol king, die het toch zal moeten waarmaken, en de strategie die het meest wakker maakt. Nog aan te stippen; de bereid heid van progressieve samen werking van K.P. en R.A.L. op neutronenbomakties, abor tusmanifestaties, anti- apartheidsmanifestaties, enz... maar dat wisten we al zeker,.. Tot slot van de avond werd een tweede openbare avond aan gekondigd: «De kristelijke ar beidersbeweging met of zon der de C.V.P.» Da's voor vrij dag 23 maart en een poging wordt gedaan om er mensen van de Kristelijke Arbeiders beweging bij te halen. (p.d./w.v.) Lesoil en Ral diskutïèren met de KP over het kommunisme(EDV) NAAR HET HALF MILJOEN DIT JAAR... Exponent van beslissingen van het kollege slaan de Aalsterse bibliotheken gensters dankzij het initiatief en het biblioteek- plan van schepen Herman Roels. 1978 was weer een zeer bij zonder jaar, een jaar van plan nen, overreden, samenwerken en uiteindelijk realiseren. Vier wijkbibliotheken werden inderdaad geheel of gedeelte lijk vernieuwd of gereorgani seerd, twee deelgemeenten kregen hun eigen wijkbiblio- theek en de diskoteek, de lees zaal en de uitleenzalen van de hoofdbiblioteek werden ver ruimd en opgeknapt. Speciale aandacht werd hierbij besteed aan de lektuurverzorging van de rijpere jeugd. Zoete vruchten! Alhoewel de Aalsterse bevol king een ernstige terugloop kende, van 81.516 inwoners in 1976 daalde men tot 79.972 in 1978 werd een rekord aantal uitleningen geboekt (419.557 aan een rekord aantal leners (14 .599) of 18,25 van de to tale bevolking. Ook kindvriendelijk In 1960 leenden 377 leerplich tige kinderen 8.791 boeken in de toenmalige stadsbiblio theek. In 1978 liep het aantal leerplich tige kinderen op tot 7.699 waarvan 3.635 of 47,21 boeken leenden. Niet minder dan 113.761 uitleningen! Als men daarbij de 3129 jeugdigen tussen 14 en 18 jaar die regel matig de bibliotheken bezoe ken voegt is het volkomen dui delijk dat dit het gevolg moet zijn van een ononderbroken aandacht voor de leesbehoef- ten van de jongeren. Voor de biblioteek is elk jaar een jaar van het kind, een jaar van de vrouw, een jaar van de man, een jaar van het boek. Alleen een ononderbroken in spanning van verzorgde dienstverlening kan onschat bare resultaten van geestelijke verrijking tot gevolg hebben. Naar een half miljoen uitle ningen in 1979? Op 18 deoember 1978 opende de wijkbiblioteek Meldert voor het eerst haar deuren. Hart verwarmend hierbij was hoe gul de bevolking de bibliotheek heeft aanvaard en hoe dank baar ze er gebruik van maakt. Reeds 240 mensen, ongeveer 10% van de Meldertse bevol king, werd lid en ontleende tot eind januari 1726 boeken. Ook de biblioteek van Erembo- degem die op 1 januari 1979 van start ging als gereorgani seerde stedelijke wijkbiblio- theek mag zich in groeiende be langstelling verheugen: reeds 100 nieuwe lezers in januari en een bijna verdubbeld aantal uit leningen (2304) in vergelijking met december 1978 (1200). Alles samen werden in januari 40.833 uitleningen geboekt wat een stijging betekent van 18,61% t.o.v. januari 1978 (34.425). In 1979 wordt terug minstens één nieuwe wijkbiblioteek inge richt in een vijfde deelgemeen te. In 1979 wordt tevens met uitle ning van diareeksen begon nen. Ondanks een daling van het aantal inwoners lijkt 500.000 uitleningen beslist geen utopie. Ter voorbereiding van vol gende filiales werd reeds ge zorgd voor een aantal nu reeds beschikbare boeken, aantel dati regelmatig zal worden opgiP" dreven zodat men op alle even tualiteiten bereid is. Tot hiertoe zijn de volgende fi: lialen gewoon genummerd. Waar ze uiteindelijk worden ge realiseerd hangt van vele om standigheden af volwassenen jeugd totaal filiaal 11 554 753 1.307 filiaal 12 376 427 803 filiaal 13 327 383 710 filiaal 14 296 351 647 filiaal 15 120 95 215 Verdiende pluim alleszins voor het voltallig plichtbewust biblioteek- en boekbinderijper- soneel! LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 9