Landbouwer J Van Lierde krijgt uitste KENT U MIJLBEEK? GRACIENNE $T VAN NIEUWENBORGH PR VRAAGT SODIGA TE HELPEN En nog maar eens verhaalbelasting Bestrooiing te duur in Aalst? Begraafplaatsen in Aalst worden duurder WAAR KAN JE MET PRENTKAARTEN TERECHT? Algemene vergadering Aalsterse Kultuurraad Etienne Bogaert op de Gemeenteraad: Leningen worden te talrijk Werken aan huis Van Langenhove nog dit jaar beëindigd 4 - 2.3.1979 - De Voorpost Ondanks het slechte weer was er zaterdagavond zeer ruime belangstelling voor de diaavond die het Davidsfonds Mijlbeek organiseerde onder de titel: «Kent U Mijlbeek?». Voor deze dia-avond werd beroep gedaan op André Schollaert, bestuurslid van de Werkgroep Leefmilieu Aalst, die reeds gedurende een vijftal jaren het mooie en mindere mooie van klein-Aalst op dia inventariseert. Vooraleer het woord verleend werd aan de heer Schollaert, dankte Davidsfonds sekretaris L. Singelijn de talrijke aanwezigen. Hij zette terzelfdertijd de afdelingsvoorzitter Peerlinck in de bloempjes, die na een lange ziekteperiode terug op het appel verscheen. In zijn inleiding verduidelijkt de gastspreker dat leefmilieu niet langer meer het zwakke broertje is in onze maatschappij. On danks het feit dat de leefmilieu- groeperingen in Vlaanderen amper een tiental jaren bestaan, wordt nochtans aan het pro bleem heel wat belang gehecht, zowel op nationaal als op plaatselijk vlak. Zowel het ontstaan als de groei van de Werkgroep Leefmilieu Aalst als van het overkoepelend orgaan Raldes werd voor het publiek geschetst. Typisch voor beide verenigingen is dat zij zich niet beperken tot de studie van fauna en flora, maar dat zij alle domeinen die rechtstreeks of onrechtstreeks met leefmilieu verband houden, behartigen. Tot slot sprak André Schollaert de hoop uit dat in het jaar van het kind de nationale overheid de nodige initiatieven zou ne men om de jeugd milieube wuster op te voeden. Aan de hand van een reeks dia's werden hierop de voornaamste aktiepunten van de Werkgroep Leefmilieu Aalst getoond. Aldus kwamen het stort van de Osbroek en het probleem van de boomkappingen aan bod. Ook de plaag van de weekendhuisjes en de ordeloze urbanisatie worden door de leefmilieumen sen niet vergeten. Vooraleer dan de eigenlijke rondwandeling te starten, werd voor alle aanwezi gen een wedstrijd gehouden, waarbij gevraagd werd vijf dia's te herkennen die in en rond Mijlbeek genomen werden. Dat de opgave niet gemakkelijk was dan de Beukendreef en omge ving. Ook heel wat beelden van het Kasteel Ten Berg en omgeving ontbraken niet in de reeks. Dat bij de inventarisatie ook de gebo.uwen niet vergeten werden, werd uitvoerig bewezen door dia's van de voornaamste herenhuizen in de direkte om geving van de kerk en op de Moorselbaan. Waar nodig werden de licht beelden van het nodige kom- mentaar voorzien. Zo noteerden straat het afgelopen jaar de plaats dienden te ruimen voor het verkeer. De wandeling door Mijlbeek toonde echter dat er in de wijk nog heel wat groen aanwezig is. De vele weilanden en hopplan- tages in het gebied dat binnen kort zal ingenomen worden door het nieuw zwembad zullen niet lang meer overblijven, maar het geheel van de parken van de kastelen De Vits, Moyersoen en Van Innis is voor de linkeroever De aanleiding van de interpellatie van Gracienne Van Nieuwenborgh was de toekenning van de persprijs aan de Heer Valèrre Fouquaert, stichter en Dromotor van de Sociale Dienst voor de Gastarbeiders (SODIGA). Zij vond dat het stadsbestuur zijn steentje kon bijdragen om de problemen van Sodiga op te lossen. Hiervoor deed zij vier suggesties. Ten eerste vroeg zij of de stad Aalst geen grotere subsidie kon toekennen dan de de 5.000 fr., die nu uitgekeerd wordt. Z(j vroeg tevens of de stad zelf geen Woningfonds» kon uitbouwen, iets waar Sodiga op dit ogenblik nog alleen voorstaat. Dit Fonds omvat een soort borgstelling voor de eigenaars, die een huis verhuren aan een gastarbeider. leakai Udspe het fljari] Kent u Mijlbeek of dit stille, eenzame hoekje ergens te Mijlbeek (EDV) moge blijken uit het feit dat er later op de avond slechts zeven juiste antwoorden uit de bus kwamen. In het kort gaf André Schollaert dan de geschiedenis van Mijl beek, zowel historisch als topo grafisch. De eigenlijke rondwandeling werd gestart aan de spoorweg brug van de Brusselsesteenweg. Langs de Aelbrechtlaan en de Bergemeersenstraat bereikte men dan de Moorselbaan en de Kerk van Mijlbeek. De tweede reeks dia's startte aan de Affligemdreef. Langs de Brusselsesteenweg bereikte men wij dat W.L.A. het spijtig vindt dat de Bergemeesen als buffer zone tussen Amylum en Mijl beek steeds verder ingenomen worden door KMO's. Zeer storend voor de wijk zijn ook de ruines van de verlaten school aan de Moorselbaan. Volgens de leefmilieumensen zouden deze zo vlug mogelijk dienen te verdwijnen en zou alleszins het groenscherm dat op dit ogenblik bestaat aan de Appelstraat dienen doorgetrok ken te worden langs de parking van de Bloemenveiling. Spreker vond het ook spijtig dat de bomen in de Pastoor Lauwereys- wat het stadspark is voor de rechteroever. Ook bij een aantal typische woningen en monumenten werd in de reeks stilgestaan. Wij denken hier aan de omgeving van de watermolen nabij het Beukenhof. De avond werd besloten met een unieke wandeling doorheen het gebied van de Gerstjens, dat met de mooiste natuurgebieden van het land kan konkurreren en dat op dit ogenblik reeds voor een belangrijk deel in handen is van de stad Aalst. VEHE Tevens dacht zij dat de aanwer ving van een aantal mensen zoals maatschappelijk werkers overwogen kon worden in het kader van het Plan Spitaels, om de gastarbeiders vb. een konstante begeleiding te kunnen geven. Haar laatste vraag betrof de geplande «Adviesraad voor Gastarbeiders». Het raadslid meende dat deze stedelijke ad viesraad van enorm nut kon zijn als koördinerend en raadgevend organisme. Zij vroeg dan ook de bevoegde Schepen wanneer met de werking ervan zou kunnen begonnen worden. Als eerste in de rij antwoordde Schepen voor Financiën Van den Eede (PVV) dat de subsidie voor 1979 reeds in de begroting ingeschreven was. Zolang deze begroting niet goedgekeurd werd door de hogere overheid kan men geen beslissing tot wijziging ervan nemen. Hij nam echter wel nota van de suggestie van het raadslid, zonder echter na te laten erop te wijzen dat het hier een fakultatieve uitgave betreft. Voor zover hem bekend, zou Sodiga echter niet meer officieel bestaan, waarop de interpellate dadelijk reageerde met de melding dat er een nieuwe identieke dienst zou opgericht worden. Na Van den Eede nam Schepen De Maght het woord. Zij vermeldde dat het stadsbestuur een schrijven ontvangen had van Sodiga met de vraag naar financiële en praktische hulp. De vereniging wees in deze brief erop dat zij het huis, dat zij nu huren aan het Sas zouden dienen te verlaten. Het Sche penkollege deed daarop een voorstel tot het verlenen van een nieuw onderdak in een stads- eigendom. Nadien werd echter aan de Schepen gemeld dat Sodiga het voorgestelde huis toch niet nodig zou hebben. Terzelfertijd meldde men haar dat de Sociale Dienst voor de oplossing van haar financiële moeilijkheden alle hoop gesteli11 had op de pers. Gracienne Van Nieuwenborg) vond het hierop noodzakelijl toch even tussen te komen met t verduidelijken wat men ondei'8® een woningfonds dient te ver jji staan. Een dergelijk Fonds dien! ten dienste te staan van alle gastarbeiders, en is in feite eei direkte materiële steun voor d crz,tt gezinnen van vreemde arbeider zelf. Voor het toemaatje Schepen van Burgerlijke Stam en Gezin Hooghuys. Hij zei da f r de Adviesraad voorde Vreemde r. lingen nog niet opgericht was wegens de bijzondere aan ^er. ervan, en het speciaal karakte |e die een dergelijke adviesraai ae8e' kenmerkt. Hierbij diende voora 'Jnoe het probleem van een voorzitte !'an,f* een oplossing te krijgen. Dit wa &e" volgens hem ondertussen kur w nen geregeld worden, en in eei105 volgende raadzitting zou mei,ree^, terzake dan een definitiev beslissing kunnen m Daarom vond hij nog noodzakelijk om reeds de naan Iaalj van deze persoon in de gemeen teraad te vermelden. VEHIaI orme adssel Vrie: genlij tweeg os ir reekt er al is Jundig' aar roblcr gsten Over de verhaalbelastingen werd in de laatste hoorzittingen, in gesprekken aan de toog en op de straat, en in vele huiskringen reeds veel gesproken. Deze belasting werd door de haalde vragen trachtte het Aalsterse Gemeenteraad ge- stadsbestuur toch nog iets uit de stemd meerderheid tegen min- brand te kunnen halen. Stappen derheid maar wegens de her- die het deed bij de voogdijover- Tijdens de jongste gemeenteraadszitting interpelleerde raadslid Chris Lievens-Borms over de pro-forma die de aan nemer had ingediend, en volgens het raadslid wel wat te duur was uitgevallen: heid resulteerden niet in een sukses en nog onlangs wilde men samenkomen met verschillende kommissies om eens te zien wat er aan deze belasting, «een onrechtvaardige», zoals ook de Burgemeester ze noemde, nog te "OfJRMftni zijn. Gehoopt werd op een soepele toepassing, vooral voorwerken die reeds een begin van uitvoering, hetzij te velde hetzij administratief, kenden vóór de fusie. Voor uitzonderingen is nu echter geen kans meer vermits onlangs een Koninklijk Besluit verscheen waardoor toepassing van de verhaalbelasting onver mijdelijk wordt voor werken waarvan de voorlopige aanvaar ding gebeurde na 1 januari 1977. «De Wet kan niet omzeild worden», zegde schepen van Financiën Gaston Van den Eede. Wel te verstaan gaat het alleen om nieuwe werken als nieuwe straten, nieuwe rioleringen, nieuwe voetpaden of bij wegver- bredingen. Dus alleszins is men niet belastingplichtig bij ver nieuwing van een bestaand wegdek, met welk materiaal dan ook. van een voetpad of van bestaande riolering, zelfs met andere kalibrage. LH Zoals Schepen voor Burgerlijke Stand Hooghuys het reeds in een vorige raadszitting mededeelde, diende de gemeenteraad zich in haar zitting uit te spreken over de aanpassing van de tarieven van de grafkoncessies en de grafkelders. Aldus verduidelijkte de Schepen dat de prijs voor een graf in volle grond verhoogd wordt van 2.500 fr. tot 3.500 fr. per m3. De prijs van een kelder verhoogt van 5.000 fr. naar 7.500 fr., terwijl deze voor een grafkelder waar maksimum 2 personen kunnen in geborgen worden vermeerdert van 5.000 fr. tot 10.000 fr. per m3. Het tarief voor het bijzetten van de as in een kolumbarium word t niet aangepast. Dit gebeurt evenmin met de prijs van de ontgravingen, om reden dat de gemeenteraad een tarief goedkeurde voor een periode van vijf jaar, en dat het reglement dus niet gewijzigd kon worden, hoezeer de Schepen het ook wenstte. Verder verklaarde de heer Hooghuys nog dat het begraven op zichzelf gratis is. en dat de koncessies vrijwillig aangegaan worden door de aanvragers. Na deze uitleg was de voltallige raad akkoord met de voorgestelde aanpassingen. VEHE «Die rekening, ten bedrage van 14.907.021 F heeft mij voor mijn verantwoordelijkheid ge plaatst, zo stelde het raadslid, en er mij toe aangezet enkele vergelijkingen te maken met Gent en St.-Niklaas. Groot Gent beschikt over 803 km gemeentewegen. Er werd een krediet voorzien van 8.000.000 F aan bestrooiin- gsmiddelen. Dit krediet was op 21 februari nog niet uitgeput». Aalst zou echter alleen voor ja nuari, en dit voor slechts 450 km gemeentewegen aan de aannemer in totaal al 11.102.050 F zonder BTW moeten betalen. Bij deze werk zaamheden zouden gemiddeld 80 mensen per dag tewerkges teld zijn door de stad zelf, en een gemiddelde van 4 stads wagens per dag. Aan 3.500 F per ton, en 2.300 F voor Gent, zou Aalst alleen al voor na- triumchloride (voor januari) al 1.776.600 F duurder zijn. Voor het calcium zou de prijs in vergelijking met Gent ongeveer overeen komen. Maar in verge lijking met St.-Niklaas zou dat ook weeral 1.146.500 F duur der uitgevallen zijn. Het raadslid stelt dat in Aalst de bestrooiingsmiddelen meer dan 3 maal zoveel als in Gent worden betaald, en vroeg, in dien deze cijfers op waarheid berustten, een degelijk onder zoek tot sanering. W.L. Op zondag 18 februari werd door een twintigtal verzamelaars overge gaan tot de stichting van een vereniging voor prentkaartenverzame laars. Het initiatief hiertoe kwam van Robert Van den Berghe, alias Prins Bob, voorzitter van postzegelkring Philateilia Amosta en van zijn bestuur. Na onderling overleg werd besloten een volledig onafhankelijke klub op te richten. Met dank werd daarbij de praktische steun van postzegel kringen Philatelia Alosta en Rosa Luxemburg aanvaard. De prentkaartenklub is van meetaf aan lid van het onlangs gestichte Aalsters Verbond Verzamel Vereni gingen (AVW). De leden van deze De Stedelijke Raad voor Kuituur en Vrijetijdsbesteding van de stad Aalst plant voor deze maand een algemene vergadering zoals door de statuten is voorzien. prentkaartenklub hopen tevens dat de bestaande verzamelkringen uit de streek hun steun eveneens zul len verlenen. Dit kan ondermeer door een kleine ruimte in hun klub- blad voor te behouden aan de «Prentkaartenklub Aalst». Dbor de momenteel reeds 26 leden tellende vereniging werden vol gende bestuursfunkties toegewe zen: Voorzitter: Danny Denayer, Baron Moyersoenpark 12, 9300 Aalst - Tel. 053-21.79.87. Sekretaris-penninqmeester: Valère Depessemier, Begijnhof 9, 9300 Aalst. Organizatie: MarcSchockaert, Kas tanjestraat 13, 9310 Lede - Tel. 053-70.28.60. Afgevaardigde AVW: Louis Viersé, Diepestraat 69, 9300 Aalst - Tel. 053-77.89.63. Het bestuur dat ondertussen reeds vergaderde stelt qua werking reeds het volgende in het verschiet: vergadering van de prentkaar tenklub op de vierde zondag van de maand van 9 tot 12 u. in hun lokaal, Kattestraat 33 (ingang langs de jeugdbiblioteek, binnenkoer, verdieping). Eerste vergadering zondag 25 maart; men opteert voor het opricht&e'nk van een prentkaartenbank waa we, door aan leden en buitenstaandei )r ee de mogelijkheid kan worden gebte|je den hun prentkaarten door de kli sc^j| te laten prijzen en in omloop brengen. Belangstellende verzamelaars kur nen steeds nader kontakt opneme mTtee met Prentkaartenklub Aalst, bovenvermelde bestuursleden. De C.V.P. fractie zal zich voor de verschillende punten van de leningen onthouden, zo zei de oud-schepen van Financiën. De laatste vergaderingen heb ben we voor tientallen miljoe nen leningen goedgestemd. Vandaag staan er opnieuw voor 15 miljoen leningen en deze agenda is dan nog matig aan leningsbeslissingen. We doen dit vandaar zeer be wust om het College en de meerderheid in het bijzonder te waarschuwen dat we de weg opgaan naar een financiële chaos, dat is veel erger dan de destijds gebruikte uitdrukking door de burgemeester van de «Berooide financiën». We doen dit om in het bijzonder te wijzen dat de schuld na twee jaar reeds met 300 miljoen ge stegen is en dat we vlug het half miljard zullen benaderen, zodat het geheel van onze schuld meer dan 1 miljard en vijhonderd miljoen zal bedra gen. We vragen dan ook dat de schepen van financiën ons re gelmatig in de gemeenteraad of in de commissie van finan ciën de permanente stand van leningen zou meedelen. Het is hoog tijd dat het College oordeelkundig te werk gaat op het financiële vlak, tot daar raadslid bogaert op ae jongste gemeenteraadszitting. Alle aangesloten verenigingen kunnen er hun afgevaardigde heen sturen. Het wordt wel interessant want getracht zal worden de betrok ken architekten de stand van zaken i.v.m. het Aalsterse Kul- tureel Centrum te laten verant woorden. Reeds gingen stem men op het Centrum ook gedeeltelijk in gebruik te nemen. Anderen wachten liever nog even» tot alles kant en klaar is. Wanneer zal dat zijn? Ook de verplichting om jeugd beleid als één van de kulturele aangelegenheden van de Kul tuurraad aan het Erkennings dossier toe te voegen zal worden onderde loupe genomen. Omdat wel eens gesteld wordt dat er eigenlijk nog niets konkreet uit de bus kwam zal de werking van het sekretariaat worden uit de doeken gedaan met vermelding van de reeds ter beschikking staande gegevens. En dat is reeds heel wat! Voor wat de aktiviteiten van de onderscheiden verenigingen be treft zal worden voorgesteld dat aktiviteiten die in onderlinge samenwerking met andere verenigingen gebeuren kunnen gelden als volwaardige aktiviteit voor elke groep afzonderlijk. Nadere gegevens over dag en datum, waarschijnlijk op een maandag in maart, zullen aan de verenigingen worden mede gedeeld. LH Men weet dat landbouwer Jean Van Lierde begin februari zijn landbouwbedrijf moest verlaten na onteigening ten voordele van het nieuw op te trekken OCMW-ziekenhuis. Hiertegen kwam verzet op gang, dat vooral gekant was tegen het moment waarop de boerderij moest worden ontruimd. 50 dieren in volle winter uitdrijven betekent ze naar het slachthuis voeren indien geen nieuw onderkomen werd gevon den. En dit was nog niet het geval. Ook werd de som ontoe reikend geacht om een gelijk aardig bedrijf aan te kopen, en was men niet overtuigd van de noodzaak om nu een boerderij te onteigenen voor een hospitaal waarvan de grondwerken pas in april moeten beginnen, terwijl het ontruimde woonhuis dan waarschijnlijk als burelen voor de ontwerpers zouden dienen. Maandag 26 februari II. werd in vergadering met Burgemeester dr e reidv rtrek het-a hris red e dei v. stuui jven •gelij 1 iarde de hear ijuvt doo idee sign: dezt schi erhai nde i te Jc enters 7 s staar speci |9rs vaarc Ce elner ndeel D'haeseleer. het OCMW en di heer Vercruyssen, direkteur generaal van het aannemersbe drijf «Vandekerckhove en Gil son» besloten dat Jean Vat Lierde op zijn boerderij ma| p blijven tot einde juni, niettegen staande de grond en al' gebouwen ter beschikking vt de firma blijven. Hij moet wei schikkingen treffen om onmid dellijk te kunnen verhuizen wanneer de tijd van het uitstel zal verstreken zijn. W.L Naar aanleiding van de goedkeuring van het bestek van de meer en minwerken bij de restauratie van het Huis Van Langenhove vroeg oppositielid Bogaert (CVP) wanneer deze werken zullen beëindigd zijn- Onmiddellijk kreeg hij een reaktie van Burgemeester D' Haeseleer.die bevestigde dat het oud Vredegerecht aan de Kap- pellestraat. dat eigendom is van de stad. alleszins zal ingehul digd worden voor de volgende verkiezingen. Schepen van Openbare Werken De Neve preciseerde hierbij dat de ruwbouw zowat 16.000.000 fr. zal gekost hebben. Gezien het hier een geklasseerd gebouw betreft kan men hierbij wel rekenen op subsidiëring door de hogere overheid. Naar zijn zeggen zullen de restauratie werken beëindigd zijn rond de maanden juni of juli van dit jaar. Anderzijds herinnerde hij de raadsleden eraan dat ook reeds andere dossiers, zoals deze voor de verwarming en het sanitair reeds goedgekeurd werden door de Gemeenteraad. Het herstel van het huis Van Langenhove kadert trouwens in de aktie van de stad Aalst tot vernieuwing van andere histo rische gebouwen zoals het Bel fort en het stadshuis. Ondanks het feit dat het bedrag van de meerwerken. die noodza kelijk zijn met het oog op de bestemming van de lokalen, pas zal bepaald worden in een vergadering met de techniekers op 19 februari eerstkomende, werd het agendapunt toch unaniem goedgekeurd. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 4