Lp Een blik achter het Leedse karnavalgordijn achtuilen staan aan de dop Majoberkens den toer de zwans Proefbuiszoezoezoekertjes De Keelblussers op zwier met de Muppets Ratten en muizen spertelen tegen AARHEEN OP DOLLE LEEDSE DAGEN DIT ZAL DE LEEDSE KARNAVALSTOET U BIEDEN De Voorpost - 2.3.1979 - 19 Vorige week hebben we een eerste tipje van het Leedse karnavalgordijn heel even opgelicht en U hebt daar toen zes karnavalgroepen kunnen bewonderen. Alvorens nu zondag 4 maart het karnavaldoek definitief open gaat, lichten we opnieuw een tipje ervan op, om ook te kunnen zien wat de andere tien groepen in hun schild voeren. U krijgt dus het verhaal van de Papegemse Pottepakkers, de Zoezoezoekers, De Leedse Kalveren, De Rembrandtkluddens, de Gaasgevers en de Keelblussers. Naast het levensverhaal van deze Leedse karnavalgroepen, krijgt U ook de volledige samenstelling van de stoet en de gevolgde wegwijzer, zo kunt U uw favoriete groep gaan bewonderen en aanmoedigen volgende zondag 4 maart MON D.G. de Smetleedse Nachtuilen is er één werker en zijn er negen kijkers. side Jaar van den Dopper», dit is het onderwerp van de Smetleedse ledejaarskarnavalgroep De Nachtuilen. In Smetlede wilde men mee met de stupide jaar-historie van het Ministerie, maar dan wel in de navalperiode. Inderdaad, het is de bedoeling van de Smetleedse htuilen om in de stoet eens lekker de spot te drijven met gans dat imercieei gedoe van het jaar van het Dorp, van het kind, van het liurschoon, van het vrouwelijk schoon, en die ganse rimram die daar geweven wordt door onze Ministeries. zi endien zochten de Nachtuilen n 1 een gepast spotonderwerp om zofuin Jaartje te voegen en ook lag de keuze voor het grijpen, in de werkloosheid in ons je, maar vooral in onze kon- serieuze vormen aan het (ptfinemen is, wensten zij de vele ipers een hart onder de riem te De bedoeling van hun irvan den Dopper» is dan ook aandacht te vestigen op het ijnend werkloosheidspro- m dat niet fundamenteel aan- wor- isha pan- gepakt wordt, maar slechts met lapmiddelen van onze Minister Spi- taels, een ingenieus tekenaar, die allerlei plans tekent en ze dan nog naar zijn naam noemt. De Nachtui len zullen dan ook al de doppers een plaatsje geven in het Plan Spi- taels, zij zullen moeten werken aan het projekt: karnaval-vieren. Dat belooft in ieder geval Deze Smetleedse karnavalgroep, die zo'n 25-tal leden telt, bracht vorig jaar voor haar eerste karna- valiaar een geslaagde persiflage op onze gemeentelijke brandweertoe standen. Zij werden hiervoor be loond met een behoorlijke zevende plaats. Bij de oprichting van deze groep werd er een extra steuntje gegeven door de twee Smetleedse gemeenteraadsleden in Groot- Lede, namelijk schepen De Paepe en raadslid De Gendt. Zij werden hiervoor bedacht met de titel van ere-voorzitter. Als voorzitter funk- tioneert Johan De Paepe, als on dervoorzitter is Jozef Corrijn aktief, het sekretariaat wordt dagelijks ge leid door Marce Hanssens en aan de financiële touwtjes wordt door Rudolf Hanssens getrokken De mannen van Onder den Toren, hun lokaal, weten beslist wat karnaval is. (ajoberkens hebben er reeds twee karnavalstoeten in Lede wel te taan, opzitten. Hun eerste jaar was 1977 waarin een lekker Majo- o lensbier gebrouwen werd in hun Majoberkensbrouwerij. Dit brouw- i>4}|was goed voor een tiende plaats dat jaar. Vorig jaar behaalden zij achtste plaats met hun Roodbaard en zijn zeerovers. Zij hadden leen prachtige roversgaljoen gefabriceerd. Hiermee behaalden zij "len Lede namelijk in Wichelen en Oudegem prachtige plaatsen. Ideljgroep werd gesticht door drie nen- nden die het karnavalbloed op leze loede plaats voelden stromen, rot waren Marcel Cobbaut, Norbert be-flonge en Johny Van Hecke. En een beetje met deze voornamen spelen haalt er wel ergens de n van de groep uit te voor in Deze drie voornoemde stu- aan de Majoberkenskar oefe- respektievelijk de voorzitters-, ekretaris- en de schatbewaar- ifunktie uit. Hun lokaal was pronkelijk café De Ton, maar aar verhuisden zij naar café 't ken, ten huize van hun sekreta- hun vijftien leden vormen zij Ihechte vriendenkliek die nogal eens op de zwanzerstoer gaat Bij het zoeken naar een onderwerp werd dan ook gedacht ook met kar naval maar even op de zwanstoer te gaan. Wanneer past dit inderdaad het best dit te doen dan met karna val en aangezien het hun speciali teit is, zullen ze er met karnaval nog wel een serieus en passend schepje bovenop doen. Het wordt een zwanspartij op zeer hoog niveau onder het officieel motto «Toer de zwans». Maar wee diegene die er niet met een zwanzersgezicht zal bijstaan op de bewuste zwanzersfeestdag vol gende zondag 4 maart, want die zal door de Majoberkens prompt een zwanzersneus op zijn lijkbidders gezicht gezet krijgen en die zal dan wel moeten meezwanzen met al het gezwans van de Majoberkens Maar ook al wie der zin in heeft om volgende zondag eens lekker te zwanzen wordt hartelijk met open zwanzersarmen ontvangen door de Majoberkens Het wordt ene grote zwanspartij Dat zal dus beleven voor ons droog zwanslede Zij zullen dit jaar voor de tweede maal van de partij zijn in het Leedse karnavalgebeuren. Zij noemen zichzelf dan ook nog een jonge groep, maar zij gebruiken nog een woordje meer, het woordje «gelukkig» staat er nog voor. De reden van hun geluk heb- jaar vooral gespecialiseerd in ben wij niet kunnen achterha- 1 len. Is het omdat ze jong zijn, of omdat zij twee jaar bestaan en dus het moeilijke geboortejaar overleefd hebben, of is het om dat ze een internationale er kenning genieten? Wij weten het niet, maar zij zijn wel de enige Leedse karnavalgroep met internationale allure. Want in hun korte bestaan namen zij reeds deel aan verscheidene internationale manifestaties. Een greep uit het rijkgevuld palmares; Rio de Janeiro 1978, Oljst 1978, Las Vegas Lente 1978, Shaba mei 1978. Zij moesten uiteraard ook heel wat uitnodigingen weigeren zoals de kroning van Keizer bokassa, de 11-november- parade te Brussel, een optre den in het Witte Huis te Was hington samen met IDI AMIN DADA. Hun eerste karnavaljaar trok ken ze op zwier met Jacques Brei. Met zijn 13-nen, een mys terieus aantal inderdaad, heb ben de Zoezoezoekers zich dit alchemie, zwarte kunst en to venarij. Zij zijn er in geslaagd om reeds begeerde vruchten te produceren ondanks de korte opleidingsperiode die ze geno ten hebben. Tot hun allergroot ste delikatesse behoren «proefbuisbabies». Met deze produkten zullen zij zich dan zondag aanstaande in de kar- navalstoet begeven. Voor de gelegenheid zullen zij de vruch ten van hun zwarte magie aan de lopende band produceren. Deze lopende-band - produktie zal wel een serieuze voorraad aan «proefbuisbabies» opleve ren. Dit zal evenwel geen pro bleem vormen, want zij zijn zin nens deze na de karnavalfees- ten te recycleren en te verwer ken tot plastiekzakken. Met deze zakken zullen zij dan op zoezoezoek gaan naar een on derwerp voor de karnavalstoet van volgend jaar op zondag 24 februari 1980. So long zeggen de Zoezoezekers, of beter tot overmorgen. Het werd na vorig jaar voor de Keelblussers een heel moeilijke karwei om hun karnavalonderwerp zodanig vast te leggen dat zij hun reputatie, die zij in de karnavalstoet vorig jaar gekre gen hebben, alle eer aan doen. Hun opvoering van hun ode aan King Elvis werd algemeen beschouwd als de meest ge slaagde realisatie van de Leedse groepen. Hun eerste plaats stond buiten verdere diskussie. Zij was meer dan verdiend. Deze eerste plaats betekende de entoesiaste Keelblussers. wel een enorme stimulans voor Vrij vlug na karnaval werd naar een onderwerp gezocht. Dit maal gaat men niet in de showwereld zoeken, maar wel in het televisiewereldje. Meer bepaald één van de meest be ken programma's werd tot on derwerp genomen, namelijk The Muppets. Een onderwerp dat zich zeker leent tot heel wat verbeeldingsrijke realisaties. Maar het zou zeker verkeerd zijn dit te onderschatten. Wa ren de mogelijkheden enorm, om er werkelijk iets op niveau van te maken stond er de ak- tieve Keelblussers een zeer zware taak te wachten. Maar Kermit, Miss Piggy en tal van andere Muppetetjes verwekten bij de kreatieve Keelblussers zoveel scheppingskracht, dat er onmiddellijk entoesiast te genaan gegaan werd. Gedre ven op de vleugels van het suk- ses werd met de dertig Keel blussers intensief gewerkt om hun televisiestaridee in een kamavaleske vorm te gieten. Maar ondanks de drukke werk zaamheden werd toch nog de tijd gevonden om eveneens ak tief mee te werken aan twee andere belangrijke karnavale- venementen, namelijk de Miss Bette-verkiezing werd het bo vendien nog een schot in de roos, daar Martine Baeke de ti tel in de wacht sleepte op over tuigende wijze. Hun kandidaat-Prins karnaval Luc Janssens moest het op zijn be- urtslechts met twee luttele pun tjes afleggen tegen de tot Prins verkozen Willy Melkenbeeck. Voorzitter Luc Roobaert en zijn mannen en vrouwen uit de Grimsby zullen het op karna- valgebied ongetwijfeld nog meerdere jaren waar maken. In kamavalmiddens worden zij trouwens opnieuw aanzien als de te kloppen groep in de kar navalstoet. Dit was de figuur die de Keelblussers vorig jaar naar roem en een eerste plaats leidde, (archieffoto) De Sperteleirs uit Oordegem is één van de drie nieuwe Leedse karna valgroepen die dit jaar in de stoet zullen optrekken. Er is wel een heel speciale dimensie verbonden aan de deelname van deze Oordegemse groep aan het Leedse karnavalgebeuren. Tot nogtoe heeft Oordegem op gebied van karnavalvieren nog geen enkele ervaring. Nu de fusie met Lede een feit is, wil men daar in Oordegem toch iets doen ter gelegenheid van één van de grootste feestelijkheden van Lede. Het is de bedoeling om stil aan Oordegem zo naar Lede te krijgen, daar het geen zin heeft zich nog verder van de fusie te distan- ciëren. Deze is nu eenmaal een feit waaraan niets nog kan veranderd worden. Om op karnavalgebied te Oordegem iets van de grond te krij gen is dat wel een hele opgave. Nooit heeft er te Oordegem enige aandacht bestaan voor dit volks feest. Met de oprichting van hun karnavalgroep willen de Spertei- leirs, na hun aktie bewust een reak- IDAG 2 MAART uur: Doop van de praalwagen van de Sleuren iRDAG 3 MAART uur: 4de kinderkarnaval in de zaal van de Maricollen, met 'erking van Tante Terry. Organisatie «Orde van de Hovaar- .eedse Boer» uur: 1ste Kioderkarnavalstoet, met begeleiding van de Ko- '.e Harmonie St.-Cecilia uit Lede Wegwijzer: Reymeersstraat. ilstraat. Julius de Geyterstraat. Hoogstraat. Dorp. Orgamsa- Orde van de Hovaardige Leedse Boer» uur- Karamellenworp vanop de tribunes op het Dorpsplein. Kkiizenden franken prijzen. Organisatie «Gemeentelijk Feest- lee». 0 uur: Ontvangst op het Kultureel Centrum van Prins Karna- Miss Bette, Keizer Padova en tal van karnavalprominenten en eentelijke gezagdragers. Organisatie «Gemeentelijk Feest- tee» 0 uur: Rondgang met fanfare van het Feestkomitee met Prins aval. Miss Bette, Keizer Padova en de Leedse karnavalgroe- Organisatie «Gemeentelijk Feestkomitee» 20.00 uur: Verkleed Scoutsbal in de zaal Volkskring. 20 00 uur: Verkleed karnavalbal in de zaal Lelie ZONDAG 4 MAART 14.30 uur: Rondgang van de Kavalkade langs Mairveld, Vijver straat. Rammelstraat, Dorp, Nieuwstraat. Olmendreef, Kasteel- dreef, Markizaatstraat. Stationstraat. Kasteelstraat, Kasteeldreef Dorp (tribune en jury), ontbinding. Organisatie «Gemeentelijk Feestkomitee» 15.00 uur karnavalbals in de zalen Lelie. Den Bonten Os en De Klub 19.30 uur: Prijsdeling voor de Leedse groepen in het Kultureel Centrum MAANDAG 5 MAART 16.00 uur: Boerenmaandag Rondgang der Leedse groepen Vorming: Bosstraat Wegwijzer. Bosstraat. Steenstraat, Broeder de Saedeleerstraat. Nieuwstraat. Dorp. Kasteelstraat Kasteeldreef ontbinding Organisatie «Orde van de Leedse Hovaardige Boer» tie uitlokken, dus dat er een tweede Oordegemse karnavalgroep zijn kop zou komen opsteken. De Sper teleirs zeggen daar zeker niet vies tegenover te staan, maar wel niets liever te wensen. De naam van de nieuwe groep ligt niet zozeer voor de hand op het eerste gezicht, maar wie de voor geschiedenis kent, begrijpt dit ze ker. De Sperteleirs is de verkorte naam van de oorspronkelijke be naming «Tegensperteleirs», hier mee duidelijk hun afkeer tegen Lede illustrerend. De stuwende fi guur achter deze eerste Oorde gemse karnavaltelg is Benonie Van den Steen, die er ook voor zorgde dat de groep met de eerste niet- Leedse karnavalprinskandidaat naar de verkiezing kwam afzakken. Ook dit is al een hele prestatie op zijn eigen. Dit is allemaal pioniers werk voor karnaval te Oordegem Het onderwerp dat de zowat 20 Sperteleirs zuilen uitbeelden gaat over de Oordegemnaren, of beter gezegd de Ratten en de Muizen, zoals zij politiek genoemd worden, die zich door de grote Leedse slok op laten vangen hebben. Dit tema zal uitgebeeld worden op een grote platte wagen waarvoor de heer De Dijcker gezorgd heeft. Het wordt ongetwijfeld een interessante Oor degemse première A. Politie B Reklaamstoet C. Politie 1Harmonie St. Cecilia - Oordegem 2. Keizer Padova 3. Hof der Prinsen 4Orde van de Leedse Hovaardige Boer 5. Miss Bette en Ere Dames 6. Prins Willy met gevolg Luc en Johan 7. De Brassers - Zuivelcentrale en Brandweer 8. De Papegemse Pottepakkers - Karnavalzotten 9. De Sleuren - Het jaar van het kind 10 De Zoezoekers - Proefbuis Baby's 11Reuzenpaar Markies en Markiezin De Bette 12. Harmonie St. Cecilia - Lede J3. De Wichelse Schoeërs - 25e jaar T.V. '14. De Sperteleirs - Ratten en Muizen 15. D'Omeugvallers - Omeugvallen 16. De Hels Kluddens - De wonderbare boot 17 De Majoberkes - Tour de Zwans 18. Harmonie St, Martinus - Oordegem 19. De Jabbereirs - De grootste grapjassen van Lede 20. De Leedse Ronkers - Ronkers (kevers) 21. De Padvinders - John Travolta Story 22. De Nachtuilen - Jaar van den dopper 23. De Luchtpal- Zottegem - Doe mee en zegt nee 24. Harmonie St. Cecilia - Erondegem 25. De Leedse Kalveren - Jong Lede in Argentinië 26 De Ritzi Vrienden - Vader grijze baard show 27. De Gesduikers - Satire op de produktie van eerste Belgische tank 28 De Rembrandtkluddens - De dood van Clown 29 De Gaasgevers - De Russen 30. De Zigeuners - Zigeuners op zwerftocht 31. De Keelblussers - Muppet Show 32. Fanfare St. Cecilia WEGWIJZER VAN DE KARNAVALSTOET Vorming: Meirveld Vertrek reklamestoet: 14 uur Vertrek kavalkade 14.30 uur Wegwijzer: Meirveld (vorming), Vijverstraat; Dorp: Nieuwstraat; Olmendreef: Kasteeldreef: Markizaatstraat; Stationstraat; Kasteelstraat: Kasteeldreef: Dorp (tribune - jury); Ontbinding

De Voorpost | 1979 | | pagina 19