klub^Hm/ L S b C BOUWEN ZOALS IN SKANDINAVIE «HOUTSKELETBOUW» Gl r.n d °3 32 - 2.3.1979 - De Voorpost Paul Cannuy, technisch sekretaris van het Nationaal Houtvoorlich tingsbureau had het in het HRITO over Houtskeletbouw. Wat is Houtskeletbouw precies? 't Is een bouwmetode waarbij de dragende delen van hef"bouw- werk boven de funderingen bestaan uit een houtkonstruktie. Ze bestaat uit balken voor de vloeren, stijlen en regels voor dragende en niet-dragende wanden en balken, sporen en sporenspanten voor de dakbe dekking. Het geheel wordt gestijfd en afgedicht bij middel van multiplekx. plankenvloer, schaliënberd. spaanderplaten of struk tu u rgevend e isolatievezel - platen. pussen het aldus ontstane skelet worden materialen aangebracht met als funkties brandwering. vuurstoppen. dampwering. ter- mische isolatie, akoestische iso latie. waterkering en afwerking. Houtskeletbouw is dus alleszins niet te vergelijken met volledige houtbouw zoals veel toegepast voor tijdelijke gebouwen. Het is een open bouwsisteem: niet de bouwelementen zijn gestandardiseerd maar wel de onderdelen ervan. nl. hout en plaatmaterialen in gestandar- diseerde maten die dus zonder veel bijkomende bewerkingen tot bouwelementen kunnen worden verwerkt. Elke architektonische aspiratie, elke stedebouwkundige eis en elke veiligheidsnorm kan ermee -bevredigdworden. Het open karakter van de houtskeletmetode laat toe reeds bestaande gestandardiseerde bouwelementen als deuren, vensterramen en trappen onge wijzigd toe te passen. Welke voordelen heeft houtske letbouw? Deze zijn veelzijdig. De werktijd wordt alleszins door gebruik van lichte, droge, stevige, elastische materialen met gebruiksklare afmetingen van gemakkelijk doch voldoende groot hanteer baar materiaal ingekort. Het gaat dus sneller. Door de lichtheid van de niet dragende binnenwanden kan men de binneninrichting naar goeddunken wijzigen. Er is dus aanpassingsmogelijkheid. Elke vorm van industrialisatie is mogelijk. Men kan maatklaar hout op de bouwwerf brengen en de elementen aldaar vervaar digen. Men kan echter eveneens volledig afgewerkte bouw elementen aanvoeren. Tenslotte kunnen driedimensionele volle dig afgewerkte bouweenheden op fundering of hoofdstruktuur worden neergezet. Het licht gewicht vergemakkelijkt aan zienlijk transport en manipula tie. Belangrijk daarbij is zeker de lage prijs door kortere arbeids duur. besparing van intresten wegens het vlugger verloop en verdere lichtere fundering. Met gelijke komfortsgraag. af metingen en luxe ligt de prijs van een houtskeletbouw 25% lager. Goed en wel, maar is deze bouw duurzaam genoeg? De konstruktie blijft zeker droog en gezond door een dampscherm aan de binnenzij- de.door een regenscherm aan dc buitenzijde en door verluchting. Door gebruik van duurzame of verduurzaamde afwerkingsma terialen wordt een praktisch onbeperkte levensduur verkre gen. Door bekleding van de binnen zijde met brandwerende ma terialen en door het toepassen van brandwerende konstruktie- détails kan aan elke veiligheids norm worden voldoen. ,Is dergelijke bouw gezond? Hout is gezond. Een houten woning is fundamenteel gezond door het feit dat zij het doorlopend veld van stralingen uit de atmosfeer niet geheel verbreekt. Hout heeft verder bijna geen enkele radio-aktieve straling en de eigen straling harmonieert met het menselijk organisme. De hygroskopiciteit van hout heeft een regelende werking en de positieve polari teit van hout voorkomt opho ping van statische elektriciteit. Hout heeft verder een natuurlij ke «warmte» en akoestisch zijn isolatie gelijkheden legio. Wordt houtskeletbouw veel ge- pratikeerd? De Skandinavische landen heb ben een zeer oude traditie op dit stuk en in Noord-Amerika vormen houten eengezins woningen de overgrote meer derheid. Doch ook Frankrijk. Nederland. Duitsland, het Verenigd Koninkrijk. Zwitserland en Australië gebruiken houtskelet bouw. Dat landen als Zweden. Canada en de V.S.A. met zeer hoge levensstandaard en komfortei- sen aan houtskeletbouw doen is wel veelbetekenend. Ook in België bouwen reeds geruime tijd verscheidene bedrijven vol gens het houtskeletbouwsisteem en hun aantal stijgt jaarlijks. (Chris Verreydt) Mensen die van muziek houden (en dat zijn niet alleen gelovigen) beschouwen het Gregoriaans als een volmaakte uitdrukkingsvorm van klankschoonheid en piëteit Ik heb vrienden die 's zondags enkele tientallen kilometers per wagen afleggen om een abdij te vinden waar monniken in een sfeer van wijding Gregoriaans zingen. En ik begrijp hen. Niets kreêert zo intens een moment van stilte in ons als religieuze muziek gezongen door de monniken van Solesmes. Zo dacht ik. Tot ik enkele jaren geleden het koor «Concinite» via de radio hoorde. Toen moest ik mijn mening herzien: ze zijn vanzelfsprekend anders gebekt dan de monniken, dus klinkt hun muziek anders. Maar het was zo zuiver, zo vloeiend dat ik het voor de muzieklief hebber bijna een heilige plicht acht hen te horen. En die kans krijgen ze. Pro Arte, de jeugdverenigingen, de koren de kuituurverenigingen van Aalst organiseren nl o'p 10 maart a.s. te 20.15 u in Sint-Antoniuskerk (Capucijnenlaan) te Aalst een passiekonsert door de Capella Concinite en de Schola Cantorum van Sint-Kwin- tenskerk te Leuven. Het koor Concinite werd twaalf jaar geleden opgericht als kinderkoor van de Sint-Kwintenskerk, waar het nog elke zondag zingt, samen met de Schola Cantorum van Jean Vandergeeten. Aanvankelijk bleef de aktiviteit beperkt tot het opluisteren van religieuze diensten. Na een vijftal jaren trad het koor, inmiddels tot jeugdkoor geëvolueerd, naar buiten. En sindsdien verwierf het wereldfaam door radio-uitzendingen en konsertreizen o.m. in de prachtige kerk van Albi, in Parijs en tijdens het festival van Vlaanderen, verder via zijn Europaliakon- serten en zijn grammofoonplaten. Het repertorium van Concinite omvat Grego riaans, Middeleeuws, Renaissance en Barok-polyfonie, koormuziek van Mozart en Pergolesi, romantische werken van Schubert en Brahms, Vlaamse volksliederen en moderne komposities. Wat omvat het programma dat ze in Aalst brengen? Gregoriaanse^muziek van de Goede Week en fragmenten uit de Metten van Goede Vrijdag, maar ook werd van Giovanni Pierligi dat Palestrina en Tomas Luis de Victoria, de twee grootmeesters van de polyfonie, met hun rijk vloeiende, bijna hemelse melodieën. Voor dit passiekonsert dat we heel hartelijk aanbevelen kunt u kaarten verkrijgen bij de leden der organiserende verenigingen en bij Christine Van Wilder, Bauwensplein 1 Aalst tel.: 053/214992. Beatrijs Dierick, Sint-Martensplein 10 Aalst tel.053/776551 Rozemarijn p.v.b.a. Rozemarijnstraat 7 Aalst of door storting op P.R. Pro Arte 000-0760058-63. Toegangsprijs200 fr. Jeugd en 3 pas100 fr. VZW Antrakt-4 maart-20u30-Stadsschouwburg Op zondag 4 maart vertoont de vzw Antrakt in de Stadsschouwburg aan het Vredeplein te Aalst de triller «Frenzy» een Britse produktie gerealiseerd in 1972 door de grootmeester van de trillers, Alfred Hitchcock. Het verhaal kunnen wij kort als volgt samenvatten: een maniakaal moordenaar zet het politieapparaat in Londen in werking wanneer men een aantal moorden op vrouwen ontdekt die allemaal hetzelfde karakter vertonende naakte slachtoffers dragen als enige getuigen van hetgene hen overkwam de das om de hals waarmee ze gewurgd werden. Nu wordt vooral de spanning in de film gehouden door het zoeken naar de moordenaar. Alle Alfred Hitchcock films hebben een bijzonder kenmerk, men zou kunnen zeggen, zij dragen de handtekening van de regisseur. In al zijn films speelt Hitchcock het trouwens klaar om zelf enkele sekon- den in beeld te komen. Let eens op in «Frenzy». Wanneer in het midden van Londen een slachtoffer aanspoelt uit de Thames staat een groepje mensen nieuwschierig te kijken. Een van die toeschouwers is A. Hitchcock. Let eens op! De toegangsprijs voor deze voorstelling bedraagt 55 fr, CJP-ers, TTT-ers en 65-plussers betalen slechts 45 fr. Marcelinoklub-4 maart-14u-zaal Kapucijnenklooster Na het een weekje zonder film te hebben moeten stellen omwille van karnaval is de Marcelinoklub terug. Deze week wordt aan het jonge volkje een tekenfestival aangeboden «Pink Panter Cartoons», of de avonturen van de roze Panter. Aanvang van de voorstelling 14u, einde rond 16u30. Jeugdhuis Ypsilon-4 maart-Ypsilon Op zondag 4 maart draait Jeugdhuis Ypsilon de science fictionfilm «Rollerbal» of een nieuwe sport voor de jaren 2000. Via een soort kanon wordt een bal afgevuurd in een piste waar gerolschaatste spelers met puntige handschoenen een geducht gevecht leveren om toch maar punten te scoren. Geweld en sensatie dus. Nog harderen brutaler dan rugby. Frans Masereelfonds-7 en 14/3/79-20u-zaal Madeion Op woensdag 7 en 14 maart ek. programmeert het Frans Masereelfonds twee filmvoorstellingen in de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst. Deze vertoningen gaan beiden door om 20u. De vertoonde prent is «Thyl Ulenspiegel», een Russi sche film in twee delen van A. Alov en V. Naoumov met in de hoofdrollen Lembit Ulfsak als Thyl, Natalia Belokhvostikov als Nele en Evdueni Leonov als Lam me Goedzak. Wie de roman van Charles De Coster, waarnaar ook deze beide films gemaakt zijn, niet gelezen heeft, kent allicht toch wel enkele verhalen over deze lolli ge, volkse vrijheidstrijder. Over de herkomst van Tijl bestaat betwisting, zou hij bestaan hebben in Vlaan deren, of was hij van geboorte afkomstig uit Duits land. Dat is tot op heden een onopgeloste vraag. Tijl is en blijft echter de inkarnatie van de vrijheidsstrij der die, op leutige wijze, recht weet te laten gelden. Zolang er onderdrukte volkeren zullen bestaan, welke nationaliteit die ook mogen hebben, zullen er Tijl Uilenspiegels bestaan. De eerste film die wij op 7 maart te zien krijgen is «De asse van Klaas» de tweede, geprogrammeerd op 14 maart «Leve de Geuz». Van maandag 19 tot en met donderdag 22 februari bracht de Expo-Car van het Nationaal Houtvoorlichtingsbureau een bezoek aan het Hoger Rijksinstituut voor Technisch Onderwijs in de Welvaartstraat te Aalst. Deze week slechts twee nieuwe films. In cinema Palace wordt de Disney tekenfilm «Cinderella» - Assepoester, voor een tweede week verlengd in de benedenzaal. In de Studio van deze cinema een nieuwe prent: «An unmarried woman» - een ongetrouwde vrouw, een film die in 1978 te Cannes de Grote Prijs wegkaapte voor de beste vrouwelijke vertolking. Volgens de realizator, Paul Mazursky, is een ongetrouwde vrouw geen pamflet voor de bevrijding van de vrouw. Het is een modern verhaal over hedendaagse mensen en in de aanpak trachtte de regisseur humor en begrip te verwerken. Blijkbaar is hij daar in geslaagd want Jill Clayburgh, kaapte de beste vrouwelijke vertolkingsprijs weg. Erica en Martin zijn een gelukkig stel. Zij zijn al zestien jaar getrouwd en wonen met hun dochtertje Patti in een deftig apparte ment in de Newyorkse East Side. Martin werkt in een bank in Wall Street, Erica werkt voor halve dagen in een galerij voor moderne kunst in Soho. Beiden zijn zij volgens een routine gaan leven waarmee zij, althans naar de uiterlijkheden te oordelen, tevreden zijn, Martin heeft af en toe te lijden van tijdelijke angstbevliegingen of plotse neigingen tot verandering, maar Erica schrijft dat allemaal toe aan het feit dat hij overwerkt is en hecht er maar weinig belang aan tot op de dag wanneer hij haar in een wanhoopsbui zonder omwegen bekent dat hij al meer dan een jaar lang een verhouding heeft met een andere vrouw en dat hij wil scheiden. Erica blijft alleen achter met Patti, die, hoewel zij wrokgevoelens heeft tegenover haar vader, toch evengoed haar moeder verant woordelijk stelt voor het mislukken van het huwelijk. Ondanks de steun die zij van haar beste vriendinnen, Jeanette, Elaine en Sue krijgt, kan Erica zich moeilijk aan de nieuwe situatie aanpassen. Van alle kanten komt zij onder druk te staan om een andere partner te vinden, maar zij weert de voortijdige hofmakerij van de eerste, Bob, af en wordt hysterisch wanneer deze haar probeert te kussen. Op een dag betrapt zij Patti in gezelschap van haar vriend Phil die zij uit haar appartement zet. Voor de eerste keer komt zij in heftige woordenwisseling tegenover haar dochter te staan. Voor Erica zijn dit echter niet de laatste problemen Ook in cinema Feestpaleis is er eveneens een verlenging, «Death on the Nile» de Agatha Christieprent verhuist weliswaar naar zaal 2, maar wordt toch voor de vijfde week verlengd In zaal 1 van cinema Feestpaleis een Amerikaanse superprent, althans wat aankondiging en publiciteit betreft, «Superman», een spektakulaire film met Christopher Reeve in de hoofdrol, spektaku- lair wat beelden betreft, minder wat inhoud betreft. Superman, oorspronkelijk een bewoner van de planeet Krypton en door toeval op onze planeet neergedaald, is het geesteskind van twee Amerikanen uit Ohio. Jerry Siegel (tekstschrijver) en Joe Shuster (cartoonist). Zij waren eigenlijk nog tieners toen zij op een zwoele zomernacht, anno 1977, de Superman-idee aan een ster- renrijke nachtelijke hemel zagen verschijnen. De figuur van Su perman was voor hen deze van een supermens die al de problemen van de wereld zou oplossen door zijn fyzische kracht. Die idee was eigenlijk niet biezonder origineel, want aan de andere kant van de wereldbol, was daar een ander heerschap, op een veel minder onschuldige manier helaas bouwende aan een 1000-jarig rijk. Maar voor Siegel en Shuster zou Superman de weerspiegeling van de Amerikaanse droom zijn, iemand die alles beter kan en maakt voor de anderen. SJ ereen nsely senci ens h Prinse tijde n. Elk h in i eds zi eeks 11 d het ital bin digden Prins miel sc afwez J zelf I Margi egatie afschei nerkte de van Deze car bezoekt niet alleen scholen, bij voorkeur tech nische met een afdeling «Hout en Bouw» maar te vens bouwbeurzen, media centra en kan ook geplaatst worden op studiedagen voor houtbewerkers. Het Nationaal Houtvoor lichtingsbureau, gevestigd te Brussel in de Konings straat 109-111, is steeds be reikbaar voor al wie in aan raking komt met hout en houtproblemen. Ook aan private personen wordt op aanvraag advies ver strekt, maar dan wel liefst voor men met de bouw aan vangt. Sinds 1 oktober 1975 door kruist deze indrukwekkende didaktische Expo-Car het hele land. Men brengt er duidelijk, aanschouwelijk en rationeel een sythese van de laatste nieuwighe den in verband met houttoe passing. Door dit initiatief stelt het Nationaal Houtvoorlich tingsbureau aan het archi- tektuur- en technisch on derwijs een merkwaardig werktuig ter beschikking. Welaangepaste kleinmodel- len, tabellen, voorwerpen, diagrammen, literatuur bie den aan de leraars visueel materiaal om de studenten nieuwe houttoepassings technieken voor te stellen en te verduidelijken. Onder de behandelde on derwerpen zagen we: -hout, universeel materiaal -fineer -houtbuigen -houtlijmen -kuratieve en preventieve hout bescherm ingevocht, insekten, brand) -metalen verbindingsstuk ken voor timmerwerk -plaatmaterialen en deuren -gelijmde gelameleerde spanten -moderne houtstrukturen waaronder houtskeletbouw, samengestelde balken, ele menten van hout en multi- pleks, lichte spanten voor dakkonstruktie Stond de car ter beschik king van de schoolgemeen schap uit heel het Aalsterse en ook van de beroepsmen sen uit de hout- en bouw - sektor dan bleek het wel moeilijk deze laatsen op de twee technische voordrach ten ter gelegenheid van het bezoek van de Expo-Car ge houden te kunnen ontvan gen. Beide voordrachten gingen inderdaad door kort na de middag op weekda gen, zeer geschikt voor scholen maar veel minder voor werkende stielman nen. Op dinsdag had Nationaal Sekretaris van het Hout voorlichtingsbureau Paul Calluy het over «Moderne Houtstrukturen» geïllu streerd o.a. met een film over huizenkonstruktie in Canada en op donderdag sprak ir. P. Verougstraete van het «Wetenschappelijk Technisch Centrum voor de Bouw» over «Ontwerp en bescherming van buiten schrijnwerk», meer bepaald over vensterramen. Tevens wordt getracht dl bezoeken beurtelings in in stellingen voor officieel efi vrij onderwijs te laten plaats hebben en daarbij af te wis selen volgens het taairegi me. Wegens de nieuwigheden van een bizonder vooruit strevende technologie is zo wel het bezoek van de Car als de ingerichte voordrach ten belangwekkend voor ar- chitekt, aannemer en indus trieel. Bijkomende inlichtin gen kunnen steeds beko men worden via tel 2192832. LH BRUG NA A3 EEN OiCOWe R£&E«|OG .SURLEPOsrr O'AVIGNON ONyDAMX

De Voorpost | 1979 | | pagina 32