De Zwarte Bende van «Tijger» Verstuyft 10 Boontje nogmaals gehuldigd am PLANNEN EN REALISATIES VAN HET VERBOND DER DEKENIJEN O.C.M.W. ERPE-MERE ZORGT VOOR WARME MAALTIJDEN STREEKNIEUWS Erpe-Mere 12 - 23.2,1979 - De Voorpost Door Louis De Lentdecker Laat mij er buiten...'t Zal beter zijn voor iedereen. Gij hebt de overval voorgesteld, ge wilt geld voor uw inlichtingen, ge gaat mee. Daar over valt niet te diskussieren. Ik ben bang van de anderen. Uw broer is brutaal Met misdienaars en mamezels kunnen wij niks beginnen. In Evergem heeft hij een water pot op de kop van een melkerijdirekteur kapot geslagen, hij heeft een vrouw en een kind met een bajonet bedreigd. Maar dat heeft 45.000 fr. opgeleverd. Men bedreigt geen kind Men bewaart ook geen 45.000 fr. in huis Een kind? Was ik meegeweest, het zou anders verlo pen zijn. Maar ze willen telkens hun eigen gang gaan en daar komen altijd vodden van. In die zelfde maand januari zijn we binnengebroken in de villa van Pottelsberghe te Wondelgem. Er was een fortuin te rapen, 't Is mislukt. Omdat wanneer we onder 't hekken door moest één van de kluivers die bij ons was de kans zag om met zijn dik gat tegen de draad van de bel te wrijven...'t Was een lawijt alsof heel de villa wakker werd.We konden het huis niet binnen maar ik heb in de kelders toch champagne en wijn meegenomen. Ik vind het alles zo gevaarlijk.' Omdat bangerikken van uw soort de boel voor een niks in 't honderd jagen; eind januari in ZwijnaardeWe zouden binnenvallen bij De Moerloose. 'tHele huishouden zat samen: drie broers, een zuster en een meid. Wanneer we bijna binnen zijn begint een hond te blaffen en een van de stommeriken die bij mij is begint te schieten. Van schrik natuurlijk. Hij heeft een mens gedood en we zijn moeten afdruipen. La ter zullen ze zeggen dat ik geschoten heb omdat ze op café en bij de vrouwen altijd vertellen van mij, de Tijger. Maar ik zweer u dat zij dikwijls schuld hebben aan moorden en ongelukken die niet zouden gebeuren moesten ze zo kalm blij ven als ik. In Massemen moest ge ook lopen... Ja...en denk er aan, Haubertyst, toen zijn we binnengevallen bij Victor Vandenberghe, een schoenmaker. Die woonde in een Molen straat. Precies zoals Westpaul. 't Was in februari, rond middernacht. We wam het huis al binnengedrongen en hadden 't al kunnen meenemen zonder lawaai. Maar, puur van schrik, van domheid en onnozelheid, is er toch wel een van mijn kaffers die het middel vindt om nutteloos 't een en 't ander om te gooien. Vanden Berghe wordt wakkerhoe zoudt ge zelf zijnkomt naar beneden, vraagt wat er gebeurt en roept om hulp. In plaats van die vent gewoon een klop tegen zijn kop te geven, is er toch wel een van die kwibussen rond mij die, weer kapot van schrik, een schot lost. Hij was zo nerveus dat hij zijn revolver niet stil kon houden. Gelukkig is er niemand gekwest of geraakt, maar vrouw Vandenberghe begint onvermijdelijk het huis en de ge bur en overhoop te schreeuwen. Uiteindelijk moesten we hals over kop vluchten, want er was zoveel kabaal dat buren kwamen aangelopen met rie- meer geld verdwenen is dan wij in handen krijgen De eigenaars liegen. Sommige van mijn mannen houden een deel van 't geld achter. Dat moet uit zijn. Voortaan wordt iedereen na elke expeditie onmiddellijk afgetast. En alle zakken leeg. Ik wil stelen bij iedereen maar aanvaard niet dat wij mekaar iets ontnemenDat schijnt mij het meest schan dalige.' Zult ge ook Van Hoe aftasten De eerste van allemaal. Hij is van allen het minst te vertrouwen. Ik vrees dat het misloopt, dat we de gevan genis in gaan. Er kan ons >niets gebeuren zolang we zwij gen. Vroeg of laat zal iemand spreken... Haubertyst, gij hebt iets te verbergen. Gij hebt iets mispeuterd. Zoniet zoudt ge anders praten. Ik verwittig u dat wie zijn mond open doet met mij zal af te rekenen hebben. Ik maak ze allemaal kapot, allemaal, degenen die schuld hebben als iemand van ons in de bak geraakt. Haubertyst rilde. Hij voelde angst en pijn in zijn hele lijf. Hij besefte dat hij de zaak gevaar lijk had verraden, dat hij onvoorzichtig en dom was geweest. Misschien ware het best Ver stuyft alles op te biechten maar het was ook mogelijk dat René woest werd en onmiddellijk represailles nam. Terwijl Verstuyft langzaam rond het hele erf van Westpaul kroop dacht Haubertyst na. De toekomst scheen niet zo rooskleurig. De overval in Nederland- Hoofdplaat was mislukt, door zijn schuld naar ze zeiden. Als hij nu nog moest bekennen dat hij zo dom was geweest een geschreven bewijs van zijn doortocht in Sinaai achter te laten was Verstuyft in staat hem onmiddellijk neer te schieten... René, zei hij. Stel u voor dat iemand mij herkende Zet die zotheid uit uw hoofd. Ze reden samen terug naar Gent. Verstuyft reed voorop. Haubertyst dacht er aan te vluch ten maar durfde alleen niet weg. Hij had een angstig voorgevoelen... Niet zonder reden was Haubertyst bang. On middellijk na de feiten zou hij als een van de vermoedelijke daders worden aangehouden. In een proces-verbaal van die dagen schreef de veldwachter van Sinaai o.a.: «Haubertyst, ge boren te Sinaai, is een enige zoon uit een tweede huwelijk van welstellende ouders. In de oorlog verliet hij hèt ouderlijk dak om zich in Gent te vestigen. Daar leidde hij een losbandig leven, verkwistte veel geld, maakte schulden op schulden, wel 50.000 fr. Toen hij op 't einde van de oorlog voor oneer lijke handelswijze nopens geldleningen voorde rechtbank van Gent gedaagd werd is hij er ook gevonnist (de juiste reden is mij onbekend). Om zijn straf te ontvluchten vestigde hij zich in Terneuzen. Daar leefde hij op dezelfde manier en wist er het vertrouwen van zekere personen in te winnen, waar hij werderom geld bij ont leende. Toen op zekere tijd hij daar ook werd gedwongen zijn schulden te betalen was dat hem onmogelijk. Hij verliet Terneuzen en kwam zich geheimzinnig vestigen te Bou- choute nabij Eekloop de Hollandse grens. Daar hield hij zich bezig met smokkelen en was in betrekking met vele smokkelaars. Hij kwam dikwijls in 't geheim naar Sinaai, bij zijn ou ders of familie om geld te vragen. Vier of vijf weken (voor de gebeurtenissen) schreef hij nog een brief aan zijn ouders en zijn halfbroeders waarin hij zijn ellendige toestand bloot legde en hen smeekte hem nog eenmaal te redden...Op 20 augustus 1919 is Haubertyst hier geheim zinnig op onze gemeente geweest. Hij was bij zijn halfbroer gekomen waar de meid alleen thuis was. Deze heeft mij, veldwachter, ver klaard dat Haubertyst voor een gesloten deur stond, dat zij hem niet herkende daar hij zijn klak in zijn aangezicht getrokken' had. Hij kwam voor het venster staan en riep: doe open, dan zag de meid dat hij Hector Hau bertyst was. Hij vroeg om eten wat zij ge daan heeft. Hij vertrok na een briefje ge schreven te hebben waarop stond: «Met mij gaat alles goed. Ik zal wederkeren». Bij zijn ouders is hij die dag niet geweest. Ook is niet bewezen dat hij met andere personen in kontakt kwam. In alle geval was hij sedertdien niet meer in betrekking met zijn familie»... Tot daar het verslag van de veldwachter. Er is dus geen twijfel dat Haubertyst herkend ge worden was en dat men na de overval bij West paul onvermijdelijk aan hem zou denken... Ik begrijp ze...Ik ook, ik zou.. De 'schrik begrijp ik. Maar ik aanvaard niet dat ze mekaar bestelen en bedriegen, de man nen die met mij op stap gaan. Ik heb in de gazetten gelezen dat er op sommige plaatsen Op dinsdag 20 februari II. ging in het lokaal De Koombloem een vergadering door van het Verbond der Handelsdekenij en onder voorzitterschap van de heer P. De Paepe. Op de agenda stonden o.£. een recent vonnis van de Rechtbank van Aalst inzake oneerlijke konkurrentie, de werking van de stedelijke middenstandsraad, milieubescherming en kul- tuurschoon te Aalst en de topdag van 5 mei 1979. Onlangs werd door de Rechtbank van Aalst een vonnis uitgesproken inzake oneerlijke konkurrentie, te gen een firma gevestgd aan de Hopmarkt 7 te Aalst. De ze firma maakte regelmatig reklame met aanbieding van grote aantallen schoenen, radio's en televisietoestel len, onder de titel van totale liquidatie. Tevens werden transportmogelijkheid voor de gekochte goederen aan geboden, alsook de moge lijkheid tot het verkrijgen van krediet. Deze beide laat ste faciliteiten waren echter totaal afwezig en het betrof evenmin liquidatie. De ge hele procedure tot aan klacht werd gestart door dhr Frans Schollaert, zodat nu bekomen is dat deze metho de, van verkoop volledig moet stopgezet worden. De mogelijkheid bestaat echter nog dat deze firma in be roep gaat tegen dit recent vonnis. Voor wat betreft de werking van de Stedelijke Midden standsraad gaf dhr. De Pae pe eerst een overzicht van de samenwerking met het stadsbestuur. Deze raad die enkel een advies-bevoegd heid bezit levert toch niet de verwachte resultaten. De re den hiervan is dat het Kolle ge van Burgemeester en Schepenen niet voldoende rekening houdt met de ge geven adviezen, ondanks het feit dat deze steeds ge nomen zijn met eenparig heid van stemmen door ver tegenwoordigers van de middenstandsorganisaties en de politieke partijen. Op deze vergadering werd tevens beklemtoond dat het Verbond der Dekenijen veel meer doet dan enkel de be langen van de handelaars te ken en spaden. Gaan lopen zonder geld? Veertigduizend fr... Fantastisch. Genoeg om al mijn schulden te betalen. Wacht tot na de overval op Westpaul. In honderden huizen van Vlaanderen ligt geld bij hopen. Maar we vinden het niet altijd omdat een stel van mijn zogenaamde helpers te bang of te zenuwachtig zijn om serieus te zoeken. Ik heb het meegemaakt dat er honderden franken voor de neus van een van de mannen lagen. Hij ging er vijf, zes keer aan voorbij zonder ze te zien. Alleen omdat hij op was van de zenu wen...Zodra ze ergens binnen komen willen ze weer weg. Altijd die schrik. Ze zijn zelfs bang van een vogel, van hun eigen schaduw. Zondag 18 februari werd Louis Paul Boon in het Internationaal Press Centre te Brussel gehuldigd. Na de algemene vergadering van de Vereniging van Vlaamse Letterkundigen - werden de twee laureaten van de staatsprijs in de bloemetjes gezet. Hubert Lampo sprak over Louis Paul Boons werk en Henri-F loris Jespers behandelde Ivo Michiels' oeuvre. Een gezellig etentje rondde de feestviering af Van links naar rechts zien we op deze foto Hubert Lampo, Louis Paul Boon en Ivo Michiels. (foto Jo Boon) Nadat het OCMW van Erpe-Mere sinds 1 januari 1979 beschikt over een dienst Gezins- en Bejaardenhulp, startte zij sinds 19 februari jongstleden ook met een dienst van warme maaltijden ten huize. behartigen. Het Verbond is tevens aktief op het gebied van het kultuurschoon en het geschiedkundig patri monium van de stad, tevens is het werkzaam voor de mi lieubescherming en de leef baarheid van de stad. Zo heeft het Verbond der Deke nijen jaren lang zonder hulp gestreden tegen de milieu hinder die uitgaat van de firma Amylum. Men onder vond in eerste instantie zelfs verwijten vanwege het stadsbestuur, omdat men durfde optreden tegen dit bedrijf, dit ondanks het feit dat de strijd steeds zeer hoffelijk verliep en steeds zeer vriendelijke relaties werden onderhouden met de direktie. Het is echter slechts na het voeren van een aktie met affiches dat enig resultaat werd geboekt en dat de houding van het stadsbestuur wijzigde. Men is er dan tot het besef geko men dat dit bedrijf in het centrum van de stad toch hinderlijk is. Voordien heeft het stadsbestuur echter nooit zijn medewerking ver leend aan een af andere vorm van protest. Tevens wordt er naar ge streefd meer aandacht te besteden aan het behoud van een groot aantal zeer mooie gevels die toch het beeld van onze stad bepa len. Voorwat betreft het op halen van huisvuil zou men willen bekomen dat een se- lektieve ophaling plaats vindt van papier en tevens van glas. Het probleem van de par king in de stad werd even eens besproken, hierover werd echter in een vorige editie aandacht aan be steed. Vermeldenswaardig is toch dat alle aanwezigen akkoord waren tot een be zetting van de parking van het stadspersoneel, tenein de te bekomen dat deze ge durende de zaterdagen zou opengesteld worden voor het publiek. Het Verbond der Dekenijen heeft toch reeds bekomen dat, telkens wanneer een vraag vanwege de midden stand bij de Verkeerskom- missie wordt ontvangen, een vertegenwoordiger van het Verbond zal uitgeno digd worden op de vergade ring. Tevens wordt beko men dat de bewegwijzering op de kleine ring in de stad (de huidige gele borden) waarschijnlijk zullen behou den blijven, zij het dan in kleiner formaat en op meer estijr "isten estetische wijze uitgevoerd heef Dit zou dus gebeuren, zelf|k lat€ tegen het advies van de pc^P^" lit ie in. 'verv( Met de Topdag van 5 mé.Rjjk 1979 is het Verbond op wer u om te Aalst een nieuwe tra\°P ditie te lanceren, waar allj ■lenigingen kunnen pKe doen en waaraan h< Stadsbestuur meewerkt n"H*jsw. subsidie, een etalage-wed^rs strijd en een etalage-ku%|s pji sus. Er zijn echter veel onjame voorziene problemen difcht t ontstaan door het feit dajn hij een aantal personen moep an< ten samenwerken die dielma nog nooit gedaan hebben Er zou o.a. een Kongres o ver 19 literaire tijdschriften 19C georganiseerd worden geblicee volgd door de «nacht van d^estijr poëzie». Een toeristenge schenk zou gegeven wordei1 aan elkeen die op 5 mei naa Aalst komt en die op eeris bepaalde afstand 1Jn km) van de stad woont. D< firma Valois organiseert eer one®' wedstrijd waaraan iedereer mag deelnemen. Er zuller vele mooie prijzen te win nen zijn, de handelaars zeil mogen aankoopbons inle-Lgp veren als prijs, wat dan na tuurlijk zal vermeld worder in de publiciteitsbladen. GDI den 1 ten i (fnse Bru C ns in Reeds heel wat belanghebben den deden een aanvraag bij de bevoegde diensten, en op heden konden reeds aan 39 gevallen een gunstig gevolg gegeven worden. Zoals in de meeste andere steden en gemeenten staat de dienst voor warme maaltijden ter beschikking van de gezinnen, bejaarden ofgehandikapten, die niet of onvoldoende in staat zijn hun maaltijden zelf te bereiden, en dit wegens ziekte, lichamelij ke ongeschiktheid of bijzondere sociale omstandigheden. Hierbij dient wel gesignaleerd dat de maaltijden enkel bezorgd worden op werkdagen. Indien de aanvrager er echter om verzoekt, kan eventueel een tweede maal tijd worden afgeleverd op de dag voorafgaand aan een zon- of rustdag. De prijs van elk maal wordt bepaald na een sociaal onder zoek van de maatschappelijk werker en varieert van 50 fr. tot 150fr. De vrouwen van de C.M.B.V. Erpe-Mere lieten het hen eens smaken. (VIM) Soupee Ofte mosselsmulpartij «Kafé 't Bierwinkelken» te Burst. En dit vanavond, vrijdag 23 februari om 20 uur. De VUJO van Erpe-Mere richten in. Biljart «De Gouden Bille» uit Burst richt een biljarttornooi in voor zijn leden. Er zal gespeeld wor den voor het koningschap van deze biljartklub op zaterdag 24 februari. Karnaval Toch nog een spoor van karna val in onze gemeente. F.C. O.lumpic-Burst richt een groot karnavalbal in op zaterdag 24 februari in de zaal Perfa. Tijl en Nele Volksdansgroep Tijl en Nele organiseert een Wafel- en Pannekoekenfeest voor de lekkerbekken. Er wordt ge smuld in het Hof ten Dale te Mere, op zaterdag 24 februari. Gaat u ook eens proeven?!

De Voorpost | 1979 | | pagina 12