i 1 ZE KARNAVALSTOET IN DE VIJFTIGER JAREN R0GRAMMA VERNIEUWDE RINSENDAG 1979 De Rrosseleers doopten hun eerste karnavalwagen Bij van 't alverdroi donker staat de klok op vijf voor twaalf )T j t De Voorpost- 23.2.1979 - 17 het tot standkomen van het nieuwe karnavalsreglement een van de aangehaalde punten dat de Aalsterse iavalstoet van ver gekomen is. Vroeger, zo deklameerde werd onze stoet voornamelijk gevormd door buiten- dse of buitensteedse groepen. De oudere lezers zullen cht instemmend knikken. Voor de jongeren is dit echter en orakeltaal. gingen voor u eens een je nemen in de officiële lavalprogramma's uit de m vijftig, meer bepaald sen 1952 en 1962. ilnemende maatschap- in. te eerste karnavalstoet nu eenenvijftig jaar ge en, op 18 februari 1923, ironze straten trok telde |fc geteld 35 groepen. Dit I ele aantal het povere be- I steeg van jaar tot jaar. I 1939, bij het aanbreken I ide tweede wereldoorlog B Iden op 19 februari van B zelfde jaar nog 81 groe- I i opgestapt in onze ka- I kade. Dat was reeds een I uggang van 8 groepen WÉ overstaan van het jaar irvoor. Na de oorlog, in i6 zou dit aantal nog te- lopen. Op 3 maart 1946, irste naoorlogse karna- Jstoet, stapten 67 gezel- ór de oppen op in de ver meien uwcje stoet. In de door L onder de 'oepe geno- n periode, meer bepaald '52 tot '62 ziet het aantal ils volgt uit: :htingp290, 1953: 93, 1954: 1955: 91, 1956: 82, 1957 1958: 81,1959: 71, 1960 196151,1962: 50. eenvallend is hier wel de te- de val bij het begin van de 'r"ien zestig. De periode arin een omschakeling ats had. ;st de agne- ir wi i kan men- een t van >uur> i ge- slui- bijna vond knal- Buitensteedse groepen Op de 90 groepen die op 24 februari 1952 opstapten in onze stoet waren er maar 22 Aalsterse, en welke! Naast de 'Zuivere jongens van Ple zier', 'De lustige pompiers', 'De vooruitstrevende achter uitkrabbers', 'De Jacquet ten', 'De onvermoeibaren', 'de Excentrieken', 'Kunst en Vermaak' en 'De Ware Gil- kes', werden er drie num mers toegekend aan de Rijkswacht, twee aan de po litie, één aan de reklamewa- gens, één aan het feestko- mitee, drie aan de dienst der Bussen, één aan de stadsreuzen, één aan Ma joor Cans, één aan de Kat, één aan het Rood Kruis. De bijdrage van Aalst was pover te noemen in vergelij king met al die andere ste den die met een aantal groepen opstapten in onze stoet. Wij sommen ze even op en vermelden tussen haakjes het aantal uit die stad of gemeente deelne mende groepen: Brussel (5), Tienen (4), Gent (4), Dendermonde (3), Oos tende (3), Kortrijk (3), Leu ven (3), Sint-Niklaas (3), Vil voorde (2), Mechelen (2), Verviers (2), Lokeren (2), Bredene (2), en dan alle ge meenten met één groep: Halle, Herdersem, Herzele, Hamme, Rumst, Lede, Westerlo, Waver, Sint-A- mandsberg, Doornik, Ko- ningslo, Ronse, Dender leeuw, Ledeberg, Duffel, Burcht, Auderghem, Meule- beke, Mese, Muizen, Welle, Heist aan Zee, Grembergen, Everen (Br), Boom, Zwijn- drecht, Isegem, Haacht, Ukkel, Rekkem, Lier en Ste- kene. Opvallend hier is wel dat het voornamelijk Belgische steden zijn die naar onze stoet komen. Het overgrote deel van de karnavalssubsidie voor de vierentwintigste karnaval stoet, 300.000 fr, waarvan 200.000 geschonken door het stadsbestuur verdween in handen van buitensteed se groepen. In 1953 is het stoetbeeld niet veel gewijzigd. Wat de Aalsterse deelname betreft terug zo'n 23 groepen gelijk ingedeeld als het jaar daar voor. Voor de eerste maal ook een Prins Karnaval, en deze stond op een praalwa gen, samen met het feest - komitee, voorafgegaan door politie en rijkswacht. 1958, het jaar van de we reldtentoonstelling te Brus sel, maar op 16 februari trok de stoet door de Aalsterse straten met 81 groepen. Hiervan yvaren er 42 aalster se. Weliswaar namen de rijkswacht, de politie, de re- klamestoet en de reuzen en personaliteiten heel wat nummertjes voor hun reke ning, maar het aantal Aal- stenaars steeg. En nog steeds Belgische groepen die de Aalsterse kwamen vervoegen. De premies waren ondertus sen reeds lichtjes omhoog gegaan, die betoelaging ders£ds verleden week gaven wij een verslag van de perskonfe- Jie, die de Prinsencaemere organiseerde. Op een aantal -jlrten willen wij hier verderop ingaan. Het feit dat de Prin- =den aemere niet meedoet aan de Karnavalstoet betekent niet uum de 'eden ervan met de karnavaldagen inaktief zullen zijn. niel,ebben imrT|ers de taak op zich genomen om gedurende nj dagen de gastheer te zijn van een delegatie van «Der Fidel i hii r>>' Deze delegatie laat zijn eigen karnaval links liggen lu" eens met eigen ogen te zien en te beleven wat,de Aalsterse naval is, om zodoende het onderscheid te maken met deze Keulen. Duitsers zullen in de stoet P,riJS itsnemen in een open wa- i bal alia- S.J. en zullen naar de toe- 'touwers zomaar eventjes '[d®D0 kg. snoepgoed uitwer- i Verder voorziet het pro- mma dat zij mee opstappen ,de Oude Garde en een be- brengen aan de verschil de karnavalbals. De Prin- caemere aanvaardde het blic-relationschap» van Der ;l Kölner als een genegên- I van vriendschap, sympa- en verbroedering, echte hoofddagen voor de sencaemere komen pas weekeinde nadien, name- ooit 'RINSENDAG 1979 EHE lijk op zaterdag 3 en zondag 4 maart 1979. Het programma van deze prinsendagen wordt hierbij integraal gepubliceerd. Nieuw hierbij is de rondgang door de marktliedenbond geor ganiseerd op de wekelijkse za- terdagmarkt. In de namiddag wordt zoals vroeger een be zoek gebracht aan alle bejaar dentehuizen van Groot-Aalst. Op aanvraag van vele Aalste- naars, die daar familieleden op rust hebben, wordt ook het rust- huis van Herdersem bezocht. In dit verband doet de Prinsen caemere een beroep op alle familieleden van de bejaarden n te |bHk aterdag 3 maart: O.OO u Verwelkoming delegaties en ere-genodigden okaal: Stationsplein, Hotel des Arcades. 0.30 u.: Kennismaking met genodigden lezoek: Stadscentrum - zaterdagmarkt - Stadspatrimo- num fi.OO u.: Bezoek Homes 3de Leeftijd. '5.00 u.. Herdersem 16.00 u.: St.-Lievens 7.00 u Hoprank 8.00 u St.-Job Hj 9 00 u Van St.-Job stoetsgewijze met fanfare: Marktweg japucienenlaan - Gentsestraat - Vredeplein - Nieuwstraat rote Markt - Molenstraat - Kapellestraat - Graanmarkt - Ibert Liéenardstraat - Stationsplein. 2.00 u.: Stoetsgewijze naar Keizershallen: Bal Generale Bankmaatschappij» ondag 4 maart 1979: otel Atlanta, Stationsplein, Aalst 9.00 u Verwelkoming delegaties en genodigden 0.3O u. Stoetsgewijs: Stationsplein - Stationsstraat splanadeplein - Vrijheidsstraat - Vredeplein - Nieuwstraat irote Markt. 1.00 u Stadhuis: Ontvangst door de stadsmagistratuur. 2.00 u Bezoek aan de Carnavaltentoonstelling Museum Oud Hospitaal». 5.30 u Carnavaleske muziektaptoe naar de «Sporthal Ikapi», Burchtstraat met genodigden, buitenlandse mu- "ikkoprseri" Prinsencaemere Prinsen van binnen- en bui- iland en Karnavalgroepen Stationsplein - Stationsstraat - attestraat. 6.00 u Grote Markt: Uitdelen van attraktiebons voor de •or aan MindervalidengrQperingen en alle aanwezige kin eren in het teken van «t Jaar van het Kind». '6,30 u Grote Markt - Molenstraat - Werf - Burchtstraat - Jkapihal. '6 45 u.: Okapi-halle: Groot-Prinsen- en karnavalisten endez-vous. Optreden van binnen- en buitenlandse korp- ien en delegaties. om zo talrijk mogelijk bij de rondgang aanwezig te zijn. Om 19 uur vertrekken alle ge nodigden en delegaties*, onder begeleiding van de fanfare van de Oude Garde dan van het rustoord St. Job naar het Sta tionsplein, waar voor het no dige logement gezorgd werd. Een nieuwigheid voor de zon dag is de uitnodiging van alle kandidaten, die meededen aan de prinsenverkiezing. Men hoopt dat zij de uitnodiging massaal zullen beantwoorden. Met het geld dat uitgetrokken werd van hun voorbije optre dens, heeft de Prinsencaemere opnieuw een groot aantal at traktiebons gekocht, die op zondagnamiddag zullen ver deeld worden aan de minderva- liede kinderen uit Aalst. Het be zoek aan de foor staat natuur lijk in het teken van het «Jaar van het kind». Het toppunt van de prinsenda gen wordt ontegensprekelijk de alternatieve minikarnavalstoet, die zal plaatshebben in de Okapizaal. Men hoopt dat hier zoveel mogelijk Aalsterse groepen zullen aan deelne men, vermits er nu toch een verbod bestaat om nog aan an dere karnavalstoet deel te ne men. Hiervoor werd door de Prin sencaemere een apart regle ment opgesteld, dat wij hier in tegraal willen publiceren, om alle kandidaten de mogelijk heid te bieden zich op deze mini-stoet voor te bereiden. REGLEMENT 1. Alle Aalsterse karnavalstoe- ten worden uitgenodigd deel te nemen aan deze alternatieve karnavalstoet in overdekte sporthal «Okapi».- 2. De «praalwagen» moet on der de ingangspoort op de piste van de Okapizaal kunnen (2 m. hoog en 1m. breedte). Het thema moet dus worden uitge beeld op een kinderkoets, kruiwagen of soortgelijk rollend klein materiaal Uitschuivende en beweegbare delen zijn best toegelaten. 3. De jury zal worden samen gesteld uit binnen- en buiten landse genodigden op de Prin sendag, zondag 4 maart 1979 4. De volgorde van de «Stoet» zal worden vastgelegd bij lot- trekking. 5. De omloop moet volledig afgelegd worden (ong. 100 m.) 6. Er mag geen halt gehouden worden voor de tribunes. 7. Ophalen van geldelijke steun is niet toegelaten op de was trouwens ook gestegen tot 500.000 fr. Op 4 maart 1962 trok de 34e stoet door onze straten met 50 deelnemende groepen. De karnavalsubsidie was gelijk gebleven: 500.000 fr, mqar het waren voorname lijk onze Noorderburen die met een groot deel van de koek zouden gaan lopen. 31 Aalsterse groepen, poli tie, rijkswacht en konsoor ten bijgerekend. Twee groe pen uit Lede en twee uit Aarschot. Verder nog één groep uit Sint Gillis Dendermonde, Berla- re, Halle, Hasselt en Gent. Vanwege onze noorderbu ren zes groepen uit Bergen- op-Zoom, twee uit Tilburg, één uit Oudenbosch en één uit Den Haag. Wat wij van onze noorder buren wel overgehouden hebben dat zijn de drum bands en de majorettenpe- letons die de stoet opvro lijken. Een volgende stap in het karnavalsbeleid was im mers de Nederlandse groe pen weren uit onze stoet en meer muziekkorpsen aan lokken, voornamelijk uit het binnenland. Officieel karnavalsprogram- ma Wanneer wij na al die jaren de oude karnavalsprogram- ma's nog even doorbladeren vallen ons wel een aantal merkwaardigheden op. Van 1952 tot 1962 is de prijs van het officieel programma steeds 5 fr. gebleven. In het begin van de vijftiger jaren was F. Courteaux een vaste klant om via een kort artikeltje in het programma de bezoekers van onze ka- val kade wat meer diets te maken over het verleden en het belang van deze gebeur tenis. In 1953 werd de omhaling met bussen in onze kavalka- de gedaan ten voordele van de geteisterden der over stroomde gebieden. Voor namelijk onze noorderburen kregen toen hard te kampen met waterschade en over stroming. Heel wat Neder landers lieten hierbij het le ven. De trouwzaal van het stad huis en de trappen van onze openluchtschouv^burg zijn meermaals in de brochure geplubiceerd. Aan hen geen wijziging te zien, wel aan de personen die herin of herop poseerden, het feestkomi- tee. Mode en stijl zijn op die vijf entwintig jaar erg veranderd denken wij maar aan de mo dellen van wagens en televi sies. Wie destijds ook reeds een schoon weer kwam ma ken voor een of ander televi- siemerk: Armand Pien. In die tijd was het nog zo niet de gewoonte om met karnaval naar het buiten land te vertrekken. Wie zich dan van het karnavalsge- woel wilde onttrekken ging naar de cinema. De Moor straat de film «Opstandige jeugd», «Place Pigalle St. Germain de Pres», «Onder zee commando» en «David en Beatsabee». Wie van iets meer romantisch hield kon rond diezelfde periode naar cinema Feestpaleis voor een speciaal karnaval pro gramma bestaande uit een sprookje van Duizend en een Nacht «De Rode Arend van Bagdad», een prachtige kleurenciné-colorfilm met Lucille Ball, John, Agar en Patricia Medina. Ofte wel kon men er ook terecht voor «Kadetten van West-Point» een film met Doris Day, James Cagney en Virginia Mayo. Maar het waren niet enkel Ameri kaanse produkties met kar naval, er was ook «Boïte de nuit»-Nachtkroeg, een Franse produktie. Karnaval, een lach een traan maar vooral veel vreugde en plezier. De vorm veranderde misschien wel in de loop der jaren, maar de kern is steeds gebleven en zal waarschijnlijk ook altijd blij ven ondanks hoogten en laagten. SJ De echte karnavalsfeer was reeds aanwezig zondagnamiddag toen de kamavalgroep De Brosseleers hun eerste wagen boven de doopvond hielden. De plechtigheid had plaats in de stadshalle aan de School straat, waar heel wat groepen hun wagens in elkaar timmeren. Zoals het bij een doop past had de groep ook gezorgd voor een peter en een meter, met name Marcel Van Nieuwenborg en Rita Van Mi gerode. Voor de inzegening zorgde «pastoor» Gaston Thomas, voor zitter van de Brosseleers, die zich voor de gelegenheid in aangepaste kledij had gestoken. In zijn toespraak tot de beminde Brosseleers heette hij vooreerst de peter en de meter van de wagen welkom. Hij hoopte dat het uitzon derlijk groot schepsel, dat gedoopt werd niet op hen zou trekken, want rekening houdende met het bier dat beiden graag drinken, zou het «kindje» vlug op het verkeerde pad terechtkomen. èamen met «Zuster Aldegonde», die hem assisteerde, had hij dan het genoegen de peter en meter een aangepast geschenk te overhandi gen, dat verband hield met het on derwerp dat dit jaar door de groep uitgebeeld wordt. Van onder een witte doek werd dan een maquette van een venetiaanse gondel te voorschijn gehaald. Dient hierbij herinnerd aan het feit dat de Bros seleers in de karnavalstoet 1979 een schip uitbeelden, waarmee alle komst zal toelaten op een goed kope en efficiënte wijze alle delen van Groot-Aalst te bereiken. Na zijn toespraak gooide de «pas- totten en in zijn eigen naam een prachtig bloemstuk aan. Zoals het een echte doop past zorgden de Brosseleers ook voor Hel schip van de Brosseleers dat zondag door de Aalsterse stral gedoopt. (VIM) waterlopen van Groot-Aalst kunnen afgevaren worden? Nu het centrum van Aalst verkeersvrij gemaakt wordt is het immers het vervoer middel bij uitstek dat in de toe- 'i zal - var en- werd vorige week plechtig ter» met de nodige zwier een fles wijn stuk aan de voet van de nieuwe wagen. Polle Keipernoagel bood hierop in naam van de karnaval groep De Ma- het nodige «kinnekessoiker» en konden de aanwezigen zich tegoed doen aan de nodige geestrijke dranken. VEHE omloop, wel achter de radaraf sluitingen. 8. Op de grote markt mag er meermaals rond het rondpunt gegaan worden wel in de aan geduide richting. 9. De wagens moeten voor zien zijn van trekhaak op mini mum 15 cm. van de grond - Takelwagens zorgen voor de nodige depannage. 10. Elke wagen moet voorzien zijn van trekkabel of de nodige depannagekoord. 11. Er zijn duizenden franken prijzen voorzien. 12. De prijsuitreiking heeft plaats na de stoet. De beslis sing van de jury in verband met de klassering is onherroepelijk. 13. De groepen moeten geen bankrekening bezitten. VEHE Een groep van nog twaalf karnavalisten, de helft nog studerende en de andere helft reeds werkend, die dit jaar voor de vijfde maal rullen opstappen in onre kavalkade, dit is kort geschetst Van 't alverdroi donker. Van 't alverdroi donker, 5 jaar gele den gestart in de Aalsterse Karna valstoet met «Van den Boeynants vliegtuigperikelen», stapt nu reeds al die tijd mee op door onze straten Opgericht met als basis een hechte vriendenkring, beeldde de groep de drie daaropvolgende jaren «Poli tieke vogelverschrikkers», «Zwij nen en De Klerk» en «Elvis Presley» uit. Voor haar 5® jaar gaat de groep de Miss-verkiezingstoer op. Alle opgekomen kandidaten behoren tot de Miss Piggy-variëteit en leve ren een helse konkurrentiestrijd in een vernieuwde versie van «La grande bouffe», een Breugeliaanse orgie met barbecue en bleke go-. dendrank. Een deskundige jury zal op het einde van de stoet beslissen wie de prijs wint en miss Karnaval '79 wordt. Het vriendengroepje is er van 't al verdroi donker nog altijd bij. Het entoesiasme om met praalwagens deel te nemen aan onze kavalkade zakte echter van jaar tot jaar. Zeer goed gestart ging het telkenmale bergaf. Dit jaar, het vijfde deelne- mingsjaar zal dan waarschijnlijk ook het laatste jaar zijn dat wij deze groep als dusdanig in de stoet zul len zien opstappen. De echte kar navalisten zullen wij volgend jaar nog wel terugzien, maar dan waar- »ott> Het Miss Piggv-plaket van van 't schijnlijk ais een klein tussen- groepje buiten kompetitie. Financieel zit de groep er trouwens ook niet al te best meer bij. Een paar deficitaire T-dansants waren alles behalve hoopgevend voor de kas \f 1979 wordt het dan ook allemaal zo eenvoudig mogelijk ge houden. De kostumes van de mis sen zullen bijgewerkte vuilniszak ken zijn, waarschijnlijk dus wel de goedkoopste kostumes die wij in deze eenenvijftigste karnavalstoet zullen te zien krijgen, 10 frank en een koordje. De praalwagen is een kamionet die alverdroi donker -. (S) een restaurant a la «Grande Bouffe» uitbeeld. Wij kunnen de groep van 't alver droi donker geen ongelijk geven. Karnaval is er om te feesten, zich te amuseren en eens lol te maken. Daarbij eens lekker smullen mis staat in het geheel met Daarbij ho pen wij hen volgend jaar nog in een of andere vorm terug te ontmoeten in onze karnaval. Wie deze groep financieel wil steu nen kan dit doen door van hen een plakte te kopen m een prachtige afbeelding van Piggy. Prijs van dit kleinnoc F

De Voorpost | 1979 | | pagina 17