Een blik achter Leeds karnavalgordijn PEDILUX pelzen COPPENS p.v.b.a. PELZENBOETIEK PELZENCENTRUM KERKSTRAAT 18, AALST DE JABBEREIRS ZIJN DE GROOTSTE GRAPJASSEN VAN LEE HET JAAR VAN DE SLEURENKINDEREN DE BRASSERS GAAN BLUSSEN IS «OMUEGVALLEN» EEN KUNST? DE PADVINDERS ZIJN VERLIEFD OP JOHN TRAVOLTA GESDUIKEN IN MOBUTU'S OERWOUD 20 - 23.2.1979 - De Voorpost Nog een goeie week en het uur is geslagen voor de Leedse kamavalisten. Dan gaat het Leedse karnavaldoek open en kunnen zij hun kamavalhart op de goede plaats laten kloppen. Voor tal van rasvierders zitten er dan echter reeds meerdere weken van intense voorbereiding op. Die meer dan driehonderd onverwoestbare werkers in de stilte krijgen niet steeds de belangstelling die zij verdienen. Dit is de reden waarom wij, nu reeds voor het derde jaar na mekaar, aan de Leedse groepen een vrij uitgebreide reportage wijden. Naast het wel en wee van elke Leedse kamavalgroep lichten wij ook heel even een tipje van de karnavalsluier op die zij met hun vaardige of minder-vaardige handen, maar met heel veel moed, gepresteerd hebben en dat zij dus volgende week zondag 4 maart tijdens de kamavaloptocht ten aanschouw zullen geven voor de talrijke kijklustigen die de Leedse straten zullen bevolken. Er zijn dit jaar zestien Leedse groepen ingeschreven en buiten wedstrijd zal er ook nog wel één of ander te beleven vallen. Deze week krijgt u een voorsmaakje van wat de Leedse kamavalstoet zal bieden. Volgende week komen dan de resterende groepen aan bod. Het voorsmaakje wordt deze week gegeven door de lustrumvierende Sleuren,' de Nestor der kamavalgroe- pen De Brassers, de omuëgvallende Omuëgvallers, de vierjarige Jabbereirs, de tweedejaarsgroep De Gesduikers uit Wanzele en de nieuwbakken Padvinders. Tot volgende week voor de resterende tien groepen. MON DEGENDT GEEFT MEER KOMFORT /QJ AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende 1 breedten l Voetverzorging f 1^, I Steunzolen l Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 (6/32/25001 1/6/40/25Q02 Telefoon 053-21.59.23 En «De Sleuren», zij sleuren ook ijverig voort! Nu reeds vijf jaar aan één stuk sleuren ze aan de karnavalkar. Dit vijfjarig evenement hebben ze voor twee weken rijkelijk overgoten op een even rijkelijke ontvangst van alles wat naam heeft in het Leedse karnavalwereldje. De eerste karnavalsleur werd dus gegeven in 1975 met een ode aan de soldatenhulp aan de in nood verkerende boeren Het top- sleurenjaar tot nog toe was even wel huny tweede deelname toen «Het leven is een sleur» ten tonele werd gevoerd door de Leedse stra ten. Dit betekende een serieuze duw en riem'onder het sleurenhart. Dat niet ieder jaai een eerste plaats weggelegd is, weet elke echte kar- navalist en de Sleuren waren het jaar daarop tevreden met hun maanlanding in hun Sleurufo. Vo rig jaar werd bergen werk verzet voor de realisatie van de Sleurapa- chen. hen grootse verwezennjKing die een vijfde plaats betekende in Lede, maar de hoofdvogel afschoot bij onze buur Wichelen. Het vijfde sleurenjaar valt nu toeval lig samen met het officiële jaar van het Kind. Dit bracht de oppersleu- ren op de idee de genetische revolutie van een sleur in beeld te brengen. Het zal dus dit jaar allemaal begin nen bij de verwekking van een sleur en de "groei van foetus naar baby- sleur, dus de zogezegde voor-sleur om zo verder te evolueren via een pasgeboren sleur, een kind-sleur, een jeugdige sleur, een bengel- sleur, een tiener-sleur, over een sleur-sleur (of getrouwde sleur), een nasleepsleur tot een grote, wijze sleur, een sleur waardig en waarachtig. Gezien de Leedse Sleuren zeer sterk zijn in het naar voor brengen van zichzelf, dit bewezen zij trou wens drie jaar terug met «het leven is een sleur», zal het zekeruitkijken geblazen zijn naar de aantocht van deze vijfjarige groep, met een res- pektabel verleden Aan de geboortewieg van de Sleu ren stonden Freddy Matthijs, een begrip in de Leedse karnaval wereld en Ignace Hendrickx, vorig jaar nog kandidaat prins Deze 20-man sterke groep wordt op een vaardige manier geleid door voorzitter Willy Verhaegen. De Leedse Brassers moet ge niet gaan vertellen wat karnavalvieren is. Zij zijn om zo te zeggen de absolute Nestors van de Leedse karnaval- groepen. Zij werden gesticht in 1972 en trekken dit maal voor de achtste achtereenvolgende maal mee in de Leedse kamavalstoet Geen enkele Leedse groep kan dergelijke papieren voorleggen De bijdragen van de Brassers tot karnaval - Lede is wel zeer groot te noemen, want ieder jaar reeds le verden zij een kandidaat prins- karnaval. Eén van hun grondleg gers, Walter De Kuyper is, alhoe wel wat uit het karnavalgebeuren verdwenen, nog steeds één van de twee karnavalkeizers van Lede. Of zij dit jaar met hun kandidaat Willy Melckenbeeck, sekretaris van de groep, in de roos zullen mikken, zult u wellicht reeds vernomen hebben. Maar als dat zo is, zal het er weer stuiven in de Brassers gelederen en gans karnaval-Leê, want Willy is beslist uit het goeie karnavalhout gesneden. De voor gaande jaren waren zij met hun Brassersploeg een reeds ver trouwde verschijning in de onder scheidene karnavalstoeten, toen hun onderwerp steeds gebasseerd was op één of andere braspartij, aldus zichzelf steeds in de aktuali- teit plaatsend. Voor dit jaar gooi den zij het roer om en gingen eens langs de andere kant van het Dorps plein kijken, dit blijkt althans uit hun gedichtje dat we ontvingen. De Brassers zijn der weer Nie voor de laatste keer Ze hebben weer ne kandidaat die misschien wej/eens winnen gaat Willy Melkenbeeck is 't weer En dat voor zijnen tweede keer Daarvoor hadden ze twee keer de Gust Dienen zijn vuur is ook nog nie ge blust Als die was aan 't verliezen Begon hij wel ne keer te briezen Dat was toch ook wel gene zwans Hij werd gebeten door Jempie's gans Daarvoor hadden wij Walter één Die werd ook keizer op één been Dit jaar gaan de Brassers weer eens uit 't Zijn dertig pompiers met grof ge spuit. «En jabberde gij nie, ge zijt giene grapjas! En grapjaste gij nie, ge zijt giene Jabbereir!» Dit wordt de Leuze van de Leedse Jabbereirs tijdens de komende karnavalfeesten in onze keizerlijke karnavalgemeente. Verder beloofde de Jabbereir met wie we een fris karnavalpintje jabberden een serieuze jabberboenk voor volgend jaar, want dan be staan zij immers 5 jaar. En op een eerste lustrum wordt er stevig geboenkt zeker door de Jabbereirs. Deze groep met zijn wieg en zijn tweede thuis in 't Vatjen, deed tij dens hun eerste karnavaljaar hun stamkafée alle eer aan toen zij on der het motto van de jaren 1900 met een reuze vat door de Leedse straten trokken. Zij sleepten toen een eervolle prijs in de wacht te Lede en gingen met de hoofdprijs aan de haal te Wichelen. Hun tweede jaar was op gebied van kreatie nog beter met de uitbeel ding van Robin Hood in zeer prach tige kledij. Zij hadden dat jaar ech ter heel wat zware konkurrentie maar kregen toch nog een mooie derde plaats. Vorig jaar waren er enkele moeilijkheden zodat het normale niveau niet gehaald werd, wat ook aan de uitslag te zien w$s. Toen waren de Jabbereirs Hovaa'r- dige Boeren en dit jaar zullen het dus grapjassen zijn. Reeds ettelijke weken zijn ze volop aan het werk in de schuur van Clement om een praalwagen te bouwen die de ver gelijking met de twee eerste jabbe- reirsjaren zal kunnen trotseren. Op de vraag wat een grapjas in de ogen van een Jabbereir is, kregen wij te horen dat grapjassen «schoo manen» zijn die gewellig komiek kunnen doen. En omdat de 25 Jab bereirs van zichzelf zeggen dat ze bijtijd nogal serieus komiek kunnen doen, gaan ze in de kamavalstoet, dan maar eens zichzelf tonen op een manier die alleen door «schoo manen» en Jabbereirs zal kunnen nagedaan worden. Het wordt bo- vendien nog een formidabel I renspel met de allergekste to die de massa die naar de Lei kamavaloptocht zullen komen ken, op een unieke manier zi boeien. Dus als ge ne schoo n ziet mé karnaval, geévd'em pintj, want t' es ne Jabbereir! De Jabbereer s: een Leedse kar naval groep. (VIM) Ambachtelijk bontbedrijf met fabrieksprijzen. Maatwerk Modieuze snit Verwerking in eigen atelier Alle pelsherstellingen De specialist in pelsgarnituren en pelsmantels, pelsvesten in alle pelssoorten. Stationsstraat 6 - 9400 ninove tel. 054-33.42.36 Dorp 29, 9440 erembodegem-AALST Tel. 053-77.49.62 De Gesduikers. (VIM) D'Omuëgvallers, nog een kei uit het Leedse karnavalwereldje. Het zesjarige verleden van deze groep is er één vol van herinneringen, aangename en minder-aangename. Maar de terugblik is zeker de moeite waard. De start van de groep, toen nog onder een andere minder karnavavaleske naam, was er één van de oud-vlaamse traditie met uitbeelding van Tijl en Nele, een bruegelfeest en een heksensabaL Vóór twee jaar waagden ze het eer der op de sprookjestoer en het werd een heel fabelachtig jaar. Met de smurfenhistorie en een prinsen- titel vormde dit jaar het absolute Omuëgvallers-hoogtepunt. Dit was nochtans voorzien voor vorig jaar, toen het vijfjarig bestaan gevierd werd. En alles begon ookzeer mooi met de Miss-Bettetitel die door Els Van Overwaele in de wacht ge sleept werd. Doch de realisatie van de praalwagens werd ietwat te groots gezien en mede door het feit dat voorzitter Mark Corthals meer dan de karnavalhanden vol had met de «Orde», waarvan hij dat jaar eveneens voorzitter geworden was, liep de Omuëgvallers- realisatie voor hun vijfjarig bestaan wat in het honderd. De vijf wagens die een koldereske ode moesten vormen aan de Weight Controllers, raakten amper op tijd af. De verf was nog met opgedroogd toen zij de zondagnamiddag buiten kwa men en de finale afwerking zoals het jaar ervoor was er ook niet. De lessen uit dit avontuur werden getrokken en de wonden gelikt Ex-prins Jempie Ponnet nam het roer van de voorzitter-stichter in handen. Stichter Mark Corthals kreeg de eervolle funktie van Ere voorzitter. De praalwagens werden wat irjgekort en naar een onder werp werd niet ver gezocht. D'O muëgvallers zullen dit jaar dus «o- muëgvallen». Voor deze rasechte kamavalisten is dat fenomeen hoe genaamd geen kunst. Zij zijn erin geoefend als geen en zullen dit be wijzen tijdens de kamavalstoet vol gende week zondag. Gans Lede zal er van verwonderd opkijken. Of dat «omuëgvallen» dan werkelijk een kunst is, kan na karnaval gevraagd worden aan een respektabele Le denaar, niet - Omuëgvaller, die nochtans gedurende de ganse op tocht ettelijke malen zal omuëgval len. En dat die respektabele per soon nu eens moest blijven han gen... «DE PADVINDERS», inderdaad een nieuw geluid in het Leedse karna valwereldje. Zij zullen hun doopjaar met heel veel geluid in de kama valstoet aankondigen en zij zullen zeker niet onopgemerkt voorbij gaan. De John Travolta-rage die nu doorheen jong, piepjong zelfs, tot oud, stokoud zelfs, siddert zal ervoor zorgen dat de kersverse kama valgroep met de vinger gewezen wordt Zij gaan het sukses van deze ge programmeerde sandwich-man, die Travolta toch wel is, vanuit een Leedse karnavaleske bril bekijken. Vanop hun met uitermate kleurige Olijfjes versierde praalwagen zullen zij de Leedse karnavalvierders de allernieuwste John Travolta - boodschap zingen en met dansen overdekken. - De alletrouwste Travolta- fannetjes zullen met een speciale hit-attentie bedacht wor den. Voor de heethoofdigen zal er zelfs een rasecht Travolta-zoentje afkunnen. Het wordt dus beslist uitkijken naar de Padvinders als Travolta zijn gekende kuif boven de hoofden schudt. Op onze vraag óf zij zich door het sukses van de swingende Keel- blussers met hun Elvis geïnspi reerd hadden, werd met een ont kennende glimlach geantwoord John Travolta is gewoon «in» en dit willen de Padvinders ook zijn tij dens de Leedse karnavaldagen «In» voor de eerste maal, dat wordt beslist de nagel op de kop van deze entoesiaste eerstejaarsgroep. De groep werd enkele weken vóór het nieuwe jaar 1979 gesticht aan een rijkelijk met bier overgoten toog, met op de achtergrond de nodige dosis Travolta-decibels. Het zijn niet allemaal bleukens in de rangen van de Padvinders. Het jong entoe- siasme werd gekoppeld aan een aantal mensen met karnavalerva- ring, zodat al onmiddellijk kon be gonnen worden met de bouw van een praalwagen, die Travolta en de Padvinders naar de karnavaleer en dit roem zullen moeten voeren, langs de andere kant van het Dorps plein kijken, dit blijkt altans uit hun gedichtje dat we ontvingen: land Janssens. Er is geen onder voorzitter en de ganse groep met zijn 18 leden staat in voor het sekre- tariaatschap. Zij wensten geen foto bij hun artikel en voor de rest dui men zij op de tonen «De Padvin ders zijn verliefd op John Tra volta». Fiduciaire de l'Union Suropéenne, in 't kort «Oidunion», naamloze venootschap. te 9300 Aalst, Dendermondsesteenweg 116 H.R. Aalst 46535 Gewone algemene vergadering, op 10 maart 1979 om 14 uur, ten sociale ,°rie zetel Agenda: 1Verslag van beheerders en commissaris; 2Goedkeuring van balans en winst- en verliesrekening; 3 Ontlasting te verlenen aan beheerders en commissaris; 4. Benoeming van een nieuwe commissaris, 5. Verschei- 'c dene. Zich gedragen volgens de statuen. hoofd. Deze ijver werd beloond de recente verkiezing van voorzitter tot lid van de Orde vai Leedse Hovaardige Boer. Zij den verder goed geruggestei"1 Vl door ondervoorzitter Marc Huja,n- broeck en penningmeester - sel'en taris - Yvo Haentjes. Maar de grfde telt ook nog verborgen talerlvaan zoals gebleken is op het karnai feest in Villa Letha. Zij koesti ook reeds plannen voor de senverkiezing volgend jaar. De Wanzeelse Gesduikers hebben hun karnavalgroep van vorig jaar overleefd en zullen dus dit jaar voor de tweede maal van de partij zijn in de Leedse kamavalstoet Vorig jaar brachten ze een evokatie van hun eigen Wanzeels dorpsleven. Zij maakten er een goede pensenkermis van. Het werd dus een boerenfeest met de traditionele ingrediënten, zoals er vorig jaar een drietal waren. Dit jaar gaan ze de minder romantische en hoegenaamd niet vredige toer op. In de Wanzeelse werkhuizen werd een proto-tiepe van een stevige pantsertank ontworpen en ge bouwd. Het wordt een heel wat be tere versie van onze eerste belgi- sche pantservoertuig de Cobra, die bij zijn eerste officiële rit grasieus begon te sputteren, en in panne viel zoals dat heet. Het Wanzeelse spe- ciemen van de Gesduikers mar cheerde evenwel prima. Dit is aan de grote zwarte oren van eenen ze keren Mobutu gekomen en dit teer geliefde staatshoofd van Zaïre, voormalig wingewest van ons bel- gisch vorstenhuis, kwam op een goeie dag en heel onverwachts even polshoogte nemen in de werkhuizen van de N.V. De Ges duikers. Er werd een overeen komst bereikt om deze tank aan Zaïre te verkopen voor een karnava appel en een karnavalei. Tijdens de Leedse kamavalstoet zal men ech ter kunnen zien hoe Mobutu met zijn Wanzeelse tank in één van zijn vele oerwouden duchtig jacht maakt op Vlaamse leeuwen, hierbij keihard opgeleide Para demanschappen. De Gesduikers tellen zo'n 25-tal le den en na een eerste verkennings- karnavaljaar in 1978, zijn ze dit jaar op volle karnavaltoeren gekomen. Op elke aktiviteit waarkarnavalgeur in de lucht hing, waren ze aktief aanwezig met hun ijvere voorzitter Clement Melkenbeeck aan het strategisch gesteuno aoor ene Brusselse worstenfabrikant en zijn

De Voorpost | 1979 | | pagina 20