DE TIJD VAN KARNAVAL OF HET PRILLE BEGIN VAN HET KARNAVALMUSEUM OLIEBEVOORRADING OPNIEUW IN HET GEDRANG Fifty-one kreeg charter fii "45 Prins Willy I en Keizer Padova bezochten Faber 4 - 23.2.1979 - De Voorpost Vervolg p 1 Namelijk dat Aalst de kreatieve geest van «spekulaas» zou bezitten? Jazeker, Karnaval is een «pau ze» van drie dagen, gepikt uit de driehonderdvijfenzestig die een normaal jaar telt. Te Aalst worden deze drie dagen echter dubbel geleefd. En ze brengen ons tevens een hoogtepunt van kreativiteit. Tijdens die korte tijdsspanne glijdt heel het we reldgebeuren hier voorbij. Van Noord tot Zuid, Italië, Turkije, Japan en Amerika, Ierland en Polen, kortom we krijgen in een notedop allerlei lessen inzake geschiedenis, internationaal, nationaal, regionaal en lokaal. En daar hebben we weer die «spekulaas». Van zo een uit hout gestoken vorm, krijgen we een spiegelbeeld, en daar heb ben we dan de verklaring van de vergelijking die ons eerst zo vreemd in de oren klonk. Tij dens die dagen wordt het grote klein en het kleine wordt groot. wat volgens ons met spekuloos nu eenmaal niet het geval is... Renaat Van der Linden haalt er ook nog een gedicht van Jan Willem Schulte Nordholt bij te pas. Neen, dat was geen Aals- tenaar, maar een Nederlander uit Zwolle en die schreef het «Kinderspel»: Ik ben niet ik, maar ik bep die en die en jij bent ook een ander! Op trok dit allemaal verrassend vlug over ons heen. Inmiddels echter dienden wij wel stukken meer te betalen voor onze voorraad huisbrandolie en onze «vol- tank» met super-benzine Met die meerprijzen leek ineens heel de ener- giekrisis tot het verleden te behoren Waar wij inmiddels wel mee bleven zit ten, wat wij er wel aan overgehouden hadden, was de daaruit direkt voort vloeiende ekonomische krisis. Momenteel herhaalt zich het oliekrisis gebeuren opnieuw in zijn uiterlijke en hierdoor meer spektakulaire vorm. Het werd zo langzaam aan een onvermijde lijk weerkerend gebeuren, net als het verhaal van «Saidja's Buffel» Nu er echter niet meteen een denkbare en voor de hand liggende direkte oorzaak als reden kan worden aangewezen, zoals destijds een of andere Suez- affaire of woestijnoorlog, lijkt meer er op alle fronten het stilzwijgen over te doen. De media en de overheid be waarden een verrassend stilzwijgen over de moeilijkheden die men sedert enkele maanden ondervindt bij de be voorrading. De problemen die zich ech ter op dat vlak stellen momenteel zijn daarom niet minder reëel. Het is een probleem wat zich voor een stuk in gans het westen stelt. En alsof men in dit land niet reeds genoeg problemen te verwerken had ziet het er ook hier weer naar uit dat de huidige oliebevoorra- dingskrisis zich in België op een scher pere wijze stelt dan in de andere Euro pese landen. De mensen van de oliedis tributie ondervinden het reeds verschil lende weken aan den lijve. De regering weet hiervan eveneens af. Niet voor niets werd er op het departement van Ekonomische zaken een krisisbureau geïnstalleerd met krisistÊlefoonnum- mer, waar eenieder die moeilijkheden ondervindt bij de oliebevoorrading te recht kan Dat dit alles gebeurt «en sourdine» en zonder er veel ruchtbaar heid aan te geven zal wel zijn redenen hebben. De krisis echter is er daarom niet minder reëel om! «MAZOUT»... EEN VRIEND? Nog geen twee jaar geleden besloten, zoals hoger reeds vermeld, de grote petroieummaatschappijen hun, sinds de oliekrisis van 1973-1974, aange taste imagq wat op te vijzelen. Samen met de ganse oliedistributie werd een grootscheepse publicitaire aktie opge zet, aktie welke op verschillende tiental len miljoenen werd begroot, met als doel vooral één van de petroleum- eindprodukten, de huisbrandolie ofte «mazout» met name, wat ekstra rug gesteun te bezorgen om zijn positie op de konsumentenmarkt minstens te handhaven, en zó mogelijk nog te ver stevigen. Met enkele slagzinnen werd getracht de, nog niet zó lang terug ge bleken zwakke kanten van de aardolie- produkten, nl. prijs en bevoorrading, bij de verbruiker naar de achtergrond te verdringen. Op dat moment leek op nieuw de tijd gekomen te zijn om de vroegere krisissfeer, en zelfs krisispsi- chose, te doen vergeten, werd trou wens intussen de «mazout» niet dubbel zoveel betaald trouwens?? Lijnrecht tegenover de allerminst zuinip gevoerde publicitaire kampanje van toen, waarbij ons allemaal werd aan gemaand om toch maar energie, dixit stookolie, te besparen, stond nu ineens de zogeheten «informatieve aktie» waarbij met even zoveel woorden en bewijsvoering werd aangezet tot meer olieverbruik teneinde de overkapaciteit te kunnen opvangen door meer omzet. Ondanks dit alles wordt vandaag de dag de oliekraan opnieuw dichtgedraaid Wij willen hier niet peilen naar de vele mogelijke oorzaken van dit plotse en door eenieder zeker niet verwachte olie tekort. Wij willen hier evenmin het pro- ces'maken van ene of ander energie bron. Men kan rustig stellen dat, om het even op welke vorm van energie bevoorrading of op „gelijk welk soort energie wij zullen aangewezen zijn, dit me» zijn specifieke problemen zal ge baard gaan. Wat ons zonder meer van Rruciaal belang lijkt te zijn bij dit alles, is de prijs welke wij voor deze, voor onze levensnoodzakelijke energie dienen te betalen. Het is duidelijk dat in een vrije-markt ekonomie, waar de prijs vorming gebeurt in funtie van al of niet tpevallig of artificieel gekreeërd vraag én aanbod, men alleszins met dit feno meen rekening dient te houden. Dat dit Esteem ter zijner tijd voor heel wat ijarigheid en nadelen kan zorgen zal aelfs de ferventste aanhanger van de vrije markt niet willen of kunnen ont kennen Anderzijds vergeet men al te vaak dat precies deze vrije markt, ook met zijn niet steeds voor het volle pond vrije konkurrentie (in de praktijk is deze vrije konkurrentie weliswaar niet steeds reëel maar niettemin toch intrinsiek aanwezig, er kan zelfs gesteld dat zelfs mogelijke afspraken niet zo'n grote im- pakl hebben op het geheel als dikwijls wordt verondersteld) Toch haast voortdurend aan de basis ligt van een naar de konsument gerichte konkurren- tiestrijd met daaruit voortvloeiende prijs konfrontaties. De prifS aan ver bruiker wordt beslist hierdoor ten goede, dus in zijn voordeel, beïnvloed bij een normale marktsituatie. Een op de spits gedreven konkurrentie- strijd kan echter, vooral als de ekono mische konjunktuur minder goed zit, op zijn beurt weer gaan leiden tot een verlaagde rentabiliteit en zelfs tot een totaal wegvallen ervan. Wij laten hier in het midden of niet dikwijls het wegval len van de «rentabiliteitstoename» als rentabiliteitsafname wordt voorgesteld Dit doet echter geen afbreuk aan een verlaging van het «nuttig effekt». Het is echter evenmin onze bedoeling om hier naar oorzaak en gevolg van onze huidige ekonomische laagkon- junktuur te gaan peilen, noch de hui dige ekonomische toestand te belichten in funktie van de aan de orde zijnde energieproblematiek en de direkt daar mee in verband te brengen oliebevoor rading. Wat ook oorzaak en gevolg weze, voor de gewone verbruiker en ook voor de industrie zal het er straks in de eerste plaats op neer komen dat zijn bevoorra ding zal afhangen van de prijs welke hij bereid is hiervoor te betalen. Op dit ogenblik is de direkte oorzaak van de zich in België, meer dan elders, manifesterende bevoorradingskrisis, te wijten aan de gebruikte prijsformule- ring voor de verschillende petroleum- brandstoffen Met het programmaak koord dat, sedert de krisis van vijf jaar geleden, tussen de Belgische regering enerzijds en de Belgische Petroleumfe- deratie anderzijds werd afgesloten, werd meteen een prijzenformule uitge werkt welke de maksimum verkoopprij zen van de meest kourante petroleum- produkten zou bepalen Met dit akkoord, welke naar buiten uit een akkoord diende te zijn tussen de verschillende betrokken partijen, met name, naast overheid en petroleum fe deratie eveneens de verbruikers en de onafhankelijke distributiesektor, heette onder meer het oliebevoorradingspro- bleem geregeld te zijn. Er dient opge merkt dat niet alle partijen welke in het zgn. kontrole- en konservatiekomitee voor de Petroleum zijn afgevaardigd steeds onverdeeld gelukkig zijn ge weest met zowel de inhoud als de kon- sekwenties van dit akkoord. Zo hebben de vakbonden steeds be weerd. als vertegenwoordigers van de verbruikers, dat de geformuleerde maksimumprijzen in het nadeel, van de verbruikers zijn uitgevallen. Zij hebben deze beweringen gestaafd, in de loop der voorbije jaren, met deels vergelij kingen met de omringende landen en deels met de verwijzing naar het gang bare krotingsysteem, bij stookolie- en benzineverkoop, waarbij voortdurend tegen lagere prijzen werd verkocht dan deze welke, op een verantwoord ge noemde basis, werden gekalkuleerd. De zelfstandige verdelers hebben het op hun beurt, steeds betreurd dat, daar waar voor de grote petroleummaat- schappijen vaste werkingsmarges wer den bepaald, en daarentegen voor de distributiesektor nergens over mini mum te verzekeren marges werd ge sproken. Het was duidelijk dat met dit akkoord vooral de regering gelukkig was, omdat hierdoor de bevoorrading verzekerd zou zijn, samen met depetro- leummaatschappijen welke er op deze wijze in geslaagd zijn om, ononderbro ken, relatief hoge verkoopprijzen te rea liseren Op dit ogenblik echter blijkt duidelijk dat. nu de internationale beursnoterin gen voor de diverse petroleumproduk- ten hogere waarden vertonen dan de prijzen welke voor dezelfde produkten in België nog steeds worden berekend volgens een duidelijk niet op de huidige situatie voorziene prijzenformule, de grote petroleummaatschappi|en liever de binnenlandse bevoorrading, in het gedrang brengen dan van een mogelijk tijdelijke, zij het enorme meerwinst gezien de omvang van de betrokken volumes af te zien Zuiver ekono- misch bekeken is hier weliswaar geen speld tussen te krijgen maar het geeft toch te bedenken als, zoals nu blijkt, akkoorden alleen worden nageleefd als zij voor een welbepaalde partij voordeel inhouden Nochtans dient men op dit ogenblik be slist rekening te houden met de aldus bestaande toestand. Als men bedenkt dat op dit ogenblik de officieel vastge stelde verkoopprijs voor dezelfde huis brandolie (gasolie of mazout) in België niet minder dan zowat drie frank per liter lager ligt dan wat men voor dat zelfde produkt op de internationale brandstoffenmarkt bereid is neer te tel len bij de aankoop ervan, dan is elke verdere kommentaar hierbij geheel overbodig. De gevolgen hiervan kun nen zonder enige moeite voorspeld. Zij blijven op dit moment niet uit. DE KRAAN DICHT Zoals reeds hoger gezegd, wat ook oor zaak en gevolg zijn geweest of nog kun nen zijn van het huidige olie tekort, datgene wat ons, nu meteen aanbelang is dat er onmiddellijke en efficiënte maatregelen worden getroffen om zo wel de bevoorrading als de distributie te verzekeren Ook al situeert men oor zaak of aanleiding gedeeltelijk of geheel bij de reeds maandenlang aanslepende situatie in Iran, al zit ook de uitzonder lijke strenge en lang^. winter er beslist voor een groot gedeelte tussen, met een behoorlijk meer verbruik en een slinkende olievoorraad, toch verklaren deze niet voorziene gebeurtenissen, welke respèktievelijk verantwoordelijk zijn voor een minder aanvoer van 4% en een meerverbruik van maksimaal 20%nergens het terugschroeven van de bevoorradingstoevoer naar amper de helft van de referentie periode van vorige winter. In vele gevallen werd de bevoorrading reeds gestopt nadat slechts 10 tot 20% van de referentie hoeveelheden was geleverd Het is dui delijk dat de buitenlandse meerwinst voor België de belangrijkste reden is waarom de binnenlandse oliekraan werd dicht gedraaid. Ook al gaan de petroleummaatschappijen hier zeker niet vrij uit, toch doen zij slechts dat gene wat van hen kan en mag worden verwacht. Het zijn nu eenmaal geen so ciale instellingen. Dat hierbij zelfs schriftelijke aangegane bevoorradings overeenkomsten vanwege bepaalde grote oliemaatschappijen met zowel af nemers als verdelers reeds zonder meer met de voeten werden getreden illustreert meteen dat het menens is. Men kiest onomwonden voor het dade lijke en beslist niet onaardige voordeel en riskeert maar al te gaarne de latere juridische en financiële konsekwenties en implikaties van een mogelijk gerech- terlljk aanhangig gemaakte kontrakt- breuk. Dat, wat de onafhankelijke dis tributie betreft, sektor welke zich uit- Vervolgp 1 sluitend binnenlands kan bevoorraden om op zijn beurt het eigen kliënteel te bevoorraden, deze meteen in de onmo gelijkheid is gesteld om zijn taak te ver vullen, ligt voor de hand. Het ziet er naar uit dat, door het uitblijven van elk overheidsingrijpen terzake het even wicht in de stookolie toelevering geheel zal worden verstoord. Toevallig of niet, wordt aldus de monopolisering van de distributie in de hand gewerkt. Wij kun nen niet geloven dat, mocht dit zich werkelijk voltrekken doordat rege ringsmaatregelen uitblijven, dit in het voordeel kan zijn van de verbruiker. Het ziet er op dit ogenblik naar uit dat eens te meer een al of niet in de hand ge werkte krisistoestand wordt gebruikt om konkurrenten uit te schakelen en een verdere machtspositie uit te bou wen om aldus minder afhankelijk te zijn straks van het normale spel van vraag en aanbod. DE TOESTAND Op dit ogenblik worden reeds verschil lende verdelers van petroleum produk ten niet meer, of sterk verminderd, be voorraad. Op hun beurt zagen zij zich gedwongen om hun kliënteel te kontin- genteren in dezelfde mate dat zij zelf niet meer volgens hun normale behoef ten werden bevoorraad. Afnemers welke gasolie bestellen bij hun leveran ciers krijgen te horen dat slechts een gedeelte van de gevraagde hoeveelheid zal worden afgeleverd. De tot voor een maand nog gangbare redukties op de officiële prijzen zijn inmiddels geheel vervallen. In vergelijking met nauwe lijks twee maand geleden wordt de huisbrandolie, alles inbegrepen, min stens anderhalve frank per liter meer betaald. Voor sommige verbruikers be tekent dit een jaarlijkse meeruitgave voor de verwarming van hun woning van 6000 tot 10.000 F. En het ziet er haar uit dat deze prijzen nog onvol- mijn knie zit gij te zeggen wat ik zal be amen: dat heel het leven maar wat spelen is! Wij wonen in de trein of in de bomen of soms in Amsterdam, en zij vergist zich zelden in die duidelijke dromen. Iemand anders, maar dan van eigen bodem en met name Emest Claes zou ook eens er gens geschreven hebben dat «de wereld kapot gaat aan se- rieuzigheid», maar dat zal toch te Aalst tijdens de Karnavalda- gen vast en zeker niet gebeu ren. Als heel de wereld al lang aap serieuzigheid (of eerder mis schien aan gebrek aan serieu zigheid) zal teloorgegaan zijn, dan zal er toch nog één stad stand houden —en dat zal Aalst dan wel zijn! En dat zal dan geen spiegelbeeld van «spekulaas» zijn... En daarom wenste R. Van der Linden alle Olsjteneers proficiat! Tot daar de gastspreker. Natuurlijk werden er ook dank woorden en felicitaties ge stuurd aan het adres van de in itiatiefnemers en medewerkers die deze tentoonstelling hiel pen tot stand komen. We gaan ze hier niet allemaal vernoe men, we zouden, zoals die avond ook gebeurde, er enke len kunnen vergeten. Wie ze echter allemaal wil kennen, schaffe zich het boekje aan dat op de tentoonstelling te verkrij gen is en waar ze allemaal met name worden vermeld. Het boekje, verkrijgbaar aan de lut tele som van dertig frank is wel zijn centjes waard. Benevens een paar illustraties van vroe gere Karnavalgebeurtenissen, geeft ook een zeer volledige in ventaris van de tentoonge- >arv; 41 st iet de ienbi la k stelde zaken. Honderd en zes nummers vermeld. En dat gaat over pen en maskers, vaandels vaantjes, medailles en plakbrieven, ja zelfs een hi zandtapijt. En dat allemaal oi Karnaval! Zou je 't kunnen ken? En als dan ooit uit deze toonstelling het echte, verwachtte Karnavalmusel' zal geboren worden, zal dat t nog heel wat meer moet worden. Dat museum zal echter groeien uit de samenwerkiiftj van alle Aalstenaars zoals terecht werd opgemerkt. En dan zal elke bezoeker teen weten waarom wij hier Aalst zoals in andere den geen stoetenbouwe nodig hebben: Aalstenaars stoetenbouwers en zij bouwi Karnaval! A. imen sc hi ran hrijv 2 eresl pla rleer V 5" iar i iefoot lanc gez het hee istda rechi larde :n b( r m ai s' stge; 2 mbei Hier - schijnt Willy Van Mossevelde te zeggenje krijgt ze allemaal. (EDV) doende hoog liggen om een normale oliebevoorrading te kunnen verzekeren Sommige maatschappijen hebben overeenkomsten met officiële instellin gen, scholen. O.C.MWe.d.m. ge woon opgeschort zich beroepend op een «hairkracht»-klausule. Industrieo lie wordt reeds geleverd aan prijzen welke vaak meer dan 0,50 F per kg hoger liggen dan de officieel toegestane maksimumprijs. En inmiddels wordt reeds gasolie op de Belgische markt te koop aangeboden tegen prijzen welke hoger liggen dan 9 F per liter terwijl dit produkt maksimaal 6 F per liter m 3ner kosten momenteel. De weg schijnt etki open te liggen voor een bloeien eeft zwarte markt Intussen doen de vtebar antwoordelijken dan maar het of h j zjj neus bloedt. ene iste eert eC. in 9 oudi esct iiblif Vervolg p 1 Fifty-one International werd in 1966 op gericht te Waterloo, dat welbe wust werd gekozen als lokaliteit hiervoor, omdat daar een bij zonder bloedige veldslag werd uitgevochten: vandaar uit wilde men de oproep tot verdraag zaamheid, vrede en solidariteit laten klinken die aan de basis van de beweging ligt, een be weging los van alle filosofische, radicale of politieke overwe gingen, die een betere ver standhouding onder de men sen op het oog heeft. Konkreet kan de taak van deze Service-klub als volgt worden omschreven: het bevorderen van de vriendschap, de achting en de verdraagzaamheid; het beleggen van bijeen komsten om het wederzijds begrip te ontwikkelen; de gemeenschap dienen door initiatieven te begeleiden en te steunen. De klub richt zich verder naar alle leeftijden, maar vooral naar de kinderen door de uitwisse ling ervan. Men wil zich ook re soluut bezig houden met socio-kulturele manifestaties of vrijetijdsbesteding. Ook wil men officiële diensten druk uit oefenen ten voordele van ge- handikapten. Fifty-one heeft vertakkingen zowat over gans de wereld. Voor Aalst waren de stichtende leden: Jan Adriaenssens, Ro ger J. Coppens, Willy De Bruecker, Walter De Jonge, Gilbert De Pelsmaecker. Henri Elias, Emiel Frangois, André Gabriël, Roger Haeck, Alfons Moereels, Eddie Muylle, Willy Van Den Bossche, NorbertVan Imschoot. Herbert Van Leuven, Erik Van Mossevelde er; Jan Wigerinck. De plechtigheid werd geleid door Roger Haeck die de ge nodigden verwelkomde. «Als jongste telg van de Aalsterse Service-klubs, deden we be roep op mensen van eigen bo dem». zo zei de heer Haeck, doelend op de twee optredens tijdens deze Akademische zit ting in de feestzaal van het stadhuis van de zangklas van de Stedelijke Akademie voor Schone Kunsten o.l.v. Herman Slagmulder, twee optredens die inderdaad bijzonder te ge nieten waren. Op het voorpro gramma stonden liederen van Heinrich Schutz, twee madriga len van Vic Nees op tekst van Guido Gezelle en twee kwartet ten van Joseph Haydn. Het op treden was uiterst verzorgd en feilloos. Een prachtig ensem ble! Degoeverneurvandistrikt 102 Filip Maertens had het in zijn toespraak over het nut van Service-klubs dat nog altijd ak- tueel is. Hij wees erop dat het inderdaad nog de moeite is om achter een gezamenlijk ideaal te staan: «We leven in een tijd perk waarin ae mensen meer en meer naast elkaar gaan le ven, zo zei hij, maar de mens is een sociaal wezen. En uit een Service-klub groeit vriend schap, kennis, begrip en ach ting». Hij deed verder een op roep tot de leden van de nieuwe klub om de geest van de bewe ging uit te bouwen, en buiten de grenzen van de eigen klub te treden. Hij dankte tenslotte de burgemeester voor de mede werking van het stadsbestuur ter gelegenheid van deze char ter Meeting. De voorzitter van de neder- landstalige klub van Brussel, die de peetklub van Fifty-one Aalst is, René De Blieck nam daarna het woord. «We namen bij onze oprichting de taak voor ogen. de beweging te verrui men, zo zei hij, .en het stichten van een nieuwe klub aan te wakkeren. Dat werd dan Aalst, waar we bijzonder goede vrienden gevonden hebben...» Willy Van Den Bossche, voorzitter van F.-O. Aalst schetste vervolgens in het kort de historiek van de klub, waarna de keure werd voorge lezen door goeverneur Mau rice Heylen, keure waarin o.a. de doelstelling van de bewe ging staat beschreven. Willy Van Den Bossche zei ook dat de voornaamste taak van de klub er nu in de eerste plaats uit bestond de klub uit te bouwen. Vervolgens nam burgemees ter D'haeseleer het woord. Hij had het over het idealisme dat de leden van de klub bezieldF de en zei getroffen te zijn door 4est humanitaire doelstellingen Lam een maatschappij die voot^n, een humanitaire krisis docCeeil maakt op dit moment. Hij bLsc treurde de teloorgang van zLj veel humanitaire waardi(ee zoals vriendschap, hulpvaa^ digheid en verdraagzaamheid eigenschappen zonder dL r{ welke hij geen oplossing mefcn j zag voor de problemen v&am deze tijd. Hij prees dan ook k toewijding van Fifty-one in d| richting «Dienstbetoon, zo bA sloot de burgemeester, is hl edelste wat bestaat» Hierna werden fanions (vlaggi tjes) onder de aanwezig? Service-klubs uitgewisseld. W.I De overwinning van Willywerd gevierd bij Mr. Baetens. direkteur van Faber (Erpe-M ere) Met pintje werd gans de verkiezingsavond nog eens navertelt en plannen gemaakt voor een succesvol Karnaval-Lede. (EDV)

De Voorpost | 1979 | | pagina 4