m@ih) pikfe!§©f O Halsters Stationsplein wordt één enorme üutobusparking Heibel rond aansluiting interkommunale IVIEGOV 'S ROGER DE WULF NAAR AALST AMAAI MEN VOETEN... De Voorpost - 2.3.1979 - 3 i van en onschuldig agendapunt was op de jongste gemeente en ad de aanleiding tot een lange diskussie over het al dan lsten iet uitbreiden van de standplaats van de autobussen op eeri iet huidig Stationsplein. taat r iet betrof hier met name het wijzigen van het gemeentelijk n Aalanvullend reglement op het reglement van de politie van et wegverkeer, waarbij de voorbehouden standplaatsen oor taxi's op dit plein verlegd werden. StUUl n en Aken 201 aadslid Ghis Willems VCP) was het met de for- iulering van dit agenda- int niet eens, want wie Dju kunnen vermoeden dat et hier in werkelijkheid om en totale herschikking van et hele stationsplein gaat. loor deze herschikking lorden de zes voorbehou- standplaatsen van de 5 verlegd naar de stoep- •ebod tussen de Majoor Clae- akeli &rstraat en de Vooruit- j angst raat, waar zij haaks pde weg komen te staan, voor an de andere zijde van het •aiise lein voor het huis De Vits vordt een bijkomende ver- bleefjoogde berm aangebracht 1st el aardoor het mogelijk erscl ordt dat de bussen op een jenoubbele rij voor dit huis unnen stilstaan. De plaat- P8eben, die door de taxi's veria ën worden, zullen ter be- nieu ;hikking gesteld worden '®rdejan autobussen, zodat het anse plein één autobus- alte zal worden. Volgeni fillems was het dan ook agrijpelijk dat de taxiuitba- irs, die reeds meer dan 50 VEÉ®r in het midden van het tationsplein staan, alge- leen ontevreden waren. ijverheidsstraat aadslid Willems wees er an op dat enkele jaren ge iden de berm van de NMBS de Nijverheidsstraat werd lster (gegraven om nieuwe par- eerplaatsen voor bussen te kliib egren en aldus het Sta- onsplein te ontlasten. Vol- ;ns hem was deze onder- eming goed gepland en >n aan iedereen voldoe- ng geven. Nochtans staan ze standplaatsen, die ètgèi ,orz'en zijn van schuilhok- s en van een telefoon, die i dee it de busvervoerders mo- t l| iJIjk maakt hun aankomst melden in het station zo el leeg als vol. Het tele- ns tèonhokje is met een ket- ng aangesloten. Hij was LI e mening toegedaan dat maatschappijen voor o- enbaar vervoer van deze ■Randplaats ongaarne ge bruikmaken. De kosten zijn ^■us grotendeels nutteloos ^Bj»weest. Volgens de inter- ellant hebben de maat- :happijen nu hun zinnen ezet op het Stationsplein ilf. Nochtans is de benut- ng van dit plein wel ver- arrend. De taxiuitbaters Joeten, volgens Willems, ENlikwijls de bussen aanwij- in, die reizigers wensen te mocBbruiken. Een deel ervan huid ■- iker i 3men p! irten, :SE„a bevindt zich immers in de Albert Liènartstraat, een deel voor het station of op het plein' zelf, of in de Nij verheidsstraat. Toen gaf hij voorbeelden om aan te to nen dat de verwarring niet te wijten is aan plaatsge brek. Sommige lijnen be schikking over vier stand plaatsen, terwijl een be paalde vervoerfirma drie standplaatsen heeft voor leerlingenvervoer. Deze bussen stellen zich 's mor gens op, verdwijnen dan naar het depot, of blijven een ganse dag staan, om pas rond 16 uur opnieuw te vertrekken, zo ging Willems verder. Als de plannen uitgevoerd worden zoals nu gepland, komen er 2 standplaatsen naast elkaar, in het midden van het stationsplein, plus supplementair nog een dub bele rij voor het oud huis De Vits. Aldus zal een jarenlan ge wens van de Nationale Maatschappij in vervulling gaan namelijk de beschik king krijgen over het totale plein. Alternatief Volgens de oppositieleider was het opstellen van de bussen op het plein op zich zelf verkeerd. Dit plein dien de volgens hem een «uitno digend» karakter te krijgen. Dit blijkt nu niet het geval te zijn, o.a. wegens de vuilig heid midden het plein. Hij stelde dan ook voor hiervan een bloementuin te maken. Ook het opstellen van wachthuisjes met een dub bele rij bussen voor het huis De Vits betekende volgens de spreker een onrechtvaar dige bezwaring voor de toe komstige eigenaars van dit herenhuis. Anderzijds wees hij erop dat de verhuis van de taxi's naar de zijkant een verlies zal meebrengen van par keerplaatsen voor het klién- teel van kafés en hotels. Ook over de opstelling van de taxi's was hij niet te spreken, dit vanuit ver- keers-technisch oogpunt. Om hun nieuwe parkeer plaatsen te bereiken zullen de taxi's achterwaarts moe ten in hun standplaats rij den, wat gevaren kan mee brengen. Ook de bus, die op de uiterste kant van de rij zal opgesteld worden, zal niet in éénmaal zijn plaats kunnen innemen, dit we gens een te kleine draaicir- derhï n als itrent I' andi m har ven Maandag 12 maart a.s. om 20 u gaat in het Volkshuis van Aalst een belangrijke avond door waarop zowel het gezondheidsbeleid in het Vlaamse Gewest als dat van het arrondissement en Aalst in het bijzonder zal worden belicht. Daarvoor werd in de eerste plaats Staatssecretaris Roger De Wulf aangezocht die het beleid in een algemeen kader zal plaatsen, Mark Galle zal de problemen en noden van het arrondissement belichten. 0 C.M.W. voorzitter Martin Van der Speten zal het tenslotte hebben over de bouw van sen nieuw ziekenhuis te Aalst, ledereen die geïnteresseerd is in het welzijn van de streek is hartelijk welkom op deze belangrijke juiteenzetting. kei. Hij vroeg dan ook dat de busmaatschappijen dit alles zouden willen inzien, en het Stationsplein en de Albert Liènartstraat zouden willen verlaten. In de Nijver heidsstraat zijn mogelijkhe den genoeg om langs de kant van de spoorwegberm 15 tot 20 autobussen achter elkaar op te stellen. Het zal dan wel nodig zijn de nodi ge wachthuisjes op te rich ten. In andere steden heeft men volgens Ghis Willems wel voor deze oplossing ge kozen. Beroep doende op de tussenkomst van de bur gemeester, die lang beheer der was van de Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen, vroeg hij de raadsleden het standpunt van zijn fraktie te willen steunen. D'haeseleer wees dit voor stel echter totaal van de hand. Door het voorstel van het stadsbestuur worden de inwoners van de A. Liènart straat verlost van de grote hinder, veroorzaakt door al daar gestationeerde auto bussen. De burgemeester vond dan ook dat deze bur gers hun slag thuisgehaald hadden en niet de NMBS. De stad drong zelf bij de NMBS aan om bussen te verplaatsen. Dit kon pas ge beuren op voorwaarde dat het Stationsplein heringe richt werd. Schepen De Ne ve maakte dan ook een nieuw ontwerp op, waarmee de verkeerskommissie ak koord ging. Daar waar de taxi's zullen komen, zal het voetpad ver breed worden, aldus de heer D'haeseleer. In novem ber 1978 keurde het Minis terie van Verkeerswezen dan dit ontwerp goed. Hier bij dienden wel vier plaat sen voor bussen vrijge maakt te worden i.p.v. 2 maal 3 zoals de verkeers kommissie vooropstelde. Bij haar brief van 9/2/1978 had de NMBS reeds be zwaar aangetekend tegen het verplaatsen van de bus halten naar de Nijverheids straat. Volgens de voorzit ter van de gemeenteraad ar gumenteerde deze Maat schappij dat de kinderen dan dienden te wachten naar hun bus vlak voor de herbergen van de Nijver heidsstraat, daar waar alles in het werk gesteld wordt om het herbergbezoek van jongeren tegen te gaan. An derzijds vond men de af stand van het Station naar de Nijverheidsstraat te ver voorde reizigers. Anderzijds merkte de bur gemeester nog op dat hij beheerder was van de NMBS toen deze maat schappij nog winsten maak te. Nu is dit niet meer het geval daar de Buurtspoor wegen geen toelagen meer ontvangen van de Staat. Op dit ogenblik wordt dan ook, vooraleer er een beslissing genomen wordt, steeds een studie gemaakt over de ren tabiliteit van elk projekt. Schepen Hooghuys stelde op zijn beurt dat men bij dit alles een oud zeer vergeet, met name de pendel. Vol gens hem had de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen indertijd een belangrijke maatregel geno men met de aanleg van de busparking aan de Nijver heidsstraat. De vervan gingsautobussen naar Den- dermonde-Asse en Opwijk moeten noodzakelijk voor het station plaats kunnen nemen. Een ander probleem was volgens hem dat de aanslui ting van de bussen op de treinen dikwijls erg nipt is. Ook raadslid Lorie (PVV) stelde dat de pendelaars wensen dat de bussen op het Stationsplein staan. Volgens hem waren deze gelukkig met de oplossing van Schepen De Neve. Interpellant Willems herin nerde eraan dat hij aantoon de dat de oplossing goed was voor de inwoners van de A. Liènartstraat, maar volgens hem ging het ook over de taxi's. Hij wilde al leszins dat de bussen naar de Nijverheidsstraat zouden verwezen worden, precies omwille van de rendabiliteit van de investeringen, die daar gedaan werden. Met de stemming bleek en kel de oppositie met deze argumentatie akkoord te zijn. VEHE Een van de hoofdbrokken van de jongste raadszitting was de vraag tot aansluiting van de stad Aalst bij de Interkom munale Vereniging voor Investeringen in de Elektriciteits- en Gasdistributie in Oost-Vlaanderen (IVIEGOV). Het was raadslid Jan Caudron (VU) die het lont aan het vuur stak. Herinnerend aan zijn voorstel van 31 mei 1978 tot het uitbrengen van een jaarlijks verslag door die gemeente raadsleden, die de stad vertegenwoordigen in de belang rijkste interkommunales, hoopte hij dat dit voorstel niet in de vergeethoek zou geraken. Hij had de indruk dat bij de meeste gemengde inter kommunales de echte be slissingen door de privések- tor werden genomen, en dat de vertegenwoordigers van de gemeenten zich onvol doende voorbereiden op de algemene vergaderingen. Volgens volksvertegen woordiger Caudron was het provinciaal initiatief voor de oprichting van Iviegov aan trekkelijk. Deze interkom munale wil 50% van de in vesteringen in Oost-Vlaan deren van de gas- en elektri- citeitssektor verwerven. Het kapitaal zal 200 miljoen be dragen, plus jaarlijks nog eens 50 miljoen om een maksimum van 750 miljoen te bereiken. Hiervoor dient Aalst dan wel 12.084.000 fr. in te brengen of 150 fr. per inwoner. Volgens de VU- fraktieleider zal door deze nieuwe interkommunale de openbare sektor veel ster ker staan om het beleid en de winstverdeling van de in terkommunale te kontrole- ren. Hij stelde wel als voor waarde van goedkeuring dat de mandaten in de algeme ne vergadering, de beheer raad en de raad van kom- missarissen evenredig zou den verdeeld worden tussen de vier politieke partijen die representatief zijn voor de Oost-Vlaamse bevoling. Ondanks de prijs voor de aansluiting 12 miljoen be draagt en de stad Aalst 305 miljoen tekort heeft op haar begroting, wenste de VU- fraktie dit agendapunt toch goed te keuren. Raadslid Van De Sijpe (CVP) noemde de tussen komst van kollega Caudron een lesje in burgerzin. Oppositie De oppositie tegen de aan sluiting kwam niet zozeer van de CVP-minderheid, maar veeleer van PVV-zijde, dit bij monde van raadslid Redant. Hij vroeg immers de verdaging daar het hele dossier hem erg duister leek. De provinciale dien sten konden hem niet be wijzen dat de toetreding tot Iviegov een financieel gun stige operatie was. Volgens raadslid Redant vertoonde toegestuurde winstbereke ning nogal wat fouten en hiaten. Hij wees er trou wens op dat het agenda punt niet besproken werd op de Kommissie van Fi- nancièn wat ongebruikelijk was. Volgens de provinciale do- kumenten wordt de winst voorgesteld als het verschil tussen ontvangsten en uit gaven, wat echter volgens hem een fundamentele fout was. De provincie houdt im mers geen rekening met de afschrijvingen, alhoewel men goed weet dat deze ten laste van het resultaat moe ten gebracht worden. Anderzijds hoopte men op een voldoende hoge inflatie om het geheel rendabel te maken, maar inflatiewinst is volgens de heer Redant, schijnwinst. Op de derde plaats wordt, volgens hem, in de winstbe rekening nergens gewag ge maakt van de werkingskos ten, zoals personeelskos ten en mandaatvergoedin gen. Een vierde kritiek was het feit dat er nergens spra ke was van definanciélelas- ten van de gemeenten en de provincie zelf. Volgens hem wordt deze in terkommunale een financië le aderlating voor de ge meenten. Hij stelde zich dan ook een aantal vragen over de ware bestaansrede nen van deze vereniging: Is het een eerste stap naar na tionalisatie van de energie- sektor? Gaat het om een versterking van de provin ciale strukturen nu de pro vincies in hun bestaan be dreigd worden? Wil de pri- vésektor met gemeen schapsgelden verouderde strukturen veranderen? vroeg raadslid Redant. Gezien op deze vragen geen duidelijk antwoord werd ge geven vroeg hij de verda ging van het agendapunt. Reakties Zijn partijgenoot Burge meester D'haeseleer scheen niet zo gelukkig met deze tussenkomst. Volgens BSP-fraktieleider Jan Van der Veken ging het echter om het principe. Hij was erg entoesiast over de toetreding, die hij als een eerste stap tot socialisatie van de energiesektor zag. Volgens hem moest men op dit vlak een andere weg op gaan. Hij vond de interkom munale een eerste stap naar het beheer van de gemeen schap van gemeenschaps goederen. De BSP fraktie zou dit agendapunt dan ook goedkeuren. Nadat Burgemeester D'hae seleer verduidelijkt had dat het punt reeds besproken was geweest op de vergade ring van de verenigde kom missies op 29/1/1979 en een nota door de provincia le diensten overgemaakt was op 31/1/1979 steunde raadslid Bogaert (CVP) het standpunt van PVV-er Re dant, wegens zijn goede diepgaande analyse. Ook hij was varv mening dat een studie noodzakelijk was, omdat heel wat elementen in het dossier ontbreken. Jan Van der Veken (BSP) was met deze argumentatie enigszins akkoord, maar vond toch dat de aanslui ting een eerste stap was om iets wezenlijks te presteren. Volgens hem bestaan er reeds genoeg studies. Nadat het voorstel tot ver daging gesteund was door CVP-fraktieleider Willems, werd deze toch afgewezen door de meerderheid, uitge zonderd raadslid Redant die zich onthielt, «omdat de provincie de stad Aalst zand in de ogen gestrooid had». Hierna was het de beurt aan oppositielid De Turck (CVP) om de procedure, die ge volgd werd door de burge meester onlogisch en onge lukkig te noemen. De vraag of men een orgaan opricht om zichzelf te bestendigen vond hij alleszins belangrijk genoeg. Volgens hem is het opnieuw de gemeenschap die moet tussenkomen in een privé-organisatie. Nochtans moet het geld van de gemeenschap op een ernstige wijze besteed wor den. Hij zei dat iedereen weet dat het om het princi pe gaat, maar heel wat men sen zijn verdeeld over de te volgen energiepolitiek. Een gemengde interkommuna- Echt zee, mèn voetjes doeng zjier. En hoeveil kieren 'n werd er ni gezeid: ne mensj tracht nor Vasteloaved, mor ge zèt op den dier toch bloy da 't gepasseird es hein. Want te veil es te veil en alle joren eh jorken boy, dad 'n stoot op gien beiteren! En ja, 't 'n zèn mèn voeten allien ni zee, 'ter es nog 't ien en 'tander dad ooit den hoak es: meh kopken weigt gelèk as loeid, meh leverken es gedéranzjeird en.ja, ze zeggen attoyd: woor dat den braar es 'n kaan den bakker ni zoyn! Dad es ghiel zeikes domei da 'k vantoyd azoei meh lodderoeigskes op mèn talloeir zit te zing... Dad ooitzitten, 'n es niet zeee, mor da ne mensj 't sanderdaos tèn moe gon travakken, dad es 't er te veil oon. Mor ja, wie da kaan ooitzitten moe kenne weirken oeik, newoor, dad hem ek toch aal zè leven hoeire zeggen. De droy daogen van onze Karnaval-Olsjt zitten der weir ne kier op, 't es gepasseird. Mor d' ieste doagen zal der toch nog oever geklapt werren hein. «En hejje goy da gezing.en hejje hoeire zeggen van den dienen of degein... en wa vonte door van?» En azoei van die dinges. Ik hem oeik mèn oeigen en mèn oeiren goed oepegezetj en 'k hem gezing dat onze stoet toch verom iene was die der mocht zèn en die mocht gezing werren! Dat er 'n betjen minder volk on de stoet was, da zal wel ni on de stoet zelf geleigen hemmen. Mor on 't kaad weir. Want echt, 't was toch bitterkes hein. Ikzelf stond iveranst binnen woor da't goe weirem was, en van door kost ek goe zing. Mor de mensjen die dor booiten in de kaa windje stonten, 'n hooin zeikes en vast gienen oeverschot, 'k Zag ze schoein ston stempen meh heer voeten en in heer hanne vroyven. 'k Hem er zelfs gezing meh kinjeren en die 't mosten afstappen. Te kaad ver die schopkes ver dor azoei blijven te stoon. En 't was oeik doveir dat er zuveil veil vroeger nor hoois kapten as da z'anders zolle gedoon hemmen. En doboy, as da mensjen woren die meh heren ottomobil ge- komme woren, godweit hoeveir 'n moste ze ni goon veir da z'er oon kosten. Want da was deize kier verom ne kier 't groeit probleem. Ge most al ghiel vroeg komme wadje nog iveranst eh klein plosjken vinnen. Ikzelf was ghiel vroeg op de boon, omda'k da peisden en noor lank zoeken vond ek la soynt den Denjer nog eh stik woor dat er ghielzeikes nog twintjeg ottos koste stoon. En ik rap adoor. Nog gien voyf menieten nodig stond dat al roeteka boesjevol! 'k Weit het, 't es ni gemakkelèk vér plosj te vinnen, zelfs al op ander daogen, mor meh zékken doagen es da tèn nog eh stiksken eirger hein. En wajjer as Olsjteneers, weiten onze weg en pakken de kértste weg nor iveranst 'n stroot woor damme weiten dat de stoet passeirt. Mor ne vrémden van op 'n ander, vér den dienen es dad 'n ander kelkeshoos! Iveranst ienegte wegwoyzerkes 'n zollen ni slecht zèn, mor ja, wa zol der noding meh gebeiren hè? Ze breiken naa al de plakken van d'ottobissen en van de velaobonen af... Wa dat er oeik nog opviel, da was dat er zoeiveil volk met den troyn gekommen es, sertoe veil jong volk. En zeg, in de stoosje riepe z'af: «Olsjt, welkom in Olsjt, ieste Karanvalstad!» Awei zeg, wat zojje der van zwoygen hé? Zeg na nog da z'hier in Olsjt here wereld nie 'n kennen! En wa dat eer oeik veil rondliep, da woren van die schoein-gestreiken jonge zjandarmkes! Schoein ooitgebésteld en z'hooin presies allemol ne nieven eimpermeja- bel gekregen vér here Karnaval. Allei, ze woren echt proeper en ze dein heren dinsjt volges heer boeksken. 'k Hem dor ienen gezing die ghiel zeikes opdracht gekreigen hooi dat 'n die stroot moest doeng. En hé hei ze gedoon zee! 'k Hem hem toch wel honderd kieren die zelste stroot zing op en af loeipen. Volges 't boeksken en zonder aal te veil sjisji Spoyteg dat die jonges noor de stoet 't verom afstapten. Want wajjer hooin z' hier kennen beizegen vér de lenkors in d'oeig t'haven die peizen da ze heer allien mor kennen amezeiren meh de biest ooit t'hangen, rooiten en pintjen te breiken, de mensjen t'ambeteiren en dormei op den dier onze Vastelaoved ne slechten naom zolle geiven. En da kenne men missen. Zo maoken lanst alle kanten naa Karnaval. Oeik in de Wolen. En door maoke ze zelfs reklam mei van in Brissel. En as ge goe ziet op de koort da 'k hier meigebrocht hem, zejje zing da ze vér reklam te maoken wel Vloms kennen in de Wolen! En 't Vloms stoo tèn nog op d'ieste roet. As 't er toch mor van binne komt hein. Mor allei, wajjer 'n hemmen dad hier ni vandoeng. Onze Karnaval ed al genoeg gekost en binnen elf mondj-n-half es 't verom van da! DOLF Ie was volgens De Turck geen nieuwe oplossing. «Alle interkommunales zijn niet de richting ingegaan, die Caudron wenstte» zo ging hij verder. Hij wilde eventueel een initiatief van de lokale besturen inzake de energievoorziening. Zijn kollega Willems noem de Iviegov een late etatize- rende oprisping van de pro vincie, dit na 25 jaar wind stilte hierover. Hij keerde zich dan ook tegen de han delswijze van dit orgaan. Terloops wees Willems op de tegenstrijdigheid tussen de oprichting en de uit spraak van de Minister van Binnenlandse Zaken, die vraagt de interkommunales niet wenst vermenigvuldigd te zien. Hij was tevens van mening dat de liefde van Aalst tot de provincie niet wederkerig was. Hierbij haalde hij een verslag aan van een provin ciale vergadering waarbij besloten werd de maat schappelijke zetel in St.Ni klaas te vestigen, omdat daar een parking beschik baar was en een ruimte om te vergaderen. Verder argu menteerde men dat deze stad goed bereikbaar was. Willems konkludeerde dan dat Aalst dergelijke troeven blijkbaar niet heeft. Tot slot van zijn tussen komst diende hij nog een amendement in, waarbij een bedrijfsrevisor zou op genomen worden in de struktuurvan Iviegov. Nadat Mevr. De Maght, zelf provincieraadslid zegde dat zij akteerde wat in de ge meenteraad, bij monde van de heer Willems gezegd was, merkte raadslid Pijck (BSP) op dat de CVP de interkommunale in de pro vincieraad goedkeurde. Provincieraadslid Uytter- sprot (CVP) beaamde dit, en deelde mee dat hij met het principe van Iviegov ak koord was. Maar toch wenstte ook hij een diskus sie ten gronde te voeren in de kommissie van finan ciën. Een uitstel van het a- gendapunt zal de interkom munale niet schaden, meende hij. Dit was ook de mening van kollega De Pauw (CVP) die als beroeps mens zich niet kon permit teren ja te stemmen. Het projekt was door de verda ging niet in gevaar, volgens hem. Ondertussen had Jan Van der Veken nog eens het standpunt van zijn fraktie vertolkt (BSP). Hij stelde dat de interkommunale niet zou verdwijnen als de pro vincie verdwijnt. Persoon lijk was hij voorstander van een 100% participatie. Maar een voorgestelde stu die was volgens hem slechts een uitvlucht om het agendapunt uit te stel len. Schepen Monsieur nam hierop het woord, waarbij hij stelde dat het initiatief van de provincie, zoals bij het kreamtorium aan een behoefte beantwoordde. Vervolgens wees hij erop dat een bepaalde partij (be doeld werd de CVP) voor stander was voor het be houd van de provincies. De verouderde installaties, waarover raadslid Redant het voorheen had, noemde de schepen slechts een ver onderstelling. Ook hij toonde zich tenslot te voorstander van zuivere interkommunales. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 3