i PRINS WILLY I: «IK ZAL MIJN BELOFTEN HOUDEN» k BLIJ WEERZIEN NA 35 JAAR TE WANNEGEM-LEDE De Papegemse Pottenpakkers op zwier Ronkende Leedse Ronkers Rembrandtkluddens als levende klowns 5tri ;itl De Leedse Kalveren naar Argentinië Gaasgeven op zijn Russisch i SI DIEPVRIESSHOP 20 - 2.3.1979 - De Voorpost De Papegemse Pottenpakkers op hun eksperimentele tuigen waarmee ze hopen de Leedse karnaval te veroveren. De PPP zijn in niet-afgekorte bewoordingen: De Papegemse Potten pakkers. En inderdaad, de naam zegt het zelf, het is een groep uit de wijk Papegein, dus de wijk zonder straatnamen. Deze karnavalgroep zal dit jaar reeds voor de derde maal aan het Leedse karnavalgebeuren deelnemen. Het eerste jaar bestond de inbreng van deze Papegemse karnaval- feestneuzen in een prezentatie van hun eigen groep en hun lokaal café De Kat. Er liepen toen heel wat kat ten rond op karnavalzondag te Lede en nog meer katers op karnaval- maandag te Papegem. Vorig jaar sneden ze een zeer ak- tueel Papegems probleem aan, namelijk de verloedering van de Papegemse Tukmolen. Verkleed als Papegemse boerkens trokken ze met hun nagebootste houten molen de aandacht van de massa op het droevig lot dat hun windmo len te Papegem beschoren is. Dit jaar zullen ze het zeker niet in de problemen gaan zoeken, maar de Papegemse Pottenpakkers gaan eens lekker de beentjes losgooien en ongecomplexeerd karnavalvie- ren. Verkleed als een groep van 20 karnavalzotten gaan ze eens se rieus op dé zwier in Lede, maar zeker niet in Papegem, want er is geen enkele café meer op deze nochtans levendige wijk. Maar ook het oog van deze Papegemse Pot- tenpakkersfuifneuzen mag wel wat hebben. Daarom zal op hun wagen, die een heel grote halve bierton zal zijn, ook wat gedaan worden aan het vrouwelijk schoon. Daar zullen veelvuldige meisjes van plezier als lokvogels de zwierende Pottenpak kers gulhartig aanmoedigen op hun kamavalzwerftocht doorheen feestvierend Lede. Het wordt een festijn voor oog en maag, vermits de liefde van de maagd door het oog van de man gaat. De Papegemse Pottenpakkers zijn voor de rest een i)roep die het niet moeten hebben van heel wat offi ciële taakverdelingen. Gans de groep is voorzitter, ondervoorzit ter, sekretaris en penningmeester. Maar ook gans de groep werkt in tensief mee bij de totstandkoming van de karnavalrealizatie. Op offi cieel vlak wordt de stichter «Ka- miel» afgevaardigd. Voor de rest draait alles opperbest op vriend schappelijke bazis. Een nieuw geluid tussen de Leedse karnavalfuifneuzen zijn de Leedse Ronkers. De geboorte van deze groep heeft bovendien nog een heel speciale dimensie. Deze groep zag het levenslicht immers in een balzaal, dit meer bepaald in de zaal Volkskring te Lede Maar er is meer. dit was niet ter gelegenheid van een of andere doordeweekse seriebal. maar wel tijdens het bal van de «Orde van de Leedse Hovaardige Boer», het overkoepelend or gaan der Leedse karnavalgroepen. Inderdaad, een groepje kame raden van de wijk Ronkenburg trokken vol entoesiasme naar de «Nacht van den Boer». Ze gingen zich op dit reuze-bal eens lekker ammuseren. Het ene woord bracht echter het andere mee, zoals dat placht te zijn en vooral de aanwezigheid van tal van Leedse karnaval groepen sprak deze twaalf vrienden ten zeerste aan. De vraag werd opgeworpen of het niet eens de moeite zou zijn om zelf met een karnavalgroep te beginnen, ledereen bleek on middellijk warm voor de pret tige gedachte en de geboorte van de groep was een feit. Ge zien de groep kameraden voornamelijk van de wijk Ron kenburg afkomstig zijn, gingen ze op zoek naar een lokaal op deze wijk. Het aanbod is echter niet zo heel groot aldaar, zodat de keuze vrij vlug gemaakt was, het werd kafee Ronken burg. Met al dat ronkende ge doe was de keuze van een naam ook niet zo heel moeilijk, «De Leedse Ronkers» lag als het ware eigenlijk voor de hand Maurice Slock werd tot voorzit ter gebombardeerd en onder voorzitter werd Walter Van Hauwermeiren, sekretaris is Wilfried De Ridder en schatbe waarder Petrus Van Limber- gen. Deze stak vlug een en an der in elkaar om de groep de nodige financiële armslag te geven. Er werd zelfs nog vlug een bal georganiseerd op 10 februari in de Lelie. Het laatste probleem dat moest opgelost was dus een onder werp voor de stoet zelf. Maar wat kan een eerstejaarsgroep beter doen dan zichzelf eens voorstellen aan het publiek? Het onderwerp werd dus «De Ronkers». Wat is eigenlijk een ronker? In het Leedse dialektis dit de naam voor een kever Er zullen dus 2 grote kevers en zo'n 17 kleinere kevertjes in Lede rondvliegen op 4 maart. Al deze Ronkers zijn de jongere telgen van de vroegere be roemde Wolala's, met als stu wende figuur achter allen. Frans De Puydt die reeds dertig jaar in het kamavalleven staat. Een ander vertrouwd geluid in het Leedse karnavalwereldje zijn de Rembrandtkluddens. Zij zullen dit jaar voor de vierde maal deelnemen aan de Leedse karnavalstoet. Het begon allemaal in 1976 met een geslaagde satire op de wereldrekord- jacht van fietsers, grafliggers, krachtpatsers en ander zwaar geschut. Het jaar nadien maakte ze een kouwelijk uitstapje naar het ijzige Antartika met iglo's, Eskimo's en pinguins. Vorig jaar gingen ze zich nadat op plan gezet en uitgetekend. vervroren avontuur van het voorgaande jaar even opwar men en vierden dan maar kar naval in de hel. Dit feestelijk warmteuitstapje was goed voor een eervolle zesde plaats. Dit jaar zouden ze dan eens de avontuurlijke toer opgegaan zijn met de belevenissen van Kuifje. Alles was mooi en tijdig De nieuwe Leedse Ronkers bij hun in opbouw zijnde wagen. De Leedse Kalveren zullen dit jaar voor de zesde maal van de partij zijn in de Leedse Karnavalstoet Zij zijn inderdaad een vertrouwde verschij ning in het karnavalgejoel. Het begon allemaal met karnavalist tot in de toppen van zijn tenen, Dennis De Backer. Hij richtte één van de eerste Leedse karnavalgroepen op, toen nog de «Dennisvrienden» en zij brachten een satirische kijk op ons gemeentebestuur van toen. Het jaar nadien gebeurde^dus de wordt gemaakt met zo'n twintigtal voetbalentoesiastelingen en op nieuw wordt een belangrijke figuur uit de Leedse politieke wereld, die bovendien ook nog iets van voetbal afweet, als eregenodigde meege nomen op deze zuiderse, sportieve trip. Of de alternatieve Jong-Lede- voetbalspelers van de Jong-Leedse Kalveren er de wereldbeker zullen veroveren, blijft in ieder geval nog af te wachten, maar voor alle ze kerheid zal de begeerde wereldkup meegevoerd worden door het reis gezelschap der Leedse Kalveren. naamverandering en werd Bacchus vereerd in de stoet Via de muzikale klowns en Vicky de Viking, werd vorig jaar een ludiek reisje gemaakt naar Mexico met onze burgervader Gravez als eregenodigde. Dit jaar trekken ze opnieuw over de grote plas De -reis gaat naar Zuid- Amerika, meer bepaald naar Argen tinië. De Leedse Kalveren gaan even vanuit hun koldereske bril zien wat ons aller VC Jong Lede er daar in de Wereldbekertornooi zou van terecht gebracht hebben. De reis De entoesiaste werkers van deze groep hopen op een goeie prijs, want het is nodig. Een trip naar Argentinië maak je inderdaad niet voor een prikje. De spelersuitrus ting voor dit tornooi op hoog ni veau werd door de leden van de groep zelf vervaardigd. Terwijl de wagens met alles erop en eraan bij de fiere erevoorzitter van de groep. Boer Loos, tot stand geko men zijn. De groep heeft ook een moeilijk jaar achter de rug met meerdere kernleden die verdwenen zijn door allerlei omstandigheden. Toch werd het hoofd boven water gehouden door de ijvere voorzitter Dennis De Backer en zijn niet min der werkzame sekretaris- penningmeester en ex-prins Gilbert Lemmens. Maar een Leeds zeer stuurde de mooie plannen in het hon derd. Ze hadden geen plaats om hun idee te realiseren. Het ontbrak hen aan een overdekte werkplaats en toen deze ge vonden was, bleek deze niet voldoende groot en hoog, om hun wagen te bouwen. Er moest dus noodgedwongen iets anders uit de bus komen en de wagen moest aanzienlijk in gekort worden. Een vrij aktuele problematiek sprak hen aan, namelijk de overlevingsstrijd van de cirkus- sen in Vlaanderen. Maar om deze teleurgang toch nog enigszins op te vrolijken, werd de volle aandacht besteed aan één bepaald facet van het in tense cirkusleven, namelijk dat deel dat de toeschouwers het meest aanspreekt. Inderdaad, de klowns. Zij gaven hun on derwerp als naam «De dood van een klown». Hiermee willen zij dus de aandacht van de massa trekken op de problei tiek van de cirkussen die im daad met de dood bedrefc zijn, en dan met hen uiteraj die anders toch zo vrolif klowns. 2 en cranial at de do hi em De Rembrandtkluddens zullf als 25 klowns doorheen Leedse karnavalgewoel weg zoeken, de Pierrot met ballerina voorop. Verder woifereen deze groep van de Rembr< kundig geleid door voorzit Herman De Wolf, sekretaL. Arnaux De Kuyper, ondervoeg zitter André Kuppens en schi bewaarster Paula De Pauw. it er c ifyordt 1 lamg an de an Pa ou ke Eén van de onverwachte hoogvliegers vorig jaar, waren on getwijfeld de Gaasgevers. Niemand zou voor het karnavalge beuren te Lede durven denken hebben dat deze groep een tweede plaats zou in de wacht slepen. Het was immers pas hun eerste jaar dat werkelijk op een echte karnavalbasis hun groep de hele realisatie aangepakt had. De voorgeschiedenis van de Gaasgevers, situeert zich in de karnavalstoet, van 1977, toen Jeangsken de Stuntman in de stoet zijn stunten herhaalde. Het was een groepje dat met kunst en vliegwerk in elkaar gestoken was. Tijdens de maanden daarop werd naar een kamavalrepre- sentatieve naam gezocht en uiteindelijk kwam De Gaasge vers uit de bus. Zij zouden het eens anders aanpakken voor de komende karnavalstoet. Met hun folkloristisch onder werp Mexico werd het dus een hoogvlieger. Zeer mooie kledij, een behoorlijk afgewerkte wa gen en een smaakvolle folklo ristische dans waren de hoofd ingrediënten van hun sukses. De Gaasgevers willen zich be wust verder op de folkloristisch wegen begeven. Zij zijn van oordeel dat er in een karnaval stoet wat afwisseling moet zit ten en dat het dus niet allemaal kolder moet zijn, maar dat er ook wel iets met meer stijl tus sen mag. Daarenboven was hun sukses van vorig jaar een goeie stimulans om op de inge slagen weg verder te gaan. Maar in plaats van warme zuid erse kapriolen, zou men het nu eens in het koudere oosten van Europa gaan zoeken, namelijk in Rusland. De Gaasgevers zul len met zo'n 35 prachtigfolklo- ristisch uitgedoste Russen met aan het hoofd de Tsaar en de Tsarina door de Leedse straten trekken, en sneeuw of geen, ■ren da iroble an he ten. een heuse slee getrokken do |et was een paard zal de groep beg a" de leidenl Het folkloristisch aspe zal ook dit jaar opnieuw gea sentueerd worden met dansgroep die er de gej. stemming zal indansen. erst groep Gaasgevers werkt ze eneen goed samen, zodat dit jaar o< aamioz kon gedacht worden aktief aam c zijn op een ander front, nam lijk de Miss Betteverkiezin irt vai ir pr de Gaasgevers? worden!» F.en zaak die zeker is: Prins Willy zal zeker aanwezig zijn op den Boerenmaandag. Het zal aan hem niet liggen! Toch moeten we toegeven dat Willy geen prins moest zijn om overal aanwezig te zijn. Hij deed in het verleden reeds zijn uiterste best om op zoveel mogelijk plaatsen mee te vieren. Op het gebied van karnavalvieren heeft nog geen mens hem iets mis- Een goede week na de prins karnavalverkiezingen, konden we eindelijk (na veel vruchteloze pogingen) eventjes beslag leggen op de nu kostelijke tijd van de nieuw verkozene. Hij had wel een afspraak met twee andere Brassers uit de groep, maar ontving ons vriendelijk in zijn nederige woning. Wij vroegen hem naar zijn achteraf-indruk- ken. Het antwoord was eenvoudig: Ut en was zo goed als d'ander! Dit jaar vond ik van miineieen datMm was. Vooral mijn liedjes hebben het g« voor de heren van de gemeenteraad ten wellicht de doorslag gegeven. Maar eigcmijK, z,emj menend, moet ge dat aan de leden van de jury vragen en niet aan mij!» Een belofte van voor de verkie zing. is Willy met zijn Brassers reeds aan het inlossen.Indertijd heeft hij inderdaad verklaard dat hij. indien hij won. met zijn karnavalgroep een rondgang zou maken door alle kafees van Groot-Lede. Daaraan is hij inderdaad begonnen. Natuurlijk kan hij niet overal aanwezig zijn op dezelfde dag. De nog niet bezochte herbergen moeten nog eventjes geduld oefenen... Toch heeft hij al een slechte ervaring! In één kafee werd hij lelijk bij de neus genomen. Of zou de waard daar met dubbel krijt geschre ven hebben? Natuurlijk mogen we de bedoelde instelling niet met name noemen, maar of de Willv-groep daar ooit nog een voet binnenzet is een andere vraag... Vorige zondag werd de voetbal fan. want dat is Willy wel. speciaal geëerd door zijn vrien den van Jong Lede:om drie uur gaf de prins in hoogst-eigen persoon er de aftrap! Donder dag 22 februari ging de nieuw bakken prins met de zieken dansen in de Marikollen. Zon dag laatstleden bezocht hij met de groep Impe en Smetlede. Maar er werd wat later vertrok ken: zaterdag was hij tegen woordig op het karnavalbal van de voetbal in de zaal Volkskring F.C. Jong Lede wordt op zijn beurt bedacht: de prins schenkt de klub een mooie, nieuwe, vereerde en gewaardeerde matchbal. Dit is natuurlijk alleen mogelijk door het grote aantal sponsors, waarop Willy Melckenbeeck mag rekenen. Van de firma Faber kreeg hij een persoonlijk geschenk: een uur werk met het vernoemde merk. Maar van deze gulle persoon én van Gustje Slap kreeg hij eveneens een hoop karamellen, waaraan de Leedse kinderen zich zullen verlustigen. Van een marktkramer, eveneens een vriend, verwierf hij speelgoed duifjes, die eens opgewonden een sierlijke vlucht in cirkelvorm maken. Naast een reeks voetballen, geschonken door broer Frans Melckenbeeck. zijn er nog stylo's. 45-toerenplaatjes en... teveel om op te noemen! In de stoet zal de prins in een open wagen meerijden, geflankeerd door de eredame van Miss Bette, Miriam (van de Central). De kinderen zullen zeker wat te rapen krijgen. Of er voor de papa's bonnetjes «goed voor één pint» zullen verstrooid worden, is voorlopig nog niet geweten. Willy zegt: «Om dat te beslissen moet er nog eerst een verga dering met de groep gehouden vraagd! Zelfs al wordt hij niet uitgenodigd, Willy gaat toch, én met veel plezier. Inpikkend op de speech van zijn voorganger. Prins Gilbert I zegt Willy nog: «Dit jaar wil ik als prins eens ondervinden of het feestkomitee inderdaad zo is als het afgeschilderd is.» Een opmerkelijk feit is wel dat het dit jaar de achtste kandidaat van de Brassers is, die prins werd. Walter De Cuyper. de tweede keizer, heeft inderdaad reeds vier maal meegedaan. Gust De Mol bracht het eens tot derde en eens tot tweede. Nadat Willy vorig jaar derde werd. won hij dit jaar op een eerlijke, sportieve en glansrijke manier. Volgend jaar geven de Brassers het nog niet op: Gust De Mol zal waarschijnlijk (en bijna 100% zeker) zijn kandidatuur binnen ben lat an Gro oorstel Hun kandidate Myriam Van 1 eving i telboom legde er beslag op egemse eervolle tweede plaats, net Pril 19 haar groep vorig jaar in de ka lraat"a navalstoet. Wordt het dit ja nog een plaatsje dichter vo Knd iultureh el tots kestra rijgt. Di emene ocio-K septe ktober emnari chepei ierd we egems st uren. en krijg Op de achtergrond horen we e< ovemb bandje van Willy's verkiezing omitee suksessen. Dat bandje heeft n fad goed geholpen, zegt hij nog: kon het beluisteren wanneer zoveel ik wou. Nu nog luister ernaar: het is een plezier! ^Vvve herinnering aan die avond va^rgade zweet en zenuwen. (979 wc Tenslotte vernamen we nog da^geviS prins Willv zeker veertien dage woner intenssief en voor de spiegel zijlen dat nummer heeft ingeoefend... hrijve Melckenbeeck voetbalt bij Hkollc Melckenbeeckvrienden (e< i klub van het miniverbond Aals en speelt bij een biljartklub. d momenteel eerste gerangschil wordt. Of hij. mét zijn prinsent tel. nog zoveel aan sport kunnen doen, blijft een voorli pig raadsel. RD sidee aam t erbij o ïr wille Het weerzien tussen Marie-Therese Mendelbaum en de familie Van de Kerkchove uit Wannegem-Lede was ontroerend. Er kwamen tranen aan te pas, wat helemaal niet verwonderlijk is als men weet dat Marie-Thèrése vijfendertig jaar lang deze familie niet meer had gezien. Als zevenjarig meisje had ze daar te Wannegem-Lede op de boerde rij van de familie Van de Kerck- hove tijdens de tweede wereldoor log een veilig onderkomen gevon den. Zo veilig zelfs, dat ze er voor de speurende Duitsers goed ver borgen bleef. Haar familie was inmiddels uit elkaar gerukt en gro tendeels uitgemoord. Haar vader was uit angst voor de nazi's on dergedoken. Maric-Thérèse werd door een vrouw die in de weer stand aktief was bij een zusterkon- gregatie in Gent gebracht. Van- daaruit vertrok ze na verloop van tijd naar Wannegem-Lede, waar ze terecht kwam bij het boerenge zin Van de Kerkchove. Het gevolg was dat ze van de oorlog weinig heeft gemerkt, althans van de vele ellende die haar landgenoten heb ben doorgemaakt in koncentratie- kampen. Voor haar waren de oor logsjaren veelal stoeien en pret- maken. Ander voordeel, als stadsmeisje leerde ze kennisma ken met het leven op het platte land Ze raakte er zelfs vertrouwd met de vele handelingen die op een boerenerf dagelijkse kost zijn. Maric-Thérèse hielp na enkele maanden bij het karnen, het poet sen. het melken en was er zelfs bij wanneer een varken werd ge slacht. Na de oorlog moest ze de hoeve verlaten en werd ze weer naar het klooster in Gent gebracht. Hel af scheid was voor Marie-Thérèse even zwaar als voor dc pleegou ders. Haar prettige verschijning was immers op de boerderij door iedereen sterk gewaardeerd. Nu ze weg was, voelde men bij de Van Kerkchoves aan dat er een leemte tot stand was gekomen. Met de jaren groeiden Marie- Therese Mendelbaum en de fami lie Van de Kerkchove uit elkaar. Marie-Therese wist niet eens het adres waar ze tijdens de oorlog had verfdeven. Brieven die ze schreef bleven onbeantwoord. Het enige dat ze kon meedelen aan informa tie was dat ze tijdens de oorlog onderdak had gevonden op een grote hoeve, die wat afgelegen was. Als detailer werd al eens een taart gebakken met ruitvormige deegstroken versierd. Geef toe, biezonder schaarse gegevens om iemand terug op te sporen. Tot in september van vorig jaar een Ge ntse krant een oproep deed. Dc respons was enorm. Verschillende meisjes nu echte dames gewor den herinnerden zich Marie-Therese Mendelbaum met hen in Gent school had gel pen. Ook zusters schreven haari ook Mevrouw ridder d'Ilscghei eigenaar van de hoeve. Vorige week stond dan plots Je Van de Kerkchove. met wie zei deel van haar jeugdjaren op hoeve had gesleten, voor ha deur. Hij woont nu in Antwerpe op amper tien minuten van. M rie Therese's woning. Afgelopen zondag is Mi Therese dan haar «pleegoudt gaan bezoeken, voor het eet sinds 35 jaar. Dat hel weerzien g beurde met kussen, handdrukkl en tranen, hoeven we nauwelijl te onderstrepen. En dat daarbij de vaste belol werd gedaan een nieuwe ontmot ting geen 35 jaar uit te stellen, sowieso duidelijk. Vooral v, Van dc Ktixchovc, die onderta sen al 84 jaar is. was diep onderd 'rijd; indruk van de ontmoeting moeder kon het nauwelijks geld ven. -Haar oorlogskindje bezoek, dat had ze nooit meergt droomd. Inge ter t MB E hfelte ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN. Nestor de Tièreslraal 42 AALST OPEN alle weekdagen van 9 tol 12 u. en van 14 tot 17 u. 's ZATERDAGS van 9 tot 12 u.

De Voorpost | 1979 | | pagina 20