iEMASKERD BAL IN VERSPAILLE: EEN FRIS KARNAVALWINDJE BRT SPRAK MET FRANS WAUTERS HOTSE DELEGATIE ONDERZOEKT iLSTERS DRANK-EN DRUGGEBRUIK Wie zondagmorgen vroeg genoeg uit de veren was, laat ons zeggen rond 8 uur 's morgens, kon op BRT 1 een gesprek volgen van Marc Van Poecke met een Aalsterse karnavalist, Frans Wauters, schrijver van een karnavalboek. Wij vermoe den dat het niet zoveel Aalstenaars zullen geweest zijn die van 's morgens vroeg reeds zaten te luisteren naar een uiteenzet ting over Aalst en zijn fameuze karnaval. Wij luisterden wel, in uitgesteld relais. Om 8u11 hebben wij de knop van onze ban dopnemer ingedrukt, en wij konden ons nog eens rustig draaien tot 10 uur. EERSTE HELFT Na het begingeneriekje en de aankondiging van de gastheer, Frans Wauters kreeg men ge durende ongeveer 6 minuten de zachtgevooisde stem van Odilon Mortier die zong over «Men ienig Oiljst», een plaat die destijds als publiciteit voor een bepaalde partij werd uitge bracht en die tot op heden nog niet door een ander medium is uitgebracht, tot ongenoegen van vele verzamelaars. Zoals er achteraf echter in het pro gramma gezegd werd denkt men er sterk aan deze plaat kortelings ook uit te brengen. Na dit melodietje kregen wij met heel wat medaillegerinkel de stem van onze Feestkomi- teevoorzitter voor de eerste maal te horen. Zij klonk nog vrij goed. Met zijn rood-witte slaapmuts nog op het hoofd werd Frans, samen met zijn gevolg, ondervoorzitter Daniel Jacobus en stadschauffeur Fons, aan het publiek voorge steld. Ook Anton Coogen, re gisseur van KLV was meege komen. FRANS WAUTERS Frans Wauters is technisch te kenaar bij de Nationale maat schappij der waterleidingen. Tekenen zat hem van jongsaf- aan in het bloea Maar hij heeft niet alleen getekend, hij heeft ook een paar jaar, na zijn oplei ding als meubelmaker gewerkt. Na de oorlog werd hij adjunkt inspekteur van de ravitaillering en achteraf pas kwamen de wa terleidingen. Zijn tekenkunst heeft hij steeds ten dienste gesteld van karna val. Hetzij door het tekenen van ontwerpen, hetzij door de helft van de stadstypen in karikatuur te tekenen. Na «Hangt de zot mor oit», een plaatje van de nieuwe prins, Enrico, werd het gesprek ver der gezet. Gespreksonderwerp was dit maal «Karnaval». Volgens de Germanen-strekking zou «Karnaval» voortkomen van «Carus Navalus», de Germa nen die met een wagen, een boot voorstellende naar het feest der wateren trokken. Volgens de christelijke- strekking heeft het iets te ma ken met de vasten het derven van het vlees: «Carnavale» Karnaval te Aalst begon lang geleden als spontane vieringen uit het volk, maar het was pas in 1923 dat de eerste stdeten dor de stad trokken. «Maak van uw scheet een don derslag» van de breedbekkik- kers was een tussenmuziekske dat niet Aalsters was, maar waar Frans in principe toch niets tegen had. En er kan ook bij de BRT wel wat mis gaan Het telefoonge sprek met Prins Enrico viel wat Inieuwe kantinière 1979 te midden van het bestuur. (SJ) zer te begeleiden. Terwijl dat de schepen hier na toch in 't blaat es, werd een mooi ver haal verteld van: 't Verholsjel- ken ven nen apoteiker, hij es geboren in de Gentsestroat, as e liëp klei kind, hij wir politie ker...» Het gelach was niet van de poes, toen Kamiel vroeg: «Werkte gij allang? Ah, ja: ge zijtop 't stadhuis binnengeraakt met het plan Spitaels! Hij is toch vriendje van de PVV, die van de CVP kan hij niet in de kou laten staan en Priester Daens wilt hij niet in de kou laten staan... Allee, 't en es ter iëne die deer Spitolsj van 't stroat es geropt. De Bisschop danste eventjes met de keizer en vroeg tenslot te: «Na moe 'k aa es trakteire zeiker?» waarop het lakonieke antwoord: «Dad es na de groesjte zot van Oilsjt. Mor noste joar hemmen we ne roön sinte merten!» De Bisschop vond het dan best om naar zijn zitplaats terug te keren, want zijn baard werd hem te warm! De keizer oogstte sukses: doen me voesj, terwijl dat tem nog in 't blaat es?, en er werd lustig gehoempapaat Toen was het de beurt aan de burgemeester. De keizer lokte hem naar het podium met de vraag: «Zou Lowieken nie wil len meedoen on de volgende kuskesdans? Ik weet dat ge dat gèren doet! En den bisschop kan toch nie meer mee. Met «Weirzen van Oilsjt» besloot hij echter zijn zeer gewaardeerd optreden. Ook prins Enrico wilde wel eens zingen. De nieuwbakken prins vroeg alle aanwezigen lustig mee te doen. Hij begon met «Ik ben nen Oilsjteneer, nen echten ajoin». Terstond kwam zijn tweede hit «Oilsjt hee men hert gestoalen, 'k zou het nog beiter voelen zonder 't geloeëd en de stank...» Enrico oogstte veel sukses en een langdurig applaus. Hij he kelde in zijn liedjes een hoop plaatselijke toestanden! Na een paar dansjes, waarbij de ajuinprinses mevrouw Van der Veken uitblonk in haar lang groen kleed en de witte pijpe- krollen, besloot het orkest het eerste deel van de avond met «Johny in de jordaan». Het was al een stuk later dan één uur als de voorzitter aanstalten maakte om de prijswinnaars bekend te maken. Bij de dames kreeg «Waterval» een eerste prijs buiten wed strijd. De dochter van Simon D'Hondt was gekleed in een lange blauwe jurk, volledig be zet met witte glinsterende pa rels. Haar hoofddeksel had de vorm van een lier, waarvan de parels zo schenen af te vloeien. Met gelijke punten werden «Trinidad» (hierboven be schreven) en «Jamaica» be loond. Bij de heren kreeg de blauwe bisschop een speciale vermelding en een raadgeving: «beter blauw dan groen!» De eerstgeklasseerde werd Mano- lito '79. Hij droeg een sombrero en een Meksikaanse «deken» over de schouders. Bij de kop pels, liepen «Brasil tropikal» met de eerste prijs weg. Zowel de vrouw als haar man waren getooid met gekleurde plui men. De gezusters Pipo kregen de eerste plaats van de kod dige koppels toegewezen. Zij droegen beiden een leuk bol hoedje en kleurig versierde jassen waarop hun hopende hartjes blootlagen. Bij de groepen kregen de Egyp tische Goden en de Chinese geisha's een speciale vermel ding. Maar eerste werden Guy Clochard en zijn ballerina's. Bij de kinderen kregen «Kleine klown» en «Zigeunermeisje» een speciale vermelding en een prijs. Tot slot van het officiële ge deelte werden de burgemees ter, volksvertegenwoordiger Van Rentergem (als klown nog heel groen geverfd) mét echt genote, schepen De Bisschop, bloemenfee Margot, keizer Kamiel, prins Enrico en de ge wezen kantinnière - ajuinprin ses op de dansvloer gevraagd. Toen kregen we de mededeling dat mevrouw Delmoitié door de jury met éénparigheid van stemmen werd verkozen tot nieuwe kantinnière 1979. Wij waren wel even verwonderd: er was immers maar één kandida te! Mevrouw de kantinnière was wel mooi gekleed: een witte pluim op een blauw napo leonpetje, het uniform had zelfs gouden epauletten, het rode befje stak mooi af op de witte bloeze en de dito plooirok. Wat er ook van is, de genodig den werden een glas schuim- wijn aangeboden. Ook de «groep» Fideel Keulen werd verwelkomd. Zij kregen van de sekretaris van de «Oude Gar de» een blijvende herinnering. Eén Duitser zei dat ze slechts met zijn tweeën aanwezig kon den zijn, omdat de anderen van hun stekken waren gevallen. Al de genodigden kregen echter wel een Keulse onderschei ding. Met een dank aan de he ren van Keulen, werd het glas geheven en geledigd op de ge zondheid van de nieuw «verko zen» kantinnière. De gewezen kantinnière overhandigde de mantel, de muts met de floch en het tonneken aan de nieuw verkozene. Het orkest was al weer paraat en samen zongen de aanwezi gen «Alte Kameraden...». Zeer vlug was de even afgebroken feestvreugde er weer. Het werd r een zwieren en zwaaien tot in de vroege uurtjes... RDv. Om dichter bij het karnavalgebeu- ren betrokken te worden, hadden de Schotten de gelegenheid mee te helpen met een karnavalgroep, AAFT ONS VAST, ze gingen zelfs mee in de stoet. Het was voor hen ook de gelegenheid om de par ticipatie van de bevolking met karnaval eens te bestuderen, als mede de groei van karnaval, hier mee geholpen door de opening van het nieuwe karnavalmuzeum. Na het officiële gedeelte kwam het officieuze, met (non- alkoholische) drankjes en praat jes. De Schotten hadden voor de gelegenheid een echte piper- in originele klederdracht meege bracht, die enkele leuke volkslied jes uit zijn doedelzak toverde. Burgemeester D'haeseleer pro beerde het daarna ook eens, met minder sukses, maar wel tot groot vermaak van de omstaanders. Je kan niet in alles goed zijn, niet waar? Wim Verbeiren Komeinis op het Stationsplein. Later zittend op de Grote Markt Na 26 keer in de stoet als groep te zijn uitgeweest hebben leden van Universi- tas met hun vliegend tapoit van den ayatollha beslist in de kijker gesteld. (SJ) in het water aangezien de lijn onklaar was. Men deed echter zijn best óm het allemaal in orde te krijgen. Overschakelend naar de kar naval voor 1923 viel men au tomatisch op het karnavals- boek dat in beperkte oplage werd uitgegeven en nog zeer sporadis hier of daar te beko men is. Hierin kan men wat meer te weten komen over het wel, maar ook het wee, van karnaval; verbieden van karna val, politieke munt proberen uit te slaan, e.d. Een Aalstenaar heeft een spe ciaal karakter, hij is van oor sprong een Brabander, losser joviaalder. Dat tipeert hem en zijn karnaval. KARNAVALGROEPEN Na het «Hutje bij de zee», ge kweeld door Jo Leemans, ging men de karnavalgroepen wat nader belichten. Vooreerst het AKV waarin het grootste deel van de karnavalgroepen zijn gegroepeerd, en anderzijds ook de karnavalgroepen zelf met hun merkwaardige namen. Om niemand teleur te stellen las Frans Wauters maar gans de lijst eens voor. Hoeveel niet-Aalstenaars deze namen begrepen hebben is moeilijk uit te maken. Ondertussen kon het publiek reeds beginnen te telefoneren naar de BRT-studio om vragen te stel len aan Frans Wauters over hemzelf of over karnaval. «Oiljst, Ajuin en bier me schoim» was het laatste liedje van het eerste deel. Na het nieuws van 9 uur ging men met «Kramiek» verder. TWEEDE HELFT «Oiljst viert Karnaval», met dit lied zette keizer Kamiel het tweede deel van «Kramiek» in. Keizer, is een titel voor het le ven, omwille van de verdienste voor karnaval, aldus Frans, en Kamiel is de tweede keizer van de keizerlijke stede. De eerste, Frgnsky, is overleden. Voor karnaval wordt er te Aalst maanden gewerkt. Maanden op voorhand begint men met de ontwerpen, maanden op voor hand ook begint men te werken aan de wagens, en dat allemaal om met karnaval zelf in en voor onze stad te pronken. Een der gelijke onderneming kost na tuurlijk heel wat geld, en dan wordt alleen maar het materieel gerekend, want de uren zijn gratis Het is niet verwonderlijk dat een wagen meer dan 100.000 fr kost. PRINS ENRICO Monseigneur Enrico, beeld houwer en zanger, kreeg kra miek van Frans omdat hij hem via deze weg een eresaluut wou brengen en het beste toe wensen voor het komende jaar. Ook Polle Kepernoagel, de sportieve tegenstrever, werd niet vergeten. Om in Aalst prins te worden, moet je «professioneel» zijn, al dus Enrico. Als je in Aalst tij dens een voorverkiezing ver liest dan ben je elders nog altijd goed voor een eerste plaats. Het is daarbij ook financieel een zware dobber wanneer men alles wil doen zoals het hoort. Stickers, affiches, enz. Men strooide zelfs het gerucht rond dat Enrico zijn huis had moeten verkopen, maar dat was niet waar. Enrico die maar om 6 uur 's morgens in zijn bed was gekro pen was toch reeds fit genoeg om nog een liedje te kwelen via de telefoon: «Van a ien, twie, droi,...» Als slot van het telefoonge sprek met Enrico kwam er ook nog een dame aan de lijn met «bloemen uit onze stad» voor Frans. KEIZER KAMIEL Als er kramiek uit te delen valt aangaande karnaval in Aalst, aldus Frans, dan is het zeker aan Kamiel Sergant. Kamiel was om 4.30 uur reeds thuis en was druk bezig zich met koffie terug in form te drinken. Een woordenvloed om zijn ko mende programma even toe te lichten en dan nog wat meer uitleg over het feit dat sommige karnavalisten de zaterdaga vond vertrekken en pas de woensdagmorgen terugkeren. De visosje en het verwijten wa ren typisch Aalsters, het was zelfs een erekode geen mas kers af te rukken. Het geraakt echter uit gebruik. ANEKDOTE Een grappige anekdote in het gesprek was het verhaal dat Frans eens met een andere dame op schok gegaan was, pas later bleek dat het zijn eigen echtgenote was. Dat kan alleen in Oiljst, waar het «Droi doagen Hoeppapa» is, nietwaar Ka miel? LUISTERAARS AAN HET WOORD Een eerste luisteraarster kwam met het lijflied van haar moe der. Daarmee was zij ook de enige zingende luisteraar. Een bakker, tweede luisteraar, wou wat meer weten over onze Aalsterse gebakken, de vlaai en, maar ons geheim kreeg hij niet los. Het bleef bij alge- - meenheden. Vroeger opstaan om een Aalstenaar te foppen makker! Het liedje van Odilon was het F probleem van een derde luiste raarster die het wel wou kopen maar niet wist waar er aan te geraken. Spijtig, het staat nog niet op plaat, maar het komt wel! Een vierde luisteraar stelde een pertinente vraag aan gaande het feit dat de tribunes steeds bezet zijn door promi nenten, gasten van de burge meester. Frans Wauters, die daaraan niets te zeggen heeft, verwees naar de burgemeester om hierop een antwoord te ge ven. «Nen echten Oiljsteneer es toch nen toffen kadee». Met de tekst van dit liedje «Oiljsteneers zemmen» werd Kramiek afge sloten. De laatste publiciteit voor onze eenenvijftigste stoet was gemaakt. oe" hotten op zijn bureau. geleid door Jan Dooms, voorzitter van de Jong-PV V Mutualisten, amen deze mensen naar België en meer bepaald naar Aalst tij de karnavaldagen om bet drank- en druggebruik b^j de jonge- wat nader te bestuderen. maar nauwelijks bekomen van de eerste kar navalnacht, ont- Burgemeester D'haeseleer zondagmorgen een delegatie jonge ials reeds jaren, richtte de koninklijke harmonie «Oude irde» ook dit jaar een gemaskerd bal in. Deze feestelijkheid ig door in de salons Verspaille. Hoogtepunt van de avond rd de verkiezing van de kantinière 1979. Maar vele verkle- n kregen eveneens een prijs. balletdanseres haar krullen! Diane was goed vermomd: wit - zwart geruite pet, brilletje, witte bloes en de rest groen, maakte van haar persoontje een ou derwetse werkvrouw. Ook onze burgervader liet zich niet onbetuigd en zette fluks de feestmuts op. De pret kon niet meer op: om middernacht zat de gewenste stemming in de lucht. Het overgrote deel van de dames had reeds een num mer op de kruciale plaats ge speld. Het orkest pakte uit met een paar slownummers. De Egyptische Goden lieten zich evenmin onbetuigd en vulden samen met de vuilniszakken van Annie De Maght de dans vloer. Plots een stilte, een applaus en... de verschijning van ons al ler bisschop: een blauwe sin terklaas deed zijn intrede. Op de dansvloer opende hij echter zijn veelkleurige paraplu, zodat de joelende massa een tweede ovatie nodig vond. Wij verna men omtrent dit kostuum twee details: het werd gemaakt door het huis Gisèle, dat eveneens werkt voor de prinsencaemere De heer De Bisschop bestelde het zondagmorgen bij Stele man...! Op de mijter was het traditionele kruis echter ver vangen door een eekhoorntje: dat wipt gemakkelijker van het één naar het ander! Op dat moment kon men de rook én de spanning snijden. Wanneer ging men starten? Ook de or ganisatoren zagen in dat het uur geslagen was en de voorzit ter beklom h^t podium. Hij heette iedereen welkom en vroeg de deelnemende verkle den een toertje voor de jury te willen doen. Een mooie mars begeleidde de stoet deelne mers, die een fikse toer van de zaal maakten. Hierbij viel ons oog op een paar verklede «be middelaars», die onverwacht zonder werk gevallen waren. Zij dansten lustig mee met grote borden op buik en rug: «Wij zijn afgedankt!», «We zijn op den dop», «Op rust gesteld» en «We zen der vanaf, ha, ha, ha». Hierna werd Keizer Kamiel op het podium geroepen om 't een en 't ander te zeggen. Deze ge vierde man zette in met «Oilsjt viert karnaval». Met de vraag: doem me voesj? As we mei gen! volgde «Oilsjt hè men hert gestoalen!». Na deze meezin ger, werd het publiek gevraagd een koor te vormen en de kei- yL ra, ra, hoe is de echte naam velkleurige paraplu? (SJ) I «wel de deuren geopend iiren van negen uur, kwam t volk eigenlijk rond elf uur igzaam binnensijpelen Het test Davoli kon er wel de eed in houden met een lang- rige kus., jesdans, die het iergrote deel van de aanwe- en op de dansvloer verenig- Allerlei verklede figuren kken onze aandacht. Eén Irouwtje, de dochter van ex- ns Louis Pottelberg, bleek n juweeltje: zij scheen zo uit karnavalstoet van Rio weg lopen. Opvallend waren haar ed vol turks fruit met pluimen s er nog 50 cm bovenuit sta- i, haar leuk kleedje met mder een lichtgroen zwem- (je en een paar mooie been deze blauwe bisschop met zijn Verder zagen we nog de vier azen van het kaartspel, een leuke dame uit de vorige eeuw, klowns allerhande, de bevel hebster van de Russische troepen en vele anderen... Het viel bijzonder op dat vele mannen er zich in verheugden, zich als vrouwtje (ongestraft) te kunnen verkleden, natuurlijk met een ongewoon groot bal kon. Kwestie van uitzicht op... nou ja! Rond halftwaalf deed prins En rico zijn intrede met de bemin nelijke bloemenfee Margot. Eventjes moesten zij naar adem happen: zij kregen een langdurig applaus. Ook de bur gemeester bleek interesse te hebben voor de avond. Van zuivere alternatie verloor een jongste deelnemer aan de kinderkavalkade. (SJ)

De Voorpost | 1979 | | pagina 15