ALSTERSE RIJKSWACHT OPTIMIST: BURGERS RIJGEN DISCIPLINE De Voorpost - 2 3.1979 - 17 nwor Dirk! tavalfeest twaalf ruiters moeten ervoor zorgen dat incidenten voor komen worden en dat de groepen van de stoet goed aansluiten. De BOB-ploegen en de poli tie in burger waakte: gere geld werden alle parkeer plaatsen bezocht. Dit is een preventief optreden om mo gelijke diefstallen en vernie lingen te bestrijden of te voorkomen. Resultaat: zon dagavond werd er nog niets gemeld. Toch blijft de orde dienst waken. Hoewel men maandag en dinsdag min der uniformen op de straten za^fevas de rijkswacht wel owBRzig, maar dan in bur ger. Hier is het de bedoe ling vandalenstreken tegen te gaan. In dit verband zegt ons luitenant Millecan, krij gen we weinig medewer king van het publiek. Men maakt het dieven en inbre kers eigenlijk gemakkelijk: hoe weinig winkels zijn er slechts afgesloten met de sleutel, in de plaats van met een rolluik? Vooral de quis- titi-tang krijgt dan werk. Zonder sporen van inbraak kan men makkelijk een tij delijk leegstaand huis leeg plunderen! Maar laten we optimistisch blijven: de feestelijkheden mogen uit bundig gevierd worden. De ordediensten zijn veel «mal ser», vooral de rijkswacht treedt begripvol op. Zij pas sen zich aan aan de heer sende sfeer. Slechts één moeilijkheid is er geweest: daar het parcours van de stoet verkleind is, konden de wagens van de reklame- stoet niet ontbinden omdat de karnaval stoet nog aan het voorbijtrekken was. Maar ook dat werd opgelost de reklame werd omgeleid naar de Burchtstraat... RDv Vijf ton sinaasappelen voor de toeschouwers. (SJ) op in de hopperank te Erembo- degem om zich om 17.15 u. aan te bieden aan de poorten van het rustoord te Herdersem. De verpleegden worden bedacht met een fruitkorfje waarin 2 appelen, appelsienen en bana nen zitten, met als toemaatje een lekker gebakje. Zo zullen er ongeveer 800 korfjes uitgedeeld worden, tot groot jolijt van de krijgers. De ganse vereniging in kledij, echter zonder hoed. zal een optreden verzorgen met de bezem. Nadien mag de Gillis- muziek even verwaarloosd wor den om met deuntjes uit de oude doos een beetje stemming in de zaal te brengen... Tot besluit wensen wij de heer Erwin Schollaert, de chef van het muziek, vlugge beterschap. Hij kreeg een spijtig ongeluk, vlak voor de karnavalperiode: een auto reed in op zijn stilstaande wagen. Mevrouw én de dochter liggen nog in het ziekenhuis. Daardoor missen de Gilles vier volwaardige leden. Wij hopen dat het gezin Schollaert vlug weer herenigd zal zijn en wensen de vier leden een spoedige genezing. Aalstenaars leven met karnaval In hogere sferen. Zij uit hun feestroes niet ontsnappen. Bezoekers van gemeenten delen in de vreugde. Maar verschillende zijn aan het werk. Reeds dagen voor het grote werd erbij politie en rijkswacht druk gepland gaan we doen en waar, hoeveel manschappen nodig en proberen in orde te houden... nodige versterkingen den aangevraagd en zo iam het dat al wie Aalst izocht op iedere hoek een far wetsdienaren aantrof. minder dan 40 man- jhappen van het distrikt Ijst, bijgestaan door twee fetons van Gent (dat zijn zestigtal mensen) en Ikele ploegen van de BOB, llpen onze stedelijke poli- I met het handhaven van orde. De voornaamste van de stedelijke poli- bestaat erin het centrum i uit oi stig te houden en toe te Bn op een ordelijke ont- ^nding van reklame- en imavalstoet. De rijks acht daarentegen staat or een groter opgave: al it verkeer moest op de ig rond Aalst opgevangen nog he arden en in goede banen riten v< groet' ïeel ij ons >t mindé ifwerkinf de klenf :gdop(J spotrc toestai beren re te vit aarin tanaliseerd worden naar verschillende parkeerter- n en -straten. Deze werd nog bemoeilijkt, ir vele duizenden suppor- van den Eendracht hun ig wilde zien spelen en ineens naar Aalst kwa- Het werk werd echter •r 50 procent vergemak- Ijkt, omdat de meeste zekers hun auto par- irden buiten of juist bin- 7"3 de ring. Maar de Leo- indiaan was de verzamel- karnav tö,s van de 9roePen me* orttotd l9ens--- D't schepte wel n ^entjes een klein pro- 1 karna!em! Een tweede niet te ankte dt derschatten opdracht is ttenvoo1 vrijhouden van de stra- aval ei 1 voor brandweerwagens it dat d< natuurlijk voor de vlotte •bonden ortocht van de stoet, eulenefïinig incidenten. Toch )est er een auto van het LISSEN9 edeplein gesleept wor den de stoet kon er onmo gelijk door! Deze taak wordt eveneens vergemakkelijkt: meer en meer mensen komen 's maandags naar de stoet kij ken, wat meehelpt om het eeuwige parkeerprobleem op te lossen. Meer en meer mensen worden verstandig ze komen tegenwoordig lie ver met trein of bus naar de karnavalstad. Hoewel de rijkswacht schatte dat er evenveel be zoekers waren als vorig jaar (ongeveer 50.000) durven wij voorzichtig te zeggen dat er ons inziens toch wat minder waren. Het kan zijn dat de rijen mensen even dik langsheen de straten stonden maar de omloop was wel een kilometer kor ter! Maar wat er ook van zij het teruggaand verkeer ver liep buitengewoon vlot, zelfs veel beter dan vorig jaar. Het werd nergens een overrompeling maar het ver keer kwam druppelsgewijs voorbij de voornaamste knelpunten (zoals bijvoor beeld de Haring). De helikopter die jaarlijks boven Aalst roncirkelt, kon dit jaar niet opstijgen, we gens de mist. Normaal is de officier in het toestel de luchtwaarnemer. Hij seint dadelijk alle incidenten die op het parcours plaatsvin den, maar ook de nog lege parkeerplaatsen. Indien er nergens nog plaats is, wordt het verkeer aan de ring tegengehouden. Dit werkje werd dit jaar opge lost door een paar speciale patrouilles... Ook de rijks wachters te paard hebben een specifieke opdracht. De Organisator Stefaan Vinck en de jury, v.l.iu. voorzitter Kamiel Sergant, de Hopprinses 1979, prins Luc en Vanwege de karnavalisten was er ook dit jaar een hulde aan bet graf Frans Roelandt, bierprins 1976. (SJ) van feestkomiteevoorzitter Fons Singe lijn. (SJ) het Stationsplein. Spijtig genoeg wordt deze in spanning nog steeds niet naar waarde geschat door het pu bliek. Dit konden we merken op de Grote Markt, waar toch veel «bewegend» publiek is én op het Stationsplein, waar we meestal mensen van buiten Aalst aan troffen. Het Aalsters feestkomitee schijnt de waarde van de groep wel te kennen en te erkennen. Er werd zelfs gevraagd de hiaten in het karnavalgebeuren op te vullen, wat de Gilles met plezier deden. Daardoor dansten zij voor de eerste maal op zondag avond. Reeds voorde zesde maal werd de vertoning op het Stationsplein verzorgd, zodat we hier stilaan van een goede gewoonte kunnen spreken. De buurt wordt er flink mee geholpen want het Station loopt normaal leeg ten voordele van het centrum. Toch was er nog een enorm verschil tussen de twee avond-optredens. Zondag moesten de Gilles het stellen met een witte verlichting. Het gebeu ren was wel aardig om zien, maar in vergelijking met de maandagavond was het «triestig». Op het Stationsplein stonden inderdaad veel gekleurde lichten opgesteld. Met het supplement van de stadsverlichting, werd het een uitzonderlijk gebeuren. On danks de zware inspanningen die de leden gedurende de twee dagen reeds geleverd hadden, gaven ze toch nog drie ronde dansen weg. Hier werden niet minder dan 600 kilo appelsienen verdeeld. De rustpauzes werden eigenlijk niet voorzien voor de dansers (hoewel ze ook eens blij waren te kunnen uitblazen of iets te kunnen drinken), maar wel voor de muzikanten. Ze spelen uitsluitend Gilles-mu- ziek. Er zijn momenteel slechts 26 verschillende deuntjes be kend, die alle gespeeld worden tijdens de karnavaldagen. Ei genlijk is slechts het trom-ritme van belang, maar door de begeleidende muziek wordt het geheel aantrekkelijker om naar te luisteren. Wij noemen er enkele titels, die zeer gekend zijn: Le pas de charee, le petit jeune homme de Binche, Polka- marche... Hoewel het bestuur van deze groep in goede verstandhouding beslissingen kan treffen, zijn er toch wel problemen. Vooral financieel zitten ze niet zo rooskleurig... Sekretaris Ronny De Bruyn gaf ons een kleine toelichting: de groep ontving een eerste prijs buiten wedstrijd ten bedrage van 110.000 fr. Maar... hiervan wordt een 50.000 frank aan kleding, een 60.000 frank aan appelsienen en ongeveer 50.000 frank aan de muzikanten betaald. En dan moet de vereniging nog een heel jaar verder werken. Er zijn nog allerlei kleinere kosten... Zij krijgen wel een speciale subsidie van de stad. maar het blijft toch een zware last! En ramp boven ramp: dan komt er nog kritiek! Zij krijgen na een karnavalstoet wel eens «gebroken ruiten» op hun nek. Nu ja. de vereniging is fors verzekerd tegen dit onge lukje. maar vaak werd het niet veroorzaakt door een lid van de Gilles. Zij moeten onderarms gooien en verstaan niet hoe zó een ruit zou kunnen stuk geraken! Maar kom: dank zij sekretaris De Bruyn wordt alles tot in de kleinste details gere geld. Hij verdient hiervoor (volgens een mede-bestuurslid) een speciale pluim. Die krijgt hij zeker van ons! Wat minder geweten en nooit gepubliceerd werd is de werking van de groep na karnaval. De voltallige vereniging gaat over morgen een bezoekje brengen aan vier «mizerie-huizen».Door een optreden, zonder hoed maar met geschenken, gaan de Gilles de mensen even opvrolijken. Dit kan gerealiseerd worden door de steun van vier personen: Her man De Winne (ondervoorzit ter). Urbain D'Haese (peter van de groep). Remi Van Vaeren- bergh uit Erembodegem en verbruikzaal Corthals, beide simpatisanten van de groep. Het programma ziet er als volgt uit: om halftwee wordt het Sint-Lieven (OCMW-) zieken huis bezocht. Rond drie uur wordt de groep verwacht in Sint-Job, Een uur later treden ze ts van leid is zaltra- tan de in het larom d vol- WL Wie het Ros Balatum achter de reuzen zag opdoemen in de Karnaval stoet, werd plots getroffen door een grote schoonheidsfout Het paard werd nl. getrokken door een traktor die er nauwelijks een paar meter vóór gespannen was. Dit leek ons eigenaardig omdat de tendens al jarenlang is: het paard rijklaar te krijgen, zodat het op eigen poten de stoet kan uitdraven. Daarvoor had ons stedelijk Ros ook nu weer een heelkundige bewer king ondergaan, en was in zoverre hersteld dat het zonder hulp van een trekker de baan op kon. 's Morgens had Keizer Kamiel zelfs nog op de BRT de loftrompet over dit paard gestoken, en vermeld dat het vorig jaar volledig op eigen krachten de stoet had uitgereden. Dat dit niet gebeurde verwekte wel enige verwondering in karnaval- middens waar we deze informatie haalden. Maar ook de toeschou wers hekelden deze fout in uitroe pen als «'t paard ligt weer in panne, het moet weer getrokken worden» of «'t kan weer niet meer voesj». Misschien herinnert men zich nog dat het Ros Balatum vorig jaar na de stoet een lichte aanrijding had met een verkeerd geparkeerde auto. Dit jaar kon het kantoor dat alle karnavalwagens verzekert, geen polis meer verstrekken aan het Ros Balatum, ook al omdat dit paard geen nummerplaat draagt (maar zo zijn er nog heel wat wa gens) Het paard moest dus ge trokken worden. Er werd bevel ge geven om de Klepelmaaier te de monteren van de traktor Maar in tussen bleek dat 0M0B (de Onder linge Maatschappij van Openbare Besturen) dat voor het 'Ros Bala tum wèl een verzekering kon afge sloten worden Het bevel om de Klepelmaaier te demonteren werd niet ingetrokken, wel werd in tegendeel het verzekeringskontrakt (dat dan toch voor het paard zelf was opgemaakt) gewijzigd Zo werd dan toch een traktor vóór het Ros Balatum gespannen, met ironisch genoeg achteraan op de traktor nog de plaat «Verbo den achter de maaier te lopen. Doodsgevaar». WL Wantje Van Oost werd door de Hopprinses tot Bierprins gekroond. (SJ iemand kan de Aalsterse Gilles meer wegdenken uit het imavalgebeuren in onze Keizerlijke Stede. De groep hoort er nu nmaal bij en moest ze mankeren, zouden vele Aalstenaars rbolgen zijn. Maar weten diezelfde mensen wel wat er bij voorbaat lemaal moet gepresteerd worden om het mogelijk te maken te innen genieten van de Gilles-dans. beiren srondedans onder een feeërieke belichting. (SJ) feit is ook dat de mensen na |feee dagen intensief optreden moe. maar bek-af zijn. jergelijken we even met Binche. aar treden vier Gillesgroepen p. meestal samen en niet langer kn één dag. Bij ons zijn de 31 ^nsers (met hoed). 24 orkestle- 16 appelsienendragers en 8 ceremoniemeesters gedu- rinde meer dan zeven uur in de weer. Ondertussen hebben ze 3.500 kilogram appelsienen (on geveer 42.000 stuks) naar de omstaanders gegooid. Ze treden drie uur op in de zondagstoet, dansen zondagavond op de Grote Markt gedurende ander half uur, worden- 's maandags weer verwacht voor de anderhalf uur durende stoet en vertonen de •folklore op dezelfde avond op an den og een velste. Is naar ns En-

De Voorpost | 1979 | | pagina 17