PRATEN OVER KARNAVAL EN DE FOOR MET NIK BARREZ De Poesjzakken gaan de kozakkentoer op «FIDELE K0LNER» Karnaval op SL-Annaparochie 516 Karnavalstoet ziet er zo uit Aalstenaar waar vliedt gij henen almet karnaval? BRANDGEVAAR IN OPENBARE LOKALEN 18 - 23.2.1979 - De Voorpost «Een karnaval zonder Barrez op de Grote Markt, dat is geen karnaval», zeggen vele echte Aalstenaars. Gilbert Barrez, in de volksmond «Nik», staat dan ook dit jaar, in opvolging van de familie, voor de 35e maal op de Markt in de schaduw van het aloude Belfort. We hebben met hem in zijn komfortabele, modern uitgeruste woonwagen een gesprekje waarin we de problemen van de foorreizigers samen even overlopen. Samen met zijn echtgenote is hij vol lof over het stadsbestuur voor wat de organisatie van deze winterfoor betreft. Men had wel eens gevreesd dat de Markt onmogelijk als standplaats voor attrakties zou hebben kunnen dienen dit jaar. vooral nu met de barre winterperiode waarvan hij hoopt dat ze achter de rug is. Er werd gezorgd voor de nodige steenslag en nog deze (maandag) morgen heeft Openbare Werken er voor gezorgd dat alle vuilnis- resten van de zondag van de straat verdwenen. Het aanbie den van een kontrakt in plaats van de vroeger gebruikelijke verpachtingen met opbiedingen vindt Nik zeker positief. Op de ongeveer 20 plaatsen waar hij jaarlijks met zijn scooter komt zijn' er amper een paar waar het nog met verpachtingen gebeurt. «Een verpachting is altijd een opwindende gebeurtenis die U een deel van uw leven kan kosten» zegt mevrouw. «Een eventuele winst wordt reeds op voorhand gehypotekeerd door De Poesjakken zijn als karnavalgroep reeds een begrip geworden in Aalst Vooral aan de kostumering wordt de uiterste zorg besteed, en het is dan ook niet te verwonderen dat zij de jongste vier jaar (het is de vijfde maal dat zij deelnemen) steeds de eerste prijs behaalden bij de kleine groepen. Wie herinnert zich immers niet meer de Grieken, waarmee zij verleden jaar triomfeerden? De kostumering is steeds de belangrijkste troef geweest van de Poes jakken. Alles is tot in de puntjes verzorgd. Als buitenstaander heeft men zelfs dikwijls de indruk dat de kostuums ergens gehuurd werden, maar dit is niet het geval. Dit jaar gaan de Poesjakken de Russische toer op, met hun uit beelding van Kozakken. Vooraleer aan de kledij begonnen werd, heeft de karnavalgroep eerst kontakten gelegd met echte Russen. Op basis van de gegeven informatie werd dan een eigen ontwerp uitgewerkt. Het pronkstuk van de groep wordt dit jaar twee autentieke sleeën, die speciaal opgekalefaterd werden voor de karnavalstoet. Deze rijtui gen boden terzelfdertijd de moge lijkheid om de grote geluidsinstalla tie, die dit jaar meegesleeopt wordt, te kamoefleren. Alles bij elkaar hopen de 27 leden van de Poesjakken dit jaar opnieuw de eerste prijs te behalen bij de kleine groepen. Belangrijk om vermelden is hier te vens dat de groep niet aangesloten is bij het Aalsters Karnavalverbond (A.K.V.). Men betwist niet dat het A.K.V, geen nuttige dingen doet voor bepaalde groepen, maar de Poesjakken zelf zien voor henzelf het nut niet in van een lidmaat schap. Het verbod om nog buiten de Aals- terse muren op te treden vindt hun voorzitter Mare Cottyn overdreven, niet zozeer omdat de karnavalgroep aan andere stoeten zoals Dender leeuw, en St. Gillis deelnam, maar vooral omdat de aanwezigheid in andere karnavalstoeten een enorme publiciteit was voor deze van Aalst. Daarbij wordt opgemerkt dat de groepen toch altijd de pcimeur van hun wagen en van hun kostuums behielden voor de Aalsterse $toet Over de publiciteit tussen de wa gens door is men ook niet zo te spreken. Men heeft immers reeds een publi- citeitskaravaan vooraan in de stoet, en dan krijgt men nog panelen tus sen de karnavalwagens door, wat m feite toch een overlapping is. Men is trouwens van mening dat dit niet zoveel supplementaire inkom sten zal met zich brengen. Tenslotte werd ons nog gewezen op het feit dat men het zonderling vond dat de Poesjakken een uitno diging kregen voor een vergadering van het A.K.V.waar over de stoet zou gesproken worden, en alle richtlijnen zouden medegedeeld worden. De Poesjakken zien dit eerder als een taak voor het Feest- komitee. De groep is des te meer verbaasd door het feit dat zij geen deel uitmaakt van dit Aalsters Kar navalverbond. VEHE de mogelijkheid dat, wil men zijn plaats behouden, wegens mogelijks konkurrentie. de prijs tot onvermoede hoogten kan worden opgedreven. In Neder land gebeurt het wel eens dat men vindt dat er bvb reeds te veel scooters in het land zijn om de-zaak rendabel te houden en men aan een van de uitbaters een belangrijke som biedt in ruil van zijn toezegging met zijn attraktie naar België, «het land van belofte», te komen. Met deze som komt deze Nederlander dan eventueel de prijs zo scherp stellen dat onze landgenoten alleen de keuze hebben tussen verlieslatend te werken of te kapituleren. Barrez zelf had trouwens reeds vroeger een kontrakt dat hem zekerheid waarborgde. Wederzijdse zeker heid dan waarbij zowel de foorreiziger op voorhand weet waar hij aan toe is (buiten de gewone imponderabilia) en ook het stadsbestuur een betrekke lijk nauwkeurige raming kan maken van wat er in kas lyjn komen door de standgelden. Van de 54 te Aalst aanwezige foorreizigers waren er dan ook slechts een vijftal die met het sisteem niet akkoord waren. «Te duur», zegden ze. Barrez kan dan ook niet anders zeggen dat dan dat het inderdaad duur is, dat het haalbare maximum bereikt is. Maar toch opteert hij voor een kontrakt dat zekerheid biedt tegenover een eventueel lager standgeld dat slapeloze nachten kan meebrengen. Het kontrakt voorziet momen teel een prijs per lopende meter van 5500 fr. Het is de lengte aan de straat die gerekend wordt. Volgens de diepte ziet men dan door welke attrakties ze best kunnen benut worden. Met een aanbesteding zat er wel de kans in dat 4.000 fr. reeds had volstaan maar het kon ook wel anders. Als men dan even een rekensommetje maakt en weet dat de autoscooter van Nik Barrez 25 m gevellengte beslaat komt men vlug aan een som van rond de 140.000 fr. Dat is niet niets! Wel dient hierbij gevoegd dat deze som geldt voor een duur van vijf jaar maar dat er de indexatie bijkomt terwijl ander zijds wie op de Markt staat 20% vermindering kreeg voor even tuele narigheden spruitende uit de werken. «Deze vermindering hebben we van de stad onge vraagd gekregen», zegt onze gesprekspartner. «Zo maar». Hij wil dan ook niet nalaten Burgemeester D'haeseleer en schepenen De Bisschop en Van den Eede nogmaals te danken voor hun begrip. Ook over de maximumprijs per rit werd er gesproken. «Normaal volgt de ritprijs de levensduur te», zegt Barrez, «maar men mag toch de mensen niet willen pluimen. Dat zou tegenoverge steld effekt kunnen ressorteren». Voor autoscooters, - er zijn er niet minder dan vier te Aalst -, blijft de maximumprijs dezelfde als verleden jaar, 20 fr. en in de week 15 fr. «De goedkoopste attraktie». zegt Nik Barrez, «want voor 15 of 20 fr. zit men er met tweeën in wat dus neerkomt op 7,5 of 10 fr. per persoon per rit. De prijs is immers per auto en niet per inzittende. Kinder molens hebben 15 fr. als maximum doch de grote molens 50 fr., en op bepaalde dagen 60 fr. Die hebben zulks wel nodig want op weekdagen ontvangen ze schier niets. Onze zegsman vindt wel dat er te Aalst, op de vijf foorpleinen (Markt. Hopmarkt. Vredeplein, Houtmarkt, Esplanade) té veel attrakties zijn. «Bijna zoveel als op de zomerfoor te Brussel aan het Zuidstation.» zegt ons zijn dame. «Vooraleer elkeen een deeltje heeft van de koek moet er al wat worden verteerd!». «Verleden jaar met de 50e verjaardag hadden we een zeer slechte karnaval», zegt ons Nik. «De Koning kwam wel maar vele mensen zagen dat makkelijker thuis». «Hopen maar op goed weer voor het komend week-end. Dat zal nodig zijn want dewinter heeft wel supplementaire kosten meegebracht en karnaval zou dat kunnen «uitzweten». Van jaar tot jaar schijnen de foorreizigers ook meer troubles te hebben met personen die zich gedragen als vandalen. Verleden jaar gooide men een stoel door de gevel en had Barrez 20.000 fr. schade. Nik ging dan ook naar het stadhuis om te vragen dat de politie een oogje in het zeil zou houden tegenover «benden» die de Markt onveilig maken. Ook hoopt hij dat de Rijkswaï ervoor wordt ingeschakeld. De.Grote Markt is voor hem de beste plaats want 1 evolueren vooral «gezette» mi sen en met de autoscooter men het meer van de j» hebben. Als uitgaansceni voor de jeugd is de Hopma zeker beter. «Wat betreft ééntaligheid van allerhande schriften zodat men niet plicht is «croustillons» «gaufres» te verorberen men wel realistisch zijn», Barrez. «Vele foorreizig n) opereren ook in Brussel en Wallonië en men kan opschriften niet om de hai klap overschilderen. Dat eentaligheid er wel komt moet betracht worden Barrez evident. Ook dat personen die in kontakt kon met het publiek zulks in Nederlands moeten kui doen, is voor hem ook vanzjö' sprekend. «Geen gevaar», hij. «foorreizigers zijn korm sieel genoeg aangelegd weten waar het schoentje nij Dat de stoet alleen op gedeelte van de Markt koi voor hem nu wel onvermijdi maar toch een negatief Tenware de weermaker een; uiterste best zou doen zodat dan toch nog een goede kaï wordt. Voor het stadsbestuur dat slordige 2.5 miljoen zal inn dit reeds het geval. Dat alleen het probleem hoe fanta'stische som eerlijk spenderen aan wie het verdiei i, Zoals men weet komt ter gelegenheid van Karnaval een af vaardiging van de beroemde Keulse Karnavalvereniging «Fi dele Kölner» naar Aalst. Op 24-2 zal de afvaardiging uit een zevental leden bestaan, maar ter gelegenheid van de prinsen dag zullen het er heel wat meer zijn: een tiental leden, een koor van 40 personen en een kunstgroep van 4 personen. De vertegenwoordigingen zul len aanwezig zijn op het Katha- rinistenbal (24-2) en het bal van de Generale Bank (op 3-3). De groep zal ook mee opstap pen in de stoet, en bracht hier voor suikerwaren, bloemen en «Keuls Water» mee, in totaal 2.000 kg, voor een gezamen lijke handelswaarde van 12.000 tot 14.000 DM. Dat is du s tu ssen 192000 en 224.000 fr. (gerekend aan 16 fr. voor één DM). Dit alles stond te le zen in een brief gericht aan Schepen De Bisschop, nadat een delegatie uit Aalst in Keu len op bezoek was geweest. De «Fidele Kölner» komen dus ze ker niet met lege handen naar Aalst. In dit bedrag is dan nog het «Keuls Water» niet inbe grepen, want dit is een speciale aanbieding ter gelegenheid van «Rosenmontag». W.L. De Berkes van Sint Anna vieren dit jaar enkel karnaval «voor insiders». Ze geven over hun vertoning op 25 en 26 februari dan ook (met reden) nog niets prijs. «Die het weet zal het begrijpen, de rest zal het gewoon mooi vinden» aldus Jean-Pierre Van Hemden, voorzitter en stichter van de Berkes. Pie klak me zenne kodak, het tema van vorig jaar, deed menig mondhoek langs de lachkant optrekken, 't waren dan ook zjarige verschijningen. Kleurig verklede klowns (klopt!) dartelden rond met grootvaders fototoestel in reuzeformaat (niet zo ideaal voor journalistische fotografie!). Uniek was dat het volk er werkelijk bij betrokken werd. iedereen «pozeerde» voor de foto, keek naar het vogeltje. De Berkes van Sint Anna vieren dit jaar hun tweede lustrum, en missetsen wel het laatste jaar, volgens de nogal negatieve klanken uit de richting van de voorzitter. De fut is er een beetje uit. maar ze gaan toch proberen er dit jaar nog iets prettigs van te maken. WIm Verbeiren Zaterdag 24 febr. 20 uur 10e Verkleed Jefkesbal in de feestzaal op het Kerkplein, m.m.v. Biljartklub St. Anna. De Jefkes nodigen ten dans om 21 uur Orkest: De Muset- tas. De opbrengst komt de kinderkavalkade ten goede. Maandag 26 febr. in de namiddag: Kinderkavalkade voor zottekes en zottinnekes tot 12 jaar. De kinderkavalkade wordt steeds meer populair! 13.30: uitdelen van ballons voor de Grote Ballonwedstrijd (een massa mooie prijzen). Kaarten voor deze wedstrijd vanaf 10 uur (in de voormiddag) in de feestzaal: 20 fr. per ballon. Prijsuitreiking op zondag 1 april om 15 uur. 14.00 uur stipt: vertrek van de stoet Wegwijzer: Roklijfstraat, Oude Gentbaan, Welvaartstraat, Naarstigheidsstraat, Volksplein, Spaarzaamheidsstraat, Welvaartstraat, Naarstigheidsstraat, Raffelgemstraat, Lin destraat, Raffelgemstraat, (winkelcentrum, DeCroock: gra tis snoepbedeling) om te eindigen langs de Naarstigheids straat naar de feestzaal waar tal van attrakties zullen gege ven worden. Bij ongunstig weer gaan de feestelijkheden door in de feest zaal. De eigenaars van auto's worden verzocht hun voertui gen op de omloop te willen parkeren langs de huizen met pare nummers, dit om de praalwagens die de stoet verge zellen de nodige ruimte te laten. Dit is uiteraard niet van toepassing waar beurtelings parkeren geboden is. 1. Aalst - Rijkswacht - 2. Aalst - Politie - Reclamewagens 3. Aalst - Stadsreuzen - 4. Aalst - 't Ros Balatum - 5. Aalst - Prins Carnaval - 6. Aalst - Aalsterse Gilles - Gilles 7. Aalst - Bloemenfee 1978 - 8. Keulen (D) - Fidele Kölner - Prinsen 9. Aalst - Fanfare St. Cecilia - Fanfare met majorettenkorps 10. Aalst - Ballatoeters - 't Joor van 't Kindj 11Aalst - J.C.Z.S. - 't Harmonieken 12. Aalst - 't Voil Emmeken - Ontdekkeningsreizigers 13 Aalst - De Plekploosters - Wielertoerisme Sifar 14. Aalst - 't Klien Muzieksken - Tiroler blaaskapel met dansgroep 15 Aalst - Niks Weert - Het Jaar van het Kind 16 Aalst - De Berkes van St. Anna - 10 jaar «De Berkes St. Anna» 17. Aalst - Van 't Alverdroi Donker - Miss Karnaval '79 18. Aalst - De Zwetmiljaaren - Punkenden Y.M.C.A. Grease 19. Gent - St. Cecilia - Koninklijke Fanfare met majoretten 20. Aalst - De Bierleppen - Hofstoise Skeet Bordroiders op Zwier 21. Aalst - De Tettemoechen - Jaar van het Kind 22 Aalst - 't Es 't len en 't Ander - 'T Joar van 'T Kinjt 23. Aalst - De Moeispotten - Oilsjters Nief Proefbuismoederhuis 24Berlare - De Vriendenbond - Koninklijke Fanfare met majoretten 25. Aalst - De Frakodarissen - De Bomme van de Lange Schoenestraat 26 Aalst - Noig - Disco-Fans Marathondans 27. Aalst - Oeiren en Poeiten - Senozama - Science Fictionruiters 28 Aalst - De Perrewettenmoakers - Schorriemorrie te huur 29. Aaigem - Nieuw Leven - Fanfare 30. Aalst - De Poesjzakken - Russische Folklore 31 Aalst - De Brosseleers - Spaans Fregat 32. Aalst - Boival - Komisch uitbeelden van Boival 33. Aalst - Dé Moikes - Oit Simpatie 34. Herzele - St. Cecilia - Koninklijke Harmonie met majoretten 35 Aalst - Door Zemme Na - Cosmonauten die meedoen aan carnaval 36. Aalst - D'Elementen - Invasie van de Punk in Aalst 37. Aalst - De Zwierige Zoipers - Strijd tussen Karnaval en Vasten 38. Aalst - Achterwesjoever - Oilsters Keizershallen - Punk Orkest «Alles in 't Eizer» 39. Burst - St Cecilia - Fanfare met majoretten 40. Aalst - De Toisers - De Grote Markt 41Aalst - Aaft Ons Vast - Skaterij in Oilsjt 42. Aalst - Kartasj - Oilstjers Bier 43 Aalst - N'Oeverschot - De'. Boot 44 Erondegem - St. Cecilia - Koninklijke Fanfare met majoretten 45. Aalst - De Sjiepeerekes - Weir zen der alted bei 46 Aalst - De Gaa-Lowie's - St. Martel zorgt voor Bloemenfeeën 47. Aalst - De Kornissesloipers - Bi-Bip in Waterland 48 Aalst - Lotjonslos - Drumband Schief en Schots 49 Aalst - De Schramoeillekrabbers - Meh Pikkels of Ajointjes 50 Aalst - De Terjodenaren - Fanfare met majoretten 51. Aalst - De Gentlemens - Carrousel van Toen 52. Aalst - De Zwietslassjen - 1e Oilsjterse ajoinenrally 53 Aalst - Pikante Kastaars - Ajoinium 54 Aalst - De Lodderoeigen - 't Verosjelken van Deksen van de Poitepit 55. Aalst - De Klodderonnen - De Persvrijheid!!! Wor dadde9 56. Aalst - De Suskewieten - Dames des Mamon Diplorna A1/B7 57. Oordegem - St. Cecilia - Koninklijke Fanfare met majoretten 58 Aalst - De Matotten - Van Varken tot Schoonheidskoningin 59. Aalst - D'Aballadoes - Air Ter Kloizen International 60 Aalst - De Kamillekes - 10 joor Keizer mé de Kamillekes 61 Aalst - De Destereers - Coment Shaba? Kolwezie, Kolweza 62 Aalst - De Brikaljongs - Skate-board «Door Zemme Na Toch» 63. Aalst -De Kaloeterkabassen - Van a 1 a 2 a droi 64 Zellik - St Cecilia - Koninklijke fanfare met majoretten Vanaf 14.00 uur worden op de Grote Markt muziek- en showparades uitgevoerd door: a) de Koninklijke Harmonie Sint-Martinus van Oordegem b) de Koninklijke Harmonie «Concordia et Docilitas» van Herdersem heeft v< de zc n '28 r t suks Je vier. >9- istelde. be aarom in var k. Dei niet beroep lig vrije iemani en! tijdelijk 'ij ,erdsa d uit Si Wolf, npt, Mi V icker. 2 lambla tol n-Lede n er ine jn 192Ë op e d getel< pi jrote n is hters. ijlen. irni ZOi het ichti elfde lijst ge Vele I neld st< ertusse eren w t, maa om: andei sn. Vc )de •Leder Dp eei >n w< len ni Bhoudi mensi swerk sten het erge Elk jaar weer zijn er ajuinen die het verstandiger achten e jgn c tussenüit te knijpen tijdens de karnavaldagen. Mensen die va ^gnc deze vier ekstra verlofdagen gretig gebruik maken, niet om i jen t€ Aalst de bloemetjes buiten te zetten, maar om het rustig aan doen ergens te velde. De middenstanders vormen de absolut )nze v meerderheid wat betreft uitjes (dit zijn géén ajuintjes, maa uitstapjes). Ook gepensioneerden vluchten dezer tijd uit onz keizerlijke stede. De minitrips naar warmer oorden zoals Spanje (Mallaga Corsica. Bulgarije en gelijkaardige trekpleisters zijn no steeds in. hoewel in mindere mate dan vorige jaren. Of dit t _aror wijten is aan prijsstijgingen of interessewisseling blijft echte in vraag. Ook wintersportlanden als Oostenrijk ei Zwitserland worden relatief druk bezocht vanuit Aalst. Hie *n wordt meestal de vakantie echter doorgetrokken naar week of tien dagen. Ten slotte is er de typische gezapige Belgische toerist uit Aals die naar zijn «kotje» in de Ardennen trekt, of naar hes^e^ appartementje aan de zee. om er lekker kippevel te krijgen o\1 a ons dierbaar (olie-)noordzeestrand. Maar ja, ieder diertje zij pleziertje... Wim Verbeire iet m loeke tvierd ig bijv gekc [neekl ing bij i kwar zelf (bijvi eden) fiering achte oord: in me ing v< Waé de c were ever kt D ikaa Tijdens de periode van karnaval stijgt het brandrisic |Ur|jjk door het gebruik van allerhande versieringen, vooral i lokalen waar vele mensen samen komen. Men verzoekt u nadrukkelijk de nodige maatregelen t treffen; het kan immers om mensenlevens gaan. 1Alle dancings en of lokalen waar gedanst wordt moetei voldoen aan de reglementeringen of bepalingen inzake d( j brandvoorkominq 2. Wandbekledinp en versiering die door warmte-invloei giftige gassen vrijgeven, zijn verboden. 3Alle uitgangen en nooduitgangen moeten steeds over d< volle breedte vrij zijn van belemmeringen: zij mogen nie versperd worden door vestiaires, fietsen, het opslaan vai goederen of het verkopen van eetwaren Zij moeten gemakkelijke wijze verbinding geven met de openbare w< of een veilige ruimte gelegen op de benedenverdieping waarvan de opp. in verhouding staat tot de max. kapaciteij van de inrichting. 4. Het is verboden in de dancings en de lokalen wa< gedanst wordt de in- en uitgangen en nooduitgangen grendelen, te versperren of op slot te doen Deze moeten tijdens de openingsuren van de inrichtind steeds open staan. 5. De lokalen moeten verlicht zijn; alleen elektriciteit ii toegelaten. 6. Er mag geen open vuur gemaakt worden in de dancing! of lokalen waar gedanst wordt. 7. Het is verboden brandbare vloeistoffen, vloeibare gas sen of licht brandbare stoffen op te slaan waar publiel vertoeft. 8. De uitbaters van dancings en lokalen waar gedans wordt, zijn eraan gehouden bij de opening van de inrichtinc de goede werking van de noodverlichting, nooduitgangen brandbestrijdingsmateriaal enz. te kontroleren. 9. De nodige maatregelen moeten genomen worden onf brandrisico's gevolg van roken te weren door het aan brengen van brandvrije asbakken, brandvrije vuilnisbakker achter de tapkast enz. 10. Er wordt op gewezen dat het dragen van erg gemakke lijk ontvlambare stoffen heel gevaarlijk is voor de persoor zelf, doch tevens voor de voortplanting ervan. 11Breng geen paniek teweeg bij het ontstaan van orand maar verlaat kalm de inrichting langs de aangegeven eva- kuatiewegen. 12. Wanneer u iemand ziet wiens kleren vuur hebben ge vat. rol hem over de vloer om de vlammen te doven er verbranding van het gelaat tegen te gaan. 13 De nummers van de hulpdiensten moeten vermelc worden op de telefoontoestellen die opgesteld staan in de dancings of lokalen waar gedanst wordt 14 Bij brand, ongeval e.d. draai onmiddellijk 900

De Voorpost | 1979 | | pagina 18