LOEMEN VOOR BERT VAN HOORICK EN ROUWELIJKE RAADSLEDEN feilig wonen zorgt voor sociale woningen in het arrondissement tferhaalbelastingen houden hardnekkig itand op gemeenteraad I0G STEEDS MAAR DE ANK00P VAN HET HUIS DE VIS Winterfoor op een nette Grote Markt pikl m Dames door oudstrijders nedergewerkt c. v. p. De Voorpost - 23 2.1979 --3 dan h|( e zak< ïrhai zake He, hand uw, istaten schroi n om ogen nkraa GHEI\ ordige rderhf het Pa n zich prichti groep, ontege recht fnsdagavond, Sint-Valentijnsavond, zorgde de CVP- 'eloeP [tie voor een minzame stunt. Zowel de vrouwen van de eze po|r(jerheidsgroep als die van de minderheidsgroep werden een tuil rozen bedacht. Zonder veel woorden werd door lienstdoende bode het boeket afgegeven. Gracienne Van tenborgh, jongste lid in de gemeenteraad, dankte in ,rz4m van haar kollega's de CVP-f raktie voor deze lieve geste. Gemeenteraadsgroep AALST Aan de lieftallige dames van deze gem'eenteraad Ter gelegenheid van StValentijn wenst de C.V.P. U veel liefs God, tak e late t is ons al meer dan eens gevallen dat de minder- idsgroep pogingen doet om sfeer tijdens de raadszittin- zo ontspannen mogelijk te iden, zonder hun taak van izicht, kontrole en scherpe iek uit het oog te verliezen. ONTSLAG BERT VAN HOOR ICK Als bijkomend punt op de agenda stond het ontslag van BSP-fraktieleider Bert Van Hoorick. Burgemeester D'hae- seleer las zijn ontslagbrief voor. Bert Van Hoorick meldde dat hij zich uit het politieke leven terug heeft getrokken. Hij nam dus geen ontslag uit gezondheids redenen. Bij een ontslag hoort ook een afscheidswoord. De diverse fraktievoorzitters kwamen dan ook aan het woord. Richard De Gols (PVV) be treurde het plotse ontslag, hij vond het verrassend maar ook begrijpelijk. Van Hoorick was voor hem de figuur die ook op arrondissementeel vlak zijn sporen heeft verdiend. De Gols beschreef «den Bert» als een sportieve politieker die wist wat fair play is. Jan Caudron (VU) was even eens onaangenaam verrast, ledereen wist dat Van Hoorick zijn mandaat niet zou voleindi gen. Caudron beschreef Van Hoorick als een vechter voor zijn ideaal, zijn optreden was een belevenis op zichzelf en men kon er als politieke tegen stander iets van leren. Ten slotte verwelkomde hij als enige fraktievoorzitter de opvolger van Bert, oud raadslid Jan De Bruecker. CVP-er Ghis Willems drukte eveneens zijn spijt uit over het ontslag van deze geliefde BSP voorman. Volgens Willems was Van Hoorick een vinnige en scherpe spreker. Misschien iets te rebelachtig om de hoog ste toppen op nationaal vlak te kunnen halen. Maar in de ogen van Ghis Willems is Bert Van Hoorick een man die de CVP een goed hart toe droeg. Schepen De Bisschop bracht hulde aan zijn jeugdvriend en verhief Bert Van Hoorick tot een held teruggekomen uit Bu- chenwald. Nieuwe BSP fraktie leider Jan Van Der-Veken was fier omdat de BSP zo'n politieker in zijn midden heeft gehad. Hij vond het juist fijn dat Bert de titel «re bel» kreeg. Nadat hij had op gemerkt dat Van Hoorick no»t persoonlijke rancunes heeft J, hoopte hij net als Jan Caudron dat Bert Van Hoorick zijn levensgeschiedenis zou neerpennen Als laatste in de rij der fraktie voorzitters kwam Willy Van Mossevelde nog aan het woord. Hij stelde dat iedereen graag op zo'n manier zou af scheid nemen. In de korte loopbaan als raadslid heeft Van Mossevelde Bert Van Hoorick geweldig leren appreciëren. Burgemeester D'haeseleer sloot zich in naam -van het schepenkollege aan bij de loffe lijke woorden van de sprekers. Het was trouwens niet zonder ontroering dat hij de ontslag brief had voorgelezen. Ook hij wenste Bert Van Hoorick een uitstekende gezondheid toe. Tenslotte vroeg Lambert Van de Sijpe het woord. Hij vroeg of de burgemeester kontakt zou willen opnemen met Van Hoor ick om hem op een passende manier te huldigen. De burgemeester zal met Bert Van Hoorick dit voorstel be spreken. Hopelijk aanvaardt Bert deze uitnodiging. Roel Van de Plas valt niet te ontkennen dat de nood aan sociale woningen groot is /alnijjjet arrondissement Aalst. De gewestelijke bouwmaatschappij 'lig Wonen, met zetel te Aalst, Heilig Hartlaan, 44, is reeds sinds twintigtal jaren zeer aktief om aan deze nood te verhelpen. 't haijti ar kajeni dit ogenblik zijn aan een tal projekten in uitvoering, spreid over verschillende ge- fcnten van het arrondissement st. i g<f dat lede 1 rade t Lede betreft zijn op dit nblik op de wijk «Kleine uter» (aan het station) 70 irwoningen in opbouw. Op november 1978 had de besteding plaats voor 18 (woningen. Deze werken ;en volgende maand aan, ien de weersomstandigheden toelaten. Gezien de grote wachtlijsten besliste de maatschappij bijko mend nog 18 koopwoningen. Deze werken vangen volgende maand aan, indien de weers omstandigheden het toelaten. Gezien de grote wachtlijsten besliste de maatschappij bijko mend nog 18 koopwoningen en 6 huurwoningen op te richten. Rekening houdend met de woningen in opbouw zal de wijk «Klein Kouter» 284 woningen omvatten. Volgens de mededeling van Veilig Wonen geeft het zui veringsstation, dat in de wijk ingepland werd zeer goede resultaten. Belangrijk voor de inwoners is ook dat de plannen voor de bouw van een polyvalent gemeen schapslokaal. waar velen om vroegen, ver zijn gevorderd. Dit lokaal zal opgericht worden aan de reeds aangelegde vijvers, en het moet toelaten het gemeen schapsleven te bevorderen. Bij realisatie zullen de bewoners zelf de mogelijkheid krijgen om er hun eigen initiatieven te laten plaatsvinden. Erpe-Mere Tegen de lente van dit jaar zal een laatste groep van 16 huurwoningen bewoonbaar zijn in de «Stationswijk» te Burst. In totaal zal deze wijk dan 66 huur- en 53 koopwoningen tellen. In genoemde woonkern reali seerde de interkommunale «Land van Aalst» eveneens 120 sociale kavels. Voor het geheel van 239 woningen zal zeer binnenkort ook de aanbesteding plaatsgrij pen voor de bouw van een zuiveringsstadion. Op dit ogenblik bereid een bedrijvig wijkkomitee een offi ciële inhuldiging van het geheel voor. Wat de sociale woonwijk van Mere betreft is het vijfde lot van 33 woningen sinds 1 december 1978 betrokken. In totaal zijn er aldus op de wijk «Groendal» 103 huur- en 72 koopwoningen opgericht. Een grote verschei denheid van woningtypes werd hier door Veilig Wonen gereali seerd met name woningen voor bejaarden, voor jonge gezinnen, voor grote gezinnen en woningen, die door minder-vali- den betrokken zijn. Dat de bouwmaatschappij niet op zijn lauweren wenst te rusten moge ondermeer blijken uit het feit dat intussen verder gewerkt wordt aan grondverwervingen te Aalst en Hofstade. De zorg nummer één van Veilig Wonen is echter de stadskern vernieuwing en de sanering van oude en verkrotte woningen, die de steden en gemeenten terug leefbaar en bewoonbaar moeten maken. In samenwerking met de diverse gemeentebesturen is hier een belangrijke taak voor de toekomst weggelegd VEHE -nÜsïk"eaoorziller Wlll9ms van dB CVP-opposltie stelde op- in er ^et Pro^'eem aan d0 ord0 van de verhaalbelastingen. Ic daar al meerdere keren uitvoerig over geschreven, lat we het hier kort kunnen houden. t or rniabor raadslid Willems iite«am het erop aan het juri- ïderisch achterpoortje te ope- uur n om de verhaal belasting 89-! werken voor 1 januari tels 77 gepland en toen nog *234(rhaal belastingvrij, maar )r de minister belasting- Erichtig verklaard, voorals- ng ongedaan te maken, 'fcr de beslissing van £e ïeenteraad van 31 mei 1978 die zich uitsprak tegen de heffing, maar door de minister negatief werd ge adviseerd, opnieuw op het appel te zetten, kon men de zaak voor de Raad van State brengen. Men hoopte op deze manier de ministeriele beslissing ongedaan te ma ken voor wat betreft de wer ken waartoe was besloten voor 1 januari 1978, en die toen verhaalbelastingvrij waren in zekere deelge meenten. Bij de meerderheid viel deze interpellatie evenwel niet in goede aarde. Men verwees naar de financiële kommis sie waarin deze problema tiek verder zou besproken worden. Schepen Van den Eede wees erop dat het voorbarig was over afschaf fing van de verhaalbelasting te spreken, alvorens men een vervangingsbelasting gevonden had. Raadslid Willems hield evenwel vol dat de procedure terzake niet korrekt gevolgd was, wat uiteraard door schepen Van Den Eede werd tegen gesproken. Het werd op be paalde momenten een vin nig debat waarbij men klaarblijkelijk op een ver schillende golflengte zat. De meerderheid had het o- ver de totaliteit van de ver haalbelasting zoals die nu moet worden toegepast ter wijl de oppositie onder scheid maakte tussen de begrippen «vaststelling van de belastingplichtigheid en heffing» waarbij de datum 1 januari 1977 dus zeer be langrijk is om te beslissen of de verhaalbelasting al of niet moet worden aangere kend. Schepen Hooghuys kon de stelling van raadslid Willems tot op zekere hoog te bijtreden, maar stelde* toch ook voor de diskussie hier te eindigen. Raadslid Uyttersprot drong evenwel aan op haast, omdat de ui terste datum voor inkohie- ring 31 maart is. WL l Huis De Vis in de Molenstraat deed zo letterlijk als figuurlijk ids heel wat stof opwaaien. Waar de stad had gepland er, het ester Daensmuseum en het Stadsarchief te kunnen in lerbrcngen kwamen reakties van verschillende aard. ndelaars uit de Molenstraat en er liever een modern idelskompleks komen om het nmersieel aspekt van de straat te aksentueren. De Werkgroep «Stadsherwaar- dering» zette er zich tegen af en vond het gebouw, beschreven in Op 28 april e.k. herdenkt de NSB-FNC in Namur 2000 jaar Militaire Geschiedenis zonder onderbreking in de citadel, gelegen op de scherpe voorsprong van de Champeau, de plaats waar de Aduatiekers door César werden bekampt en waar in 1488 voor het eest geschut werd gebruikt. In 1577 maakte Don Juan er de basis voor de herovering van de Spaanse Nederlander. Voor dames worden ondertussen autobussen en tweetalige commissarissen voorzien. s Namiddags is er groot banket bij onderschrijving waaraan ook de penningmeester en twee uittredende commissaris sen deelnemen. Verder is er een optreden van twee Muziekmaatschappijen, Tot slot worden de dames door de Secretarissen bedankt voor hun prijswaardige medewerking. Het regelingscomité verhoopt dat men dit ook in het Neder landstalig landsgedeelte heeft begrepen (tekst overgenomen uit de officiële uitnodiging) «Bouwen door de Eeuwen heen», te belangrijk om niet-bewaard te blijven. Op restauratie werd aangedrongen en eveneens op klassering. Met het er langs achter aan grenzende Huis De Bolle uit de Kapellestraat zou het een mooi geheel kunnen vormen met tal van mogelijkhe den in het centrum van de stad. Op donderdag 8 maart wordt het gebouw nu in de hoorzaal van de Rechtbank van Koop handel. Administratief Cen trum. Graanmarkt, definitief aan de meestbiedende toegewe zen. De stad deed reeds vroeger een bod van 6,7 miljoen bij monde van Schepen van Openbare Werken Jan De Neve doch een meubelhandelaar had 7 miljoen geboden. Ondertussen was er nog recht van opbod en werd het bod verhoogd tot 7.250.000fr. Het stadsbestuur zou nog steeds de bedoeling hebben zich het huis aan te schaffen, tenminste als de prijs niet te fel wordt opgedreven. De financiële toe stand van de deficitaire stadskas brengt uiteraard beperkingen mee. Tevens houdt men er wel rekening mee dat het betoe lagingsbedrag 50% van de aankoopsom beloopt. En nu maar wachten tot 8 maart. LH In kafé «Bristol» ging verleden vrijdag een receptie door ter gelegenheid van de opening van de Winterfoor 1979, een receptie waarbij naast de gebruikelijke ingrediënten ook oliebollen te pas kwamen, vers van het kraam er rechtover. In aanwezigheid o.a. van burge meester D'haeseleer, schepenen De Neve. Hooghuys en De Bisschop, leden van het Feest- komitee met voorzitter Frans Wauters aan het hoofd. Keizer Kamiel. Prins Enrico en Bloe- menfee Margot die weer op de Aalsterse uitnodigingslijsten prijkt, dankte Willy Callenun, nationaal sekretaris van het Verbond van Foorreizigers, het stadsbestuur, en dit om verschil lende redenen. Enerzijds wegens het in orde brengen van de Grote Markt niettegenstaande het barre win terweer zodat de foorreizigers bijna probleemloos aan de slag konden. Anderzijds wegens het uiteindelijk invoeren van kontrakten in plaats van open bare aanbestedingen. Voor de stad blijft de financiële opbrengt kwasi ongewijzigd. Voor de foorreizigers is het nu amen en uit met het tegen elkaar opbie den voor een bepaalde stand plaats terwijl ze ook vijf jaren verzekerd zijn van hun zelfde standplaats wat voorde kliënteel toch wel belangrijk is. De mensen zijn immers snel ver trouwd en willen bepaalde attrakties steeds op de zelfde standplaats terugvinden. De som is dan ook vastgesteld. Wel dient er uiteraard rekening meegehouden met indek- seringen. Tenslotte kregen de foorreizigers die zich op de Grote Markt opstellen uitzon derlijk dit jaar. wegens het misschien toch nog hebben van enige moeilijkheid i.v.m. de toestand van de Markt, een vermindering van 20%. Burge meester D'haeseleer verheugt er zich over dat er ook eens mensen gevonden worden die tevreden zijn met de realisaties van het bestuur waarna de schepen van feestelijkheden. Marcel De Bis schop. woorden van dank uit spreekt. Hij maakt van de gelegenheid gebruik om aan te KAAD ES 'T en 't zal noyg moete veranderen teigen oevcrmeiren of 't zal beiven en bibberen zèn, ni allien ver degein die in de stoet gon loeipen, mor oeik en sertoe vér degein die der ston nor te zing! En da weir 'n wilj ni beiteren hein. Dad es azoei ne kier 'n betjen doein. tèn verom eh paksken snie meh oyssel en verom oonvrie- zen. Allei, ge zotj gon zeggen da 't on onze vriezer on 't vriezen es... En zeggen dammen al joreng'had hemmen dagge pekanst in a hemsmaven kost nor de stoet gon zing.Mor van de joor zejje peis-ek lank meige ston beiven veir dagge zotj zwieten! Wie dat er wel nog zwict zelle loten, da zèn aal degein die nog agaa in 'n stoyve rappeghèd op de léste doagen nog here woagen of heer kostims zelle moeten afkroygen. Want den dag van Karnaval komt dichter en dichter en door 'n es gienen oytstel boy. Kleer of ni kleer, de stoet moet ooitgoon of gelèk as ze dad in de tool van sjoawbiss zeggen: the show must go on! Om vér iene kier ne kier gien Qlsjters te klappen. Oever dad Olsjters gesproeken, 'k verschoet van de weik meh bekanst nen boeltj as ek op nen aoved loot on den tellefong most kommen. Ver imand die - vanoyges oeik oever Karnaval - ienegte zinnen in 't Olsjters waa zetten. En die der op 't gedacht gekomme was van doveir mor nor Dolf ne kier te bellen. Mor 't 'n es niet zee, ge 'n moetj ajjer nie zjeneiren: kom mor op, 't es meh plezier gedoon. Mor 't er es ien dingen da 'k zol moeten omthaven, dad es van schoein beleefd in 't 't Olsjters te vraogen: meh wie hem ek d' ier? Want naa hooi 't ek vergeiten en zit ek te peizen: wie was da na, die meh moyn Olsjters op zoyne zak goo rondloeipen meh Karnaval? Want 't gink oever ne vooilzak... Nog van de weik, stoon ek dor per malheir iveranst on nen toeig en 't er komt dor ienen binnen die zeit: jaanwatten, wie dammen door nog hemmen! Dades lank lein hein, dammen makanderen gezing hemmen. Alpertank da 'k alle weiken ne kier op aa peis zee,.... as ek anne zjiever in de Veirpost leis! Mersi hein menier.bedankt ni allien ver op moy te peizen, mor oeik ver alle weiken menne zjiever tèn toch mor nie kier te leizen. Zé, en domei hem ek ik na oeik nog ne kier op aan gepeist! Mor meh all da, zit ek hier na op iet anders te peizen. Dad es toch vies hein, naa dammen stillekesoon beizig zèn meh ons kinjeren - of kleinkinjeren - van kinsjbien af lieren schoein Vloms te klap pen, komt er van den andere kant verom mier trok nor 't spreiken, leizen of schroyven van ons tool die me wajjer van .klansaf gesproeken hemmen: ons Olsjters. En dad 'n es volges moy gien vereiremink, te kontrore. Domei kenne meh weiral iet mier! En 't es ghiel zeikes dorom oeik dat er mèh van deis weik nog imand zoy: hejje da geel boeksken oever Vasteloaved al geleizen hè? Awei, 't es spoyteg dat er dor va kier tot kier minder Olsjters in komt.... Mor ja, dad es elk zèh gedacht hein. 't Er zèn mensjen die dor echt gralèk veil last meh hemmen vér dad Olsjters te leizen hein, wil ek zeggen. En ge zieg'het hein, andere zollen mier Olsjters willen. Ja, pas gèh da meh ah stoyf hannen hein. 'k Hem het hier nog gezeid hein, wie da last heit meh menne 'zjiever», gelèk as dénnen anderen zu schoein zoy, te leizen, kaan 't best nie kier probeiren van da looidop te doeng. Binsjt dagge 't ooitsprekt, verstojje 't van ting neigen 't Es mor ne weit hein, mor 't es allicht 'tprobeiren weerd... Gelèk as denne mensj, in Olsjt geboeren, mor die vér de moment in Mechelen woentj. meh schreif dat 'n alle weiken oever die Pikkels en Ajontjes, looidop on a vraa.... looidop vanoyges! En most ek het vergeiten, doet er meh nog ne kier op peizen hein, da 'k a noor Vastelaoved ne kier nen nimmeroe van die spesjole ooitgoave opstier die de Veirposthier in 't stad goot ooitdielen. Want door zal der oeik nog iet in stoon - oever Vasteloaved vanoyges - in de tool die Markes al van oever zoeiveil joren gesproeken heit en veiren en noor hem nog zoeiveil ander - en die me wajjer oeik nog teive spreiken... Gelèk as die madam die verleide weik teigen heer dochter zoy: zé, dad es na den dienen die dad Olsjters in de Veirpost schroyft en die ge malgerei ne kier wadj zing.Nog 'n sjans da ze nog nie 'n beginnen meh nor mèn handtieken te vraogen... Zoeiveir 'n hem 't ek nog nie gebrocht. Doboy, dad handtieken kejje toch zeikes zelf schroyven, 't es gemakkelèk 1 DOLF Dit is dan Dolf gezien door een Schramoellekrabbersoog. (EDV) dringen op enige matiging bij het vaststellen van de konsump- tieprijzen. In de raad was er reeds een voorstel Uyttersprot geweest voor vaststelling van een maximum-ritprijs, voorstel dat naar de kommissie werd verwe zen. Een andere suggestie van Jean Caudron, volksvertegen woordiger en raadslid, heeft als doel zeker volgend jaar te komen tot een volledige ééntaligheid op de foor bij geschreven of gesproken mededelingen en kontakt mhet publiek. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 3