Straatnamen of geen straatnamen, vat wordt het nu?... Apegem? Leedse sportfilm kent een groot sukses KGB Lede viert feest KARNAVALBAL JONG LEDE Jtraatnaamgeving te Papegem Tekenwedstrijd te Lede ;k: ivUSn STREEK NIEUWS Groot-Lede De Voorpost - 2.3.1979 - 21 Het jaarlijkse feest van de KGB. Na de koffie werd er lustig op los gedanst Op het karnavaibal van F.C. Jong Lede waren reeds vele prachtig verkleden te zien. Hier enkele mooi uitgedoste (hoovaardige?) boeren en boerinnen. (VIM) )bler 3 indl 9drei( teraa vroli de officiële straatnamen, in ver vanging van de niet-officiële. b. een nieuwe huisnummering, per straat, met de pare nummers langs de ene en de onpare num mers langs de andere zijde; dit om eventueel, het «beurtelings statio nneren en (of) parkeren» mogelijk te maken. c. het aanbrengen van de nodige borden (b.v. Lede-Papegem) om aan te duiden dat de weggebrui kers door een «bebouwde kom» rij den, die de snelheidsbeperking (60 km) tot gevolg heeft. Dit is nocfig, want voor 't ogenblik «vliegt» men door Papegem zoals op een autosnelweg. d. voor 't ogenblik, kan niemand zien, waar Lede-Papegem begint of eindigt, met of zonder straatna men, alhoewel dit probleem reeds 2 jaar zou ingediend zijn bij of door Schepen Henderickx. Het is zeer wenselijk dat er «kom af» gemaakt wordt tegen deze Pa- pegemse warboel, en dat dit pro bleem niet omslaagt in een vuil poli tiek maneuver, indien het nog niet zover moest zijn. Met de meeste hoogachting, Namens de vele belanghebben den, Get: vele van de velen. Tot zover het open schrijven aan het Schepenkollege. Wat het nu ei genlijk zal worden met de straat- naamgeving te Papegem, lijkt ons niet onmiddellijk heel duidelijk. Tij dens de bovengesiteerde alge mene vergadering merkte de heer De Graeve nog op: «het wordt tijd dat er eens iets ernstigs gedaan wordt of ze maken van Papegem nog Apegem!» Het eerste open schrijven, dit van de tegenstanders van de straat namen was getekend door 16 per sonen dus in naam van tal van an dere Papegemnaren. Dit tweede openbare schrijven is getekend vele van de velen. Hoeveel voorstanders zijn er nu en hoeveel tegenstanders en welke is nu de beste en de redelijkste op lossing? In ieder geval als gevolg van die akties van voor- en-tegen standers van straatnamen is Pa pegem tot nogtoe de meest in de aktualiteit staande wijk van Groot- Lede. Na deze lange strijd kunnen wij ons nog moeilijk inbeelden dat er iemand in Groot-Lede is die Pa pegem niet weet liggen en aan de samenhorigheid, zij het dan in twee klans, van de wijk zou gaan twijfe len. Met of zonder straatnamen is Papegem nu reeds de meest ge kende wijk van Lede. Maar welke oplossing moet er nu aan het probleem gegeven wor den? Het laten betijen zoals nu zal zeker niet een uitweg opleveren. Misschien kan een georganiseerde volksraadpleging uiteindelijk de enige resterende uitweg zijn. Dan zullen de politiekers duidelijk weten welke de sterkste klan is en waar er dus het meest stemmen te verdie nen zijn. Of zouden ze misschien toch bereid zijn een echte oplos sing in het belang van iedereen te zoeken? Mensen zijn toch belang rijk, niet! MON DE GENDT die 2de SCR, als het «Komitee der Wijzen» betitelen. 5. Weerlegging van enkele af wijzingsargumenten. a. Door het toekennen van straat namen zou Papegem verdwijnen!!! Papegem zal niet verdwijnen als het gemeentebestuur niet wil, dat het verdwijnt. b. Wandelaars en automobilisten zouden de straten van Papegem niet meer vinden!!! Voor 't ogenblik is dat juist. En het is zelfs zo juist, dat de mensen van Papegem, Oordegem, Impe enz., enz. niet weten waar de Wijstraat is in Lede, noch de kleine Kouterrede. Daarom willen we ook die wegen kaart van Groot-Lede. Maar... ieder kind zal de weg kun nen wijzen wanneer iemand een straat zoekt in Lede-Papegem, Lede-Oordegem, Lede-lmpe, Lede-Wanzele, of Lede-centrum, enz., zoals in onze naburige ge meenten, streken en straten reeds lang aangeduid zijn. Maar... na 2 jaar fusie, schijnt Lede nog-te slapen. c. Te weinig inwoners voor meer dere straten!!! Moesten alle straten van Lede- Centrum, 450-500 inwoners tellen, dan zou Lede reeds een belang rijke stad zijn. Daarbij: Papegem leeft, Papegem wordt steeds groter en belangrijker, en zal zich nog verder uitbreiden. d. Straatplaatjes zouden te veel geld kosten!!! Zes plaatjes!!! Belachelijk argu ment, te meer, daar de aandui dingsplaten van gemeenten, deel gemeenten of wijken, meestal ge schonken worden door firma's of geldmstituten. Dit geldt ook voor de aanduiding van «bebouwde kom men». Nogmaals «Straffe toe- bak». e Benaming der straten: De naam die aan onze straten zou gegeven worden, is van onderge schikt belang, alhoewel wij ook niet te vinden zijn voor bv.: Putbos- straat. De naam, St. Macharius- straat, kan men aan gelijk welke straat verlenen, alhoewel, het be palen van de «Ommegang» niet ons probleem is. Alle andere kommentaar nopens de straatnamen, verknochtheid aan buren en bodem, enz., enz., zoals aangeduid in het schrijven van 31 oktober 78 van het «Komi tee der Wijzen»; daarin zou men niet overdrijven; dat zijn punten die van toepassing zijn op alle lande lijke dorpen, en stammen nog uit de tijd, dat het verboden was in Pape gem te komen vrijen. Ook het samenhorigheidsgevoel, valt geweldig op in Papegem Ja ren geleden, heeft men geweldig gestreden voor het bekomen van een school en een kerk. Het kerk bezoek vermindert, maar het schoolbezoek daalt op zijn mini mum. Van samenhorigheid ge sproken!!! Hopelijk wordt de school niet gesloten. De mensen van Papegem kennen mekaar van Vader op Zoon, met uitzondering van enkele inwijkelin gen Er moet bijgevolg niet «ge zocht» worden Die enkele inwijke lingen bedragen echter de helft van de volwassen bevolking, en het vragen en zoeken is bijna dage lijkse kost. Ook durft men reeds spreken van opgedane ervaring, op gebied van adressering!!! Hoeveel fusies heeft Papegem wel reeds mee gemaakt? Dat er nieuwe woonwijken bestaan zonder straatnamen, is misschien wel mogelijk, maar die bestaan toch nog niet in Groot-Lede. Men kan echter ook de vraag stellen, hoeveel nieuwe woonwijken wel straatnamen bezitten, of zullen nog straatnamen krijgen? En Papegem is ook geen nieuwe woonwijk!!! 6 Waar over het werkelijk gaat: a. Voor 't ogenblik zijn in Papegem volgende straatnamen bekend, die gebruikt worden, en waarvan ie dereen, ook het schoolgaande kind, weet waar die straten gelegen zijn. De nieuwe straat, de beneden straat, de midden straat, de boven straat de blok straat en de Gentse steenweg. Het bestaan van deze niet- officiële straatnamen, bewijst voldoende dat Papegem straatbe namingen nodig heeft! De inwo ners zijn verplicht hun straatnamen zelf te zoeken en te gebruiken. Het gemeentebestuur hoeft slechts de niet-officiële te vervangen door officiële benamingen b En dat men niet komt afdraven met een straatnummering, zoals voorgesteld in de brief van 31 okto ber 78 van het «Komitee der Wij zen». Papegem ligt toch niet in New-York of in Chicago, maar men spreekt van de 35e of 47e straat!!! Dat is toch nog «straffere toe- bak»! c. De straatbenamingen te Pape gem zijn niet alleen een Papegems probleem maar veel meer nog, een probleem dat Groot-Lede, de ganse omgeving, ja, zelfs de ganse streek aanbelangt. Wat erger is, zelfs Notarissen zijn verplicht gebruik te maken van de valse straatbenamingen, om ei gendommen aan te duiden om hun verkoopsaffiches en notariële ak ten! 7 Wat de belanghebbenden van het gemeentebestuur verwach ten: a de officiële bekendmaking van Vrijdag 26 januari werd voor meerdere Leedse sportman een feestdag. Toen werd in de zaal Lelie een gefilmd overzicht gegeven van de voornaamste sportprestaties van 1978. Wij meldden toen reeds dat het een interessant gebeuren betrof en het grote publiek stemde hier mee in. Het resultaat? Op algemene aanvraag zal de film nogmaals vertoond worden. Op 9 maart kan men terecht in de zaal Sint-Jozef op het Dorp te Smetlede. Reeds een dag later, dus op 10 maart wordt een voorstelling gepland in de zaal van het klooster te Wanzele. Beide vertoningen starten om 19u30. Wij geven allen een goede raad: wees er op tijd, want wij voorzien dat de zaal (net zoals een maand geleden) zeer vlug overvol zal zijn. De sportfilm werd gereali seerd door de Wanzeelse filmklub, in opdracht van de Leedse Gemeentelijke Sportraad. Beide verenigin gen verdienen een serieuze pluim voor deze prestatie. De volgende onderwerpen komen aan bod: de finale van het voetbaltornooi der liefhebbersploegen, het bil jartkampioenschap in de zaal Lelie, de hengelwed- strijd op de visvijver Sint- Jozef en de fietstocht «Ken uw dorp». Verder krijgen we beelden van de propaganda- wedstrijd tennis te Wanzele en van de fakkelestafette loop. Ook de basket in het jeugdhuis Leeuwerik krijgt een verdiende aandacht. Verder zal men een indruk krijgen over het kampioen schap van België voor afge richte politiehonden van de kategorie 1, het kampioen schap op de liggende wip van Lede-Smetlede, van de grote prijs «Ronkenburg» voor liefhebbers van de KBWB, de eerste prijs Ge meentelijk sportkomitee voor de juniores en de eer ste prijs cyclocross WAOD te Papegem. De aandacht voor de veldloop voor de schoolgaande jeugd te Im pe en voor beelden uit de voetbalwedstrijd RSC An- derlecht tegen VC Jong Le de, zal er zeker zijn. Ten slotte nog drie tema's: de 250 ste wedstrijd van kapi tein Mare D'Hondt bij VC Jong Lede, de voetbalder by FC Smetlede tegen FC Oordegem en een reportage van Lucien Van Impe, de Groot-Leden aar die in 1976 winnaar was van de Ronde van Frankrijk. Deze renner wordt thuis geïnterviewd, maar we zullen hem even eens volgen op training! Het belooft wel een verras sende avond te worden. Naast de film, die het bekij ken overwaard is, krijgen de aanwezigen nog een aantal vedetten op het podium. Er zal een kort gesprekje ge houden worden met Mauri ce Martens (speler bij RWD Molenbeek), Mare D'Hondt, Roland De Winne (midden veldspeler bij VC Jong Le de) en met Willy en Werner Quipor, de tweelingsbroers uit Smetlede, die allebei voetballen bij KAA Gent. Verder worden Eric Verhoe ven (jeugdspeler van FC Smetlede en nu spelend bij Eendracht Aalst), Peter Mo- - reels (eveneens een jeugd speler van FC Smetlede, maar nu spelend bij SC Lo keren), Pierre D'Haese (die 13 maal kampioen van Bel gië werd bij cyclo-cross WAOD) en Roger Mergeay (trainer-speler van VC Jong Lede) op het podium uitge nodigd om enkele rake vra gen te beantwoorden. Kortomeen avond waar een échte sportman zal van snoepen! Er is voor elk wat wils, en een frisse pint zal zeker niet ontbreken, ledereen wel kom, niemand zal er spijt van hebben! RDV at de sinds de fusie bij Lede aangehechte wijk Papa ja em geen straatnamen heeft, maar wel zes straten en rietz en doolhofhuisnummering, zal ondertussen wel ie- r wolereen reeds weten. Wat eveneens iedereen weet, is ibrar at er al een goed jaar een ernstige tweestrijd geleverd orzitt (ordt tussen voor- en tegenstanders van een straat- ~taiJaamgeving voor de wijk. Het voornaamste argument 'jj an de tegenstanders is het behoud van de eigenheid an Papegem, een wijk waar iedereen iedereen kent of ou kennen. De voorstanders van straatnamen bewe- dat niet iedereen iedereen kent en dat er zeer veel iroblemen rijzen voor bewoners en derden als gevolg an het feit dat de straten te Papegem geen naam heb ben. jn do beg 3SP# gei 't epasjij n. Ct Z( (tief nam iezin let was het Uitvoerend Komitee an de gemeentelijke Socio- •ulturele Raad die de stok in de ikkerpoel gooide. Zij hadden de een wegen- en informatie aart van Groot-Lede uit te geven, naar praktisch moeten daarvoor D erst een aantal gelijknamige stra- :e en een gewijzigde haam krijgen en Ojiaamloze straten gewoon een laam. Dus zij zouden ook de Pa- egemse straten een naam geven, "ven later pakte de CVP-afdeling Groot-Lede met een konkreet oorstel uit voor een straatnaam- "I eving te Papegem. Een Pape- ise volksvergadering op 24 pril 1978 sprak zich uit tegen straatnamen en voor het behoud an Papegem als enige straat aam voor de zes straten. Het Uit- oerend Komitee van de Socio- ulturele Raad maakte een voor- lel tot straatnaamwijziging, waarin Ike straat van Papegem een naam rijgt Dit voorstel werd door de al- emene vergadering van de ocio-Kulturele Raad op maandag september goedgekeurd. Op 31 ktober 1978 stuurden 16 Pape- emnaren een open brief naar het chepenkollege waarin geprotes- eerd werd tegen het feit dat de Pa- egemse straten een naam zou- en krijgen (zie De Voorpost van 24 ivember 1978). Het Uitvoerend jiomitee van de Socio-Kulturele n|aad had zich reeds verzoend met idee Papegem als enige straat- tam te behouden en merkten erbij op «als ze in Papegem ver- ïr willen sukkelen, moeten ze het aar weten». Tijdens de algemene afergadering van ditzelfde advies gaan van maandag 22 januari )79 werd de ganse zaak opnieuw door de heer De Graeve, 'oner uit Papegem. Hij meldde in dat kortelings een nieuw Open drijven naar het Leedse sche- &nkollege zou vertrekken en zierij id vi dagefwc el zijlei (ee waarin het voorstel tot straat naamwijziging zou verdedigd wor den. Op deze vergadering verloor voorzitter Quintijn heel even het noorden. «Wat is het nu eigenlijk» vroeg hij zich af, «willen ze nu straatnamen in Papegem of willen ze er geen? Wij weten niet meer waar we ons moeten aan houden en aan onze raadgever van het schepenkollege, Schepen Hender ickx, eveneens bewoner van Pa pegem nota bene, hebben we niets. Die draait als een windmolen. Praat hij met voorstanders van straatnamen, dan is hij er ook voor stander van, maar zijn de tegen standers van straatnamen aan het woord, dan schaart hij aan hun kant Het is duidelijk, schepen Henderickx rekent in stemmen, dat is zijn enige bekommernis». Tot zover voorzitter Quintijn tijdens die bewuste vergadering van 22 ja nuari laatstleden, waarop schepen Henderickx afwezig was Daarna werd onderhavig schrijven door sekretaris Toon Mertens voorgele zen: Open brief aan het College van Burgemeester en Schepenen van Lede. Info. Aan de Heer Voorzitter van de SCR Lede. Geachte Heren, 1 Op 28 jan. 78 had de stichtings vergadering plaats van de gemeen telijke Culturele Raad. Ingevolge de statuten, is deze raad een door de gemeenteraad erkend advize- rend orgaan, met een afgevaar digde van de gemeenteraad en de schepen van Cultuur, als lid van de «Algemene vergadering». 2. Op 20 maart 78, had een «al gemene vergadering» plaats van de SCR, met op de agenda O.A. de uitgave door de SCR van een wegen- en informatiekaart van Groot-Lede De nodige informaties werden daartoe geleverd, en wij achten het van zelfsprekend, dat men geen wegenkaart van een stad of gemeente kan opmaken, zonder voor die wegen een naam op te geven. 3. Op 24 april 78 werd te Pape gem een inspraakvergadering ge houden, zonder voorzitterschap van de schepen van cultuur Hen derickx, omtrent de door de CVP- Lede voorgestelde straatbenamin gen. (2e voorstel na de fusie) Van de 50 aanwezigen moet gezegd worden: a. dat de helft daarvan, kinderen waren (Chiro-jeugd). b. dat enkelen daarvan, Papegem niet bewoonden. c. dat de Voorzitter, die Papegem wel bewoont, van in zijn openings rede kleur bekend heeft, en ge zegd, dat hij zelf voorstander was van een Papegem, zonder straat namen. Er was dus geen sprake meer van een neutrale Voorzitter, en zo iets blijft zeker niet zonder invloed. En dan nog durven spre ken van een verpletterende meerderheid!!! Dat is werkelijk «straffe toebak». Over de afwijzingsargumenten spreken wij verder. 4. Met een open brief van 31 okto ber 78, hebben zich enkele inwo ners van Papegem (in de veron derstelling dat ze allemaal van Pa pegem zijn) tot het Schepenkollege gericht, om hun grieven en voor stellen kenbaar te maken. Indien we het «Nieuwsblad» van 24 no vember 78 mogen geloven, zouden dat 16 Voorzitters zijn van lokale verenigingen!!! a. Wanneer we bedenken dat Groot-Lede slechts 51 aangeslo ten verenigingen telt, zouden dus knap 1/3 daarvan in Papegem ge legen zijn!!! Nog eens «Straffe Toebak». b. De gemeente Lede bezit slechts één SCR als advizerend orgaan Die 16 bewoners hebben dus geen bevoegdheid om te advizeren, en nog veel minder het recht om te schrijven in naam van de meerder heid van de bevolking van Pape gem; een bevolking van 450 tot 500 zielen. Die 16 stellen zich dus aan als een 2de SCR van Lede. We hopen ech ter dat het gemeentebestuur van zijn beslissingsrecht zal gebruik maken; daartoe werden de raads leden toch gemachtigd door de uit slagen der verkiezingen. In afwachting kunnen we nog eens zeggen, dat het nogmaals «straffe toebak» is. Misschien kunnen wij orige week konden de winnaars van de teken- en opstelwedstrijd rond Karnaval Lede hun prijs in ontvangst lemen in het Kultureel Centrum. Heel wat kinderen hoorden bij de gelukkigen. (VIM) /el ij iclofl itmo len, lertu* der WB LEDE Vrijdag 2 l om 20 uur is er E tafeltennis in het lokaal van KWB iielo kde- Op dinsdag 6 maart is er om q 930 u. een ormingsavond voor erge bestuursleden, eveneens in dit lo ad. K# LEDE "psindag 6 maag is er om 20.30 P volley-bal voor Jonge Vrou- van KAV Lede in de zaal Stella M a. Op woensdag 7 Jjaart is er om 20 uur Yoga voor Wcreen. VTB- V \K LEDE "p vrijdag 2 maart is er om 20 uur ^wekelijkse bowlingpartijtje in Hndcgem. Op dinsdag 6 maart is lom 19.30 uur in de zaal Stella Vjtutina turnen voor de VTB - B-leden SLIPKURSUS Door de VAB-afdeling Lede, wordt eerstdaags op een nader te bepalen datum een slipkursus voor automobilisten ingericht. Deelnameprijs: 2.500 F (Theo rie en praktijk met dc wagens van de si ipse hooi te Zolder). Voor verdere inlichtingen en in schrijving (bij voorkeur zo spoe dig mogelijk): G. Van den Ab- bcele. Grote Kapellcstraat 70, Lede. tel. 053-77 40.94 of bij R Quintijn. UITSLAG TOMBOLA KAR- NAVALGROKP DE VOETZOEKERS» Tombola getrokken op 17.2 in «Villa Let ha» P' prijs - draagbare T.V.: 4007 (reserve 6070) 2'" prijs - cassetterecorder: 6433 (reserve 4766) 3' prijs - strijkijzer: 1011 (reserve 2441) Verder: 3307 6380 1863 3985. Prijzen af te halen tot 17 maart bij Paul De Groodt, Hoogstraat 138. Lede, tel. 053-21.96.03. VAN IMPEKENSVRIENDEN Alle wielertoeristen worden er at tent op gemaakt dat zij zich nu reeds kunnen inschrijven voor het nieuwe wielerseizoen in het lokaal café De Halve Maan op het Dorp te Lede. De eerste start en kennis making met de leden van wieler toeristenclub «Dc Van Impekens- vrienden» is voorzien op zondag 4 maart om 9 uur stipt. SOCIO-KULTURELE VERENIGINGEN De Leedse verenigingen die lid zijn van de socio-kulturelc Raad worden eraan herinnerd dat zij hun aktivitcitenverslag van 1978 die nen binnen te leveren vóór don derdag I maart bij de sekretaris. Toon Mertens, Broeder de Saedc- leerstraat te Lede.

De Voorpost | 1979 | | pagina 21