V KOORTSIG KATRIENE DOOR ONZE STAD AJUINWORP: Oordegem, Herdersem en Zellik aan de spits k ■f flAM llnll SLEUTEL STADHUIS ZOEK 1|A1 winuch IIV fill imm ijl KARNAVALBAL GENERALE BANK BURGEMEESTER ONTVANGT «FIDELE KÖLNER to - e. J. ia'» - ue vuuipuai Zoals een luide knal 's zondags het vertrek van de stoet aangeeft, is het Katharinistenbal de klap die de karnalvalbals in beweging zet. Het is een bal met een grote vermaardheid, en ook dit jaar was het katrienenbal zijn renommé waardig. De Katharinisten worden kanrnavalisten, en met hen komt dat deel van de Aalsterse bevolking dat met de karnavalmicrobe besmet is, zijn eerste koortsaanval uitzweten. Vroeger was dit het enige bal op de vooravond van karnaval-zondag. Maar nu zijn er al enkele bijgekomen. Gans Aalst gooit blijkbaar de benen los op deze avond, maar het Katrienenbal steekt er vooralsnog ver bovenuit. De keizershallen liepen eerder laat vol. Maar de stemming was er vanaf het begin duidelijk in. Het is een bal waarop bijna ieder een verkleed is. Je kan het nie zó gek bedenken, of op het Katrie nenbal zie je het rondlopen. Gil bert Eelbode was een zeer goed konferencier die zijn rol als feest- babbelaar met de gepaste dosering speelde. Het orkest «Actif Club- viel aanvankelijk best mee. Het is een orkest dat evenwel met het verstrijken van de tijd zijn ééns zo goeie reputatie niet meer hoog kon houden. Een goed deel van de avond speelt het de dansvloer on ophoudelijk vol, en dan opeens vallen er haperingen en stille mo menten. Het verzwakt en «Actif Club» wordt dan wat teveel «Pas- sif club». Het is nochtans een or kest met enorme capaciteiten. Het spreekt ook vanzelf dat op een dergelijk bal niet één karnavalper- sonalit-.-it ontbreekt. Keizer, prins, bloemcnfee, feestkomiteevoorzit- ter, schepen van feestelijkheden, enzoverder werden op het podium gehaald. Keizer Kamiel en prins Enrico bewezen andermaal voor de karnavalpl anken geboren te zijn, en hielden de feestelijke kar- navalstemming op temperatuur. Ze hadden de hele volle zaal tel kens onvoorwaardelijk op hun hand. Keizer kamiel evenals En rico, kregen ruim de gelegenheid om uit hun repertoire Aalsterse zotte liederen te zingen Op het bal was ook een afvaardi ging aanwezig van de in Aalst nu al zeer gekende Duitse karnaval- vereniging de «Fidele Kölner», die door Sihion D'Hondt de voor zitter van de «Prinsencaemere» werd verwelkomd. Ook uit Saint-Macaire (Anjou) Frankrijk, waren kamavalvierders overge komen. Verder waren er uiteraard een massa verkleden aanwezig. Hoe gekker hoe liever. Er zaten enkele prachtige groepjes bij. Maar men verkleedt zich blijkbaar toch meer en meer om zich gewoon maar te amuseren. Toch zijn er mooie prijzen te winnen bij het defilee. Dit ging om zowat 24 uur door. Grote groepen zijn in aantal zeer sterk verminderd. Ook bij de he ren leek de inspiratie niet zo groot. Te verwachten was wel dat heel wat vuilniszakken en komeini's zouden rondlopen. Een jury beoordeelde de 352 ver kleden die deelnamen aan het defi lee. DE UITSLAG: Dames: 1. Waterval; 2. Bongooka;3. Sis ter Peggie en (ex eaquo Jamaica) 4. D'ieste ajoinprinses. Heren: 1. Financiële redder van de stad (Vuilniszak); 2. Karnavalpoker; 3. Wit produkt Koppels: 1. Brasil Tropical; 2. De Nieuve bollekes; 3. De Evy- bloemenfeeën; 4. Missen blaat van de Kaa 5. Elk den helft; 6. Menier en madam rijkoeire. Kleine groepen 1. Ex Yoko Taki, Egyptische go den; 2. (e.a.) Poeselainen poepen en pluchen beirkes, Partoi van de langen eirm, en de Zakkenvullers van de stad geen bakken maar zakken. 3. Aal deis animals aar dangeroes Grote groepen: 1De nieuve dansschool van de Kattestroot; 2. Rubes en zijn oon- hank in de folies Bergères Het is voor de jury een moeilijke opgave om de punten te verdelen. Want waar ligt de nadruk: op de kwaliteit van de kleren of op het karnavaleske? Het moet een moeilijke keuze ge weest zijn tussen bijvoorbeeld «Waterval» en «Bangooka» die beiden een prachtig hoofddeksel droegen. Prachtig getypeerd was «sister Peggyeen figuur uit de Muppej Show. Karnavalesk en toch fraai uitgewerkt waren de «financiële redder van de stad» en de karnavaljoker. Spiritueel ge vonden waren de nieve bollekes van Kodoor. Zeer goede uitwer king ook. Grappig waren de ex- bloemenfeeën Een moeilijke keuze moet het ook bij de kleine groepen geweest zijn. «Yoko Taki», de Egyptische go den waren gewoon prachtig. Dat waren ook de kangoeroes van «aal deis animals aar dangeroes», kompleet met kleine kangoeroetjes inde buidel. Die mochten o.i. toch een plaatske meer vooraan gekre gen hebben. Wilfried Lissens. Ondanks de lage temperatuurtjes die in Aalst rondhingen maan dagnamiddag kon men toch op veel volk rekenen tijdens d& ajuinenworp De spanning bleef erin tot op het einde, alle hoge werpende personaliteiten ontwikkelden hun armspieren nog een beetje en beneden werd er gesprongen en gevangen van jewelste.! Bij de prijsuitreiking stonden diezelfde personaliteiten als naar gewoonte op het podium, Kamiel en de Kamillekes, Prins En rico, Bloemenfee Margot, en een delegatie feestkomitee. De gouden ajuin ging ditmaal naar de dertienjarige Dirk Van den Brempt, Groeneweg Haaltert, die al vele malen de ajuinworp] bijwoonde doch'maar de eerste keer prijs heeft. Proficiat Dirk! Wim Verbeiren enu ima nms rbol enu enne De stoet der voil jeanetten die elke dinsdag van karnaval door de straten van onze stad trekt is reeds jaren het stiefkind van het karna- valsgebeuren. Met lede ogen moesten de karnavalisten aanzien hoe de typische Aalsterse karnavalszot, de voil jeannet, in aantal afnam. Ergens deed ons dat als echte Aalstenaars wel wat pijn. De retro- periode, waar wij momenteel volop inzitten, schijnt echter een andere wending te zuilen geven aan de evolutie. Een oude kinderkoets, een kapotte paraplu, een vogelmuit met daarin een paar kwelende sprotten, kie- kenpoten, soutiens, onderbroe ken, grote borsten, al dan niet met appelsienen, een pispot met een bruin goedje, dampende en stin kende brouwseltjes, verstikkende rook, versleten kledingstukken Het zijn allemaal attributen die van een Aalstenaar op karnavalsdins- dag een VOIL JEANET kunnen ma ken. Met wat oude rommel zich verkleden en pret maken. Daarbij gemaskerd zijn zodat men onher kenbaar wordt, en dan, met die fijne Aalsterse spot, de mensen verwijten. Dat is écht Aalsters. Dat ook zagen wij de laatste jaren stelselmatig achteruit gaan. Voor een paar jaar waren wij zelfs al te vreden twee of drie vuil jeanetten achter de dinsdagstoet te zien op stappen. Dit jaar echter was hun aantal zeker en vast aangegroeid tot meer dan twintig. Laat ons hopen dat het in stijgende lijn blijft gaan. Naast de voil jeanetten zijn er natuurlijk ook nog andere verenigingen en groe pen die de stoet wat volume geven. Vooreerst is er De Oude Garde die in feite deze stoet schraagt en die ook voor de muzikale omlijsting zorgt. Verder merkten wij ook nog op het rijdend fritkot van menier Lowie, 't Ezkort van Dozeleer, twee echte flikken, de kantinières en hun gevolg, de Kamillekes en keizer Kamiel, de Prins en de Bloemen fee, en nog vele andere karnavalis ten. Den Oilsjtersen spirit leeft nog! SJ Ze waren talrijk de voil jeanetten dit jaar. (SJ) Muziekverenigingen in de stoet In de Aalsterse karnavalstoet stapten niet minder dan dertien muziekverenigingen op, 10 fanfares en 3 harmonieën De hele lengte van de stoet werden ze onder ogen gehouden door leden van het feestkomitee. Hierbij de uitslag zoals hij werd bekendgemaakt in een eerder eenvoudige «plechtig heid». FANFARES 1* prijs met gelukwensen van de jury: Koninklijke Fanfare St. Cecilia Oordegem Koninklijke Fanfare St Cecilia Zellik 1' prijs: Fanfare «De Terjodenaren», Terjoden Fanfare «Nieuw Leven» Aaigem Fanfare St. Cecilia Burst Koninklijke Fanfare St. Cecilia Gent Koninklijke Fanfare St. Cecilia Erondegem 2' prijs: Koninklijke Fanfare «De Vriendenbond» Berlare Fanfare St. Cecilia Meldert «'t Klein Muzieksken» Gijzegem HARMONIE: X 1' prijs: Koninklijke Harmonie St Cecilia Herzele SHOW-GROEPEN: 1' prijs: Met gelukwensen van de jury; Koninklijke Harmonie «Concordia et Docilitazs» Her dersem Koninklijke Harmonie St. Martinus Oordegem LH Twee soorten Aalsterse kuituur... (SJ) Door een misverstand had dit jaar geen overhandiging plaats van de sleutel van het stadhuis aan Prins Karnaval. Deze plechtigheid is hoewel nog niet lang in voege tot de onmisbare karnavaltra- ditie gaan behorenDe Burgemeester geeft dan als symbool van de overdracht van zijn macht voor drie dagen de sleutels van het stadhuis aan de «regerende» prins. De Burgemeester: «Ik dacht dat men mij wilde verrassen, daarom zei ik mets. Maar toch moet deze symbolische plechtigheid vol gend jaar doorgaan». WL |f jjkl n ëj" 1] II# iin I RUft VI Op het bal van de Katharinisten vorige zaterdag schonk prins Enrico een beeldhouwwerk ter waarde van 24.500 frank. Er werdf een tombola ingericht, waarvan de opbrengst zou gaan naar del kinderen van de slachtoffers van de ramp op het beruchte Spaanse P' is kampeerterrein vorig jaar. Totnogtoe bracht deze tombola 14.000F c fr. op. Enrico heeft evenwel het beeldhouwwerk ingehouden, om- F n dat hij morgen zaterdag op het bal van de Generale Bankmaat- Nel schappij het vooropgesteld bedrag hoopt te bereiken. !aar WL f-m® bn ée «nser _f" 1 fe 8 c Ze waren er weer, die honderden kinderen. Het is een jaarlijkse traditie geworden dat op karnavalsmaandag op de Sint-Annaparochie de kin- derkavalkade door de straten trekt In het jaar van het kind komt een dergelijk initiatief zeker tot zijn recht Het is voor de tiende keer dit jaar dat de Jefkes hun jaarlijks bal in richtten in de Sint-Annazaal. Dit verkleed bal kent van jaar tot jaar een groter sukses. De zaal was dit jaar werkelijk te klein voor de tal rijke opkomst. Dit was niet alleen daar het geval, er waren ook nog andere balzalen die met een derge lijk probleem te kampen kregen. Het wordt in Aalst trouwens een probleem voldoende ruime zalen te vinden die in aanmerking komen om met karnaval een bal in te rich ten. Het initiatief van de Jefkes heeft een nobel doel De volledige opbrengst is ten bate van de kinderkavalkade die twee dagen later, op maandag, door de straten van de parochie trekt. Voor de stoet is nog een andere aktiviteit. Om 13.30 u. worden de ballons uitgedeeld voor de Grote Ballonwedstrijd waaraan een massa mooie prijzen verbonden is. De kaarten voor deze wedstrijd wa ren reeds vanaf 10 u. in de voor middag te verkrijgen in de feest zaal. Voor 20 fr. kreeg men er een helgekleurd ballonnetje Gans deze kleurenpracht werd voor het ver trek van de stoet opgelaten, een enig schouwspel. Daarna zet de stoet, die naar onze mening van jaar tot jaar langer wordt, zich in beweging voor een optocht ver trekkende in de Roklijfstraat en gaande naar de Oude Gentbaan, Welvaartstraat, Naarstigheid straat, Volksplein, Spaarzaam heidstraat, Welvaartstraat, Naar stigheidstraat, Raffelgemstraat, Lindestraat, Raffelgemstraat en Naarstigheidstraat, dit om te eindi gen bij de feestzaal waar de kinde ren nog vergast werden op allerlei attrakties. Dit jaar hadden wij verwacht heel wat kleine Miss Piggy's en andere Muppetfiguren in de kinderkaval kade te zien opstappen Dit was met het geval. Het bleef voorname lijk bij het klassieke verkleden in klowns, cow-boys, indiaantjes, zi geuners, enz. Buiten een reuzenfi guur en een zespotig paard viel er dus niet zoveel nieuws op te mer ken. Opvallend is wel dat van jaar tot jaar het aantal karnavalgroepen, die wij reeds in de zondagsstoet zagen opstappen, toeneemt in de kinderkavalkade. Ook het aantal Op zaterdag 3 maart gaat in de Keizershallen het jaarlijks verkleed karnavalbal door, dat wordt ingericht door de personeelskring van de Generale Bankmaatschappij te Aalst. ks vprklppri amav Zoals gewoonlijk veel klowns, cow-boy, zigeuners... (SJ) deelnemertjes neemt van jaar tot Sint-Anna, mogelijk dank zij de niet meer weg te denken i jaar toe. De kinderkavalkade van Jefkes, groeit gestatig en is zeker karnavalsgebeuren. ma' tit Een afvaardiging van Aalst is onlangs biezonder goed ontvangen ge weest in Keulen door de karnavalvereniging de ««Fidele Kölner». Ter gelegenheid van karnaval is een delegatie van deze groep in Aalst op bezoek, wat ook het geval zal zijn op de prinsendag overmorgen. Het kon niet anders, of de stad moest de «Fidele Kölner» het gepaste eerbetoon bewijzen. Burgemeester D'haeseleer ontving de Keulse kar navalisten dan ook op zijn kabinet «In het duits karnaval zijn nog wat ritueel, symbolen en riten vat («alaaf - karnaval - groet» gepaard gaande met heel v pracht en praal, maar bij ons t ve >g ro he irdei vefkan ver: ik \a Het werd een vlotte, vrolijke ont moeting, waarbij de gebruikelijke herinneringsgeschenken werden uitgewisseld. Een bord met de be langrijkste gebouwen van de stad Keulen erop, een kleurig zicht op Keulen bij avond, en een flesje Keuls bier, mooi verpakt in een doos met nog 4 onderleggertjes erin. De Keulenaren prezen uiter aard hun nationale drank, wat schepen Monsieur deed opmerken dat hij toch liever het Aalsters bier had. Prompt kreeg hij eveneens een doos aangeboden. Ook was een LP met Keulse evergreens on der de geschenken. Aanwezig wa ren buiten de burgemeester en schepen Monsieur ook nog de schepenen De Bisschop en Blom- maert, evenals volksvertegen woordiger Van Renterghem en prins Enrico, die voor het eerst in zijn prinsenpak met cape ver scheen: prachtig kostuum met op nieuw een mantel om de schou ders Wit, afgebiesd met kleurige «edelstenen». In zijn toespraak zei de burge meester gelukkig te zijn de Keulse delegatie te mogen ontvangen, en drukte zijn bewondering uit voor de kamavalvierders die met talent hun wagens bouwen. Meer bepaald prees hij de Keulse vereniging om de verzorgde ontvangst die de Aals tenaars in Keulen te beurt was ge vallen, en om het feit dat de Keule naren met 2 ton snoepgoed,choco lade, bloemen en Keuls water het Aalsters publiek kwam vergasten. De burgemeester had het ook over het verschillend aksent dat op het Keuls en het Aalsters karnaval ligt: Aalst is het feest zeker niet mine plezierig: de prachtige afwerking ontbreekt ook niet, maar de klei toon wordt toch meer gelegd op satire, het ironische en de spot nu bijvoorbeeld plaatselijke toestanjoi den. De laatste jaren proberen sr tussen de twee een synteze te vii den, en ik meen dat we daarin bi hoorlijk vorderen.» En verder: Z( wel Keulen als Aalst, zoals alle kaï navalsteden, hebben hun karna* nodig, want karnaval behoort tot ontspanningsgelegenheden. f( klore en daar behoort karna val.» De burgemeester dankte karnavalisten die zich inzetten v( het welslagen van karnaval, sprak tot slot de wens uit dat geest van de karnavalverbondei heid ook dit jaar tussen Keulen Aalst sterker zou worden. WILFRIED LISSEI ir vf va infeg ijenee 1 >r 5 wélijkt, zoet ">rde d< ld la; lats intj( jjem t ten ioo vri vo nat injorto ertsinij oest ef NS ede

De Voorpost | 1979 | | pagina 16