In het voetspoor van JAAC0V... doorheen ISRAEL^ 'fjËi JAARVERSLAG STEDELIJKE RAAD VOOR JEUGDVORMING PALOKESPAP de gansj e middel- groe e binnen- nden Kinneze loed- 24 netjes gedrukte bladzijden in een hoopvol groene kaft... De stadsdrukkerij heeft het dan eindelijk toch voor mekaar gekregen. Het jaarverslag van de stedelijke raad voor jeugdvorming, voorzien voor half november, is er!! Wie dit jaarverslag doorneemt, komt onder de indruk van wat in dat ene jaartje gepresteerd werd, de opgestapelde energie voor de toekomst, en de samenwerking met gemeentebesturen, die gewis zeker vlotter verloopt dan in de modale Vlaamse gemeente. Wei en wee Voor wie er allemaal niet van zo nabij bij betrokken is: initiatieven als het van de kristel ijk-geïnspi- reerde verenigingen. Dit wil zoveel zeggen als dat af stand genomen wordt van paalde verenigingen, en op de onderbezetting in ge vormde werkgroepen als: «subsidiering en dienstver lening», «jaar van het kind», «speelpleinen»... In dit ver band merkt Michel .pok'op dat de vermoede represen tativiteit van de vertegen woordigers niet altijd reali teit is, vaak is in de vereni gingen slechts één persoon op de hoogte van de- beslis singen (de zgn. vertegen- Een uittreksel van het verslag bij deze foto van Guido Moens: «Oorspronkelijk vergaderde men volgens de traditionele struktuur, het bestuur vooraan in de zaal. Men stapte hiervan af en ging vergaderen in kringvorm. Iedereen voelde zich op deze manier meer bij de zaak betrokken, en deze vorm van vergaderen leek ons meer demokratisch. Nieuw was ook de idee om in elke algemene vergadering een informatief gedeelte in te lassen, dit om de vergadering voor iedereen zo interessant mogelijk te maken. Deze onderwerpen kunnen van uiteenlopende aard zijn.» (Op foto: in kringvorm kijken naar informatieve diaatjes van de vakantiejeugdateliers.) Jeugdservicecentrum, de vakantiejeugdateliers, de -vervoerservice, de materia- lenuitleendienst... Verwor venheden voor de Aalsterse jeugd zijn dat, die pas sinds de installatie van deze jeugdraad het licht zagen. Of dat dan allemaal zo vlot verlopen is in de voorbije twee jaar? Er waren zeker momenten waarop de must van eensgezindheid zoek was. Het zoeken naar een goede stemmenverdeel- sleutel, de vervoerservice- wijzigingen...het zorgde wel voor heibel en blokfor- maties. Dat schijnt of is nu van de baan, en op de pers- konferentie op 20 februari verklaarde bestuurslid en KAS-VKSJ-vertegenwoordi- ger Geert De Moor dat de CVP soms misbruik maakt CVP-interpellaties in de ge meenteraad, zogenaamd ter verdediging van de kristelij- ke verenigingen. Anderzijds schrijft voorzit ter Michel De Gols in zijn voorwoord nog: «Spijtig ge noeg moeten we vaststellen dat de belangstelling van sommige jeugdorganisaties blijkbaar nauwelijks verder reikt dan de eigen groeps belangen en dat er slechts weinig interesse inzet op gebracht wordt voor het al gemeen jeugdbeleid, voor de werking van de jeugd raad, voor de niet-georgani- seerde jeugd en voor de kleinere groepen met be perkte middelen». Hiermee wordt niet op een of meer dere «strekkingen» gedoeld, wel op het absoluut of se- lektief absenteïsme van be- woordiger) en vertegen woordigt hij zijn eigen opi nie. Toch gaat het de Jeugdraad ook kwantitatief goed. Dit kan opgemaakt worden uit nieuwe aanvragen: Jefi, Werkgroep Homofilie Aalst, Jebron-verloofdenwerking, Parochiale Jeugdraad Sint- Jozef Aalst. Wijzigingen in bestuur Het bestuur van de Jeugd raad, kende al meerdere wij zigingen, wat normaal mag geheten worden bij jeugdor ganisaties. Momenteel ma ken er deel van uit: Michel De Gols (voorzitter), Jan De Decker, Dolores Baïta, Pa trick De Smedt, Claude De Smet, Wim Nijs, Ann De Veylder, Emmie Van Malde- ren, Gi Van Moesieke, Geert De Moor. Een open kandi datuur (nl. van de niet- strekkingsgebondenen) zal op de Algemene Vergade ring van 7 maart ter stem ming voorgelegd worden. Jeugdraad-stadsbestuur Het merendeel van de advie zen van de jeugdraad werd gunstig onthaald door het stadsbestuur. Zo b.v. het gebruik van de subsidiegel den door een gemeen schappelijk organisme, de inrichting van een jeugd- kamping-jeugdvormings- centrum op de Zandberg (Aflligemdreef). Niet inge gaan werd op een advies om op de begroting van 1978 een subisiéringsbedrag van minstens 1.000.000 fr. te voorzien (argument: ook in gndere sektoren werd dit geld opgetrokken). Omtrent de wijzigingen van vervoer service had het stadsbe stuur aanvankelijk zonder raadpleging van de jeugd raad gehandeld. Andere ad viezen warenjobstudenten zoveel mogelijk vervangen door werklozen, leningen van de erbarmelijke speel pleintoestand, wat doen aan jeugdwerkloosheid, aan huisvestingsnood van jeugdverenigingen verhel pen. Men streeft bewust meer kontakt na met het stadsbe stuur. Zo waren er volgende voorstellen binnen de jeugdraad: een jaarlijkse kontaktbijeenkomst van schepenkollege en bestuur van de Jeugdraad, jaarlijkse werkvergadering dagelijks bestuur en schepenkollege, een jaarlijkse kontaktverga- dering algemene vergade ring en schepenkollege. Geen van deze voorstellen zijn op dit moment gereali seerd. Wel is positief gerea geerd door het stadsbe stuur op een vergadering van bestuur, Jeugdraad met schepenen Monsieur (ambtshalve reeds lid) en Roels. Kadervorming Op de wijkvergadering Jaar van het Kind Aalst Rechter oever kwam de vraag naar subsidiëring van kadervor ming van jeugdverenigin gen naar voren. Ook al wordt van stadswege nu zelf aan kadervorming ge daan van monitoren, dan nog verwacht men dat ook de «prive»-inspanningen be loond worden. Ook op de jeugdraad is deze kwestie aan bod gekomen, en de werkgroep Subsidiering en dienstverlening werkte een voorstel uit, dat op 7 maart op de Algemene Vergade ring zal voorgelegd worden. Het projekt kreeg als onder titel «investeren in men sen». Kon kreet zou het gaan om een tussenkomst in de kadervorming van een organisatie die aangesloten is bij de Jeugdraad, plaat selijk, gewestelijk, provin ciaal of nationaal georgani seerd. Een totaal van 2500 fr. per dag zou toegekend worden aan de organiseren de instanties, en overlap ping met provinciale of na tionale subsidiering wil men vermijden. Daarnaast zal ook een «sociaal fonds» opgericht worden, gespij zigd met 15000 fr. Hieruit zullen rechtstreekse tus senkomsten betaald wor den aan personen die het financieel moeilijk aan kun nen om zich te vormen tot monitor. Een aanvraag dient hier te geschieden door de groepsleider. We herhalen, dit is een voor stel! Winkel in Kapellestraat We zitten nu verzeild in het hoofdstukje «toekomstper- spektieven». Het huis De Bolle in de Kapellestraat, waar nu al Jeugdservice centrum, Info Wegwijs en Jeugdsekretariaat geves tigd zijn, wordt binnenkort vergroot met een winkel. De garage van De Bolle zal in derdaad ingericht worden als verhuurruimte van de zeefdrukinstallatie, minibus toneelschijnwerpers, elek tronische fotostencilmachi ne, polyvalente panelen,... Tevens zal het een verkoop punt zijn van verbruiksma- teriaal zoals verf, stenci- leermateriaal, kringlooppa pier... Bij dit laatste, ten behoeve van KMO's aan stippen dat enkel jeugdver enigingen er gebruik van kunnen maken. Dit principe is reeds goedgekeurd, enkel moet nog bepaald worden over welke materialen het zal gaan. Jeugdraad Algemene Ver gadering ledereen is welkom op die vergadering, die doorgaat op 7 maart in de filateliezaal aan de Kattestraat om 20u. Op het programma: -voorstel omtrent kadervor ming (zie hoger) -wat met de subsidies van 1978: er is een voorstel om ze opnieuw in één pot te steken, wat ermee aanko pen? -aankoop verbruiksmate- riaal voor «winkel» (zie ho- ger) -een informatief gedeelte rond «hartekinderen», een aktie van de konfederatie Een nieuwe rubriek met nieuwtjes, ditjes en datjes, geruch tjes en nog veel meer voor en over Erpe-Mere. Ons geworden de statistieken over de demografische evolutie in de fusiegemeente! In 1978 werden 227 Erpe-Merenaren cjeboren (119 jongens en 108 meisjes), overleden er 205 (110 mannen en 95 vrouwen) en werden 135 huwelijken afgesloten in het gemeentehuis in de Nieuwstraat te Mere. 566 mensen verlieten Erpe-Mere (daarvan waren 22 vreemdelingen). Daartegenover staat een hoge in wijking van 817 zielen (24 vreemdelingen). Hoeft het nog gezegd dat dit vooral te danken is aan de afwerking van Groendal? Samengevat komen we dan op een stijging van de bevolking met 273 zielen (120 mannen en 153 vrouwen). Aangezien er op 31 december 1977 18.522 mensen woonden in Erpe-Mere waren er dat op oudejaarsdag 1978 18.795. Dat waren 9.386 mannen en 9.409 vrouwen. Dat is niet niks! Voor wie het nog niet wist; het gemeentebestuur schrijft een subsidie uit voor elke vereniging (of groep verenigingen) die iets op het getouw zetten in verband met «Het jaar van het kind».. In 1979 vanzelfsprekend. In de laatst verschenen C.V.P.«berichten van Erpe- Mere (met een heel toepasselijke zwart-gele voorpagi na) vindt deze partij het jammer dat de Leedse Jules Henderickx bij de V.U. werkzaam is. Diens broer, Mar cel, is namelijk aktief in C.V.P.-middens. En gij nu. Het Palokespad, wandelpad van jeugdhuis Dido en V.T.B.-V.A.B. Erpe is nog geen jaar oud. De gemeentepro minenten hebben zich op de opening in hun beste kleedje getoond. Maar achteraf, niemand geeft nog speciale aan dacht aan die bijzondere dag, bieek de wegwijzerplaat op een slechte plaats te staan. Alhoewel er oorspronkelijk toe stemming was gegeven om het bord daar te plaatsen. Dido moest het bord weghalen. De gemeentediensten zouden het later op een andere plaats aan de kerk te Erpe terug plaatsen. Voor wie het nog niet wist; het bord staat reeds maanden te wachten op die plotse aanpak. Wie als wande laar de omgeving van de Erpse kerk uitgekamd heeft naar dit orientatiebord; het staat aan Dido tegen de gevel te wachten op de mannen die specialist zijn in het zoutstrooi- en. Blijkbaar heeft Marcel Lievens, de beroemde motorrij der uit Mere, plannen om na de winter een ritje te maken naar de poolcirkel. Enkele maanden later zou hij dan ontschepen om Amerika te doorkruisen van zuid naar noord. Hij zal de fiets van Lucien Van Impe meenemen voor in de Andes. Of is dat ook een gerucht? De wijken van sociale woningen in de gemeente hebben nu vrijwel allen een feestkomitee, wijkkomitee of ander komi- tee. Groendal zal dit jaar op dat gebied zijn eerste aktivitei- ten ontplooien. In wijk 't Cauter te Erondegem zit men echter met de handen in het haar. Na de minder goed gelukte feesten van vorig jaar hebben enkele harde werkers hun ontslag gegeven De overblijvende leden van het feestkomi tee zijn nu koortsachtig aan het zoeken naar nieuwe krach ten. van liberale jeugdverenigin gen ten voordele van hart- patientjes in het kader «Jaar van het Kind». Deze aktie wil geld opbrengen in het weekeinde van 19-20 mei voor de vzw Hartekinderen die er een kliniek en een po- lykliniek voor die patiënten wil mee bouwen. Methode: gebruik van dia's en film. Zandberg Vermelden we nog dat het Zandbergprojekt (jeugd- kamping) vooreen groot ge deelte ten laste zal vallen van het Kommissariaat-Ge- neraal voor Toerisme dat immers 60% van de wil betalen. De dus maar voor 40% van miljoen frank moeten gen. Volgende week krijg je meer achtergrond bij tekinderen» in dit blad. I Wanneer de Belgian Printer Trotters te TEL AVIV toekwamen werden zij verwelkomd door een kort, betrekkelijk geblokte jonge man van rond de dertig met een volgroeide ringbaard die in een keurig nederlands Sha lom toeriep en zich direkt voorstelde als JAACOV die ons tijdens de 15 daagse tocht doorheen Israël zou voorgaan en begelei den. Direkt wisten we dat hij zijn land Israël zeer liefhad en dat hij hoopte ons, na de rondgang te hebben overtuigd dat dit kleine, maar zéér afwisselend land ons ook zou hebben bekoord, temeer daar wij van bij zonsopgang tot 's avonds laat zouden ge- konfronteerd worden met alles wat de Bijbel in het nieuwe Testament ons hadden voor gehouden, maar bovendien zouden onder vinden hoe van hieruit niet alleen het Ju daïsme en het Christianisme maar ook nog de Islam hun godsdienstige uitstraling over gans de wereld, sedert vele, vele eeuwen brachten. Jaacov verheugde er zich in dat Andri DELRUE en de Printers ook de tekst van de 12 verspieders uit de Bijbel hadden beluis terd wanneer de Heer tot Mozes sprak (Hfst. 13 vers 1 en 2) -Zend mannen uit om het land Kanaan te verspieden- en vers 13 tot 17: -en Mozes zond hen uit: zeggende: Trekt hier het zuiderland in en trekt op naar het bergland en ziet hoe het land is en of het volk dat erin woont sterk is of zwak, klein of talrijk, en of het land waarin dit volk woont, goed is of slecht, hoe de steden zijn... of het in leger plaatsen woont dan wel in vestingen en of het land vet is of schraal, of er bomen op staan of niet, weest moedig en neemt van de vrucht des lands mede-... Nog voor onze bagage van het Sabena - vliegtuig in onze Daphne - toerbus geladen was kenden we dus onze opdracht... en het zou een zeer gevuld programma worden... De Printer Trotters zijn over het algemeen niet van een kleine opdracht vervaard en ze hebben reeds vele landen en kontinenten doorreisd maar nooit... echt waar... nooit tevoren hebben ze zulke volledig - ge slaagde verkenningsopdracht vervuld. Gans Israël hebben ze doorkruist... en wanneer, nog enkele jaren terug, een reis doorheen het vroegere Palestina het zo genoemde Heilige Land uit de Bijbel nog met enorme moeilijkheden gepaard ging dan is zulks nu niet meer het geval Het steeds jaarlijks groeiende getal toeristen uit alle werelddelen geeft dit land in volle uitbouw op toeristisch gebied een voorname plaats, en de evolutie van gans het politiek gebeu ren brengt een verkenningstocht een scherpe aktualiteitstint die de belangstelling nog sterk doet toenemen. Voor heel wat hedendaagse toeristen uit ons land blijft echter het bezoek te veel beperkt tot... datgene wat wij destijds over Jezus en zijn Apostelen geleerd hebben in «onze» lessen van gewijde, of «bijbelse» geschie denis. Het is voorwaar een hele belevenis dat voetspoor te kunnen volgen maar toch hebben wij niet alleen Mozes nagelopen in de Sinai woestijn, niet alleen is onze tocht gegaan over Betlehem en Nazareth en gans Galilea en de Via Dolorosa te Jerusalem maar bovendien hebben we de aktualiteit- spolitiek gevolgd doorheen Sésjordanië of de Golan-hoogte tot bij de UNO- grensposten niet alleen hebben we de bronnen van de Jordaan en in het North hotel van Qirval SHEMOSA gelunchd zon der door de Libanese stootbrigades veron trust te zijn, maar zijn we over AKKO en HAIFA en TEL AVIV-YAFO doorgelopen naar EILAT aan de Rode Zee en hebben we van daar uit de SINAI overvlogen naar het Klooster van Ste Katharina op de 2273 m hoge SINAI - berg indeGebel Musa om dan weer tot het uiterste zuiderse puntje aan de Shaal van Tiran, de beruchte smalle door gang van de EILAT en AKABA - havens te verkennen en Shar el Sheim (of het huidige spookstadje Ofira) te bezoeken. Dus niet alleen de aloude geschiedenis van Mesopotamië en het Semi|tische rijk van 3000 jaar vóór Kristus met de na hen ko mende Kanaanieten en Hebreeën hebben we in gedachtenis terug beleefd maar thans we ten we ook beter hoe en waarom de bijbelse Filistijnen er Ashkelon en Gaza en Ashdod als steden hebben ingeplant, hoe koning Sa lomo, voorafgegaan door David, Jerusalem tot hoofdstad uitriepen en er de Tempel bouwden terwijl hij uit de kopermijnen zijn fabelachtige rijkdom putte. Dichterbij maakte Pompeus van dit land een Romeinse provincie en we her-vinden de meer ge kende namen van Herodes, Pontius Pilatus en Kaiphas... en we st-ppen met snelle schreden in het nieuwe Testament... herin neren ons Keizer Constantijn de Grote die het Kristendom (eindelijk) erkent en dan volgen weer de Kruisvaarten, met de Tur ken en de Egyptenaren. En plots zijn we héél, héél dichtbij.de periode van het en gelse mandaat en 1948 (14/5) Israël onaf hankelijk... een land dat reeds 30 jaar op oorlogsvoet leeft maar intussen bouwt en bouwt en bouwt aan zijn toekomst. Het land van Weismann en Ben Goerion en Levi Eshkol en de Grote dame Golda Meir en de huidige Camp David onderhandelaars... Dit land hebben we van W. naar O. en van uiterst W. naar uiterst Z. doorkruist en tel kens meer en meer kwamen we in bewon dering voor de ijver, de onverdroten taaie wil en de onvergelijkbare enthousiaste toe wijding van jong en oud. Doorheen die ganse oude en nieuwe ge schiedenis heeft AACOV ons begeleid.en steeds verteld en steeds verduidelijkt wat dit alles voor zijn volk betekende.en we heb ben véél, héél veel begrepen van datgene wat tot op heden voor ons allen onverklaar baar was. We hebben begrepen die volkengroei van amper 850.000 in tot meer dan 4.000.000 kon toenemen, hebben begrepen waarom dit dolende opgejaagde joden-volk vanover de wereld in dit stukje land langs de landse en rode zee met zijn twee zeëen de dode zee en het voor hen omgedoopte meer van Galilea met zijn sen en stenen en woestijn... toch een loofde land van melk en honing kan den... met zijn bilbontsim en zijn mosha- vim... met zijn dagelijkse angsten en ningen maar met zijn Shalom, Lehitrast... tot weerziens! span jn c

De Voorpost | 1979 | | pagina 18