Prins Willy veroverde Leedse karnavalharten KOMEN MINDER BEGUNSTIGDE KINDEREN OOK EENS IN HET ZONNETJE 6 - 23.2.1979 - De Voorpost In het kader van de aktie «Jaar van het Kind0 wilde °De Voor post0 ook eens kinderen, door het lot minder begunstigd, in het zonnetje zetten. Kinderen geplaatst door het gerecht, kin deren geplaatst door het OCMW of gewoon kinderen die, alware het slechts tijdelijk wegens ongunstige omstandighe den in de eigen huiskring werden opgenomen in een gezins vervangend tehuis. We vingen echter overal bot... In de Home «Ter Kluizen0 in de Affligemdreef werd alles opge doekt daarde bestuurster de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt en wat ze ons zou hebben kunnen vertellen ware alleen over het verleden ge weest. Over de aktuele toe stand was ze niet meer op de hoogte. Te Erembodegem vonden we wel de instelling in aktie doch de direktrice ver koos dat er over haar kinderen niets zou worden geschreven. Onze bedoeling was uiteraard noch pejoratief noch sensatie zoekend geweest maar ook deze beweringen konden haar niet tot spreken bewegen. Tenslotte werden we in Gijze- gem waar momenteel een tien tal kinderen door de zorgen van het OCMW zijn geplaatst zowat van Pontius naar Pilatus ge stuurd alhoewel we een zeer konkrete telefonische afspraak hadden die zich echter geen enkele zuster meer herinnerde alhoewel deze afspraak pas een paar dagen werd gemaakt, aan de instelling keuze van da tum en uur overgelaten heb bend. Uiteraard kunnen we onmogelijk twijfelen aan de goede bedoelingen van be paalde personen die verkozen niets te zeggen. Ze denken waarschijnlijk alleen aan het belang van hun kinderen en dat is vanzelfsprekend lofwaardig, of deze kinderen er echter niet meer zouden bij gebaat dat hun problematiek eens nauwkeuri ger onder de ogen van publiek en openbare instanties kon worden behandeld is wel een andere vraag. Uit andere bronnen dan het klooster kwamen we toch een en ander, alhoewel naar de magere kant, te weet. Het «gezinsvervangend tehuis" in de Kerkstraat nr. 22 zou ge start zijn in september 1970 yvaar het huis van dokter Brijs omgevormd en aangepast werd. Samen met zuster Jeanne Berchmans gaf wijlen zuster Mia haar beste krachten voor een tiental kinderen er destijds door de toenmalige C O.O. ge plaatst, kinderen van 6 tot 10 jaar en ook een van 17 jaar in 1974. Ook het huis van de vroegere hovenier in de Kapellestraat aan de Lagere School gelegen werd omgevormd. Er kwamen knusse kamertjes, een gezel lige living en een fris keukentje. Zuster Francine en Zuster Ma ria Goretti zetten zich in voor de vier in dit «Mezennestje" ver blijvende kinderen. Toen drie kinderen terug huiswaarts kon den werd het vierde naar de Kerkstraat overgebracht en het «Mezennestje0 opgedoekt. Maar men ons verklaarde is het opvallend dat de kinderen in deze tehuizen er gelukkig en blij uitzien alhoewel de zusters, niettegenstaande beste zorgen en voortdurende inzet, zich er van bewust zijn dat het gemis aan ware ouderliefde niet kan lenkl worden opgevangen. De zo 'V al om het alledaags materiele a Af slechts een klein deel naast leze bekommernis over studie, I n in eventuele afwijkingen, ov legei een evenwichige ontplooiir bezv en om de toekomst van elk kir in 't bizonder. In de Ninovestraat te Ron: heeft deze Kongregatie ee «Wezenhuis0 dat reeds in pi vaatplaatsingen als door h OCMW of geplaatst door hl ministerie (Jeugdbesche mingskomitee en jeugdrech bank) Ze zijn er verdeeld over dri leefgroepen: «Heidebloem «Zonkant» en «Kinderdroom waarin zusters en leke opvoedsters van dienst zijn. Per groep is er ook een huis houdster. De direktie wordt bij gestaan door een psycholoo en een maatschappelij werkster. Een zuster is verant woordelijk voor allerhand naaiwerk Iedere groep is autonoom voo aankoop, dagindeling, kledin en ontspanning want ieder groep heeft zijn eigen budget Iedere groep beschikt daaren boven over een eetruimte, eet living, een eigen keuken en eei kleedKamer met speelhoe voor de kleintjes. Meerdere kinderen gaan af toe op week-end in een ont haalgezin waar ze een idet krijgen van een harmonise! gestruktureerd gezin en van d< vaderfiguur. Daar heerst er eer ware open sfeer Uiteraard zijn er nog ander* gezinsvervangende tehuizen ir ons gebied, ook bvb voor men taal of fysich gehandikapte kin deren zoals o.a «Levens vreugde», het «Ribto» er «Schoonde rbage". LH In Lee, meende de ex-prins, heeft men nog steeds een verkeerd gedacht van het prins-zijn. Een speciale dank ging echter naar de Orde, die toch al zoveel werk ver richt had. Vooral de Boerenmaan- dag en de kinderkarnaval beloof den weer een sukses te worden. Toch verviel hij nog even naar zijn stokpaardje en vervolgde: «Van een prins verwacht men dat hij een kwartiertje komt onnozel doen. Hij krijgt dan zijn prijs en de zaak is opgelost! Het is echter een kwestie van ingesteldheid. Ik weet hier van niet! Zelfs van de viering van de honderdjarige, mijnheer De Cre- mer, kreeg ik nog geen uitnodiging! Ik ben er wel uit eigen naam ge weest met een schone kado! Op 22 april zal Amelieke 101 jaar worden en... ik zal er weer zijn! Maar ge noeg kritiek nu, ik heb het al menige keer uitgelegd! Ik begin nu eigenlijk te peinzen dat Lee karnaval op zijn zelfde peil blijft hangen. Waarom krijgt de Orde niet meer faciliteiten om de karnaval naar boven te hel pen?» Mare Corthals bleek goed van de tongriem gesneden. Hij antwoordde dat een prins niet drie dagen de zot moet uithangen, maar wel 365 dagen! Hij meende ook dat de karnaval een gewoon volksfeest is, niet bestemd voor de intellektue- len! Ten slotte, aldus de voorzitter van de Orde, moeten wij zeggen: Ge waart een goede prins. Mis schien zal een laatste ovatie van de zaal dat bewijzen! De voorzitter van het Hof der Prin sen vroeg en kreeg dan ook nog even het woord Hij richtte zich re gelrecht naar prins Gilbert: «Een prins is een zot voor drie dagen! Dat is misschien wel waar! Maar nu is er een vereniging gesticht waarin een prins zich tenvolle kan uitleven, zelfs nog over twintig jaar. De optredens zijn achter de rug. Het is nu nog wachten op de beslissing van de jury. Wie wordt prins karnaval? Johan blijkt er vrij gerust in te zijn. Luc en Johan zijn zenuwachtiger dan ooit. (VIM) veer kapot was van de zenuwen. Na het voorstel alle Ledenaren een karnaval - reduktiekaart te geven, probeerde hij nog Miss Bette voor zitster van de OCMW te maken Na een tweede schlager, aange past aan Groot-Lee (Chirio, chirio, in Lee zingen ze zo...) kwam Willy zeer simpatiek over. Hij had voor een aantal bijzondere mensen een geschenk meegebracht. De heer burgemeester kreeg een paar ha- zepoten aangeboden, omdat hij op een gemeentevergadering zou kunnen weglopen. Grepdon werd bedacht met een kamoeflagevest zou hij kunnen uitrekenen hoeveel het zou «geschollen» hebben in dien hij niet veranderd was van lijst De Brouwer kreeg een plastieken kommetje om zijn bonen in te week te leggen voor een zetel bij de vol gende verkiezingen. De Cuyper kreeg een blad papier waaruit hij vliegerkes kon maken die beter zouden opgaan dan andere. De Pauw werd een nieuwe vinger aangepast: zijnen oude is versle ten... Er zou een omhaling gedaan worden voor het feestkomitee, om een nieuwe mantel aan te schaffen. Tenslotte kreeg Julien de Cremer Natuurlijk was ook Miss Bette van de partij om bloemen te geven aan de nieuwe karnavalprins(VIM) teel: dat is toch gekocht met ee^ei van de staat en een appelke van de gemeente! Hij stelde vervolgens zijn «oude markt» voor. Alle artike len waren geschonken door de gemeenteraad of door het feest komitee. Hij toonde een vliegertje en be weerde het gekregen te hebben van Cuyper van Oordegem. Deze man was privaatpiloot en gaf er dus een ondertekend vliegbrevet van Mobutu bij! De tweede koop was een duif geschonken door duiven melker Frans Roeland. Omdat ze eens op zijn kot had gezeten, moest ze wel 50.000 F kosten. Ju les Hendrickx schonk een zetel en de VAB-VTB schonk een fles wijn van 66... frank. Omdat iedere steen van de Dreef- straat vele jaren geleden reeds 20 frank kostte, had Luc een gouden kasseisteen mee. Spijtig dat hij deze niet persoonlijk aan schepen De Paepe geschonken heeft. Door vriend Aimé, die houthandelaar is, werd een bon geschonken ter waarde van vijf kubieke meter brandhout, ze wilden dit toch niet in het krematorium van Gent! Julien De Cremer zou een eerste sukses- plaat uitbrengen: «Waarom huil je, Kleine Padova (een toestand vanop de perskonferentie!) Het muziekkorps van Oordegem zou een vlag geschonken hebben: ze hebben nu toch een nieuwe.Kei zer Padova heeft zijn eerste karna- valhoed en zijn laatste zeverlap geschonken. Tegelijkertijd werd er op gewezen dat 's keizers naam veranderd was in Batist De Wrijver. Op de vergadering kreeg de (blau we) Julien na een pikuurtje een rode kop! Van de Orde werd een Ik vraag u dan ook om toe te treden tot het Hof der Prinsen!» Gilbert moest nu wel een verklaring geven: t en spet mij! Ik begin er deze moment nog nie oon. Het is tijd dat ik even op mijn eigen, op mijn vrouw en op mijn groep ga peinzen. Ge moet er allemaal tijd voor hebben1» Met de woorden Spijtig voor ons, we zullen uw ge dachten proberen te veranderen, maar ge zijt altijd welkom» werd dit pijnijk wordend moment afgeslo ten. Eindelijk werd het optreden van Willy als eerste kandidaat aange kondigd. Met een merkelijke ver traging betoogde deze kancfidaal dat de Ledenaren welopgevgpde Boerkes zijn. Met «Santé, santé, santé», goed aangepast als een Leeds Karnavallied, kreeg hij au tomatisch ambiance in de zaal. die daverde. Willy bedankte iedereen voor het meezingen Toch zag ie dereen dat deze kandidaat onge in alle kleuren. Hij kreeg ook een tros groene burgemeesterdruiven. Schepen Minnebo ontving een speelgoedauto Zo zou hij er eens even over nadenken of de mensen zonder toelating op het dorp mogen parkeren op de dag van de plech tige kommunie Schepen De Paepe kreeg een zoutvat in herin nering aan de tonnen rijnzand die er de afgelopen weken verstrooid waren Voor schepen Noël had deze kandidaat een belastingslift: voor de verkiezing kan de schepen op de blauwe knop drukken, zodat de belastingen verminderen. Na dien kan hij gebruik maken van de rode knop om ze te doen stijgen. Ook de oppositie kreeg een nuttig geschenk: een zakske bollekes met kompassie Frans Roelandt mocht een fles spa in ontvangst nemen: dat helpt de kasseistenen die hem op de maag liggen te verteren. Ernest Galle mocht kiezen tussen een telraam of een rekenmachientje. Op alle twee Willy bleek goed te zijn in het hekelen van de plaatselijke toestanden en kon ook nog het best zingen van de drie kandidaten. (VIM) Prins karnaval 1978 geeft zijn skepter aan de kersverse prinsVoor hem is het karnavalgebeuren voor eventjes gedaan. (VIM) een mooie blauwe zetel. Hij zou die waartig kunnen gebruiken in ver band met zijn vele voorzitter - titels. Toen de kandidaat wou demon streren hoe men er moet inzitten, kraakte het geheel samen tot een hoopje.Met het lied «Kijk eens naar mijn feestneus besloot Willy zijn prachtig optreden. Het volk waar deerde deze prestatie ten zeerste er werd niet minder dan zestien maal geapplaudiseerd De tweede kandidaat. Luc kwam ook al zingend op het podium. Hij had bij de tekst «Es da hier no kar naval?» een boel tekeningen ter verduidelijking laten aanrukken. Ineens werd hij ernstig en verkon digde dat het feestkomitee er iets ging aan doen. Er zou een karna- valhalle komen om de wagens te monteren binnen 25 jaar! Het zou toch ten voordele zijn van de ver zopen en bevroren karnavalgroe- pen Er zou ook meer gedaan wor den voor de Leedse Kalveren, in dien het kalf tegen dan nog niet verdronken is. Den overschot kan naar den bloemenhof van het kas- Gouden Boerke in ontvangst ge nomen. Daar de karamellenworp in de namiddag en voor de kinderen is, zijn ze tevreden met een choko- laden specimen. Tenslotte toonde Luc nog 10 meter streeplijn, die de koper voor zijn deur kan leggen als hij niet wil dat ze daar parkeren Willy, de voorzitter van de Sleuren, heeft op de karnavaltentoonstelling verklaard opgegeten te zijn door de karnavalmikrobe. Dit gevaarlijk diertje werd hem meteen terugge geven, want naar verluid zou een tweede beet dodelijk zijn! Ons in ziens kon dit wel wat beter waarom zei de kandidaat met:Willy, hier zit ge helemaal in, want ge zijn opge- qeten...» Na eer, tweede suksesvol liedje over Grepdonske of Fonske, be sloot de kandidaat met de vaststel ling dat het in de zaal warm was. Hij begon zich dan ook te ontkleden: hemd. schoenen, broek. vlogen op een hoop en met een fris ouder wetse bermuda-zwempak nam hij afscheid: «Ik zal mij even gaan af koelen in de zwemkom van Lee» Niet minder dan negen maal ap- plaudiseerde het volk voor deze kranige kandidaat, die wel een paar foutjes op zijn aktief heeft. Toch was het bijlange nog niet zeker dat hij de duimen zou moeten leggen voor Willy! Na een lange teug uit een volle spa-fles, vroeg Mare Corthals de derde kandidaat op het podium. Johan kwam in een «scheresliep - met - chapo - buus» op als een echte tovenaar. Uit een pak lintjes toverde hij een (dode) duif. Met slechts één muzikant in zijn «or kest», bracht deze kandidaat een fraaie uitvoering van een aange past «Oma paloma blanca. Hij stelde zich even voor als prins Johan I uit Groot-Oordegem. Zijn kwaliteiten: hij rookt niet, drinkt niet, kijkt niet naar de vrouwen, maar liegt alle dagen. Na een (naar ons inzien) saaie en langdradige opsomming van de fu sieproblemen van Oordegerp. kre gen we de oplossing: er is genen enkelen boer die zijn land niet wil uitbreiden Daarom hebben ze Oordegem bij Lee binnengetrok: ken Maar Oordegem heeft Lee le ren stemmen: ne zetel voor de se- kretaris, voor de CO.. Daar moet nogal een pree aan verdiend zijn, meent Johan, want ze maken er steevast een aflossingskoers van! Hij wou graag de naam Hovaardige Boer zien veranderen, ook de naam van Lee moest in de toe komst de Hovaardige Torenzieë- kers worden Ook in de gemeenteraad botert het niet goed burgemeester II komt in Oordegem zelfs judo-lessen vol gen. Toen kwam een historisch overzicht van de hoofdstad Oorde gem: 't Stadhuis is voltooid verle den tijd. Maar het was toch maar een muizekot en der achter een rat- tekot! De Pompieren hebben er de toren afgebroken, nu is het een dopkot. De meulen is, als hij ge klasseerd was, door zijn eigen in brand gestoken. D© Oordegemse gemeenteschool: de ene keer had den ze teveel, de andere keer te weinig, met het gevolg dat de poor ten gesloten zijn. Een «leerling» kwam een aloud versje voordragen en gaf toe dat het gemeentehuis nu ook al gesloten was, zodat ze te Oordegem blijven zitten met hun ratten en muizen... Het lied «Cha- rel, Charel, pak ze nog ne kiër...» maakte van dit optreden veel goed, maar Johan ontspoorde een paar maal. Kende hij de woorden onvol doende of was hij op van de zenu wen? Toch toverde hij nog eens: de dode duif ging in een plastiek zak, die brutaal werd opengescheurd. Geen spoor meer van de duif, wel een hoop konfetti op het podium.. Mare Corthals plaagde het publiek nog een beetje. Hij deelde mee dat de strijd nu gestreden was. Hij wou niet graag in de jury zitten, want het werd zeker een moeilijke beslis sing. Over tien minuten, weten we wie.., Bij de openbare stemming kreeg Johans optreden. Hij richtte zich te sterk op Oordegem en viel enk keren door zijn tekst. Het zou hem de prinsentitel kosten. (VIM) er at itte I ie Vr< Het optreden van Luc. Ook hij bracht het er goed van af in het heke s van de Leedse politiek. (VIM( Willy slechts één derde plaats toe gewezen door Rudolf Hanssens. Voor de rest kreeg hij bijna una niem een eerste plaats. Het gejuich in de zaal zwol aan, maar sportief wachtten de fans op de rest van de uitslag. Luc mocht zich verheugen in acht tweede plaatsen en vijf eer ste. Voor Johan werd het unaniem een derde plaats, met uitzondering van Rudolf Hanssens die hem een tweede plaats gaf. Met twee pun tjes verschil won Willy de begeerde titel van Luc (respektievelijk 19 en 21). De presentator vroeg een applaus voor de twee verliezers, die beiden «hunne moed vol kregen». Aan Luc was het precies wel te zien, dat het oordeel van de jury niet strookte met zijn eigen opvattingen: hij kon de teleurstelling niet verbergen! Toch waren het fantastische kan didaten, het werd een verkiezing op een hoog nivo. Het volk bleek ak koord en skandeerde de naam van de winnaar Elkeen kreeg bloemen. De voorzitter van het Hof der Prin sen had echter nog een speciale mededeling: «Het is voor het eerst gebeurd, dat de prins volledig inge spannen werd met een hoed, een mantel, pluimen, e d. De nieuwe prins mag een heel jaar lang medaillon van het Hof dragen. ap o\ bij wenste Willy nog eens ekstra pre cat' 'h nrr Prins Gilbert, die de scepter rnoff0 orr overhandigen zei tot zijn opvolg in «Goe jong, ge mokt vordering* kzij Tes doorom da ge na den ieëi laaf zet! De anderen mogen hun mo rsvrh niet laten zakken. Johan is iets I 2 ge men vertellen over Oordege w vai maar we hopen dat er volgend j< ook kandidaten zullen zijn uit andere deelgemeenten Ten aanzien van het publiek w de medaille 1978 uit de scep verwijderd en kreeg Willy e nieuwe voor 1979. De ex-prins t loofde de winnaar nog een kast te bezorgen, waarin hij de mo scepter kon tentoonstellen op beste kas. Tot slot hoopte hij Willy meer gevraagd zou wore op de verschillende feesteli jkhec in de gemeente. Met de overhandiging van hettré tionele lint en de bijhorende bh men met klapzoenen, besloot der s avond op een waardige mani* Dat de supporters nog lang naviiyg,^ den... is toch begrijpelijk! Jallee R[}st (e<

De Voorpost | 1979 | | pagina 6