DE «WIENER SANGERKNABEN» IN MERE: SYMPATIEK WEL MAAR BEKLIJVEND? 't SOETE HUYS: BEZOEK VAN DE MUZE Het Gents Kamerorkest te Aalst/ j die all mensen l. Schil Geen enke kwartet I i soms smactv Deze kinderen zenen een jarenlange i rad it ie voort. (VIM) 14 - 23.2.1979 -De Voorpost Een droom betekent voor Frans en Mia Wellekens geen voorbijtrekkende schaduw, maar het nastreven van een doel. 't Soete huljs als realiteit was een van hun illusies. Er mensen in brengen, vrienden, liefst gelijkgestemd, met openheid voor stilte en rust, met aandacht voorde schatka mer van de muziek was een van hun andere denkbeelden. En dat lijkt hun te lukken na de stemmige presentatie van de plaat met Bachs Gold- bergvariaties door Louis Van der Paal, had vrijdag II. in 't Soete Huijs een konsert plaats met uitsluitend jonge vertolkers. Niets plechtstatigs hier, geen konformisme, maar een ongedwongen sfeer, bijna een gezellig samen zijn. Het eerste deel was gewijd aan renaissancemuziek die werd gebracht door een groep studenten te Leuven. Ze noemen zichzelf «Jene- lo» wat zoveel betekent als 'je ne l'ose dire' of: we heb ben nog niet het lef om met onze muziek naar buiten te komen. Hun betrachting: 'vrienden zijn' en in het ka der daarvan 'musiceren'. Met een eenvoudige bezet ting (blokfluiten, mandoli ne, gitaar, tamboerijn, gam ba) tekenden ze voor ons hun muzikaal programma. Zangerig klonken Italiaanse danswijsjes, muziek zonder meer. Pastoraal, bijna idyl lisch was een melodie van Adam de la Halle (schepper van les jeux de Robin et de Marion, een van de oudste voorbeelden van opera), dromerig een stukje van John Dowland dat me herin nerde aan het beroemde «Greensleeves» en me deed wegzinken in een van die typisch groenende Engelse landschappen. Verder wer den ons nog enkele licht voetige dansnummers ge bracht: een gaillarde (springdans), een estampie (stampdans), een bransle (loopdans) van o.m. Claude Gervaise. Het best voelden uitvoerders en toehoorders zich thuis in de uiterst een voudige maar pittige stuk jes van Tielman Susato, in Antwerpen bedrijvig als mu zikant, komponist en druk ker in zijn winkel met het uithangbord «De Krom hoorn», Susato die zijn ei gen populaire deuntjes noemde 'zeer lustig ende Geen mens weet het. staat het vast dat het getuigt van een en een gevoeligheid leen voorkomen bij die geleden hebben bert kiest voor zijn niet het tema van de uit het lied, maar dat van dood, de milde dood als vriend. Ie stem uit het alleen maar begeleiding, zingt gevoelvol zijn berustend, soms tend lied. ledereen luisterden roerloos, maar Prachtig konsert tussen al het moois van het Soete Huys. (VIM( Het blokfluitensemble. (VIM) bequaem om spelen op alle musicals instrumenten'. •O Vermelden we nog dat de groep heel wat pret beleef de aan zijn vertolking van een chanson van Pierre Cer- ton dat de verklaring bevat van hun schuilnaam 'Jene- lo', dat de bewerking van Rameaus 'tambourin' (uit zijn pièces de clavencin) heel aardig klonk en dat di rigent A. De Vis als een bijna volleerde koltratenor optrad in een door hemzelf geschreven liefdeslied in re naissancestijl. Dat twee Vlamingen (Frans Vos (altviool) en Jan Welle kens (cello)), een jonge Fransman en een meisje uit Nieuw-Zeeland (beide vio listen) die samen aan het konservatorium in Brussel studeren, een kwartet vor men is geen wonder. Ver rassend is wel dat ze pas ■sinds oktober 1978 samen spelen en reeds dergelijk peil (zowel technisch als muzikaal) hebben bereikt. Ze schetsten voortreffelijk De taal van de muziek geen woorden, maar veel direkter spreekt ze toe aan dan onze armzalige bel* grippen. Een heerl i j ktment avond. :!leus «Dljzach Dlau! Een strijkje weet steeds de juiste sfeer te brengen. (VIM) de lichtvoetigheid in Gré- try's derde strijkkwarter: probleemloze muziek zon der veel diepgang, iets om weg te dromen naar de lente Een proefstuk (of moet ik zeggen 'meesterstuk'?) was het andante con moto (tema en variaties) uit Schuberts Nog steeds spreken ze tot de verbeelding, de «Wiener Sangerknaben», misschien evenzeer door hun gedisciplineerd en jongensachtig optreden als door de zuiverheid van hun stemmen en hun muzikaliteit. Salieri schreef er ooit Schubert als lid in, Bruckner was er kapelmeester, Zeiler maakte er deel van uit. Hoef je nog referenties? Lieven Coppens noemde in zijn inleiding het optreden van het wereldberoemde knapenkoor een orgelpunt na vijf jaar intensieve V.T.B. - V.A.B. - werking. Wat belangstelling betreft: geen problemen. De kerk (betere akoestiek) bleekste klein, daarom koos men voor de zaal van het klooster en die zat eivol. Ideaal is een turnzaal voor zo'n optreden eigenlijk niet. Maar ja. Vlaanderen en kon- certzalen? De vraag stellen is ze beantwoorden. En daar verschenen ze dan in hun vlekkeloos wit - blauwe marinepakjes, ontwapenend, de harten veroverend vooraleer één noot te hebben gezongen. De aanhef van het «Dixit dominus» van Bel-dassare Galuppi klonk lichtvoetig, te lichtvoetig eigen lijk voor een religieus werk. Vloeiend ging het. maar niet erg diep. De Vlaming Cypriaan de Rore zong nog onder Adriaen Wil- laert in de San Marco van Venetië en werd achteraf hofka- pelmeester in Parma. Een van zijn motetten «Hic est panis» deed me aan Palestrina denken: mooie melodische lijn. vooral in het rijk geparafraseerde «qui manducabunt panem». Toch liet de interpretatie van de Wieners me ietwat onbevredigd: het klonk iets te vlak, iets te egaal, de gevoeligheid steunde al te nadrukkelijk op een wenk van kapelmeester Peter Burian. Beter voelde het koor zich in het romantische «Hebe diene Augen auf» en het eenvoudige maar aangrijpende «Ave Maria» van Zoltan Kodaly, religieuze mu ziek met wortels in de eigen De Wiener Sangerknaben streelden oog en oor. (VIM) Hongaarse folklore. De Wiener Sangerknaben. geen koor dat stijfjes in de rij ging staan maat een prachtig spektakel boden. (VIM) Dat het koor over uitstekende solisten beschikt werd bewezen docfr de uitvoering van Brahms' overbekend wiegelied, van een ongekompliceerd bravoure- stukje in Papagenostijl van Mozart en vooral van «G'schich- ten aus Alt Wien» naar Johann Strauss, muziek die de Sanger knaben als het ware op de huid is geschreven en waarin ze zich ook als akteur kunnen uitleven. De toehoorders amuseerden zich kostelijk met soli, duetten en koornummers op algemeen ge kende en vaak meegeneuriede wijsjes als de Trits - trats polka en de Radetzkymars. Tussen haakjes: de soldaatjes in het algemeen, de kleine officier in het bijzonder vormden in hun kwajongensstijl een plezierig kijkspel, waarom zongen de •Sangerknaben hier niet? Is dat niet de bedoeling? Op hun best waren de jongens in het - voor mij te korte - gedeelte na de pauze. Toen waren ze volledig zichzelf, op en top Wieners». zoals al dadelijk tot uiting kwam in een pareltje van Schubert: «Die Nachtigall» en «Vier Lieder aus dem Jungbrun- nen» van Brahms, melodieus en beheerst, met reminiscenties aan zijn zigeunerliederen. En bijna vanzelfsprekend oogst te het koorde grootste bijval met volksliederen en Strausskompo- sities: daarin konden ze zich uitleven, spontaan, ongeremd. Dankbare nummers waren o.m. door hun klanknabootsingen en hun gemakkelijk herkenbare tenia's: de koekoek, de Jager aus Kurpfalz en de pittige polka's van J. Strauss. En toen ik bijna volledig was opgenomen in een mengsel van pastoraal-idyllische sfeer en de stemming van het ietwat burger lijke negentiendeeuwse Wenen met zijn unieke muziektraditie zag ik de jongens wegstappen: kinderlijk nog. niet verknoeid door het sukses. dankbaar om het krijgen van een anjer. W.D.B. Als vijfde en laatste Koncert te Aalst van de tweede cyklus Middagkonserten in Oost- en West-Vlaanderen optreden van het GENTS KAMERORKEST in de feestzaal van het stadhuis. Grote Markt, op ZONDAG 11 MAART 1979 om 16 uur. Het programma omvat werken van Neri. Corelli, Geminiam. Vivaldi en Jozef Haydn Het orkest, met 19 uitvoerders, allen eerste prijzen van een Koninklijk Konservatorium, bestaat uit een vaste kern met Walter Lievens als konsertmeester en onder leiding van Herman Streulens. De dirigent was reeds verbonden aan de opera te Gent en de Kameropera te Antwerpen, sedert twee jaar dirigent van het Internationaal Jandorafestival in Ame rika en België, behaalde acht eerste prijzen aan de muziek- konservatoria te Brussel en Antwerpen en is leraar klavier aan het konservatorium te Gent strijkkwartet in d. «Der und das Madchen». werk dateert uit 1826 stierf in 1828). was pas ziek geweest, hij «en voorgevoel van nakende dood? Was volledig rijp

De Voorpost | 1979 | | pagina 14