Verder bouwen aan de Akademie voor Muziek, Ballet en Toneel «Meisje van Andros» erg geliefd in het VTI (Praten met direkteur Van Santen) OPEN-SCHOOLWEEK 32 -23.2.1979-De Voorpost Naar aanleiding van de open week in de muziekakademie hadden we een vraaggesprek met de heer Van Santen. We vroegen hem o.a. hoe hij zich voelde na ruim zes maanden Aalsterschap. Vraaggesprek is eigenlijk een misleidende inleiding voor een gezellig babbeltje dat meer dan een uur aanliep, en waarbij de direkteur als een overrompelende vriendelijke rijkelijk vertellende man overkwam. Om het geheel toch een informeel karakter te geven hebben we dit onderhoud samengevat in tien vragen en antwoorden, waarbii U er gratis een elfde als toegift krijgt V-s-.-ff Direkteur Van Santen van de Akademie voor Muziek. Ballet en Toneel -Bach, muziek waar massa's gevoel in zit(VIM) Wat me hier opgevallen is, is dat de V.: U bent hier gekomen na twee waarnemende direkteurs maar vooral na de heer Dispa, die een enorme persoonlijkheid was. Hoe voelt U zich na een half jaar? Ik kende Dispa natuurlijk Ik heb een paar keer samen met hem als jurylid gefungeerd Het was een groot man. De geest ^an Dispa hangt nog altijd tussen de muren van deze school, en als deze school nu als groot aangezien wordt, is dat nog altijd een rezultaat van zijn werk. Ik ben hier gekomen op 1 juli, en ik had wel ervaring van het werk van een direkteur maar dan wel op veel kleinere schaal. Ik heb me tijdens de vakantie ingewerkt, elke dag tot laat in de avond, de dossiers nauwkeurig bestudeerd zodat ik eigenlijk op 1 september kJaar was om het nieuwe schooljaar met kennis van zaken te bninnen. De akademie van Aalst is een heel rijke (niet in geld) en goed uitge bouwde school: er zijn tweedui zend leerlingen en tachtig perso neelsleden. Dat brengt mee dat de taak van een direkteur die eigenlijk alleen maar of grotendeels peda gogisch zou mogen zijn, voor een groot deel ingenomen wordt door zuiver administratieve bezigheden school niet alleen over een zeer hoog peil beschikt (er waren vorig jaar 7 of 8 eerste prijzen aan de konservatoria, en er zijn dit jaar weer 5 kandidaten voor een rege ringsmedaille) maar dat ze ook struktureel zeer sterk uitgebouwd is. Er zijn verschillende kursussen die bijna uniek in Vlaanderen zijn, daar is b .v. het kreatief musiceren voor kleuters en kinderen, er is de spreekklas en diktie voor volwas senen. Dat zijn zaken die je bijna nergens anders vindt. En er is na tuurlijk het feit dat de school over zeer goede leraren beschikt. V.: Kende U Aalst of was het een onbekende stad? Mijn vader heeft hier in Aalst in de Nestor de Tièrestraat gewerkt. Ik zelf kom uit Appelterre, dat is toch niet zover. We zijn allebei wat taal en mentaliteit betreft Brabander te noemen. Ik kende Aalst niet zo grondig, deze buurt toch niet, wel als 'doorrijstad' op weg naar Den- dermonde of Gent (de direkteur is er leraar harmonie aan het konser- vatorium). Ik kende natuurlijk wel een heleboel leraars (al of niet oud leerling) en een paar plaatselijke musici. V.: Is er toekomst in de muziek wereld? Als er ergens toekomst is in deze tijd is het zeker in de muziek. De tijd dat muzikanten versleten werden als armoezaaiers is lang achter de rug. In alle orkesten smeekt men om violisten bv. niet omdat de onze slecht zijn maar omdat er eenvou dig geen zijn We moeten voortdu rend buitenlanders aanwerven. Voor andere instrumenten bestaan dezelfde problemen. Wie in deze tijd zin en talent heeft voor muziek zou niet mogen twijfelen. V.: De muziekakademies bloeien. De wachtlijsten voor instrumen ten zijn lang, en toch gaat weer het gerucht dat men in de muziek- uren in de humaniora en het VLO gaat knippen. Krijgt U niet de in druk dat muziekminnend Vlaan deren bijna systematisch van bo venaf tegengewerkt wordt? Het is natuurlijk een probleemEr is het kumulverbod geweest met het gevolg dat een heleboel leraren uren verloren en dat de leerlingen zonder les kwamen te zitten. Er is het verbod geweest om nieuwe kursussen te openen. Men heeft dat trachten op te lossen door o.a. de laatste-jaarsstudenten van de konservatoria in te schakelen, maar dat heeft nadelen want die mensen blijven niet en missen wat normaal is de pedagogi sche achtergrond. Wat gebeurt er dan?-Het peil zakt natuurlijk Een andere oplossing zoals men het in Antwerpen toegepast heeft, is dat men het pure individueel onder wijs, normaal is dat een half uur per man, vervangen heeft door half klassikaal onderricht. Het is een groot verschil of een leraarjich een half uur alleen met U bezighoudt of er staan nog vijf buren naast jou Het is een probleem van deze tijd, niet alleen in de muziekwereld Het kadert in deze ekonomisch slechte tijd, en er blijft weinig meer over dan te roeien met de riemen die we hebben. V.: Als je naar een school gaat, weet je dat je examen moet doen. Maar nergens anders bestaat het systeem dat een jury uitspraak doet zonder enige afspraak met de leraar, en dat er geen enkele motivatie gegeven wordt Werkt zo'n systeem geen diskussie en wrok in de hand? Van juryleden verwacht je in de eerste plaats dat ze hun werk naar behoren en kompetent doen. Maar zoals het tot nu ging komt er na tuurlijk vroeg of laat heibel van. De leraar moet er bij betrokken zijn. Maar dat is een tweesnijdend mes: het is zo dat een leraar een reden kan geven voor een falende leer ling, maar het is ook zo dat hij kan zeggen: heren juryleden, U hebt die man de grootste onderscheiding gegeven, maar dat verdient hij niét, want hij is het hele jaar door lui geweest. V.: Is er iets in de Akademie waarvan U zegt: kijk, dat hebben we niet en dat moeten we drin gend gaan realizeren? Ik geloof niet dat we hier nog nieuwe dingen moeten bijkrijgen. We gaan wel de nadruk leggen op het samen musiceren. We hebben het orkest, de harmonie, het sa menspel, de samenzang. Daar steekt voor de meeste mensen de vreugde van het musiceren in. Ig- nace De Sutter heeft het dikwijls genoeg gezegd muziek dat is sa men zijn. Je ziet het trouwens aan al de mensen die in een vereniging zijn. Ze laten dikwijls hun indivi duele lessen staan om samen te gaan repeteren. V.: Is de open week in de Akade mie een sukses geweest? We mogen zeker van een sukses spreken: vooral de klassikale kur sussen En je moet het zo zien dat de ouders zich soms biezonder moeten inspannen om te kunnen komen Je kent de problemen: er zijn nog andere kinderen thuis, er moet gekookt worden. Maar er was bv. zeer veel volk op het leraren- koncert, een koncert met een zeer hoog niveau. We hebben muziek gebracht van renaissance tot Pousseur. Dat sommige mensen schrokken bij het horen van deze moderne muziek is een aanwijzing voor ons om hen daarmee ver trouwd te maken. Veel organizato- ren van koncerten durven alleen maar 'klassieke' nummers pro grammeren, dat is volledig fout. We gaan ook met het orkest naar Herzele spelen, en er is een leerlin genauditie met 30 solisten. Het is een initiatief geweest dat we vol gend jaar zeker overdoen, en we zouden dan voor elke avond een aktiviteit willen Ik zou ook iemand van de tekenakademie willen aan spreken om de reklame wat meer grafisch mooi te verzorgen. V.: De Akademie komt dus naar buiten. Is het ook zo dat het in itiatief van iemand anders uit gaat, en dat U gevraagd wordt? Het Dirk Martenskomitee heeft mij gevraagd in hun kring te willen ze telen. Het zou best mogelijkzijn om met de Aalsterse koren en de Aka demie een programma te verzor gen in of los van het Festival van Vlaanderen bijvoorbeeld. De Aka demie moet naar buiten, maar het mag niet zijn dat ze de 'opvuller' van gaatjes wordt zoals ik het een beetje in Brussel meegemaakt heb, en dat de leraar gitaar of diktie voor alle mogelijke gelegenheden ge vraagd wordt, en daar naar toe 'moet'. Kijk maar eens wat er alle maal komt kijken als we met het orkest naar Herzele gaan. Uiterlijk om negen uur, ten laatste half tien moeten we weer thuis zijn want de ouders nemen het niet dat hun kin deren later wegblijven, en terecht. In de week zou zo'n optreden bijna onmogelijk zijn, want je krijgt de leden om allerlei redenen (studies, vergaderingen, repetities) nooit bij elkaar. Een vraag naar een optre den brengt dikwijls veel praktische moeilijkheden mee V.: Biedt de Akademie iets voor de volwassenen. Konkreet ik ben dertig. Ik voel wel iets voor mu ziek, ik zou trompet willen stude ren. Helpt U mij? Je zal wel eerst notenleer moeten studeren. Als er een kursus is die bloeit dan is het de kursus noten- leer voor volwassenen. We hebben het derde jaar geopend. Er zijn 70 mensen ingeschreven. Het zijn dik wijls de meest stipte leerlingen. Het is bijvoorbeeld ontroerend om verschillende echtparen samen te zien noten ontcijferen en maat slaan gedurende een paar uren per week. V.: En de pers. Hoe zijn uw erva ringen daarmee? De pers kan een grote rol spelen. Ik heb ooit een kranteknipsel uitge knipt van iemand die een leerlingen auditie verslagen had, en daarbij zeer negatief te werk ging. Zo ie mand beseft niet wat hij doet, trouwens wat hij vertelde was nog foutief ook. DaaT heb je natuurlijk wel bedenkingen bij. Het brengt geen aarde aan de dijk om mensen te remmen in hun ontwikkeling door kritiek te spuien, ledereen, maar vooral amateurs, heeft be hoefte aan aanmoediging. V.: En uw eigen voorkeur op nj ziekgebied? Mijn voorkeur ging eerst naar 8 ■hoven. Daarmee is het begonne Nu is het Bach en de Dure gra riaanse muziek. 1K nou d veel van de polyfone muziek 1 techniek). De Liedkunst vanaf 1^ zart (Veilchen) tot Schubert. torn van alle vokale muziek: de ld tates van Bach, de passies, de oil toria. Maar ik hou ook van modej muziek: de Weense School en Pi derecki. Ik had het grote genoei l - om tijdens een koncert van het I tival van hem een strijkkwartet r horen uitvoeren, waarvan ik dep tituur bezat en kon meevolgen. gelukkig toeval want ik heb m één partituur van hem. Maar bovenal toch: gregoriaai de zuivere modale muziek. N.B. De muziekredaktie plant in komende maanden vraaggespi i ken met de heer Voorzitter van - Kommissie van de Muziekaka r mie, met leraren en reportay-^ over kursussen die er worden. FR. CAUD Leerlingen van de stedelijke muziekakademie die zaterdag een konseri gaven. (EDV) Veel belangstelling voor het leerlingenkonsert. (EDV) In het kader van de open week, had vorige zaterdagnamiddag in de balletzaal van de Akademie v muziek, ballet en toneel een leerlingenkoncert plaats: Een dertigtal leerlingen die behoorden tot vier I verschillende disciplines (piano, voordragen, blokfluit en gitaar) lieten de driehonderd aanwezigen» getuigen van hun vorderingen. Hel programma bestond uil dertien losse deeltjes, waarin de voorstelling zo afwtsselend mogelijk I gehouden was: niet alleen waren de grote klassiekers aanwezig (voor piano b v. Bach. Clementi)! maar zelfs de modernisten kwamen aan bod (Kabalcwski). Het onderlinge peil varieerde van lager voorbereidend (dus de studies aangevat in het voorbije jaar inde maand september), tol Hoger - (hel zesde jaar, bekroning met eventuele eerste prijs) Een merkwaardige en lovenswaardige namiddag, die een punt zette achter een week vol verrassende prestaties. Goed zo Akademie! Een zeer gsslaagde toneelavond bracht het Vrij Technisch Instituut van Aalst met «Het meisje van Andros- van C.H. Cordier en P. Soetewey, een blijspel naar «Adria» van Terentius. Herman Slag mulder voerde de regie. De rijke Chremes wil zijn dochter dat indergelijke gevallen gewoon- uithuwelijken aan Pamphila, zoon lijk gaat, heeft de zoon de zinnen van zijn vriend Simon. Maar zoals gezet op een andere uitverkorene: Glyceria. Men raakt verzeild in ingewikkelde en komische situa ties. Maar de wijsgeer Criton kan echter nog een happy-end achter het verhaal zetten. Het werk heet een «sprankelend en pretentieloos blijspel, met heel wat levenswijs heid - langs - de - neus - weg» En dat was het ook. Als komisch stuk valt het goed mee. Bovendien had Herman Slagmulder duidelijk werk gemaakt van zijn regie, die zeer verzorgd was, en vol pittige vonsten stak. Ook het decor was aangenaam, gepast, en verzorgd, wat ook van de kostumering kan worden gezegd. Wat de vertolking betreft, kan worden gezegd dat de heren over tuigender toneel brachten dan de dames: vooral Oscar Van Malder, Jos Vanmol en ook wel Achiel De Moor vielen op. Dat kan ook wor den gezegd van Willy Van Box- stael, hoewel die op bepaalde momenten wat te nadrukkelijk komisch wilde zijn. De dames ak teerden zwakker. Hier was Chris Vidts evenwel de sterkste aktrice. Alles samen was het toch een echt amusante avond, met op de plan ken, naast de reeds vermelde ak- teurs Jean-Paul De Loecker, Symoens, Jenny Stalpaert. Van der Weeën, Lutgarde hulst en Georges Van Den 1 sche. Het decorontwerp was Francois Dehoux. De algen koördinatie berustte bij Mt Crombeen, terwijl, zoals geze Herman Slagmulder een zorgde regie voerde. Twee guitige slaven: Sosias en Davus (Jos Van Mol) (SJ) Charmus (Willy Van Boxstael) Davus geeft Pamphila wijze raad. (SJ) Lesbia (Gisclc Junssens-Van Der

De Voorpost | 1979 | | pagina 32