r F Goed begin van 1979: Daling van de werkloosheid EEN VROUWENHUIS, MOET DAT NU? VETERANEN HERDENKEN KONING ALBERT PI El El Voor de heilige Appolonia 8 - 23.2.1979 - De Voorpost De volledige werkloosheid bedroeg op het einde van de maand januari 10.320 eenheden, dit is minder dan in december 1978. Voornamelijk als gevolg van een daling bij de normaal arbeidsgeschikte vrouwen. De jeugdwerkloosheid kende bijna een status quo. Minder gunstig was de toename van de gedeeltelijke werkloosheid, wat toch een belang rijke indikator van de ekonomische aktiviteit is. In ons arrondissement bedroeg het aantal uitkeringsgerech tigde volledig werklozen dus 10.320 eenheden, waarvan 4.088 mannen en 6.22 vrou wen. Procentueel uitgedrukt bedraagt dit voor beide groe pen respektievelijk 39,61 %en 60,39 De afname bedraagt 118 eenheden ten opzichte van de maanct december 1978, hetzij een daling met 1,13 Dit is het resultaat van een da ling met 19 eenheden bij de mannen en 99 eenheden bij de vrouwen. Het zijn in feite enkel de nor maal arbeidsgeschikte perso nen die de totale werkloosheid doen dalen. Deze groep nam namelijk af met 142 eenheden, waarbij het opnieuw de vrou wen zijn die de grootste daling kenden. Ons arrondissement nam ge durende januari 3,40 van de nationale werkloosheid voor zijn rekening, tegenover 3,28 op hetzelfde tijdstip van vo rig jaar. Het gewest Aalst ver hoogt dus nog zijn aandeel in de werkloosheid Het aandeel van de provincie Oost- Vlaanderen bedraagt 25,84 De jeugdwerkloosheid be draagt nu 3.279 eenheden of 31,77 van de totale werk loosheid. Dit betekent een toe name met 5 eenheden ten aan zien van vorige maand. De mannelijke jeugdige werklozen kwamen met f1 eenheden op 0,89 De vrouwelijke jeug dige werklozen daarentegen stegen met 16 eenheden of 0,78 Het aandeel van de mannen in de jeugdwerkloos heid bedraagt nu 37,33% te gen 37,72 in december. Aangezien de jeugdwerkloos heid met 5 eenheden toenam en de totale werkloosheid met 118 eenheden afnam, betekent dit dat de werkloosheid voor de werknemers onder de 25 jaar met 123 eenheden is gedaald. In vergelijking met januari 1978 ligt de werkloosheid toch nog 493 eenheden of 5,02 hoger. De totale jeugdwerkloosheid nam met 387 eenheden of 11,45 toe, wat voornamelijk door de vrouwen veroorzaakt werd. De beroepsgroepen die het grootste aandeel in de werk loosheid vertegenwoordigen zijn de bedienden (21,25 de kleermakers (19,02 en de handlangers (10,57 Deze drie groepen nemen dus samen 51,11 van het totaal der uitkeringsgerechtigden voor hun rekening. De gedeeltelijke werkloosheid bedroeg in januari 17.310 een heden. waarvan 8.818 mannen en 8.492 vrowen. Dit houdt een stijging in met 4.954 eenheden of 40,09 ten opzichte van december. Hier zijn het de mannen met 3.709 eenheden die voor de grootste toename zorgden. In januari zijn er 18.588 ar beidsdagen of 21,62 meer verloren gegaan dan in de cember. De mannen verloren 14.737 arbeidsdagen meer en de vrouwen 3.851 dagen meer. Het totaal aantal verloren ar beidsdagen bedraagt respec tievelijk 42,575 dagen en 61.997 dagen voor de beide groepen, met een algemeen to taal van 104.575 dagen en 61.997 dagen voor de beide groepen, meteenalgemeeoto- taal van 104.572 verloren ar beidsdagen. De mannen verlo ren dus gedurende de maand januan gemiddeld4,83 dagen en de vrouwen 7,30 dagen. Op het einde van de maand wa ren 521 stages aan gang, waarvan de meesten werk zaam zijn in de openbare dien sten en het onderwijs. Dit zijn er 13 minder dan op het einde van december 1978. Het aantal aanwervingen na beëindiging van de stages ligt het hoogst in de kledingnijverheid (65) en textielsektor (34) alsook in de scheikundige nijverhed (28), bouwnijverheid (26), voeding nijverheid (26), gezondsheids- diensten (21), en in de banken en verzekeringen (19). Er zijn 85 firma's met minder dan 50 werknemers die 104 stagiairs tewerkstellen. Van de ondernemingen met 50, tot 99 werknemers waren er 71 firma,'s met 59 stógiairs in dienst. De kleding- en konfektienijver- heid kent een gunstige aktiviteit over het gehele arrondisse ment. Algemeen is men van oordeel dat deze toestand zal blijven aanhouden voor de ko mende periode. Er bestaat vraag naar mannen en vrou wen in meer geschoolde funk- ties. In de houtsektor en de bouwnij verheid ligt de aktiviteit bijna volledig stil als gevolg van de weersomstandigheden De ge deeltelijke werkloosheid is hierdoor flink gestegen in ver gelijking met de maand januari van vorig jaar. De bouw is mede voor het grootste deel de oorzaak van de sterke stijging van het aantal werkloosheids- dagen in gedeeltelijke werk loosheid. G.D.B. Tabel Volledige werkloosheid ARBEIDS GESCHIKTHEID Normaal Gedeeltelijk Zeer beperkt MANNEN VROUWEN TOTAAL 2.787 685 616 4821 7.608 772 1.457 639 1.255 TOTAAL 6.232 10.320 11 Andere verplicht ingeschrevenen ALGEMEEN TOTAAL 4.222 234 368 Minder dan 25 jaar 6.466 ~TÜT68F jon ilegd 2.055 3.279 TABEL II GEKONTROLEERDE VOLLEDIG WERKLOZEN lorna inter laa del ij GEMEENTE Lede Impe Oordegem Smetlede Wanzele MANNEN VROUWEN TOTAAl 128 19 38 20 241 30 70 29 33 369 49 108 49 LEDE 403 Aalst Baardegem Erembodegem Gijzegem Herdersem Hofstade Meldert Moorsel Nieuwerkerken AALST trpe Mere Aaigem Bambrugge Burst Erondeaem ërpe-MEAE 146 21 33 50 34 70 127 1.024 34 263 43 52 97 43 84 171 st bi iald Valer raat» >ek» 39 nvaa »rp-p >n», Cei 1ncip ït vo indel PA i 63 409 64 85 147 77 nsv 154 298 1.142 1.811 "TS53 71 87 31 15 36 24 102 100 24 29 60 54 173 187 55 44 96 78 ~B33 lunni erp isloi >ek» 61e oron ilerii ihaai erder snort entru irder In 't C.S.V. kwam er vrijdag laatst een onthullend gesprek los over het vrij nieuwe projekt «vrouwenhuis» te Aalst, een ge sprek ingericht door het Frans Masereeifonds, met medewer king van vrouwenhuis Gent en Aalst, de Socialistische Voor uitziende vrouwen, de Vrouwenvereniging voor Vrede en Welvaart, de groep EVA en C.S.V. (centrum voor samenle vingsvernieuwing, Burchtstraat Aalst). Deze gespreksavond diende eigenlijk een beetje als ken nismaking met dit nieuwe be grip «vrouwenhuis», om de «leek» wegwijs te maken in de bedoelingen van zo'n projekt. Al is de naam vrouwenhuis misschien minder goed geko zen en klinkt hij ietwat pejora tief, al beweren boze tongen dat dit het zoveelste naai- kransje wordt, of konkurrentie voor de Aalsterse patisseries onder het motto «watels bak ken in eigen beheer», niets is minder waar, het vrouwenhuis wordt iets degelijks Ergens was reeds geruime tijd de idee losgekomen een opvangcen trum in te richten voor vrouwen met problemen, maar daar dit een enorme organizatie met zich meebrengt qua struktuur, administratie en personeel, en dit bijgevolg nog een respekta- bel tijdje op zich zal laten wach ten, is men nu reeds gestart met de opbouw van gewoon een vrouwenhuis, daar er wel degelijk een dringende nood zaak gevoeld wordt aan een dergelijke instelling. Dit dus als één facet van het opvangcen trum, terwijl de diepere proble matiek van de vrouw later door het O.C.M.W. zal aangepakt worden (mishandelde vrou wen, abortussen enz.). Wat is nu in feite een vrouwen huis? Men definieert het als een ontmoetingsplaats voor de vrouw, waar deze buiten de gewone konstellatie man vrouw ook zichzelf kan zijn. Men legt er de nadruk op dat dit Een vrouwenhuis, rnetdat nu- Het panel van de gespreksavond in hetC.S.V. konzelfheel wat opsteken uit de reakties uit het publiek. (VIM) Driemaal per jaar, op 6 augustus te Nieuwpoort, op 11 novem ber bij het aanwakkeren van de Vlam op het Vredeplein samen met andere vaderlandslievende verenigingen en een derde keer ter gelegenheid van de verjaardag van de tragische dood van de Koning-Soldaat te Marche-les-Dames op 17 februari 1934 tonen de oud-gedienden van Koning Albert, verenigd in het «Nationaal Verbond De Veteranen van Koning Albert!» hun trouw en aanhankelijkheid aan de grote verdediger van het Vaderland. De plaatselijke afdeling groe peert momenteel in Groot- Aalst 45 oudgedienden, man nen die onder wapens waren onder de regering en het op perbevel van Koning Albert, onder voorzitterschap van Charles Juste uit Erembode gem en met als sekretaris de dinamische René De Vlieger. Asserendries 112 te Aalst. Deze gewezen hoofdkassier en bureelhoofd bij een Franse maatschappij, nu 68 jaar jong en dus op rust, spendeert een groot gedeelte van zijn vrije tijd aan de vereniging. Aan deze vereniging niet alleen want hij is ook nog lid van de NSB- afdeling en nationaal sekretaris-generaal van het Verbond van Onderofficieren van het Belgisch Leger. In die laatste funktie trekt hij om de twee maand naar de hoofdstad waar in het Stella-centrum wordt gewaakt over de belan gen van deze onderofficieren Op 27 mei. ter gelegenheid van de Millenium van Brussel, heeft er ten andere een groot banket plaats met delegaties van Ne derlandse en Franse broeder verenigingen. «De Veteranen» willen ook de kameraadschappelijke geest erin houden en zo gaat nu op zaterdag 10 maart een Gezellig Samenzijn door in hun lokaal «Kafé Landhuis», Grote Markt met o.a. belegde broodjes, mu ziek en samen praten. De vereniging wil ook de be langen van de leden materieel verdedigen en zo werd om de laatste bestuursvergadering op 11 februari nog gezorgd dat wie nog geen herinneringsmedaille van Koning Albert had er een zou kunnen bekomen. Verleden zaterdag greep dan te Mijlbeek een herdenkings plechtigheid plaats. Na een eu charistieviering bijgewoond door een vijftigtal veteranen waarbij het koor omkaderd werd door vlaggen van vader landslievende verenigingen en waarin de voorganger zorgde voor een aangepaste toe spraak werd een korte optocht gehouden naar het gedenkte ken er geplaatst achter de kerk bij het begin van de Albrecht- laan. In een ijskoude sfeer, onder lichte sneeuval en bij het licht van de gele straatverlichting was het poëtisch facet van deze vredevolle herdenking flagrant in kontradiktie met het pas vernomen nieuws van de uitgebroken vijandelijkheden China-Vietnam. In aanwezigheid van schepe nen De Maght en De Bisschop, van raadsleden Julien Vinck en Willem Willems en van voorzit ters van vaderlandslievende verenigingen hield sekretaris René De Vlieger volgende toe spraak. Er was immers ge zorgd voor verlichting, geluids installatie en zelfs spreekge stoelte. «Vandaag 17 februari, is het45 jaar geleden, dat Koning Albert de 1ste, te Marche-les-Dames, een tragische dood vond. Met fierheid en rechtschapen heid, heb ik de opdracht van het Koninklijk Verbond der Vetera nen van Koning Albert aan vaard, om hier vandaag hulde te brengen aan Onze Diepbe- treurde Vorst, de Koning- Ridder-Albert de 1ste. Nooit kende België een diepere rouw. dan op deze koude dag van 18 februari 1934, toen meer dan 9.000 000 landge noten, langs de radio, met droefheid, het drama vernam van Marche-les-Dames. waar door aan hun genegenheid, een Koning werd ontrukt, die voor zijn volk een Vriend, was, en voor zijn soldaten een toon beeld van plicht en burgerzin, maar tevens een echte wa penmakker. Zijn bescheiden heid, maakte hem bizonder ge liefd. Ik wil hierover een klein voorbeeld aanhalen. «Toen Poincaré, samen met Koning Albert, een bezoeik bracht aan het Front, en hem een feestelijke ontvangst wilde bezorgen, zei de Koning deze eenvoudige woorden. Mijn sol daten lijden, wil geen feest voor mij». Deze geliefde Vorst hechtte steeds het meeste belang aan de hoogste menselijke waar den. 45 jaar is het geleden, maar de nagedachtenis van Koning Al- bert, is in onzer aller harten le vendig gebleven. Geen enkele Belg zal op deze 17 februari, nalaten, even terug te denken aan hem, die zo goed de eer, het plichtsgevoel verpersoon lijkte en die in alle eenvoud be lang stelde in alles wat goed was voor zijn volk. Zijn woorden en zijn daden, zul len voor ons allen, steeds een voorbeeld en een stimulans zijn om, in deze moeilijke tijden steeds het pad te volgen van Vaderlandsliefde en verdraag zaamheid. Nu, meer dan ooit, is het onze plicht, onze verknochtheid aan het Vorstenhuis te betonen en de gedachtenis van een Groot Vorst, als Koning Albert leven dig te houden. Wij willen deze korte hulde be sluiten met de wens, dat we al onze legerkameraden en vrienden, sympathisanten van Koning Albert, hier, toeko mende jaar, gezond en wel, terug mogen zien, verenigd rond het gedenkteken van Onze Geliefde Vorst «Albert de 1ste». Onder trompetgeschal van de brandweer werden dan bloe men aan het gedenkteken neergelegd door Schepen An nie De Maght en voorzitter van het Verbond van Vaderlands lievende verenigingen De Meester. Als énige schaduw vlek moeten we toch noteren het feit dat in Vlaanderen door sommige verenigingen nog al tijd uitnodigingen worden ver stuurd met tweetalige hoofdin- gen. Misschien kan ook dat wel worden aangepast. géén aktie is gericht tegen het «mannendom», maar men wil de mogelijkheid scheppen voor de vrouw om zich eens te kun nen uitdrukken zonder dat de druk van de man op haar rust. Er heerst nu eenmaal die psy chologische situatie dat vele vrouwen zich geremd voelen wanneer ze zich onder mannen bevinden, en dit probleem wil men van de hand doen. Een tweede bedoeling is ook de rivaliteit onder vrouwen trachten weg te werken, zodat ze elkaar als mens beter leren kennen en waarderen. Daarin ligt namelijk de toekomstige macht van de vrouw, met door gevoerde emancipatie en sa menwerking de isolatie ophef fen en een «eenheid» onder vrouwen tot stand brengen. De eigenlijke opening was ge pland voor januari, maar het huis is nog niet volledig ingericht, de stadsdiensten (het huis is ei gendom van de stad) zijn druk in de weer om alles tijdig klaar te krijgen, zodat men in maart voorgoed van start kan gaan. Aan de gevel komt een plaatje «verboden voor mannen», juist omdat het projekt anders weer aan zijn doel voorbijschiet, zo'n vrouwenhuis is een noodzaak geworden, dit blijkt uit het tempo waarmee het projekt vordert en de snelle groei van medewerksters. Om nu iets meer te vernemen over de praktijk van zo'n vrou wenhuis, heeft men beroep ge daan op enkele mensen van het vrouwenhuis te Gent, waar dit initiatief reeds drie jaar aan de gang is, en de werking er uitstekend verloopt. Men vat het vrouwenhuis te Gent op als een ontmoetings plaats. gewoon een plek waar men zich losser voelt, waar de druk van de mannen van zich kan afgezet worden. Er is een permanentie van drie dagen in de week, twee vrouwen die dan konstant aanwezig zijn, met de bedoeling als opvang te funge ren, enerzijds ter kennismaking met vrouwen die voor de eerste maal binnenstappen, ander zijds voor vrouwen die hun pro blemen eens willen uitpraten. Alle vormen van macht worden er angstvallig vermeden, om dat dit weer een beetje aan de persoonlijke vrijheid knaagt, er is totaal geen hiërarchie, ieder medewerker is even verant woordelijk voor alles. Het vrouwenhuis Gent vormt geen eiland, er is een bepaalde doorstroming en een frekwen- tie van nieuwe mensen. Ze vormen ook geen groep en proberen zoiets te vermijden omdat ze een zo wijd mogelijk vrouwelijk publiek willen toela ten in de instelling. Alle sociale milieus zijn er dan ook verte genwoordigd, vooral huisvrou wen, werkende vrouwen en een minderheid aan studenten. Er worden VOM-kursussen in gericht (Vrouwen onder me kaar), vormingskursussen waarin beroepsmensen en vooral ook vrouwen met erva ring komen praten over be paalde moeilijkheden of pro blemen. Over het financiële aspekt hoort men ook positieve klan ken, sinds kort heeft vrouwen huis Gent subsidies ontvangen van het Ministerie van Volks ontwikkeling, de beloofde som 'bedroeg 95.000 fr. terwijl het ef- fektieve bedrag dat men ont vangen heeft toch rond de 50.000 fr. schommelt. Ook van de Stad Gent zelf kwam een kleine bijdrage, zodat men op een maandelijks inkomen van ongeveer 6000 fr kan rekenen In Aalst doet men een warme oproep tot financiële steun, omdat men toch al met een re delijke put zit, die zo nodig moet opgevuld worden. Belangstel ling is er genoeg, op iedere vergadering kan men rekenen op een 50-tal mensen, terwijl men elke keer nieuwe gezich ten ziet. n. H Natuurlijk gaf dit gesprek a ïbied leiding tot een leerzame inhoi kussie, waar o.a. vragen n ijzig voor kwamen over de noordei zaak van zo'n huis naar de Jchai schillende bestaande vrouw )vatj, organisaties (het vrouw ;^ep, huis is niet politiek gericht in genstelling tot de vrouwer ganizaties, zodat men een 'v breed mogelijke belangs U(jje lingssfeer schept), vragen o v de doeltreffendheid van huis in verband met de psycl logische problematiek van vrouw, men sprak over 0 vrouwenhuis als pluralistisi instelling, over de instelling informatiebron, als eerste vang voor mishandelde vr ludn wen om deze op een doelt ,er'9' fende wijze te kunnen door: s ren naar bevoegde instant nst i over het vrouwenhuis 1 ord springplank tot bewustworc udee van de vrouwelijke sexe. M Taak had het ook nog een twintig eft minuten over het politieke i igert pekt (vrouwenhuis: stellii adsl name of niet?) en men stelck keni: vraag of dit huis niet diende et ge oplapmiddel om bestaai ikeli wantoestanden te verdoe aam len, maar met weg te werken or dit opzicht vermeldde men door geduldig en begrijpt praten de vrouw tot een mer liteitsverandering kan kon zodat ze veel zelfzekerder b tenstapt dan toen ze binm kwam En als het een opl middel is, dan is het toch r adsl reel en lichamelijk gezon dan pillen slikken, drinken drugs innemen oete (treft •enb opf m uk c >rdt it 0| it on orde it h Wij wachten met spanning, de opening van het Aalstfar<? vrouwenhuis, waarbij een gegeven wordt en hiermee cluwv de ene en enige gelegenh jze voor de man om er een kijkjtfc gaan nemen. Tot dan! ersv Te Aaigem lopen nog jaarlijks heel wat mensen te beeweg voor de heilige Appolonia. Voor velen een i gelegenheid om in de winter toch nog kermis te vieren. (VIM)

De Voorpost | 1979 | | pagina 8