ustaaf De Luyck wandelde de wereld rond pnkpm@lf EL0FTEV0LLE START VAN RENTKAARTENKLUB AALST xveiT Ill DOE HET ZELF 10% kortin g op alles DE GHEESTSTRAAT 1 - 9300 AALST UB»» OPEN: TEL.053/70.41.97 SPECIALE A GESCHENK ANBIEDING ENREGEN: W 26.05.52 01.04.35 24.02.39 ARIE TRICOT PRIOR De Voorpost - 23.2 1979 - 7 jaar, in augustus, wordt Gustaaf De Luyck, bij de anciens [de wandelvrienden beter gekend als Staafken van Halle, Jentig jaar. En Staafken wandelde de wereld rond. Niet in Jkeer natuurlijk, maar als men al die kilometers van Gus- s wandeltochten bijeentelt, dan komt men aan méér dan I00 kilometer! leien is bij Gustaaf een iie geworden. Zijn goed in oren klinkende bijnaam ifken van Halle» kreeg hij •mdat hij uit die gemeente imstig is, maar misschien imdat hij de enige Aalste- is (en ook de enige Belg) de bedevaarttocht naar reeds meer dan honderd il achter de boeg heeft, 'ille van deze prestatie ig hij dan ook van Monseig- ir van Peteghem Bisschop Gent, het ereteken van St. io, uitgereikt te Aalst in de Martinuskerk ('73). Deze folie beloning heeft Staaf ter aan meer te danken dan el aan zijn wandeltochten, ds toen hij nog jong was, ;g hij onder invloed van de -4 eders van Oostakker een Dndere devotie tot Onze ie Vrouw. Hierdoor gedre- trok hij in 1932 voor de ite maal te voet naar Halle, er de Moeder Gods te groe- Pas een jaar later her- itte hij de Bond van Onze ie Vrouw van Halle, dit werd belangrijk jaar in zijn leven. toen af ging hij jaarlijks heke s,ens driemaal te voet naar te. ijverde enorm voor «zijn» waar hij het voorzitter- ap over had en ging zelf te t bij alle leden de bijdragen pr< jkteren. Momenteel telt de l0Jd om en bij de zeshonderd jvolgi!n- iringi kzij de inspanningen die i ieë! taaf samen met zijn be- n mo irsvrienden leverde, kon in iets l 2 gestart worden met de w van een kapel te Borcht- 'iteek, ter ere van Onze e Vrouw van Halle natuur lijk. En de nieuwe vlag die de bond der Hallegangers nu tooit is persoonlijk werk van onze vriend Gustaaf. Als deze prestaties zijn een springplank geworden tot wat bij Gustaaf een passie werd, «zijn schoenen verslijten en zijn vrouw 's zondags alleen laten zitten» roept zijn echtgenote verwijtend, terwijl ze zijn trofe eën wat aan het afstoffen is. Maar zo erg is het nu ook weer honderdmaal Halle, dertig maal Scherpenheuvel, Staaf heeft nog meer op zijn aktief. Er is geen wandeltocht of -wedstrijd, of Gustaaf staat in de voorste gelederen. Tochten van 24 ki lometer, als er geen grotere zijn tot tochten van 100 tot 120 ki lometer. In een speciaal daar voor ingerichte achterkamer staan en hangen al zijn trofe eën en medailles, zijn «bewij zen», want daar komt het volgens Gustaaf toch op aan, iedereen kan zomaar zeggen dat hij aan die of die tocht meedeed, je moet het kunnen bewijzen! Trofeeën uit Waasland, Bornem, leper, Pa- jotteland en noem maar op, het Assisië. Staafken bewaart ook zeer zorgvuldig al zijn ver diende brevetten en diploma's, het diploma «100 maal Halle- tocht» heeft een ereplaatsje in de trofeeënkamer. «Want liefst van al wandel ik toch naar Hal le», zegt Gustaaf. Naast dat waardvolle diploma (waarvan er maar éénbe- staat) staan andere dierbare trofeeën, een tinnen bord uit de handen van Henri Simonet met diens beeltenis erop;-zijn in 1978 door de stad Aalst over handigde zilveren trofee voor de Sportlaureaat '78 en nog enkele waardevolle stukken. Bijzonder fier is hij op zijn me dailles van de «Marches des frontières», in drie opeenvol gende jaren persoonlijk uitge reikt door het Belgisch vorsten paar, de Koningin van Neder land en de Bondskanselier van West-Duitsland; opzijn medail les van tochten door de Oos tenrijkse bergketens, en ga zo maar door. Staafken van Halle kan uren praten over al zijn wandelingen. En hij is niet zin nens om op te geven, hij smeedt zelfs al plannen om dit jaar te voet naar tyloskou te trekken. Als't zover is, hoor je er nog wel van, zegt Staaf. Wij wensen hem nog een «ad mui tos annos», en nog veel meer kilometers, dat spreekt vanzelf! Wim Ver bei ren Bert Van Hoorick is ziek van de politiek. Hij heeft het aan zijn galle. De stadspolitiek is weer een rood bloedlichaampje armer. Krijgt de B.S.P. nu leukemie? Aalst heeft weer een prins. Hij is met de Keizer meegekomen. Het feestkomitee werd tot zijn ware proporties teruggebracht: het is gewoon een adviesorgaan. Wie zal hier nu de RTBF regisse ren? Een jong stel zat op een bank te vrijen Toen plots de politiewagen aan kwam rijen Verschrikt zei zij tegen hem: «com-bi», we zijn weg, want in die blauw gestreepte wil ik niet. Als je met een grijze Jaguar rijdt, moetje géén muntstukken in de parkeernieters duwen, zoals te merken was in de Zoutstraat (je weet wel. daar aan die blauwe strepen). Zo'n wagen is wel iets duurder in aankoop, maar je haalt het eruit! S 60 ly ins kask mo< op hij word khed Maar naast al zijn bekers heeft hij ook nog panelen vol medailles. EDV Gust met al zijn medailles. (EDV) niet. In '77 en '78 begeleidde ze hem, samen met nog enkele familieleden, toen hij kranig naar Lourdes stapte, samen met twee (jonge) legerofficie ren. Tweemaal Lourdes, meer dan Parakommando 42, te Win- terspelt, een zeer zwaar par koers voor legeroefeningen, langere trajekten als Brussel- Straatsburg (1100 km), Brussel-Londen en Rome- bepaald op 100 fr. 's jaars. Elke tweede maandag, zo gekozen om andere organizaties niet te hin- deren, kunnen de leden hun nieuwe aanwinsten, hun dubbels of wat dan ook in de klub komen aanbieden tot ruiling en zelf inte ressante specimens op de kop tik ken. Belangrijk is ook dat men dadelijk inzag dat men niet moest verzame len «zo maar» doch dat men moest komen tot tema's waarvan er trouwens reeds werden vastge steld als bvb «de ambachten». Het AVVV zelf werd pas op 18 januari jl. opgericht door de ver enigingen ingedeeld bij de sektie verzamelklubs van het stedelijk komitee voor vrijetijdsbesteding. Dit verbond, opgericht om een nog ruimere samenwerking tussen de aangesloten verzamelkringen te bereiken, groepeert nu zeven ver enigingen. Van het Verbond uit is er geen enkele tussenkomst in de interne wecking van elke aangesloten initiatief van het AVVV, het «Aalsters Verbond Verzamel Ver ingen» en gelet op fle vraag van vele verzamelaars werd verleden lag overgegaan tot oprichting van een -postkaartenklub», in het liever een «prentkaartenklub». Rq 3t tra j, nann navi^werd een onverhoopt sukses. alleen wegens de talrijke op- st (een dertigtal en de weer- er heeft er zeker een aantal gehouden) maar ook door de Ie geest die reeds van in het n deze groep mensen met de le interessesfeer bezielt, irins Bob Van den Berghe, zitter .AVVV en immer be- met gehandicapten waarvoor .a. de aktie «Lachend Geven» :t leven riep. had alle geïnte- erde verzamelaars van oude Etkaarten uitgenodigd in het tegellokaal van Philatelia ta in de Kattestraat 33. acht werd immers de prent- lenklub te struktureren in de IV als een onderdeel van Phi- ia Alosta maar dadelijk bl^ek 1st leze mensen het beter zagen ie, 11 in een onafhankelijke klub, ov tegen dan zeker van niemand DOiir bezwaar rees. Dadelijk werd k kir iele overgegaan tot vorming van een bestuurskem met voorzitter Danny De Naeyer, sekretaris Va leer De Pessemier en bestuursle den Viersé en Schockaert (Lede). Wel krijgt de klub medewerking /an andere groepen van het AVVV en werd ze automatisch niet enkel in dit AVVV maar ook in de Vereniging voor Vrije Tijd ingeschakeld. Eerste objektief van de Prentkaar tenklub is nog dit jaar mede te werken aan de «Week van de Vrije Tijd» en verder zitten de leden reeds nu boordevol interessante i- nitiatieven die men echter eerst even wil laten rijpen. Van de leden zelf ging uit dat een lidgeld noodzakelijk moest wor den vastgesteld. Koken moet kos ten, en daar ze graag verwittigd werden, moest de briefwisseling toch in de mogelijkheden liggen. Het lidgeld werd dan ook dadelijk Stichtingsvergadering van de Vereniging van Postkaartenverzamelaars te Aalst. Van 9 tot 18 uur Op zat van 8 tot 17 uur Voor uw mazout en waterleiding hebben wij 'iseerde buizen en hulpstukken in voorraad OPGELET: alle gegalvaniseerde buizen zijn op ALLES VOOR DE BOUW Plastiek afvoerbuis en hulpstukken Plastiek dakgoten Plastiek golfplaten Plastiek planchetten een groot gamma koperen en gegalvapr- maat en bedraad verkrijgbaar PLASTIEK MUURVERF 3 KG 99 F OPGELET: MAANDAG 26.02.79 GESLOTEN WEGENS KARNAVALFEESTEN T GELIEVE BINNEN DE 8 DAGEN UW GRATIS GESCHENK 1 AF TE HALEN INDIEN U GEBOREN BENT OP klub. Als proefstuk zal de tweejaarlijkse postzegelwedstrijd «Schaal Fons Singelijn» samen met Postzegel kring Philatelia Alosta worden georganizeerd De bestuursvorm van het AVVV is zodanig dat de voorzitters van de zeven aangesloten verenigin gen er deel van uitmaken en een bestuursfunktie kregen toegewe zen. Zetelen aldus in dit bestuur: Voorzitter: Robert Van den Ber ghe van Philatelia Alosta. Sekretaris: Rudy Sterck van de Socialistische Postzegelkring. 1' Ondervoorzitter: Jan De Brou wer van Rosa Luksemburg. 2e Ondervoorzitter: Luc D'Hondt van Dendria Erembodegem. Kommissarissen: Jozef Dc Wolf van Numismatiek Aalst, Emiel De Pierre van sigarcnbandenklub Het Denderland. Uiteraard komt hier nu de afge vaardigde van de Prentkaarten klub bij. Hoeft het nog gestipuleerd dat al deze aktiviteiten gebeuren buiten elke politiek om. Voor nadere inlichtingen kan U terecht bij R Van den Berghe, voorzitter AVVV, Van der Noot- straat 11 te Aalst (053-21.47.34), bij voorzitter van de prentkaarten klub Danny De Naeyer of bij het Stedelijk Komitee voor Vrijetijds besteding, p a. G. Meert, sekreta ris, Kattestraat 33 (tel. 053- 21.57.51, toestel 183). Wc wensen de klub reeds nu veel sukses en behouden vaart. De aktiviteiten hebben plaats elke tweede zondag te 10 u. indefilate- liezaal, Kattestraat 33, ingang jcugdbiblioteek. binnenplein. 1° verdieping. u Henri heet hij. «Arie» zeggen de mensen. Hij is oud geworden, achtenzeventig reeds; zijn rug is krom en zijn geest soms ver ward. Op zomerse dagen kwam hij vaak tot bij ons gewandeld, op zijn klompen, de pet op en leunend op een stok. Dan bleef hij staan voor een babbeltje over de haag en dat ging steevast van: «Uw vent, dat is nog eens een kerel, die heeft ook van alles verstand en gij wijveken, gij zijt ook een rappe, hé. Jaja.Maar ik in mijn tijd, ik was zelf ook nogal een kerel, zulle! Alle dagen te voet naar de haven, dertig kilometer ver, daar een godganse dag zakken laden van vijftig kilo en méér, op de schouders, hop, zo zie, sterk als niet één! En dat allemaal voor een paar frankskens. Maar de wijvekens, die zag ik geren Zijn oogjes glunderen ondeugend en hij rolt een sigaret. Hij beeft erbij: de ziekte van Parkinson. «Opgedaan in de oorlog, jong, van 't verschieten toen er bommen vielen» Hoeveel jaren ligt dat terug? Bijna veertig en al die tijd sukkelen: wankel op de fiets, altijd die schuddende bewegingen als van een marionet. Zijn dagelijkse glaasjes jenever moeten ze hem effenaf naar binnen gieten, hij kan ze niet eens vasthouden. Op een dag vonden we hem dronken langs de weg, besmeurd en beslijkt van de vele valpartijen, zijn fiets in de greppel. We zetten hem in de wagen en reden hem naar huis. Nog hoor ik hoe hij door zijn dochter uitgescholden werd, roepend en tierend als een helle veeg. 't Was pijnlijk voor ons en hij schaamde zich, zielig en hulpeloos als een gestraft klein kind. Het moet gezegd, zij zorgde anders goed voor hem. Hij ging altijd proper gekleed en hij beleefde een rustige oude dag op de boerderij. Hij woont nu in het bejaardentehuis Een been afgezet. Zijn dochter kon de verzorging niet meer aan. Een boerderij en een gebrekkige oude man, 't werd teveel. Ik begrijp het, maar het doet me wat. Een leven lang hard gewerkt, eerst in de haven, later op zijn eigen boerderij, waar hij vrij was als geen één en overal ruimte om hem heen: velden, bossen, lucht. En dan van vandaag op morgen tussen vier muren. Het tehuis ligt middenin een park, maar dat is goed voor stadsmensen, niet voor iemand van de volle buiten, «Hij stelt het er goed, maar zijn geest is soms afwezig», zegt ze. Ik neem me voor hem eens te gaan bezoeken. «Of hij me nog wel zou herkennen?» Oud worden is wat. 't Lijkt wel of Arie nu al dood is. Nooit zie je hem nog op het erf staan en zijn hand opsteken, traag, bevend. Hij duwt geen kruiwagen meer voort en ik mis zijn praatje over vroeger 't Schijnt me onbehaaglijk bij de gedachte aan dat tehuis. Er werd al zoveel slechts over de opvang van bejaarden geschreven en ik bedenk dat dit nu toch wel het allerlaatste is: wachten tot je er doodgaat, want het is er geen echt leven voor een boer. Goeie ouwe Arie, volgende week kom ik je beslist opzoeken en dan zal je misschien nog maar eens vertellen over je jonge jaren en je heldendaden, zo wordt je dag weer goed... Britt Een vreemd man, in een vreemd land. En vaak is er niets dan dit: Water en loof en wit Van zwanen, dicht bij de rand Gras voor de bank waar hij zit, En straks aan de overkant. 'Een man die even leest, Het stil begin van een lied, Dan opkijkt en om zich ziet. En iets in hem denkt, bedeesd: Hoe vreemd, nog ken ik het niet En toch is het altijd geweest. (Brent Bridge - P.N. Van Eyck) Vreemd, in dit vreemde land, Alleen, met niets dan dit: Water en loof en het wit Van een zwaan die talmt bij de kant, Dicht langs de bank waar ik zit J Wat avond-zon op mijn hand. Vrijheidstraat 73 AALST Tel. 053-70.01.44 UW BESTE WAARBORG ZUIVER SCHEERWOL valois zegels gezinszegels De nieuwe lentemodellen

De Voorpost | 1979 | | pagina 7